SGiG. hi Eerste Blad Leiden, 17 Maart. Feuilleton. <§eze (§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Aan den rand des afgronds. Maandag; lö ü^jïLaart. AO 1COO icwo. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COtfRAOT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. I ^Franco per post1.40. JjAfsonderigte Hommere0.06. Olïtclool© Kennisgevingen. Herliallngsonclerwys* Burgemeester cn Wethouders van Leiden, Gezien art. 3 der Verordening van den 12den f Januari 1882. tot regeling van het Herhalings-onder- vii» in do gemeeute Leiden (Gemeenteblad No. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de [inschrijving van leerlingen voor het Herhalings-onder- ifjja zal plaat» hebben van den 19den tot en met I -den 24sten Maart a. s. voor meiajes in het school- I lokaal in de Van der Werfstraat, voor Jongens in dat aan de Korte Mare, telken dago des namiddags van seven tot acht uren. Tot het Horhalinga-ondenv^js kunnen worden toe- gelaten: lo. do leerlingen van de scholen der 3de en 4de klasse, dio verkregen hebben het getuigschrift, bo- docld bjj art. 18 2 der Verordening van 11 No vember 1880 (Gemeenteblad van 1881 No. 4); 2o. zij, die .bg* een af te leggen examen, blijken geven aan de daarvoor gestelde vereiachten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTEB, Burgemeester. 15 Maart 1888. KIST, Secretaris. Heden i3 aan de universiteit alhier do heer 1 J. C. Van Harencarspel, geb. to Nijmegen, bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid met academisch proefschrift, get.„De excep tion van aanhangig goding en van ver knochtheid." Ds. J. Bolkestein, pred. te Ter-Aar, heeft een beroep ontvangen naar de Herv. gemeente te IJlst. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat jhr. mr. T. A. J. Van Asch Van Wyck, benoemd lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, in de hoofdkies districten Kampen en Amersfoort, heeft ver klaard de benoeming voor laatstgenoemd kies district niet aan te nemen, en derhalve eene nieuwe verkiezing van een lid dier Kamer in dat kiesdistrict moet plaats hebben, heeft be paald: lo. dat eene verkiezing van een lid ■der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Amersfoort zal plaats hebben op Dinsdag 27 Maart a. s.; en 2o. dat herstemming, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 10 April daaraanvolgende. Omtrent den stand der quaestie-Völlmar verneemt de „Arnh. Crt." uit, naar zy ver zekert, zeer vertrouwbare bron „Op bevel van den regiments-commandant moest de heer V. zich eene maand geloden aan een geneeskundig onderzoek onderwerpen, hetgeen geschiedde door één officier van ge zondheid. Daar dezo hem volkomen geschikt bevonden had, werd Maandag 27 Februari PBUS DER ADVERTENTTEN": Tun 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.1 Grootcre letters naar plaateruimte. Voor het 54) DOOR B. KOOPÜAXS VAN BOEHËRËN. Over een ritje naar Helmbroek spraakt ge? Wel, mevrouw! dat is een heel aardig jjstochtje, niet te groot en niet te klein, en dan kunnen we mooi aan den Ossentil eens aanleggen; dat is zoowat halfweg. Wat my betreft, ik heb veel lust in zulk een uitstapje, en ik durf het haast voor Stuurs ook wel aannemen, maar zal 't hem ten overvloede nog even vragen. Met uwe permissie, me vrouw 1 ik ben in een ommezientje terug." „Wat is de nieuwe meesterske toch een heel ander mensch als de oude", fluisterde Alexander, zoodra Aafje de kamer verlaten had. „Ik zou haast zeggen", voegde hij er bjj, „hoe komt zoo'n oude pruik als Stuurs aan zoo'n snoepig wjjfje?" „Kom, je moet geen kwaad van dien goe den meester zeggen; hy heeft je indertyd wat mooi leeren doelen." Alexander wilde nog iets antwoorden, doch werd hierin verhinderd, daar Aafje weer binnenkwam. „Meester zou heel graag van nogmaals eene keuring gelast; doch thans door twee officieren. De uitslag van dit onder- - zoek was Zaterdag-avond jl. nog niet bekend, doch de huisdokter van den heer V., een oud officier van gezondheid, moet stellig ver zekerd hebben dat geen dokter ter wereld iets zou kunnen vinden, wat hem ongeschikt zou maken voor den dienst. Z. M. de Koning moet tegen het ontslag zjjn en wenschen dat de pensionneering, welke gedurende den winter niet dan op eigen verzoek mag plaats vinden, worde uitgesteld tot na afloop der zomer campagne, zoodat de concerten, te geven by het 25-jarig bestaan van den Die rentuin, die ter gelegenheid der Nijverheids- tentoonstelling, alsmede de uitvoeringen b(j de inwijding van de nieuwe Tent in hot Bosch, door den heer Vöilmar geleid zouden worden. Ook zou deze daardoor nog de voordeelen kunnen genieten, verbonden aan de overige engagementen, welke by voor den aanstaanden zomer hoeft gesloten. Hot teekenen van een verzoek om ontslag wordt dan ook beslist door den heer V. geweigerd, al belet, ja ver biedt men hem de leiding zijner kapel wee» te aanvaarden. Hiermede is thans belast de hèor Van der Linden, dé onder-kapelmeester. Men heeft dezen reeds een oxamen voor kapel meester doen afleggen in tegenwoordigheid der heeren W. F. G. Nicolal en S. De Lange, dat met gunstigen uitslag is bekroond." By koninkiyk besluit van 8 dezor, op genomen in de Staatscourant van heden, is bepaald dat door eene commissie eene herzie ning zal worden ontworpen van de thans van kracht zynde middelen, welke tot het ver- leonen van hulp by spoorwegongelukken aan gekwetsten en om hen te vervoeren, op de stations en in de treinen aanwozig en hoe die moeten zyn; en zijn tot leden van deze com missie benoemd de heerendr. W. P. Ruysch, adviseur voor de medische en veterinaire politie by het departement van binnenlandsche zaken, voorzitter; dr. L. J. Egeling, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Hol land dr. M. AV. C. Gori, lector in de militaire genees en heelkunde aan de universiteit van Amsterdam; dr. S. P. Kroe, voorzitter van de Nederlandsche vereeniging van spoorweg artsen; en M. Simon Gz., lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten, aan wien tevens de functie van secretaris wordt op gedragen. De Vereeniging tot verfraaiing van Dor drecht heeft tegen heden alle vrienden van kunst en geschiedenis samengeroepen tot de vorming van een comité, dat zich ten doel de party zyn, mevrouw! hoe laat dacht u te gaan?" „Ja, wp moeten zeker niet laat gaan, ik zou zeggen: om halftwee." „Heel goed, mevrouwAVy zullen zorgen klaar te zyn. Maar nu biyft u toch eerst hier gezellig een kopje koffie drinken, niet waar? De meid schenkt hot water al over." „Dank je, meesterske! daarvoor hebben we nu geen tyd, want over een half uurtje zullen we gaan eten." „Nu, maar belooft gü mij dan, later eens te zullen komen koffie drinken?" „Zeker, meesterskede dominee en ik heb ben plan nog eens een avondje te komen." „O, dat vind ik heeriyk, mevrouw!.... Hoe jammer, niet waar, dat de dominee in 't geheel niet kan schaatsenrijdendaardoor mist de goede man toch veel." „Toch zegt dominee altijd dat het hem niet spü't, deze kunst niet geleerd te hebben, dewijl hy dan zoo bittor weinig aan zjjne avonden zou hebben." „Nu, daar is wel iets van aan, mevrouw! Als men een goed eind gereden heeft, kan men 's avonds allicht wat suf en droo- merig zyn." Onder het laatste gedeelte van dit gesprek waren meesterske en hare gasten naar de stelt de oprichting van een standbeeld van - Jan en Cornelis De "Witt te bevorderen. Onze landgenoot, de beeldhouwer Leenhoff te Parys, heeft reeds een standbeeld van het broederenpaar ontworpen, dat een zeer gunsti gen indruk op de leden van bovengenoemde vereeniging heeft gemaakt. Komt het comité tot stand en slaagt het in zyne bemoeiingen, dan zal den heer Leenhoff opgedragen worden zyn ontwerp te verwezeniyken. De termijn van aangifte van Inzendingen voor de aanstaande Brussolsche tentoonstel ling is, naar men verneemt, nog mot 8 dagen verlengd. De aangiften dienen te geschiedon by mr. Th. Stutart, Hoerengracht 435, te Amsterdam. Mej. Marie Lorjé te Amsterdam zegt de tooneelloopbaan vaarwel. De heer H. F. A. Klossor, ingevolge machtiging des Konings benoemd tot vice- consul der Nederlanden te Kaapstad, is in die hoedanigheid door de Britsche regeering erkend. Het stoomschip „Prins Frederik Hendrik", K. W.-Ind. maildienst, den 24sten Maait naar AVr.-Indiö vertrekkende, zal oene buiten gewone mail voor Paramaribo en Curaqao medenemen. Een brief uit Parys aan de „Haarl. Crt." treedt in eone beechouwing over het reeds medegedeelde feit, dat de Kamer van Afge vaardigden mot 327 tegen 118 stommen de kredieten heeft geschrapt voor de faculteiten der Protestantsche godgeleerdheid. De Waal- ache kerken hier te lande, welke do meeste harer predikanten aan de Fransche universiteit te danken hebben, zullen, zegt de briefschrij ver, den slag, welke hare Alma maler getroffen heeft, diep gevoelen. Volgens de Haagsche bladen, wordt Sarah Bernardt nog voor het einde van liet seizoen in de residentie verwacht. De heeren F. Boogaardt, mr. L. Hovy en A. Fraser, directeuren der stoomvaart- maatschappü „Holland," hebben aan de Eerste Kamer een adres ingediend tegen het wets ontwerp op de Ned.-Ind. pakketvaart. De ingenieur van den waterstaat, de heer AV. Verwey Az., te Vucht zal voor 5 jaar naar de Transvaal vertrekken, om aldaar werkzaam te zyn by den aanleg van den spoorweg. De „Zuiderzee-Vereeniging", gevestigd te Amsterdam (het centraal-bureau tydelyk Amstelstraat 30) zal eene rentelooze geld- leening uitgeven van 90,000, verdeeld in aandeelen van vyfhonderd en honderd gulden 1 en in onderdeelen daarvan van vyftig gulden. voordeur gestapt. Juist toen Aafje die deur geopend had, naderde eon heer, op den straks genoemden zandweg, wolke op meesters huis aanliep. Die heer was echter nog ver genoeg verwyderd om eene enkele opmerking te maken, zonder vrees door hem verstaan te worden. „Hé!" zei Aafje, „daar komt diezelfde heer aan, die verleden Zondag met de gravin Van Schoorenburg in de kerk kwam. AVeet gu ook wie 't is?" „Jawel, meesterske! dat is een mijnheer Van Arkel, officier by de cavalerie. Vindt ge niet dat hy er erg droefgeestig uitziet? Men zegt dat hy op 't schandeiykst bedrogen is door een meisje, waarmee hy sedert jaren verloofd was, maar dat onverwacht en zonder eenige aanleiding alle betrekking met hem verbroken heeft." „Och foei, hoe slecht," fluisterde Aafje zacht. „Nu, tot straks!" zei mevrouw AVelphorst. Daarop reikte zy Aafje de hand, en ging haars weegs. Juist zou meesterske de deur weer sluiten, toen de heer Van Arkel haar beleef- deiyk een wenk gaf, waaruit zy meende te moeten opmaken, dat die heer haar iets te zeggen had. En hierin had zy niet mis gezien, want Hector kwam op haar toegetreden, en in- Deze vereeniging stelt zich krachtens have statuten ten dool„Het doen instellen van een volledig en grondig technisch en finantiëel onderzoek of en zoo ja, naar de wyze, waarop en de middelen waardoor eene afsluiting (mede ter voorbereiding eener latere geleidelyko droog legging) van de geheele Zuiderzee, de "Wadden en de Lauwerzee wenschelyk en uitvoer baar is." Do vereeniging beoogt geen geldeiyk voor- dool en rekent op veler steun. Aanvankelijk kon zy zich reeds in dit laatste verbeugen. Donderdag herdacht de adjudant-onder officier van het lste bataljon 4de regiment infanterie, t« Delft in garnizoen, de heer J. Koet, den dag, waarop hy vóór vier en twintig jaren by het Nederlandsche leger in dienst trad. By deze gelegenheid werden hem zoowel door de officieren als onderofficieren van het bataljon fraaie geschenken aangeboden. Het slechte weder was oorzaak dat de- inspectie, waarby den jubilaris de zilveren medaille moest worden uitgereikt, niet kon plaats hebben en dus tot later is uitgesteld. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter.kennis van belanghebbenden, dat in Juni en Juli a. s. aan 's Ryks Veeartsenijschool te Utrecht gelegenheid zal worden gegoven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen. Van Busken Huet's „Land van Rubens" is eene Engelsche vertaling ter perse onder den titel: „The land of Rubensa companion for visitors to Belgium", door Albert D. Van Dam, schryver van „Famous Bohemians", „Genius en Negligé", enz. Z. M. heeft den heer J. H. Keun, tydeiyke eerste drogman by Zr. Ms. gezantschap te Konstantinopel, benoemd tot eersten tolk, te vens directeur der consulaire zaken by dat gezantschap; aan Herman Riethof, machi nist, wonende te Antwerpen, vergunning ver leend tot het aannemen der hem door Z. M. den keizer aller Russen geschonken zilveren medaille, met het opschrift „voor het redden van schipbreukelingen", te dragen aan het lint der St.-Wladimir-ordebenoemd tot notaris binnen het arrondissement 's-Graven- hage, ter standplaats de gemeente Delft, W. E. Van Berckel, candidaat-notaris te Hof van Delft; aan den voor den dienst in Indië be stemden soldaat J. Willé, van het koloniaal werfdepot, vergunning verleend tot het dragen van de herinnerings-medaille voor het deel nomen aan de Fransche expeditie in Tunkin, China en Annam. vroeg, terwyi hy zyn hoed afnam en eene lichte buiging maakte„AVel, juffrouwzou do meester ook even te spreken zyn?" „Kom binnen, als 't u blieft, mynheer! De meester is nu nog in de school, maar over een minuut of tien gaat de school uit: a!s u dus een oogenblik tyd hebt, dan zou ik u verzoekenwacht evenmaar als u haast hebt, wil ik den meester ook wel gaan roepon." „Dank u, juffrouw! als het om tien minu ten te doen is, dan zullen wy den meester niet storen. AVel, juffrouw! wat woont u hier aangenaam, welk een prettig uitzicht Uier door dit venster!" „O ja, mynheer! 't woont hier wel aardig, vooral by zomerdag." Terwyi het gesprek zoo werd voortgezet, had Aafje de koffie gereedgemaakt, en bood nu den luitenant een kopje aan. Dat er in do samenspraak wel eens eene korte pauze kwam, is niet vreemd, want zelfs spraakzame men- schen zullen by eene allereerste ontmoeting niet zoo vlot doorredeneeron. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1