Eene bekeuring is lastig, dacht een Leidsch koffiebuishouder in den avond van 16 Nov. jl., toen een dienaar van den Heiligen Hermandad hem eene bekeuring aanzeide wegens het uitlaten van bezoekers na bezetten tyd, en hij bood den agent een borrel aan, welken deae weigerde, waarop hy liem een gulden toestopte, met de woorden „Jo bekeurt me niet, je zult wel wijzer wezen en het er bij laten." „Als alle agenten van politie het overal bij lieten, waren zij onnoodig", antwoordde hem de politieman en hy deponoerde het geldstuk op het politiebureel. Zoo kwam het dat onze herbergier heden voor de rechtbank te 's Hage den subst. off. van justitie, tegen mr. baron De Vos Van Steenwjjk, zich hoorde vorderen dat hij tot 50 gulden boete zou wordenj veroordeeld, ter zake van „het doen van giften aan be ambten met het oogmerk om hen te bewegen hun plicht te verzuimen." De rechtbank zal over 8 dagen uitspraak doen. De rechtbank te 's-Hage ver oordeelde heden den gep. officier, die zijne vrouw beleedigende briefkaarten had geschre ven, tot 2 maanden, den nachtportier uit het „Hotel Maassen" aldaar tot 3 maanden ge vangenisstraf. Te A a r 1 a n d e r v e e n werd Vrijdag een wedstrijd op schaatsen gehouden vanwege de aldaar bestaande IJsclub, ten bate van behoeftigen, waarvoor aan ieder, die zich tot mededinging aanmeldde, een grooter of kleiner deel van een varken werd uitgereikt. Som migen reden zelf om den prijs (eene ham) en drie promiën (tien pond spek)anderen deden het voor hen. De prijs werd behaald door G. Van der Pijl, de premiën door Jb. Van Leeuwen, Th. Heimans en J. Van Veen. Te Aarlanderveen verkreeg G. Z. een zelfde schrijven in de Fransche taal van zekeren De Rios te Valencia, als onlangs oen burgerman te Dinteloord. Antwoord werd verzocht met onderteekening van B. Naar men verneemt, zal G. Z. zich wijselijk met hem niet inlaten. Gisternacht, tusschen 12 en 3 uren, is te Haarlem ingebroken in de diaken kamer van de Janskerk. Door het klimmen over den muur in de Jansstraat, naast de kerk, en het verbroken van eene ruit in een raam op de binnenplaats, heeft men zich toegang verschaft. Verschillende kasten zijn openge broken, maar er wordt niets vermist. De brand kast, welke in eene goed gesloten kast stond, is onaangeroerd gebleven. Dat de dader of daders zeer op hun gemak waren, blijkt uit verschillende hatelijkheden, met potlood boven eonige kasten geschreven. De kerk wordt be woond door eene kosteres met eene dienst bode, die wel leven hebben gehoord, maar geen gerucht durfden maken. In het perceel 130 Bloemstraat te Amsterdam is Zaterdag een allertreurigst ongeluk voorgevallen. Terwijl de man, een drogist, naar Utrecht was om daar een fami lielid te helpen begraven, werd er door de vrouw op een petroleumtoestel een pot met was gekookt. Het ongeluk wilde nu dat de pot omviel, waardoor de vloeiende was, welke oogenblikkelijk vlamvatte, de vrouw als het ware overstroomde. Tegelijkertijd deelde de vlam zich ook mede aan het houtwerk in den winkel, zoodat een ondoordringbare rook iedor belette om der ongelukkige vrouw op haar noodgegil hulp te verleenen. Eindelijk wist de vrouw, die geheel in vlam stond, op straat te komen, waar zy meer dood dan levend neerviel, met vreeselyke brandwonden bedekt. Haar op te nemen en in een in de buurt zijnden bakkerswinkel te brengen, was voor de talrijke omstanders het werk. Er word spoedig een rijtuig gehaald, doch daarin kon de ongelukkige niet vervoerd worden, zoodat z(j in een raderbaar naar het gasthuis werd gebracht. Intusschen brandde het huis voort en ont wikkelde zich meer en meer rook. Dat ver hinderde niet dat een schoenmaker, verne mende dat oen kind zich nog in de woning bevond, zich in het brandende huis begaf om het kind, dat slechts weinige maanden oud is, uit de achterkamer te redden. Het gelukte den braven man, echter niet zonder dat ook hy aan boenen en gezicht ernstige brandwon den bekwam, zoodat hy, evenals de vrouw, naar het gasthuis moest gebracht worden. De brandweer was gekomen en deed wat ter blussching van den brand noodig was. Hen kan zich de droefheid voorstellen der kinderen van de ongelukkige vrouw, die, uit school komende, vernamen, dat hun moeder zoo ernstig gebrand was, alsmede den vree- selijken toestand van den echtgenoot, toen deze van de reis terugkeerde. Op de "Weteringschans by de Hollandsche gasfabriek te Amsterdam geraakte Zaterdag avond de hoed eener dame door de vonken uit eene pijp van een voorbijganger in brand. Eene behulpzame hand greep den hoed en trok dien van het hoofd der dame, die eerst in den hulpvaardige een aanrander zag, maar, doorhem beter ingelicht, hartelijk dankte. De dame moest blootshoofds haren weg ver volgen. Vier personen uit Haastrecht deden een tocht op schaatsen naar Al fen aan den Rijn, doch geraakten op het riviertje „De "Wiericke" in een toegevroren wak. Na meer dan een kwartier geworsteld te hebben, kwam éón hunner op het ij3 en slaagde er in de anderen te redden. Eén was bewus teloos, doch werd door inmiddels gekomen personen weder bijgebracht. Van bevoegde zijde wordt aan de „Arnh. Ct." medegedeeld dat het bericht omtrent den dood van een tweetal kinderen, die volgens gerucht zouden gestorven zijn aan de gevolgen van het gebruik van trichineus varkensvleesch, onjuist is. Zoodra toch, toen dit bericht ook terooren was gekomen van den geneeskundigen adjunct inspecteur, is door hem onmiddellijk in de afgeloopen week een persoonlijk onderzoek te Otterloo ingesteld, en i3 hot dien ambtenaar gebleken dat de leden van dit armoedige, op de heide wonende gezin aan dysenterie leden. Deze ziekte komt meermalen in Gelderland voor en ook thans, behalve te Otterloo, zijn er een drietal personen in de buurtschap Rekken (gem. Eibergen) aan lijdende. In hoe verre het gebruik van slechte, doorgeschoten aardappelen, welke, gekookt zijnde, blauw ge kleurd op schotel verschijnen, als oorzaak dezer ziekte is te beschouwen, zal hier niet nader worden besproken. Genoeg, dat do ver schijnselen by bedoelde lijders niet die van trichinose waren en dat in het aanwezige in beslag genomen Amerikaanschspek (te Arnhem gekocht), door den geneeskundigen adjunct inspecteur microscopisch onderzocht, geene enkele trichine is gevonden. Inmiddels zijn de behoeftige menschen rijkelijk van betere voedingsmiddelen, brand stoffen en dekens voorzien dank zij der hulp vaardigheid van enkele braven en nemen thans de nog zieke personen (er waren 9 lijders) allen in beterschap toe. Te Reeuw ijk begint iedereen te vreezen voor het behoud zijner kippen. Ner gens schijnen ze den dieven te lastig opge sloten. Nog steeds weten dezen der politie te ontkomen. Hedenmorgen werd dood ln zijne woning gevonden Joh. Pyl te Alblasserdam, die verscheidene jaren geheel alleen woonde. Bij Zevenaar is eene vrouw aan gerand en, na deerlijk te zijn mishandeld, van haar geld beroofd. Het signalement van den dader is der politie bekond. Gisternacht zjjn tePuth.gem. Schinnen, twee meisjes, een van 24 en een van 4 jaren, waarschijnlijk ten gevolge van het te fel branden eener petroleumlamp, ver stikt. De vader, die in hetzelfde vertrek sliep, is niet dood, maar verkeert in bewusteloozen toestand. H. Janssen, spoorwegarbeider bij de K. M. maatschappij te Venloo, had hot ongeluk, door de gladheid, van een waggon te vallen en zich zóódanig te kwetsen, dat hy aan de gevolgen er van overleed. Een tweetal landbouwers uit Walcheren, betrokken in eene jachtwetover treding, en van wie één beschuldigd wordt een valschen eed te hebben afgelegd, ter ont lasting van den beschuldigde in deze zaak, hebben zich aan den sterken arm der justitie onttrokken, door in de vorige week het vaderland te verlaten en naar Amerika te vertrekken. Uit verscheidene streken van Zwitserland komen nog steeds berichten aan gaande groote sneeuwlawinen. In het Calcandal (kanton Qrauwbunderland) is het dorp Selma geheel en al onder eene lawine bedolvenalleen de spits van den kerktoren komt boven de sneeuw uit. In het Visperdal (kanton Wallis) liggen nabjj het dorp Randa veertig gebouwen diep onder de sneeuw begraven. Op beide plaatsen hebben de inwoners, het gevaar ziende aankomen, nog in tyds de vlucht kun nen nemen. Het dorp Trasquare, aan de Ita- liaansche grens, is door een sneeuwval totaal vernield. In Ticino is het gehucht Melirolo, bij Gui- biasco, bewoond door een twintigtal gezinnen, onder eene ontzaglijke hoeveelheid sneeuw onverhoeds bedolven. Verscheidene stallen en vier huizen werdén verpletterd. Al spoedig had men zeven lijken te voorschijn gehaald en elf kinderen waren wees gewordon. Tea gevolge van een aanhoudenden zwaren sneeuwstorm in de provincie West Pruisen is gisteren aldaar de dienst op alle spoorlijnen gestaakt moeten worden, nadat de Berlynsche nachttrein op Dantzig en vier treinen op andere lijnen in de sneeuw waren blijven steken. By de afzending van dit telegrafisch bericht duurde de sneeuwstorm nog voort. Uit Par ij s wordt gemeld dat een hevige brand in den nacht van den derden op den vierden Maart het klooster en de kostschool van den H. Jozef, te Abbeville, heeft vernield. Te middernacht vatte een balk, welke door een schoorsteen liep,'vlam. De geestelijken en de kostschoolleerlingen konden allen gered wordende meubelen verbrandden eve»wel. Elf soldaten, brandweermannen en bewoners zjjn gewond; drie hunner allerge vaarlijkst. Bjj Cayenne is de Fransche schoener „Fleur de la Mer" gezonken. 60 passagiers verdronken. Hot verkeer van den spoorweg Zevenaar Kleef over den Rjjn bij Griethausen is weder hervat. De reis tusschen Nieuw- York en Mexico is een geheelen dag bekort door de opening van den Mexican-International- spoorweg, tusschen Galveston en het vereeni- gingspunt met den Mexican Central, in ver gelijking met het vroegere traject over El Paso. Er is eene werkstaking uitge broken op de Atlantic en Pacific, namelijk van de conducteurs en remmers, en deze ver oorzaakt een feitelijken stilstand van het ver keer over de geheele lijn. Op de Pittsburg, Cincinnati en St.-Louis is de staking voor komen door eene verhooging der loonen van de machinisten en stokers. De „Temps" ontvangt eene depeche uit Rome, waarin gemeld wordt dat verscheidene bakkerswinkels aldaar zijn go- plunderd door werklieden, die op het oogenblik van werk verstoken zijn. Het publiek en de troepen kwamen tusschenbeide om aan de wanordelijkheden een einde te maken. Aan weerszijden heeft men gekwetsten. Reeds Donderdag ochtend trokken ettelijke honderden met vrouw en kind de hooger ge legen w(jkon der stad door en bestormden de bakkerswinkels, welker eigenaars zich haastten brood uit te doelen. Ten slotte wer den zij met geweld uiteengedreven en ver scheidene personen in hechtenis genomen. In den namiddag wilden de manifestanten zich naar het Kapitool begevon, maar verreweg do meesten werden door de politie tegenge houden en uiteengedreven. De burgemeester heeft eenige gedelegeerden ontvangen en hun gezegd dat het gemeentebestuur voornemens was nieuwe werken te doen uitvoeren. Zes soldaten werden door steenworpen ge kwetst. BUITENLAND. Frankrjjk. Zeven en veertig afgevaardigden hebben b(j de Kamer een voorstel ingediend betreffende het ontworpen kar.aal van Parijs naar zee. Volgens de voordracht zou dat vaarwater anderhalfmaal de breedte krijgen van het Suez kanaal. De kosten zijn geraamd op 118 millioen. Eene commissie, die zich met het onderzoek dezer zaak heeft onledig gehouden, heeft de concessie voor de onderneming aan gevraagd zonder toelage of rentewaarborg van den staat. Zjj verlangt enkel vergunning tot heffing van een tol naar de tonnenmaat der zeeschepen, welke de Seine verder dan Rouaan opvaren. Het „Joumal officiel" maakt de zesde lijst van inschrijvingen voor het waarborg kapitaal der wereldtentoonstelling van 1889 openbaar. Het gezamenlijk bedrag der inschrijvingen heeft thans eene som bereikt van ruim 23 millioen. De prefect van politie te Parijs heeft het gebruik van minderjarige meisjes als dienstboden in wijnhuizen enz. verboden. Het aantal werkstakende visschers te Boulogne beloopt 2000 ongeveer. De orde is tot dusver niet gestoord en men hoopt op eene schikking. Volgens de „Figaro" is generaal Bou- langer sedert Vrijdag te Parijs en heeft hy, naar men verzekert, den minister van oorlog omtrent zijne candidatuur in vorschillon. departementen by de verkiezingen van Febr. geheel tevreden gestold. De regeering heeft, met het oog op t, geen te dezer zake in de Kamer is voor< vallen, besloten aan parlementsleden voort; geene betrekking meer buitenslands op dragen. Zy is, zegt men, zelfs verder en heeft den afgevaardigde Constans, goj generaal van Frankryks Indisch-Chinee: bezittingen, doen weten dat hy te heeft tusschen die betrekking en zyn m; daat als volksvertegenwoordiger. Dultaohland. De Duitsche bladen zyn nog zeer vertooi over het besluit, dat de geneesheeren go berichten over den kroonprins meer moi meedeelen aan correspondenten van dagblai Dit kan echter den stroom van sensatie! richten niet stuiten. Zoo o. a. meldt het liner Tageblatt" nu weer, dat professor Ti Bergmann een brief heeft geschreven doctor Lauer, den lyfarts des keizers, en daar; den geneesheer verzocht den keizer op spoedigen dood van den prms voor te bereidsj De „Norddoutsche Zeitung" verwacht ook geen heil meer van den maatregel zegt: „Het gevoel van eerbied, dat elk Duits'j blad den hoogen patiënt schuldig is, schi geheel verloren gegaan te zyn door de krenkte ydelheid der verslaggevers en de jac: naar sensatienieuws. Misschien komt dit lat: door het publiek zelf terug." Voorloopig maakt de prins het vry g(«, Het weer is zachter geworden, zoodat prins zich meer op het balkon kaD bewegej In het officiéél bulletin van Zaterdag-voi middag wordt bovendien gemeld dat de kracl ten weder toenemen, maar dat in slapen e opgeven nog geene verandering is gekome: De Duitsche Rgksdag zal vermoedelj den lOden Maart worden gesloten. Vóór de sluiting zal nog een ontwerp w« don behandeld, waarby uit de Rykski 20,000,000 mark subsidie worden verleei tot het aanleggen van spoorwegen in oosten van het koninkrijk. Gelyk men wee; moeten deze spoorwegen grootendeels diens voor strategische doeleinden, zoodat zjj geheele Ryk ten goede komen. Daarom stel de regeering voor, Pruisen hiervoor eene vr goeding te geven. Italië. De regeering is in de Kamer van Afg vaardigden geïnterpelleerd over de maatregels welke zy denkt te nemen om eeneherhalii der onlusten, welke te Rome plaats hadd6: te voorkomen. De minister-president Cris heeft geantwoord dat de regeering weet b: en waardoor de onlusten zyn ontstaan. I heeft het bewys dat zy het werk zyn n eenige volksmenners, die door geheime com tó's zyn betaald: By verscheidene gevange. genomen personen zyn oproerige geschrifte en geld gevonden. Het waren dus geene ho gerigen, die do bakkerswinkels geplunde hebben. De minister gaf verder als zyne meenitj te kennen, dat het geld, uitgedeeld om rust te verstoren en te plunderen, niet ui sluitend uit Italië gekomen is. De regeert' zal maatregelen nemen tot verzekering it openbare orde. Telegrammen. PARIJS, 4 Maart. De revolutionairen tie) ben heden eene groote meeting gehouden® te protesteeren tegen de ter-dood-veroord» lingen van Gallo en Cyvock, thans vertoevetz in Nieuw-Caledonië. De meerderheid der af wezigen behoorde tot de anarchistische part) en Louise Michel werd zeer toegejuicht, hield eene zeer lange redevoering, waarin dctf haar gezegd werd dat de party in rouw te- keert, ton gevolge der veroordeelingen van Gallo en Cyvock, en dat zy niet zou te woordig zyn by de byeenkomsten en feesten, welke telken jare op den 18den Maart pi hebben. Zy (de party) moet er zich mei» vergenoegen, zeide zy, er het zwarte vaarü te planten. Toen een woordvoerder den naam JoffrJ had uitgesproken, ontstond er een hevif tumult in de zaal. Toch verkreeg Louis» Michel eindelyk stilte en eindigde zy met t« zeggen: „De burgerstand heeft ons den handschoen toegeworpen; wy zullen dien oprapen, door weekt van bloed en modder." SAN-REMO, 4 Maart. (Ind.) Doctor "Waldeye: is hier aangekomen; vermoedelijk zal pr®3 "Wilhelm morgen of overmorgen weer van L;'

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2