benoemd tot notaris aldaar, J. L. H. Linssen, thans notaris te Venloo, en te Venraai, M. F. H. Linssen, candidaat-notaris te Roermond; aan mr. E. F. baron Ryckevorsol Van Kassei, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als majoor commandant der dienstdoende schutterij te 's Hertogenboschingetrokken: lo. het besluit van 23 November 1887, voor zoover het aan den korporaal der dienstdoende schut- torjjHe Assen, A. Runeman, toegekende eere- teeken tot belooning van eervollen en lang- dungen werkeiyken dienst by de 3chutteryen betreft; en 2o. het by Z. M. besluit van 5 Doe. 1851 (Staatsblad No. 149) ingesteld eere- teeken tot belooning van eervollen, langdu- rigen, werkeiyken dienst bij de schutterden, toegekend aan A. Van Oosten Jz., muzikant bij de dienstdoende schuttery te Assen; benoemd tot voorzitter der hoofdcommissie voor de herziening van de belastbare op brengst der ongebouwde eigondommen jhr« mr. J. W. M. Schorer, commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland. Gemengd Nlenwa. Dat de straatjeugd nu en dan ongerechtigheden pleegt, is ovorbokond. Toch blijkt vooral ééne balddadigheid, naar men ons doet opmerken, zich nogal dikwyls te her halen. Deze ongepasto en hinderiyke „aardigheid" bestaat daarin, dat sommige jongons er een handwerk van schynen gemaakt te hebben om de aanplakbordon, in deze gomeente en aan hare grenzen geplaatst, vry spoedig na aanplakking van afkondigingon van meer of minder gewicht, van die biljetten te berooven. Nauweiyks heeft dan de persoon, met het aanplakken belast, de hielen gelicht, of ze vangen hun vernielingswerk met do nagels aan. De kosten, aan bedoelde wyze van bekend maken verbonden, zouden zeer goed gespaard kunnen blpvon, wanneer men van te voren de overtuigïDg heeft dat na woinig t yds slechts darden op de borden aanwezig zyn. Verandering van dezen toestand kan dus ;.eer gowonscht geacht worden. In den nacht van 28 op 29Januari 1888 heeft eene totale maanéclips plaats, welke in Nederland zeer goed zichtbaar zal zyn. Voor middelbaren tyd te Leiden gelden de volgende tydstippen Eerste aanraking met do beschaduw der aarde Jan. 28. 8 u. 47 m. nm. Eerste aanraking met dekernschaduwderaardo: Jan. 28. 9 u. 48 m. nm. Begin der totale éclips: Jan. 28. 10 u. 49 m. nm. Einde dor totale éclips29. 0„ 27 vm. Laatste aanrak. met de kemschaduw deraarde Jan. 29. 1 u. 28 m. vm. Laatste aanraking met de by schaduw der aarde Jan. 29. 2 u. 29 m. vm. Tijdens het midden der verduistering staat de maan tusschen het zuiden en zuidoosten, op eene hoogte van ruim 50° boven den horizon. Do omstandigheden, waaronder deze éclips zich by helder weder te Leiden zal vertoo*en, zyn derhalve zeer gunstig te noemen. Daar de overgang van de volle vorlichting tot de byschaduw van de aarde byna onmerk baar is, zal men de eerste aanraking met die byschaduw niet kunnen waarnemen, maar eerst een vrij geruimen tyd daarna uit eene vermindering van de helderheid van de maan kunnen bespeuren dat dit hemellicht in de schaduw van de aarde is getreden. Hot go rechtshof te 's-Graven liago heeft heden bevestigd twoo vonnissen der rechtbank te Rotterdam, waarby twee personen uit Rotterdam ioder veroordeeld wer den tot 2 jaren gevangenisstraf, do één wegens diefstal van gereedschappen en mishandeling, do ander ter zake van diefstal van een bouillon kop mot eenige daarin geborgen gouden sieraden. In de margarino-boterfabriek aan de Nieuwe Havenstraat te 's-Gravenhago had gisteren de beambte S. het ongeluk door de in volle werking zynde machine te worden gegrepen. Do man werd een tydlang rondge slingerd, zoodat hem alle kleedingstukken letteriyk van 't lyf werden gescheurd. In zyue woning gobrackt, bleek by ernstige inwendige kneuzingen en eenig lichter lotsel te hebben bekomen. Aan do Korte Hoogstraat to Rotterdam is de heer L. van de trap zpner wo ning govallon en aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. (JS. E. C.) By hot regiment grenadiers is eene veldpers in werking gosteld ten behoeve van het regiiuentsbureau, by beschikbaren tyd ook te gebruiken door do bataljons en do compagniet-il. Het het toezicht op deze veld pers is belast do late luitenant-adjudant Nior- strasz, aan wieu de sergeant onderwyzer Hil- legers is toegevoegd. (D.) De Haagsche rechtbank heelt heden veroordoold tot 18 maanden gevan gonisstraf den boerenarbeider uit Wassenaar, wogeus diefstal van bankbiljetten, geld en een horloge zyner kameraden. De postkar tusschon Den Haag en Amsterdam is gisternacht tegen den tol te Sassenhoim gereden, waardoor de as door midden brak. De brieven en postpakketten moesten verder per wagen vervoerd worden, waardoor oen uur oponthoud ontstond. Per- sooniyke ongelukken hadden niet plaats. Een dronken bodelaar, met een houten been, word gisteren 's-Hage op het Huygensploin door de politio van de straat opgeraapt en naar het bureel overgebracht. De sociëteit „Neptunus" te Sche- veningen zal over 1887 geen dividend aan de aandeelhoudors uitkeeren. Eenige weken geledon gaf oen straatventer aan het politieburool der 2de sectio te Amsterdam kennis, dat in hetzelfde perceel, waarin hy woont, maar eene verdie ping lager, geluiden werdon gehoord, waaruit hy meende to moeten opmaken, dat er valsche munters aan het werk waren. Do recherche kreeg terstond eene opdracht do zaak te onder zoekon, maar intusschen gaf de venter aan zyne verdenking de grootste ruchtbaarheid. Glstornamiddag nu werd opgemerkt, dat de bedoelde bewoners aan het verhuizen waren. Het waren een koetsier, thans zonder betrek king, met eone by de politie ongunstig bekend staande vrouw. Het onderzoek in de oude woning zoowel als in de nieuwe heeft tot geen resultaat geleid. In de verlaten woning staat in eone muurkast met kryt geschreven „Wacht u voor de buron!' terwyi aan de zol dering was opgehangen een groot, scherp, puntig geslopen mes. Te K ra ling en is by de dames v. d. W., in de Hotlaan, terwfll dezen afwezig waren, ingebroken. Eenige juweelen, gouden on zilveren voorwerpen, verscheidene effecten en eenig gold werden gestolen. Door den tuin heen heeft men zich toegang weten te ver schaffen. Men meldt uit Edam: Dinsdag- morgen te negen uron brak alhier brand uit by do weduwe J. R. De vlammen werden door de snel aangerukte brandweer gelukkig bedwongen; do gevolgen zouden anders, wogeus eene daarnaast staande boerdery, onbereken baar geweest zyn. Do burgemeester meendo tormen govonden te hebben om genoemde weduwe voorloopig in arrest te nomen. Zy moot reeds bekond hebben, den brand te hebben gesticht. De commissie, welke zich, op verzoek van den burgemeester der stad Al- moloo, gevormd had om oeno schikking to beproeven tusschen de firma's Scholten en hunno arbeiders, heeft, nu zy daarin niet ge slaagd is, zich ontbonden. Men meldt uitHeoronvoen dat allo Engolscho „sportsmon" weder zyn ver trokken, behalvo de heeren Goodman on Teb- bith en miss Goodman. Dezen hebben het voornemen om van Heerenveon een uitstapje naar Zweden on Noorwegen te doon, waar- schyniyk om daar meer van den winter to genieton. Het 1 '/-. j a r i g kindje van J. K., te Dordrecht, dat in den nacht van oude- op nieuwejaar in de oudorlyko woning aan do Elfhuizen aldaar zulke lievige brandwonden bekwam, torwyl de ouders elders feestviorden, is gisteren, na een smarteiyk lyden, in het ziekenhuis overleden. In het afgeloopen jaar bobben in Engeland niet minder dan 399 ambtenaren by de spoorwegen by de uitoefening hunner betrekking den dood gevonden. Het moerendeel geraakte by hot rangeeren tusschen de buf fers of onder de wielen. Naar aanleiding van dit hooge cyfer wordt de vraag opnieuw gesteld, of men de spoor- wegmaatschappyon niet kan dwingen zelfwer- kendo koppelaars te gebruiken. De omstreken van Motzzjjnin rep en roer naar aanleiding van eene ^erfenis. Een schatryke Rus, zekere heer Ganglof, wier.s familieleden byna allen in en naby Metz wonen, is plotseling, zonder kinderen na te laten, overleden. Zyn vermogen wordt op twintig millioen geschat. Men kan thans in de nabyheid van Metz gcon twee minuten loepen of men komt oen verrukt familielid van den Rtissischon nabob tegen. In alle huizen van do streek spreekt men over do monster-erfenis on in minder dan geen tyd is de naam Ganglof de meest popu laire naam in Lotharingen gowordun. Do vooral te Leiden wonende afstamme lingen van zekeren in de vorige eeuw te Delft overleden Goddyn of Gordyn, wiens erfenis in den laatston tyd ook weor aan het roeron is gebracht, hebben dus hunne lotgenooteu, hoewol in sterker mate. Welk een troost vour hen Aide werklieden in de gietorjj dor fabriek van tinnen figuren te Neurenberg liggen ziek ton gevolge van kwikvergiftigir.g. By onderzoek is gebloken dat er aan de fabriek eene vervalsehte grondstof was ge- leverd, waardoor dit onheil is teweeggebracht. Volgens bericht uit Aken zyn aldaar en in do omstreken valsche Duitsche bankbiljetten van 50 mark in omloop. Zij zyn bleoker van kleur dan de echto. By een brand in een kosthuis in Minnesota zyn 14 personen omgekomen. Allen waren in diepe rust. Sommige der bewoners vluchtten ongekleed uit huDne bodden; buiten vroor het, dat hot kraakte. Te Limestone (op Indiaansch gebied) braken vier gemaskerde mannen op klaarlichten dag by de Bank in, vermoordden den kassier en gingen met eene aanzienlyke som gelds op den loop. Zy werden achtervolgd on gepakt; or volgde een gevecht, waarby één dor dieven werd gedood; één werd door het volk golyncht; de twee overigen zullen terechtstaan. Sir Mor ell Mackenzie ontving oen aanzoek, om voor 30,000 dollars een patiënt te Michigan, in do Vereenigde Staten, te komen behandelen. Hy hoeft, dit aanbod afgeslagen, omdat hy niet zoo ver van den Duitschen kroonprins wil gaan. Te Gent is eene dame van 85 jaar in hare slaapkamer verbrand, doordien zy eer,o brandende petroleumlamp had laten vallen. Gednrendaden sneeuwstormin. de Noordwesteiyke Staten van Noord-Amerika zgn, blykens nauwkeurige schatting, in het geheel 235 personen omgekomen. Te NieuwYork heeft de firma M. E. Salomon, hoofdzakeiyk in Sumatra- tabak handelende, hare betalingen gestaakt. Verscheidene firma's te Amsterdam zyn nogal belangrijk daarby botrokken. Het AVurtembergsche dorp Dom- ham is byna goheel door brand verwoest. Het marktgebouw te Rothes ham is afgebrand met 26 winkels en ruim 30 stal letjes. De schade bedraagt anderhalve ton. Op een concert te Edinburg sprong een werkman van de galery op het tooneelhy wondde zich deeriyk daarbij. Hij wenschte, zeido hy, eene dor zangeressen zyn compliment te maken. Te Arcachon viel by het bouwen van eene villa een steen van 3S00 kilo gewicht neer en verpletterde tweo werklieden. Een rechter reed in zyne slode van Grosswnrdein naar Cseb, toen een aantal wolven hem aanvielen. Do paarden begonnen zóó te steigeren, dat do rechter uit de slede werd geworpen. Do wolven wierpen zicli op hem en de koetsier reed, zoo hard hy kon, weg, zyn meestor aan zy.n lot overlatende. Toen een uur later hulp kwam opdagen, vond men slechts eonigo hoenderen. Te Serquigny, by Bvreux (Frank- ryk), is in den nacht van Zondag op Maandag een trein van het spoor geloopen. Een machi nist, een stoker en een beambto verloren het leven. Een wag9n met veulens werd verbryzeld. BUITENLAND. Frauk i-j|k- Eon verslaggever der „Lanterne" meldt uit Trieux dat Barberot, volgens zyrT oigou ge tuigenis, 140 meter van de grens verwijderd was, toen de op de grenslün zittendo Duilsclio grenswachter hem wenkte. Daaruit blijkt niet op welke zyde der grens de worsteling tus schen beiden heeft plaats gehad. Verder laat die verslaggever oen ooggetuige, Vicioux geheeten, verhalenOngeveer 600 meter van de grens zag ik twee jagers met elkander worstelenik yido naar hon toe om tusschenbeido te komenop oen alhtand van 20 meter van hen verwijderd, ging de Duit- scher met twee geweren op den loop en tegeiykertyd herkende ik Barberot, die opstond. De strijd had juist op de grenslyn plaats." Een schoonzoon van Barberot. verklaarde dat zy eerst van plan waren liet stilzwijgen omtrent liet gebeurde to bewaren, uit vrees anders door de Duitschers gehinderd to zullen worden, als zij bij hun veldarbeid do grens zouden moeten overgaan. Eerst tweo dagen' na hot gebeurde word door anderen rucht baarheid aan de zaak gegeven. In zy'n officieel verslag constateert de prefect van het Meurthe- en Moezel-departement, dat er geene schending van grenzen heeft plaats gehad. Daar de voornaamste belanghebbende zyn beklag niet hoeft ingediend, kan er va» een eisch langs diplomatieken weg tot g« noegdoening geen sprake zyn. Aan oen medewerker van do „Figaro", die Louiso Michel te Havre was gaan spreken, heoft zy haar verlangen te kennen gegeven, dat Lucas niot gemoeid zou worden. Het Is'- eon dweper, heoft zy gezegd, en de dwepers zyn zeldzaam genoeg om hen óf te beklagen, öf te bewonderen. Bovendien is de man al genoeg gestraft door de mishandelingen, welke men hem heeft doen ondergaan. Inderdaad is die man deeriyk gehavend door liet publiek in de zaal, zóó zelfs, dat sommi gen gelooven dat hy het leven er niet zal afbrengen. Het ééne oog puilt hem uit flo kasholte. Toen Lucas namelijk op de „roode maagd" had geschoten, stormden allerlei personen de tribune op. De aanrander werd op de aarde geworpen, ontwapend en met stokken ha'! doodgeslagen. De commissaris van politie ba» handen vol werks om te beletten, dat hy ver scheurd werd. „Slaat hem dood! Lyncht hem!" Anders hoorde men niet. Eindolyk werd Lucas, geheel bebloed, naar het politiebureel gebracht. Het Parysche Aardrykskundig Genoot schap heeft besloten in 1889 een internationaal congres van geographen te houden. Tweo vereenigingen te Tours, waarvan AVilson eerevoorzitter is, hebbon besloten hem als zoodanig te schrappen. Men zegt dat AVilson, die er niet meer op rekont van ver volging vry te biy ven, Lenté tot advocaat heeftiij gekozen. Dultschland. Te Cunewalde bij Löbau, in Pruisisch Silezié, is verleden week op verschrikkolyke wyze do tn'cbinoziekte uitgebroken. Den eor- sten dag werd er gesproken van ruim 40 zieken, doch een bericht uit Liegnitz meldt dat aldaar 171 lyders in het ziekenhuis op- genomen zyn, dat er in hot geheel 484 per sonen zyn aangetast en dat er reeds 21'I van zyn overleden. Het is gebleken dat een slager aldaar, dio zelf onder de eorst aange tasten behoorde, rookworst verkocht, die vu trichinen wemelde. Hy beweert dat al db door hem geslachte varkens op trichinen onderzocht en goedgekeurd worden. Er is natuurlyk terstond oon ernstig onderzoek ingesteld. De Belgische hoogleeraar Prins, ook buiten België door zyne geschriften bekend, bevindt zich thans te Boriyn om, namens zyne regeering, te onderzoeken wat er in Duitschland gedaan is op het gebied van staatsverzekering ten behoeve van werk lieden en welke resultaten daarvan aanvat keiyk verkregen zyn. Eene som van 5000 mark is door der. Beierschon Landdag op do begrooting gebrachlj voor schadeloosstellingen aan onschuldig vangengenomen personen. In antwoord op eene interpellatie va:1 den heer Sazazewski betreffende de opheffinf van het onderwys in het Poolscli in Posen e: AVest-Pruisen, antwoorddo gistoren de minis!»" van onderwijs in het Huis van Afgevaardigde: dat de uitdrukking „groothertogdom Posen' onjuist is. Het besluit betreffende de opheffing van lie t onderwijs in het Poolsch, heeft ten doel I Pruisische onderdanen, die tot de Polen be I hooren, bekend te maken met het Daitscb M lien uit hunne maatschappeiyko afzonderirf I te bevrijden en hen in staat te stellen ded I te nemen aan het openbare en maatschap I peltjke loven in Pruisen en Duitschland. België. Te Antwerpen is in den Nederlandse!» schouwburg eene voorstelling gegeven ten ban van het standbeeld van Arictor Driessens, dat zooals men weet, door den beeldhouwer Frarc Joris gemaakt en thans te Gent in de gieten! van Steyaert in brons gegoten wordt. Men gal Rosier Faassen's „Zwarte Griet", met mod»! werking van Catharina Beersmans. Gp dringende aanbeveling van deBdH gische consuls te Salonika en Yolo, Is in I België eene stoomvaartlijn ep touw gezd BI welke eone maandeiyksclie vaart tusschet Antwerpen, Piraeus, A'olo, Smyrna en Salonika zal onderhouden en van laatstgenoemde rlaa'" terug over A'olo en Piraeus. Do stoomscheper. zullen onder Belgische vlag varen enwoidecB door Belgische kapitalisten geëxploiteerd.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2