•jtmzcr Gemengd Nieuw». Met het oog op denvolgenden Bchoonmaaktyd is het misschien niet van be lang ontbloot de aandacht te vestigen op een nieuw soort behangselpapier, dat in den handel is gekomen en ten doel heeft de gezondheid in de hand te werken. Het is het „hygiënisch behangselpapier", dat geene baccilen of andere besmetting doorlaat en zonder beschadiging met de sterkste voorgeschreven oplossing kan afgenomen worden. Door Amsterdamsche hoog- leeraren is het scheikundig onderzocht, waarby gebleken is dat het geene vergiftige bestand- deelen bevat.- Het is verkrijgbaar in verschil lende patronen, sierlijke en eenvoudige, moer en minder kostbare, glanzige en doffe, zoo- dat het zoowel voor salon als voor huiskamer dienstig is. Blijkens eene in dit nommer voor komende advertentie van den heer P. Van Driel Bz., alhier, is dit nieuwe fabricaat door hem ontvangen. Voor de eerste maal had gister- avond in de onmiddellijke nabijheid onzer gemeente een avondfeest op het ijs plaats en wel op de baan der „Studenten-IJsclub", op het Galgewater. Was het voor de loden dier club, voor de leden der „Leidsche IJsclub", welker bestuur metdat van eerstgenoemde beroids was in overleg getreden, en voor hen, dio zich tegen afzonderlijke betaling toegang tot het afge sloten gedeelte van den dik bevroren Rijn toe gang verschaft hadden, een waar en zeldzaam genot ook nu in gezelschap van het schoone geslacht lustig rond te zwieren, konden zij, die, hoewel dan ook in dichte gelederen, zich te voet of per schaats op de aangrenzende vrij entrée-baan bewogen, het avondfeest van nabij gadeslaan, vooral van het bordes van „Rhynzigt" bood het geheel oen verrassend schouwspel. Inzonderheid was dit het geval toen het foest nog in den aanvang was, toen de baan zelve, maar ook „Rhynzigt'' en de loods van '„Njord" aan de naar het Galgewater ge keerde zijde getooid waren met veelkleurige brandende ballons, toen brandende pok- en teertonnen haren rossen gloed wierpen over do ijsvlakte en de gezichten der feestvieren den als herschiepen in die van Roodhuiden, van welko feestelingon er velen tevens met ballons over de baan rondreden, hetgeen eon aardig effect maakto. Schoon was mede de aanblik van het helle rood, .dat rijdende Muzenzonen, of beter gezegd het door hen op stokken gedragen bengaal- sche licht, om zich heen verspreidden over het witte ijsveld, verrassend ook de uitwerking, welke werd teweeggebracht door de vuurpijlen, onder het rijden afgeschoten door de leden der „Studenten-IJsclub van wie eonigen zich in maskerade kostuum gestoken hadden. Allengs evenwel begon het kunstlicht, van welken aard ook, te tanen en werdon zijne diensten overgonomen door do inmiddels aan den horizon verschenen en steeds hooger 3tygende maan, welke nu een zacht, rustig, zilverachtig, zeer heldor licht uitgoot over het feestterrein en over de nu nog blanker schij nende ijsvlakte. Dat het ijs in het Galgewater sterk is, behoeft zeker geen betoog wanneer men na gaat hoevelen zich gisteravond daarop onder de vroolijko tonen der muziek bevonden. En, al verzamelde zich dat grooto aantal ook als het ware op ééne plaats, zooals by de prome nade, met de muziek voorop, toch hield hot ijs stand. Het avondfeest der „Studenten-IJsclub" is goed .geslaagd. Dit kan ook gezegd worden van de hardrijderij, welke hedennamiddag, mede op het Galgewater en ook uitgaande van genoemde club, gehouden werd, al dwar relden nu on dan eenigo snoeuwvlokken door het luchtruim en bleef de zon voor het moeren- deel achter het grijze wolkenfloers. De belangstelling van het publiek in en de deelneming aan den wedstrijd waren groot. Niet minder dan 28 personon uit verschillende deelen van ons land hadden zich laten in- scüry ven, waaronder ook vele rijders, die zich roeds eone beroemdheid hebben verworven. Hunne namen zynG. Philippo, P. Van Nieuwkoop, J. Van der Geest, Mulder, C. De Boer, ,H. Van der Hulst, K. Van der Geest, K. Haaje, L. Zwetsloot, P. Bruinsma, F. H. Bakker, A. H. C. Van Senus, C. J. Niemeijer, J. Ilanjo, J. Bergman, H. Van der Geest, G. W. Lemmerzaal, IC. Van der Hulst, Aria Van den. Borg, J- Wolfman, J.Vau der Horst, J. Zwetsloot, P. Bakker, G. Bakkor, M. Kingma, J. Holstein, N. Van Zaane en B. Van der Heyden. De strijd, om één uur begonnen, was vinnig en eindigde eerst om kwart vóór vyven, toon de 20-jarige K. Hanje, van Akkrum, allen van do baan, ter lengte van 150 meter, had gereden en dus den prijs van ƒ200 had ge- wonnon. Het langst hield het tegen hem uit de 25-jarige M. Kingma, van Groningen, die alzoo de premie van /'50 verkreeg, terwijl Arie Van den Berg, 36 jaren, Van Benthuizen, als de derde der het laatst op de baan blijvenden, eene gratificatie van f 25 werd toegekend. Na afloop werden de overwinnaars, in op tocht on met muziek, naar de sociöteit „Minerva" geleid, waar. hun do prijzen onder verschillende toespraken van het bestuur worden uitgereikt. Morgen, Donderdag, zal er weer een avond- foest op het Galgewater gegeven worden, nu uitgaande van de „Leidsche IJsclub." Dezer dagen kon men allerwegen onze infanteristen waarnemen, die zich oefenden in den patrouilledienst op schaatsen. Als uitgangspunt de Morschpoortkazerne, zag mon eiken ochtend afdeelingen op schaatsen in do richting van Voorschoten, Katwijk, Hoogmado en Zoeterwoude afrijden om zich in den ver- kenningsdionst te bekwamen. Te KatwijkaanZeeiseenekoo van den landbouwer A. Guijt gestikt, door dien eon te groote aardappel haar in de keel bleef zitten. Sedert Maandag j 1. wordt to '8-Hage vermist oen meisje van omstreeks 12 jaren, woonachtig in do Pastoorswarande. Het kind was als loopraeisje in dienst en met eene boodschap uitgezonden, waarvan het tot dusver niet is teruggekeerd. Men vermoedt dat het meisje een ongeluk is overkomen. Gisteravond omstreeks acht uren word to Rotterdam de 19-jarige tweede zoon van den heer Van der V., in de Wijnstraat, door een plotselingen dood getroffen. Hy zonk aan de zyde van zyn vriend, den heor V., op straat neder, werd In het hnis van den heer Rooseboom gedragen on in zeer korten ty'd waren drie doktors tegenwoordig, doch zy konden slechts den dood constateeren. Door de Haarlomsche politie zyn ton huize van K. J. Hangjas, die zich sedert 1.1. Zaterdag in hechtenis bevindt, aan gehouden Cornells Hartman, oud 19 Jaren, en George Cornelis Marinus Eckhart, oud 17 jaren, beiden woonachtig te Amsterdam. Door de Amsterdamsche politie werden zij reeds ge zocht, daar men ze van diefstal verdenkt. c Op hot terrein der „Amsterdam sche Sportclub" i3 ook een wedstryd in kunst- ryden gehouden. Door vier ryders werd er aan deelgenomen. De eerste prys werd be haald door den heer O. F. Cordes, van 's-Her- togenboschde tweede door den heer G. Andró de la Porte Azn., van Arnhem. Aan de gisteren te Amsterdam gehouden internationale hardrydory op schaat sen van beroepsryders, namen 16 personen deel, waaronder de Engelschen J. Smart en G. See. Do longto der baan was 3218 metor. Den eersten prys van f 300 met het meester schap won Smart in 6.56*/s min., den twee den van f 200 See, den derden van f 100 B. Kingma, van Grouw, den vierden van f 50 Arie Van den Berg, van Benthuizen. Ook de arrondissements-recht- bank te Alkmaar besliste gisteren dat de heeron kapelaans niet op de kiezerslyston bohooren geplaatst te worden. Te Hekelingen zak te gis toren een knaapje van 5 jaren door het ys, met het treurig gevolg dat het levenloos werd opgehaald. Te Venloo bestaat het voor- nemon een stuk geslechten vestinggrond aan te koopen, om daarop een villapark aan te leggen. De scheepvaart voor zeilscho- pen naar Antwerpen is geheel gesloten en alleen stoomschepen, welke eene aangewezen ligplaats hebben, kunnen nog opvaren, anders moeten zy te Vlissingen gelegenheid afwach ten. Tot aan het Middengat is de Schelde vry van ys. Men meldt uit Berly nOok gis teren stond de Beurs weder geheel onder den indruk van een groot faillissement te St.- Petersburg. De bankiersfirma Schaskolsky en Cahon aldaar is insolvent verklaard. Zy stond met vele Borlynsche firma's in verbinding. Omvangryke speculaties schynen haar ton val te hebben gebracht. Daar er geruchten liepen omtrent nog meer te verwachten insolvent- verklaringen in Rusland, daalden do Russische fondsen proeentsgewyze. Te Liegnitz heerscht eene ty- pijus-epidemjp, waardoor reeds 600 a 700 lijders zyn aangetast. Met het onderzoek naar de oorzaken der epidemie ia prof. Fiügge uit Bres- lau belast. Te Stockholm waren 15 krank zinnigen tydeiyk gehuisvest in eene particu liere woning, om weldra naar een gesticht overgebracht te worden. Verleden Dinsdag ochtend vroeg slaagde een der ongelukkigen er in vuur machtig te worden en woldra stond de geheelo woning in brand; Drie der krank zinnigen verbrandden en drie anderen bekwa men gevaariyke wonden. Te Marseille is de oliefabriek van Signoret des nachts afgebrand. Men schat de schade op 600,000 fr. Twee luitenants wil den d en Don au by Kromorn overgaan. Toen zy halverwege waren, begon het ys te kruien; een der lui tenants werd met levensgevaar gered door een paar mannen, die eene boot by zich hadden de andere verdronk. Verleden Vrydag hebben twee gemaskerden op den Zuid-Paciflc- en Arizona- spoorweg den postwagen van een trein over vallen en zich met een ryken buit uit de voeten gemaakt. Zaterdag-avond brak er eone pa niek uit op de vrouwengalery der synagoge te Warschau. Alles stortte zich in do grootste verwarring naar de uitgangen met het gevolg dat er vier vrouwen gedood en zestien zwaar gekwetst werden. De paniek was het gevolg van het geroep van „brandt" door dieven. Eén dezer is gearresteerd. In Salta (Argentynsche repu bliek) zyn de vorige maand een aantal ziekte gevallen voorgekomen, welke voor Aziatische cholora worden gehouden. Men vermoedt, dat de ziekte uit Chili ia aangevoerd, waar zy sinds eenige maanden, vooral in de hoofdstad, heerscht. In Walos zyn door de koude meer dan 1500 schapen omgekomon. Het heeft te Parys geducht geyseld; in vele wyken stond het verkeer geheel stil, ook de aanvoer naar de Halles moest worden gestaakt en de prijzen stegen dientengevolge verbazend. Groot is het aantal ongelukken. In Beneden-Engadin, in den omtrek van Sü8s, heeft men in drie dagen veertien sneeuw vallen beleefd. Een telegraafwerker, die boven op eene ladder stond, werd door de zuiging der lucht by een er van meegesleept en in eon denneboom geworpen, waar hy zich aan de takken kon vastklemmen. Onder de slachtoffers van de buitengewone lage temperatuur dor laatste dagen, ook in het zuiden van Frankryk, behooren een tyger en een aap. Men vond ze gisterochtend in eone menagerie in Marseille doodgevroren in hunne kooien! De Italiaan Farasipi en zyno beminde E. Brockmer, die na de beide broe ders Mouillon en Marie Chauffard beschuldigd werden van den moord op den horlogemaker Vétard te Joigny (wiens lyk in stukken ge- snedon gevonden werd) gepleegd te hebben, zyn, evonals de drie eerste verdachten, op vryo voeten gesteld. De wezeniyke misdadigers zyn thans achter slot en grendel. Zekere Josöphine Martin, die in verzekerde bewaring was genomen, heeft, in de engte gedreven, na eerst ontkend te hebben, verklaard dat zy op last of verzoek van haren zwager Morand den brief aan Yétard had geschreven, die strekken moest om hem in de val te lokken, waar hy dan ook in geloopon ts. Morand werd daarop in hechtenis genomen, en zoo is ook gehandeld jegens zyn schoonzoon en diens vrouw, op wie zware vermoedens van mede plichtigheid rusten. KOLONIËN. BATAVIA, 25-27 Januari. Een uit Bantam ontvangen officieel rapport van 18 dezer meldt dat sedert den vorigen dag in de afdeeling Tjaringin voortdurend aardbevingen werden waargenomen, welke elkander nu eens met groote, dan weder met kleine tusschenpoozen opvolgden en steeds eene richting hadden van West naar Oost. Van verhoogde werking der in de nabijheid zynde vuurspuwende borgen viel niets to bespeuren. Alleen werd opgemerkt dat de krater van den Goenoeng Poelosari in de laatste dagen geen rook moor uitstiet. Tevens wordt melding gemaakt van tal van overstroomingen, waardoor veel schade wordt aangericht. IJ o or den gouvc-n.- nr-gcueraal van Ncd.-Indiê zijn de volgende bescliii: .mgeii genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig ver lof n Europa, w. ziekte, met ingang van 5 Pij. 18S8, aan den assistent-resident van Griesec(Soeraliaü J. J, Donner. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit haro trekking, de onderwijzeres der eerste klasse by op. i. ond. L. E. Juüuh, goboren Meijer Clnwea. B e n o o m d Tot predikant bij de Protestantse gemeente to Amboina de benoomde predikant bij Prot. gemeente in Ned.-Indio J. 0. De Vries J, tot ingenieur 2do kl. bij den dienst der ataatsspoe wegen ter Sumatra's Westkust, do ing. 2do kl. den dienst der staatsspoorwegen op Java Th. A. - Ituijs; tot notaris, tovens vendameester, te Kediri, notaris te Cheribon A. J. Wolvekamp; tot adjunc; landmeter 1ste kl. bi] het kadaster, A. A. Bertlio, tot ass.-res. van Gricsaee (Soorabaia), mot ingi van 5 Februari 1888, de ass.-res. van Mr.-Cornt' (Batavia) E. Th. Van Dolden. Bjj do commissie in Nod.-Tndiö voor het fonda aanmoediging en ondersteuning van den gewapend] dienst in do Nederlanden, tot lid, I. A. Van Delilp, lid van de firma Beijnst en Vinju. Belast: Mot de waarneming van den civ. gcneetl dienst en het opzicht over de vaccine in de al: Madjalengka (Cheribon], de eerstaanwezende off. u gez. te Paliwanang. Bopaald: Dat de tot ultimo December 18871 beschikking vsn den directeur van binncnl. bestu- gostelde ambtenaar op non-act. L. C. F. Polderen: laatstelijk adjunct-iandmotor 2de kl. bij liet kadaa gedurende het jaar 1888 ter beschikking van genen den dcpartementBchef blijft, ten einde bij hetkad» tor werkzaam te zijn. - Werkzaam gesteld: Onder de bevelen tii den houtvester, belast mot hot beheer over te, bosöhdistrict SemarangSoeraksrtaDjokjakarta,:!., ambtenaar op non-act. H. M. Roemaan, thans wed zaam in het boschdistrict Japara. Departement van Oorlog. V o r 1 o e n d Een 2-jsn, verlof n.. Europa, w. ziekte, aan den off. van gri late kl. dr. W. Pauw; eon 2-jarig verlof n. Node land, w. 12 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indi; aan den lsten luit. dor inf. C. Lamberts. Bevorderd: Tot kapt. bp hot wspen der is! de lsto luit. W. baron Van Heeckeren Van Molecate Passagiers, per Nederl. sa. „Samarang", kapt. E. W. Sikemeier, van Batavia naar Nederland vertrokkes De kapitein der inf. A. P. A. Bohultze, schtg, ei 1 kind, voorzitter van den landraad te Blora mr. A. C. J. Helfrich, echtg. en 2 kind., off. van gee. F. M. O. Borobeet, en eshtg., ouderwijzer 2de kl. ff.F. Ankes, echtg. on 5 kind., architect late kl. R. 1. Van Beck, echtg. on 8 kind., onderwijzer 2de kl. M. Scheele, de hoer Fokker, lnitenant ter zee 2de kl. L. F. StoppolaaH en de heoren B. J. Van Wijk, J, b. Weener on C. Coev.orden, benevens Zr. Ms. troepei en schepelingen. i BUITENLAND. Frankrijk. Tweo Duitschers te Parijs zyn het laad uitgezet, zekere Hermann Bauer, een onder- wyzer uit Hannover, die in verscheidene kof fiehuizen Frankryk en zyne regeering gesmaad heeft, en een wagenmaker, Wagner gonaamd, die in het „Café du Commerce" socialistisch» voorlezingen heeft gehouden. Brandt, genaamd Iwan Iwanowitsdi, die onlangs Nicot, redacteur van de „Franco", op diens bureek wilde mishandelen, is uit Frankryk verbannen. Zondag is te Parys een voormalig lid van den Senaat uit de Boven-Marne wegens bedriegiyke bankbreuk in hechtenis genomen. Otll taohland. Op 's keizers uitdrukkeiyken wensch blijft professor Bergmann nog te San-Remo, bos wel hy gisteren reeds het officieële bulletin over den toestand van den kroonprins niet meer onderteekende. Daar namelyk de operatie- wond volkomen genezen is, heeft dr. Mackenzis weder de loiding der behandeling op ziek genomen. De „Relchs-Anzeiger" maakt het vol gende bulletin openbaar: „San-Remo, 28 Fe bruari, 10 u. 25 m. 's morgens. De kroonprins bracht een vry goeden nacht door; overigens is er in den toestand geen» verandering. Mackenzie. Schrador. Krausa Hovell. Bramann." Eene latere tyding luidt „De kroonprins had een tamelyk goeden nacht Do opgegeven siym is nog met bloed gekleurd.' Do kroonprins en de kroonprinses va: Zwoden, die de begrafenis van den prins va» Baden wilden bijwonen, moesten te Kopen hagen blyven, wegens eene storing in he' spoorwegverkeer. De koning van Wurtomborg gaat t» Florence goed vooruit. Men zegt dat alle gevaar geweken is. Het wetsontworp op de vogelbescher ming is in den Ryksdag by derde lezing onveranderd aangenomen. GrootcBrltannté. In de gisteren door het Lagerhuis gebon den zitting is de beraadslaging over het regie ment van orde voortgezet. Aangenomen werd na een kort debat, met 256 tegen 134 stem- men, het voorstel van den heer W. H. Smith, dat de sluiting van het debat wordt uitge sproken wanneer eene meerderheid van nie> minder dan honderd stemmen zich daarvoor heeft verklaard. In den verderen loop der zitting is l'et regeeringsvoorstel betreffende hot regie®'-'1' van orde tot en met art. 8 afgedaan, en o verdere beraadslaging tot morgon verdao-1-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2