%wjgtj^aaaEwnsas3<jajj»asa;^iyxap.<^- LViaj. len), bestaat de gelegenheid ter secretarie dezer gemeente, op Haandag den 20sion on Dinsdag <ien 21sten Februari a. s., van dos voormiddags tien tot dos namiddags drio uren. Do heer G. Loornan, hoofdopzichter by do gomeontoworken te Leiden, ie heden door den gemeenteraad van Alkmaar met 11 van do 13 stemmen benoemd tot gemeente archi tect aldaar. By de Leidache Spaarbank word in de maand Jan. ingelegd f 62,126.555, terugbetaald f 46,992.36, terwylzyu afgegeven lö3mou\vo en geheel z(1n afgelost 98 boekjes. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Ainenka, door mid del van het stoomschip „Schiedam", van Am sterdam vertrekkende. Teti postkanturo alhier moeten do brieven enz. uiteriyk Donderdag avond om tien uren bezorgd zfjn. Do afdeeling Zuid-Holland dor „Broe derschap van Candidaat Notarissen in Neder land" hield gisteravond in „Musis Sacrum" to Schiedam hare driemaandeiykscho vorga- doring. Bo3loton word het huishoudelijk regloment der afdeeling to herzien; en als commissie daarvoor wordon benoemd de heeron: D. W. Cockuyt en .T. C. L. Schermer van 's-Gra- venhage on J. Melchors van Rotterdam. Tot het ontwerpen eener akte van hande ling voor gomeene rekening, bedoeld by art. 57 van het Wetboek van Koophandel, werden benoemd de heeron: C. F. J. Hein- sius van Dordrecht, J. C. Mooy van Rotter dam en H. T. P. J- Versteegh Meulemans van Scheveniugen. In plaats van don tot notaris benoemden heer H. A. J. Verkoutoren, word tot lid van hot bestuur gekozen de boer J. P. Vomer, to Schiedam. Voor de volgende vergadorplaats werd Lei den aangewezen. (S. C.) Heden is aan het ministerie van water staat, handel en nijverheid to 's-Hage aan besteed: het voltooien van de overkapping dor sporen en porrons op het middelgedeelte van hot centraal personenstation te Amsterdam. (Raming f 144,200). Minste inschrijver was do heer M. Deutekom, te Amsterdam, voor f 109,600. Het spoedig by do Tweedo Kamer in te dienen wetsontwerp betroffendo de Indische pakketvaart strekt om machtiging te vragen tot het aangaan van eene ondorhandsche over eenkomst met twee vertegenwoordigers van do „Rotterdamsche Lloyd" en do maatschappij „Nederland." De Koning heeft, naar wy vernemen, aan zyn opperstalmeester, baron Van Nagell tot Ampson, de hooge onderscheiding van ridder lsto klasse (grootkruis) in de orde van don Gouden Leeuw van Nassau, verleend. De luitenant-kolonel der artillerie A. C. baron Bentinck is thans op zyne aanvrage op non-activiteit gesteld, in afwachting dat hy mot 1 Mei a. s. zyne aanspraken op pen sioen zal kunnen doen gelden. Naar het „Vad." verneemt, hoeft de rit meester G. J.A.A. baron Van Heemstra, adju dant dos Konings, aan Z. M. ontslag govraagd uit do betrekking van tweeden stalmeester. Sollicitanten naar de betrekking van ad- sistont bil do pathologie en pbysiologie, aan de Rijks-univorsiteit te Utrecht, worden uit- genoodigd zich te wenden tot don minister van staat, minister van binnonlandscho zakon, by een op zegel geschreven adres, dat vóór 15 Februari by den secretaris van curatoren, don lieor Baert, moot worden ingeleverd. Baron H. De Worms, voorzitter dor Lon- densche suikorconferentie, Zondag uit Brussel te 's Qravenhage gekomen, hooft Maandag een onderhoud gehad met onzen minister van buitenlandscho zaken, naar aanleiding van hot- goen er op die conferentie besproken is. lieden vertrekt baron Do Worms weder naar Brussol, om or oen hofbal by to wonen en zal daarna zich naar Beriyn begeven. Oisteravond had in den Parkschouwburg te Amsterdam het contra-feest plaats, dat oonige honderdou aanzieniyko ingezetonon van Amsterdam het Amsterdamsche studenten corps aanboden. Do Parkschouwburg, welke byzouder goed geschikt 13 voor zulk een groot feost, had een zeor foestolyk aanzien. Het parterre was met planken overdekt, geiyk mot het tooneel. Mevrouw Van Tienhoven opondo hot bal mot den heer Van Scheviehaven, rector van het Studentencorps. Er werd zeer druk gedanst en de ruimo zaal was ternauwernood groot gonoeg. Het kijkje op de dansende paren uit de loges en van de gaanderij on was bijzonder aardig en lévendig. '.gCLi.-ra,;,-.»ccscso. ?.-i. -a. .-lt». >r. 580 personen zaten by hot souper aan. De burgemeester van Amsterdam hield oi-u toost op hot Amsterdamsche Studentencorps, wolko door don heer Schovichaven beantwoord werd. Prof. J. W. Gunning sprak zyne vreugde uit over do groote overeenstemming, wolko in Amsterdam woder blook te bostaan tusschen do burgerij on de hoogeschool ou bracht een harteiyken dronk uit op mevr. Van Tienhoven, die aan het hoofd der recoptiedames, zich zulk oeno beminneiyko gastvrouw getoond had voor de studenten. Mot veol geestdrift werd deze dronk toe gejuicht. Tot iaat in don nacht duurde hot aange name feest. HU.) De consul der Nederlanden te Djeddah, mr. J. A. Do Vicq, is heden te 's-Hage aan gekomen. W(j vornemen dat do functie van twee den stalmeester des Konings zal worden op geheven. Do Algemeene Voreeniging voor Bloem bollen Cultuur heeft in hare 68ste vergadering met groote meerderheid van stemmen goed gekeurd het reglement van orde, opgemaakt tor bestryding van den verkoop van en den handel in afgesneden bloomon. Do belangrykheid van dit bosluit is niet gering to achten. Niet minder dan 1400 bloe misten on bloomkwoekors hebben zich schrif- teiyk verbonden, geen handel in afgesneden bloemen te dry ven en hot regloment van orde legt hun do verplichting op, niet te han dolen met die vakmannen, die zich niet door hunno handtoekening hebben willen verbinden. Komt iemand zyne handteokening niet na, dan raag ook mot hom geen handel hoegenaamd door de ondortoekenaars meer worden gedreven. Deze forsche maatregelon wordon noodza kelijk geacht om den verderfelykon handel in afgesnoden bloomon tegen te gaan. Bloemisten of bloemkweekers in Nederland, die evenoens hun steun- aan deze zaak willen schenken dooT zich tot het bovengenoemde schrifteiyk to ver binden, wordt vorzoclit zich te richten tot het Hoofdbestuur van do Algemeene Veroeniging voor Bloembollen cultuur, gevestigd te Haar lem. (Eaarl. Dagblad.) Het stoomschip „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, passeorde 31 Jan. het eiland Wight er. kan heden te Rotterdam worden vorwacht. Z. M. heeft benoemd tot substituut offi cier van justitie by de arrondissomonts-recht- bank te Roermond, mr. J. E. J. M. Van der Kun, thans ambtonaar van het openbaar mi nisterie bp de kantongerechten in het arrondis sement Alkmaar, voor do kantons Hoorn en Medemblik, ter standplaats Hoorn; de bo- noeming van H. Vriesendorp jr. tot lid van den militieraad in hot 4do militiodistrict van Zuid-Holland, voor do lichting dor nationale militie van 1888, overeenkomstig zyn verzoek ingetrokken, en by dien militioraad benoemd tot lid J. M. P. Do Joncheere, thans plaats vervangend lid; tot plaatsvervangend lid J. W. M. Roodenburg, beiden leden van don ge meenteraad van Dordrecht; aan F. H. De- lachaux, geboren te Eplatures in Zwitserland, mits lijj overigens aan do daartoe by de wet ge stelde veroischten voldoe, vorgunfiing verleend tot hot geven van middelbaar onderwys liior te lande; met ingang van 1 Februari 1888, aan de telegrafisten 'Jdo klasso by de ryks- tolograaf A. B. Weenink, P. L. Jung, A. Frö- ger, J. A. Valks Jr., W. J. Goerling Jr. en B. A. Van Tol, op hun verzoek, oorvol ont slag vorloend uit 's Ryks dienst. Oemea «d Nieuw». e Ilodonavond werdthlerter stede eono inrichting geopend, voor wolker totstand koming keol wat moeiiykhedon waren te overwinnen. Door jarenlange volharding verkreeg men echter wat mon wonschteoon coöperatieven winkel, waartoe do eersto stoot uitging van bestuurdoron van oonige werkliedenvereeni- gingen, welke onderling een bond vormden. Die winkel is nu gevestigd in een flink perceol op do Nleüwstraat, by don Burg. Van do gelegenheid tot bezichtiging maakten we gistoravond gaarno gebruik en do indruk was hoogst gunstig. Do winkel heeft een good voorkomen, is ruim on bevat artikelen, waarvan men mag veronderstellen dat zo van uitstekende, onvervalschte qualiteit zul len zyn. Aan de óéne zydo Is de bestaande gele genheid ingericht tot sigarenwinkelterwyi aan da anders zydo zich bevindt alles wat lot hot kruidouic-rsvak on de verschillende aanverwanto artikulen betrekking heeft. Mocht het noodlg blylcon, dan zal later daaraan nog meer uitbreiding wordon gegeven. Reeds zyn zeer vele personen tot die vor eeniging toegetreden, die zich daardoor dan ook zoogoed als verbonden hobben, om alles wat zy in hun huishouden noodig hebben en hier voorhanden is, in hunne eigene inrichting te koopon. Z(j bevorderen daarmede bovendien hunno eigen belangen want - en dit is 't juist, waarop hot ontstaan van dezen winkel berust de winst, welke gemaakt wordt, wordt hun eigen dom en by het eindo van liet jaar onder hen, naarmate zji ze!ven hobben ingekocht, verdeeld of op hun aandeel hy'goschreven, zoodat het sparen op deze wyze, zonder dat er bepaald voor wordt uitgelegd, tegelpkertyd wordt aan gemoedigd. Do prijzen van hotgoen hier verkocht wordt, concurreeron niet met die van andere winke liers. Ze zyn zooveel mogelgk dezelfde, doch de artikelen wordon direct van oen hoofdagent betrokken, wien ook de levering aan de elders govestigde coóperatiovo winkelvoreenigingen is opgedragen en die voor de degelykheid van hetgeon hy levert, te goeder naam en faam bekend staat. Men meene echter niet dat alleen de leden in dezen winkel terecht kunnen; ook de be stellingen van particulieren zyn zeer wolkom, godachtig aan het „hoe grooter de omzot, hoe grooter de winst". De twee uit d e b e i d e v r o e g e r e voorstellingen hier reeds bekondo athleten Attila en Sandow zullon morgenavond, Don derdag, nogmaals in de Stadszaal hunno werk zaamheden vortoonen. By die gelegonheid zal dan tevens, biykens achterstaande aankondi ging, eon cafó-chantant-gezolschap optreden, dat, naar de directrice zelve er van, signora Maria Angeliuo, ons mededeelt, in verschillende plaatsen ziek met voel succes deed hooren. Tot sluiting van de feestviering, wolko van gemeentewege ter eere van 'e Ko nings Visten verjaardag te 's-Hage zal gegeven wordon, is wederom do keus gevallen op een groot vuurwerk in de Maliebaan, in den avond van 19 Februari a. s. Maandagavond, ongeveor te tien uren, is A. Vermazen, oud 22 jaar, in dienst van den heer W. H. Van Zanten Jr., steen fabrikant te Leiderdorp, in de sloot langs do fabriek verdronken. Allo pogingen om de levensgeesten op te wekken, volgens de voorschriften van do „Maatschappy tot redding van drenkelingon" mochten niet baten. Do vader van den drenkeling verliest in hem een braven zoon, zyn patroon een ijverig en tevreden knecht. Daar do man eon goed zwemmer was, veronderstelt men dat hy van den kant dor sloot is uitgegleden en door den schrik machteloos geworden. Do terochtzitting der recht bank te Amstordam word gisteron geheel inge nomen door do behandeling van do zaak togen Hondricus Bernardus Van der Sandon, 2S jaar. diamantslijper van beroep, aangeklaagd tor zako dat hy in den nacht van 2 op 3 Decem ber laatstleden oeno poging heeft gedaan om Albertjo Mulder te vermoorden, haar althans zwaar lichamelijk letsel hooft toegobracht. Bekl. erkende wel hot stoken met oen mes, doch loochendo het oogmork gehad te hebben haar te doodon, daar hy slechts in een aanval van ijverzucht naar oen voorwerp, dat op tafel lag, greep, on hiermedo naar Albertjo Mulder stak. De verwondingen waren toegebracht door een niet zoor scherp mes en bleken ton slotte niet zoo govaariyk of Albertjo had binnen oonige weken het gasthuis hersteld kunnen verlaten. Een uitvoerig getuigenverhoor, vooral van do deskundigen prof. Wurfbain en de doctoren Edauw on Noyon, in hot geheel van 21 getuigon <i charge en 9 <i decharge, hield de rechtbank geruimen tyd bezig. liet O. M. achtto allo punten van de aan klacht bewezen on requireerde bokl.'s voroor- deeling tot gevangenisstraf voor den tyd van vyf jaar, met ontzetting van rochton, in art. 28 Stral'v. genoemd. De bekondo schaatskunatryders uit Weenon, Leopold I'rey en echtgenoote, zullen morgen (Donderdag) van halfdrio tot halfvjjf, en des avonds, bij olectrisch licht, op do baan dor Sportclub (wolke uitstekend in ordo is) to Amsterdam, proeven govon van hunne kunstvaardigheid, op do vlugge schaats. Den zelfden avond wordt het ysfeost van de jongste vorst-aAleeling in dit winterseizoen aldaar herhaald. tufl'iJLnag•JggBPcragMgKgJé&ta.aujfcvKBgKa In de T woo de Sp aam dam mei- dwarsstraat te Amsterdam is eon heitoootel omgevallen. Eén dor werklieden werd er dooi gotroffon on onmiddellijk gedood. To Raamsdonk is eene vrouw gevangengenomen onder verdenking van ham woning in brand to hebben gestoken. Do politie to Dordroeht heeft twoe vrouwen gepakt, die onlangs eon groot bodrag aan geld en effecten hebben gestolet. Tegon een kermisreiziger, die in een slaaphuis zyne 5 kindoreu onverzorpi had achtergelaten, hoeft het O. M. by de rocjjl. bunk to Heeronveen 1 jaar gevangenis go eischt. Door oen trein van den Lokaal, spoor van Deventer naar Apeldoorn is te Twollo» eene tot nog toe onbekende vrouw overreden. Zy was onmiddoliyk dood. Een door een neervallenden boom getroffen werkman te Noordgonwe is, na vreeselyke pijnen doorgestaan te hobben, aan de gevolgen bezweken. Te Luik is eene moeder, hoewei zelve met brandwanden overdokt.tot driemaal toe een brandend huis binnengedrongen om hare vyf kinderen te redden. Z(j mocht ook de zelfvoldoening smaken hare lievelingen aan een wissen dood to onttrokken. De hoer Rothschild had eenigo dagen geloden aan een agentschap voor transporten to Londen opgedragen eenigo schilderyen van groote waarde over to bren gen van een zyner kasteelen naar oen ander. Onderweg geraakte het hooi, dat men, ter voorkoming van schade aan de schilderijen, daartusschen had gelegd, in brand, waardoor do kostbare stukkon vernield werden. Dit onheil meent men te moeten, toeschrijven aan de onvoorzichtigheid vau een werkman, die zyne pyp in den transportwagen moei hobbon aangestoken. Naar men bewoert ver tegenwoordigden do schilderijon eene waarde van 700,060 franken. Het Italiaanscho blad „II Da vore del Popoio", dat to Cannes wordt gedrukt, is op do Itaiiaansche grens aangehouden wegens een daarin voorkomend artikol, over Obordank. De rechter van instructie zegt dat het be- dooldo artikel bedreigingen inhoudt voor do Italiaanscho monarchaio en grondwetteljjko oTde. Eone dopeche uit Nieuw- York deolt mede dat Maaudag een hevige brand is uitgebroken in BroaUway, So iangocrr'-en schoonste straat in do wereldstad. Vyf prach tige huizen zyn door de vlammen verwoest. Do schade, door dezen brand aangericht, wordt geschat op tweo millioen dollars. Men maakt uitLissabon melding van oen diefstal van löOaangotookendebrisveD, welke geploegd is aan het centrale postkantoor daar ter stede. Naar den schuldige wordt mot yver gezocht. Een trouwlustig jonggezel zoelil langs den meer en meer gobruikeiykon weg eone lovensgozellin en plaatste zjjne advertentie in een groot geïllustreerd blad. Door eeno drukfout word do vermogende heer, die 30 jaar telde, voorgesteld als 85 jaar oud. Dit boletto niet dat hy nog 147 brieven kreeg, uit allo streken van Duitschland, Oostenrijk on Engeland. Allen voelden zich geroepen om den levensavond van een oud heer te voraange namen. Do jongsto was 17*/2 jaar en de oudste 65; overigens waren allen huiselyk, niet ge heel van uitorlyk schoon misdeeld, opgeruimd enz.de meesten daarenboven ervaren zieken verpleegsters. Dat de jonggezel 50 jaar jon ger was dan in do advertentie stond, zal voor de meosten zeker ook wel geen boiotsel ge weest zyn BUITENLAND. Frankr(jU. Het „Petit Journal" juist niet uitmun tende door de vertrouwbaarheid zyner berich ten deelt do volgende depecbe mede, bji gesloten kaarttelegram dd. 6 Juni door den veelgonoemden geriddorden kuiper Legrand aan de nog moer bekende mme. Ratazzi go- richt: „Mevrouw 1 Ik doel u oeno nieuwe dopecho mede, de vervulling dor my gedane belofte van hedonavond vijf uron tot Maandag ver schuivende. Ik zal niet vóór elf uren ten uwent kunnen zijn, misschion te laat om u lastig te vallen. Ook zal het beter zjjn het storten van de 3000 ft. in do Bergère-straat tot den namiddag uit te stollen. Ont vang", enz. Deze brief of depoche, bewoort hot „PeM Journal", ie op raadselachligo wijze verihve-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2