viVToa alleen uit van de „Duitsche club," maar ook en iu de eerste plaats van het „Deutscher Hölfsverein." Ook door do Duitschers te Rotterdam zal een krans worden gezonden. De Eerste Kamer hield hedenmiddag om drie uren eene korte zitting. Tegen mor gen om twee uren zyn alle ontwerpen aan de orde gesteld, uitgezonderd de Indische pakketvaart en het handelstractaat met Spanje. Ingekomen is een telegram van Yon Bis marck aan den minister van buitenlandsche zaken, dank betuigende voor de gevoelens van deelneming der Eerste Kamer in het overlijden van den Duitschen Keizer. Van de 9 candidaten, op 13 Maart te 's-Gravenhage voor nuttige handwerken ge ëxamineerd, is geen enkele toegelaten. Te Utrecht is geslaagd mej. T. J. Van den Hoorn, van Oudshoorn. Door den Koning zijn voor één jaar subsidiën toegekend aan de heeren Jan De Jong en P. C. De Moor Wz., te Rotterdam, benevens aan de heeren Frans Deutmann te Zwolle, J. C. H. Akkoringa en mej. Suze Robertson, beiden uit Den Haag. Het dividend van de „Rotterdamsche Broodbakkerij" over 1887 is bepaald op 9 pCt. De keizerin van Oostenrijk en de aarts hertogin Valéria zullen, volgens do „Temps", dezer dagen naar Amsterdam gaan en zich onder behandeling van dr. Mezger stellen. Door Burg. en "Weths. van Amsterdam wordt machtiging aan den Raad gevraagd tot opheffing van de brandweerkazerne op de Nieuwmarkt en tot den bouw van eene nieuwe brandweerkazerne op gemeentegrond aan de De Ruyterkade bij de zwem- en badinrichting (kostenbegrooting f 76,000). Verder wenschen zij het gebouw op de Nieuwmarkt, nadat dit door de brandweer is ontruimd, te doen inrichten tot archiefgebouw der gemeente (kosten van inrichting f 25,000). De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 10 dezer, in stede van. te elf uren, te halfelf plaats hebben. De gewone audiëntiün van de ministers van financiën, oorlog en waterstaat op 15 en van den minister van koloniën op 16 dezer, zullen niet gehouden worden. Z. M. heeft benoemd tot griffier by het gerochtshof te Amsterdam mr. C. H. Q. Van Strjjen, thans substituut-griffier by hot ge rechtshof te 's-Gravenhagotot notaris binnen het arrondissement Arnhem, ter stand plaats 's-Heerenberg, gemeente Bergh, P. Do "Wilde, candidaat-notaris te Arnhem; aan mejuffrouw L. M. C. A. Kessler, geboren te Luik, mits zy overigens aan de daartoe by de wet gestelde oischon voldoe, vergunning verleend tot het geven van middelb. onderwijs hier te lande; als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelyk getuigschrift, ingesteld by koninkiyk besluit van 22 Sept.. 1855 No. 61, toegekend aan Ch. Van Trierum, huzaar by het 3de rogiment, in garnizoen te 's-Graven- hage, wegens zyn moedig en onverschrokken gedrag, betoond by de redding van een kind uit een brandend perceel in de Begynenstraat aldaar, in den avond van 15 Februari 1888; benoemdby het wapen der genie, tot eersten luit. by don staf vau het wapen, den tweeden luit. A. D. J. Berkhout, van dien staf; by het corps genietroepen, den tweeden luit. E. M. S. Visser, van het corps. Gemengd Nienvra. Door do politie alhier is aango- houden en tor beschikking der justitie gesteld eene werkvrouw, genaamd C. H., vrouw van J. T. d. L., die, eerst sedert kort in deze gemeente woonachtig, zich heeft schuldig ge maakt aan diefstal van goederen ten huize van personon, by wie zy werkzaam was. Genoemde vrouw is onlangs ook te Rotterdam vervolgd. Te Katwyk aan Zee is aange spoeld eone scheepsboot, gemerkt „Vega Ber gen." Deze boot is vermoedelyk afkomstig van het op den Ooster gestrande Noordsche stoomschip „Vega", van Bergen naar Antwer pen; eene gevulde zeemanskist, gemerkt „D J S U 1823," voorts onkele kistjes bokking en eenig wrakhout. Te Sclieveningon zyn aangespoeld een veer tigtal kistjos sloebokking en eenige kisten geopendo kab djauw, afkomstig van hetzelfde by Brouwershaven gestrande schip uit Ber gen. Te Loos tuinen is eone sloep aangespoeld, vermoedelyk oveneons van het gestrande vaar tuig afkomstig. Eon man in de G erard-Doustraat te Amsterdam heeft zich door een revolver schot van het leven beroofd. Naar de „N. R. C." verneemt, is te Rotterdam een tramway-omnibusdienst in wording, waarvoor reeds concessie aangevraagd is geworden. Do spoorweg-ondernemingen heb ben vrachtreductie toegezegd voor de deel nemers aan den grooten internationalen roei- wedstryd, te houden op Zaterdag 9 Juni a. s., op den IJsel te Deventer. Uit Naarden wordt van gister- avond omstreek 8 uren gemeldZooeven is een detachement infanterie, onder bevel van een luitenant, door den burgemeester van Hilversum gerequireerd, omdat men bevreesd is voor ongeregeldheden op het terrein dor afzandingen. Heden kwamen de gooiers in grooten getale opzetten om der spoorweg directie te verhinderen het zanden voort to zetten. Gisteren is de zaak in kort geding voor den president der rechtbank te Amster dam gebracht. Uitspraak Vrydag a. s. Te Eindhoven kwam uit destem- bus een biljet, waarop geen naam, doch hot welgeslaagd portret, eene keurige penteeke- ning van den candidaat, den heer Van Baar, voorkwam. Men verneemt dat mevr. Bulkley, met behulp van Engelsche detectives, te Lugano, in Zwitserland, mr. Hoek en diens kinderen heeft opgespoord. Zy wilde de politie overreden de onwettig heid van bet gezag van mr. Hoek te erken nen, die niet dan na veel moeite er iu slaagde zich te verantwoorden. De Nederlandsche Regeering moet zich in deze zaak gemengd hebben. Uit Grave wordt gemeld: De Veerstraat ie overstroomd, en het water staat van dyk tot dyk. De overtocht naar de brou- wery geschiedt per halve pont en roeiboot. De Beersche overlaat werkte gisterochtend te 8 uren met 10 cM. over 200 M., te 11 uren met 13 cM. over 250 M. Men schryft uit Maastricht: De vrees voor overstrooming heeft zich verwezeniykt. Do rivier is buiten hare oevers getreden en heeft behalve laaggelegen velden ook do dorpen Heugem, Borghare en Itteren overstroomd. Het water staat op den Heerderweg en be dreigt don ryksweg naar Nymegen. Adelino de Fari Guimaraesde Porto heeft, zegt „1' Exercito Portugueza," een nieuw geweer uitgevonden, waaraan hy® den naam Archimedes gegeven heeft. Dit wapen werkt zonder buskruit en zonder samenge perste lucht. Door middel van stalen veoren van buitengewone spankracht wordt het pro jectiel op groote afstanden geslingerd: men kan daarvoor lood of steen bezigen. Het me chanisme is zeer vernuftig uitgedacht en het systeem geheel nieuw. De ook in Nederland algemeen bekende Amerikaansche schryfster Louisa May Alcott is overleden. Zy was 55 jaar oud. Haar vader stierf don 4den dezer te Boston. Telegrammen u i t N i e u w - V o r k brengen byzonderheden over een sneeuwstorm, geiyk do ge8chiedboeken dier stad er nog geen vermeldden. Het vorkeer moest overal worden gestaakt. De sneeuwploegen bleven steken. De enkele treinen van den luchtspoorweg moesten het opgeven, nadat een paar botsingen waren voorgevallen. De wind had de kracht en de yzige kou van don gevreesden „blizzard." Voetgangers moesten op handen en voeten kruipende de hoeken der straten omslaan. De telegraaf- en telefoonlynen geraakten on klaar. De meeste winkels en kantoren waren gesloten en de Beurs bleef leeg. De storm kwam uit het Westen en woedde zestig mylen landwaarts in even hevig als te Nieuw-York. De straten lagen daar 5 tot 10 voet hoog door sneeuw versperd. In Broadway lag de sneeuw 10 voet hoog. Op den luchtspoorweg was de sneeuwjacht zóó verblindend, dat de machinisten en conducteurs ni<?t vooruit kon den zien. By de daardoor ontstane botsingen werden reizigers gewond, niettegenstaande de woinige treinen, welke by groote tusschen- poezen werden afgezonden, uiterst langzaam voortstoomden. Slechts weinige personen waag den hot, de straat op te gaan. Aan twintig makelaars is het nog gelukt de beurs te bereiken, maar dit gaf hun niet voolwant er waren byna geeno beursbezoe kers en geeno berichten. Do meeste avond bladen zyn ook niet uitgegeven, doordien het personeel wegens het geduchte weder de buroels niet kon bereiken. BUITENLAND. Franhrjjk. De Kamer van Afgevaardigden heeft giste ren het wetsontwerp tot opheffing van het privilege der alcoholstokers (bouilleurs de cru) met 284 tegen 228 stemmen aangenomen. Te Neuilly-sur-Seine is het standbeeld onthuld van Parmentier, die het eerst de aardappelplant naar Frankryk heeft overge bracht. Verscheidene personen voerden het woord. Het doek om het beeld, welk laatste gebeiteld is door Gaudez, viel onder de tonen der Marseillaise". Wy ontvingen heden uit Pary's het eerste nommer van „La Cocarde", journal des Bou- langistes. Het blad staat onder redactie van Do La- bruyère, vroeger redacteur van den „Cri du peuple". Hy beweert reeds 190,000 inteeke- naren in de provincie te hebben. Het blad is opgericht zonder autorisatie des generaals en, volgens den heer De Labruyère beteokent „journal boulangisto" niet: courant van gene raal Boulanger. Nu weet men hetl Te Marseille hebben in den laatsten tyd op de openbare straat vyf of ze3 moorden plaats gehad, en men klaagt er bitter over het onvoldoend politiepersoneel. Ook het onder houd der straten is, naar men aan de „Débats" schryft, erbarmelyk. Groot-Brltanulé. In het Lagerhuis deelde sir James Fer guson gisteren mede dat het in 1887 noodig is bevonden, de aan Engeland by het Gan- damak-verdrag toegewezen districten Pinschin en Sibi bepaaldelyk by het Indische ryk in te lyven. Het Kurram-dal is by de ontruiming van 1880 onder het onafhankelyk toezicht van den Turris-stam gebracht. Oastonr.-IIoug.-Monurohle. De „"Wiener Zeitung" deelt een schryven mede van prins Von Bismarck aan graaf Kalnoky, waarin de kanselier zyn dank be tuigt voor de deelneming, welke Oostenryk- Hongarye by het overiyden des Keizers heeft betoond. Deze levendige en uit eigen beweging be toonde deelneming geeft biyk van de onver breekbare vriendschap tusschen Oostenryk en Duitschland, welke berust op den grondslag van gelyke belangen en historische overle veringen der volken. Graaf Kalnoky antwoorddo dat het eene hoopvolle toekomst belooft dat het verbond, pas voor weinige jaren gesloten, nu reeds zulke diepe wortels heeft geschoten. De vriend schap, welke het behoud des vredes beoogt, is reeds zóó hecht, dat deze in de toekomst elke proef kan doorstaan. Oostenryk-Hongarye heeft ook ten volle vertrouwen in Keizer Frederik. Bumenic. Het nieuwe ministerie is aldussamengesteld Bratiano, voorzitter en oorlogStourdza, bin- nenlandsche zakenPherikede, buitenlandsche zakenNackau, onderwy'sAurelien, openbare werken; Gane, koophandel; Giani, justitie. Bulgar(|e. Wegens verduistering van gelden uit de kas van het 1ste regiment heeft de minister van oorlog in hechtenis doen nemen majoor Papoff, voormalig commandant van dat regi ment, thans gouverneur van Sofia. Uit Duitschland. Ondanks de uitgebreide politiemaatregelen en de militaire hulp kon men gisteren te Beriyn den geweldigen aandrang tot den Dom, waar het lyk van keizer Wilhelm is'tentoon gesteld, niet bedwingen. Trots sneeuwjacht en koude verdringt er zich de menigte, van den vroegen ochtend tot den avond, onophoudelyk. Door het gedrang der honderdduizenden zyn in den omtrek van het gebouw reeds verscheidene kleine onge lukken voorgevallenen met het oog daarop heeft men in de nabyheid posten tot hot ver- leenen van geneoskundige hulp opgericht. Ernstige onheilen vielen er echter nog niet te betreuren. Het voetstuk, waarop de katafalk in den Dom rust, is met zwart laken gedrapeerd. De katafalk is bedekt met een rood flu weelen, met hermelyn en gouddraad afgezet kleed. Aan elke zyde staan vyf stoelen, waarop de ridderorden en kroonsieraden des Keizers rus ten. Voor de verhevenheid staan een vyftigtal stoelen, bestemd voorde vorstelyke personen, en daarachter is eene afsluiting. Het publiek blyft daarvoor, loopt langs de afsluiting en verlaat de kerk weer langs oen anderen uit gang. De geheelo Dom is bekleed met krip dat ook om do zuilen en kandelaars is aair gebracht. Het doodenmasker, door Reinhold Begas op het lyk van Keizer Wilhelm genomon, is geslaagd. In het daaruit verkregen model is dan ook tot in de geringste onderdeelen alles scherp en duidelyk wedergegeven. Volgons de berichten valt het echter moeilyk, terstond den Keizer er uit te herkennen, doordien na den dood de bovenlip zoodanig is ingevallen dat het gelaat rondom den mond zeer ver- wrongen is. Het balsemen van het lyk is door het inspuiten der zoogenaamde „vloeistof van Wer- kenheim" verricht geworden, zoodat de inwen dige organen niet verwyderd behoefden te worden. Uitde laatste levensuren van Keizer Wilhelm bevatten de Duitsche couranten nog eenige byzonderheden behalve die, welke wij reeds mededeelden. Donderdag avond, toen de hofpre diker Këgel aan het sterfbed verscheen en den Keizer nu en dan teksten uit het Oudé en Nieuwe Testament of versregels uitkerk liederen voorlas, gaf Z. M. herhaaldelyk blykon van instemming met het gesprokene, hetzjj door eenvoudig hoofdknikken, hetzy door en kele korte woorden. Na de woorden van den hofprediker: „Heer! laat nu uwen dienstknecht gaan in vrede naar uw woord, want myne oogen hebben den Heiland gezien", vroeg de Groothertogin van Baden haren vader, of hy den predikant verstaan had. De Keizer knikte en herhaalde duidelyk de woorden: „Myne oogen hebben den Heiland gezien". Nog iets later zeide de Keizer, uit eene sluimering ontwakende: „Ik heb een droom gehad; het was de laatste plechtigheid inde Domkerk"; de Keizer scheen zich zyn eigen lykdienst voorgesteld te hebben. In den nacht van Donderdag op Vrydag, te 4 uren, dus vier en een half uur vóór zjjn dood, las dr. Kögel het lste vers uit Psalm 27 voor en de Groothertogin vroeg nogmaals: „Papa, hebt ge het verstaan?" Do Keizer antwoordde toestommendwaarop de Groothertogin hernam: „Weet ge dat mama aan uw bed zit en uwe hand vast houdt?" Toen opende de Keizer de oogen, zag de Keizerin lang en helder aan en sloot daarna de oogen om ze niet weder te openen. Aanstaanden Vrydag, den dag der byzet- ting van het lyk, zullen alle inrichtingen en scholen gesloten zyn en alle zaken stilstaan. Niet minder dan 27,000 personen zullen ziek van Beriyn naar Challottenburg in ry scharen. De toevloed van vreemdelingen uit alle lan den is groot. Men schat hun aantal nu reeds op ongeveer 100,000. Alle hotels en logemen ten zyn overvol. Vele vreemdelingen moeten reeds in particuliere woningen een onderkomen zoeken. Tot het bywonen der begrafenis zyn ooit reeds een veertigtal buitenlandsche vorstelijke porsonen aangekomen. Hoe moeilyk het dus nu al is om een kwartier te vinden, is toch de grootste stroom van vreemdelingen eerst overmorgen te verwachten De Spaansche regeering zal een maarschalk afvaardigen, wellicht generaal Quesada y Mathews. De „Köln. Ztg." deelt mede dat de óver- brenging van het lijk naar Charlottenburg mogelyk tot Zaterdag uitgesteld wordt, wan neer de leden van het Russische vorstenhuis niet op tyd aangekomen zyn. Hierop bestaat kans, daar vele spoorweglynen door de sneeuw versperd zyn. Keizer Frederik hecht er echter biykbaar veel waarde aan dat de Russische troonopvolger by de begrafenis tegenwoordig zal zijn. Het oorspronkelyke plan wa9 dat eene grootsche ïykstaatsie te voet van den Dom langs de Linden tot het mausoleum te Char- lottenburg zou gaan; dat plan is evenwel opgegeven, ook deels wegens de sneeuw en den daardoor gevolgden ongunstigen toestand der straten, deels wegens den hoogen leoftyd van eene menigte grootwaardigheidsbekleeders, die niet op de been zouden kunnen blijven. En aldus zal de voornaamste der rouwplech- tigheden plaats hebben in den Dom, tot welken ongeveer 1500 a 1800 personen zullen worden toegelaten. Het grootste deel dier personen zal zich dan na de plechtigheid te voet bij den militairen lijkstoet aansluiten en tot de Siegesallee het ljjk v igen. Van daar zullen de daartoe aangewezen» personen tot het mausoleum te Charlottenbi.ig me rijden, waar alsdan de bijzetting van het

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2