y c. - wS** 1 voor de waarneming van het begin der maans verduistering. Op het belangrijkste oogenbïtlq, dat van het bogin van de totale éclips, was. do hemel volkomen helder en had hy die diepdonkere tint, welke door de sterrenkun digen zoozeer gewenscht wordt, en welke, vooral in ons land, slefhts op zeer enkele dagen voorkomt. Later kwamen er zeedam- pen op. Het oogenblik van hot begin vamule totale verduistering (10 u. 49 m.) stemde precies overeen mot de berekening. In verband met de waarnemingen te Juvisy by de vorigo totale éclips in 1884, verdient dit bijzonder de aan dacht. Verder dat ds maan ook by het midden der totalitoit mot een rossig licht zichtbaar bleef. De intensiteit van dat licht was echter gering, kleinor dan dat dor omringoq.de sterren Saturnus, Procyon en Regulus. Do zeer in do nabijheid der maan staande sterrenhoop in de „Kreeft", Prjiesepe, welke anders alleen in nachten zonder maanlicht zichtbaar is, was nu voor het ongewapend oog zeer good waar neembaar. Ofschoon reeds kort na middernacht de homol zóó gelykmatig betrokkon was, dat het schoen dat van het verder verloop der verduistering niets meer zou kunnon worden waargenomen, heeft de maan zich toch nog kort vóór en by het einde dor óclips ver toond. Om 1 u. 28 m. (het oogenblik van uittreding uit de kernschadtnv volgens do bere kening) was er nog een klein donker Begmont op de maanschyf te zien; eerst om 1 u. 33 m. was do verduistering geheel geëindigd. Dit verschil is te groot om door de schaduw van een berg te kunnen worden verklaard (men veronderstelde eerst dat' het Himalaya- gebergte de schaduw zou teweegbrengen)eeno zwaar bewolkte atmosfeer in Azië zal er nu waarscbynlyk do oorzaak van zyn geweest. Uit Parys wordt bericht dat aldaar de maan telkens door zware wolken werd bedekt, zoodat slechts nu on dan de verduistering Pon worden waargenomen. Op tiet observatorium van het Trocadero waron een driehonderd personen den heer Léon Jaubert komen hooren, die zeer boeiend sprak over éclipson. Na dezo conferentie ging het publiek op het terras waarnemingon doen met behulp van zes telescopen. De maan ging echter spoedig schuil ©n het begon hovig te sneeuwen. Toch liet men zich niet ontmoedigen cn zag ™0n van tot tyd do verduisterde schijf. Ook op den toren Saint-Jacques deed men pogingen de éclips te zien, doch met ongun- stigen uitslag. By het afbranden der boeren woning mot schuur van J. D. Do Haan, to Oosterzeo, in de gemeente Lemsterland, zyn 31 stuks hoornvee en één paard verbrand. Ook van den inboedel is weinig of niets ge red kunnon worden. Alles .was verzekerd. Het stoomschip „Gelderland," dat 20 Januari van Suez naar Java vertrok, keerde 28 Januari aldaar torug, op sleeptouw heb bende het Engelsch oorlogstransportschip "„Serapis." De „Gelderland" zou den 28sten des avonds do reis naar Java voortzetten. Zaterdag is te Madrid het „Tlié- atro des Variétés" afgebrand. De brand ont stond door het ontsnappen van gas, waardoor de decoraties het eerst in brand geraakten. Des ochtends togen zes uren werd hot eerste vuur gezien, maar dit verspreidde zich zóó snel, dat het gobouw geheel in do asch werd gelegd. Persoonlijke ongelukken zyn niet te betreuren. KOLONIËN. BATAVIA, 24-27 December. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö zijn do volgende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Tijdelijk werkzaam ge steld: Ale hulpondorwijzeroa, J. J. C. Tan der Scheer. Geplaatst: Ala hoofdonderwijzer aan de op. 1. school te Madioeu, do herbenoemde onderwijzer der late klasse J. Westerbeek, thans waarnemend hoofd- «mderwjjzer aan do openbaro lagere school te Kondal (Somarang); te Kt ndal de herbenoemde onderwijzer der 2do klasse H. S. Blekkink; aan de op. 2do lag. ach. te Makasscr do tgdolijk werkzaam gestelde hulponderwjjzerea J. J. O. Van der Scheer. Overgeplaatst: Van de op. 4de lag. ach. te Batavia naar do op. lsto lag. ech. A aldaar, de bulp- onderwjzeros A. M. Swervcr; van doop. late lag. ecti. A te Batavia, naar do op. 4do lag. sch. aldaar, do hulpoudcrwijzcrea A. H. J. Vreudenberg. Verleend: Een 2-jarig verlof n. Nederland, w. ziekte, aan den benoemden Toorzttter van den land raad te Blora (Rembang) mr. A. C. J. Helfrich. BcDoerad: Tot voorzitter van den landraad te Blora, het lid in den Raad van Justitio te Makassar (Celebes on onderb.) mr. A. L. E. Gaetmaunj tot cimmies op het ros.-kantoor te Tandjo ig-rinang, met ingang van 1 Januari 1888, do 3do commies op dat kantoor H. A. Haubcr. Ontslagen: Op verzoek, eervol als makelaar te Soerabaia. J. W. Van den Brink; met ingang van 1 Januari 1888, wegens intrekking banner betrekking, corvol daaruit, de late commies op het res.-kantoor te Tandjong-Pinang (Rionw) J. Dias 011 de 2de com mies op het rcs.-kantoor te BenkoelenS.Th.'Rutt-eudjie. Ilct bal masqué la de Stadszaal. Dat het bal masqué, door den heer Duyser den leden van een vyftal hier gevestigde vereenigingen aangeboden, woer byzonder wolkom was, bleek uit de opkomst, welke dit foo3t Zaterdag-avond ten deel viel. Vooral wos do belangstelling der toeschou wers groot. De gaandery toch was stampvol bezet. Letterlyk reikhalzend tuurde men van daar naar-bonedon, waar het aantal gekoatu- meerden, nadat de deuren om halftien waren opengegaan, langzamerhand toenam. De zaal zelve was smaakvol versierd. De kleuren, waarin het lokaal bovendien reeds is gestoken en die nog onlangs in den ge meenteraad aan eene critiok waren onder worpen, werkten daartoe hu eigenaardig mede. Kykeiyk was do zaal op verschillendo plaatsen van groen voorzien, zoowol vóór do beide particuliere tribunes ter weerszyden van den ingang, als vóór het orkest, dat thans tot eene gezollige rustplaats wa3 ingericht. De tribunes waren dit jaar met één ver meerderd, en wel ter zyde van do zaal. Doze was zeer fraai bekleed en van- een hemel voorzien, op dezelfde vjüj?e als de aan do ovor- zyde ingerickto champagnobar. Van de autoriteiten, voor wie deze tribune bestemd was, verschenen alleen de wethouder mr. N. L. J. Van Buttingha Wichors on do gemeente secretaris mr. E. Kist. De beide andere tribunes voor byzondere genoodigdon, w. o. ook do pers, waren beter bezot. Het geheel leverde met de van de gaandoru hangende draperieön een aardig schouwspel. Terwyl het aantal gemaskerde» inmiddels aangroeide, voerde een strykorkest van hot vierde regiment infanterie, gezeten op oeno aan de gaandery uitgebouwde, eveneens be- kleedoen met eeneharp versierde verhovenheid, een zestal nommers uit, hetgeen eene wel kome inleiding was voor hetgeen volgen zou. Naarmate de zaal zich beneden meer vulde, ontstond or ook eenige meerdere levendigheid. Er vielen hoel veel fraaie pakjes op te merken, in het bijzonder van de dames, al leverden de fantasio kostumes het- hoofd contingent. Enkele muntten biykbaar zelfs door hoogo kostbaarheid uit. Dit noemt evenwol het euvel niet weg, dat al te veol van dergeiyke pakjes het geheel eentonig maken en niot dht leve ren, wat voor oen bal masqué vereischte is. Natuurlyk ontbrak hot ook niot aan histo rische personen, b. v. Jacoba van Beieren, graaf Van Loon, vele meer of minder bekendo prinsen, graven, hertogen met hunne respec tieve gemalinnen, verder pages, matrozen, landmeisjes, beuls, pierrots, zelfs Napoleon I, die, daar hom eigen middelen nu ontbraken, zich niet ontzag voor een zyner dappere sol daten, don hier van de Zaterdagsche markt bekenden, onlangs 96 jaar geworden zijnde Antbonie Byo, eene collocfe te houden, welke later bleok te hebben opgebracht f 14.29. Een bepaald aardig groopje was dat, welks voorstelling by het binnentreden reeds dadeiyk word aangeduid, toen do muziek het bekende „Naar de Maliebaau" deed hooren. Het lach verwekkende paar dor oudelui was mot de beide dochters, den marinior, kanonnier en huzaar werkelyk typisch, vooral toen het, by mangel van een grastapoet, in het midden der zaal op den grond in een kring zittendo of liggendo, eene hartversterking en wat dies meer zy, ging gobruiken. Grootelyks trokken ook de aandacht twee visschers, dio in het toopasselyk kostuuih van blauwe kiel, rooden doek, neuswarmers, korf en fouragetrommel, in het bonto gewoel, dat zich hier vertoonde, hunne „edele kunst" trachtten uit te oefenen, doch ln plaats van vischjes te vangen, integendeel dio dïortjes aan hengel on haak uitdeelden in den vorm van verzilverde chocolade, wat menige damo zich zeer wel liet smaken. Eenige levendigheid zette ook b(j de koopman in snykook on kommetjes koffie, die eindeiyk zyne waar maar ging verloten, doch bet zóó aanlegde, dat hy steeds aan de verliezende hand en weldra uitverkocht was. Een telegrambesteller was gedurig met groote en zware stappen in do weer dezen of genen meer of minder gelukkige tydingen to bezorgen, geheel overoonkomstig de echte Rykstelegrammen, althans van bu.ten. Het was een onvermoeide looper, die zyn ge wichtig ambt eer aandeed. En zoo zouden we nog enkele maskers kunnen opnoemen, die vóór of tijdens het bal om het een of ander in byzondere mate Ce nieuwsgierigheid trokken aangaande den per soon, die daarachter verborgen was. Het was, in verband mot do opmerkingen en veronder stellingen, welke men hier en daar onder de toeschouwers kon opvangen, ook omtrent do beide lieve Zigeunerinnetjes, die voor do wed. van den dezer dagen overleden drukker Vel- berg mede eene inzameling hielden, eeno amusante goduldoefening, totdat om twee uren de muziek met hot Volkslied het sein tot demasqueeren gaf, wat voor vele gemas- kerdeu eene verademing bleek en voor meni- gen toeschouwer het bowys was, hoe deerlyk hy zich iu de by hom roods zoo gevestigde overtuiging zag bedrogen. Dadelyk vulde de zaal zich nu ook met tal van galery-bezoekers en werd van de tot foyer ingerichte voorzaal oen druk gebruik gemaakt, om daarna bet bal goraeenschappeiyk voort te zetten en den dans zeer laat te doen eindigen. Al bleok opnieuw dat de Nodorlandors in het algemeen en de Leidonaars in het byzonder by hot inlrigoeren en wat meer tot een z.g. carnavalsfeest als dit behoort-, tegen onze zui- deiyke, Belgische broeders niet zyn opgewas sen, zoo kon toch ook dit feest in menig opzicht geslaagd hoeten, dank zy eveneens de zorgen en moeite door den pachter der buffetten van hot gobouw aan don dag gelogd en dé medewerking, welke hy van de heeren com missarissen, door do loden der geDoodigde vor- eenigingen als zoodanig afgevaardigd, had ondervonden. Ook mogen hier niet onvermeld blyvon de hoeren Spoot en Van Ewyk Groen als bloemist en behangers voor de DOtte uitvoe ring dor aan hen opgedragen taak, maar bovendien ook aan den heor Van Engelenburg, voor de hechte wyze, waarop by als timmer man het in zyn vak benoodigdo, door boven- genoemden hoo ondeugend! weder on zichtbaar gemaakt, had aaDgobracht. Van de gelegenheid om de versierde zaal te zien (al bleef nu de buitengewone ster- verlichting van gas laags do gaandery en de boogsgewyze verlichting van het orkost, met het Leidsche wapen in hot midden, achter wege) maakton velen gisteravond op het Volks concert gebruik. Het liarmonio-orkest voerdo hier een schoon programma op verdienstelijke wyze uit en mocht van hot vrij talryk publiek veel byval ondervindon. INGEZONDEN. Waarde Beer Redacteurt Iemand, zich Adolf toekende, die het ze ker goed meent, maar zich toch zoer ver gist, komt er tegen op, dat men in de meest gebruikte paden van het Vander-Werf park (zoo heet het immers?) „koolasch" heeft ge strooid. Ik zou my met die zaak, welke ray eigen- lyk niet aangaat, natuurlyk niet bemoeien, als ik er niet zijdelings in betrokken was, in dien zin nameiyk, dat het-dit althans heb ik reden te vorpndorstollen op mijn raad godaan is niet dat er „koolasch" gestrooid werd, maar dat men haDdelde gelyk geschiedde. En wat Is or nu geschied? Men beeft eenvoudig voornamelyk getracht het druk bogano pad langs het Rapenburg, ook in zeer ongunstige gevallen, d. i. na vorst on by ontdooiende sneeuw, zoo droog mogelyk te maken, en men is daar voorloopig goed in geslaagd; my dunkt dit moet Adolf ook wel gezien, en daar kan bij toch niets tegen hobbon. Daar ik nu niet wen sch dat die schuld (sicl) op oen ander geladon wordt, meon ik my aan allo verdere booze vlagon, van wien ook, te moeten blootstellen, door haar maar geheel op mij to nemen. Zio hier de zaak Eenigen tyd geleden roet onzen geachten Burgemeester ln gesprek zynde, kwam ook het Van der-Werf par k en daarby de ellen dige, modderige toostand, waarin vooral het bedoolde pad gedurende den vorigen winter had verkeerd, ter sprake, 011 zei ik „dat dit niet langer behoeft te duren dan men 't hebben wil, wyl het boste middel toch om znlk een pad goed droog te makon aan de stad niots be hoefde te kosten dan een bagatel arbeidsloon. Als men er maar eene flinke laag gruis van cokes op strooit, is het terstond droog. Dat wordt by vochtig weer vast geloopen, en wanneer men daar dan in 't voorjaar fijn grint op aanbrengt, heeft men eon zindelijk en gemakkeiyk begaanbaar pad." Dit had de ondervinding ray sinds lang geloerd. Ook ln het hier bedoelde geval hielp het dat wist lk trouwens wel - en het middel zou nog meer afdoend zyn gowoest, zoo men er wat ruimer mee was to werk gegaan. Dit Is echter gemakkeiyk te verhelpen. Dat nu Adolf gruis van cokes voor kool asch aanzag, komt my nogal onnoozel voor als hy mij dat woord niet kwalyk neemt. 't Is toch lang niet hetzelfde; hier .s. asch by; het verstuift niet en Alolf.u: dus dienaangaande gerust zyn, en er, flgJj lyk gesproken, zyn hoofd by neerlegden. Waarom geen grint? vraagt hy. Eerstens omdat gruis van cokes voel matiger en ten twoodo wyl het veel miuj.i kostbaar is. In dien zwaren, by dooiend of l.sag j, weer papperigen grond, zinkt grint spj weg en de kleiachtige aarde komt dsn uatn-ji lyk vanzelf weer boven. Waar toch :s al grint gebleven, welke er reeds herhaald^ op gestrooid is? Het gruis van cokes daarentegen is liiM het blyft op de oppervlakte, althans aam, oppervlakte, liggon en vermengt zich daar ui do glibberige aaade tot een, ook by cat wd vasten koek. Bovendien is de coke pott en neemt veel vocht op, wat grint natuurlj niet doet. Ofschoon ik een goeden vlakken bodem tl cokesgruis ver van leelyk vind, bon ik U toch mot Adolf eens dat grint fraaier en het ligt.oek o'ngetwyfeld in de bedoêj er tegen den zomer weer grint over strooien. Ook dit is een reden waarom het bovenstaande meende te moeten men deolen. Adolf zou toch dan allicht meontj dat men zich bekeerd had. Onder do tegenwoordige omstandighedej hot verkieslyk op deze wyze voort te gn tot men het pad volkomen vlak, hkrdu droog gekregen heeft (nu ligt het Uier. daar nog ongelijk, wat natuurlyk natie pi; j ken veroorzaakt), en ik ben er volstrekt ri j ongerust over dat de dames, als ze nu dro: voets dien wog kunnen bewandelen, diens vroeger moesten vermyden, my onvriendel zullen aanzien, zelfs wanneer ik, tegen Adl advies in, aanraad er opnieuw dat zwaï goed op to strooien, zoolang hat fciykt bet kwaad niet geheel overwonnen is. L. 30/1 '88. H. .Witte.I Indien de hoep N. N. zoo beleefd wil pij my zyn naam -medo te doelen, zal ik htj gaarne antwoorden op zyne vraag,-, wat of oj politio, do Maatschappy van Landbouw of? Veroeniging tot bestryding van knooiery&ni den botorhandel, kan doen tegen praktykJ als door hem bedoeld. J. Rinkes Boeoks. Lelden, 30 Januari '88. IIUITENLAN». Dultschlond. Prins Von Bismarck en zyne gemalin ij Zaterdag avond te Beriyn teruggekeerd. Prins Von Bismarck is echter nog niet ht stold van zyn laatsteu aanval van rheumatic Toch denkt men dat hy hedon in den Rjjil dag het woord zal voeren by het vervolg^ het debat over de socialistenwet. De» oudsto zoon van den kroonprins, pi Wilhelm van Pruisen, dio Vrijdag zjjn 29sr verjaardag vierde, is tot generaal-majoor' co rmandant der twoede infantorie-brigadoi de garde bevorderd. Bij de Zaterdag in don Ryksdag v» gezette beraadslaging over do socialisten wérd ten gunste van het ontwerp liet w gevoerd door de heeren Helldorf en don?- sischen gevolmachtigde Held. Er tegen sprak de hoeren Bamberger1 en Kossielski. Del' Marquardson verklaarde uit naam der natwm' liberalen, dat eenstemmig de tweejarigo i- lenging van de tot dusver bestaande web' worden goodgokourd. De minister Puttkamor voegde den H Bamberger toe, dat, indien dezo de sociale j ondorsteunde, dit alleen geschiedde uit on wegingen, welke met de verkiezingen in'- band stonden. Op een wenk van Bebel zout do vryzinnigen de helft van hun mandaat'' liezen. Hy, minister, kon slechts herhalen'1 de wet door do verbonden mogendheden fl stommig als noodzakelyk was erkend. De verdere behandeling werd ten slottr heden verdaagd. Bulger])© Prins Ferdinand heeft gisteren te Philips I do godsdienstoefening in de moskeo M woond. Op eone redevoering van den kadi A woordde hy dat al zyne zorg zal gewjjd 'I aan de bevordering van de welvaart dos waardoor hy ook aan de wenschen van 1 sultan zou voldoen. De prins heeft by verschillendo pors1?' - bezoeken afgelegd. - Uit Oost Rumelië komen te Sofia seij het vertrek van vorst Ferdinand berichte

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2