N°. 8611. Diiisdaa: 13 Maart. A0. 1888 Deze §ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fori- en feestdagen, uitgegeven. FIUEUKICII WILHELM lNICOL.AUS KAIIL, Keizer van lluitscliland LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per poat1.40. Afzonderlijke Nommera0.0B. PRUS DHR ADVBRTBNTEBN Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17$ Grootere lettere naar plaatemlmte. Yoor het in- caeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Cheruskenvorst gelyk, zich in Berlyns straten vertoonde, werd zy door de bevolking met levendige sympathie begroet. Ter voltooiing zijner opvoeding begaf de Prins zich in 1856 op reis; het langst ver toefde hij in Italië, waar het hem uitstekend beviel. Te Londen maakte hy kennis met Prinses Victoria, dochter van de Britsche de opvoeding harer kinderen de Prinsen "Wil helm en Heinnch, bewaakte, hierin getrouw ter zyde gestaan door haren echtgenoot, die zich destyds weinig met de politiek be moeide, doch steeds uiterst nauwgezet was in de vervulling zyner plichten als krygsman. Reeds in hetzellde jaar van zyn huweiyk onderging zyne positie eene verandering. Koning Friedrich Wilhelm IV van Pruisen, zijn schappeiyken voet, hetgeen zyne populariteit niet weinig verhoogde. Tevens onthield hy zich zooveel mogelyk van alles wat op rechtstreek - sche inmenging geleek, ofschoon hy dikwyls de vergaderingen van het ministerie bewoonde Ruim twee jaar later werd, door den dood des Konings, zyn vader tot den Pruisischen troon geroepen. Onderscheiden omstandigheden waren oorzaak dat de politiek der „nieuwe aera" langzamerhand werd ver laten; Koning Wilhelm had reeds van den beginne af zyne aandacht op legerversterking gevestigd en de liberale minis ters wisten daarvoor de mede werking der Volksvertegen woor diging niet te verkrygen. Er volgde een tyd van reactie, ge durende welken Friedrich Wil helm, thans Kroonprins van Pruisen, meer nog dan vroeger, eene uiterst gereserveerde hou ding aannam. Het was hem zelfs met onwelkom, dat hy eenigen tyd uit het centrum der politiek werd verwyderd benoemd tot commandant van het tweede legercorps en tot stadhouder van Pommeren, ves tigde hy zich geruimen tyd te Stettin. Daarop volgden do verwikke lingen met Denemarken over de Sleeswyk-Holsteinsche zaak, waaruit de Deensch-Duitsche oorlog ontstond, in 1864. Aan het hoofd van zyn legercorps trok hy te velde, en gedroeg zich als een dapper officier. De taak, hem opgelegd, was goene gemakkelyke; het volhouden van een winterveldtocht, te midden van velerlei ontberingen, eischt inspanning, en met veel sym pathie bespeurden zyne soldaten, dat hy zich die niet slechts getroostte, maar zelfs door zyn bestendig goed humeur een voor treffelyken geest bij zyne troe pen wist te doen heerschen. De mannelijke en vorstelyke figuur, die verleden jaar bij het jubileum van Engelands Koningin boven elke andere de aandacht trok, is door de bevolking der Duitsche hoofdstad zeer geliefdmaar bovendien, „Unser Fritz," geiyk de overleden Keizer hem in de bekende oorlogstelegrammen van 1870 zoo gaarne noemde, is in gehoel Duitschland bij uitstek populair. Het zyn wel droevige omstan digheden, onder welke hij zich genoodzaakt ziet de Regeering te aanvaarden, en het getuigt zeker van een zeer hoog plicht- I gevoel, karaktertrek van de meeste Vorsten uit het huis Holienzollern, dat hij geen oogenblik heeft geaarzeld, zich bloot te stellen aan de gevaren, waarmede zijn thans weer een weinig verbeterde gezondheids toestand door de reis naarBer lijn en de onvermydelyke ver moeienissen en aandoeningen van de kroningsformaliteiten wordt bedreigd. Het moet voor zyne onderda nen een weemoedwekkende aan blik zyn, dien eens zoo forschen man, verzwakt, en ten prooi aan eene naar alle berekening ongeneeslijke ziekte, terug te zien keeren op het tydstip, dat de indruk van Keizer Wilhelm's overlyden nog op elk gelaat te lezen staat. Ook in het leven der volken komen oogenblikken voor zóó diep tragisch, als de verbeelding des dichters zich kan voorstellen. Als byschrift. tot. het portret van den nieuwen Keizer, dat wy thans onzen lezers aanbie den, volgt hier eene beknopte levensschets. Geboren den 18den October 1831, ontving Prins Friedrich Wilhelm van der jeugd af aan eene gestreng militaire opvoe ding, onder leiding vanzyn vader zeiven, die daaraan de meeste zorg besteedde. Het gevaar van eene éénzydige ontwikkeling werd evenwel afgewend, door dien zyne moeder, thans Kei zerin-weduwe Augusta, eene dochter van Groothertog Karl Friedrich van Saksen-Weimar, hem liefde voor wetenschap en kunst wist in te boezemen. Op 17-jarigen leeftijd bezocht de Prins de hoogeschool te Bonn; hy volgde er zeer stipt de col leges en genoot als ieder ander ■"■ademieburger de aangenaam heden van het studentenleven. Overeenkomstig de traditiën van het huis Hohenzollern moest !i vervolgens de militaire loopbaan van meet af bewandelen, en wel door allereerst gewoon soldaat in de gelederen van het I itsdammer garde regiment te staan. Even I, vorstenkinderen maken snel promotie, «i het duurde niet byzonder lang eer hy tot l]-n rang van compagnies commandant was v-cklommen. Sedert nam hy ook aan de "tficiëele hoffeesten deel. Reeds toen werd hy lieveling van allen, die met hem in aanra- -mK kwamen, zoowel door zyne vriendelyk- als wegens de omstandigheid, dat het rpzienst oog geen smetje op zyn levens ag kon bespeuren. Zoo vaak zyne hooge, r Germaansche gestalte, een Herman den Geboren 18 October 1831. Koningin, en den 25sten Januari 1858 trad hy met haar in den echt. Onlangs, by de viering van het 30 jarig huwelyksfeest te San-Remo, toen de later weer verflauwde hoop op herstel pas was verlevendigd, is nog in herinnering gebracht dat het wezen- lyke liefde was, en geenszins diplomatieke berekening, welke de beide vorstentelgen tot elkander voerde, en geheel hun echte- lyk leven droeg het kenmerk eener innige genegenheid. Te midden van de pracht der hof houding lag er toch over het kroonprinselyk gezin een waas van huiselykheiden inzon derheid wordt de verstandige zorg geroemd, waarmede de Prinses alle onderdeelen van oom, was sinds geruimen tyd ziek en daar er geene kans bestond op herstel, werd in October zyn vader met het Regentschap bekleed. De Pruisen begroetten deze verandering met in genomenheid; het stugge conservatisme der jonkerparty zou thans, verwachtte men, door een milder regeeringssysteem worden vervan gen, en inderdaad, gelyk wy reeds in her innering brachten, de „nieuwe aera" open de zich door de optreding van een vry- zinnig ministerie. Prins Friedrich Wilhelm ont veinsde geenszins zyne sympathie voor de regeeringsbeginselen, welke hy meer overeen komstig den tydgeest oordeelde; met sommige leiders der liberale groepen stond hy op vriend- Hoogst belangryk was het aandeel van den Kroonprins in den oorlog van 1866 tegen Oostenrykja, aan zyn flink doortasten was Pruisen het ver schuldigd, dat de stryd zoo spoedig tot eene beslissing werd gebracht. Aan het hoofd van het tweede corps trok hy 26 Juni, onder aanhoudende gevechten, langs de noordelyke bergpassen Bohemen binnen de vereeniging van zyn leger met dat van zyn neef Prins Friedrich Karl, welke de Oostenryksche veld maarschalk Benedok zocht te verhinderen, was tevens de zege praal, welke het pleit tusschon de mededingers naar de opper macht in Duitschland beslechtte. Benedek had stellingen genomen tusschen Königgrëtz on Sadowadoor de Prui sen aangevallen, bepaalde hy zich aanvanke- lyk tot eene verdedigende houding, doch spoe dig (4 Juli) werd de stryd algemeen. Tegen den middag stond voor de Pruisen de kans hoogst ongunstighun leger kwam geen voet vooruit, en in het hoofdkwartier heerschte bange onzekerheid. Reeds begonnen enkele infanterie-regimenten te wyken, toen om één uur de Kroonprins verscheen en de rech terflank der Oostenrykers aantastte. Nu keerde de fortuin; onder een moorddadig gevecht viel de eene stelling na de andere den Prui sen in handen, eindeiyk werd het centrum der Oostenrykers doorgebroken en begon hun

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5