N°. 8611. Dinsdag 13 Maart. A®. 188l\ (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Ztpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nomnior bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 12 Maart. Feuilleton. Aau den rand des afgronds. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 xn*andeB1.10. Franco per post1.40. Ifeonderlpko NommerB0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tan 1—C regela 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootcro letters naar plaatsruimte. Voor het in* cassceron buiten do stad wordt 0.10 berokend. In het Tweede Kind bictlcn wc onzen Abonné's bet portret aan van den nlen- wen ©uffschcn fficlier, met bijschrift. In de maand Februari zyn binnen deze ge meente geboren 143 kinderen, als: 81 zoons en 62 doclitors, waaronder zyn begrepen 2 tweelinggeboorten; overleden 112 personen, als 24 mannen, 39 vrouwen, 25 zoons en 24 doch ters; daaronboven als levenloos aangegeven 4 gehuwd 26 paron. Heden verkregen te 's-Hago de akte voor nuttige handwerken do dames A. M. M. Ver* brugge, M. B. C. Swart en W. E. Tibboel, allen van Leiden. Heden had ten Raadhuize dezer gemeente de openbare aanbesteding plaats van het vernieuwen van eenige brugdekken. Daarvoor waren 13 inschrijvingen ingekomen, waarvan de hoogste 2161 bedroeg, terwijl het laagst voor 1621 was ingeschreven door den heer I. v. d. Kamp alhier, aan wien het werk is gegund. Het garnizoens commando alhier is over gegaan op den luit.-kolonel baron Van Haer- solto, commandant der veld-artillerio alhier. By beschikking van den generaal-majoor Klerck is met ingang van 1 April benoemd tot leeraar bij den cursus in de wiskundige vakken de 1ste luitenant Kist en zulks ter vervanging van den laten luit. Sommer, die in April naar Indie vertrekt. Tot instructour op de voorbereidende school alhier is aangewezen de 1ste luitenant Van Mours. Bjj de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren do hoogste prijzen 39, 19.50, 4 en 1.95; de laagste ƒ38, ƒ19, ƒ3.80 en ƒ1.95. De Koning heeft, naar wij vomemen, aan den adjudant-generaal der marine, chef van het militaire huis, vice-admiraal jhr. J. H. Van Capellen, opgedragen het rouwbeklag over te brengen aan het Berlynsche Hof en Z. M. te vertegenwoordigen by de begrafenis plechtigheid van Z. H. den Keizer van Duitsch- land, Koning van Pruisen Wilhelm I. De vice- admiraal zal morgen de reis naar Beriyn aannemen. De plechtige rouwdienst, welke gisteren als aandenken aan den verscheiden Duitschen Keizer in de kerk der Duitsch-Evangelische gemeente in de residentie plaats had, werd bygewoond in de eerste plaats door den gezant van het Duitsche Keizerryk met het personeel der legatie, en vorder door de meeste gezanten by het Nederlandscho Hof, hoogwaardigheids- bekleeders by 's-Konings Huis en vele belang stellenden. De predikant der gemeente hiold eene tref fende iykrede over het leven van Willem I, als patroon-beschermheer der Evangelische kerk. De Koningin woonde gisterochtend te 's Hage de godsdienstoefening by in de Groote Kerk, waar ds. Van Hoogstraten voorgan ger was. Onlangs werd gemeld dat de kapel meester van de Kon. Militaire Kapel, do heer Völlmar, niet vrywilllg zyn ontslag uit die be trekking te wenschte nemen. Thans vernemen wy dat die heer zyn pensioen heeft aan gevraagd. Het stoomschip „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 10 Maart; de „Schiedam" van Nieuw York naar Amsterdam, is 10 Maart Wight gepas seerd; de „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 11 Maart van Port- Saïdde „Prinses Wilhelmina," van Amster dam naar Batavia, passeerde 11 Maart St.- Vincentde „Rotterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 11 Maart Dover; de „Gelderland" is 10 Maart van Batavia naar Rotterdam vertrokkende „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibral tar 10 Maart. Z. M. heeft, met ingang van 1 April a. s. lo. aan den opzichter over 'sRyks kustver- lichting op Schiermonnikoog J. Fermin, we gens meer dan 65-jarigen ouderdom, eervol ontslag verleend uit zyne betrokking, behou dens aanspraak op pensioen; 2o. den tyde- lykon opzichter over 's Rijks kustverlichting op Ameland J. De Boer in geiyke tydelyke betrekking overgeplaatst naar 's Ryks ver lichting op Schiermonnikoog; en 3o. don ge wezen machinist 2de kl. by de marine R. Salm benoemd tot opzichter over 's Ryks kustver lichting op Ameland; 'sKonings adjudant in buitongewonen dienst, den vice-admiraal J. W. Binkes, eervol ontheven van de waar neming dor betrekking van commandant der zeemacht en chef van het departement dor marine in Nederlandsch-Indië, onder dankbe tuiging voor zyne daarin bewezen diensten, en die betrekking opgedragen aan don met 1 Mei a. s. bevorderden schout-by nacht P. Ten Bosch, een en ander met den datum van overgave en overname van dat bevel. Gemengd Nleuvr». Heden werd door het kantong e recht alhier uitspraak gedaan in de zaak van Wouter Slingerland, eud 57 jaren, geboren te Woubrugge en wonende te Leiden, beklaagd van in Juni laatstleden te Rynsburg onbevoegd de geneeskunde te hobben uitgeoefend, genees middelen te hebben verstrekt en voor een en ander geld te hebben gevorderd en verkregon. Het vonnis beholsde veroordeeiing tot eene geldboete van 60 of 40 dagen hechtenis, met bevel tot vernietiging der in beslag genomen verstrekte geneesmiddelen, welke volgens be wering van den beklaagde allen waren bereid naar de voorschrifton van het boek, getiteld; „Troost der zieken." De Haagscho rechtbank veroor- dceldo heden den Leidschen koffiehuishouder, die een agent van politie een gulden aanbood om eene bekeuring na te laten, tot 50. In de audiëntiezaal derzelfde rechtbank werd hedenochtend een ontbyt opgediend! Eerste gerecht: eono worst; tweede schotel: eene varkenskluif (onzichtbaar)oen en ander besproeid met champagne? noen, mot sim pele jenever!! (ook onzichtbaar). Doch gestolen goed gedyt niet en daarom werd het dejeuner niet aangeroerd, wel echter nauwkeurig onderzocht wie die eet- en drink waren had ontvreemd. De worst meende het Openb. Min. was ontvreemd door den opgeschoten Leidschen jongen, die voor den rechter zat. De jongen was zoo vry dit tegen te spreken en gaf voor, het lekkere hapjo nabij den winkel te Leidon to hebben govonden.Vordering: 1 maand. De varkenskluif bleek uit een spekslagers winkel te Leiden te zyn weggehaald door een bierbrouwortjo uit onze Sleutelstad, dat, met" eene looze boodschap den winkel binnenge treden, het hazenpad koos met zyn buit, doch achterhaald werd en het kluifje wegwierp. Als de rechtbank het eens is met het Openb. Min., kan de jongen 14 dagen achter slot en grendel kluiven. En de jenever? Deze zou door „denDritte im Bundo" in twee tapperyen to Loiden op even brutale als listige wyze zyn weggehaald. Van bekennen geen sprake. Eisch 2 maanden. Uitspraak in deze drie zaken over 8 dagen. Een lfjarig m e i s j e, te K at w y k te huis behoorende, ging 's middags van Leiden naar hare woonplaats, by zich hebbende o. a. eene mand met boodschappen. Onder de ge meente Oegstgeest, naby de boerenwoning „Bloemhof", werd zy aangevallen door vic-r opgeschoten jongens, die haar tegen den grond wierpon, sloegen en trachften haar hare bood schappen afhandig te maken, terwyl een hun ner het blijkbaar gemunt had op hare porte- monnaio. Hare hand in don zak houdende gelukte het niet dat voorwerp machtig te worden, terwyl zy al gillende riep: „liever laat ik mij dood slaan, dan myne waren af te geven!" Op dat geschreeuw verschenen van „Bloemhof' eone vrouw en een boerenknecht, welke laatste op de geweldenaars toeliep. Dezen kozen het hazenpad en wel in de richting van Leiden. Een hunner hield hy byzonder in het oog, zoodat, toen zy naby Leiden kwamen, hij dezen bleef vervolgen. De vervolgde vloog in eene laan aan den stationsweg, en verschuilde zich in een tuintje aldaar, zoodat de vervolger het spoor byster werd. Toen verliet oerstbedoelde wederom de laan, doch werd hy door eene vrouw opgemerkt, die hem aan den knecht aanwees. Ten slotte werd hy door eon politie agent te Leidon aangehouden, die hem in ver zekerde bewaring bracht, waarna hy de namen van de drie anderen noemde. Tegen hetviei-- tal werd door den commissaris der rykspolitle te Leiden proces-verbaal opgemaakt, nadat eerst het meisje, wier naam onbekend was, opgespoord was. De heer "Willink Ketjen heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Haagsche rechtbank, waarby hy tot 25 boete is veroordeeld ter zake van smaad jegens den minister van koloniën. Ook het Openbaar Ministerie is van dit vonnis in appèl gekomen. Adv.-gen. mr. Gregory conclu deerde in den Hoogen Raad tot verwerping van het beroep van J. A. Cohen, corrector to 's-Hage, die met bevestiging van een vonnis der rechtbank door het gerechtshof to 's-Gra- venhage word veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf wegens opzettelyke beleediging des IConings. De uitspraak is bepaald op 9 April. Gisteravond o m s t reek s half tien ontstond te 's-Hage oen hevige brand in het perceel Rozemarynstraat No. 32, bewoond- door E., kosthuishouder. Daar de bewoners afwezig waren, had de brand reeds eenigen omvang toen hy ontdekt werd. Verscheidene slangenwagens en de stoombrandspuit waren spoedig ter plaatse. Drie waterstralen bleken echter voldoende om het vuur in korten tyd te blusschen. Pand en inboedel waron verzekerd. Het station van de Rijnlandscho Stoomtram te Katwyk aan Zee, tot voor kort telefonisch verbonden alleen met Rynsburg, Oegstgeest, Leiden en Noordwyk, is nu ook 47) dook K. KOOPMANS VAN BOEHEREN. „Neen, vaderlief! noen, zoo zou hy niet spreken. Buitondien, al had hy zoo iets gezegd, dat was natuurlyk wel hoogst onaangenaam voor u, maar die onaangenaamheid hadt ge u ter wille van uw kind getroost. Dan hebben wy ten minste zekerheid en het bewustzyn, dat wy recht door zee gegaan waren, en ge daan hadden wat we konden. Daarenboven, de mogelykheid bestaat toch, ja, myn hart zegt my't is niet slechts mogelyk, maar zeer waarschynlyk, dat Hector zich voldoende verantwoorden kan." „Maar Mathilde! wat is dat nu voor eene redeneering? Ik zog u dat ik als vader het mjjne gedaan heb, en dat ik op grond van do verkregen resultaten alle vriendschapsbe trekking met Van Arkel heb verbroken en nimmer myne toestemming zal geven tot eene verbintenis van dien lichtzinnige met myn eenig kind." „Of hy lichtzinnig is, is nog lang niet zeker, papa! maar dit is wel zeker, dat, zoogy hem niet gelegenheid geeft zich te verantwoorden, ik hem die gelegenheid zal verschaffen." „Tegen myn wil, Mathilde?" „Als het zyn moet, ja papa!O neen, ik bid u, zie my niet zoo aan, en wees niet boos op my. Ben ik u niet altyd gehoorzaam geweest, ook in deze zaak, wat Hector be treft Maar hem ongehoord veroordeelen, neen, lieve, beste papa! dat kan, dat mag ik niet. En gy zult dit ook niet van my vergen. Uwe Thilda heeft waarlyk reeds leed genoeg, dan dat haar eigen vader, die haar zoo afgodisch liefheeft, dat leed zou verzwaren door haar een eisch te stellen, welke onredeiyk is. Ja, papaik zeg zooals ik het meen o ver geef my, als ik den schyn op my laad, den u verschuldigden eerbied uit het oog te verliezen Staat het niet in den Bijbel, dat men niemand mag oordeelen, tonzy men hem eorst ge hoord heeft?" Onder deze laatste woorden had Mathilde hare beide armen om haar3 vaders hals ge slagen en zag hem aan met een blik, zoo smeekend, maar ook zoo vol teederheid en diepen weemoed. „Maar myn allerliefste Thilda! myn kind!" sprak de vader op zachten, droeven toon; „gy weet, dat ik alles, alles voor u doen wil, maar in deze omstandigheden kan ik wezeniyk niets meer doen, zonder my zeiven weg te gooien. Ik kan niet naar hem toe gaan." „Dat behoeft ook niet. Maar gy kunt Hector een brief schryven, en uwe vormen en termen zóó kiezen, dat gy u op geenerlei wyze com promitteert. Of wilt go het nog koninkiyker doen? Bepaal een termyn, binnen welken hij op de Schelfduinen moet verschynen om zich te verantwoorden, en spreek dan met hem onder vier oogen." „Neen, dat doe ik niet." „Nu, papa! scbryf hem dan; zeg opwaar- digen, ernstigen toon, wat gy gehoord hebt en welke bewysstukken in uw bezit zijn." „Och maar, kind! je bogrypt, dan heeft mynheer Van Arkel duizend uitvluchten en verontschuldigingen. Hy redeneert net zoo mooi en zoo lang, totdat wit ons zwart, en zwart ons wit toeschynt." „Laat hem maar! gy zyt er toch altyd ook nog, om valsche van ware redeneeringen to onderscheiden.... Och ja, papa! ik bid u: schryf hem, schryf hem alles!" „Nu goed, myn kindik zal schryven, dezen avond nog, en vóór de verzending zal ik u den brief, waarvan ik natuurlyk een afschrift bewaar, in zyn geheel laten lezen." „O, ik dank u, lieve, beste papa!" riep Mathilde, en kuste haren vader recht hartelijk, doch niet zonder tranen. En neen, 't waren niet louter tranen van dankbaarheid, veelmin van vreugde; want hoe groot de blydschap en dankbaarheid mochten zyn by vaders be lofte, dat er geschreven zou worden, vee) grooter nog was hare smart over die vreo- selyke dingen, welke zy vandaag gehoord en gezien had, en die, ofschoon zy ze nog niet gehoord en gezien had, en die, ofschoon zij ze nog niet geloofde, haar toch met angst en kommer vervulden. XIV. De heer Van Velzen hield woord. Hy schreef een brief aan Van Arkel, gaf daarin oen zeer nauwkeurig en duideiyk verslag van de slechte geruchten, welke hem ter oore gekomen waren, en voegde daarby eene opgave van do redenen, waarom hy tot zyne spyt wel haast iets moest gelooven van hetgeen er gozegd word. Op dien brief kwam echter in 't gehoel geen antwoord. De lezer weet waarom niet. Maar onze goede Mathilde wist dat niet. Wordt vervolgd.'

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1