op dusdanige wijze in verbinding gesteld met Katwijk aan den Rijn en de remise te Kat wijk aan Zee. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is door den hevigen wind een dam van het ververschingskanaal te Den Haag -doorgebroken, zoodat des morgens een deel van het werk onder water stond. Door het leggen van een niouwen dam en het in werking stellen van een paar pompmachines werd een en ander nog denzelfden dag ver holpen. Terwijl eenige jongens te 's-Gra- vonhage met groote ijzeren stuiters aan het spelen waren, ging juist een oud vrouwtje voorbij. Een dor jongens had de baldadigheid een der stuiters te hoog te werpen, met het ongelukkig gevolg dat het vrouwtje dien tegen haar hoofd kreeg, zoodat zij bewusteloos neder- viel. Boor eenige personen opgenomen, werd de hevig bloedende naar hare woning gebracht en geneeskundige hulp ingeroepen. Met den trein van 9 u. 28 m. is gis teren te Amsterdam aangekomen een werkman, wonende te Bussum, die tusschen Weesp en Bussum door den trein overreden en daardoor beide beenen had verloren. H(j werd per draagbaar naar het Binnen-Gasthuis vervoerd, alwaar hij by aankomst bleek reeds overleden te zy'n. De Waal, by Nymegen, roes sinds gisterochtend 80 centimeter. Men verwacht er een hoogen rivierstand. De Maas te Venloo, heeft gistermorgen do buitengewone hoogte van 4.85 M. boven nul, en heeft de aangrenzende straat bereikt. Do was houdt aan. Te Maastricht is het water insgelyks was sende. Er is eene overstrooming te vreezen. Uit Made wordt aan de „N.R.Crt." gemeld Byna wekelyks zyn wy hier getuigen van de grootste wanordelijkheden der lagere volks- .k)gs$e,vuit loutere brooddronkenheid en laag heid begaan. Vechtpartyen, verzet tegen de politie, mot steenen werpen, verbryzelen van lantaarns, verbreken van afsluiting enz., dit alles is aan de orde van den dag. Den 7don dezer, na afloop der veemarkt, had men het op de survoilleerende marechaus- -sees gemunt. Een hunner, Van G., werd on verhoeds aangevallen en, door overmacht overmand, vreeseiyk mishandeld. Het kostte der gemeente-en rykspolitie de grootste moeite hem te ontzetten. Een gear resteerde moest men weer loslaten, daar do politie tegen de woedende volksmenigte niet was opgewassen. Toon de mishandelde mare chaussee, by den gemeente-genoeshoer verbon den, door de politie naar de woning van den burgemeester werd gebracht, werd zy inder daad gesteenigd, en werd de gewonde tot twee malen toe zoodanig getroffen, dat hy op den grond viel. Jong en oud, vrouwen zelfs, deden mee. Eindeiyk in het huis van den burgemees ter gekomen, werd de politie als het ware belogerd. Het volk zette de uitgangen af en begon met steenen te bombardoeren. Eerst toen onze burgemoester, die inmiddels uit Drimmelen ontboden was, nagenoeg ge- lyktydig met politieversterking uit Geertrui- denberg, alhier aankwam, slaagde men er in het volk uiteen te dryven. Als verdachte hoofdschuldigen zyn J. d. B., S. d. B., G. v. Zw. en v. G., gevankeiyk naar Breda overgebracht. KOLONIËN. BATAVIA, 4-11 Februari. (Fransche mail.) Tot aanvulling van het bericht, dat dr. Treub een professoraat in Europa werd aangoboden, kan het „Soer. Hbl." mededeelen, dat dit in Giittingon geschied is, maar dat Treub er voor bedankte en in April te Buitenzorg terug komt om de directie van 's lands plantentuin weder op zich te nemen. Dit is de t woede keer dat een hoogleeraar- schap in Europa hem ter vervulling noodde. De eerste keer was het te Luik, toen pro fessor Morren daar overleden was, doch door clericalen invloed werd de voordracht gewy- zigd en Treub ter elfder ure toch nog voorbij gegaan. Een telegram uit Togal van den 8sten dezer aan de regeering meldt het volgende: Ten gevolge van de hevige regens is de Pamili-rivier buiten hare oevers getreden, waardoor in het district Brebes 1102 en in het district Tandjoeng 2256 bouws sawah's overstroomd zyndaarvan waren respectieve- ïyk 711 en 778 bouws beplant. Zestien dessa's van Brebes staan geheel of gedeelteiyk onder water. Verscheidene groote en kleine dammen zyn bezweken. In het onderdistrict Oeloedjami, district Tjomal, zyn circa 450 bouws pedi overstroomd; van 240 bouws is de aanplant vernield. Dl het district Salem, afdoeling Bre bes, hebben op de noordeiyke hellingen van het Kombanggobergte, tusschen Sindangwangi en Djemasik twee aardverschuivingen plaats gehad, waardoor een man, eene vrouw en vier kinderen bedolven raaktenallen zyn met ver- bryzelden schedel teruggovonden. Verscheidene bruggen in dessawegen zyn vernield. BN.) Door den gonvernour-genoraal van Ned.-Indiö zijn de volgende beeckikkingon genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof u. Europa, w. ziekte, aan den onderpastoor by de Roomech-Kalholieke gemeente te Semarang T. P. J. Kolfschoten. Ontslagen: Op vorzoek, eervol uit zijno be trekking, wegene ziekte, de voorzitter van den land raad to Bangil (raaooroean) mr. J. Reepmaker. Benoemd: Tot voorzitter van den landraad te Bangil, bot lid in den raad van jnstitie te Padang (Sumatra's WostkuBt) mr. F. O. H. Lorek. Tot ade.-ree. van Meeater-Cornelie (Batavia), H. J. Hooghwinkol; van Sidajoe (Soerabaia), tevens vendumcoster aldaar, P. E. Tan Vrijbergbo Do Coningb tot griffier van don landraad to Kendal (Semarang), J. M. Bteevonez. Gcplaatet: Als hoofdonderwijzeres aan do op. lag. moisjcsscbool te Djokjakarta dl. Nanta. Overgeplaatst: Van de openbare lagere mois- jeeechool te Djokjakarta, ale hoofdonderwijzeres naar dia to Semarang, de onderwijzeres der late klasso R. A. Krui!. Departement van Oorlog. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegone ziekte, aan den off. van gcz. dor leto UI. L. P. Van der Spil. Geplaatst: Artillerie, bij de 2do comp. (2de veldbatterjj) te Banjoe-Biroe, do 2do lnit. J. B. Doijor, onlangs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor den dienst bier te lande. Oenic, bij den geweste- 1 (jken on plaatselijken geniedienst in de lete mil. afd. op Java (Batavia), de 2de luit. O. P. J. Caeporez, onlangs uit Nederland aangekomen, als bestemd voor don dienst bier to lande. Gestold: Infanterie. Op non-activiteit, wegers overcompleet in zijn rang, de majoor J. Tijl, onlange van verlof uit Nederland toruggekeerd. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa: w. ziekte, aan den kapitein-kwartiormeeetcr bij de mili taire administratie F. L. J. Do Jeor; w. 12 Jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der lof. P. Corvor. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op Zatordag 10 Maart, ten overstaan van de notarissen Van Hamel, Crommelin en KlaverwydenHet winkelhuis en erf aan den hoek der Steenstraat en Beestenmarkt No. 22, met bovenwoning No. 24, hot huis en erf daarnevens aan do Beestenmarkt No. 26, het winkelhuis met stalling on erf, waarin ver gunning, mede daarnevens No. 28, alsmede den stal in do Sint-Aagtenstraat No. 1, ge combineerd kooper A. Van Niekerk q. q., voor f 19,301; het huis en erf, waarin groen ten winkel, aan de Nieuwe Beestenmarkt No. 16, kooper J. Nieuwenhuizen voor f 1430. BUITENLAND. Uit DuUschland. De nieuwe Keizer van Dultschland is heden nacht te Charlottenburg aangekomen. Toen hy Zaterdag-morgen uit San-Remo vertrok, was het weer zachter dan in drie maanden het geval was, en daarby had de patiönt, ondanks de aandoeningen der laatste dagen, een byzonder goeden nacht gehad, zoodat de reis onder zeer gunstige omstandigheden werd ondernomen. Om kwartier over negenen reden eerst de hofbeambten en daarna de prinsessen en eindeiyk de Keizer met de Keizerin en doctor Mackenzie, in oen gesloten rytuig, uit de „villa Zerio" naar het station. In flinken draf rood het rytuig door do stad naar het station, waar eene talryke menigte byeen was. Natuurlijk waren de Duitschers daaronder sterk vertegenwoordigd. Toen de Keizer uit het rytuig stapte, weer klonk van alle kanten een daverend hoezee, dat herhaald werd totdat ook de Keizerin in het station was verdwenen. Dit was schryft een Duitsch berichtgever de eersto groet, wolken het Duitsclie volk zijn Keizer op vreem den bodem bracht. De Keizer, die in een regenmantel gehuld was en een met floers bedekten cilinder hoed droeg, had, tot beschutting van het kunstmatige ademhalingspypje, een bruinen wollen doek om den hals geslagen. Van de autoriteiten te San-Remo had hy zwygend met een vriendschappelyken handdruk af scheid genomen. De trein bestond uit twee salonwa gens, welke zoodanig aan elkaar verbonden waren, dat men zich van den eenon in den andoren kon begeven zonder aan de buiten lucht blootgesteld te zyn; verder uit eenige slaapwagens voor het gevolg, enz. In den oorsten salonwagen bevond zich het keizer- lyke paar met den wachthebbenden doctor, terwyl do andere doctoren zich in den twee den bevonden. De wagon was geheel als zieke- kamer ingericht. Dr. Mackenzie bevestigt wel is waar dat er zich dezer dagen weder kleine gezwellen in het strottenhoofd hebbon vertoond, maar het hoesten en opgeven zyn merkbaar min der en de algemeene toestand is, by goeden eetlust, duidelyk krachtiger. Tien minuten na aankomst aan het station stoomde de trein weg. Op eiken overgang stonden een half uur ver nog talryke belang stellenden, die den Keizer toejuichten. Frederik stond voor het raam der coupé en beant woordde van daar de toejuichingen. Op zyne reis naar Beriyn ontmoette Keizer Frederik den Italiaanschen koning te San Pier d'Arena. Koning Humbert ging in den salon wagen, terwyl de minister Crispi en het ge volg op het perron bleven. De ontmoeting tusschen de beide vorsten, die reeds sinds jaren zeer bevriend zyn, was by zonder harte- telyk. Nadat de vorsten tien minuten samen waren geweest, werd ook do heer Crispi met het gevolg binnengenoodigd. Omtrent deze ontmoeting melden oogge tuigen De vorstelyke personen omarmden elkaar, zichtbaar diep bewogen, in den zieken wagen, staande, gedurende langen tyd, terwyl het gevolg daarbuiten stond met ontblooten hoofde. De Keizer onderhield zich daarop schriftelijk met koning Humbert, en over handigde ook een papier aan den heer Crispi, waarop liy zyn innigen dank betuigde voor de harteiyke deelneming van het volk en het parlement van Italië. Keizer Frederik stond wel is waar nog krachtig rechtop, maar zyn gelaat was bleek als was. Toen de spoor trein wegreed, bedekte koning Humbert het gelaat met zyn zakdoek, en zoide hy met bewogen stem tot den heer Crispi: „Ach, hy is ziek, zeor ziek!" Te Milaan werd de Keizer begroet door den hertog van Aosta, die ook een kwartiertje by den Keizer bleef. Volgens de berichten der verslaggevers, 'dle"''"dön Keizer"hier yöor^het. raam konden aanschouwen, zag hy er goed uit. Op bevel des Keizers reisden de Pruisische ministers hem te gemoot tot de grens by Bitterfel. De ministers waren dus de eersten, die den nieuwen Koning op Pruisisch grond gebied begroetten. Gisterochtend om halfnegen passeerde de trein Munchen. Te Leipzig kwam de keizeriyke extratrein des avonds te kwart voor zevenen aan. Do rykskanselier on de staatsminister begaven zich aldaar in het salonrytuig en werden door den Keizer harteiyk ontvangen; vooral was dit het geval met don rykskanselier en met don staatssecretaris Herbert Von Bis marck. Ook de Keizerin ontving prins Von Bismarck en do ministers met groote voor komendheid. De rykskanselier bleef vorder in het salonrytuig. Even vóór zeven uren werd de reis voortgezet. De Keizer stapte aan het station in het Westeinde by Charlotteaburg uit. Vóór het- station tot dicht aan de rails was een met floers behangen tentvormig paviljoen opge richt, van waar de Keizer uit den salonwagen naar het rytuig zou gaan, dat hem naar het paleis van Charlottenburg moest over brengen. Op bevel des Keizers bleef elke ontvangst aan het station achterwege. Eene afdeeling der lyfwacht ging het keizerlyk rytuig vooraf, en oene tweede afdeeling sloot den trein. Ook was te Charlottenburg eene compagnio van het tweede regiment der garde aange komen, om de wachtposten te bezetten. Men zie voor do nadere byzonderheden om trent de ontvangst aldaar do telegrammen. Nog steeds worden te Beriyn uit alle deelen der aarde telegrammen en andere betuigingen van deelneming, in proza en poëzie, van vorsten en gewone burgers ontvangen, welke Keizer Frederik ten bewijze strekken, hoe overal de dood zyns vaders wordt betreurd. Ook van president Carnot ontving de Keizer een tele gram, hetwelk terstond door Frederik werd beantwoord met eene dankbetuiging voor de sympathie, welke zoovele Franschen hem hadden bewezen. Tevens spreekt de Keizer daarin den wonsch uit, dat de betrekkingen tusschen Frankrijk en Duitschland steeds goed zullen blyven. De uit Parys ontvangen berichten van deelneming maken te Beriyn een aangenamen indruk en worden druk besproken. Byzonder heeft het aldaar insgelijks de aandacht getrokken, dat de czaar van Rusland op zoo hartelyke vryze zyne deelneming be toonde. Ook door all itussische ge aten j liot buitenland werden jilechtige ïykdienste gehouden ter eere van la nagedachtenis d Keizers. Besloten is, dat lie lyk dos overletlè- Keizers in den Dom op een praalbed ter t zichtiging zal worden gesteld. De kapel v hot koninklyk paleis bood hiervoor eene beter gelegenheid, daar dezo koepelbouw oen mee- indrukwokkonden achtergrond aanb i d dan d- eenvoudige Dom, nif.ir de toegangen wart er onvoldoende. Dit gaf natuurlyk den door slag, omdat het lyk door duizenden m0» worden bezichtigd. Gelyk men weet, is het besluit tot aluitin van don Ryksdag het iaatste stuk nawee dat de overleden Keizer onderteekonde. A gedenkstuk is het dooi prins Von Bismart aan den Rijksdag afgestaan. De kanselier vei zocht den Keizer zyo - krachten te sparen*- slechts alleen mot do oerste lotter an zjj6 naam te teekenen, maar de Keizer, dio tot het uiterste zyn plicht wilde vervullen, schr nog voluit „Wilhelm." De „Küliiische Zoitnug" geeft een facsr mile van deze laatste handteekoning dei Keizers. De letters getuigen van eene bevend; hand, maar overigens is de naam nog duid» lyk te lezen. By do teraardebeso l.ing zullen vele rege rende vorsten zich niet laten vertegenwooi digon, maar zeiven naar Beriyn komen. Var de niet-Duitsche vorston is dit reeds beke van koning Leopold van Belgiö, dio door de graaf van Vlaanderen tal worden - orgezeld en koning Karei van Rumenië. koningin Victoria wordt vertegenwoordigd door den prins van Wales, prins Albert Victor en der, prins van Battenberg, keizer Frans Jozef dooi kroonprins Rudolf, en Koning Humbert vï Italië door den hertog van Aosta. rresider: Carnot zal eene deputatie zonden, bestaande uit eenige generaals, dio ochter nog moeten worden aangewezen. Mot het uur nemeni do uiterlijke i rekenen van rouw onder de BerlynscheSov- i-fngtof. Op de straten ziet men duizenden m rouwge waad. Mannen zoowel als vrouwen draden met floers omhulde korenbloemen, de lievelings bloem van den overleden Keizer. Overal in Beriyn is men ook bezig met langs geheele ryen huizen rouwdraperie te hangen, terwyl andere prjjken met bloemen- arrangementen, doorstrengeld met floers. Geheel Duitschland, en vooral Bvriyn, is dan ook onder den indruk van den Jood van keizer Wilhelm. Alle vereenigingen, van wel ken aard ook, toonen op verschillende wyzen hare deelneming en van alle kanten worden groote hoeveelheden bloemen gezonden naar het paleis, ton einde hot praalbed, waarop de Keizer rust, te tooien. Als eene byzonderheid wordt nog mede gedeeld, dat de overleden Keizer 720 dagen van zyn langdurig leven in het veld doe rbracht, en wel 337 dagen in den oorlog van 1813 tot 1815, 126 dagen in don voldtocht in Baden, 35 dagen in 1866 en 225 dagen in den oorlog tegen Frankrijk. Het vereenigde garnizoen en de generale staf hebben thans den eed aan den nieuwen vorst afgelegd, in tegenwoordigheid van Von Moltke, die do plechtigheid leidde. Het eeds formulier luidde„Keizer en Koning Frederik." Keizer Frederik ontving zelf het telegram, hetwelk door een bediende op een zilveron tablet werd binnengebracht en waarin bet overlyden zijns vaders verd gemeld. Op het adres de woorden: „Aan Zyne Majesteit Kei zer Frederik" lezende, schrikte hy, legde het couvert ongeopend op tafel, knielde neder, deed een stil gebed en opende eerst daarna het telegram. De Keizerin-weduwe, wier gezondheid ge durende do laatste jaren steeds zeer zwak is geweest, is zóó geschokt door hot overlijden van haren echtgenoot, dat zy byzondere zorg vereischt. Tot dusver heeft de Keizerin echter nog aan elke huiseiyke plechtigheid kunnen deelnemen en ook den lykdienst bygewoond, welke eergisteren in de sterfkamer door den predikant Kogel is gehouden. Zaterdag namiddag te kwart voor zessen werd de Rykskanselier door Keizerin Augusta ontvangen. Eerstgenoemde had vooraf nog geruimen tijd by het lijk van keizer Wilhelm vertoefd. Tusschen vior en vijf uren bevond prins Von Bismarck zich by den tegenwoordigen kroonprins op het paleis. Prins Hendrik en de erfprinses van Mei- ningen waren Zaterdag avond te negen uren te Beriyn aangekomen. Zy begaven zich on- middellyk naar het paleis en gingen naar de

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2