iiai'i. A0. 1003. w. 8582. Woeasdag li^eTbr feze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 Februari. Feuilleton, Aan don rand des afgronds. DAftBLA I). J. M. Obreen en A. P. Do Bruyn hebben mede nevens hunno reclames en niet vóór 21 December de bewyzen van een aanslag voor voldoende huurwaarde in do gemeente Oegetgeest, overgelegd. P. Fyn Van Draat, J. Nyman en G. Van Schouwen hebben zich als kamerbewonors tydig aangegeven, doch zyn op don schattings- staat doorgehaald op grond v3n art. 5 van het aangehaald kom besluit, als hebbende het opgogeven perceelsgedoelte niet gedurende 9 maanden, voorafgaande aan 21 December jl., in huur gehad en bewoond. O. Van der Meer en W. J. Van Hooff, kapelaans alhier, zyn tot eon voldoend bedrag aan huurwaarde als kamerbewoner geschat, doch van de lysten weggelaten omdat niet kon worden overgelegd eone verklaring dat zy de door lion bewoonde kamers in huur hebben. Zy geven thans te kennen dat zy, do zelfstandige maatschappeiyke betrekking van kapelaan bekleodende, waaraan oen vaststaand traktement is verbonden, cene kamer tot uit sluitend eigen gebruik bewonen en dat zy ten behoeve van den hoofdbewoner de aan hunne betrokking eigon kerkeiyko diensten praestoo- ren, wolko gelyk te stellen zyn met of in de plaats troden van geldeiyko betaling en, dos noodig, op eene bepaalde som kunnen gesteld worden, welke verklaring door den It.-K. pastoor J. Bots wordt bevestigd. Eene verkla ring, dat hot bedoelde perceelsgodeelto by hen in hunr is, wordt echter niet overgelegd. Op bovengenoemde verzoeken zal, naar het inzien van B. en Ws., afwijzond moeten wordon beschikt. Door Z. Boyl, W. .T. "Webber, \V. F. Maas, J. Driessen, J. II. J. Kuypers, N. Bink Jr., H. J. Do Nie en J. W. De Tombe wordt rectificatie verzocht van voornamen of leef tijd, op welke verzoeken gunstig kan worden beschikt. Ten slotte zyn op den staat vermeld de namen van de personen, dio abusievelijk twee maal op de lysten voorkomen en dientengevolge eenmaal zyn doorgehaald. De commissie van financiën heeft geone bedenkingen tegen den door Burg. en Weths. overgelegden staat van personen, die aanspraak hebben op afschryving van hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting, dienst 188T. Zy geeft in overwoging de voorgostolde- afschryving te verleonon. Ten aanzien van het op dien staat voorko mende verzoekschrift om afschry ving van den heer W. A. D. Ophorst, geeft zy mede in overweging afwijzend te besluiten. Met ingang van 15 Februari a. s. worden verplaatst: van Leiden naar Rotterdam de kommies 1ste klasse by 's ryks belastingen M. J. Schofibr; van Rotterdam naar Leiden de kommies 2dn klasse P. Schouten, en van Brouwershaven naar Rotterdam de komuiies lste klasse M. Van Keulen. - De bevolking dor gemeente Sassenheim bestond op 31 Dec. 1887 uit 678 m. en 716 vr., totaal 1394 z., tegen 650 m. en 685 vr., totaal 1335 z. op 31 Dec. 1886, zoodat de bevolking met 59 zielen Is toegenomen. Er vestigden zich 81 personen, terwyi 67 personen de gemeente verlieten. Geboren worden er 56 kinderen en slechts 11 sterfgevallen hadden er plaats. Er werden 15 huweiyken voltrokken. Het aantal kiezors in de gemeente Haar lemmermeer bedraagt: voor de Tweede Kamer 939, voor do Provinciale Staten 937 en voor den Gemoenteraad 936. Men schrijft uit NoordwykDe Noord- wyksche stoomtram vervoerde in 1887 53980 ■personen, tegen 53688 in 1886. Wol wyzen deze cyfers op ean toenemend verkeer, maar toch kan niet beweerd worden dat do vooruitgang zeor sterk sprekend is. Ongotwyfeld zouden betore resultaten ver kregen worden, wanneer men meer rekening hield met do behoefton der ingèzetonen. Even als van Katwijk moe3ten er 3de-klasso rijtui gen in den trein opgenomen worden. De tijden zyn van dien aard, dat men, zooals het heet, een dubbeltje 3 maal omkeert alvorens het uit te goven. De Noordwyksche Stoomboot- maatschappü bogrypt dit zeer goed; zij geeft abonnementen uit, waarop men voor 25 cents van Noordwijk naar Leiden en terug reist en, niöUegenstaamlo >111 zeer laag tarief, ronakt deze Maatschappü vry goedo zaken. Eene vergoiyking tusschen do tarieven van Noord wyk - Leiden en Katwyk - Leiden valt alweder in het nadeel van eorstgenoemd traject uit. En dan, waarom geen direct verkeer tusschen Noordwyk en Leiden, en de Noordwyksche reizigers gedwongen om of in eene tochtigo warande vóór óf in eono herberg te Eynsburg te vertoeven? Ieder, die eens het traject Leiden Rynsburg-Noordwyk aflegde, weet er van te spreken hoo gevaariyk en onaan genaam het „overstappen" to Rynsburg is. De chef van dienst dor Rynlandsche- en Noord wyksche stoomtramlynen, de heer II. J. Smits, is voor zyne belangryke taak uitstekend be rekend, en de dienst is dan ook uitmuntend geregeld, maar zoolang do exploiteerendo Maatschappy niet beter haar belang inziet, zal zij goene resultaten vorkrygen als welke PRIJS DEZER COURANT: Voer Leidon per S meenden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommors.0.05. Aan den gemeenteraad worden door B. en Ws. overgelegd de bezwaarschriften tegen de 'voorloopig vastgestelde kiezorslyston voor leden van de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeenteraad. Zy geven in overweging daar omtrent te beslissen overoenkomstig het voor stel, vermeld in den daarby gevoegden staat. Daaruit blykt dat J. J. Groenewoud, D. E. C. Knuttol, K. F. L. Van der Woord, E. A. H. Seipgens, G. Holder, L. J. Cohen, P. Cbau- dron, W. B. De Vos, E. J. P. Privé, J. Sieval en C. P. Burger alsnog op de drie lijsten bo- iiooron te worden geplaatst op grond dat zy naar voldoende huurwaarde voor de pereonoele belasting, dienst 1886/87, in deze gomeonte zyn aangeslagen en hebben botaald, en laatst genoemde na aangifte vóór 21 December jl. tot oen voldoend bedrag is geschat en overigens aan de bij de wet gestelde ^eischen voldoet. De namen van sommigen hunnor waren abusievelijk van do lysten weggolaten, terwyl die van andoren daarop niet werden geplaatst omdat uit de bevolkingsregisters goene vol- doendo gegevens konden worden verkregen voor de invulling van do lysten. Door belanghebbenden is thans door bo- hoerlyke aangifte aan dit bezwaar te gomoet gekomen. K. A. L. Keuls, C. Filippo en S. J. Bomert komen niet voor op de lyst van den ryks- ontvanger en hebben geone bewyzen overgelegd. C. W. Van der Hoek, D. Hartevelt HCz. on W. J. P. Van Term hebben thans by hunne reclames bewyzen van betaalde grond belasting, dienst 1887, ten name van de firma Gebrs. Van der Hoek, H. C. Hartevelt a. en W. J. F. Van Term o. a. overge legd, doch hebben de aangifto Model B. wegens een aanslag in de grondbelasting, voorgeschre ven by kon. besluit van 28 November 1887 {Stbl. No. 211) niet vóór 21 Dec. jl. ingediend, zoodat dezo dan ook niot krachtens art. 11 van dat besluit naar den hypotheekbewaar der tot onderzoek zyn kunnon worden ge zonden. "VV. F. Van der Mandelo heeft mode eerst -nevens zyne reclame de bewijzen van be taalde grondbelasting te Dolft, geheel staande ten zynen name, ingezonden, doch niet vóór 21 Decomber jl. II. Bouter beeft thans overgelegd een aan slagbiljet in de grondbelasting, waaruit blykt dat zijn aanslag niet voldoende is, zoodat liy niet is geplaatst op de lijst van den ontvanger. 10) DOOR K. KOOPMANS VAX BOEKEREX. Toen Mathildo, onder de aanstalten tot don eersten dans na de pauze, een oogen- blik vriend Hectors blik ontmoette, to9n zag zy duidelyk dat Hector eene byzon- dere aanleiding moest hebben, om heel blij te zijn. Vermoeddo zij misschien de roden van Hectors opgetogenheid, ja, had zij zelfs de mogeiykheid van zulk een heerlijken uit slag der samenspreking met papa voorzien, toen zy quasi Hector die boolo had opgelegd Toon Hector kort daarna zyne dame voor den dans kwam afhalen, wachtte hy met zijne mededeelingen totdat zy samen rond zwierden. Ily wilde toch niet gaarne beluisterd worden, en daarvoor bestond natuurlijk woinig of geen gevaar, wanneer hy al dansend zyne mededeelingen deed. 't Is waar, hy zou geen uitvoerig verhaal kunnen doen, maar integen deel in telogrammenstyl moeten spreken, doch hier had hy reden te verwachten dat liet spreekwoord zou bewaarheid wordenEen goed verslaander heeft aan een half woord genoeg. szgfflgEWiuigM pvArA- ,n J-■ «aai „O Thilda!" zoo fluisterde hy, zoodra zij zich met de overige paren in boweging had den gezet, „ik ben zoo doodgelukkig. Ik. kom op Schelfduinen logeoren. Papa zelf hoeft mij geïnviteerd. Natuurlijk al3 ik geplaatst word." „En dan zeker als gy komt om uw goed." „Juist." „Zei papa ook hoe lang?" „Paar dagen. O, ik vind het zoo lioerlyk Mathilde antwoordde ditmaal niet, maar zjj zag Hector zoo innig tevreden en blijmoedig in de oogen. Toen de dans geëindigd was, nam Hector do gelegenheid waar, dat hy nog eenmaal met zijne schoone do zaal rondwan delde, alvorons haar naar hare plaats terug te brengen, om nog even te zeggen„Nu, Thilda! gy raoogt my eens weer eene boete opleggen, hoor!" „Die boete werd in alle vriendschap opge legd, Hector! ik was volstrekt niet boos, toen ik u aanspoorde eens naar papa te gaan, maar kort daarna ben ik wel boos op u ge weest. Ja, heusch; 'k was boos om hetgeen gy zeidet over Van Rankhuysen, of liever over myn dansen met hem." „Maar nu is ook die boosheid over, niet waar? O, ik zou de heeb wereld om den hals willen vliegen, zoo blij ben ik mot do uitnoodiging van je papa." I-Iiarmeo was hot gesprek geëindigd, daar Mathilde by hare zitplaats gokomen was en Hector zyne dame voor don volgenden dans moest gaan opzoeken. Alphonsus, die reeds meer dan eens met nydige blikken naar Hector on zyno uitver korene had gozien, zou gaarne op do eene of andere wyze zyno woede gekooid on den ge lukkigen minnaar eens gekwold hebben, daar deze blijkbaar eene gunst genoot, die Alphon sus voor zich begeerde, geheel en uitsluitend doch men begrijpt: do gelegenheid tot twis ten of vochten was hier op do balzaal niot gunstig. Daarenboven moest Alphonsus voorzichtig wezen, want hy kon licht in don kykorloopen en zich als jaloersch doen kennen, en dat mocht niet! Hy, een student, dio weldra zyn tweede studiejaar zou introden, moest niet yverzuchtig zyn op een schooljongen. Evenwel, hoe vast onze jonker zich had voorgenomen, ziclizolven niet te verraden, toch werd zyn hartstocht hem do baas. 't Was dan ook om razend te worden 1 Daar durfde de jonge dokter Hulst, op hot oogonblik dat Hector en Mathildo passeeren, hem toefluisteren: „Een verdrommeld knap paartje; vind je niet?" PRIJS DER ADVERTENTIES": Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hot in- caaaeeren buiten de stad wordt 0.10 berekond. hare ijver en energie zouden kunnen oplovoren. Misschien zal de diligenco onderneming van Noordwyk aan Zee- Pietgyzonbrug, welke medio Maart geopend wordt, aan de Maat schappy de oogen openen voor haar eigen belang. (N. R. C By de Ned.-Ger. Kerk (doleerende) te Nieuwveen Is beroepen de heer L. Adriaanse, cand. aan de Vrye Universiteit. De minister van marine, de heer Tromp, was gisteren en heden wegens ongestellheid afwozig van het departement. Naar men verneemt, zou de vervolging, tegon den heer Willink Kotjen ingesteld, ge grond zyn op het feit dat hy, zich vervoegende aan de woning van den minister van koloniën, aan diens dienstbodo voor den minister sma- delyke woorden zou hebben toegovoegd. De zaak zal echter a. s. Donderdag niet bohandeld worden, doch vormoedeiyk over 14 dagen. Volgens een Amsterdamsch blad wordt ter vervanging van don heer Völlmar ernstig gedacht aan don heer S. De Lange. Naar we reods meldden, is te 's-Ilage bericht ontvangen van het plotseling over lijden (te Arnhem, ten huize zyns broeders), van den tatentvollen kunstschilder Mauve, wiens schilderyon met zonnige landschappen, waarop grazend vee en kudden schapen, een eigenaardig genre vertegenwoordigden en alom beroomdheid hadden verworven. Zyne kunstwerken vonden gretig koopors en lief hebbers. Mauve was door den koning der Bolgen gedecoreerd met do Leopoldsorde en overleed op 50-jarigon leeftijd. Mauve werd deu lSdon September 1838 to Zaandam geboren. Hij was een leerling van P. F Vun Ou on van W. Vnnrtmnr Ily ontving medaillos van Arti et Amicitia" en van do wereldtentoonstellingen van Wee- nen en Philadelphia, bonevens eene eorvolle vermelding van het Salon te Parys in 1880. De moeste leden van het Schilderkundig Gonootschap „Pulchri Studio" zyn voornemens hunnen kunstbroodor, die te Arnhem ter aarde besteld zal wordon, de laatste hulde te be wyzen. Do Koning hoeft gisternamiddag te vyf uren de leden van het Siameesche gezantschap, dat thans te 's Gravenhage vertoeft, ten pa- leize in gohoor ontvangen. De gezant, verge zeld van zyn secretaris, boiden gekleed in een ryk mot goud goborduurd kostuum, werden door den kamerheer ceremoniemeester, baron De Constant Rebecque, van het hotel „Bellevue" afgehaald en op dezelfde wyze ook in een galarjjtuig na de audiëntie naar dat hotel te- „Dat is to zeggen, dokter! vindt u dien V..n Arkel ook knap?" „Wel zeker, naar myn smaak heeft Van Arkol oen heel gunstig voorkomen." „Ik vind dat hy er not uitziet, alsof hij rcgolreclit van «achter den ploeg is wegge haald Maar de gustibus non est dispu tand u m." „Help eens kyken," hernam do dokter, waarschynlyk ook uit plaagzucht; „dat muisje zal eon st.aartje hebben. Mathilde wordt nog eens mevrouw Van Arkel. 't Is meer gebeurd, dat jongelui, die elkaar leerden kennen, tor- wijl zy hior schoollagen, later samen trouw den." „Nu, papa Van Volzen zal wol wyzer wezen en zyne dochter niet geven aan zoo'n vergul den bodelaar. Dat heer moet immers officier wordenwelnu, gy zult my toch toestemmen, dokter! dat men met zyne dochter al in't ge heel geen weg moer moet weten, zal men er toe overgaan haar aan zoo'n kalen luitenant te geven. Een militair is hier te lande toch bitter weinig in tel, en dat is niet onln'liyk, want leegloopers zyn het, anders niet." „Was uw grootvader ook niet militair jonker?" (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1