w~. w -'^v.- ui^tamrraa De liberals kiesvereeniging „Burgerplicht" te Dordrecht heeft, naar aanleiding van de overwinning, door do liberalen by de herstem ming voor de Tweede Kamer gisteren be haald eeno som van duizend gulden aan de algemeene armen aldaar geschonken. Zooals de Staatscrt. heeft medegedeeld, is onze Regeering eindelijk kunnen overgaan tot de benoeming van een Nederlandschen consul-generaal in de Zuid-Afrikaansche re publiek. De heer H. C. Bergsma, wlen deze mooiiyke taak ia opgedragen, is in Zuid-Afrika geen onbekende. Na eenigen tijd hier te lande eene industriöele zaak eene steenbakkerij te hebben gedreven, vestigde hij ziohinl861 te Fauresmith in den Oranje-Vrijstraat en later te Potchefstroom in de Transvaal. In 1867 werd hjj aldaar aangesteld tot klork van don Landdrost en tot postmeester. In 1872 vertrok hjj naar Pretoria als auditeur- generaal en werd een jaar daarna tevens be last met het beheer der Weeskamer. Na de inlijving b(j Engeland bleef hjj in die betrek kingen werkzaam tot Mei 1878, toen hem de benoeming tot weesheer en zegeluitdeeler te beurt viel. In Aug. 1880 keerde hij naar Nedorland tarug, waar hjj zich te Utrecht vestigde op den huize „Salatiga". Thans zal hjj naar den weder onafhankelijk geworden staat in Zuid- Afrika terugkeeren als vertegenwoordiger van Nederland. De heer Bergsma, die thans bjjna 58 jaar oud is, is broeder van den thans te Leiden gevestigden mr. W. B. Bergsma, die vele jaren ambtenaar bij de cultures en later chef der statistiek in Ned.-Indië is geweest en zich door zijn wetenschappeljjken arbeid zeer heeft onderscheiden. De benoemde consul-generaal is dus door veeljarige vestiging en door de betrokkingen, welke hjj bekleed heeft, op de hoogte van den Staat, waar hem thans de waarnoming der belangen van Nederland z(jn toevertrouwd. Wjj herinneren dat de heer Bergsnja op 23 en op 28 30 Maart aan het departement van buitonlandsche zaken in Den Haag voor belanghebbenden te spreken zal zijn. (HU.) Het stoomschip „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Aden 21 Maart; de „Prinses Amalia," van Amster dam naar Batavia, vertrok van Southampton 21 Maart; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar21 Maart; de „Noord-Brabant," van Java naar Rotter dam, passeerde 21 Maart Ponta de Guia; de „Prinses Wilholmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Port-Said 22 Maart. Z. M. heeft benoemd tot kaDtonrechter- plaatsverranger in het kanton Breda, mr. P. M. J. E. Bloemarts, advocaat en procureur te Breda; tot substituut-griffier by de arron- dissements-rechtbank te Amsterdam, mr. P. J. Byieveld, advocaat en procureur te Arnhem tot id. te Maastricht, mr. J. H. Yan Bel, advocaat en procureur te 's-Gravonhage, tevens boëedigd klerk tor griffie van de arrondisse ments-rechtbank aldaar; aan OttoBargum, geboren te Hannover, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaar tuigen, onder voorwaarde, dat hy de wette- lyke bopalingen omtrent do uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelyk nakome benoemd tot lid van het hoofdcomité der Nederl. Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krygslieden in tyd van oorlog: jhr. mr. S. Laman Trip, vice- president van de arr.-rechtbank te 's-Graven hage; dr. W. Krol, airigeerend off. v. gozondh. lste kl. te Dordrecht; en jhr. mr. G. J. Th. Beelaert3 Van Blokland, lid van de Tweede Kamer der Staten-Genoraal; voor den tyd van vyf jaren gedetacheerdby het leger in Nedorlandsch-Indiö, den oersten luit. J. D. Grevinck, van het 3de reg. infanterie, by het leger hier te lande, en wel by het 3de reg. inf., don eersten luit. D. F. Romein, van het wapen der infanterie by het leger in Nederl.- Indië; in hunnen rang overgeplaatst by het reg. grenadiers en jagers, de eerste luits. P. baron Van Lewo Van Middelstum van het lste, J. A. Sikkens van het 4de, M. A. N. baron Mulert Tot de Leemcule van het 5de, jhr. F. M. Van Sprengler van het 6de, jhr. j. H. Ram van het 7de, alsmede F. I. Van Nouhuys van het 8ste reg. infanterie; met ingang van 1 April 1888, benoemdtot hoofd ingenieur van den waterstaat lste kl. J. Van der Vegt en A. J. Brevet, thans hoofdinge nieurs 2do kl., eerstgenoemde met handhaving van het onbepaald verlof, hem bij de konink- lyke besluiten van 19 September 1874 en 18 Maart 1881 verleend; tot hoofdingenieur van den waterstaat 2de kl. W. H. Hubrecht, thans ingenieur lste kl.; en voorts den ingenieur van den waterstaat leto kl. Ph. W. Van der Sleyden, te rekenen van 1 April 1888, met intrekking van hot hem by koninklyk besluit van 9 Dec. 1886 No. 19 verleende onbepaalde verlof, in aciioven dienst hersteld; met ingang van'l April 1888, aan den surnume rair der posteryen F. Kroesen, op zyn ver zoek, een eervol ontslag uit die betrekking verleend; de zilveren medaille, ingesteld by de koninkiyke besluiten van 7 Mei 1837, 22 Juli 1838 en 24 Jan. 1841, toegekend aan de gezagvoerders van schepen in de groote vaart A. K. Zweedo, J. F. Graadt Van Rog gen en S. Otto, als erkenning der diensten, d«or hen aan de wetenschap bewezen, door het overleggen van uitmuntende scheepsjour nalen, ten behoeve van het Koninklyk Neder- landsch Meteorologisch Instituut. Gemengd Nieuw». Onze correspondent te Katwyk schryft: „In togenstelling met uw waardeerend be richt aangaande do Rynlandsche stoomtram in uw blad van gisteren, moet ik u molden dat Maandag do meeste treinen met eeno ver traging van 5 tot 30 minuten aankwamen, en dat de aansluiting met den trein van 10.37 naar Amsterdam, en met dien van 8.23 naar Rotterdam gemist werd. „Dinsdag zyn vervallen de trams, welke om 8.05, 10.10 en 12.15 van Katwjjk, en dio, welke om 9.20, 11.05 en 1.15 van Leiden vertrekken moesten, waardoor eenige malen de aansluiting met de treinen naar Amsterdam en Rotterdam gemist werd. „Enkele trams reden met drie locomotieven." Wy doelen dit nog mode, geenszins om der Rynlandsche Stoomtram-Maatschappy ef haren beambten er een verwyt van te maker. De eene maatschappy zal meer last van do sneeuw gehad hebben, dan de anderemaar men zal ons toegeven dat de lof, haar toe gezwaaid, wanneer bovenstaande opgave juist blykt, niet ten volle verdiond is en dan zal zy zelvo er wel niet op gesteld zyn, dien lof zich toe to eigenen. De dienstbode uit 's-Hage, die in de vorige week terechtstond ter zake van kinderdoodslag, is heden doer do arr.-recht bank vrygesproken by gebrek aan bewys. Den brievengaarder te Zoetermeer, die het Ryk benadeelde door niet-inschryving en het ten eigen bate aanwenden van gostorte spaar bankgelden, werden 6 maanden gevangenisstraf opgelegdden bediende eener boekhandelaars firma te 's-Hage, wegens diefstal van boekon, 4 maanden, en den groentenboer, uit Loos- duinon, wegens het door schuld veroorzaken van lichameiyk letsel, 7 dagen gevangenisstraf. De heer F. Domola Nieuwenhuis Is gisteravond te 's-Hage in „Walhalla" voor eene talryko schare opgetreden met eene voordracht tot verdediging van „geiyk recht voor man en vrouw in staat en maatschappy." By zyne verschyning toegejuicht, overhan digde een lid der vrouwenvoreeniging, wier bestuurderessen de byeenkomst leidden, hem een bloemruiker aan een rood lint. Men zal zich herinneren in do dagbladen hot omstandig verhaal te hebben gelezen van eene zware mishandeling op de Turfmarkt te 's-Hage, in den nacht van 12 op 13 Febr. jl., waarby een jongmensch eene zóó ernstige snede ban hals en gelaat ont ving, dat zyne overbrenging naar hot ziekenhuis en zyn vorblyf aldaar gedurende zes dagen noodzakelyk was. Dr. De Jong Jr., die heden ter torechtzit ting van do arr.-rechtbank als deskundigo gehoord werd, bevestigde dat de gewonde, door hem behandeld, zeer zwaar was mis handeld geworden. Als van deze daad verdacht, stond een in woner van Den Haag, vroeger houder van een slecht huis, terecht, die alle schuld ont kende, tegengesproken door de pertinente ver klaringen van een drietal getuigen en in zyne ontkentenis gesterkt door 3 getuigen a décharge, in wier geloofbaarheid de subst.-off. mr. HulsRoff, zóó weinig vertrouwen stelde, dat hy incidenteel, op grond van art. 174 Strafv., schorsing der terechtzitting vroeg en onderzoek naar de z. i. valsche verklaringen van een der getuigen a décharge. Nadat de rechtbank dit verzoek ongegrond had geoordeeld, vorderde het O. M. tegen den pngunstig te boek staanden beklaagde, 1 jaar gevangenisstraf. Uitspraak heden over S dagen. ütr~tyraiav?grjpg-rc?urif>tri'p,'i'^'f\.iryi aa Onder het opschrift „Zoekt uw voordeel 1" lezen we heden in de „Haagscuo Courant" „Allons, boeren, burgers en buitenlui 1 zoekt uw voordeel I Slechts één enkelen dag is er gelegenheid om te profiteeren van de extra ordinaire buitengewone gelegenheid om uw -geld kwyt te raken aan het Gouvernement van Mexico. Het Gouvernement van Mexico, goede lioden, is geweldig 6olied, anders zouden de heeren Lippmann, Rosenthal en Co. te Amsterdam zich natuuriyk niet met zulk eene loening inlaten en er geene provisie op willen verdie nen, en toch is het Mexicaansche Gouver nement zoo welwillend om u niet alleen 6 percent rente te belovon, maar bovendien de nieuwe effecten af te staan voor drie-kwart van de waarde. Terwyl men by ieder ander slechts 4 of hoogstens 4'/i pet. van zyn geld kan maken, kan men dus (door welwillende tusschenkomst van Lippmann en Rosenthal) van Mexico ongeveer 8 pet. krygen. Indien ge nu eoms meenen mocht, goede lièn, dat Mexico gemakkelyk 8 pet. beloven kan, als het evenals sinds jaren niets betaalt, dan moet ge 't maar weten. De heeren Lipp mann en Rosenthal hebben er een 150 voor over gehad om in eene advertentie in do „N. R. Crt." de voordoelen van de „geldbelegging" te doen uitkomen. Acht ge uw gold nu toch beter bewaard in uw eigen zak dan in de schatkist van Mexico, dat is uwe zaak; en vertrouwt ge de soliditeit niet van iemand, die 8 pet. rente aanbiedt, dan kunt ge wel geiyk hebben." Het geslacht der fabrikanten van de „Oprechte Haarlemmerolie" is uitgestorven. Dezer dagen overleed te Haarlem in den hoo- gen leeftyd van 89 jaren Maria Katrina Tilly, de laatste afstammelinge van Claas Tilly, uit vinder van gonoemde olie in 1698. Ale „oud nieuws" wordt in do „N. Gr. Crt." door een der tochtgenooten medegedoeld, dat in 1845 op Paaschmaandag, 22 Maart, des namiddags, 6 heeren met tweo bellesledon van Oosterlittens (Baardoradeel) langs de vaart naar de Britswerdermeer re den (afstand 3/i uul') om aldaar te harddraven. Te Tilburg heeft zekere R. zyn kamoraad J. A. by eone vechtparty met eon dolkmes eene zeer gevaarlyke wonde aan don pols toegebracht. Als eene byzonderheid wordt vermeld dat oen hulsgezin te Helmond zich Dinsdag van de afgeloopen week heeft ver gast op nieuwe aardappolen, van den kouden grond onder de gemeente Aarle-Rixtel ge wonnen. Voor het examen voor commies by 's ryksbelastingen der 4de klasse, dat thans te 's-Hertogenbosch wordt gehouden, hebben zich Diet minder dan 616 sollicitanten aan gemeld. Er zyn slechts 80 plaatsen vacant. To Ulsda is debehuizing.evan den landbouwer G. Post met een goed deel van het vee,'o. a. 5 koeien on 12 varkens, eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. Men meldt uit Zwolle, dd. 21 Maart: Omtrent de storing, welke door den sneeuw storm der laatste dagen op de spoorwegver binding in het noorden is ontstaan waarvan wy gisteren gewag maakten kunnen wy heden nader het volgende melden. Van den goederentrein naar Leeuwarden, welke het Maandag avond niet verder dan tot Steenwyk heeft kunnou brengen, zyn op dat station een paar wagens ontspoord, zoodat het locomotiefpersoneel don goheelen nacht gear beid heeft om hot hoofdspoor vry te krygen. De sneltrein van Leeuwarden bleef tusschon Nyeveen en Steenwijk steken, terwyl de loco motief ontspoorde. De laatste personentrein uit Leouwarden kon het voorts niet verder brongen dan Peperga, waar de sneeuw over eene uitgestrekte lengte tot eeno aanmerkelyko hoogte was opgewaaid. Ook die trein is ge- deelteiyk ontspoord door de ijsmassa's, welke zich opzyde van de rails hadden gevormd. In den vroegen ochtend is gisteren uit Zwolle nog een hulptroin vertrokken met man schappen en werktuigen om de verschillende ploegen van wegweikers krachtdadig ter zijde te staan. Het gelukte met vereende krachten te onge veer 3 uren in den middag vrye baan te maken, zoodat de trein van 6 uren uit het noorden hier met slechts enkele minuten ver traging aankwam. Alleen echter het gedeelte van Leeuwarden, want de Groninger trein was te Beilen wederom biyven steken. Eene machine uit Moppel ia -i en trein te i-ulpg, komen, zoodat de avond-sneltrein van hc noorden naar Amstei ;jj ongeveer op tjj kon loopen. Heden kon de dienst op de verschilloijj, lynen naar behooren plaats hebben. De Weichsel en do Warta zy6 buiten hunne oevers getreden. Het lage,, gedeelte van de stad Posen is overstroom zoodat de bewoners hunne woningen hobb>- verlaten. Iu Polen is door het hooge water op y(', plaatsen aanzienlyke schade aangericht, moeten meer dan 100 dorpen overstroomd zjp Door de overstroomingen in Hongarye 30 dorpen verwoest. De schouwburg Buquet te Oport- is gisteren door brand geheel vernield. Talryko toeschouwers, die de uitgang niet konden bereiken, zijn uit de ramen j; straat gesprongen. Velen zyn door veratikkiq om het leven gekomr-n, anderen werden fe de uitgangen verpletterd. De meeste slacir, offers waren toeschouwers van de dorde logs en de gaanderijen. Goh ooio gezinnen zyn 05 gekomen. Het aantal dooden wordt op fi geschat. Van zes uren des namiddags werdgemc!: dat werklieden, door het gemeentebostuur vt Oporto aangesteld, y vorig bezig waren het opruimen der puinhoopen. Uit hetondt, zoek der politie bleek tot dusver, dat n- veertig personen ontbraken, doch mon gelos dat byna al de toeschouwers der boven;; gaanderyen zyn omgekomen. De brand ontstond ten gevolge eener gis ontploffing onder de laatste acte. Ondanks de waarschuwingen de: Berlynsche politie is een groot aantal pen: nen op den dag dor begrafenis van kern Wilhelm het slachtoffer geworden Tan ds handigen greep dor zakkenrollers. Een dorp vaarlyksto zakkenrollers, een Rus, Bilbulli werd echter op heoterdaad betrapt, toen fc „Unter den Linden" zich een gouden horlop en ketting ter waarde van 500 mark t neigend! Uit het muntenkabinet van de: hoerRalin Furtin te Brussel is voor een 9 waar:: van 500,000 fr. aan munten gestolen. Vü de daders is geen spoor te ontdekken. By de sneeuwstormen, welke in Noord-Amerika gewoed hebben, is het ge bloken dat de slachtoffers niet doodgevrore maar gestikt zyn. De plotselinge koude de: de sneeuw uiteenvallen in fijne yskristalls en deze werden door don hevigen vrind li poeder gewreven, welke het ademhalen oj mogeiyk maakte. De uitwerking van den sneeuwstorm w dus juist hetzelfde als die van den gevreesde: zandstorm in de woestyn. De gouverneur van Kentucki hoeft den thesaurier van dien staat, den be; James W. Tate, uit zijne betrekking ontslage De heer Tate, die 21 jaar de financiën ti den staat bestuurde, heeft zich schuldig p maakt aan verduistering van geldon en# voortvluchtig. Het tekort in de 1 ~s wor geschat op 150,000 doll. BUITENLAND. Frankrijk. Do „Patrio" meldt dat by de rogeoring bi- richt is ontvangen van eene manifestatii. welke tegen de Kamer van Afgevaardigde: door revolutionairen, anarchisten en comm; nards wordt voorbereid. Die beweging to: uitgaan van Lavallois Perret. De rogeerir; heeft maatregelen genomen om op elk ge;-- voorboreid te zyn. Het comité der aanhangers van Bc: langer, dat zich een zoogenaamd „natioiw* protest" ten doel stelt, heeft de candidates: van den generaal ingetrokken en verklaar: dat het zyne bemoeiingen met de verkiezin gen staakt, onder voorwendsol dat het aan de regeering geene aanleiding wil geven tegen Boulanger op te treden. De Raad van onderzoek in de zaa#- Boulanger zal niet vóór Zaterdag ofMaandg byeenkomon, daar een der door hem gedag vaarde officieren drie vrye dagen heeft om - verschynen. Boulanger hoeft verklaard dat t alleen dan voor den Raad zal komen, wanne;; die niet zal zyn samengesteld uit generaals die hem vyandig gezind zyn. Verschijnt Bos- langer niet voor den Raad, dan zal deze13 zyne afwezigheid hot oordeel over hem veile: In de gisteren gehouden zitting var. d Senaat overhandigde do senator Boulang- den staat van de begrooting van uitgaven;' inkomsten. De Senaat verdaagde de zitti'l hierop tot heden.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2