N°. 8G15. Zaterdaa: 17 Maart. A0. 1888. feze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 16 Maart. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. AfronderUjjke Nemmere0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—G regelt 1.05. Iedere regel meer 0.l7f. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor liet in- caescercn buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Oilieieele Keuni^evin^cn. DRM R WET. Bnrgemeester en Wethouders van Leiden brongen ter algemeene kennis dat door JOHANNES COR- NELI8 KLIKEE, alhier woonachtig, een verzoek schrift is ingediend om vergunning voor den verkoop Tan sterken drank in het klein in de perceel en Bak- kersteeg (wy'k I) No. 15, Nieuwe Beestenmarkt No. 8 en Kiaaierstraat No. 13. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 Maart 1888. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is met goed ge volg afgelegd het candidaats-examen in de rechtswetenschap door de hoeren P. Carst en H. Y. Monsanto. De aan do universiteit alhier nieuwbe noemde hoogleeraar dr. Siegenbeek Van Heu- kelom zal Woensdag 21 dezer zijn ambt aan vaarden met eene redevoering in hot groot auditorium van het academiegebouw. Do volgende week Zaterdag, 24 Maart, zal door het Leidsche Studenten-Tooneel in den schouwburg eene voorstelling worden gegeven. Opgevoerd wordt: „De reis naar dsn Kaukasus", gevolgd door: „De nasloop van een eersten echt.'.' Heden ontvingen wij het jaarverslag der Vereeniging tot verzorging van kleine kinde ren te Leiden. De belangrijkste mededeeling omtrent de werkzaamheden der Vereeniging en den toe stand d9r Kinderbewaarplaats is deze, dat het aantal der verpleegde kinderen gedurende 1887 eene groote vermeerdering ondergaan heeft. Er werden voor den geheelen dag 7247 en voor den halven dag 682 kinderen opgonomen, tegen 3964 en 511 in 1886. Over de verschillende maanden van het af- geloopen jaar was het aantal verdeeld ale volgt: Januari 511, Februari 527, Maart600, April 730, Mei 744, Juni 615, Juli 589, Augus tus 653, September 691, October 633, Novem ber 822 en December 814, totaal 7929. Het aantal kinderen per dag was gemid deld 26; het wisselde tusschen 13 en 43. De bewaarplaats was geopend van des mor gens zes uren tot des avonds halfnegen. Uit de medegedeelde cjjfers blijkt genoeg zaam, welk eene zware taak de aan de inrich ting verbonden personen te vervullen hadden Zij hebben hunne werkzaamheden steeds tot tevredenheid van het bostunr verricht. Vooral de onverdroten Ijver van de directrice, mej. Gilbert, kan door het bestuur niet genoeg geroemd wordon. In het begin van het jaar werd eene tweede helpster vast aangesteld, zoodat het personeel thans bestaat uit de directrice, eene eerste en eene tweede helpster en eene dienstbode. Ofschoon bjj do inrichting der lokalen slechts op 30 kinderen werd gerekend en op 65 dagen voor een grooter aantal toelating werd verzocht, heeft het bestuur die nog nooit behoeven te weigeren. In do zomermaanden werd veel ge noten van den tuin, welke thans van eene flinke tent voorzien is. In de samenstelling der commissie van werkende leden kwam sedert het vorig ver slag slecht ééne verandering. Mejuffr. C. v. d. Velden Erdbrink, die van de oprichting af medewerkte, nam, met het oog op haar aan staand vertrek uit de stad, haar ontslag. Men mocht er in slagen door de benoeming van mevr. C. H. J. v. Bhjjn—Fokker hare plaats te vervullen. Opnieuw heeft het bestuur warmen dank te betuigen aan den heer H. F. C. Gerlings voor zyne voorlichting omtrent het geldelijk beheer en aan dr. A. Njjkamp voor zijne ge neeskundige hulp; eindelijk aan dr. W. J. Van Stocküm, die bij afwezigheid van dr. Njjkamp met de meeste bereidwilligheid in diens plaats optrad. Een staat van ontvangsten en uitgaven doet zien dat wel is waar de laatsten zjjn gestegen, maar in veel mindero mate dan hot aantal kinderen. In 1886 werd uitgegeven /-1582.48'/2, in 1887 ƒ2075.371/,; d. i. per kind en per dag in het eerste jaar 36, in het laatste 26 cent, Hiervan moet nog 10 cent worden afgetrokken, welke door da ouders worden betaald, zoodat bestuurderessen thans voor 1 gulden oen kind eene week lang kunnen opnemen. Deze uitkomst is voor een groot deel te danken aan de door de directrice betrachte zuinigheid en nauwgezetheid, voor een deel ook aan den regel, welken men steeds streng gevolgd heeft, om de gewone inkomsten alleen voor strikt noodzakelijke uitgaven te gebrui ken. Tot eene viering van h6t St.-Nicolaas- feest en eene daarmede gepaard gaando uit- deeling van kleine geschenken, werd men in de gelegenheid gesteld door verschillende bui tengewone bijdragen. Een aangename plicht is het bestuurderessen ook, van de giften ad 140 gewag te maken. In het bijzonder heeft de onbekende, die hen met eene som van f 100 verblijdde, aanspraak op dank. Hoezeer men zulke bewjjzen van belang stelling waardeert, zjj mogen het oog niet sluiten voor het feit, dat uit een geldelijk oogpunt de vereeniging zich niet, evenals wat het aantal kinderen betreft, in steeds toe- nomenden bloei kan verheugen. Hot aantal leden heeft weder eene kleine vermindering ondergaan; het bedroeg 308 tegen 321 in 1886. Ten gevolge daarvan is het cijfer der jaarljjksche bijdragen van 1215 tot 1177 gedaald. Terwijl in het vorige jaar de inkomsten de uitgaven met f 189.41 overtroffen, bestond thans een verschil van 15.40'/, in tegengestelde richtingbestuur deressen hadden namelijk op 1 Jan. 1887 ƒ1441.99 en op 31 Dec. 1426.58'/, in kas. De krachtige en veelzijdige medewerking, welke zij bjj de oprichting der bewaarplaats ondervonden, stelt haar evenwel ook omtrent hare toekomst gerust. Thans, nu de onder vinding duidelijk heeft getoond in welke be hoefte de instelling voorziet, vertrouwen zjj meor dan ooit dat onze stadgenooten het mogelijk zullen maken, haar fcjj voortduring aan haar doel te doen beantwoorden. Naar men verneemt, zou niet de kolonel A. Pompe, maar de kolonel H. F. Alings, thans op non activiteit, benoemd worden tot commandant van het 4de reg. infanterie. Als eene bijzonderheid kan worden mode- gedeeld dat onze stadgenoot J. Terdu morgen don dag herdenkt, waarop hij vóór 65 jaren als 8-jarig boekdrukkersleerling bij de firma Luchtmans (thans firma E. J. Brill) in dienst trad. In weerwil van zjjn hoogen ouderdom bezielt hem nog steeds een jeugdige ijver bij het volbrengen van de hem thans opgedragen werkzaamheden. De kerkeraad te Voorhout heeft ongeveer 100 leerlingen van moderne Leidsche predi kanten tot lidmaten aangenomen. Naar men verneemt, zal Maandag 19 dezer, des avonds to 7 uren, ton huize van den heer J. De Vries, logement „de Beurs", te Hoofddorp in do Haarlemmermeer, als spreker optreden de heer ds. Buytondjjk, van IJselstein. Bjj koninklijk besluit zjjn de heeren F. C. Tromp, minister van marine, en J. N. Bas- tert, minister van waterstaat, handel en nij verheid, benoemd tot ridder in de orde van den Nedorlandschen Leeuw. Te Vianen i3 overleden mr. P. R. Bentz Van den Bergh, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Het stoomschip „Oranje-Nassau," van Paramaribo naar Amsterdam, is 14 Maart van Havre vertrokken en passeerde 15 Maart Dover; de „Noord-Brabant," van Java naar Rotterdam, arriveerde 15 Maart te Marseille; de „Prinses i Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 15 Maart Van Marseille; de Prins van Oranje/' van Batavia naar Amsterdam, passeerde 15 Maart Dungeness; de „Prins Maurits," van Amsterdam naar Suriname, pas seerde 15 dezer Ouessant. Z. M. heeft benoemd bjj het wapen der cavalerie, by het 2de regiment huzaren, tot lsten luit., den 2den luit. A. G. M. J. baron Van Oldenneel, van het corps; aan den voor den dienst in Indiö bestemden soldaat L. Lang, van het koloniaal-werfdepot, vergunning verleend tot het dragon van de Fratische „Medaille Militaire" en van de herinnerings medaille voor hot deelnemen aan de Frnnsche expeditie in Tonkin, China en Annam den heer H. J. Kijlstra, arts, benoemd er aan gesteld tot officier van gezondheid 2do kl. bjj het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederlandsch-Indië. Gemengd Nieuws. Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft gisteren bevestigd het vonnis dei- rechtbank te 's-Hage, waarbjj een koopman uit Leiden veroordeeld werd tot 3 maanden gevangenisstraf, ter zake van diefstal van on geveer 7 hectoliter uien van een land onder Rjjnsburg. Te Katwjjk aan Zee waren giste- ren 7 schuiten aan van de versch-visacherj), evenwel met onbevredigende vangsten, welke beneden het middelmatige bleven. Daarenboven was veel verlies geleden, zoo van notion, als schade aan zwaarden, roer enz. In publieken afslag werd dan ook slechts van 20 tot 80 besomd. In den afgeloopen nacht, onge- veer halféén, ontstond te Amsterdam in het perceel hoek Kalverstraat en Kapelsteeg 73, een ernstige brand, waarbjj do bewoners in groot gevaar verkeerden en slechts door inspanning der brandweer en politie werden gered. Met drie stoom-, drie handspuiten en eene brandkraan was men de vlammen in ongeveer driekwartieruurs meester. In het benedengedeelte is alles uitgebrand. Verder werd de hulp der brandweer inge roepen bjj een brand, ontstaan in de stoom- zagerjj in de Elandstraat 21, vermoedelijk doordien de werklieden onvoorzichtig met vuur zjjn omgogaan. Daarbjj waren 1 stoom-, 2 handspuiten en 1 brandkraan werkzaam. Hier was men de vlammen in een kwartieruur meester. (Hbl.) Uit Almeloo meldt men dat de ondorliandelingen tusschen de firma Scholten en de werkstakende arbeiders weder opgevat 53) DOOR R. KOOPMANS VAN KOEKEREN. De opmerking is gemaakt, en met recht, dat de vrouwen fijne trekken moeten hebben, zal het oorjjzer haar goed staan. Welnu, regelmatiger, fijner trekken dan onze Aafje had, laten zich niet denken, en hare huid had die prachtige tint, dat doorschijnende, dat wjj vooral in het Noorden van ons land, ook bjj boerinnetjes aantreffen. Zoozeer had het verhaal onze meestereske geboeid, dat zjj niet eens bemerkt had, hoe de kleine kolomkachel bijna was uitgegaan, zoodat het mooi koud in do kamer begon te worden. Geen wonder dat het koud werd, want het vroor knapjes, in de schaduw mins tens acht graden. Dat belette echter niet dat het een prachtige winterdag mocht heeten. Liever dan mee in Aafje's boek te lezen, gluren wij langs haar henen door het venster raam. Wjj zien dan een broeden zandweg, met halfvolwassen eikeboomen beplant, welke recht op het meestershuls aanloopt, en vlak voor dat huis eene bocht maakt, en, vaor de kerk henen, naar 't noorden zich wendt. Die kerk ligt op eene kleine hoogte, zoodat de gemeente hier kan opgaan naar het bedehuis, ook in den letterlijken zin. Het korkgebouw is oud, doch daarom niet minder schilderachtig. Van uit des meesters huis heeft men het gezicht op den voorgevel en dus ook op den stompen toren, welks spits in 't begin dezer eeuw door den bliksem getroffen en afgebrand, en sedert nog niet herbouwd is. De pastorie ligt aan de andere zijde van do kerk, doch is van hier niet zichtbaar. Weg en boomen zjjn met sneeuw bedekt, en die sneeuw heeft op den weg hier en daar wel veel van haar verblindend wit verloren door wagens en voetgangers, en daar, waar de zonnestralen de boomen konden bereiken, was de sneeuw wel grootendeels van do takken gevallen, doch zooveel was er van het winterversiersel op beido blijven liggen, dat de schoonheid daarvan kon bewonderd worden. Eindelijk, toon Aafje het deel uit had, en dus gedwongen werd een oogenblik met lezen op te houden, gevoelde zjj hoe koud het in de kamer was geworden. Derhalve stond zjj op van haren stoel, om zoo mogelijk den kwijnenden gloed in de kachel te doen her leven. Bg haar opstaan kunnen wjj eerst recht goed oordeelen over hare welgevormde, buig zame gestalte. Aafje's kleeding was onberis pelijk. 't Is waar, zij droeg reeds eene japon, en was in dat opzicht eleganter dan hare voorgangster ooit geweest was. daar deze altijd, ook des Zondags, slechts jak en rok droeg, maar stof, kleur en snit waren toch niet te rjjk, noch opzichtig. Dat Aafje hare kleeren in de stad liet maken, werd natuurlijk wel door de dorpsnaaistor en enkele andoren ge streng afgekeurd, doch wjj maken haar daar van geen verwjjt. 't Is toch niet kwaljjk te nemen dat iemand prijs stelt op een fatsoen lijk voorkomeD, en dus liever niet wil dat de kleeren hem fladderend om het l(jf hangen. Nu, de stadsnaaister had er eer van, voor een vrouwtje als Aafjo te werken, want niet alleen dat hare schoone ronde vormen zoo goed uitkwamon, maar zjj was ook zoo bevallig en gemakkelijk in haren gang en in alle hare bewegingen. Juist had Aafjo met goeden uitslag de kachel weer wat opgestookt, toen er aan do voor deur gescheld werd. Zeer gaarne zou Aafje zelve opengedaan hebben, want zjj brandde van nieuwsgierigheid om te zien wie daar was, doch dat zou niet deftig genoeg zjjnde meid moest immers opendoen. Een oogenblik daarna werd de deur geopend en traden mevrouw Welphorst en baar zoon Alexander, met wie wij reeds op het promotie-bal kennis maakten, het vertrek binnen. „Wel, meesterskol hoe gaat het?" „Goeden morgen, mevrouw Welphorst !hoo is 't met u, en hoe vaart de jongeheer Alexan der? Neemt plaats, als het u blieft. Wat is het heerlijk winterweer, niet waar?" „Ja, overheerlijk weer; en dat mooie weer is eene van de redenen, waarom ik u kom opzoeken. Mjjn zoon Alexander wou dezen middag gaarne eens naar Helmbroek rijden, en nu kom ik by u, vooreerst om te ver nemen, of dat nogal een mooi jjstochtje is en niet te ver; en ten anderen om te vragen, of gij en do meester soms pleizier hebben om mee van de partij '0 zijn- Meester houdt toch zeker 's middags geen school." „Och neen, mevrouw! als 't mooi ijs is, dan geeft dat in deze streken met school houden toch niets. Van do honderd kindoren komen er hoogstens drie, want die schaat senrijden kunnen bljjven weg, omdat zij de kunst verstaan, en die het niet kunnen, doen hetzelfde, omdat zij de kunst moeten aan- leeren. (Wordt vervolgd.'

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1