met hem te ontvluchten, voor immer haar lot aan het zijne te verbinden. Op het punt aan dit voornemen gevolg te geven, treedt Ifonte Prade hen te gemoet; met den degen in de vuist wil deze den indrin ger, den lafhartigen verleider bestraffen, als Fabrics met den uitroep „Sten père!" zich in zjjno ware hoedanigheid doet kennen. De avonturierster is inmiddels ontmaskerd, haar toeleg, haar streven den grijsaard dui delijk geworden. Thans overtuigd dat niet hy, maar slechts zijn rang aanspraak op Clorinde's liefde kan doen gelden, laat hy oindelyk, ofschoon toch nog niet zondor eenige aarzeling (zoo scherp heeft Augier de senile liefde willen schetsen), zijn lang gekoesterd plan varen om zich verder geheel en al te wijdon aan het geluk van z(jne kinderen. De avonturierster en haar broeder hebben inmiddels het veld ontruimd om elders hunne pogingen misschien met een beteren uitslag bekroond te zien worden. Zietdaar hetgeen ons eergisteren door Madme Marie Favart en haar gezolschap te aan schouwen werd gegevendit waren do feiten, welke zij ons vertolkte. De wjjze, waarop dit echter geschiedde, kon onze goedkeuring niet wogdragen. In stede Yan eene krachtige figuur, eene energieke persoonlijkheid, eene vrouw, in staat alle mannen aan haren wil te doen gohoorza- men, voor haar de knie te doen buigen, zooals Augier zjjne heldin zelve doet zeggen, zien w(j daar voor ons oon ziekelijk, pathetisch wezen, dat hare kracht niet in eene forsch met vuur gesproken taal, niet in een bepaalden gloed of eene fiere houding tracht te vinden, maar veel eer in een dan eens fleemend vleiend spreken, verzeld door lieftallige knikjes, bekoorlijke, aanminnige lachjes, dan weder ln een ver schrikkelijk galmend geschreeuw. Slechts haar dialoog met Fabrics, in de laatste acte, maakte hierop eene gunstige uitzondering; dat was werkolyk een lucidum intervallum in de alge meens aberratio hier ontwikkeldo zij werke lijk eene kracht, welke bewondering afdwong; hier wist zij bepaalden luister aan haar spel, bij te zetten, hier waren de bijvalsbetuigin gen, welke haar ten deel vielen, werkelijk verdiend. Deze beoordoeling omtrent de volgens bet rondverspreid biljet zoo beroemde actrice moge niet bepaald gunstig zijn, men moge ons gevoelen niet doelen, geheel alleen in deze meening staan wij niet. In tegenstelling toch van de met zoo kwis tige hand hier ter stede verspreide loftuitingon ten opzichte van deze „sociétaire de la comó- die francaise" citeeren wy de woorden van een dar voornaamste Parysche tooneelrecensenten Guy de Saint Mor, te vinden in het door hem geschreven werk „Paris sur scène" en luidende „Je n'aime pas le talent de Madm° Favart, toujourstrop affecté ettrop prétentieux mon gró. Oneindig veel beter beviel ons de heer J. Liverani als Fabrice. Deze accentueerde uitstekendolke zin, elk woord was duidslyk verstaanbaar; zyno actie was hartstochtelyk en nochtans zonder eenige charge; zyn geheele spel droeg het kenmerk van degeiyke studie, van een streven om de waarhoid, de werkeiykheid in alle raogeiyke opzichten getrouw te willen biyven. De heer P. Schaub in de rol van Annibal, deod ons meer denken aan een soort van clown, op de buitengalery van een kermisspel geplaatst om publiek te lokken, dan wel aan een krygsknecht, die het brood met zyn wapen moet vordienonhy sprak buitendien, vooral in den aanvang, niet alleen ondnidelyk, maar zelfs onverstaanbaar. Toch kan men ook dezen niet enkele goede oogenblikken ontzeggen en vooral niet, toen hy in do laatste acte do liuweiyksgift voor zyne zuster bedong, en evenmin in de daarop gevolgde" duelscèno. Mej. E. Ca3tolli als Célie gaf ons een sobor, doch over het algemeen beschaafd spel te aanschouwenalleen by het onverwacht weder zien van haren lang dood gewaanden broeder had z,y een weinig meer verve, een weinig meer hartstocht aan den dag kunnen leggen. Mej. Léa Valerio in hare travesti rol van Horace kon ons ln het geheel niet bekoren. Waarom de wel is waar nog ietwat jeugdige minnaar van Célie door oene vrouw moest weergegeven worden, Is ons met recht duideiyk. Ten slotte oen woord van lof aan den heer Laty als Monte Prade. Dezo typeerde ons don waardigen, deftigen grysaard volkomen volgens de natuur, altyd kalm, altyd zich zeiven meester, zelfs in de pyniykste, verschrik kelijkste oogenblikkon. Het voorstukje „L'arcen ciel" was een aardig en fiink afgespeeld lover de rideau; alleen kannen wy ons het verband tnsschen titel en inhoud niet best verklaren. Mot uitzondering der loges had het comedie- gebouw wel eenige overeenkomst met een asperge bedhier en daar een toeschouwer geplant. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Wie gisteren, vooral in den middag, niet bulten Boodig had, bleef stille- kens thuis, want de natuur was geenszins uitlokkend om eene wandeling langs straten of singels te gaan maken. Heden, 10 Maart, is het van hetzelfde laken een pak, of liever: het weer Is met zyno fijne sneeuwjacht nog onstuimiger en doot zelfs byna denken aan do Amerikaansche sneeuw stormen, waarvan in dit nummer vry uit voerig wordt melding gemaakt. In de geregelde aankomst der treinen werd dientengevolge groots vertraging ondervonden. En niettemin begint de Lente dit jaar morgen, Dinsdag, 20 Maart! De winter schynt dit jaar Inderdaad wsl héél voel méér van ons te houden, dan w y van hèm. Niemand zou er zeker iets tegen hebben of weemoedig worden, als hy nu eindelyk eens zyn afscheid nam. Te Rotterdam is gisternacht omstreeks 1»/, uur door eene onbekende oor zaak brand ontstaan in het benedenhuis van pand No. 26 aan de Hoveniersstraat, waar een winkel in garen en hand is gevestigd. De winkel is geheel uitgebrand, terwyi de woon kamer en de keuken veel door waterschade heb ben geleden. Vele spulten waren op het terrein aanwezig. Om halfdrie was men den brand meester. De winkelopstand was alleen tegen brandschade verzekerd. Ook is aldaar door onbekende oorzaak brand ontstaan in een kelder aan den Schiedam- schendyk, zijnde eene bergplaats voor krullen en spaanders. Door de werking van een 4-tal handbrand spuiten, welke spoedig op het terrein aanwezig waren, was de brand een uur na het ont staan gebluscht. De kelder is geheel uitge brand. (N. R. C Uit Terschelljng wordt d d. 16 Maart gemeldIn den afgeloopen nacht heeft een geweldige sneeuwstorm hier gewoed. Op enkele plaatsen lag de sneeuw twee meter hoog. Tal van werklieden moesten worden aangenomen om bogaanbaro paden te maken on later om den weg bruikbaar te maken voor rytulgen. In het noorden van Engeland en in Schotland houdt de felle koude aan. De dienst op den „North-Eastern"-spoorweg, tus schen Newcastle en Berwick is gedurende vier en twintig uren gestremd geweest door de sneeuw, hetgeen in de laatste dertig jaren slechts twee keeren voorkwam. Alleen over Carlisle bleef de gemeenschap tusschen Enge land en Schotland open. Behalve de „Flying Scotsman" bleven 26 treinen in de sneeuw zitten. Natuuriyk zyn ook de telegraaflijnen geducht beschadigd en leden ook de boeren, wier schapen door den sneeuwstorm werden overvallen, groot nadeel. De reizigers in enkele der ingesneeuwd# treinen hadden het allesbehalve aangenaam, want de wind was zóó kond, dat men zich in de waggons byna niet warm kon houden, en natuuriyk durfde niemand uit te stappen, daar men dan licht het spoor byster kon worden. Bovendien was er gebrok aan voedsel, zoodat de hulptreinen, die by het aanbreken van den dag werden uitgezonden, met blyd- schap werden begroet. Op enkele plaatsen, o. a. in Fifeshlre, snoeuwde het gisteren nog door. In Frankrijk is het niet veel beter gesteld. In hot Juragebergte ligt de sneeuw op enkele plaatsen een meter hoog. Daarby is het daar zóó koud, dat een troepje zwaluwen, die reeds te Perigueux waren gekomen, onmld- dellyk terugkoerden en weer naar het Zuiden vertrok kon. In Galiciö en ook in Hongarye zyn de rivieren op bedenkeiyke wyze gewassen. Hot stadje Szat- mar by Debrecszin is gsheel onder water gezet. Vierhonderd huizen zyn ovorstroomd, waardoor tal van menschen zonder dak zijn. De storm in de Vereenigdo Sta- ten. Gelijk men weet, heeft in het noord- woston der Vereenigde Staten een verschrik- keiyke sneeuwstorm gewoed. Drie dagen achtoreen, 11, 12 on 13 Maart, woedde de orkaan met onstuimig geweld. Vrijdag en Zaterdag was zoo wordt uit Philadelphia gemeld het uitspansol helder en de lucht zoolmen vleide zich niet de hoop, dat de winter voorby zou zyn. Zondag stak een zuidwestenwind op, gevolgd door een zoelen regen met een thermometerstand van 60 graden. Na Torloop van don Zondag werd de regen heviger, en tegen den avond ontstond een ware vloed, welke de straten in beken veranderde. Het meteorologisch bureau had een zuidoostenwind met veel regen voor speld, meer niet. Zondag-nacht kwam eone even merkwaar dige als onverwachte verandering. Te Washing ton ontstond do verandering Zondag-namiddag to 5 uren, te Philadelphia Zondag avond te 11 uren, en te Nieuw-York Maandag-ochtend te 4 uren. De plotselinge verandering had eene versohrikkeiyke uitwerking te Phila delphia. Da regen, weike om II uren by stroomen neerviel, werd binnen tien minuten jizel, en daarna hagel en sneeuw. De wind, welke in noordwesteiyke richting overging, werd na middernacht een rukwind, en be reikte nu en dan eene snelheid van zestig myien in het nur. Elke stad ondervond hetzelfde, maar wat later, want de storm hield noordoosteiyk aan, al verder en verder langs de kust. De sneeuw bevroor op den bodem, en op de telegraaf- en telefoondraden. De draden, welke, aan de gevels der huizon vastgemaakt, boven de straat of langs de spoorbanen gelegd waren, werden met ontzagiyke massa's sneeuw beladen, welke de palen, waaraan de dradon bevestigd waren, deden instorten. Ook duizenden boomen werden ontworteld. Ho# meer de wind toenam, des te feller werd de koude en onophoudeiyk loeide een sneeuwstorm, waartegen niets bestand was. De sneeuw werd in dikke hoopen ys ver anderd, zóó eterk, dat ry- en voertuigen zich niet konden bewegen. Verbazend was het schouwspel in al de aan zee gelegen steden. Al de telegraaf- en telefoondraden waren óf doormiddengebroken, öf omvergeworpen, óf onbruikbaar geworden. Het was enmogeiyk. uit Nieuw-York, Phila delphia, Baltimore en Washington een telegram of op andere wyze een bericht te verzenden. Tan de driehonderd draden, welke Nieuw-York en Philadelphia verbinder, was niet één te gebruiken. Elke stad was van gemeenschap verstoken, als bevonden de inwoners zich in het midden van den Oceaan. Van de ongeveer achthonderd spoortreinen, welke uit Phila delphia vertrekken en over de Pennsylvania en Reading-banen loopen, kon niet één dienst doen op dien noodlottigen Maandag. De veor- booten konden niet varen, de Brooklynbrug was gesloten. Men kan zich voorstellen hoe nadeelig de gevolgen van den storm voor handel en bedryf zjjn geweest; geen telegram, geen post, geen tramverkeer; de menschen waren niet in staat naar hun werk te gaan. Volgens de latere berichten begint men in Amerika zich te herstellen van de gevolgen van dezen bevigen sneeuwstorm. Het blykt dat do storm zich westwaarts niet verder uitstrekt# dan tot hst Allegbanygebergte on noordwaarts niet verder ging dan Montreal. De schade wordt geraamd op 20,000,000 dol lars, waarvan 7,000,000 voor rekening van Nieuw-York komen. Van de 29 loodsbooten, die te Nieuw-York thuishooren, zyn er slechts 2 teruggekomen. Negen leden scliipbrouk en van 18 heeft men nog niets vernomen. Alle loodsen van de booten, wolke verongelukten, zyn gered, maar zy leden veel van de kou. Volgens de berichten uit Delaware-baai ver ongelukten daar ongeveer 70 vaartuigen, waar door 22 personen het leven verloren. De geredden leden echter veel van de koude, want de pier, waar zy eene toevlucht vonden, werd door den storm in drie stukken geslagen, zoodat zy gedurende twee dagen afgesneden waren van den vasten wal. Volgens de raming vertegenwoordigen alleen de schepen, die daar vergingen, eene waarde van 1,000,000 dollars, maar bovendien verongelukten nog ln Chesa peake-baai een dertigtal schoeners, die op de oestervangst waren. Het aantal schepen, welke schipbreuk leden, bedraagt thans reeds meer dan honderd. De groote stoomschepen zyn gelukkig aan het gevaar ontkomen. De „Alaska" liep binnen als ééne ysmassa, maar had geene schade. Van de uitgaande schepen hebben vele hun vertrek uitgesteld, daar do passagiers niet zyn aange komen en de goederen niet geladen konden worden. Voor zoover thans bekend Is, heeft de storm zich uitgestrekt over een gebied, dat ten wes ten tot de Apalachische hergen en noordwaarts tot Montreal loopt. De schade, welke de scheepvaart leed, wq I op één millioon geschat. De spoorwegen te Nieuw-York hebben (J dienst weer hervat. Het duurde echter J dagen, voordat de hardbevroreo sneeuw t-J de lynen en tunnels was verwyderd. Loven) middelen zyn nog schaars, evenals steenkolc Ds leden van het wetgevend lichaam jvj den Staat Nieuw-York zyn byna van horig, omgekomen. De trein, welke hen naar Alba; moest brengen, sneeuwde in en bleef t«fe dagen in dien toestand. Voor een brood) werd twee shillings betaald, de eieren deds een shilling per stuk en eene flesch whist werd - in den trein voor 50 dollars vorkocli Twintig begrafenissen, die op weg waren na: de verschillende kerkhoven, in Brooklyt sneeuwden in, en de lyken werden voorloop;, in de naburige huizen geborgen. Ook te Philadelphia en te Boston kon hï spoorwegverkeer oerst na eene storing r< drie dagen hervat worden. Men kan zich nu herinneren dat in deze eeuw in die streks een zoo hevige storm heeft gewoed. Tws duizend lieden waren bezig de spoorwege tusschen Philadelphia en Harrishurg van sneeuw te bevryden. In de steenkolen-distru ten stond het werk overal stil. De door d sneeuw opgesloten reizigers ontvingen voedsi van do langs de spoorwegen wonende boerei In de verschillende steden begon de voorraai voedsel uitgeput te gerakenaan melk heersebt allerwegen volslagen gebrek. In het geheel berekent men dat meer dai 200 menschen door den storm het leven ver loren. Toen men de sneeuw opruimde, vin den de werklieden op verschillende plaatsei te Nieuw-York lyken, die nog rechtop ston deD, in de sneeuw. Die menschen waren Ver- styfd door de koude en daarna geheel bedolm Alleen te Nieuw-York zyn reeds 21 lyken gevonden, te New-Jersey 24, te Baritan 4,ti Newhaven 7, en te Falrhaven, in Connecticut, 2i Te Nieuw-York waren ook de begraafplaat sen gedurende eenige dagen niet te bereiken, zoodat in de stad meer dan ÖOO lyken bovés aarde stonden. Tevergeefs beproefde men het Greenwood-kerkhof te Brooklyn toegankelijk te maken. Na uren arbeids elaagde men er in een weg van 300 voet open te hakken naar het lykenhuis, maar de graven waren niet t« bereiken. BUITENLAND. Frankrjjk. Generaal Boulanger keert heden naarder mont-Ferrand terug, ten einde zyne zaken t» regelen en het opperbevel over het XlIIdi legercorps aan zyn opvolger over te dragen. Hiertoe is niet benoemd generaal Feriöii, geiyk men verwachtte, maar generaal War net, een der generaals, die in het vorige jaar de prosfsgewyze mobilisatie van het leger corps te Toulouse ieldden. Boulamger heeft afscheid genomen van zyn corps in oen dag order, waarin hy mededeelt dat hy door eti bevelschrift van den president der Republiek op non-activiteit Is gesteld. Het is nog niet zeker, of Boulanger te Parys zal biyvei wonen. Naar men beweert, wil de minister van oorlog dit niet toestaan, maar heeft hjj don generaal verlof gegeven zich in een der omliggende dorpen metterwoon te vestlgea. Sneeuw en regen hebben tot nog toe t« Parys aan alle manifestation voor Boulanger een einde gemaakt. Intusschen zitten Boulangers vriendenniet stil. De afgevaardigden Laguerre en Michelin zyn naar Marseille vertrokken, ten einde daar redevoeringen te houden ten gunste van Beu langers candidatuur. Men zal trachten bene schikking te treffen met den communist Pyat, die by de eerste stemming byna werd ge kozen en nu zeker is van zyne verkiezing- Indien dit echter niet gelukt, zal Laguerre naar Chateau-Thierry gaan, in het departement de l'Alsne, waar de republikelnscho candidaat Justice zich reeds voor Boulanger heeft terug getrokken. Volgens eenige bladen is de regeering voor nemens nog strengere maatregelen tegen den generaal te nemen en bestaat zelfs het plan den generaal voorgoed uit de gelederen t« verwyderen, daar hy zich openlyk by de beweging der heeren Laguerre en Rochefort heeft aangesloten; doch volgens anderen zal de heer Tirard de zaak voorloopig laten rus ten, aangezion het ministerie toch niet lang meer aan het bewind kan biyven. In allen gevalle is het zeker dat de ministerraad ern stig heeft beraadslaagd over de houding, welke de regeering tegenover deze verkiezingsl,ewe' ging moet aannemen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2