I eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; met ingang van 1 Februari 1888, benoemd tot opzichter 2de kl. voor het stoom wezen, W. J. Vermaase, te Rotterdamaan den heer J. C. L. B. Falk, consul-generaal van Portugal te Batavia, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder der Koninklijke Militaire orde van Onzen Heer Jezus Christus, hem door den koning van Portugal geschonkon. Bernard Zweers. Naar aanleiding der uitvoering van de 2de Symphonie van Bernard Zweers, op het abon nements-concert van aanstaanden Vrydag, worden ons de volgende regelen omtrent den hier nog te weinig bekenden componist ter plaatsing toegezonden. Zweers werd voor ruim dertig jaren te Amsterdam geboren, en hoewel hy reeds vroeg tijdig bewjjzen zjjnor groote muzikale begaafd heid gaf, en zijn vader zalf een verdienstelijk dilettant was, gelukte het hem eerst op be trekkelijk gevorderden leeftijd van zijne ouders de toestemming te verkrijgen, zich als kun stenaar te doen opleidon. Hij vertrok naar Leipzig en stelde zich daar onder de leiding van prof. Jadassohn. Vóór zjjn vertrek werd door het oude Parkorkest eene eerste Symphonie van zijne hand uitge voerd, die, hoewel veel gebrekkigs bevattende, toch zijne onmiskenbare gaven als componist bewees. Na zijn terugkeer uit Leipzig in het voor jaar van '84, gaf Zweers te Amsterdam een invitatie-concert, waarop hij behalve zjjn Psalm „de Kosmos", zijne 2de Symphonie, gedeeltelijk te Leipzig gecomponeerd, uitvoerde. Hoewel do uitvoering van dit werk lang niet voortreffelijk was en menig onderdeel der compositie niet tot zijn recht kwam, bleek toch genoeg de groote waarde der Symphonie en vooral eeno tweede uitvoering te Amsterdam (door het nieuwe Parkorkest onder Mann), die onder betere omstandigheden plaats had, stelde het publiok in de gelegenheid de groote begaafd heid en bekwaamheid van den jongen com ponist te leeren waardeeron. Sedert dien tijd, en vooral ook door de com positie van eene 3de Symphonie, waaraan hjj nu werkt en waarvan het eerste gedeelte mot grooten bijval reeds werd uitgevoerd, bekleedt Zweers onder de jongere Nederlandsche com ponisten eeno voorname plaats. Wat de onderdeelen der 2de Symphonie be treft, staan de 1ste en 4de doelen uit een oogpunt van kunst het hoogst- hierin toont de componist volkomen den vorm en de tech niek dor compositie moester te zijn. De inhoud is belangrijk en boeiend, zonder to zeer door het tentoonspreiden van geleerdheid te ver moeien. Het kloeke, echt symphonie-achtige begin van hot eerste doel bijv. imponeert in hooge mate. De tweede en derde deelen zijn -door hun inhoud niet zóó, als men ze in eene symphonie gewoonlijk aantreft; doch in elk geval van groote bekoorlijkheid en muzikali teit, .vooral het tweede deel, waarin op zeer gelukkige wijze teederheid en innigheid, met kracht en grootschheid worden vereenigd. Kortom, het geheels werk is zeer zeker een dorgenen, waarop de Nederlandsche muziek literatuur met voldoening mag wijzen. Gemengd Nieuw». Een 18-jarig weesmoisje maakte hedennacht in Den Haag eene vreemde esca pade. Zjj klom over een der vry hooge hek ken van het geBticht, waarin ze verpleegd werd, doch werd door de politie, die met dit nachtelyke uitstapje in kennis was gesteld, opgespoord en hedenochtend in 't gesticht teruggeleid. De liefde moet aan deze geschie denis niet vreemd zyn en men beweert zelfs dat een paar mannen het meisje in hare ont vluchting hebben bygostaan. Een der vorige avonden had in het Huygenspark te 's-Hage tusschen eenige van het work komende mannen eene ont moeting plaats, waarbij bloed vloeide. Uit een troep van vier, die juist eene kroeg ver- lieton, liep er óón, uit baldadigheid of in be schonkenheid, éón van twee personen, uit de andere richting komende, tegen het ïyf. Deze toonde hierover zijne verbolgenheid door zyne tegenparty met een roes of blinkend voor werp in de borst te stooten, waardoor, dicht by het hart, eone belangryke wonde word toegebracht. De politie heeft tegen den dader, die baai- aangewezen werd, proces-verbaal opgemaakt. Twee ambtenaren van polilie, den vorigon nacht eene ronde makende, betrapten aldaar op heeterdaad een man, die van den dry venden potten- en pannenwinkel, gelegen in het Spui, een vrachtje van dit aardewerk van de schuit wegnam. Prinses Wilhoimina rood ook heden uit in een rytuigje, mot vier Schotsche hitten bespannen. Voor'het gerechtshof te 's-Gra- venhago ving gisteren de behandeling aan van den diefstal op 30 Oct. 1887 aldaar van 58 gouden ringen, 2 armbanden, 2 oorbellen en 2 broches, by den goudsmid S., in de Molenstraat aldaar, ter welker zake eene gansche bendo mannon en vrouwen is gearresteerd: lo. Gerrit Schr...., 2o. J. J. S., 3o. W., 4o. j 5o. en 6o. do vrouwen C. G. en L. 8., allen wonende in het bierhuis van zekeren M., in eene beruchte wyk te 's-Hage. De instructio van dezo zaak leidde tovens tot de ontdekking van nog verschillende aanrandingen, ook op personen van buiten Den Haag, in stille straten in die stad. Het bierhuis mocht dan ook alleszins op den naam van roovershol aan spraak maken. Van de reeks gearresteerden stonden gis teren de beide eersten terecht. De subst.-off. van justitie, mr. IJulsboff, achtte hunno schuld aan den diefstal in de Molenstraat bewezen en eischte voor den eerste 7 jaar en voor den tweede 4 jaar ge vangenisstraf. Mr. Stortenbeker, die den eersten beklaagde als verdediger was toegevoegd, meende dat op het wettig bowys wel wat viel af te dingen, en mr. Van de Kasteele, voor den tweeden beklaagde het woord voerende, achtte evenmin het wettig bewys geleverd voor de schuld van dezen, en concludeerde tot vrijspraak. Vorvolgens stond G. Schr. nu terecht wegens diefstal van een gouden ring, op 24 Oct. 11. in donzolfden goudsmidswinkol, waarvoor het Openbaar Ministerie 6 maanden gevangenis straf eisehte en mr. Stortenbeker, op grond van gebrek aan wettig bewys, vryspraak vroog. Daarna had dezelfde beklaagde zich te ver antwoorden wegens diefstal van drie over jassen uit hot gebouw van den geneeskundigen dienst -op de Kalvermarkt. Eisch 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. Stortenbeker concludeerde ook in deze zaak tot vryspraak, omdat de mogelykheid niet was buitengesloten, dat do jassen door een ander dan den beklaagde gestolen waren. Eindelyk stond G. Schr. nog terecht ter zake dat hy in den nacht van 23 Oct. 11. aan een heer, die zijne woning binnentrad, eene dasspeld van de borst ontroofde. Eisch 2 jaren gevangenisstraf. Te zamen is dus tegen G. Schr. 10'/, jaar geëischt. Uitspraak over 14 dagen. De opeubare zoowel als de gereserveerdo tribune waren dicht bezet. Twaalf getuigen waren in deze zaak ge dagvaard, waarvan sommigen zelfs gevangen gehouden worden, daar zy betrokken zyn in de verdere to behandelen zaken. Deze getui gen werden allen tusschen Ryksveldwachters geplaatst. Uit de in het begin voorgelezen stukken bleek dat Schr... bereids eene veroordeeling tot 2 jaren celstraf wegens diefstal ondergaan hadterwyl de 2de bekl. wegens diefstal tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordoeld ge weest. De houtverkoopingen onder de gemeente Wassenaar zjjn afgeloopen; dopry- zen zoowel voor boomen als voor hakhout waren aanmorkeiyk minder dan vorige jaren, waarschyniyk veroorzaakt door het meer en meer gebruikmaken van steenkolen als brand stof, by den landbouwenden stand. Do rechtbank te 's-Gravenhage veroordeelde gisteren twee hooidieven ieder tot 6 weken gevangenisstraf; den man, die iemand onder valsche voorspiegeling van eene hypotheek geld afzette, tot 3 maanden gevan genisstraf. De Haagsche vleesch houwers A. L. I. en W. De Haas, oude Molstraat en Bankastraat, boden Z. M. den Koning het eerste zulglammetje aan, waarvoor hun na mens Z. M. dank werd betuigd. Tegen den heer Willink Kot jen is eene rechtsvervolging ingesteld wegens be- leediging van den minister van koloniën. Deze zaak zal den 9den Februari voor de Haagsche rechtbank behandeld worden. Gisteravond omstroeks zeven uren heeft zekere H. J. O., te Amsterdam, kellner van beroep, een moordaanslag gepleegd op eeno twintigjarige kellnorin in hare woning Nieuwendyk 21 aldaar. De dader heeft eonigo schoten uit eone revolver op haar gelost, welke, doordien zy zich onder oen leuningstoel ver borg, haar met doodelyk hebben getroffen. Hy heeft daar na het wapen tegen zichzel- ven gokeerd en zich met een schot, dat door het verhemelte heen de horsenon bereikte, het leven benomen. De eerste hulp werd verleend door den in de onmiddellyko nabyhoid wonenden apotheker V. L. H., die by den dader slechts den dood kon constateeren. Hot meisje heeft een schamp schot aan het achterhoofd en een kogel in de hand bekomen. Zis verder de laatste berichten. Uit Rotterdam wordt gemeld dat do bankiersfirma Mozes Ezechiels Zonen aldaar, hare betalingen heeft gestaakt. Het passief wordt op ongeveer 3'/, ton geschat; het actief zou drio ton bedragen. In het hoekhuis Rembrandtplein- Utrechtschestraat te Amsterdam zal eene inrichting worden geopend, zooals Amster dam er nog geene bezit. Het huis zal nL tot vischrestaurant worden ingericht, waar men togen de biliykste pryzen vischdiners en vischdejeuners kan bekomen. Yoor de ramon aan de straat zullen bassins gesteld worden, waarin de zee- en riviervisch rondzwemt, zoolang tot een kooper komt, die ze wenscht te verorberen. Behalve oen restaurant zal er een oester salon ingericht worden. Naar men verneemt, wordt het passief van een te Amsterdam gefailleerdon handelaar in diamanten geschat op f 300,000, terwjjl voomamelyk Engelsehe importeurs van ruwe diamanten getroffen zouden wor den. (A. C.) De directeur der Amsterdamscho Chininefabriek heeft aangifte gedaan van de ontvangst van twee vervalschte wissels. Twee Duitsehers, die spoorloos verdwenen zyn, worden voor de daders gehouden. Het roodvonk heeft te Utrecht op gehouden epidomisch te heerschen. Met vreugde werd door de visschers te Vollenhove vernomen dat de proefrijd van het verbod om te visschen mot den wonder- kuil wordt voortgezet. Van byna alle vis- schersvaartuigen wapperde de driekleur. Knuvolder, de dader dor dief- stallen by den heer Welsing te Arnhem en de firma Do Booy en Crans te Elden, is heden door de Arnhemsche rechtbank veroordeeld tot vyf jaren gevangenisstraf. Twoo jongens speelden te Har- lingen op eene stoep, en de kleinste, op het deksel van oen put trappende, had het onge luk daarin te vallen. Do andere, 10 jaar oud, zag nog alleen maar do handjes van den dren keling en had do tegenwoordigheid van geest hem het putemmertje toe te werpen en hem toe to roepen dit te grypen, wat de drenke ling dan ook deed. Het touw stevig vasthou dende, schreeuwde nu de lOjarige zoo hard hij kon om hulp. Deze schoot toe, en het jongetje werd uit zyn benauwden toestand gered. Omtrent don torenval to Qeldrop schryft men nog: De reus te Geldrop is ge vallen. Toen alle voorbereidingen genomen waren, is genoraal Kromhout, intyds telegra- phiscli ontboden, zich persoonlyk bij het vallen van den toren komen overtuigen van de uit werking der ontploffing. De berekeningen van kapitoin Gysbortl Hodenpljl bleken zeer nauw keurig geweest te zyn, want statig en kalm zakte de kolossus Vrydag middag 'ongeveer halfdrie ineen en kwam, zonder ongelukken te veroorzaken, terecht juist op de plek, door don kapitein aangeduid. Eene aanzienlyko menigte was getuige van het indrukwekkend schouwspel. Eenige oogenblikken na den val waren twee vlaggen op de puinhoopen geplant een waardig gedonktoeken op het graf van den heengeganen vriend. Gistermorgen werd teKapelle- brug (Klinge) by den herbergier Blommaert oen vreeselyk drama afgespoeld. Zekere Mortier van Trompe (België) heeft do dienstbode van B., Seraphina Van Puyvelde, vermoord en daarna zichzelven gedood. Mortier, houthakker van beroep, had Zondag met zyne beminde, Seraphina, die in de herberg „Het Mantje" diende, twist gehad. Gistermorgen kwam Mortier, die den geheelen nacht gedronken had, naar zyn werk in een bosch nabij de woning van Seraphina. Op het oogenblik, dat deze uit den koestal kwam, waar zy het vee gemolken had, ging hy haar achterop en volgde haar in de gelagkamer, waai" hy haar mot zyn hakmes een slag in hals en kin toebracht. De slag was niet direct doodelijk, hot slachtoffer leefde nog eenige oogonblikken. Onmiddellyk nadat de misdaad was ge pleegd, kwam do bewoner der herberg binnen. Do moordenaar wierp hem hot hakmes voor j de voeten, zeggende: „Kap nu ooi- mynkop maar door." Terwyl B. aan de straat oin hulp riep en moord schreeuwde, sneed de moor. denaar zichzelven met oen scheermes, dat hij by zich had, den hals af. De politie werd terstond met de zaak in kennis gesteld en bewaakte de lyken, tot de justitie tor plaatse was. {it. C.) De by een brand in een kruide, nierswinkel in eene nauwe steeg in Uounsditch Londen, in do vlammen omgekomen vier per sonen zyneene 60-jarige vronw, eene 73-jj rige met haar dochter en kleindoi utertje,eef, kind van 3 jaren, dat doofstom was. Volgens telegram uit Nieuw York kan tusschen 23 en 25 Januari storm- weder uit het zuidwesten verwacht worden op de Britscho en Fransche kusten. Een r y k j o n g m e n s c h t e Ghicago heeft aan die stad een millioen dollars ten ge schenke gegeven ter stichting van eene uni versiteit op den voet van die te Heidelberg, In eeno fabriek van aardewerk te Burslem, in Engeland, is Dondordag een vloer ingestort, waardoor machines en Werk lieden samen naar beneden vielen. Gelukkig waren in het vertrek daaronder de werklieden juist afwezig. Twaalf der gevallenen werden, sommigen zeer zwaar, gekwetst, In den ochtend van den 22stei> dezer is te Trier, om acht uren, een goederen trein, van Karthaus komende, by hot inrjjden van het station, ontspoord. 18 wagons wei don min of meer beschadigd. De waggon, onmiddellyk achter do machine, Lag geheel op zyde en was ineengedrongen. De persoon, die het toezicht op de goederen hield en in dien wagen zat, moest met eene ladder daaruil gehaald worden. Door de kachel in don wagen had hij hevige brandwonden bekomen. De vice-admiraal Louis Hutton Vesturme heeft zich to Falmouth van 't leven beroofd. In tegenwoordigheid van zyne vrouw maakte hy een pook gloeiend in den haard en stak zich die tot viermalen toe diep in den buik. Hy stierf weinige uren later. „Het was t gevolg van de whisky", zeide hy kort vóór zyn dood. Te Blidah heeft een soldaat, Retrouvé genaamd, voor den krygsr. ad terecht gestaan, die, tot altoosduronden dwangarbeid veroordoeld, was losgebroken. Bii de behan deling zyner zaak wierp hy den commissaris, die het requisitoir voorlas, met zijn schoen. Retrouvé is daarop staande de zitting ter dwd veroordeeld. BUITENLAND. Frankrfjk. Op bevel van den minister van binnen landsche zaken heeft de onderprefect van Briey zich naar de Duitsche grenn begeven, om onderzoek te doen naar het voorval tus schen den gewezen jachtopziener Barberotf- en een Duitschen tolbeambte, op Vrydag jl.' Overigens bevatten de Fransche dagbladen' nog geene nadere byzonderheden omtrent dl voorval. Aan de „Ind. Beige" wordt echte; gemeld dat dit nieuwe geval te Parys geene ontstemming heeft gewekt. Wel hebben eenige radicale bladen het gebeurde by zonderiyke uitgifte ter kennis hunner lezers gebracht, maar de openbare meening heeft L er zich volstrekt niet ongerust over gemaakt. De „Figaro" verzekert dat koningin f Victoria op hare reis naar San-Remo te Parjj! zal vertoeven en daar den heer Carnot zal| ontvangen in de Engelscho ambassade. Gelyk reeds gemeld werd, is Louise Miche l in eeno vergadering van anarchisten te Havre! gewond door zekeren Lucas, die eene revolver f op haar afschoot. Lucas is pakhuir. knecht b: een koopman to Havre. Hij stond achtï Louise, toon hy de twee schoten op haar loste. Louiso bleef staan en men dacht zy niet was gewond, maar spoedig bleek dat I do wond zelfs govaarlljk was. Een kogel nan I oen stukje van het oor weg en de anders! drong achter het oor door In he'. slaapbeen- Do aanwezigen violen den man aan, niet dan met de grootste moeite gelukte her I der politie Lucas uit do handen der vro# dende menigte te redden. A angaande de be - weegreden, welke tot dezon moordaanslag aanleiding gaf, is nog niets he- -:d. Volgens de „XIXmo Si i-/' is voordel decoratie van den heer Legrand 100,000 ir- betaald, niet door hemzelven echter, maar door I zyne onlangs overleden moeder, on is er zelh I sprake van oen proces daarover tusschen hare erfgenamen. De „Paris", dit bericht bovcs' gonde, voegt er op geheimzinnige wijzo' aan toe dat, 1 dien men het wilde, mets -makkelijke-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2