V.'i] goven echtor den muziekliefhebbers den welgemoenden raad vroegtijdig plaatsen te be spreken, daar zonder twyfol dit concert zeer bezocht zal worden, ton einde den maestro te kunnen genieten en hem don lof too te bren gen, waarop hy alle aanspraak heeft. De regeling van' dit concert is opgedragen aan Schreuder en Van Baak's algemeenon Muziekhandel. Door den hoer C. H. De Jong, schoon maker en loderhandolaar alhier, is heden mm burgemeester en wethouders" het volgende schrijven ingodiend: „De aanmerking, in Uwe Vergadering van den Gemeenteraad, betreffende ingewonnen information, van een man van het vak, kan ik UEd. mededeelen dat do schoenen, met inbegftp van 10 pet. winst,- kunnen"geleverd wordon voor f 3.23, dat zy beter in verband zitten als by een ander schoenmaker alhier, on injjna werklieden geene schoenlappers, maar goede werklieden zijn, waarvan do moesten vroeger op fabrieken in Noord-Brabant werkzaam waren, en inderdaad den naam van schoenmaker kunnen dragon. „Dat ik vroeger niet lager inschroef komt, omdat ik myne prjjzen niet behoof to laten drukken, aangezien ik in deze Gemeente in mijne qualiteit zij buiten concurrentie. „Ik ben bereid m(jne berekening hiervan te overleggen, by overlegging der facturen van inkoop. „NB. Om vergissing tejvoorkomon, moetik hierbij voegen dat hier niet is bodoeld machine- werk, maar gewoon handwerk." Naar wy vernomen, zullen binnen korten tijd de Bell-ringers of klokkenspelers, die zich reeds meermalen hier ter stede in de Stads- zaal doden hooren en steeds met een druk bezoek vereerd worden, wederom alhier eene uitvoering komen geven. De begrafenis van dr. Gratama zal ge schieden a. s. Maandag om elf uren op do algemeene begraafplaats te 's-Hage. De wethouder dor residentie dr. Mouton zal, tot herstel van gezondheid, naar Carlsbad vertrekken. Naar wy vornomen, hebben zich onder scheidene Hagenaars van verschillende richting vereenigd tot het houden van lezingen omtrent het sociale vraagstuk, in hot byzondor tot verklaring van het socialisme. Beroepen is to IJlst ds. P. S. Bartstra, te "Wassenaar. Tot onderwyzeres 1ste kl. aan de open bare school voor gewoon en m. u. 1. onder- wys voor meisjes te Schiedam is benoemd mej. M. W. Van Grasstek, te Hillegom. Naar men vernoemt, heeft ds. H. H. Zaalberg, Evang.-Luth. pred. te Zieriksee, voor hot boroop naar do Horv. gemeente to Paramaribo bedankt. Ten behoeve van het fonds tot stichting van een christelyk „Te-Huis van zeelieden" te Vlissingen, heeft eene vermogende dame te 's-Hage oeno gift van duizend guldon go- schonken. Do particuliere onder-socrotaris van den Koning, de heer Trossarello, is volgens het „H. Dagbl." overgeplaatst naar Zr. Ms. thesauno en zal vervangen worden door do hoeren J. J. C. Nleuwenhuysen, commies by do inten dance, en jhr. Huydecoper, werkzaam op de bureaux der administratie van hot Kroondo mein. Naar aan het „Vad." uit Rotterdam wordt gemold, gaat dit seizoen do Duitscho Opera niet erg voorspoedig. By do volgendo uitbetaling zal de directio zich hoogstwaar- schjjnlyk genoodzaakt zien 15 pCt. op de gages der artiston te korten, en, naar hot gerucht loopt, zoudon verscheidene zangers op deze conditie niet voort biyven werken. Met verwyzing naar de bekendmaking van het ministerie van koloniën, voorkomonde in de „Nederlandsche Staatscourant" van 15 en 16 Mei 1887 No. 114, wordt nader bekend gomaakt-, dat voor uitzending naar Ned.-Indiö ook onderwyzers in aanmerking kunnen ko men, die niet strikt voldoen aan do daarby gestelde eischon ten aanzien van leeftyd en by-akten. (St. Crt.) Eenigo officieren van vorschillende wa pens hebben te 's-Gravonhage eene coöpera tieve bouwmaatschappij opgericht, waartoe gronden in de è.nmiddellyko nabyheld der Sclie- veningsche boscbje.? ?l1n aangekocht. Daarop zullen villa's worden sfobouwd, wolke/'400a /'600 jaariyks aan den bow'oner zullen kosten, al naar gelang der grootte, eJ» binnen 25 jaar het eigendom zullen zijn van ffo bowoners. Do deelnemers zullon naar eigen verkiezing kunnon bouwen. Het doel is gezond en goed koop te wonen. Het eersto nummer is verschenen van „Kunstnyverhoid", officiöel orgaan van het uüvoerond comité voor de nationale tentoon stelling van oude en nieuwe kunstnijverheid, dezen zomer in Den Haag te houden. De titelplaat geeft een getrouw beeld van den voorgevel van het hoofdgebouw der toutoo'n- stolling. Uit hot blad, dat door de hoeren Gebrs. Belinfante wordt uitgegeven, biykt o. a~ dat- do inrichting „xvan- do afdeeBwg- Niouwo Kunst is toevertrouwd aan den heer A. W. Stortonbeker. Op Vorsteiyk bezoek wordt gerekenddaar voor is aan het uiteinde van hot hoofdgebouw eeno uitbouwing ontworpen, wolko geheol tot ontvanghemor zal worden ingericht en welke in rechtstreeksche verbinding staat met drie kamers, alle in verschillendon styl, in renais sance, Lodewyk XV en Lodewyk XVI. Voor de inrichting dezer zalen wordt gezorgd door de heeren Mutters Zoon. Het algemeen flnantiëel nieuwsblad „de Kloino Kapitalist" zal eene bolangryke uit breiding ondergaan, zonder vorhooging V3n don abonnemontsprya. Elk Zaterdag-nummer zal voortaan bestaan uit 4 bladzyden, behalve do restanteniyst, welke afzondorlyk verschynt. Hot stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Marseille 21 Jan.; de „Gelderland", van Rot terdam van Batavia, is 20 J3n. van Suez vertrokken; do „Koningin Emma", van Am sterdam naar Batavia, vertrok van Aden 20 Januari. Gemengd Nieuws. Men weet welk eene verandering het warmoes- on ander land van do histori sche Havorzaklaan in den laatsten tyd ondor- ging. Niet minder dan 179 arbeiderswoningen heeft do Leidsche Bouwvereeniging er doen verryzon, naar plannon van don architect den heer W. C. Mulder. Dat er gebrek aan zulko huizen was, bleek wol daaruit, dat do meeste spoedig verhuurd waren. (Bode der vorooniging is do heer L. Van Tol op de Beestenmarkt, by wien hare woningen te bovragen zyn). Een groot ongerief was ochter tot heden dat men tot dozo buurt of wyk slechts op ééne wyze toogang verkreeg, nl. door boven genoemde, thans mede bestrato laan. Hierin i6 nu verandering gekomen. Hoden toch is ook de circulatie naar den Morschsingel goopend, zeer ton gerieve dor bewoners niet alleen, maar ook voor ben, die, van hot station koraendo, zicli naar den Morsch moeten begeven, want voor hon is dio wog bolangryk verkort. Eeno bezichtiging van deze nieuwe wyk kan thans gerust worden aanbevolen; maar tovons is hot alleszins to hopen dat nu ook hot vordoro godoelto van don Morschsingel, oigondom dor gemeente Leiden, in eenigszins boteren toestand zal worden gebracht. Do ochtgenoote van den hoer H. Van L., wonende aan de Hoogowoord alhier, had hedenmorgen, omstreeks zeven uren, toen zy do blinden aan hare woning openzette, hot ongeluk, wegens de toen reeds heerschondo gladheid der straat, hier in het byzonder dor stoop, uit to glydon on den bovenarm, dicht by den schouder, te breken. Lator in den morgen en in den middag was het op do straten nóg gladder, zoodat allo loopenden moeite hadden op do boen te biyven. Ten einde hierin behulpzaam te wezen, werd van gemeentewege aan en op de brug gen zand gestrooid, torwyl ook eonige wel willend en aan de politie verordening gehoor- gevende inwoners botmakende stoffen vóór hunne woningen strooiden. Niettemin bloven echter toch nog velen hierin nchtorwogo. Hoe is het mogelijk 1 Gedurende do afgeloopen week werd hier ter stede éón geval van dipbtheritis aangegeven, met doodelyken afloop. Gevallen van andere besmettolyke ziekten kwamen niet voor. De loop der besmettelyko ziekten in het afgeloopon jaar, vergeleken by 1SSG, was als volgt: in 1887. in 1886. otctI, »angc«, overl. Mazelen123 3 636" 43 Roodvonk 6 goene 46 2 Diphthoritis 47 23 41 12 Typhus en febr. typb. 9 2 8 1 Pokkengeene geene geene geene Epidemie van 24 Mei tot 30 Augustus. Hedenmorgen te halfolf verza melde zich hot 2de bat. inf., ten einde geïn specteerd to worden door den majoor Bloem, commandant van dat bataljon. Door het vochtige weder werd die inspectie binnen de kazerne gehouden; ook do kamers, door dat bataljon bewoond, zyn geïnspecteerd, welke uitmuntten door reinhoid. Te halfóén was de inspectie afgeloopon en kregen hot kader on de manschappen voor het overige van dien dag vry af. Iemand te Rotterdam trok Don- dordag een twintigste van de "ƒ50,000 uit de Staatslotery. Hiorovor geraakte by in oen zóódanigon vreugderoes, dat hy zyn patroon het werk opzegde, de nioost dwaze inkoopen doed en met een zwerm vrienden „uit"ging. üp-hot' oogenblik moot hy reeds meer dan do holft hebben zoek gemaakt. Ten govolge van de gladheid der straten, reed heden te Amsterdam eene mot oen paard bespannen bierkar van de brug over de Heorengracht by do Heisteeg te water. De voorman wist tydig genoog van don bok te springen, doch ondanks de hulp van Sinck's toestel, kon men den wagon niet eerder uit het water halon, dan alvorens het paard reeds dood was. Voor eon porceol in do Kalverstraat 25 viel een man, die op eene ladder stond glazen te wasschen, doordien de ladder door dezelfde oorzaak uitgleod, door de vensterrui ten. Ernstig gekwetst werd hy naar het gast huis gebracht. (Hbl.) Uit Almeloo meldt men van heden dat de werkstaking voortduurt, doch de be volking zich kalm houdt. Een deel der veld- wachtors, die van olders waren gekomen om de orde te helpen handhaven, is weder ver- trokkon, doch een detachement huzaren is er aangekomen. In eene buitengewonealgemeene vergadering van leden der coöperatieve volksbroodbakkory „Do Volharding" te 's-Hago is, op voorstel van het bestuur, besloten aan de werkstakers te Almeloo brood te zonden tot een bedrag van f 500, en op deze wfjze de workstaking te ondersteunen. Eene der grootste fabrieken van lakons en stoffen in Bolgiü, die vab de heeren Hauzour on Co., te Ensival, by Verviors, is totaal afgebrand. Do schade wordt op 1 mil- lioen franken begroot. Te Rochester zyn twoo vrouwen, de huisvrouw van oen mandenmaker en hare hoogbejaarde moeder, by oen brand in de vlammon omgekomen. Te Woodford is oen meisje in een Te Huis voor Vrouwen by soortgolyko gele genheid zoodanig vorwond, dat zy dra aan do govolgen overleed. Het onderzoek dor in boslag ge- nomen stukken van don hoer Wilson te Parijs heeft niets byzondere aan het licht gebracht. Uit de lyst dor abonnenten op Wilsons blad „Le Moniteur de 1' exposition" is niet geble ken dat de personen, die eene ridderorde ont vingen, deze behaalden door hot nemen van aandeelen in dit blad. Do heer Jacquot o. a. bleek reeds in 1885 6000 franken to hebben gestort, torwyl h(j eerst veel later de ridder orde ontving. Do heor Athalin moest nu ook nog do stukkon onderzooken, die in de bureeleu van de „Moniteur" in beslag zyn genomen. De brand to Birmingham was grooter dan eenige brand daar in de laatste jaren. Do magazynon der moubelmakersfirma Mairis en Norton, waarin hy ontstond, bo- sloegen eene oppervlakte van 1000 vier kante meters. Hot trappenhuis heeft ook hier als schoor steen gowerkt en reeds eenigo minuten na het uitbreken van den brand stond het mid delgedeelte van het reusachtige gebouw in lichterlaaie. Er hoersehto groote ontsteltenis toen be kend werd dat een aantal vrouweiyke be dienden uit den restaurant, wolke deel uit maakte van hot gebouw, en het gezin van den conciergo te midden dor vlammon nog te slapen lagen. Allen werden echter gered door do brandwoormannen, die door een pa3r moedigo matrozon werdon bygestaan. In anderhalf uur was men het vuur meester, doch het had toen reeds het gansche gebouw verwoest en volo dor belendonde perceelen zwaar boschadigd. De schade wordt zeer vorschillond geschat. Sommigen zeggen 50,000, maar anderen be weren dat zy 100,000 pd. st. overtreft. Bene nieuwe, schitterende ster zou door den bekenden componist Massenet ontdekt zyn ln een Parysch salon, en wel eene jonge Amerikaansche, Sibyl Sanderson genaamd. Zy heeft verschillende gedeelten gozongon uit „Manon" met den heer Talazac. Haat- succes was glansryk. Zy hoeft eene fraalo stem en hare schoonheid schynt haar talent te evenaren. Naar de „Köln. Ztg." meldt, had gisteren, Vry dag, eene zeldzame omstandig heid invloed op do stemming der Beriynsche- beurs: het gerucht namoiyk dat deDuitsche kroonprins zich do bakkebaarden bad laten, afnemon. Dientengevolge was men zeor be zorgd "óRTTreht 's PTffSéh toestarwtpwelke-k»- zorgdheid echter tot nog too ongegrond bleek, want ze werd nog door geen enkel nador bericht bevestigd. Voornamelyk op de nabeurs was de working van het gerucht op do pryzen merkbaar. B y "S c li wTrt n zakt^Pfe-gisterwB-op. het Ziegolmeor vyf personen door het ysallen verdronken. In den stryd, weikon Columbia voor zyne onafbankelykheid tegen Spanje heeft gestreden, werd door een knaap oen helden moed getoond en door een Spaanschen gene raal eene wreedheid, waarvan men de weerga maar zelden aantreft. Genoraal Morillo, het meest bloeddorstige en verraderlyke werktuig, zag eens, terwijl hy in zyne tent zat, een knaap weenend op bont afkomen, en vroeg hem wat hy kwam doen. Het kind antwoordde dat hy om het behoud van 't loven zyns vadors, die krygsgovangen was gemaakt, kwam smeekon. „Wat kunt gy doen om uw vader te red den?" vroeg de generaal. „Ik kan maar weinig doen, maar wat ik kan, wil ik gaarne doen." Morillo nam den kleinen knaap by het ooi en zeide: „Zondt gy dat oor wol willen missen om uws vaders leven te rodden?" „Zekor wel," antwoordde do jongen zonder aarzelen. Daarop riep do generaal een soldaat en beval hem het oor van den knaap af te 6nyden. De knaap weende, maar had zich niet ver zet, toen het barbaarsche bevel word uitge voerd. „Zoudt gjj nu uw ander oor ook nog Ü6ver willen verliezon, dan uw vader zien sterven?" vroeg Morillo vervolgens. „Ik heb veel pyn gehad, maar voor myn vader kan ik nog wel meer pyn lyden," was het antwoord van don knaap. En ook het andoro oor op Devel van den gonoraal afgesneden, zonder dat de edele jongen ditmaal zelfs weende. „Ziezoo," zeide nu Morillo, die niet hot minst getroffen was door zooveel moed, geest kracht en kinderlyke liefde. „Gy kunt straks gaan, maar eerst moet de vader van zulk een zoon storven." En het monster liet, in tegenwoordigheid van den knaap, die dus tevergeefs geleden had voor zyn vader, dezen het hoofd afslaan. Eene merkwaardige liefdestra- godie wordt uit Frankryk, uit bot Var- departemont medegedeeld. Do rechtbank van dit departement veroordeelde een zekeren Anicet, die zyne schoonmoeder om het leven had gebracht, tot vyf jaren gevangenisstraf. De oorzaak van den moord was echter niet, zooals mon allicht zou vermoeden, haat, of een hovige afkeer, maar onbeantwoorde liefde. Anicet, die thans dertig jaren oud is, was vyf jaron geleden met een meisje getrouwd, dat twee jaron na haar huweiyk ovorleed. De ontroostbare weduwnaar vond echter eonige vergoeding voor zyn verlies in de nabyhoid zynor schoonmoeder, die hem langzamerhand zóó dierbaar werd, dat hy haar ten huweiyk vroeg. Zy wees hem beslist af, maar dit was slechts in 6taat om Anicete liefde nog sterker te doen worden. Hy liet haar niet met rust ou eindciyk besloot hy oen stouten stap te wagen. Op den eersten Augustus van het vorige jaar verborg hy zich in haar woon vertrek en drong nogmaals by haar aan op een huweiyk. Zy zeide hem dat hy zulk eene dwaasheid toch niet moest begaan, waarop hy liaar twee kogels in den rug schoot, zoo dat zy levenloos ter aarde stortte. Voor de rechtbank schilderde hy zyne hevigo liefde voor de vermoorde en verzekerde dat hy de revolver by zich had gestoken met hot plan, niet do schoonmoeder, maar zich zelf te dooden in het goval eener weigering. Zyn verdediger trachtte wel uit de liefde voor de schoon moeder de ontoerekenbaarheid van zyn cliönt to bewyzen, maar het gelukte hem niet de gezworenen geheel en al te overtuigen, want dezen namen slechts enkele verzachtende om standigheden in aanmerking.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2