N°. 8306. Woensdag T' Maart. A0. 1838. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. )it nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Morgen zal de uitslag der verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, in de verschillende hoofdkiesdistricten, door aan plakking aan ons Bureel, oezastraat 1, op het groote ord worden bekend gemaakt. Leiden, 6 Maart Feuilleton. Aan den rand des afgronds. LEIDSC DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 8 rnwuden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlrjke Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17£. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten do stad wordt 0.10 berekend. OiHoieelo Kennisgovingren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende do inwendige inrichting Ier scholen, do toelating on het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algomeene kennis, dat de inschrijving fan nieuwe leerlingen aan de openbare scholen der l'le en -1de kl. zal plaats hebben van den 5den tot en met 17don Maart e. k. in do schoollokalen iu dc liijnstraat, in de Brandowijnsteeg, op dc Binnenvest- jracht aan hot Plantsoen, in de Yan-der-Wcrfstraat aan de Korte Mare, des voormiddags van lial I' ll eg en tot negen uren en des namiddags van halftwoo tottweo uren, behalve des Zaterdags |-n des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor dc leerlingen der bpenbare scholen van de derde lclasso in drie w ijken pcrdeeld. Tot de wijk voor de 'openbare school der derde 'aeso N°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat in gesloten wordt door en ten oosten on ten zuiden ligt van le lijnKaiserstraat, Rapenburg, Nieuwstecg, Zonne- JVeldsteeg, Ketelbooterssteeg, Korte Korenbrugsteeg, pieuwe Rijn tot do Utrechtsche brug. Tot de wijk voor do openbare school der derde dasso N°. 2 behoort dat deel der gemoentc, dat Ln- bcsloten wordt door en ten oosten ligt van do lijn: Nieuwe Rijn, Yischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange flare, Oude Yest en Oostdwarsgracht. Tot do wijk voor de openbare school der derdo [klasse N°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat in gesloten wordt door en ten oosten en ten westen ligt kan de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg* Nieuwsieog, Zonneveldsteeg, Ketelboeterssteeg, Korte Korenbrug- Jateeg, Nieuwe Rijn, Yischbrug. Hoogstraat, Stille Mare, iLa-nge Mare, Oude Yest en Oostdwarsgracht. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Mar rt 1888. E. KIST, Secretaris. Ter verkiezing van een lid der Tweede lam er voor het hoofdkiesdiatrict Leiden wer en heden ingeleverd: de lete aid. (RaadbniB) van de 759 kiezers G86 stemb. 2de (DenBurg) 7-19 661 3de (school Mare) 853 781 Tc zamen van dc 2361 k:.ezers213l8fcemb. In hot Hotel Levedag is afgestapt de heer Eiio Modigliani, consul-generaal van Italië te Singapore, om alhier eeno week te ver toeven. De Hollandsche mail, met berichten uit Batavia tot 3 Februari, wordt 7 dezer alhier verwacht. Aangenomen is het beroep naar Aker sloot (cl. Alkmaar) door ds. J. Oudegeest, te Leiden, laatst predikant in Oost-Indiö. Te ruim middernacht van Brunswyk vertrokken, kwam prins Albrecht van Pruisen hedenmiddag te 12 uren per salonwagen te Voorburg aan, vergezeld van een vrij talrijk gevolg. Z. K. H. werd in de sierlijk met groen en bloemen getooide wachtkamer eerste klasso verwelkomd door den gezant van het Dnitsche keizerrijk bjj ons hof, baron Von Saurma- Jeltsch, en diens secretaris; den heer baron Van Tuyil Van Serooskerken, burgemeester van Voorburg, en de heeren Lintz, administra teurs van Z. K. Hs. goederen. De prins reod daarna door het met vlaggen versierde dorp naar zijn buitengoed. Z. K. H. zal waarschijnlijk Vrijdag-middag to 5 uren Voorburg weder vorlaten. In een vorig nummer komt voor dat te 's-Hage de akte voor nuttige handwerken verkreeg mej. A. M. A. Wellink, te Zoeter- woude'; dit moet echter zijn A. M. A. Wil- linck enz. De kolonel W. H. Doorman, commandant van het 4de regiment infanterie, heeft pen sioen aangevraagd. Voor de drie plaatsen op den inten dance-cursus bij de krijgsschool te 's-Hago hebben zich 4 luitenants-kwartiermeester aan gemeld. Naar men verneemt, zal de vice-admi- raai jhr. M. W. Van Rensselaar Bowier, directeur en commandant der marine te Am sterdam, met 1 Mei a. s. don dienst met pensioen verlaten. De kolonels A. Pompe en H. F. Alings van het wapen der infanterie, thans op non- activiteit wegens ziekte, hebben aangevraagd om bjj voorkomende vacature weder in acti viteit te worden hersteld. Naar men verneemt, is kapt. J. Uilkens van hot 3de naar het 8ste reg. inf. over geplaatst. De heer L Montagne Az., pred. te Viis- singen, herdacht Zondag den dag, waarop hjj vóór 25 jaren het predikambt in do Herv. Kerk aanvaardde. Do jubilaris was achter eenvolgens predikant te Kattendyke, Langer- aar, 's-Gravonland, Woudsend, Monnikendam en sedert 1881 in zijne tegenwoordige ge meente. Bedankt is voor het beroep naar Beu- sichem door ds. H. Fortuyn, te Zwammerdam. Biykens bericht van 'sKonlngs gezant in België, zal daar to lande, met ingang van 9 Maart a. s de invoer van schapen, versch schapenvleesch en schapenvachten, afkomstig uit Nederland, weder vrygolaten worden, mits onder overlegging van bewyzen van herkomst, ton genoege der Belgische douane. Elykens een by het departement van marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. schroef- stoomschip der 4de kl. „Sommelsdyk", onder bevel van den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange, in den namiddag van den 3den dezer van de reede van Buenos-Ayres vertrokken, ter voortzetting der reis. Aan boord was alles wel. Het stoomschip „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, is 4 Maart Ponta da Guia gepasseerd; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde tor reede van Marseille 5 Maart en kon wegens slecht weder niet in do haven komon. Z. M. hoeft by do dienstdoende schut- tery op zyn verzoek, eervol ontslagen, we gens verandering van woonplaats, te Katwyk, don heer E. G. C. De Groot Yan Embden, 2den luitenant; benoemd: te Leiden, tot auditeur mr. O. W. Sipkes; aan jhr. mr. E. H. M. Yon Daehne Van Varick, op zyn verzoek, met ingang van 1 April 1888, eervol ontslag ver leend a's griffier van het gerechtshof te Am sterdam, en hem benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw.; benoemd tot notaris binnen het arrondissement Maas tricht, tor standplaats de gemeente Susteren, L. P. H. Lienaerts, thans notaris te Urmond benoemd tot procureur-generaal by hot gerechts hof te 's-Gravenhago mr. R. Th. Byieveld, thans advocaat-generaal by gemeld gerechts hof, zynde hy tevens tydeiyk bolast met de functiën van directeur van politie voor het ressort van dat gerechtshof, eon on ander in te gaan met den 15den April 1888; de aanwyzing van don arts F. W. Grotendorst, als geneoskundigo voor Harlingen, belast met het gezondheidsonderzoek van zeeschepen, in gevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 (Staatsblad No. 35), ingetrokken; den adelborst lste kl. G. W. De Leur, met ingang van 11 Maart a. s., bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., met bepaling dat hy zal rang nemen tusschen de luits. ter zee 2de kl. jhr. G. L. Van Panhuys en W. H. C. Hoog; verleend de volgende pensioenen, als aan: .1. Th. Eerstens, kommies lste kl. by 's Rijks belastin gen, 448M. L. G.Jansen, id. 2de kl., f 461; J. P. Hendriks, deurw. der belastingen, f 566 gedetacheerd: by het leger in Nod.-Indiö, den kapitein J. L. Reeringh, van het 6de rog. inf., en by het leger hier te lando, en wel by het 6de rog. infanterie, den kapitein B. L. Hage- doorn, van het wapen der infanterie van het leger in Nederiandsche-Indlë, thans met ver lof hier te lande. Het Leldsehe Toonecl. Edelmoedige roovers, galante avonturiers zyn immer een geliefkoosd onderwerp g. weest voor romanschryvers en operadichters. De Fra-Diavolo, Rinaldini, Cartouche, Schin- derhannes en zoovele andere werkelyk in leven geweest zynde beroemde bandieten, zyn dan ook allen aan de vergetelheid ontrukt, maar buitendien heeft ook nog de fantaisie een aantal dezer individuen het levenslicht doen aanschouwen. Schiller heeft ons den braven Karl Moor, Friedrich Kind den koenen jager Samuel ge schetst en gisteren mochten wy don denk- beeldigen Gasparone, den roover van F. Zeil en Richard Genée, hier voor het voetlicht zien treden, terwyl zyne verschrikkelyko daden, zyne stoute ondernemingen ons ter oore ge bracht werden door de ledon der Hoogduitsche opera van Rotterdam. De tekstboekjes, in handen van byna eiken bezoeker, ontslaan ons ditmaal ook slechts maar een kort overzicht van het libretto te geven over het algemeen lioudea wy ons van in stemming overtuigd, indien wy dit by uitstek zwak en onbeduidend noemen. Beter beviel ons de opvoering zelve, vooral die der twee laatste acten, ofschoon ook in het eerste bedryf enkele zeer goed geslaagde momenten zyn aan to wyzen. Der verdammte Gasparone Treibt es mir denn doch zu bunt, enz. o. a., werd door den heer Sieglitz alsNasoni met zeer veel humor en komische kracht voorgedragen. Met eene lieve, heldere, sympathieke, of schoon niet krachtige stem zong Frl. Fischer als Sora de aardige melodie van het: Anzoletto sang: „Komm' mia bella!" Unter 'm Fenster der holden Estrella, enz. Slecht daarentegen was de romance: „O dasz ich doch der Raüber ware 1" door den heer Grupp, als conto Erminio, ten beste gegeven. SU) DOOR B. HOOIMI WS VAX BOEKEHEK. „Ja, mijnheer!" antwoordde Gerkes, „denaam van dien luitenant was Van Arkel, en hy lag le Deventer in garnizoen." „Wel zoo, myn- heor!" zeg ik toen, „zyt ge by den luitenant Van Arkel in het atelier geweest, en hoe maakte hij 't?" „O, perfect, mynheer Van Arkel was springlevend. Hy schynt nogal gefortuneerd te zyn en neemt het niet al te zwaar opik wil maar zeggen, dat hy zich de wereldsche genietingen nogal wel laat smaken. Zoo had hy zich nu tot liefje ■weten aan te schaffenhet allermooiste meisje uit do gehoele stad."" „Nu ja, mynheer Gerkes!" zeg ik, „we weten hoe dat gaatin zoo'n stadje als Deven ter wordt veel gebabbeld en is men er al 'icbtelyk op uit, iemand uittehuwelyken." „Dat is te zeggen, mynheer!" verzekert hierop Gerkes, „van het voornemen tot een hmvelyk heb ik niets geboord. Het meisje is dan ook, '■''schoon niet uit den laagsten stand, toch goene party voor iemand als mynheer Yan Arkel, en niemand is er toch ook in de gohoele stad, die gelooft dat het hem ernst is." „Maar gy maakt de zaak hoe langer hoe erger," breng ik hior tegen in. „Mynheer Van Arkel behoort tot myne goede kennissenhy geniet de vriendschap en het volle vertrouwen van eene familie, met welke ik ook bevriend ben, en dus schokt het my zeer, uit uwen mond berichten te hooren, welke, indien zy waarheid behelzen, als bewyzen konden golden, dat dit vertrouwen misplaatst, e> diezelfde Van Arkel eigenlijk eene lage ziel is." „Nu dokter!" zegt Gerkes daarop schouderophalend, „het is ook wel mogolyk dat men den luitenant in zooverre miskent, dat hy wel degeiyk plan kan hebben het meisje mettertyd te trouwen. Och jal waarom niet? De ouders zyn knappe burgermenschon en lang niet onbemiddeld; wij willen dus maar het beste hopen." „Noen, mynheer Gerkes!" zeg ik toen, „daar mee is de zaak niet in orde. Maar de heele historie zal kort en goed laster zyn." „Dat is ze in ieder geval niet, mynheer! My zyn feiten ter oore gekomen, die afdoende mogen heeten. Maar ik bemerk dat gy liever dit punt niet bespreekt; 't spyt my dat wy er op gekomen zijn, maar hoe kon ik ook met mogelykheid weten dat gy u de zaak zoudt aantrekken? Een officier, die eeno amourette heeft met een mooi burgermeisje, myn lieve vrede! dat behoort immers tot de meest allo- daagsche dingon!" „Best mogelijk, mynheer Gerkes!" antwoord ik, „maar alledaagsche dingen kunnen wel laag en gemeen zyn, en met het oog op omstandigheden, welke my bekend zyn, verklaar ik: dat de heer Van Arkel, indien er voor uwe verhalen grond bestond, een afschuwelyke valschaard zou zyn, en naardien ik myn vriend tot zulke schurkery niet in staat reken, herhaal ik nogmaals: laster is het, wat gy my daar straks hebt meegedeeld." „Helaas, mynheer 1" hernam toen Gerkes met bedenkelyk hoofdschudden, „ik zou gaarne myzelvon beschuldigen van te groote lichtgeloovigheid en daaruit voort komende onvoorzichtigheidmaar hot is geen los gerucht, waarop ik 't oog heb. Er moet iets, ja, veel van aan zyn. Mooi Toontje, zoo wordt de belle genoemd, is herhaalde malen op de kamer van den luitenant geweesteens heeft de meid hen daar beluisterd, en toen bleek hot uit opgevangen woorden en ge luiden, dat die twee al heel intiem waren." „Maar mynheer Gerkes!" roep ik uit, „bocht gy nu op uw loeftyd nog aan meidenpraat jes?" „In den regel niet, mynheer!" ver zekerde Gerkes, „maar er komt hier nog iets byik hob hoogst toevallig do onloochenbare bewyzen in handen, dat de heer Van Arkel verliefde briefjes schryft aan mooi Toontje en nog wel in poëzie. Maar laten wy nu, bid ik u, van de zaak afstappen, want ik bemerk aan alles, dat gy u ergert en dit ge/a! ern stiger opneemt, dan het waarschyniyk ver dient. Laten we toch maar eerlyk zeggen, zooals het isin zyne jeugd neemt men het met zoo'n liefdesaangelegenheid zoo nauw niet." „Ik heb u reeds gezegd, mynheer 1 waarom ik het wèl nauw neem," verklaarde ik, „en wat die verliefde briefjes betreft, dat zal in allen geval wel eene flauwiteit zyn." „Kent u de hand van den heer Van Arkel vroeg toen Gerkes, terwyl hy zyne brieven- tasch uit den zak haalde en daarin ging zoeken, en hij voegde er, toen ik toestemmend had geantwoord, by: „dan weet gy wellicht ook, welk soort van enveloppes hy gewoon is te gebruiken; en in ieder geval zult gij des luitenants cachet wel kennen. Welnu, be- kyk dan dit een en ander eens!" „Onder deze laatste woorden overhandigde die man my eene enveloppekleur, formaat, soort van papier, alles precies zooals Hector gewoon is te gebruiken. (Wordt veroolqd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1