li\ 85SB. Maandag 27 I^etomari. A0. IOCS. Qourant wordt dagelijks, met uitsondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 25 Februari. 'euilleton. Aan den rand des afgronds. PBUS DEZES, COURANT: Toer Leiden per 8 m»*nd«n.1.19. ineo per poetl-*0. lonüorijjio Kommen8.05. DAGBLAD. PRIJS DER ADVBBTBNTIBN: Tm 18 ret«le 1-9*- Iedere regel meer/O.ITJ.' Orootere letten neer pUeternimte. Voor het in- bulten de eted wordt 0.10 berekend. De Raad der gemeente Leiden zal op Doo idag 1 Maart a. s. vergaderen. De „Vrijzinnige Kieavereeniging" alhier Igaderde gisteravond in het bovenlokaal der Bdazaal wederom, tot het stollen van oen pdidaat voor hot lidmaatschap dor Tweede Na een herhaald, breedvoerig debat, v^erd opnieuw tot stemming overgegaan, met "den uitslag dat do heer 11. J. Bool, wethouder ir gemeente, tot candidaat word geproela- ird. egc'jikertyd hield met hetzelfde doel do imsi h-Katholleke kieavereeniging „Recht en Orde" alhier, in het Nutsgobouw eene druk be zochte vergadering. Aldaar word tot candidaat gekozen de heer O. J. E. baron Van Wasse- naer, dis tevens door de antirevolutionaire kiesver omging „Nederland en Oranje" alhier reeds candidaat .was gesteld. lil eene op Zomerzorg gehouden vergadering van de P.oomsch Katholieke Centraio Kiesver- Wiiging voor het nieuwe hoofdkiesdistrict Htwyk werd ais candidaat gekozen mr. .J: isehocfe, advocaat te Rotterdam, edenuamiddag hield mede op Zomerzorg de itrale antirev. kiesvereeniging „Nederland in Oranje", van het kiesdistrict Katwijk, o vergadering, waarop tot candidaat word giproclameerd de heer J. H. Donner alhier. IM- Niet de hoer Meischke, maar do heer J. H. Raabe, godsdienstonderwijzer alhier, zal mor gen als spreker te Zoeterwoude optredeD. j ;- Door den heer H. Stieltjes te 's-Hage is bij den gemeenteraad een verzoek ingediend om eeii perceel grond aan den Rjjswykschen jweg en Trekvaart, aansluitende aan den Kollandschen spoorweg gedurende 5 jaren in [pacht af te staan om het in te richten tot i- Naar w(J vernemen, zal do ritmeester Ort, van het 3de reg. huzaren, benoemd wor den tot majoor; de luitenants van datzelfde pment Bolle en Slotboom, tot ritmeester. luitenant Bolle zou in zjjn nleuwon rang plaatst worden by het 2do regiment. Naar gemeld wordt, zal de Rotterdam- I sche Trarawegmaatschappy, over het jaar 1887, iW eene afschryving van f 64,^00, een dividend uitkeeren van 7'/, pCt. ■- De tekst van „Brinio", groote opera in vier bedry ven, door mr. M. G. L. Van Loghem Mar eene novelle uit Van Lennep's „Onze voorouders" bewerkt, wordt door den heer S. Van Mdligen te Gouda op muziek gebracht. Men vernoemt dat hot algeraeene studen ten-concours, uitgeschreven door de studenton- gymnastiek voreeniging „Olympia" te Utrecht, in den loop der volgende maand zal plaats hebben ou dat de hoeren J. 8. G. Disse, J. H. Gisolf en J. Tulnenburg, respectiove gym- nastiek-leeraren te Rottordam, 's-Gravenhage en Dordrecht, de jury zullen vormen. Voor den parktuin in de Plantage, te Amsterdam, ten gevolge eener gerechteiyke uitspraak weder tor beschikking der gemeente, heeft zich een huurder opgedaan, die den tuin, zooals vroeger onder directio van Stumpff, wil oxploiteeren. B. en Ws. stellen den Raad voor, de huur togen f 1000, aanvankelyk voor één jaar, ingaande 1 Mei 1888, aan te gaan. Woensdag a. s. zal de Raad do behandeling van het beursvraagstuk voortzetten. Het stoomschip „Prinses Marie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Suez 25 Febr. Gemengd Nieuws. Het was eene gezellige drukte, welke er hedenmiddag- op het Galgewater vóór „Rhynzlgt" heerschte. Op de breodo baan van den Ryn, door militairen te voet en por schaats afgezet, be wogen zich hondorden ryders en ryderessen in snelle vaart of in de sierlijkste wendingen, alleen of Iri clubjos. De muziek der infanterie luisterde dit feost van de „Leidsche IJsclub" van halftweo tot halfvyf met hare vroolyke tonon op. Dank zy den zorgen van het bestuur waren de loden van genoemde kapel thans doelmatig tegen den scherpen wind beschermd; zo hadden nü zelfs eene gloeiende caloriföre In hun midden. Algemeen hoorden we roemen de deugde- lykheid en gelykheid van het Ijs en der baan, welke voor niet leden niet toegankeiyk was, waardoor het aantal leden, naar wo verna men, weer belangryk moot vermeerderd zyn. Van de hedennacht gevallen sneeuw was niets meer te bespeuren. Reods vroeg in den morgen had het bestuur aan eon 30 tal werk lieden tot opruiming er van, arbeid verschaft. Van „Rbynzigt" lat men nu een fraai go- zicht op het door de zon helder beschenen wintertafereel, dat zich uitstrekte van even voor de Rynspoorbrug tot den tweeden hout zaagmolen. Beide molens dreigden den liefhebbers vail schaatsonryden leeiyke parten te willen spelen. Hunne wieken toch namen telkens andere richtingen aannu eens gingen ze den zuid west-hoek in, dan woer wezen ze zuid oost, totdat ze oindeiyk weer pal oost bleven staan voor het ysrermaak een uitstekend hoekjo. Een uitstekende maatregel bleek het ook om den leden op de baan tot rechts houden aan te manen, maar nog uitstekender zou het zyn als de loden, ten einde mogelyko botsingen of andere ongevallen te voorkomen, daaraan algemeen gevolg gay en. Biyven het ys en wedór goed, dan zal morgenmiddag het feest herhaald worden, din in voreeniging met de Studenten-ysclub. Dinsdag-middag ls er onderlinge wedstryd. Gistornamiddag geraakte dar or het schrikken van de stoomtram een paard van den rooder en koopman A. Van Duin te Katwijk aan Zee, tusschen Katwyk en Ryns- burg, ln de sloot. Het dier werd mot veel moeite na verloop van byna twee en oen half uur weder levend op het droge gebracht, waarna het half loopende, half gedragen wor dende, naar Katwpk Binnen is vervoerd. Dezer dagen werden in de wij ken, bewoond door de meer gegoeden der residentie, huis aan huis biljetten afgegeven, waarby do dienstboden, met name die van het vrouwelijk geslacht, uitgonoodigd werden eene vergadering in „Walhalla" by te wonen, waarin het „juk der dienstbaarheid" zou wor den besproken. Drie boortjes met hunne eegaas dwaalden dezer dagen naar Schoveningen af en landden in „Seinpost" aan. „Jan 1" riep er een en toen Jan-Hendrik gereed stond om do bestelling op te nemen, ging onze buitenman voort: „Wat kosten hier zes avvekatenIn plaats van het tarief te overhandigen, ant woordde Jan-Hendrik gevat: „Net zooveel als dat je er in Den Haag even één neemtéén gulden tachtig!" (II. C.) Onder de lotelingen voor de mi litie te Steenbergen bevindt er zich dit jaar één, die reeds gehuwd en vador is van één kind. Met hun drieën (vader, moeder en kind) tellen zy te zamen 37 jaar. Te Leiden doet zich een geval voor dat nog wat krasser is. Eén der lotelingen aldaar heeft reeds een echteiyk leven achter den rug; hy is reeds weduwnaar en zag reeds één kind naar het kerkhof dragen. To Putte (N. - B r.) zyn in den 1 a at- - sten tijd, evenals in Belgiö, by de N- Brabant- sche grens, verschillende kerksieraden van hooge waarde ontvreemd, zonder dat men de daders heeft kunnen opsporen. In de laatste dagen liepen een paar personen rond .en meldden zich aan by den pastoor, voorgevende kooplieden in kerksieraden to zjjn; op andere plaatsen geven zy zich voor bouwkundigen uit. Doorgaans verzoeken de kerken van binnen te mogen zien en rond te gaan en nomen, waar hun dit toegestaan wordt, de gesteldheid der kerk goed op, om mogelyk later gemakkeiyk te kunnen binnen dringen. Te Terheiden by Breda is het huis met stalling, bewoond door P. Van Unnik, en eigendom der gemeente Breda, tot den grond toe afgebrand. Vier paarden kwamen in de vlammen om. De brand was in den paardenstal ontstaan. Alles was verzekerd. De rechtbank te Haarlem heeft de weduwe Ryser to Edam, die do vorige week terechtstond wegens brandstichting in haar eigen huis, veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf. De eisch was 2 jaar De H. IJ z.-S p. - M y. laat, nu het zoo- koud is, een keer of wat per dag goede warme koffie uitreiken aan machinisten, stokers, rangeerders, wisselwachters enz., dio dienst hebben. Gistermorgon brandde te Z-uid- broek de bakkers-behuizing van den heer F. Schansema ten deele af. De inboedel werd gered. Hot vee2 kooien, 3 oude en jonge- varkens kwam hierby om. Een en ander was verzekerd, doch laag. Do heeron Scholten to Almeloo hebben geantwoord op de voorstellen, hun vanwege de arboiders gedaan. Zy achten een scheidsrecht voorloopig onnoodig, doch willen door 8amenspreking wol trachten tot eene schikking te geraken. Het aanmaken der kachels met petroleum heeft te Leerdam weer zyno treurige gevolgen gehad. Een meisje van don land bouwer Middelkoop heeft daaarby zulke hevige brandwonden bekomen door het vlamvatten der kleederen, dat men voor haar leven vreest. Na eene behandolingvan twee dagen veroordeelde het gerecht te Elberfe'.dt den wever August Rimpel wegens medeplich tigheid aan den moord met plundering, den 3den Februari 1875 begaan op de echtelieden- Joest te Solingen, tot 15 jaren tuchthuisstraf. Een andere helper, Gustav Kampmftnn, krerg .'ee ls voor l'/2 jaar eene geiyke straf. In de Spaansche provincie Gui- puzcoa zyn zes boeren onder een sneeuwval omgekomen. De rivieren dreigen er mét over strooming. "f'l DOOP. koopmans van koekeren. pU was het, die de gasten kwam aanspreken, I allo vragen kon beantwoorden en inlichtin geven, wat aangaat winkels in do stad en ■gelegenheden naar buiten, en die, wanneer pemerkte dat dit welgevallig werd gevonden, over het nieuws van den dag keuvelde. |ftjjd en voorkomen der juffer maakten conversatie, ik zal niet zeggen aange ver voor allen, maar deden haar winnen («gedwongenheid, en waren mede oorzaak I niemand over juffer Sientje's bemoeiingen t de reizigers ooit meesmuilend of minach- '.de schouders ophaalde. algemeene zaal of entree was niet, Jals gewooniyk het geval is, voor aan de 1st, maar aan het einde van de gang. Zy Boeg de geheels breedte van het huis, f' kon- naar gelang van de grootte van I gezelschap, door middel van gemakkeiyk feegbare schuifdeuren, in twee of drie klei- i vertrekken verdeeld worden. De wanden beschilderd door een Franschon kunste naar, die in twaalf gelyke vakkon do twaalf maanden des jaars heoft voorgesteld. By een eersten oogopslag ziet men terstond dat de kunstenaar geen Nederlander is; want we hebben in Januari wel een winterlandschap, maar goen Hollandsch, met schaatsenryders en eene tent op het ys met de Nederlandscho driekleur op de hok; en in de herfstmaand zien wij eene voorstelling van den wynoogst, waarvoor de schets wel naar het leven, maar zeker niet in eene van onzo provinciën is op gemaakt. Dit een en ander neemt echter niet weg dat de onderscheidene tafereeltjes met talent geschilderd zijn, en een aangenamen indruk maken, vooral ook, dewijl het koloriet zoo zacht en toch zoo frisch en levendig mag heeten. Wij treden thans het middelste gedeelte van de zaal binnen, want de beide andere gedeelten zyn afgesloten. De kamer is dan ook nog groot genoeg; want er zyn slechts weinige logés en van dozen is op dit oogen- blik slechts één tegenwoordig, namelyk de heer van No. 6, op de nachtlyst vermeld als Jakob Gerkes. kunstkooper te Arnhem. De heer Gerkes is een klein manneke, tusschen de vijf tig en zestig jaren oud. Om zijne dunne lippen speelt een glimlach, welke een enkelen keer in een gry'ns overgaat, doch nooit heel aan genaam is. Zijne iichtgryze oogjes zijn helder, hun blik is doordringend, maar zy zien u zelden recht goed aan. De kleeding van don heer Gerkes is net en fatsoenlyk, ja, deftig, want hy is geheel in het zwart laken, en zyn linnen is hagéiwit. Hu zit nu by de tafel en leest in de stadscourant. Van tyd tot tyd neemt hy, al lezende, eene teug uit den wiln- kelk, welke voor hem staat. Bij hot binnen treden van juffrouw Sientje legt de heer Gerkes terstond zyn nieuwsblad neder en beantwoordt op innemenden toon don avond groet van de dochter des huizes. Sientje vraagt met belangstelling, of de heer Gerkes 't vandaag nogal goed gehad heeft; of de lui beleefd en toeschieteiyk waren en of hy veel moois gezien had en ook opgekocht. Heel tevreden was de heer Gerkes volgens zyn zeggen tot nu toe niet. Wat de ontvangst betreft, daarover zou hy niet klagen de men- schen waron in den regel minzaam en be leefd, maar met de zaken ging het maar zoo zoo. Wel hadden de dames en heeren kostbare voorwerpen en aardige snuisteryen, maar 't geen zy missen wilden, was niet van zyne gading, en wat van zyne gading was, bleek niet te koop. „Zog eens, juffrouw!" zoo vroeg de heer Gerkes, na zyne mededeeüng over de zaken, „gy kent hier in de stad natuurlyk heel wat menschen: kont ge ook soms een mynheer Van Arkel?" „Van Arkel zegt u?" „Ja, H. Van Arkel, officier van de cava lerie." „Ja wel, mynheer! ik weet wien gy be doelt. Die mynheer Van Arkel is tweede luitenant by de dragonders. Overigons ken ik hem echter niet van naby. Hebt u misschien zaken met hom godaan?" „Nog niet, juffrouw! nog niet", zei Gerkes op geheimzinnigen toon, en voegde er daarna zoo vriondelyk mogelyk by„indien het niet te voel van uwe goedheid gevergd is, eilieve! neem dan voor een oogenblik plaatsik wilde gaarne een woordje met u wisselen, maar geheel in vertrouwen, begrypt u? Wat wij bespreken blijft onder ons." „Ja wel, mynheer! ja wel, dat begrypik'V verzekerde Sientje. Daarop verschoof zy een stoel en nam daarop plaats. „Om redenen, welke ik u niet kan bloot leggen, daar zy niet myne zaken, maar dio van een goeden vriend raken, zou ik gaarre weten wat er van aan is van een loopend gerucht. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5