De Bergh Jr. deed dit echter op de van hem lo verwachten excentrioko wyzo. Hy kleedde zich in pontificaal en ging naar eon dor Haagsche doodkistonmakera, klopte den eersten den bosten knecht, dien hy daar aantrof, op den schouder en zeide: „Vriendje! meet my eens oeno doodkist aan." Verbazing van den knecht en uitroep van De Bergh „vindt gy dit dan zoo gek?!" „O, neen!" zoido de knecht; maar hy ver dween moteen om den baas tegen dezen zon derling te hulp te roepen. Tegen den baas der doodkistenmakery het zelfde spel, bonevens uitlegging van de reden waarom nu reeds eene kist verlangd werd. De baas had hier niets tegenintegendeel, indien iedereen zóó deed, had hy al vast zooveel te moer geleverd. 't Einde was dat de kist, welke op zóó bui- tongewone wyze besteld werd, ook op eene byzondere wijze thuis moest worden bezorgd. Do Bergh woonde toen in do Molenstraat op een bovenhuis, dat vier of vyf ramen breed was. Do kist moest tusschen licht en donker bezorgd wprden. Alle lichten waren toen op, de gordijnen hoog opgehaald en mynheer in do buurt gaan wandelen om het lieve leventje aan te zien. De kist werd, daar de knechts onderweg vertelden dat zij voor een nog levend persoon bestemd was, natuurlyk ondor een oploop thuis gebracht en dagen lang'sprak men er over, wat juist een kolfje was naar do hand van De Bergh. Hu liet het deksel van de kist van schar- nieron voorzien, stelde de kist rechtop en maakte er een paar haken in, zoodat het nieuwe meubelstuk voor kleerkast kon dienen, 's zomers voor de pelsjas, 's winters voor domi-saison enz. Benige jaren later, toen men dacht dat De Bergh dood was, is hy er in gelogd. Of hy er toon genoeg van heeft gekregen of dat hy, vóór zyne reis om de worold, de kist opge ruimd heeft, weot men niet, maar wel is verteld, dat hy onlangs niet in de bewuste, maar in eene andere kist begraven moetzyn. Do heer Do Bergh is overigens zyn hoele leven oen zonderling geweest. Zoo verhaalt men van hem, dat hy aan den gemoenteraad van Den Ilaag schadevergoeding vroeg voor het drukken van nieuwe visitekaartjes, daar zyne oude kaartjes, waarop zyne woonplaats „Bocht van Guinea" stond, niet meer bruik baar waren, toen de naam Huygonspark daar aan gegeven word! De rechtfeank te 's-Hage deed gisteren uitspraak in zake de aanranding en berooving in de Haagpoort aldaar en voroor- deoide W. tot 5 jaren en zyne byzit. C. G. tot 1 jaar gevangenisstraf; voor ledor werden 2 maanden in mindering gebracht wegens ondergaan voorarrest. C. G. werd daarna vryge3proken van do aanklacht dat ze een bezoeker van de tapperij van M. in de Begünonstraat oen horloge zou hebben ontrold. De gedetineerde, die de gevangenis te Schevoningon trachtte do ontvluchten, werd voroordoeld tot 7 dagen verlenging van straf. De gedetineerde, die dezer dagen in do cellulaire gevangenis te Scheveningen de acht ruiten van zyne cel stuksloeg, moet op de vraag waarom hy dit heeft gedaan, goantwoord hebben: „Voor ééne ruit heeft de officier drie maanden tegen my geöischtnu kan hy oen jaar eischen." Hot tekort van den failliet ver- klaarden makelaar in effecten en assurantiën VV. C. Honigh, te Wormerveer, wordt op 100,000 geschat. Da rechtbank to Haarlem heeft den 17-jarigen A. P., uit Haarlemmermeer, die de vorige week torecht stond wegens het afleggen van een vnlsehen eed voor het kan tongerecht aldaar, ter zake van meineed ver oordeeld tot eene gevangenisstraf voor den tyd van (i maanden. De eisch van het O. M. was 1 jaar. Te Dwingeloo heeft eon treurig ongeluk plaats gehad. De timmerman R. Koe ling was met zyn knecht bezig een afgehouwen boomstam door kruit te laten springen. Toen het eenigen tyd duurde voordat het kruit ontplofte, ging de knecht eons zien of de tont uitgedoofd was. Nauwelijks was hy er even wol by of het kruit vatte vuur on de stam sprong uiteen, zoodat hy het hout in 't aangezicht kreeg. Zyu neus werd geheel verbrijzeld, terwyi hy het gezicht naar aller meening ook zal moeten missen bovendien is gijn toestand zorgeiyk. Ujt Spykanisse wordt gemeld: Zondag 11. werd alhier door aflezing bekend gemaakt dat do heer d. M., ontvanger der directe belastingen, enz., to Nieuwesluis, in zijne betrekking was geschorst, en dat het kantoor door den heer controlour te Helle- voetsluis was in beslag genomen. Gisteren bleek het dat zulks waar was, daar gonoemde controlour te dezer plaatse op gewonen tyd c-n plaats zitdag heeft gehouden, tot ontvangst der verschuldigde belastinggelden. Heden is het kantoor overgogoven aan den surnumorair, den heor Van Willingen. Naar men verneemt, is genoemde heer d. M. voortvluchtig en is er een tekort in de kas. Op hot landgoed „Vryiand"te Scboarsbergon, op anderhalf uur afstand ge logen van Arnhom, waartoe het dorpje bohoort, brak in don nacht van Woensdag op Donder dag brand uit, welke zóó snel toenam, dat men een hit, twee paardon, tien koeien en een 70 tal kippen niet kon redden. Per telefoon werd hulp uit Arnhom ont boden, welke dan ook werd verleend. Gisteravond brandde te Lekker- kerk eeno bouwschnur van don heer Blanken steen geheel af. De brievengaarder te Werkhoven J. B. is uit zyno betrekking ontslagen. Te Breda is op 95-jarigon onder- dom eene bekende figuur overleden, namelyk Kaatje Van Poppel, sodert 75 jaren orgel- trapster in de kerk van de H. Barbara. Haar uitoindu was zeer tragischhare kieoderen geraakten namelyk door hare stoof in brand en zij stierf, naar hot ziekenhuis vervoerd, aldaar aan do bekomen brandwonden. De groote wedstryd, wolkon de Engelsche en Duitsche schaakspelers eerlang zullen houden, zal vermoedelyk te 's-Qraven- hago plaats hebben. Do Engolschen wenschen dat 's Gravenhage worde gekozen, maar de Duitschers stellen Keulen voor. Volgens bericht van het „Kais. Gosundboitsamt" (bulletin van 7 Februari) te Beriyn, is do cholera wedorom in Italië uitgebroken, en wel in Cavalvechio, een stadje van 2144 inwoners, in de provincie Capitanata. Ongeveer drie maanden was do ziekte uit Italië geweken. De Madrid is de schouwburg „Rio Tinto" afgebrand. De vlammen zyn uitgeslagen eenigen tyd vóórdat do voorstelling zou beginnen. Niomaud is by do ramp om gekomen. Tor wille van Louise Michel is Senor Peneiro Cbagas, gewezen minister en lid der Portugeosche Cortez, ernstig geyvond. Toon do afgevaardigde het gebouw der Kamer binnen wildo gaan, viel oen persoon, met oen stok gewapend, hem aan en bracht hem eene govaarlyko wonde aan het hoofd toe. De man werd terstond gevat en verklaarde dat hy wraak wildo nemen voor een artikel, door senor Chagas in eeno courant tegon Louise Michol geschreven. De aanrander is eon onderwyzor, Pinto genaamd. In het artikel kwam de volgende zinsnode voor: „Loui60 Michel kan tot oproer aansporen, maar de oorste de beste gendarme heeft het vocht om haar met twee schoppen te be- loonen." Pinto is socialist en heeft Fransch geleerd alleen om de werken dor groote Louise to kunnen lozen. Het kwam niet te pas, zeide by, eene vrouw, en dat nog wol op zoo grooten afstand, te honen. De zaak hoeft te Lissabon vrywat opzien gebaard. Omtrent den moordaanslag op den deurwaarder Taulet te Komigny wordt nader het volgende gemeld: Hy had in eene sledo oen tocht buiten gedaan en, te Lagny gekomen, de lantarens opgestoken. Uet was zes uren. l'erwyi hy stapvoets don weg naar Aubigny opreed, werd hy, op eene eenzame plaats, waar goene enkele woning in de nabyheid to zien was, onverhoeds door eon aantal messteken gewond en bewusteloos in eene sloot geworpen. De moordenaar of de moordenaars waren van achteren op do sledo gesprongen, zoodat hy hen niet eens gezien had. Men heeft de slede In de duisternis in vollen galop door Aubigny zien rijden, maar dit is tot nu toe alles. Eene actrice te Lyon, mme. Du- mouröze, was bozig In liare kamer was te smelten. De vloolstof ging branden. Mile. Du- mourftze schoot toe op het hulpgoschroeuw harer moeder, maar, verschrikt door de vlam men, sprong zy uit het raam en viel dood neer. Do moedor kwam in de vlammen om. Prins Fliilippo de Bourbon, lier- tog van Sovilla, Is by verstek door de eorrec- tionoelo rechtbank te Farjjs veroordeeld tot dertien maanden hechtenis en vijfhonderd ft. boete, onder beschuldiging van oplichting en misbruik van vertrouwen. Admiraal Ridotti, oud -minister van marine in Italië, is aan eeno beroerte overleden. Eene depoc'ho uit Madrid maakt molding van eono aardbeving, welke te Murtas,- in do provincie Grenada, heeft plaats gohad. Do schok hield ongeveer zes en twintig secon den aan. Hot gotal slachtoffers is nog niet bekend. Een zakkonrollor bekoerd door politieke redevoeringen. Iemand, die te Deptford op. pene moeting Jot ondersteuning van een eandidaat mot vuur gosproken had, bemerkte na afloop der vergadering dat hom z(jn horioge ontstolen was. Den volgenden dag kreeg hy hot echter terug in een pakje met een brief, waarin do dief betuigde zóó getroffen te zyn goweest door het gosprokone op de meeting, dat hy zyno lago daad onge daan wenschte to maken. BUITENLAND. DnitcehlaiMt Uit San-Remo wordt gemeld dat dr. Bra- mann gistornamiddag, in tegenwoordigheid van andere gencoshooron, de operatie der luchtpijpsnede met goed gevolg op don Duit- schen kroonprins heeft volbracht. Omtrent dezo operatie meldt de Borlynsche corresp. van do „N. R. C." nader het volgende: Nadat dos nachts het snelle toenemen der benauwdheid by den kroonprins nog eon medisch consult had noodig gemaakt, werden er torstond nog pogingen aangewend om door uitwendigo middelen verlichting aan te bren gen; doch de zwelling in de streek van der. rechter-stemband nam zóó sterk toe, dat men in den loop van den voormiddag beducht werd voor oen rechtstreelcsch gevaar van ver stikking. Nu werd tot oeno onverwijlde operatio be sloten. De kroonprins on prof. Mackenzie wenschten daarby geen gebruik te maken van vordoovende middelen; doch do opera teur dr. Braraann verklaarde do aanwending daarvan, tot meerdere zekerheid van zyne operatie, te verlangen. De kroonprins nam daarop in een lounstoel plaats en werd gechloroformeerd. Dr. Bramann opende hot vleoscli van den hals, waarby slochts oen gering bloodvorlios plaats had, en maakte toen in do bloed-arme, kraakbeen- achtige luchtpyp oone taraolyk lange snede, 'terwyl hy tegelykertyd eene zilveren adem halingsbuis inbracht. Do operatie, om kwart vóór vieren begon nen, duurde nauwelijks tien minuten en verliep volkomen glad. Terstond daarna begon de patiënt weder ruim te ademen. Do artsen zyn met den toestand voor het oogenblik tevreden. De kroonprins moet voorloopig hot bed houden. Do keizer is door de berichten uit San Rsmo diep geschokt. De keizer ontving gistemamiddag te Beriyn graaf Radolinski en prof. Bergroann, die gisteravond naar San-Remo zouden ver trekken doch men goloofdo dat daarvan wol niets zou komen, omdat men toen reeds meende dat de operatie toch al zou zijn geschied na zyne aankomst, on ook omdat do luchtpyp- snede mot volkomen zekerheid door den arts Bramann kan worden volvoerd. Het wotsontwerp tot verlenging van den zittingtyd van den Ryksdag, van drio tot vyf jaren, is gisteren door den Ryksdag by derdo lezing aangenomen. Tegen stemden het centrum, de vrUztnnigon, do Polen on de Denen. De Ryksdag ram tevens by de tweede be handeling zonder beraadslaging ongewyzigd het wetsontworp aan tot het sluiten der leening tot uitbreiding der landweer. Alleon drio sociaal democratische afgevaardigden stom den tegen. De gisteren medegedeelde, door prins Wilhelm afgelegde verklaring, dat by ton volle by de vredolievonde politiek van Yon Bismarck zich aansluit en do hem toege- schrevene roemzuchtige oorlogsplannen met verontwaardiging van zich wyst, maakt alge meen den aangenaamsteu Indruk, te meer, nu do berichten uit San Romo over don toe stand van den kroonprins zovgelyker luiden. Yerschoidono Duitsche en Oostenryksche bladon melden dat er tusschon den generalen staf te Beriyn en dien te Weonen leeds ten gemeenschappelijk veldtochtplan voor hot ge val van een oorlog is vastgesteld. Daaren tegen spreekt Yon Bismarck's Nordd. Al!g, Ztg." ook heden, in oen hoofdartik i, over de waarschijnlijkheid van een vaster irtrqu- won in den vrede, ten gevolge van <:e drin gende vermaning, welke de Rykskan dier in dien zin tot al de arbeidende en vo- rtbren gende krachten der natie heeft gerieft. Groot-Britannlo. In de gisteren uitgesproken Troonrede wordt nog het volgende goz'-gd: De afbakening dor Afghaansche grens zal, gelyk t.e hopen is, strekken om de mogelijk beid vteg te nemen, dat tusschen Groot Britanniö en Rusland over lninne bezittingen in Middol-Azië geschillen ontstaan. Bezield door don wpnsoh om bloedvergieten te verhinderen, zond de koningin en ge zantschap naar den koning van Aoossinië, ten einde den vorst den oorlog tegen de Italianen af to radon. Dat dezo poging mis lukt is, wordt door haar ten zeerste betreurd. Voorts wordt melding gemaakt van het ernde der onderhandelingen met F- nkrjjk over h'et Suez-kanaal en de schikki.i -, welke met die mogendheid betreffende do Hebridcn- eilanden is getrftffen. De conferentie, welke in hot najaar to Londen is gehouden door alle mogendheden, welke belang hebben by den suikerhandel, heeft aamnerkelyke vorderingen gemaakt tot Uet verkrijgen eenor afdoende schikking in dit opzicht. Het Hoogerhuis beraadslaagde reeds dadelyk over het adres van antwoord op de Troonrede. Lord Salisbury verklaarde evenals prins Ven Bismarck geloof te hechten aan de handhaving van don vrede en aan de stellige verzekering dat Rusland geene onmiddellyke handeling be oogt en zich daarvan zorgvuldig zal onthouden De modedeelingen van Rusland in dit opzicht /.yn niet slechts verzoenend, maar oprecht. Engeland, zeido lord Salisbury verder, heeft niet dezelfde stolling als Duitscbland met be trekking tot do gebeurtenissen in Turkye ec aan do Turksche grens. Engeland heeft daar traditiön en eeno politiek, waarvan het niet zal afwijkenhet zal do belangen ondersteunen, welke gedurende drie of vier geslachten in hot zuidoosten van Europa zyn behartigd. Het eenigo gevaar voor de Engelsche belangen ln het zuidoosten van Europa zou zyn eene avon- tuurlyke of onwettige handeling van Rusland, maar wy houden ons overtuigd dat de Rus sische Regeering geeno dergeiyke onwettige handeling in den zin hoeft. Hot adres word daarop aangenomen. Door hot gisteren to Londen verschenen verslag der „SubrnanneCabl0"-Maatschappjj wordt hot vroegero bericht bevestigd dat Engelsche regeering in Januari 1889 alle kabels van de Maatschappy zal overnemen en evenzoo de Hollandsche kabels. De onder handelingen over do voorwaarden op welke de overneming zal plaats hebben, durea no; voort tusschon do rogeoring en de Maatschappj1 Rimland. Volgens tolegrammen uit Rome, is de Russische rogeering voornomons aan de groote mogendheden oon rondschrijven to zenden, hetwelk wordt aangetoond dat de tegenwoor dige toestand in Bulgarye in stryd is me! hat traetaat van Beriyn. Do universiteit te Moskou is eerglsterei woer goopond. Do studenten hielden geert demonstratie. Telegrammen. LONDEN, 9 Februari. Ook do koningin hee! een telegram ontvangen, meldende dat <t operatie van den Duitschen kroonprins, hi schoonzoon, plaats gehad en voldoende iedere' tot tevredonheld gegeven heeft. PARIJS, 9 Februari. Do heer Wilson klaart hot boricht dor „Tomps", als zou t in zyno functio van afgevaardigde de or.gf' digheid eoner gerechteiyke dagvaarding 3 behandeling breugen, als ongegrond, dan voor do inhechtenisneming van een afp vaardigde de machtiging der geheele Karaf noodzakelijk is. Een correspondent van bet „Journal d« Dëbats" to Rome zegt uit Ma-seowah tyding ontvangen te hebben dat do Itallactf eene nederlaag gelodon hebben. Een konW zou aangevallen en verslagen zyn door it troepen van den Negus. BERLIJN, 9 Februari. (K. Z.\ Naar goede bron wordt vornomon, zal binnen nig dagen by den Pruisischen. I.anddag voorstel worden ingediend, ter aanwendt van rurm honderd millioen mark ten behoef» eoper uitbreiding van hot spoorwegnet a." de oostelyke grens, dat t<jk nu toe uit ets strategisch oogpunt zeer Werd vcrvs-:.rlor:-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2