De Staatscourant van 16 Februari bevat het volgende koninklijk besluit van 14 dezer: Eenlg artikel. De hooge en gewichtige openbare betrekkingen, waarvan het bekleeden of bekleed hebben, behoudens het bepaalde in art. 93, 1ste lid, en In art. 96, late lid, der Grondwet, de verkiesbaarheid tot lid van de Eerste Kan.er der Staten-Generaal mede brengt, zijn die v.in: President van oone der Kamers der Staten- Generaal Vice-President en lid van den Raad van State; Staatsraad ir. buitengewonen dienst; President en lid van de Algemeene Reken kamer; Directeur var, liet Kabinet des Konings; Hoofd van een departement van algemeen Toestuur Buitengewoon Gezant en gevolmachtigd Minister; Minister resident President, Vire-President en lid van den Hoogen Raad; Procureur-Gon--aal en Advocaat-Generaal bi) den Hoogen Raad; President van- en Procureur.Generaal bij een gerechtshof; President vrn het Hoog Militair gerechtshof; Advocaat-flso - i voor 's Konings zeo- en landmacht; Commissaris des Koningsin eeneprovincie; Burgemeester van eene gemeente van moer - dan 40,000 zielen Curator van eene Rijks-Universiteit; Curator van de gemeentelijke Universiteit te Am sterdam Hoogleeraar aan eene Rijks-Universiteit on hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, mits hot hoogleoraarschap ge durende meer dan tien jaren bekleed zij; Voorzitter en lid van de Koninklijke Aca demie van Wetenschappen; Admiraal; Vice-Admiraal; Schout-by-nacht; Generaal der infanterieLuitenant-Generaal ■deneraal-Majoor; Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië; Luitenant Gouverneur-Generaal van Neder landsch-Indië Vice-president en lid van den Raad van Nederlandsch-Indië President van de Algemeene Rekenkamer in Nederlandsch-Indië rresident van ave n-o ir» Nederlandsoh-Indiö Gouverneur van Suriname; Gouverneur van Curasao. Het besluit is genomen op de voordracht van den minister van blnnenlandsche zaken en uit overwoging, dat volgens art. 71 der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37), zooals het gewyzigd is by art. VII van de additioneels artikelen der Grondwet, die betrekkingen voor de eerste maal by alge- meenen maatregel van bestuur moeten worden aangewezen. De pater redemptorist Arnold Borret, vicarus van Suriname, is plotseling te Para maribo overleden. Mr. Borret, die zich nog oenige jaren geleden aan de balie te Rotterdam onderscheidde, aan vaardde eene rechteriyke betrekking in onze W.-Indische bezittingen en nam aldaar spoedig ais lid van het hof van justitie in Suriname zitting. Slechts korten tyd vervulde hy die hooge betrekking, daar hy zyn ontslag nam uit de rechteriyke macht, om te treden in de Orde der paters Redomptoristen. De overlodene was zoon van wyien den mi nister van justitie Borret. - Z. M. heeft den ingenieur der marine 2de kl. H. Cop, mot ingang van 1 Januari 1888, benoemd tot hoogleeraar aan de poly technische school. Gemengd Nieuws. Gisteravond, omstreeks half- acht, geraakte de bokendo, dichtbevolkte buurt, de Begynenstraat te 's Gravenhage, in rep ■en roer. In perceel 14 Korto Begynenstraat, boneden voor tappory dienende, bovon door verschillende gezinnen bewoond, was eeti hevige brand ontstaan en terecht koostordo mon in die nauwe steegjes met oude, bouw vallige hulzen, vrees voor eene ernstige ramp. De brand ontstond op de achterkamer der oerste verdieping door het springen van eer,e petroleumlamp, welke de kamer verlichte, waar een hoop takkenbossen, van manden- twygen byeengebonden, byeenlagen. De vlam vond in het vermolmde hout der vloeron en dak- 3 >anten, alsmede in de bouwvallige zolderingen aBgcrecgaysscaszcqy-aar:,- natuuriyk spoedig voedsel en weldra verhief zich dan ook eene ontzaglyke vlam ten hemel, welke ver in 't rond kon worden waargonomen. EeDlge der bewoners waren afwezig. Een tweetal in de woning aanwezige volwassenen, een man en eene vrouw, koaden nog tydig één kind redden. Dank zy hot moedig ge drag van zekeren Van Bommel, dio het bran dende huis met levensgevaar binnensnelde, werd nog een knaapje gered, terwijl twee agen ten óók twee kinderen uit het huis haalden, doch een driejarig moisje werd in den laten avond op de bovenvoorkamer, onder een ledi kant, door een brandwacht geheel verkoold gevonden. Hot ïykjo is naar hot Ziekenhuis vervoerd. Het arme kind was een dochtertje van eene Belgische vrouw, die by de bewoonster van het verbrande pand inwoondo. Men vermoedt dat het meisje uit angst voor de vlammen en den rook naar voren gekropen is, want het was op de achterkamer, waar de brand ont stond, te slapen gelegd. Do spuiten Nos. 2 en 3 waren spoedig aan wezig on begonnen met oon gebrekkigen wateraanvoer te werken. Weldra echter kwa- mon de spuit-van het reg. grenadiers en jagers en eene brandkraanslang te hulp en men slaagde er in den brand tot perceel 14 tebe- perkon, welk perceel echter geheel uitbrandde. Politie en militairen handhaafden de orde uitstekend en de brandweer werd daardoor in hare, door do nauwe straat toch al belem merde, beweging zeer gebaat. Do wethouders, de heeren Michiéls Van Yorduynen en Lisman, waren op het terrein aanwezig, alsmede de 1ste luit. jhr. Van der Wyck, officier voor speciale diensten, do offi cier van justitie, de heer Van der Kemp en de hoofdcommissaris van politie, de heer Van, Schermbeek. Omstreeks halfnegen kon de brand als ge ëindigd worden beschouwd. Daar de brand naby hot ministerie van oorlog was uitgebroken, was het voor derge- ïyke gevallen voorgeschreven -brandpikot van 60 man ter beschikking aanwezig. Uit de waterparty by het kanaal te 's-Hago is 't ïyk opgehaald van oen onbe kend manspersoon; het is door de politie naar de algemeene begraafplaats vervoerd. In don avond van 12 Febr. jl. ia aan het Achterklooster te Rotterdam ont- vrrtflmd Ongeveer f 1 aan conten; ongeveer f 1 aan halve centen ongeveer f 25 aan dubbeltjes en kwartjes 1 zakje van beddetyk met oen touwtje vastgemaakt, waarin ongeveer f 8 aan bron zen halve stuiversstukken 1 zilveren knipje, ouderwotsch, met een knopje mot veer in het midden, waaraan een rood koralen beursje met wit kassa voering, inhoudende een vierkant zilveren pepermunt doosje, ouderwetsch, bovenop met een roosje versieTd 1 wit kartonnen doosje, waarop oen ge bloemd doosje, met den naam van „Van Loon", inhoudende: 1 gouden heorenvestketting met kleine schalmen en middenin een aanhechtsel, boven aan een stokje en onderaan een mousqueton 1 gouden heerenvostketting van fijn gespon- non goud, middenin oen aanhechtsel, bovenaan eer. gouden horlogeketting en oen gouden bloempje, onderaan oen mousqueton 1 korto vrouwenketting van schalmpjes, met een horloge-slouteltje bovenaan en een eindje met kleinere schalmpjes en een kwastje, onderaan een mousqueton; 1 vrouwonhalslcetting van vyf strengen kleino gouden schalmen met een niet groot gouden slot, waarop sterretjes; 1 gouden dames cylinderhorlogo met enkele kast, patentglas, witte wyzerplaat, Romein- sclie cijfers, blauwe stalen wijzers (zonder secondewijzer), een roosje buitenop de kast en zilveron cuvet, in rood ledoron étui; 1 glazen flacon mot gouden stop, in zwart lederen étui: 1 paai ringen in zwart lederen étui, be staande ieder uit 3 juweelen steonen van ver schillende grootte boven elkander, in goud gevat 3 gouden ringen, één met een klein modaillon, in den vorm van een album er op, één mot de letters C. V. H. on één met oen slangetje or op; 1 zilveren dameshorloge, cylinder, met enkele kast en van samenstelling als het hierboven vermeldo gouden horloge, op de kast geribd met een vlak schildje; 1 zilveren heerenhorloge, cylinder, met dub bele kast, op beide zyden geribd, met een schildje, en overigens als de andere twee horlogee samengesteld, daaraan een nikkelen ketting van breedo vierkante schalmen, boven aan met een stokje on oen figuurtje, waarop een verguld zilveren leeuwtje; laatstgenoemd horloge was vorvat in een blauw kartonnen doosje met roodo watten; 2 gouden manchetknoopon 8 gouden borstk-fioopen 1 paar gouden oorbellen 1 paar juweelen oorbellen. Do commissaris van politie der 2de afdeo- ling te Rotterdam verzoekt opsporing, aan houding en bericht. Naar aanleiding van het welsla gon der geldleening, waardoor de voortzetting der werkzaamheden aan de Koninklyke Fabriek van Stoom- on andere Werktuigen te Amster dam is gewaarborgd, was uit eenige woningen in de Czaar-Peterstraat aldaar de vlag gestoken. Te N i e u w e r-A ms tel trok gisteren by de loting een jongmenscb, wions twee broeders reeds vroeger vrijgeloot waren, eon vry nummer. Een gelukkig gezin 1 De heer Erkenbrecher, directeur van de Franscho manége te Amsterdam, heeft aan den Parkweg aldaar de straat, die achter het ryksmuseum van de Van Baerlestraat naar het Willemspark loopt 1400 vierk. meter grond gekocht om daar eene rijschool te bouwen. Wederom werd een woonhuis in de gemeente Oosthuizen gisterochtend door een hevigen brand vernield. Byna niets is go- red. Het werd bewoond door drie huisgezin nen, waarvan slechts één was geassureerd. Spoorwegongeluk te Ruiner- wold. Eerst thans i3 men aan het einde gekemen van het onderzoek naar de oorzaak der botsing te Ruinerwold op 2 Januari 11. en is het uitvoerig verslag daarover opge zonden aan den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten. Het onderzeek heeft, naar het „Utr. Dagbl." mededeelt, aangetoond dat de schuld van het ongeval in hoofdzaak is te wyten aan den machinist van den sneltrein, van Meppol komende, en wel ten gevolge van het mis bruik van sterken drank. Dit werd verklaard door het verhoor van twee machinisten der Drentsche Stoombootmaatschappy, kennissen van Van der Linde, den machinist van den sneltrein, die in den noodlottigen avond van 2 Januari met hom te Meppel te zamen zyn gvWOUSL, wil gologonh-oid Van der Linde vier borrels gedronken en drie maatjes jenever medegenomen heeft, op de machine. De beide machinisten der Drentsche Stoom bootmaatschappy werden door hem uitgenoo digd op de machine, wolke toen in de loods stond, mede to gaan tot op de plaats waar die moet wachten om vóór den trein te wor den geplaatst. Van der Linde heeft toen in byzyn van genoemde personen en van zyn leerling jenever rondgeschonken, en is daarna onpasseiyk geworden. Dat de oorzaak van het ongeval bepaald aan het gebruik van jenever Is toe te schryven, wordt versterkt door de verklaringen van twee smidsknechten uit Assen, die zich, even nadat het ongeluk voorviel, op de machine hebben begeven, om te trachten den machinist te helpen, waarbij het hun opviel dat Van der Linde naar ster ken drank rook. Terwyi dus, zooals gezegd is, de schuld aan den machinist is te wyten, worden toch ook als medeschuldigen aangemerkt: do sta tionschef te Ruinerwold en de telegrafist te Meppel; de stationschef omdat hy zich niet voldoende overtuigd heeft dat het licht in het afstandssignaal, zyde Meppel, van waar do sneltrein moest aankomen, helder brandde, en hy daardoor dus zeker kon zyn, dat zoo noodig aan den van daar komenden trein duidelyk het sein tot stilstaan kon worden gegeven; de telegrafist, die, in stryd met de voorschriften, eerst na vertrek van den trein van Meppel aan de halto Ruinerwold veilig had gevraagd. Het veilig vragen van oen trein moet nameiyk goschleden tien minuten vóór het vertrok. Zoolang dus Meppel geen veilig vroeg, kon men te Ruinerwold aanne men, dat de trein zeer in vertraging was, en dientengevolge niet zoo spoedig aan dat station zou zyn. Daarom werd de kruising van den trein van Koekange to Ruinerwold aangenomen, en werden zelfs roede lastge vingen in gereedheid gebracht om de kruising van daar naar Meppel te verleggen. Terwyl de stationschef te Ruinerwold met dit schiifteiyk werk bezig was, altyd in die veronderstelling dat de sneltrein nog niet van Meppel was vertrokken, werd deze door Meppel afgeselnd. Op het perron komende, bemerkte hy dat do trein reeds het signaal voorby was. Do stationschef toonde toen nog het onvei- lig-sein door te zwaaien met de handlantaarn en het herhaaldelyk op veilig en onveilig trekken van .het afstandssignaal in do rich ting Koekange, doch noch het een, noch hot ander scheen door don machinist te wordon opgemerkt. De machinist V3n dor Linde heeft; zooals bekend is, zyne fout met den dood geboet. De stationschef van Ruinerwold en de tele grafist Yan Meppel worden beidon gestraft mot terugstelling tot eene betrokking van logeren rang, waarin geeno verantwoordolykheid voor de veiligheid van het verkeer op hen rust, (eerstgenoemde is ladingmeoster op eon trak tement van f 600 geworden), terwyi ook do leerling-machinist van den sntltrein, omdat hy sterken drank op de machine heeft gedron ken en omdat hy er te Meppel goen kennis van gaf, dat de machinist onder don invloed van sterken drank verkeerde, eene andere be trekking zal worden aangewezen. Hierby is aangenomen, dat die leerling reeds door zyne verwonding zwaar is gestraft. In En g o 1 and is d e ko u de w o de r begonnen. De sneeuw is in de laatste dagen in groote hoovéelheid te Londen gevallen, vooral ook in de graafschappen der noorde- iyke provinciën, waar zy vry veel bolemme- ring veroorzaakt. De Engelsche stoomboot „.Johns Hickman" kwam Maandag de haven te Havre binnen en had, behalve hare equipage, twaalf man aan boord van het Engelsche vaartuig „Lalia", dat van Sidney kwam en door een cycloon werd overvallen. Zy deelden mede dat twee der opvarenden door een golfslag werden weggeslagen. Van de „Lalia" bad men niets meer gehoord sedert de maand December en men dacht reeds dat geen der schepelingen den dood was ontkomen. Het opmaken van den inven taris der odelgesteenten en meubolen, byeen in de kamer van Marie Regnault, Pranzfoi's slachtoffer, is nog niet tot een eind gebracht. Eenige voorwerpen, welke tegenover den moor denaar hebben dienst gedaan als overtuigings stukken, zyn nog ter griffie. De verkoop van alle roerende goederen zal drie dagen duren en plaats hebben in het hotel in de ruo Drouot, tegen het midden der maand Maart, na twee dagen ter bezichtiging te zyn gestold. De waarde der edolgestoenten van Pranzini's slachtoffer wordt geschat op 30,000 fr., die van de schllderyen en meubelen op 50,000 fr. Uit Stuttgart wordt melding gemaakt van het overlyden van Caroline Ost, ox-danseres van het hoftheater. Caroline was in hare jeugd byzonder mooi en werd door koning Wilhelm van Wurtemborg naar Pargs gezonden om zich daar verder in hare kunst te bekwamen. Dertig jaren geleden gold zjj voor eene der bekwaamste danseressen van haren tyd. Zy trad In het huwalyk met graaf Henckol van Donnersmark. Te Lissabon heeft de politie vele arrestatién gedaan in alle socialistische clubs aldaar. Te Parijs brak den 15den Febru ari, des nachts te twee uren, brand uit in de afdeeling voor het gevogelte, op de markt plaats aldaar. Men moest de vlam zoo beknopt raogelyk tegengaan en begoot daarom de omgeving met water. Een brandweerman bekwam verwondingen. Men schat het aantal omgekomen vogels op honderdduizend stuks. BUITENLAND. Frankryk. Op het bal, door den Paryschen gemeente raad Zaterdag jl. ten raadhuize aangericht en waarvoor 16,000 uitnoodigingen waron afge- gevon, was het gedrang zóó groot, dat velen, die gekomen waren, onverrichterzake naar huis moesten keeren. Zeven dames vielen in on macht, en menige dame, die met een sleep aan hot kleed gekomen was. kwam zonder sleep thuis terug. Dultsohland. De „Reichsanzeigor" doelt het volgende bulletin uit San-Remo, dd. 15 Februari, dea voormiddags om 10 u. 35 min., medeDe lokale en algemeene gezondheidstoestand van den kroonprins is dozelfde als gisteren. De zieke werd enkele malen door hoofdpyn uit zjjn slaap gewekt. De kroonprins verliet tegen het middaguur zijn bed en nam eenig vast voedsel tot zich. Volgons een particulier bericht betort tot dusverre de wond van den kroonprins goed, zonder veel ottering of nabloeding. De patiënt

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2