r. N 3614. "VVijdLag; iö Maai't. A0. 1B8B. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Leiden, 15 Maart. Fe euilleton. Aan den rand des afgronds. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor leiden por 9 maanden1.10. |<$l»nc- por poat '/AffcoDd .rigke Nommere.. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 regela ƒ1.05. Iedere regol meer ƒ0.171. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het in- ca86eercn buiten do stad wordt 0.10 berekend. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. ptlirloele Kennisffovingon. tgemoester en Wethouders der gemeente Leiden, Lrengen b\i deze tor algemeene kennis, dat do passage Koor de Burgateeg op Y>ijdag den 16den dezer, van |U« morq8 tien tot dee namiddags vier uren, voor rit. en voertuigen zal z\jn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, PE KANTEB, Burgemeester. IGMaar 1&38. KIBT, Secretarie. Van 'ie „Leidscho Spaarbank", opgericht door hot departement Leiden der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, den 16den October 1818, ontvingen we heden het verslag over iiet afgoloopen jaar. Bijzonder trekt de aandacht het steeds toe nemend aantal inlagen en dat der in omloop zijnde Soaarbankboekjes, als het beste bewijs voor du ontwikkeling der instelling. Het be sluit om de rente per maand, in plaats van per kw -taal, te doen ingaan, met 1 Januari 1887 in werking getroden, hoewel gepaard de met eene vermindering van het bedrag llltoe te kennen rente tot 38/10 is daarop Ml gunstigen invloed geweest. Van de bevoegdheid, om gelden, welke niet I her doel der instelling beantwoorden, te Sfeercm, is by herhaling moeten worden ge- Dik gemaakt. Bovendien zyn, om dezelfde inen, enkele inleggers uitgenoodigd ge en hunne reeds in de Spaarbank geplaatste Ion terug te nemen. Hierdoor is het be ter terugbetalingen aanmerkelijk ge en. De commissie onderging weinig verando- rig. De heeren C. H. Pleyte en A. P. M. Van lordt, aan de beurt van aftreding, werden iilpenoemd, terwijl in de plaats van het mede {tredend lid don hoer H. J. Boo), die toen :ens andore drukke bezigheden voor eene mooming niet hi aanmerking wenschte fjkomen, benoemd word de heer H. P. Van Joieval Paure. yan de in het verslag voorkomende cijfers Men wjj o. a. de volgende mede: Het gozamenlyk bedrag dor inlagen is ge- Mest in 1886 598,086.83, over 1887 '6p6,155.77, dat der terugbetalingen over 886 ƒ411,387.31, over 1887 ƒ578,612.42. De bezittingen van het hoofdkapitaal be- ragon 1,642,526.72, terwyl hot reservofonds 101,235.24'/, bedraagt. Het aantal inlagen hoeft bodragen over 1886 12347, over 1887 13938, het aantal terugbetalingen over 1880 5728, over 1887 6480, als nieuwe inleggers zyn ingeschreven over 1886 1337, over 1887 1384. Het getal van geheel afgeloste boekjes be droeg over 1886 847 en over 1887 1142, terwyl het aantal inleggers aan het einde van het boekjaar over 1886 bedroeg 8056 en over 1887 8298. De hoogste inleg in ééne zitting bedroeg over 1886 ƒ35677.27, over 1887 14488.93'/a en de laagste respectieveiyk 246.72 en 426.96, terwyl de hoogste uitbetaling in ééne zitting bedroeg over 1886 10,746.16 en over 1887 ƒ19,451 87 en de laagste respectieveiyk ƒ401.19 en ƒ543.88'/,. Het gemiddeld kapitaal, aan eiken inlegger verschuldigd, bedroeg over 1886 ƒ194.98 en over 1887 197.94. By de gisteren door den Senaat van het Delftsch Studentencorps gehouden aanbeste ding van het bouwen, plaatsen en weder verwyderen van een houten gebouw in den tuin van de Stads Doelen, ten gebrulke by de viering van het VlIIste Lustrum van hot Delftsch Studentencorps in "Juli a. s., waren ingekomen 13 biljetten. Laagste inschryver was de heer N. H. Zegveld te Leiden, voor 6880. De toewijzing van het werk zal later plaats hebben. Te Arnhem is hot bericht ontvangen dat de luit. ter zee 2de kl. P. D. Holtzappfel te Atjeh gesneuveld is. Volgens de „Zuid-Afrikaan" en de „Patriot" zal jhr. mr. Beelaerts Van Blokland een bezoek aan de Transvaal brengen. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amstordam, passeerde Wight 15 Maart; de „Utrecht", van Rotterdam naar Java, is 14 Maart te Port-Said aangekomen; de „Prinses Wilholmina", van Amsterdam naar Batavia", arriveerde 14 Maart te Marseille; do „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Aden 13 Maart; de „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok 14 Maart van Southampton. XUl,£OQ.Z4 Volksbijeenkomsten. Reeds enkele jaren herwaarts, by de her- donking van het honderdjarig bestaan van „Mathesis Scientiarum Genitrix", mochten velen onzer ingezetenen hunne aandacht wyden aan het by die gelegenheid in de Stads-Ge- hoorzaal door het Noderlandsch Tooneelgezel- schap opgevoerd blyspel „Dokter Klaus", van 'i DOOR K. KOOPMANS VAN KOEKEREN. 3n eindeiyk, wat nog 't allerheeriykst zy zou haren man aan 't vorstand >ngen dat hij met haar minstens eens in aar een reisje moest doen. Reizen, ja, dat s haar ideaal, niet zoozeer om 't genot hebben van het rijden en varen, het zien i stedon en bosschen, maar om later in telschap te kunnen bluffen, en juffrouw en die den loef af te steken. En was turs nu een slechte man geweest, dan zou er niet over denken, maar het tegendeel i» immers waar er leefde geen goediger, aver man in 't lieele land. Een beetje har ig, nu ja, dat was hij, maar vooreerst zy, a'je, zou hem wel spoedig opkikkeren, en Htondien, als zij op den volmaakton man IMe wachten, dan ging zy als oude vrjjster de kist. - Voeg hier nog by dat oom en iT,te er sterk op aandrongen des meesters te aanvaarden, en wy begrypen dat Giurs en Aafje een paar geworden zyn. Dat begrypen wy, ja, maar wjj keuren 't daarom nog niet goed. Integendeel, wy vin den dat de moester niet verstandig, dat Aafje niet braaf gehandeld heeftwy zyn 't eens met dominee Loods, die het een onzedelijk huweljjfc noemde. Die goede Loods, hy had nog zoo zyn best gedaan den meester of Aafje de zaak uit het hoofd te praten, maar geen van beiden had naar goeden raad willen luisteren. Zoodra Loods het nieuwtje hoorde, betreffende mees ters trouwplannen, was hy naar zijn vriend toogestapt. Zyn vriend, zeg ik, ja, want de dominee had Stuurs altyd wel mogen lyden, en vond hij hom wel wat ai te phlegmatiek, ja indolent, hij had toch achting voor 's mans eerlykheid en zachtaardig karaktor. Meester zat in de keuken - de kamer werd alleen gebruikt als er visite was, en versneed de ganzenpennen der twee hoogste klassen, toen de dominee.binnenkwam. 't Was in 't allerlangst der dagen, en dus kon moester nog na afloop van de avondschool voor 't venster zyne pennen vermaken. „Zeg eens, Stuurs!" zoo begon Loods ter stond na de eerste begroeting, „er gaat oen praatje door het dorp dat de meester naar Aafje Dauwsma vrjjt." „Als de maan vol is, schynt ze overal, dominee!" antwoordde Stuurs droogjes. den nog jeugdigen Duitschen auteur A. L'Arrongo. Reeds toen mochten wy er op wyzen hoe zeer ook thans de waarheid der woorden, door onzen Noderlandachen De Genestet aan „De Plicht" gewyd -. „HU stoort my soms in 't zaligst uur By lust en feeet en lied" en „Hy baart my stryd, hy geeft my rust, In zorg of zweet verdiend", door zyn Gormaanscben kunstbroeder gehul digd werd. De eerste regelen schetst deze laatste ons als do plicht van den braven, nauwgezetten geneesheerde beide andere als die van don man en vader. Onze vroegere beoordeeling en de bekendheid, welke dit stuk geniet, maken het overbodig nog verder oenige rege len aan den inhoud te wyden. Slechts van het spel willen wy in 't kort gewagen en dan heeft ongetwyfeld de heer De la Mar in de eerste plaats recht op onze hulde voor zyne vertolking van de edele figuur van dokter Klaus. Aan dat brave, dat goede, dat onbaatzuch tige, aan die teerhartige Inborst, onder oenigs- zins ruwe vormen verborgen, wist hy eene uiting te geven, welke menigmaal een lach, maar ook dikwyis oen traan in het leven riep. Vooral de beroemde Klaus-scène, het verhaal dat hy eens zijn plicht had verwaarloosd, eens te laat het ziekbed van het reeds ster vende kind was genaderd, werd met gevoel, met innigheid voorgedragen. Eene geheel andere persooniykheid was de heer Verhagen als de koetsier Lubowski. Deze ontwikkelde een humor, een vis comica, welke slechts zyn enkel verschijnen op do planken mot daverende byvalsbetuigingen deed begroet worden. Het zich vereenzelvigen met zyn heer den dokter, het geneesheer zelf spelen, het rad braken der Latynsche benamingen, zyn angst en onrust over den door hem vermoorden boer, dat allee werd uitstekend geteekend. Ook zUne grime, zyne gebaren hadden herhaalde malen eene drastische uitwerking ten gevolge. De zorgvuldige, liefhebbende vader, die het geluk van zyn eenigst kind boven alles stolt, steeds voor hare toekomst bedacht is, slechts voor haar looft en werkt, werd door don heer Vo3, als juwelier Leopold Griesinger, naar waarheid gekarakteriseerd. Ook het damospersoneel, vooral mevrouw De la Mar, als de huishoudster Marianne heeft recht op onzen lof. De grootste lof, de meest warme hulde zy echter by het einde van dit seizoen gericht tot de Commissie voor de Volksbyeenkomsten, welke ook wederom dit jaar alle mogeiyke pogingen in het work heeft gesteld hetLeidsche burgerpubliek te vergasten op gezellige, genot volle avonden. En of zy die pogingen bekroond heeft gezien? Die dank, haar door zoo velen mondeling gebracht, die uitbundige byvalsbetuigingen, haren sprekers ten deel gevallen, die eivolle zalen, zy leverden hiervoor de meest onweder- legbare bewijzen. Mr. L. H. Gemengd Ntenwa. Onze gemeente is weormeteen nieuw magazyn vorrykt geworden, een maga zyn, dat door de blykbaar onbekrompen wyza van uitvoering, algemeene opmerkzaamheid zal trekken. Wy bedoelen natuuriyk het gister avond op den Nieuwen Ryn geopende maga zyn van tapyten, meubelstoffen, behangsel- papleren, vloerzeilen enz. der heeren gebroe ders Bolt, tot heden sedert jaren op de Boter markt gevestigd. Indien er ooit oene woning kolossale ver anderingen heeft ondergaan, dan is 't nu het genoemd perceel op den Nieuwen Ryn. Eene flinke, van de stoep inspringende, van groote spiegelruiten voorziene en door koperen ko lommen afgezette winkelkast geeft gelegen heid tot doelmatige expositie van vele der fraaie voorhanden artikelenterwyl zy, aan de ingangon, geflankeerd wordt door hoekpenanten van marmer, hard- en zandsteen, al hetwelk aan het geheel een degeiyk aanzien geeft en mede getuigt voor den bouwmeester, den heer W. C. Mulder alhier. Achter den winkel bevindt zich het maga zyn, dat om zyne uitgebreidheid, doelmatige inrichting en ryken voorraad van alles wat tot de stoffeering voor de eenvoudigste huizen tot de sierlykste villa's kan verlangd worden, uitmunt. Ook met do achtergelegen magazijnen vormt de gansche inrichting een geheel, dat mede tot de ontvangst en bediening van het publiek o. i. geenszins te wenschen overlaat. Tevens is voor eene uitstekende verlichting by avond zorg gedragenen hoe kon dit anders, daar ook op dit gebied in den laatsten tyd reuzenschreden voorwaarts zyn gedaan, als 't ware oene omwenteling is teweegge bracht en de wetenschap nog niet stilzit. Na de vroegere gewone gasverlichting, werden steeds andere lampen vervaardigd, tot eindelyk „Ja wel, moester!" hernam Loods, „maar zal dezo maan dan vol worden, of laat ik liever zeggenis er dan wezeniyk iets van aan Stuurs antwoordde niets, en daar Loods dit stilzwijgen opvatte als eene soort van'toestem ming, ging hy voort: „Gy begrijpt toch wel, Stuurs! dat het geen bemoeizucht, maarwezen- ïyke, hartelijke belangstelling is, die my hier deed komen en tot u doet spreken Ik moet u dit huwelyk ten ernstigste ontraden." „Maar dominee!" zei Stuurs, „Aafje is toch een ordentelijk en knap meisje en ik koester voor haar oprechte liefde. Het eenige is 't verschil van leeftyd." „Neen, Stuurs! neen, dat is niet het eenige. Dat verschil van leeftyd komt ook in aanmer king, maar is het voornaamste niet. Uwe karakters loopen te zeer uiteen. Aafje zal u te stemmig, te grootvaderiyk vinden, en gy wederkeerig haar te speelsch en te kinderachtig. Ongelyke paarden, Stuurs! trekken kwalijk. O, bezin u nog eens terdege, eer het te laat is. Gy zegt dat gy Aafje oprecht liefhebt, ik twyfel er niet aan; maar waar ik wel aan twyfel, is dit: of de liefde harerzyds welzoo volkomen oprecht zal zyn." „Maar dominee! ben ik dan zoo'n onbehage- ïyke persoon, dat eeno vrouw my onmogelyk kan beminnen?'' vroeg Stuurs geraakt. „Neen, myn vriend!" hernam de dominee, „dat zal ik geenszins zoggen; maar Aafje's karakter en het uwe loopen te zeer uiteer. Aafje wil gaarne de hoogte indaar heb ik haar al lang voor gekend, en nu zy kans ziet een huwelijk aan te gaan, waardoor zy iets hooger In rang wordt dan het gros der dorpelingen, nu brengt de hoogmoed er haar toe, het oor to leenen aan uwe liefdesver klaringen." „Hierin zoudt gy u toch ook kunnen ver gissen",'zei Stuurs. „Zeker, Stuurs 1 ik kan my vergissen, myne- vrees kan ongegrond zyn en later beschaamd worden, maar ik rekende my verplicht u te waarschuwen. Ik vrees zoo, myn waarde vriend! dat gy een leven van ergernis en verdriet te gemoet gaat, want Aafje, in hoogo mate ydel en behaagziek, zal vandaag dit en morgen dat uithalen, en de dame uithangen op allorlei manieren en u erg vervelend en bekrompen vinden, indien gy niet voortdurend naar hare pijpen wilt dansen. Ik spreek nu nog niet eens van ergere dingen, maar van hetgeen ik daar noemde kunt gy reeds genoeg verdriet hebben." „Wat meent ge met die ergere dingen, dominee?" vroeg Stuurs. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1