1 ><>n<ïerd{jg 16 Februari. <§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Februari. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. N°, 8589. 4'. 18G8. PEUS DEZER COURANT: Toor Leiden per S meenden1.10. Fren«> per port.1.10. AOeonderlyke Nommera0.05. Oittoiooló KonnisffCviugon. De Yoorzi'ter van dun Gemeenteraad van Leiden; Geaien wt. 31 der wet van 4 Jul\ 1850 (Staatebla No* 37), zooale die ia gcwr^igd bij art. YII der addi tioneels artikelen van de Grondwet; ÏJrengt tèT nlgcmeone kennis dat do lijeten der kiener» van leden van do Twoode Kamer, do Provin ciale 8:aten en den Gonioentcraad op liodon zjjn geeloten, opnieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een iedor ter inzage nodergelegd. Leiden, De Burgemoester voornoemd, l^Febr. 1888. DE KANTER. Heden is aan do universiteit alhier bo vorderd tot doctor in do rechtswetenschap de heer A. Van Iperen, geboren to Leiden, mot academisch proefschrift, get.: „Is do eigenaar van het aan vruchtgebruik onderworpen goed gebonden -tot bet doen van grove reparation?" BU koninklijk besluit is dr. J. O. Van Deventer, leeraar in de wiskunde aan hot gymnasium te Loiden, benoemd tot leeraar in de natuurkunde aan do Koninklijke Militaire Academie te Breda, en zulke met ingang van 16. April a. 8. Tot praesos van het LeidschStudenten corps is verkozen de heer G. Vissering, en tot praoses der sociëteit „Minerva" de heer J. C. Stoop. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door mid del van het stoomschip „Amsterdam", van Bot terdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vr(jdag-avond om 10.15 bezorgd zijn. In het koffiehuis van don hoor Ramaker te Leiderdorp hoeft eene bijeenkomst plaats gehad van kiezers in het district Katwijk, speciaal voor de gemeenten Zoeterwoudo en Leiderdorp, bijeengeroepen door het voorloopig bestuur der kiesvoreeniging „Volksbelang". Ongeveer 30 kiezers waren opgekomen. De heer T. A. 0. De Ridder, burgemeester van Katwjjk, zette het doel der verooniging uiteen, nl. tot leden der Tweede Kamer mannon to verkiezen, die niet tot oenige party behooren, aan goen program behoeven te gehoorzamon, maar volgons eigen oordeel willen moowérken tot uitvoering der Nieuwe Grondwet. Na eenig debat trad ruim de helft der opgokomeu kiozors als lid der vereeniging toe. Men meldt ons uit WarmondMaandag avond gaf het muziek- en rederijkersgezel schap „Harmonie", van Warmond zyno vijfde uitvoering, tovens do laatste in dit seizoen, in het lokaal „de Zon", alhior. Wat het muzikale gedeelte van het programma betreft, dit werd zeer verdienstelijk door do kapel, onler directie van den hoer J. Oostelaar, uit gevoerd en wel in het bijzonder de nummers „Zwei Nachtigallon", polka voor twee kleine fluiten, goarrangoord door J. Oostelaar en voorgedragen door de jongoheeron Erades eu Moor, benevens do „Fantaisie sur la Webers Freischütz" en de „Kindor Symphonic van Haydn." Daarna ging men over tot de opvoering van: „Het keizerrijk op do flosch of Napoleon op een hooizolder, terwyl daarna aan de beurt was: „Repotitio van de Harmonie van Voor hout voor het concours te Warmond", groot fantastisch spoctakelstuk in twee bedryven, mot muziek, dans, zang, enz. In de zaal bleef geene plaats onbezet en het daverend applaus en hot telkenmale terug roepen waren 6r do bewyzen van dat de leden van „Harmonie" Eich best van hunne taak kweten. Een woord van lof mag' ook niet onthouden worden aan den heer Boeker, decoratie schilder alhier, voor de nette beschil dering, aait'het toonool aangebracht. Dit jaarhoopt bet gezelschap, dat onder bescherming staat van mr H. graaf Van Limburg Stirum, zjjn twintigjarig bestaan lulsterryk te vieren. Gisteren heeft te Bodegrave, ten over staan van burgemeester en wethouders, plaats gehad de openbare aanbesteding van het ma ken van een schoolgebouw voor meer uit gebreid lager onderwys. Ingeleverd waren 14 tnschryvingsbilj6tten, als van: J. De Jong Wz. te Gouda ƒ7226, J. Huisman Jr. to Rotterdam ƒ6464.64, L. Van Dorst to Gouda ƒ6194, P. Vermeer Jz. te Gouda ƒ5983, P. Stapper te Alfen ƒ5899, A. Do Jong te Ouderkerk a/d IJsel 5888, W. Van Lok horst to Alfen 5869, W. Boot te Zwam- merdam 5570, W. Boot te Woubrugge 5490, J. F. Zwynonburg te Zwammerdam ƒ5438, C. P. W. Dossing te Gouda ƒ5300, W. Hoogendoom te Bodegrave 5129, D. J. Mertens en A. Teeuwen te Krimpen a/d. IJsel ƒ5100 en W. Van Ingen te Bodegrave 4974. Aan den minsten inschrijver is het werk opgedragen. Het bericht der „N. R. C.", dat door den kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers do heer Van der Linden zou zyn voorgedragen ter benoeming tot kapel meester van de Kon. Mil. Kapel, is, naar het „Vad." uit goede bron verneemt, gedeel- telyk voorbarig daar nog geenerlei beslissing omtrent do vervulling van de vacature-Vüll- mar door den regiments-commandant moet genomen zynten andore is hot bericht on- j list, want de kapelmeester wordt beifcemd door don kolonel van het regiment, dio des wege aan niomand eeno voordracht behoeft in te dienen. De gemeenteraad van Haarlem heeft gist«ren, overoenkomstig het praeadvios van B. en Ws., besloten vier kapelaans niet op de kiezersiysten te plaatsen, doch wel een reclamant, die verklaard heeft voor eene be paalde som van zyno moeder eene kamer gehuurd te hebben, namelijk indien by nadere schatting biyfct dat zyne kamers huurwaarde genoeg hebben. Dezo laatste voorwaarde is op voorstel van bet lid Macaré met 14 tegen 4 stemmen gesteld. De voorzitter zal zich be raden of hy dit besluit kan uitvoeren. To Amstordam is de tyding ontvangen van het overlyden van den heer J. E. IJzen- dyk, ingenieur by den Z.-Afrikaanschen spoor weg. Voor eenige maanden was do ovoriodene met vier andere Ingenieurs naar Transvaal vertrokken. Naar do „N. R. C." vernoemt, 5s de overplaatsing van den ing. lste kl. by het stoomwezen N. Van Dissel van 's-Bosch naar Amsterdam op z$n verzoek ingetrokken, en wordt nu de adsp.-ingenieur A. B. Hesselink van Rotterdam naar Amsterdam overgeplaatst. De vraag, wie zal -Robben te betalen de kosten van hot maken van afschriften of afdrukken der kiezersiysten, welke, ingevolge art. 10bis en art. 126(s der kieswet, door den secretaris dor gemeente aan de besturen van allo in do gemeente gevestigde instellingen van weldadigheid moest worden gezonden, de gemeente of het ryk, zal woldra lev be slissing komen van de Regeering. Burg. en Woths. van Menaldumadeel hebben n). ge weigerd die kosten voor rekening der ge meente te nomen, op grond dat niet het gemeentebestuur, maar de secretaris voor het werk bad te zorgen en deze niet over de gemeentekas heeft te beschikken. Ten ge volge hiervan vraagt do secrotaris thans be taling van het ryk. Het stoomschip „Prins Maurits", van Paramaribo naar Amsterdam, is 14 Fobr. van Havre vertrokkende „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 14 Fobr. Gibraltar; de „Soorabaia", van Rottordam naar Java, vertrok 14 Febr. van Southampton. Do gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 17 dozer niet gehouden word on. Z. M, heeft aan mr. C. Stemberg, lid PRIJS DER AD VERTEN TIEN'. Vaa 1—# regel. ƒ1.05. Iedere regol meer O IT^. Orootcre lettere Deer plaeteruimta. Voor liet ie- oaieceren buiten de sted wordt 0.10 berekend. en voorzitter van het collego van regenten over het huis van bewaring te Brielle, op zyn daartoe gedaan verzoek, uit die betrek kingen een eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de daarin bewezen dien sten; benoemd mr. A. D. H. Kolff tot burgemeester van Brouwershavenaan den door den minister van oorlog by hot 2de reg. huzaren in actieven dienst herstelden rit meester der cavalerie F. M. baron Van Lynden, tot dusverre op non activiteit, op zyn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, en hem vergund do activiteitsuni form van zyn laatsten rang te biyven dra gen; benoemd by het wapen der artillerie tot kapitein, by het 3de rog. vesting artillerie, den lsten luit. M. J. baron Van Boetzelaer, van het corps pontonniers; met ingang van 1 Maart 1888, A. A. J. Nyland, gopen- sbnneerd luitenant-kolonel, provinciaal-adju dant in Gelderland, te Arnhem, tydelyk en wel voor drie jaren, benoemd tot commandant van hot corps geleidors van ontplofbare stoffen. Gemengd Nieuw». De arrondissementsrechtbank te Arnhem deed gisteren in hooger beroop uitspraak over eene der vele quaeslies, waartoe de jongste wyzigingen in de kieswet gebracht, in tal van gemeenten van ons land aanleiding hebben gegeven. Het tetrof de veelbesproken vraag of eon lodger, om kiezer te zyn, gedurende negen maanden d-ecelfdc kamers in huur moet heb ben gehad. In stryd mot de conclusie, door het O. M., by monde van den subst. officier jhr. mr. Nahuys genomen, in zake het request van den heer Houwing Van Nes, den binnen den- tyd van 9 maanden verhuisden lodger, heeft de rechtbank ton zünen gunste beslist. De rechtbank was van oordeel dat de op lossing der quaestie moet worden gezocht, niot in het bewuste koninklyk besluit van 28 Nov. 1887, maar in artikol 1, litt. c der kieswot, wolk artikel het voreischte van ge schiktheid en maatschappeiykon wolstand, door artikel 80 der Grondwet in het algemeen voor maatstaf van kiesbevoegdheid aangeno men, voor do lodgers-kiezers nader omschryft. Iemand, die verhuist, geeft hierdoor geen blyk van het ophouden van geschiktheid en maatschappeiykon welstand on eene zoo in grijpende beperking, waarvan hot bedoelde koninklyk besluit uitgaat, mag niot uit het stilzwygen der wet worden afgeleid, maar 18) nooit R. KOOPMANS VAN KOEKEREN. Een oogonbiik daarna werd Aphonsus aan de familie Van Velzon voorgesteld. Met zyne bekende gevatheid en rapheid van tong maakte de jonker een praatje, beurtelings met do oudolui en met Mathilde, en nam door zyn beschaafden, hoffelyken toon en zyne juiste opmerkingen aller harten voor zich in. Al spoedig vond Alphonsus gelegenheid om te zeggen: „In de vorige week, mynheer Van Velzen! ben ik nog in een gezelschap ge weest waar mot groote ingenomenheid over uwe Tollens-verzameling werd gesproken. Men verzekerde dat die verzameling de rykste in dat soort was in ons gansche vaderland, en dat alle voorstanders van de Noderland- scho letterkunde u altijd dankbaar zullen zyn voor den ijver, waarmee gö zulk een kost baren schat heb byeengobraebt.'" „Mag ik vragen, mynheer Van Rankhuyzen! wie die hoer was, die zich zoo gunstig uitliet, o"er mpn persoon zoowel als over myne Tollens-verzamel ing?" „Ja, wie hot zei", luidde hot antwoord, dat met volkomeno vrymoediglieid werd go- geven, „wie het zei-, dat herinner ik my niot; 't was nogal een groot gezolschap. U hebt zeker ook autografen van uwen lieve lingsdichter, niet waar?" „Zeker, mynhoer Van Rankhuysen! meer dan één." „En waarscbynlyk ook meor dan één por tret, niet waar mynheer Van Velzon?" „Verscheidene, mynheer 1 groote en kleine, oude en nieuwe. Maar als u tyd en lust hebt, eilieve, doe my dan de eer en liet genoegen de collectie eens to komen zien." Dezo noodiging werd natuuriyk mot blijd schap aangenomen. Zoo kwam Van Rankhuysen voor 't eerst op den huize de Schelfduinon, en hy her vatte zyn bezoek, en rekte, onder voorwendsel de stads archieven te mooten nasnuffelon, zyn verblyf te Meervoort, om nog oeno derde visite te kunnen maken, 's Avonds na die dorde visite wandelde Alphonsus met zyn vriend Gustaaf nog eens naar de haven. Reeds had Gustaaf op het somboro gelaat van Alphonsus gelezen dat de zaken op de Schelfduinen niet zeer gunstig stonden. En zoo was het ook. Mathildo was wel beleefd en vriendelyk, maar hield zich op een af stand, ja, trok zich te meor terug, naarmate Alphonsus pogingen deed om meer geirtfeen- zaam te worden. „Ik geloof", zoo sprak de to'eurgesteldo minnaar op schamperen toon, „ik goloof dat ik loelyk achter 't net visch. Dio satanscho melkmuil, die Van Arkel, 6chynt haar in gepakt to hebbenten minste ik word niet aangemoedigd, integendeel, als ik mij eens een heel vleiend en vriendelijk woordje ver oorloof, dan kryg ik terstond een tjk op do vingors. En toen er over Van Arkel gesproken werd, toen keek ze zóó zedig voor zich, en bloosdo zóó lief, dat er niet veel tvvyfei moer overblyft." „Wat zal ik zeggen?" antwoordde Gustaaf, schouderophalend, „veel troost geven, kan Ik je niet. Ik geloof met je dat Van Arkel in 't geheim met Mathildo verloofd is, en je kunt geen yzer mot bandon breken /Neen, maar wel zoo'n ellendeling den nok...." „Dat zou je niet veel batenJe moet je de historio uit hot hoofd zetten „Jawel, maar dat kan ik niet, Gus! Gue! ik ben zoo smoorlyk verliefd op diezelfde Thildawaarachtig, ik word krankzinnig, als ik haar niet kryg." „Nu ja, maar van zulk eeno krankzinnig heid is men gewoonlijk binnen do acht dagen genezen. Daarenboven, in 't andere goval hangt u datzolfde govaar boven het hoofd. Natuuriyk, want als jezooallor.vreeselykstop- dio jonkvrouw vorzot ben, dan zou je, als je haar jawoord hadt gekrogen, van loutore biydschap stapelgek gewordon zyn." „Hoor eens, Gus!" waarschuwde Alphonsus op dreigenden toon, en de gezwollen aderen aan de slapen bowezon datÉzyn toorn was ontstoken, „niet spotten hoor! Ik versta op dit punt geene gekheid, in 't geheel niot;. begrepen „Tk begryp je heel goed, Phons! Maai' a]s> je dan geen scherts kunt verdragen over doze zaak, bespreek haar dan zóó, dat men, je antwoordende, dat kan doen in vollen ernst. Maar als jo zoo doorslaat als daarstraks, en begint over een andermans nek breken en zelf krankzinnig worden, hoor eens, mijn waardo heer! dan verdien jo goen ernstig ant woord dat zeg ik je." .^<-~ „En ik zog, dat jy my niot bogrypt. Iemand van myn gestel en karakter is heftig in alles, niot alleen in woorden, maar ook in daden, en daarom mag men met de woorden niet spotten. Wordt veroohjd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1