N°. 8605. J3ian@clagg O Blaart. A0. 1888. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Maart. "iF"OULlllO"fc<Oïl.- Aaii den rand des afgronds. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.03. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iadere regol meer ƒ0.174. Grooterc letters naar plaatsruimte. Voor hef in- caeeecron buiten de stad wordt 0.10 berekond. Otïlc-ieele Kennisgevingen. Vcrkierinj van een lid van dc Tweede Hamer der Slnlen-Geaieraal. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algomeone kennis dat by de ver kiezing op Dinsdag, den Oden Maart a. s., de ingang tot het stembureel voor de derde nfdccllng, in het schoollokaal van de school dor derde klasse No. 3 (hoofd de- heer J. Wuvster), is, aan de zjjde van de Mare en lat de verkiezing wordt gehouden in het serste lokaal links. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5- Maart 18S8. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester der gemeente Leidon brengt ter Igemeene kennis dat op heden aan den ontvanger Ier Directe Belastingen alhier zijn ter hand gesteld iet 3de-kwartaals-patentkohier, één voljaars-, één ine-kwartaals- en één twee-kwartaals-kohier der per- soncele belasting, alle voor den dienst 1887/88, en exe cutoir verklaard don lsten Maart 1888, en herinnert voorts dc belanghebbenden aan hunne verplichting •om hunnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. L c i d o nDe Burgemeester voornoemd, 3 Maart 1888. DE KANTER. Met hot oog op de morgen plaats hob- lende verkiezingen geven we in overweging #r goed op te letten of het zegel der gemeente, Naar men kiezer is, wel op het stembriefje elf is gedrukt. Men heeft er gezien, waarop lit zegel ontbrakhet baat niet of het op len omslag staat, het moet op het stembriefje iók staan, anders is de uitgebrachte stem van in waarde. Indien men zulk oen ongezegeld stembriefje ontvangen mocht hebben, vrage men op don ag dor stemming aan hot stombureel een ,nder briefje. Ook wanneer het ontvangen stembiljet ocht zyn zoek geraakt, kan men er oen nder voor in de plaats verzoeken. De kiezers schrijven de namen der caD- idaton zonder fouten en voegen er voorletters in desnoods titols bij. Immers van onwaarde de stem, die geen bepaalden persoon nnwyst, en nu zou allicht eene stem, uitge recht op dezen of genen candidaat (zonder •oorletters), verspild zijn, daar meer dan één lersoon, die verkiesbaar is, dien familienaam :on dragen. Uit eene courant of van oen strooibiljet feknipto en opgeplakte gedrukte namen Ün evenmin geldig. Noodeloos werk verricht men ook, indien nen oon blanco briefje in de bus werpt. Diarmede doet men geen goed en geen kwaad; het briefje is insgelijks „van onwaarde" en telt niet mede. Reeds ingevulde namen mogen worden doorgehaald en door andere vorvangen. Het stembriefje mag .niet mot den naam van don kiezer worden onderteek end. Ook in dit geval wordt het den volgenden dag bij opening der bus van onwaarde verklaard, want de stemmingen moeten geheim zyn. Daarom is het ook noodig, dat men hot adres van het stembiljet, waaronder men dit ontvangen heeft, afscheure. Wèl moet men dit afge scheurde adres, vermeldende naam en woon plaats van den kiezer, duidelijkheidshalve, ter voorkoming van mogelijke onnauwkeurig heden, aan het stembureel laten zien of overhandigen. De gemeente Leiden is afgedeeld in drie onderkiesdistricten. Op den omslag van den oproepingsbrief vindt de kiezer medegedeeld tot welke afdeeling (onderkiesdistrict) hij be hoort. Iedere kiezer kan dus op dien omslag zien, in welk bureel hy heeft te stemmen, De stembureelen zijn open van des voor middags negen tot des namiddags vier uren, niet als in den zomor tot vjjf uren. Wy achtton het niet overbodig het boven staande in herinnering te brengen in verband met de nieuwe kiezers, waarvan er misschien menigeen niet geheel met den wottelyken loop der zaken bekend is. In de Stadszaal had gisteravond het derde Volksconcert plaats, gegeven door het strykorkest van het vierde regiment infanterie. Het programma bevatte weer voel schoone nommers en de uitvoering was daarmede, zooals men van des hoeren Mann's kapel trouwens reeds sedert lang verwachten mag, in overeenstemming. Te betreuren en een vreemd verschynsel daarby is het dus dat van eene gelegenheid als deze om den Zondag-avond op waariyk gepaste wyze door te brengen en tevens een workelyk kunstgenot te smaken, een niet nog heter gebruik gemaakt wordt. Niettemin vervulden de leden van het orkest hunne taak met toewyding. De bewyzen van waardeering van de zyde van het publiek hieven dan ook niet achterwege. In het byzonder was dit het goval met de clarinet solo van den heer Van Pypen, de voor dracht voor twee violen der heeren Prinsen- borg en Bos, alsmede mot het cornet-quartet, waarvan de vier heeren met hun koperen instrumonten, ook door de keuze der nom mers, een lief, fraai geheel vormden, dat hun zuiver en niet overweldigend klankgehaltéin oen helder licht stelde. Het was oen inderdaad kosteiyke, hoogst- vordiensteiyke avond. -BB de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50,10 en 5 hectoliters, waren de hoogstepryzan 40, 20, 4.30 en ƒ2.20; de laagste 39, 19.50, 3.70 en ƒ2.10. De Koningin was gistervoormiddag by do godsdienstoefening in de Groote Kerk te 's Hage tegenwoordig, onder gehoor van ds. Knottnerus. De oppercermoniemeester maakt bekend dat het Hof, ingevolge de hevelen des Konings, den lichten rouw zal aannemen voor den tyd van acht dagen, ingaande 5 dezer, wegens het overiyden van Z. H. Lodewyk "Willem, prins van Baden. De 13-jarige Hubertus Faassen te Al- fen, die op 's Konings verjaardag een in houtskool geteekend portret van Z. M., aan Prinses Wilhelmina had aangeboden, ontving daarop van eten adjudant, particulier secretaris on bibliothecaris van den Koning, graaf Du Monceau, het volgend schryven Het is my aangenaam om namens IIH. MM. den Koning en de Koningin, benevens H. K. H. Prinses Wilhelmina, te bedanken voor het door U aan de Prinses aangeboden portret van Zyne Majesteit, hetwelk alles zins eer doet aan uw talent in het teekenen doch Hunne Majesteiten dragen my tevens op, om U te berichten dat, hoe gevoelig aan uwe attentie, Hoogstdezelven ten gevolge van oen algemoenen regel, zich wenschen te onthouden om die teekening aan te nemen, welke U mitsdien wordt teruggezonden. Naar men nader verneemt, zal prins Albrecht van Pruisen morgen niet in Den Haag, maar te Voorburg te 11 u. 30 m. aankomen. De gemeenteraad van Gouda heeft be sloten om hot voormalige kerkgebouw op de Oosthaven (waarover indertyd een proces is gevoerd) te bestemmen voor bewaarplaats van het Oud-Archief en de Librye. Als bijvoegsel tot No. 55 dor Staatscou rant (4 5 Maart) worden verzonden do eerste twee vellen van een door den hoogleeraar dr. P. J. Blok te Groningen aan de Nederlandsche regeering uitgebracht verslag, van nasporingen, door hem in 1886 in archieven in Duitschland gedaan, naar voor de geschiodonis van Neder land belangryke archiofstukkon. De volgende vellen worden later verzonden. Te Breda is op 46-jarigen leeftijd over leden de heer C. J. Koolhaas, kapitein by het 6de reg. inf. De overledene was wegens zqn humaan karakter algemeen geacht; het leger verliest in hem een verdienstelyk officier. Volgens telegram uit Londen arriveerde het Ned. oorlogsstoumschip „Curasao" den 3den Maart te Gibraltar. De luit. ter zee 1ste ki. W. P. A. M. Kluit is door den keizer van Rusland benoemd tot Ridder 3de kl. der orde van St. Anna. Het stoomschip „Amsterdam" is 2 Maart van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Soerabaia," van Rotterdam naar Java, is 3 Maart van Sues vertrokken; de „Utrecht," van Rotterdam naar Java, passeerde 2 Maart Ponta da Guia; de „Koningin Emma" vertrok 3 Maart van Batavia naar Amsterdam; de „Leerdam" vertrok 3 Maart van Nieuw-York naar Rotterdamde „Noord-Holland," van Java naar Rotterdam, vertrok 3 Maart van Colombo de „Frinses Wilhelmina," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Southampton 4 Maart. Z. M. heeft de benoeming van R. graaf Schimmelpenninck, burgomoester van Plepen- heim, tot secretaris dier gemeente, goedge keurd. Gemengd Nlenvr» Een man, die in den nacht van Zaterdag op Zondag het Levendaal overging, meende daar iets op het ys te zien liggen. Om er zich van te overtuigen of hy goed ge zien had, waagde hy zich in de nachtelyke ure op het ys en kwam daardoor tot de ont dekking dat hot een mensch was, die daar nederlag. Nadat de gelukkige vinder den gevondene uit zyn zoeten en vasten slaap had gewekt, bracht hy hem naar diens woning. Hoe de man het ys voor zyn bed heeft kun nen aanzien, is voor allen, en zeker ook voor hemzeiven, nog een raadsel. Men veronderstelt evenwel dat hy op den wal is gevallen en zoetjesaan op liet ys gerold is. Dat gisteren en heden wederom onvoor- zichtigen reddende handen naar zich bobben doen uitsteken, is byna overbodig te vermelden. Roekeloozo waaghalzen zullen er wol altyd biyvon bestaan. Het kind, dat verleden Woens- dag, terwyl de moeder in den Mare-Singel, vóór hare woning, water ging scheppen, in brand geraakte en toen vroeselyke brandwon den bekwam, is na veel ïyden bezweken. Bi noon R. KOOPMANS VAN KOEKEREN. Do hoor Van Velzen en zyne dochter hadden iet misgezien; 't was inderdaad dokter Hulst, Ie de rivier overkwam. „Dat treft al heel toevallig, dokter 1" riep e oude heer, terwyl hy zyn vriend tege- soet ging en hem hartelijk de hand schudde. „Ja", antwoordde Hulst, al buigend voor dames, „maar toch niet zoo toevallig als I# meent. Ik ben op de Schelfduinen geweest, «i liob daar vernomen, dat gy naar het Veer eieden waart; on dewyl ik nu, een kwar teltje hier vandaan, een oude patiënt heb, ie graag heeft dat ik, ais het zoo te pas f>mt, eons kom kijken, zoo heb ik, uitgelokt oor het mooie weder, en daar het tegen- 'oordig slapjes is met de praktyk, die goede loof eens bezocht, en ben daarna doorgereden hier met u oen gezellig uurtje te slyten." Wel, dat vinden wy heel aardig," zei levrouw, aan welke verzekering ook Mathilde are adhaesie schonk. Ka do koffie ging men samen eene wan deling doen. Van een oogenbhk, dat de dames eenige schreden vooruit waren, maakte dokter Hulst gebruik om tot don heer Van Velzen te zeggen: „Ik hoop straks de gelegenheid te hebben, mynheer Van Velzenu een oogen- blik rustig onder vier oogen to spreken." Onder vier oogen?" antwoordde Van Velzen, „wel, dat klinkt geheimzinnig! Kun je't my nu niet even zeggen? want de dames zyn ver genoeg voor ons uit." „Ik vraag excuus, mynheer! Hier kunnen wy de zaak niet afdoen." „Nu, weet je wat? ryd dan straks moe naar de Schelfduinon en blyf by ons eten. Dan gaan wy na afloop van het middagmaal eene sigaar rooken op myne kamer, en ivo bespreken daar alles, wat gy op uw hart hebt." „Heel goed," zei Hulst, „die uitnoodiging neem ik aan, want ik heb by het uitgaan aan myne huishoudster gezegd, dat zy haar gang kon gaan en met eten niet op my moest wachten." Zonder zich erg ongerust te maken, was toch do heer Van Velzen door de aanvraag om een geheim onderhoud wel eenigszins afgetrokkenwant by begreep zeer goed, dat hot in ieder geval geeno onverschillige zakon konden zyn, waarover Hulst hem moest spre ken. Van die afgetrokkenheid werden echter de dames niets gowaar, want mynheer verstond de kunst zyne aandoeningen te verbergen, en bleef dus even spraakzaam en opgeruimd. Dat Hulst zoo onverwacht bleef eten was geen ongewoon verschynsel. De dokter toch was ongehuwd, hy leefde met eene bejaarde huis houdster en vond dus weinig bezwaar, als het zoo te pas kwam, uit te blyven. Volgens afspraak noodigde de heer Van Velzen zyn vriend Hulst, toen het middag maal afgeloopen was, met hem naar zyne kamor te gaan. Zoodra zy daar aangekomen waron, nam Hulst terstond het woord en zei Onder eenige inleiding: „De roden, waarom ik u gaarne alleen wilde sproken, is deze: Ik heb zeer ongunstige berichten ontvangen omtrent den luitenant Van Arkei, niet aan gaande zyne gezondheid, maar over zyn gedrag." „Zyn gedrag? Wat is er dan Gy doet my waariyk schrikken." „Ik wist dat gy de vriendschap met Van Arkei hebt aangehouden, en meendo u daarom niet onkundig te moeten laten van hetgeen ik vernomen heb." „Vertol my, bid ik u, uitvoerig, wat gy gehoord hebt, en wie uw zegsman is. Het zullen, hoop ik, van die losse geruchten zjfn, welke by nader onderzoek blyken t'>mollj)'„ ongogrond te wezen," „Op do vraag, hoe ik aan myne berichten kom, kan ik antwoordendoor oen bloot toeval. Gisteravond iaat. zich oen mynheer Gerkes by my aandienen, een kunstkooper, die van de gelegenheid, dat hy Meervoort bezoekt, gebruik maakt om mij to consulteoren over eene zenuwkwaal. Die koopman was iemand met beschaafde vormon, zoodat ik, nadat wy uitgesproken waren over de ziekte- verschynselen en de middelen ter genezing, hem nog een poosje aan den praat hield. Nu vroeg de heer Gerkes my, hoedanig uiyn oordeel was over de mogelijkheids, orq hier op de omliggende buitenplaatsen in. zyn vak zaken te doen, en verzocht my'; d? ary>y hem eenige namen der omliggend^ *iandgoèderen op to gevon. Toen ik nu de 'schelfduinon or- gaf zei de heer Gerkes: „Schelfduinen. zegt u? Hé! hoe komt die U'aam my Z0Q bekell(1 voor? Ha! nu weet ik hot al," vervolgdo hy „ik heb eenige afbe<jldingen van dat kastef)1 gezien in het atelier van 00a talentvolle, dragonder-officier „Van een dragonder. officierDerkjaa[ ik werktuigeiyk, want ik vermoedde 're6cjs de waarh6id. - Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1