Vrijdag XT 3Pel>ru.»ri. A°. Leiden, 16 Februari. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn~ en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. K'. 8590. •««no iüuO. LEID DAGBLAD. PRUS DEZER COURANT: Voer Leiden per 8 meenden1.10. Prence per poet1.48. Aftsonderipke Nommore.0.06. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld hot stof felijk overschot van wijlen den hoer J. J. Reyst, van wiens overlijden we dezer dagen melding |ba aak ton. Mot de familie bevonden zich, trots hot gure weier, op den doodenakker vrienden en ver- Jdere belangstellenden. Toen de met een fraaien krans voorzione kist in de groeve was neergedaald, wijdde de [heer C. G. Chavannes, predikant by de Waal- [sche gemeente, nameDS welker kerkeraad hij sprak, een kort maar hartelijk woord van vriendschap en waardeering aan den overledene, dien men zóó bijzonder heeft liefgehad, die zóó zeer word vereerd, welke vereering de ont slapens dan ook ten volle heeft verdiend. Bij het scheiden van zoo iemand, wordt het kart-wel met weemoed vervuld, niet het minst zijne door hert) achtergelaten groote familie, voor wie hjj een zegen was door zijne werkzaamhgjdr-liefde en trouw. Spreker achtte het hier do plaats niet om -fine"hoogdravende redevoering te houden, ant dat zou in strijd zjjn met het eenvoudige arakter, dat den overledene kenmerkte, maar och kon hy getuigen dat hjj nog nooit iemand rafwaarts hoeft gebracht, over wien zóó go edacht en omtrent wien zóó gevoeld kon orden als dit nu met Reyst het geval was. es sprekers schoonste wensch ware, dat ook em eenmaal zulk een geluk mocht ten deel allen. Reyst toch was by zoo talryk velen be- ind, getuige o. a. do belangstelling in zyne eide gouden jubiló's, ën in maatschappeiyken ln huiselyken kring, welke hy mocht vieren. Iemand, die zulke herinneringen ach terlaat als de nu afgestorvene, blyft in de arton voortleven. Hy was een braaf en vroom aan, niet in overdrachtelijke, maar in de waarachtige beteekenis dos woords. Langen ijd had hy ook zitting in den kerkeraad 'er Waalsche gemeente, welker belangen in rem oen grooton steun vonden. Wel behoorde y tot hen, die de minderheid vormen, maar esniettemin zullen steeds zyn toewyding, :nzame omgang en oprechtheid hoogeiyk gewaardeerd blyven, evenals zyne fanailie hem immer achting on liefde zal blyven toedragen. Hjj was een edel mensch en een good burger. Nadat vervolgens een der nabestaandon 'en overledene nog had geschetst als een waar Christen, wiens voorbeeld allen ter na volging strekto, betuigde een der zoons den hartelykon dank van de familie, voor ds deel noming, nu en dozer dagen betoond. Voor een zeer talryk publiek in de open bare vergadering van de Vryzinnige Kiesver- ooniging alhier sprak gistoravond in de Stads- zaal mr. H. Goeman Borgosiu3, lid van de Tweede Kamer, over sociale hervormingen, na vooraf de lydensgeschiedenis van de jongste Grondwetsherziening in herinnoring to hebben gebracht en te hebben gewezen op de ver beteringen, welke or het gevolg van waren. Niet elke kièsvereeniging moet er nu voor zyn afgevaardigde eon eigen program op na gaan houden, hetgeen zou doen denken aan een groot confoctie magazyn, waar wol tal van kleedingstukkon voorhanden zyn, doch waarvan or eigeniyk geen onkel goed pas send is. De heer Borgosius sprak daarom den wensch uit, dat door bezadigde samenwerking het groote doel: toenadering en rechtvaar digheid, bereikt mocht worden. Hy stolde zich ton doel te doen uitkomen, hoe do eene party alleen op de puinhoopen van het oude, de andere alleen op den grond slag van het bestaande hervorming wil. Spr. betoogde dat geene golykheid mogelijk is by toenomendo beschaving. Maar menige wonde- plek van rechtsongelijkheid werd door spr. aangewezen, en in eene opsomming van tal van toestandon toonde hij het dobet en credit aan. De spreker werd herhaaldeiyk, maar vooral aan het einde zijner rede, welke ongeveer twee en een half uur duufde, levendig toe gejuicht. Bij gelegenheid dat de weleerw. heer H. J. Stoopman, kapelaan alhier, herdacht hoe hy vóór 12'/, jaar de H. Priesterwijding ontving, boden tal van parochianen van de St.-Petrus-kerk, aan welke de jubilaris ruim aebt jaren was verbonden, hom hunne geluk- wonschen en geschonken aan on ook van andere zydon ontving de door zyne geloofs- genooten zoo geachte kapelaan vele biyken on bewyzon van genegonhoid. In de St.- Petrus-kerk zelve word het hougiyko feit op godsdienstige wyzo herdacht. De antirevolutionaire kiesvereeniging in het district Leiden is met de R.-K. kiesver eeniging in overleg getreden en evenzeer de beide kiesvereenigingen in het district Katwyk, om voor het lidmaatschap van do Tweede Kamer der Staten Generaal dezelfde candidaten te stellen, en wel voor Loiden mr. O. J. E. baron Van Wassenaer Van Catwjjck te 's Hage en voor Katwyk den heer S. baron Van Heemstra te Sassenheim. (N. R. C) Met ingang van 15 dezer is de commies 2do kh by 's rijks belastingen G. Van Dortli van Leiden naar Rotterdam overgeplaatst, terwijl de verplaatsing van den commies 1ste kl. M. J. Scheffer van Leiden naar Rotterdam is ingetrokken. Voor de leden van den Protestantenbond zal Zondag in do Loge te 's Hage als spreker optreden dr. W. C. Van Manen, hoogleeraar te Leiden. Tot onderwyzers aan de openbare lagere school ta Sassenheim zyn benoemd de heeren D. C. Schuit, van Leiden, en J. H. Edelman, van Maastricht. Men schryft ons uit Noordwyk, dd. 16 Febr. Gisteravond werd alhier eene vergadering gehouden door de kiesvereeniging „Volksbe lang", welke door een veertigtal leden en belangstellenden werd bijgewoond. Na oen korten welkomstgroet van den voorzitter, den heer Parmentier, werd het woord gegeven aan dr. G. J. Dozy. Deze schetste hoe de inmenging van het volk in het staatsbestuur zich in den loep der tyden trapsgewyze had uitgebreid en door do laatste wyziging in onze Grondwet woder eene belagryke schrede voor waarts hoeft gedaan, ni. door uitbreiding te geven aan het kiesrecht on door enkelvsudige kiesdistricten in het leven te roepen. De plattelands-kiezers behoeven daardoornietmeer aan don leiband dor grootere gemeenten te loepen en zijn zelfstandig geworden. Om echter eene goede keuze te doen, zyn besproking en ernstig overleg noodzakeiyk. Aan deze omstandigheid heeft de kiesvereeni ging „Volksbelang" haar ontstaan te danken zy beoogt zelfstandigheid zoowel voor de kiezers als vnnr de afvawaarHipden. Het beginsel, waarvan zy uitgaat, ia: milde toe passing der voordoelen, welke de nieuwe Grondwet ons geeft, zonder voorloopig naar meerder uitbreiding daarvan te streven. In ieder bepaald geval moeten de kiezers weten wat zy willen, vandaar ook geen pro gram, waarnaar zy of de afgovaatdigden zich angstvallig behoeven te regelen. Na deze rede werd aan de belangstellenden gelogenheid gegeven als lid der kiesvereeni ging toe te treden. Een vyf-on twintigtal nieuwe leden werd daarop ingeschreven. Op eene vergadering dor centraio anti revolutionaire kiosvereeniging „Vrjjheid en Recht" te Bodograve is mot groote meerder heid van stemmen tot eandidaat voor de Tweede Kamer gekozon do heer S. Van Volzen, te Aifon, dio zicli beroid verklaarde de candida- luur aan te nemen. PEES DHR ADVERTENTTEX: Y»n 18 regel» 1.06. Iedere regel meer/0.174. Grootere letterB neer pleeternimte. Voor het ïn- ceeeesren buiten de eted werdt 0.10 berekend. Do gala maaltyd, welken do minister van buitenlandsche zaken, tor gelegenheid van '8 Konings verjaardag, te 's Hage geeft, zal plaats hebben a. s. Zondag. Tot de genoodigden tehooren de hoofden van gezantschappen of hunne zaakgelastigdenautoriteiten van hooge Staatslichamen, de rochteriyke macht, het leger, de provincie en de gemeente. Naar het „Vad." met leedwezen ver neemt, is de ziekte van mevr. Beersmans van vrjj ernstigen aard. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over het wets ontwerp tot provinciale heffingen in de pro vincie Limburg de heeren: Buma, Kerdyk, Clercx, Klelstra en Rengers; over de wetsontwerpen tot ruiling van gronden enz. met Enkhuizenmachtiging op de Rekenkamer tot verevening van niet in uitgaaf aangenomen wachtgelden, en omtrent de Ryksgestichten Ommerschans en Veen- huizen, do heeren: Zyiker, Van der Feltz, T. Mackay, De Ranitz en W. Van Dedem omtrent do paketvaart in Oost Indië do heerenVan Delden, Van Houten, Van Pallandt, Van dor Loeff en Van der Goes, en omtrent de overeenkomst mot do Hot- landsche Spoorwegmaatschappü de heeren De Beaufort, Smit, Van Kerkwyk, Willink on Van der Sleyden. Gisteren werden op de repetitiozaal der Kon. Mil. Kapel van het reg. grenadiers en jagors eenige nummers uitgevoerd onder directie van den waarn. kapelmeester Van der Linden. Deze repetitie werd bygewoond door den reg. commandant, den kapt.-adjudant, lsten 1..16 Jj,p ITJTtry i. UUOl k/. L»V Lange. Do gisteren in de afdeelingen der Tweede Kamer onderzochte wetsontwerpen tot natu ralisatie van J. Th. Peek en zeven anderen r bekrachtiging van provinciale heffingen in Friesland en Zuid-Hofland, hebben tot gocne opmerkingen aanleiding gegeven. Omtrent het uitgeven van goodkoope biljetten naar Brussel gedurende de groote tentoonstelling aldaar, wordt gemeld dat aan de verschillende stations retourbiljetten zullen worden uitgegeven naar Brussel tegen enkele reisvracht, met een geldigheidsduur van acht dagenworden deze biljetten op een Zaterdag uitgogeven, dan zyn doze geldig tot den twee den Maandag d. a. v. Verder worden op enkele dagen pleiziertreinen georganiseerd en gezel schapsbiljetten voor bepaalde treinen beschik baar gesteld. 19) DOOR R. KOOPHAXS VAX BOEKEREX. Ik bemin met een vuur, waarvan gy geen begrip hebt, omdat gy niet, zooals ik, het warme bloed in de aderen hebt der kin- 'eren van het zuiden. Ik zei daar, Gus, dat mon iemand, die ons in den weg staat, den nek kan breken. Dat was by manier van •spreken, maar ook slechts tot op zekere hoogte, want geloof my indien ik zeker wist dat ik, door iemand uit den weg te ruimer., Mathilde 'zou kunnen krijgen, ik beging een manslag." „Gelukkig dan, Phons! dat u zulk eene vekerheid niet kan gegeven worden. Trouwens, gjj hebt in de rechten 'gestudeerd en weet dus dat een manslag behoort onder die dingen, welke iemand slecht bekomen kunnen." itNu ja, dat zijn nu wan die opmerkingen, /"zooals je grootmoeder ze ook zou gemaakt hebben,, toen ze kindsch begon te worden. Ik geloof waarlyk, Gus! dat wij 't allerbest doen, wanneer wij van dit onderwerp afstap pen en heel eenvoudig een partytje biljart in '.de Gouden Leeuw" gaan spelen." „Dat is het verstandigste woord, dat ik vanavond uit je mond gehoord heb," zeido Hustaaf. En hierop wandelden beiden weer als goede vrienden voort, en begaven zich naar het genoemde koffiehuis. Alphons sprak later over Mathilde en over zyne liefde voor haar, met Gustaaf geen enkel woord. Des te meer echter dacht hij voor zich zeiven over de mogelijkheid, dat hy toch nog de vervulling zyner allervurigste wenschen zon kunnen be leven. Dat hy kans zou hebben, ja, byna zekerheid, om wel te slagen, indien hij slechts zyn mededinger don veet. gelicht had, hier van was hij, door ijdel zelfvertrouwen verblind, vast overtuigd. Maar dat voetlichten, hot zou immers zoo goed als onmogelyk zyn. „Zoo goed als, maar daarom niet geheel onmogelyk," mompelde Alphons in zyne sombere alleen spraken „ik moet in ieder geval oens opdie pen, waar dat heer uithangt, en information inwinnen. Zulke luitenants zijn gewooniyk zwendelaars, al is het maar omdat ze niets anders te doen hebben als zich te bedrinken in kroegen en sociëteiten; en als wy nu den ouden Van Velzen aan 't verstand kunnen brengen dat Hectorlief op zyne beurt ook den neest speelt, dan zal die sty've paai mot zijne overdreven gestrenge begrippen ons officiertje wol mooi den bons geven. Eenige dingen heb :k althans in mijn voordeel: ik heb geld, ik heb tijd en genoog schranderheid en gezond verstand om daarvan hot rechte gebruik te maken; en wat hier ook niet weinig afdoet: ik heb, wat de zedomeestors verkiezen te noemen: eene ruime consciëntie, d. i. ik durf met eenige voortvarendheid de les van levens- wysheid in praktyk brengenDie waagt, die wint." III. Denkelijk gaat het den lezer in óén opzicht als jonker Van Rankhuysonnamelyk, ik hoop, dat mon ook, maar dan uit betere beginselen, nieuwsgierig zal zyn eens te vernemen, waar onze vriend Hector is gebleven. Die nieuws gierigheid tracht ik thans te bevredigen. Van Arkel was destijds in garnizoen te Deventer en bewoonde daar een paar nette kamers boven een goed beklanten tabakswinkel, op een der beste standen. Mynheer de advo caat Van Rankhuysen mocht beweren dat een luitenant niets anders te doen heeft als omhangen in koffiehuizen, onze vriend Van Arkel was althans niet zulk een leeglooper. Niet alleen dat hy zynen dienst met de meeste stiptheid waarnam, maar hy wist ook in zijne vrije uren zich nuttig bezig te houden, daar hy een beoefenaar der schoone kunsten was, en met name in de schilderkunst goedo vorderingen had gemaakt. Met het oog op dio schilderoefeningen had Hector soms moeite geschikte kamers te vinden, daar hy, behalve eene zit- en slaapkamer, ook nog altijd een vertrek noodig had, dat tot atelier kon inge richt worden. Zelfs mogen wy verklaren dat. onze luitenant, by het huren zyner apparte menten, gemakkelyk iets door do vingers zou zien, wat aangaat het uitzicht en de inrich ting van zyne eigenlijke woonkamer, mits maar het atelier, vooral wat het vallen van het licht betreft, aan de eischon voldeed. Hector had zich vooral toegelegd op hot schil deren van dieren, en maakte meest werk van paardonstudiën, waartoe hem zyn dageiykseh werk en zyne omgeving do rykste aanleiding gaven. Zoo- vinden wy hem ook nu weer gezeten voor een vry groot doek, waarop een prachtig jong paard, gezadeld en opgetuigd, den kop omwendt naar zyne meesteres, eene amazone, die gereed staat het dier te bestygen, maar hem vooraf nog een lekker hapje uit hare hand geeft, in de gedaante van een paar suikerklontjes. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1