BUITENLAND. Frankrflk. Het wrakke ministorio-Tirard, roods her haaldelijk gedoodverfd, is, geiyk we gisteren meedeelden, weer aan het gevaar ontkomen by do behandeling der begrooting van binnen- landsche zakon, nl. wat betreft den post voor gohoime fondsen, welke van alle kanten was aangevallen. Do heer Sarrien lichtte de quaestle der ge- geheime fondsen toe. De regeering heoft 1,600,000 franken noodig en weigerde do 800,000 fr., welke de begrootingscomraissie wilde govon, maar daarentegen verzekerde xy dat geen misbruik zal gemaakt worden van hot gold en in geon geval aan de pers sub- sidiën zullen worden verleend. Do radicalo afgevaardigde Piohon verdedigde het voorstel der commissie, waarop de heer Tirard de houding der regeoring uiteenzetten Do minister erkende dat het besluit der be- grootingscommissie niot gericht is tegen dit ministerie, want hot werd reeds gonomen voordat bet kabinet nog aan het bewind was, maar toch moest hy do kabinetsquaestiestellon. Immers, de tegenwoordige toestand is niet moor houdbaar. Elk oogonblik wordt do val van het ministerio aangokondlgd, en daarom eischto delieer Tirard, dat do Kamer deze goruchtou zou weerleggen door het aannemen van eene. motie van vertrouwen. En workeiyk gelukte het den heer Tirard nog eeno meerderheid voor eene motie van vertrouwen te vorkrygen. Do hoer Rennrd las eene verklaring voor namens 26 leden der roclitorzydo, dat zy zich van stemming zouden onthouden, ten oindo eono ministeriöele crisiB to voorkomen. De heer Keiler protesteerde er tegen, waarop zülk eefi rumoer ontstond, dat de heer Floquot ten einde raad was. Met eene donderende stem, welke bovon hot rumoor uitklonk, deeldo de Bonapartist Duguó de la Fauconnerie inedo, dat ook hy buiten stemming bleef. De radicale afgevaardigde Madierde Mont.jau Wilde sprekon, maar do rechtorzyde belelte hem dit door haar rumoer. Do voorzitter pro tostoerde tegen dozen dwang en riep een der levenmakers, Do Lanjuinais, tot de ordo. Ten slotto gelukte het den heer De Montjau mode to doelon, dat by voor hot ministerie zou stommen. Daar verdere discussie onmogelyk bleek, ging men tot stemming over, mot don bo- konden voor den heer Tirard zogepralenden uitslag. Do minister van financiën laat het go- rucht, dat to Parys verspreid werd, als zou hy eene zoogenaamde liquidatioloeuing willen sluiten, togensprokon, Naar aanleiding van hot bericht dat de Duitsche soldaat Kaufmann (die oonige maan- d9n geleden eon Franschen jager op de gron 7,sn doodschoot) door den Duitschen krygsraad vrygesproken is, betoogt het „Journal das Débats", dat de organon van Rochefort c. s. zich onnoodig deswogo in het harnas jagen. Do Duitsche regeering hooft in deze zaak alio mogoiyko welwillendheid jegens Frankryk betoond, maar niet kunnen beloven dat Kauf mann veroordeeld zou worden. Do rechtspraak in beschaafde landen is onafhankelyk van de rogeering en Rochefort zou do eorsto zyn om te protostoeren als in Dnitschland aanmerking gomaakt word op de uitspraak van een Fran schen rechter. Het moge verder waar zyn of niot dat Kaufmann bovendien tot soldaat lste klasse bovordord is, hot Journal des Débats" doet uitkomen dat zoodanige bevordering in elk goval m geen rochtstreeksch verband 6taat met het gobeurdo aan de grenzen. Dultaoliland. Een van de beroomdsto geneeskundigen uit Weenen gelyk do „Neue Froie Prosse" hem noemt waagt in dat blad eene gissing naai de oorzaak der ziekte van den Duitschen kroon prins, welker loop tot dusver z i. noch op kankor, noch op eono andere bekende keel ziekte gelykt. H(j vermoedt dat de kroonprins, toon hom verleden jaar de kool met cocaïne be handeld is by do eerste verschynsoleu van Oioeschheid, die onder die behandeling ver- riwsnon - onder het eten oen of ander stukje «lor spyzen in het strottenhoofd gekregen hoeft. Gewoonlijk hoost, men zoo iets dadelijk, weg, maar nu die organon door do cocaino ongo voelig waren geworden, bleef dat' stukje daar ergens vastzitten en werd het de bron van ontsteking, verzwering enz. De geleerde schi jj ver gist verder dat do Kroonprins dat stukje oenigo weken geleden hooft opgehoesthet onderzoek, door prof. Virebow van hot toen opgehoeste, geeft hom tot dio gissing aanlei ding. Horstel van den kroonprins zou in dat goval nu botrekkelyk spoedig kunnen volgon. Volgens do „Vossische Zoitung" heeft de prins voor hot eerst weer verlof gekregen to spreken en gozegd dat hy zich beter voelde. De groothertog en de groothertogin van Baden zyn onmiddellijk van Cannes nanr Froiburg vertrokkon, zoodra zy do ongunstige berichten ontvingen over prins Lodowyk, inaar zy kwamen te laat. De prins, hua tweede zoon, was reeds overleden, toen zyne ouders to Freiburg aankwamen. De groothortog en de groothertogin (da oenigo dochter van den Duitschen keizer) waren, zoodra do operatiè van don kroonprins afgeloopon was, naar San-Remo gogam on van daar naar Cannes, waar hun oudste zoon ziek lag. Voor den ouden keizer, die met dezon klein zoon steeds byzondor ingenomen was, is zijn plotseling ovoriyden juist iu deze dagen zeker oen gevoelige slag. Do koning van Wurtemberg is herstellende. Ofschoon do bejaarde vorst nog ernstig ziek i3, wordt toch hot levensgevaar als geweken beschouwd. De commissaris van politie van Metz is ■door twee officieren der dragonders tot een tweegevecht uitgedaagd, omdat' hy aanmer kingen maakte over hun gedrag op een ge maskerd bal. Te Straatsburg krijgen tlians de Elzas sers en do Pruisen het togen elkander te kwaad. Deze week is een student storvende thuisgobracht, ten govolgo van eeno scherinut soling tussehon Elzassers en Pruisische studen ten, terwyl denzolfden avond twee Elzassers en een soldaat zwaar gewond warden in eon gevecht tussehon Elzassers en soldaten. De socialistische party heeft oen harer yverigsto loden verbannen, omdat bleek dal hy in dienst was der politie van Berlyn en Breslau. De naam van dezen trouwoloozo is Conrad. Men was vroeger zóó van ujjue gooda bedoelingen overtuigd, dat hy reeds eenmaal do socialistische caijdidaat voor den Berlyn schon geineontoraad is geweest on do party hom to Breslau reods tot Ryksdag afgevaar digde heeft willen benoemen. Do vormoodeiyke opvolger van den Duitschen gezant in Zwodon en Noorwegen, Von Pfuel, dr. Busch, is eerst sedert 8 Juli 1885 to Bucharest als Dultsch gezant be oodigd; vóór dion tyd was liy een tydlang als voorganger van graaf Borchom onder staatssecretaris by het ministerie van bui- tonlandscho zaken. Als correspondent woonde hy in 1878 liot Berlynscho congres bij en liet congres van 1884 als Duitsch gevol machtigde. Groot-Bi-ltannlë. By do gistoravond door het Lagerhuis go- liouden beraadslaging over do wyziging van liet reglomont van orde, is aangenomen het voorstel der regeoring, met de door haar aan vaavdo wyzigingon, dat des Maandags, Dins dags, Donderdags en Vrydags de zittingen to 3 uren des namiddags zullen beginnen on, uitgezonderd tn enkele gevallen, te 1 uur na middernacht zullen gesloten worden. Het Engolsche bybelgenootschap ontving dezer dagen van een ryk geestelyke eeno som van 25,000 pond of ongeveer f 300,000 ten geschenke. O'Brien beweerde dat hy in do gevango- nis van Tullamore 5 pond magerdor word. Uit oen officieel rapport van do doktoren blykt echter, dat hy intogendeel 2 pond ln gewicht, toenam, gedurende zyne govangenscbap. Bclfflö. Volgens de „Flandria" is uit Aarlen (Arlon) oen verzoekschrift aan de Bolgischo Kamers gezonden, er op aandringende dat don rcch- terlyken on anderen ambtenaren aldaar do kennis der Duitscho taal worde voorgeschre ven, Dat ls recht, oordeelt genoemd weekblad. Er zyn in het Luxomburgsche en te Verviors ten minste 30,000 Duitsche Bolgon, die ge- ïyke rechten hebben als hunne Fran6Cho landgenooten. Door de rogeering van den Congo staat is thans eeno groote oxpeditio uitgezonden naar Yambuga, aan de samenvloeiing van de Aruwimi en don Congo, om borichton iu to winnen omtrent hot lot van Stanley en zijne metgezellen. Zelfs in optimistische kringen bogint men thans voorgoed aan het succes van Stanley's expeditie te wanhopen. Gustavo Vandersmisson is nog bjj zijne moeder te Brussel, maar hy zal zich voorgoed te Parys vestigen. Zyn dochterjo blyft bij hare grootmoeder. De minister van financiën hoeft gisteren by do Kamer van Vertegenwoordigers de staats- begrootiug voor 1889 Ingediend. In zyne toe lichting deeldo hy mede dat liet overschot voor 1886 2,150,000 fr. bodraagt en de uit gaven voor dat dienstjaar met 5 millioen fr. z(jn verminderd. Voor 1887 is het ex^odont 12 millioen, voor 1888 5 millioen en voor 1889 9 millioen. De minister hooft verder vóór Paschen de indiening aangekondigd van vorschillendo wotsontwerpon, welko aanzien- iyko uitgaven zullen ton gevolge hebben. De handelsrechtbank to Brussel hoeft do conversie der 5 pCt. Prins-Hendrik spoor weg onwettig verklaard, en. by vonnis van 20 Februari 1888 aan de maatschappij do be taling pro rata 12.50 fr. voor do laatst ver vallen coupon der aandeelen opgelegd. Spanje. Naar gemold wordt, hooft de hertog van Montpen8ior aan donministor-presidentSagasta een brief geschreven uit Frankryk, waar hy- zich tegenwoordig bovindt, waarin liy ver klaart dat dè redenen, welko don minister in diens brief heeft aangovoerd om liem den terugkeer naar Spanje te ontraden, hom niet voldoondo voorkomen, en daar hetnaar 'sminis- tera rede in de Cortes gobleken is dat liet verbiyf in Spanje hem niet uitdrukkelijk is verboden, zoo denkt hy heden, Zaterdag, naar Madrid te komen, om van daar naar Sevilla te vertrokken bjj do leden zyner familie. Da regeoring en hot hof moeton over deze letteren zeer ontsticht zyn. Vereenigdo Staten. In hot verschil tusschen Engeland en Vene zuela schijnen sommigen in de Voreenigde Staten ook de Groote Republiek te willen mengen; althans er is by het Huis van Af gevaardigden eeno resolutie ontvangen en naar de commissie voor de buitenlandscbo aangelogonlieden vorzondon, waarin, op grond van do aangenomen politiek, der Republiek wordt gevraagd, aan het Huis alle stukken on corrospondentiön over to leggen op.dozo zaak betrekking hebbonde, indien dit niet in strijd is mot hot openbaar belang. Do Senaat dor Vereonigde Staten lieeft oen wetsontwerp aangenomen, waarby bo kraohtigd wordt de toetreding van do Yor- oenigdo Staten tot do internationale overeen komst ter bescherming van do onderzoescho tolograaf kabels. Do „Daily News" meldt uit Nleuw-York dat, aldaar do ovortuiging veld wint dat het tot stand komen van het Engelsch-Amerikaan- scho visschery-tractaat niet waarscbynlyk is. Humenië. Do „Correspondance de l'Est" deelt mode dat de uitslag der verkiezingen in Rumenlö oene wyziging in het ministerie waarschynlyk maakt. Do minister van binnenlandsche zakon heeft zyn ontslag gevraagd, hetgeen roods is aangenomen. De ministers van handel, justitie en domeinen hebben ook hunne porte feuilles ter beschikking dos konings gesteld. Rusland. De Russi6cho minister van binnonl. zaken, Tolstoi, heeft eo.n ontwerp ingediend, bepalende dat boeren, die grondeigonaars zijn, hun lahd niet zullen kunnen verkoopon. Mon seint uit St.-Petersburg, dat volgens do „Now. Vrom." do aankoop van do Riaschk- Wiasma- on Morschansk-Sysran-Spoorwegon door de rogeering tot stand is gebracht. De Staatscourant bovat eono modedeeling dor Russische rogoering, waarin deze hare zienswijze over do Bulgaarscho quaostio toe licht. De Russische rogoering hoeft, van het begin der quaestie, or nooit aan gedacht hare toevlucht tot gewold to nomon. Zy blyft vasthouden aan het tractaat van Berlijn als do grondslag, waarop de toestand in Bulgarye moot worden geregeld. Van dit standpunt beschouwde Rusland de gebeurtenissen na de afdanking van vorst Alexander en daarom woigerde het don prins van Coburg als vorst to erkennen. Rusland poogdo daarom de rao gendheden te bewegen zich in dergelyken goost uit te laten. Rekening houdende met den algomeonen wensch dat de verontrustende toestand, waarvan Bulgarije de oorzaak is, I een einde neme, acht de Russische rogeering hot haar plicht eene nieuwe poging daartoe te wagen on do mogendheden ovor te halen te verklaren dat zy, wat Bulgarye betreft, hot tractaat van Berlyn in stand willen hou den on aan den tegenwoordigen staat van zaken een eind willen maken, j Wanneer dezo verklaring is afgelegd, moet, men den sultan overhalen dat hy den prins van Coburg voor een onwettigon bestuurder en een indringer vei klare. Bulgarye heelt J bestaan en zijne vryheid te danken aan p,| land, dat na de verwydering van den ind gor do wenschen dor Bulgaren op de nJ oprechte wyze te gemoet wil komon. Rusland streeft er volstrekt niet naar,J vryheid van Bulgarye to beperken. Indierl Bulgaren dit inzien, wordt elke bemosil van anderen met do Bulgaarscho aangelegl hoden doolloos en kan do nieuwo vorst J gons het tractaat worden gekozen. INGEZONDEN. Een gestrafte, maar niet verbeterd oplichter. Onlangs waarschuwde de Politie tegen' oplichter, dio zyn straftyd had uitgezeld jammer, dat die waarschuwing niet door mr] Duitsche ambtgenooten is golezen, want gf teren en heden bleek my, dat de bibliotliet rissen van Bremen en van Hannover voert; vry aanzioniyk bedrag zyn opgelicht qn door een Hollander, die met het kaartje t; Dr. M. J. De Ooeje zich als custos der Lt. sche bibliotheek had voorgodaan, allerlei vt halen van bestolen spoorwegkaartjes en 1 requs had gedaan, zoodat het modolydenm goed gevolg was opgewekt. Aan hydra® van plaatselyken aard, aan oordeelvellingot professoren, de regearing enz. had het di ontbroken. Het aanbod om zyn horloge u ketting, dion hy reeds ging losmaken, i onderpand voor hot vorzochto geld achter laten, werd niet aangenomen, zoozeer had sluwe prater na een Abendbrot het vertro: wen weten te wekken, tot groote spyt, wat den volgenden dag bleek dat de zoogenaamd geleerde, die uit Upsala eene kist met tost bare boeken was gaan halen voor de brtfe theek, zich had genoemd TV. Lycema, handt- reiziger uit Groningen on in een ander ho'i zich als reiziger in koffie.had opgegeven. Hannover hiéld hy zich als bostolen op r>| van Berlyn naar Brussel. Ik gis, dat het dezelfde persoon is, dio ie Keulen op 10 Februari onder den naam vu TV. Van Staden my telegrafeerde verhinder te zyn to komen en my verzocht per pos wissel hom honderd marken onmiddellijk I zonden in hot Rheinischer Hof. Aan dit vk| zoek van een my geheel onbekende heb i natuurlyk geen gevolg gegeven, want ik re moedde dat dit telegram van denzelfden sa zou komen, die my in September 1885 ondi don naam van dr. Brouwer als. custos di bibliotheek lastig viel. Toen heeft hy de bibl» thecarissen te Karlsruhe, Heidelberg, Keule enz. opgelicht, maar word te Delft gevat, i toon bleek dat zyn eigenlyko naam was 1F«r| dcrllch. Leiden, Dr. W. N. Du Rieo, 24 Februari. Bibliothecar Naar aanleiding van het artikel „Kunslfe schouwing" in Uw Dagblad van Dondetdai 11., waarin besproken wordt de aquarelle va Windts „Soldenier" en die ook aangekocl is, verzoek ik u het onderstaande noginl'f Dagblad te vermelden Wy waren dozer dagon in do gelegenhs: het oorspronkelyke stuk van TVindts „Sol« nier" te beschouwen on werd er in UwDif blad van gezegd dat het een portret is ml een joviaal gelaat en kranig gedaan, nj mogen wy van hot origineels iets meer gon. Het is een fraai breed uitgeworkt mac;I portret mot sprekende nuances in prachi.f coloriet, dat, van welke zyde men het M boschouwt, immer leeft en spreekt en es alleraangenaamston indruk uitoefent. Bom dien is liot door eene fraai bewerkte en i£ verguldo lyst omgeven, zoodat wy den heets liefhebbers van kunstgenot vryelyk durva aanraden oen kykje te gaan nemen byonü'- stadgenoot den hoer Horloos, kunsthandelaal Paarden steeg 7. v, D. LICHTSTERKTE. Resultaten der leaarnemingen aan de Qasfabv WEEK van 12 tot 18 Februari. Datum. 12 Februari. 13 H 15 16 17 18 Uur. Aantal. I Gom. Ec? Staalt 5.15 5.15 5.15 5.15 5.15 5.15 5.15 7.15 7.15 7.— 7.— 7.15 16.7 i1' 16.7 16-2 15.7 15.8 16.2 10 7 Dit beteekenfc: Wanneer mon 5 cubic feet 'I liters per uur van zulk. gas verbrandt in een I London-Aryand-Staudard burner No. 1, met 24 g*a I een licht wordt verkregen, dat in sterkte gelijks |'"l niot 16.7, 1Ö.7 enz. Standaardka arson, waarvan kaars 2:0 grains 7.S graurmen Spermaceti pef verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6