"^'i-ydag Januari. A0. feze <jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagenuitgegeven. Leiden, 12 Januari. Feuilleton. In eene achterbuurt. rjj I r~\ iooö. a. DAGBLAD. 7* PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poit1.40. AAqnderlijke Nommerpa 0.05. PRIJS PER APVERTENTIEN: 1 Yan 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ...Grootsere lettere naar plaaUruimte. Yoor het inSr. oaefieeren bTiiten de etad wordt-^ 0.10 bor3ke*d; Naar wij vernemen, is do hoogloeraar aan ze universiteit dr. M. J. De Goeje benoemd correspondeerend lid der „Société de Géo- rapliie" to Parijs. Hedenmiddag werd op de begraafplaats ip de Groenesteeg tor aarde besteld het loll'elyk overschot van wijlen onzen stadgo- opt den heer J. Van Lith. Vele vrienden van den overledene bevonden ich op don doodenakker, alsmede do hoofd- nderwijzeres en enkele leerlingen van de bo- .ftarschool op de Garenmarkt; terwijl ook de udste knechts van den overledene het ver ingen hadden te kennen gegeven om het toffelyk overschot naar zijne laatste rust- laats te mogen begeleiden. Tal van bouwkundigen waren mede opge- omen om van deze treurige plechtigheid etuige te zijn. Aan de groeve wijdde dr. H. G. Hagen en enkel woord van hoogachting en diep evoelde waardeering aan de nagedachtenis an den overledene, die oen eerlijk, braaf man .-as, met een hart vol liefde voor anderen ich kenmerkende door een heldor verstand n een praetischen blik. Veel zal door zjjn eengaan worden verloren, niet alleen door jjne oigen kinderen, maar ook door die van aderen, wier belangen in hem een trouwen erzorger vonden, gotuige zijne warme toe wijding aan de bewaarschool op de Garen- ïarkt, van welker bestuur hjj gedurende 7 jaren hot penningmeesterschap had waar enomen en waarvan hij nog een der weinigo ïeer in leven zijnde mede oprichters was. iej. Greevo voelt daarom meer dan anderen reik oen krachligen steun zy heeft verloren n hoe van de schoolkinderen als 't ware en vader is heengegaan. Diep trof allen dan ok het bericht van zijn overlijdenmaar root was nu ook de behoefte der kindoren m bjj de beide kransen, welke do kist reeds ekten; ook een van hen te voegen, als een •etuigenis hunner diepe waardeering voor etgeen de overledene voor hen was en deed. Een dor meisjes kweet zich hierna van <ezo aak, hetgeen by het „rust in vrede", dat aarbp van hare lippen kwam, op de aanwe- igen een tredenden indruk maakto. De heer Hagen wees er alsnu op, dat, waar ok thans zooveel betreurd wordt, er tevens oden tot dank bestaat dat Leiden zulk een ;oed' burger als do overledene was, heeft nogen bezitten, en dat zyno kinderen zulk en vader als hy was, hebben gehad. Van DOO-R V It. Vele van Leidens ingezetenen zullen wel- icht» bekend zyn met een groot gedeelte 'nzel stad, nl. dat gedeelte, waar do minder ovoorrechton in de maatschappy de hutten lenner armoede hebben opgeslagen; maar •aarentegen zullen voor velen de benauwde tegen, slopjes, poorten en andere daarmede elykstaande holen (want meer zyn dieniet!) eir gesloten boek zyn, waarin het hun nog ooit vergund was door de eene of andere 'mstandighoid een blik te slaan. Niet alzoo echter met dat gedeelte der tilden ten in de medicynen, die ter practisclie ooefening der obstetrie, na hun candidaats- 'f 2de Natuurkundig-examen, worden geroepen, m da.ir, op die plaatsen (waar degenen, die r reeds zijn, een feilen strijd moeten voeren m niet in den „struggle for life" onder te aani nóg een nieuwen wereldburger in het anzjjn te brongen. Ik stel u dus voor, aan de fond van zulk Lith was eon degolyk man, wiens naam daar door een goedo naam was, weikon de kinderen nu hoog in eere hebben te houden. Maar ook zal de overledene in dierbaro herinnering biyven b(j allen, die hem hebben gekend: want hy hooft geleefd, gewerkt, liefgehad en daar door zullen zyiie werken hem volgen. Toen daarna de oudste zoon namens do familie had dank gezegd voor de zoo talryk en voelzydig betoondo deelneming, en vervol gens door do achterbiyvende familiebetrekkin gen en de bowaarschoolkinderen bloemen in het graf waren gestrooid, verl-iet men de stille rustplaats der dooden, overtuigd een edel mensch, na een welbesteed leven, or te heb ben achtergelaten. De gedenksteen ter herinnering aan het spriDgen van het kruitschip op den 12den Januari 1807 is liedon in den walmuur aan het Steenschnur gereed gokom n. Volgens het opschrift wyst die steen tevens de plaats aan waar het rampzalige vaartuig, welks inhoud by de ontploffing zooveel slacht offers maakte en zooveel verwoesting aan richtte, heeft gelogen, iets, waaromtrent tot heden niet iedereen zeker was. Niet medegerekend do ly .t, heeft de steen eene oppervïakto van 0.58x1.10 meter. De inscriptie is van de overzy vrij duidelyk loosbaar. Gisteravond vergaderdon to Rynsburg de antirevolutionairen uit die gemeente tot op richting eener kiesveroeniging. Er waren 71 kiezers tegenwoordig. Tot leden van het be stuur werden gekozen de heeren J. Greven, H. Van Druten, C. Van den Eijkel Antz., J. Van Egmond Dz. en Joh. Oudwater. De contri butie voor het lidmaatschap bedraagt 50 cents. In de voormiddag godsdienstoefening der Herv. gemeente te Loimuiden had Zondag 8 Januari do bevestiging plaats van den hoer J. Th. Hattink, door diens vader ds. J. Ph. Hattink van Harderwyk. Aan do plechtige handoplegging namen deel ds. fJigal van Lisse, consulent, en ds. Hattink van Apeldoorn. In don namiddag aanvaardde de nieuwe leeraar zyn horderlyk werk met de als tekst gekozen woorden van Ps. 121 vs. 1. Eene talryke schare gaf blyken van hare belangstelling. Juist op dienzelfden datum vóór 13 jaren hield de nu doleerende prodikant ds. F. Van Spall zijne introdo in die gemeente. De Staatscourant van heden bevat een koninkiyk besluit van 11 Dec. 1887, waarby wordt bepaald dat voor de verbetoring van do vaart tusschen Kyn en Schie en van den zytak dier vaart, naar 's Gravenhage, en voor de verlegging der wegen langs de Vlieten, waar dio geheel of gedeeltelyk moeten worden vergraven, ten algomeenen nutte in het publiek belang on ten name van de provincie Zuid- Holland onteigend zullen worden eonige eigen dommen, aangoduid in de plans en kaarten, welke op de secretarieën der gemeenten Zoo- terwoude, Veur, Stompwyk, Voorburg, Rijs wijk, Hof van Delft, Vryenban en Delft, ter openbare inzage hebben gelegen. In eene vergadering der liberale kies veroeniging „Hennaarderadeel" te Wommels, is met algemeens stommen besloten, zich aan te sluiten by do centraio kiesvoreeniging in het hoofdkiesdistrict Franeker. Na gedachten- wisseling over verschillende candidaten voor de verkiezing der Kamer van honderd in Maart, werden op hot gros gebracht de heeren A. Buma to Hindeloopen, J. Rinkes Borger te Leiden, B. H. Heldt to Amsterdam en F. Lieftinck te Haarlem. Naar het Haagscho „Dagblad" meldt, is eerstdaags to verwachten do oproeping van jonge schilders, die mede willen dingen naar de subsidiên, namens Z. M. den Koning te verleenon aan vyf jonge schilders tot een be drag van f 1000 en hoogstens van f 1500 voor hen, die zich in hot buitenland op het figuurschilderen wenschen toe te leggen. In den loop van het jaar 1887 hebben zich voor plaatsing als leorlingo aan 's Ryks kweekschool voor vroodvrouwen te Amster dam aangemeld 52 candidaten. Van dezen werden door den geneeskundi gen inspecteur 15 geschikt gooordeeld. Door den minister van binnenlandscho zaken werden er van die 15 7 inwonondo en 5 uitwonende leerlingen aan de school geplaatst. Het huishoudeiyk behoor der school werd in 1-887 gereorganiseerd en aan het hoofd daarvan eene directrice gesteld. De minister van Staat, minister van binnenlandsche zaken, breugt. ter algemeene kennis dat do zalen van 's Rijks Museum to Amsterdam, waarin de verzameling van 'sRijks prentenkabinet is geplaatst, voor hot publiek zullen gesloten zyn van '20 Jan. tot 1 Maart 1888. Wordt door belanghebbenden aan den direc teur van 's Ryks Prentenkabinet aanvraag gedaan gedurende dien tyd de studiezaal op een of twoo dagen hl do week toegankolyk te stellen, dan is hy gemachtigd daartoe over te gaan. De minister van justitie brengt opnieuw in herinnering dat allen, dio tot den Neder- landschen adel behooren, gehouden zijn, over eenkomstig do bestaande bepalingen, aan het departement van justitie kennis te geven van de inhunno geslachten voorgekomen geboorten, huwelyken en sterfgevallen, en wel door de inzending van gelegaliseerde volledige af schriften van de in de registers van den burgeriykon stand ingeschreven akten. De Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoorwegen heeft aan de heeren dr. W. H. Vaster, dr. L. J. N. Van Setten, S. Sthee- man, H. A. Stheeman, A. Koning en J. A. Bleyenberg, allen te Meppol, hare groote er- kenteiykheid betuigd voor do hulp, door hen bij het spoorwegongeluk to Ruinerwold verleend. Volgens Inlichtingen, der „Tndópendanee beige" geworden, zyn noch de „Haarlemsche Courant", noch de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" op de hoogte van den waren stand van zaken wat betreft de wyziging der Hol- landsch-Belgische grens tusschen Gent en Terneuzen. De eerste vergist zich door te beweren dat de onderhandelingen zijn afge broken. Workelyk hebben er geene onderhan delingen plaats gehad, wanneor men het goed beschouwt; dus kan er ook geen sprake zyn van eene verbreking dier onderhandelingen en allerminst van eene breuk, ontstaan doo.- den eisch eener geldelyko schadeloosstelling van de zydo van het Belgische gouvernement. De tweede is niet minder op eon dwaal spoor wanneer ze bekend maakt dat er on langs eene overeenkomst geteokond is. Do zaak is inderdaad nog steeds aanhangig. Het „Journal de Bruxelles", het officieuze blad der Belgische regeering, deelt nu dien aangaande het volgende modo: In liet midden der NeJerlandscho gemeente Baarlo-Nassau liggen eenige stukken land, welke deel uitmaken van de Belgische ge meente Baarle-Hertog. Dat dit tot wondorlyke verhoudingen aanleiding geeft, spreekt vanzelf. Door hot tractaat van 5 November 1842 en de overeenkomst van 8 Augustus 1843 n deze toestand echter bestendigd. Maar toen reeds begreep men dat eene betere regeling er van noodzakelijk was. De zaak is lang onderzocht en eene over eenkomst is eindelijk ontworpen, waarby twee Nederlandsche dorpen Castelre en Alecote r aan België worden afgestaan, waarvoor dit Baarle-Hertog ln ruil geeft. Van oene schade loosstelling in geld, door een dor landen -it. te keeren, is nooit sprake geweest. Ook volgens dit blad is door de betrokken regeeringen nog geene beslissing omtrent de e grensregeling genomen. By verzending van postpakketten naar België behooren de dounnnverklnrimren zerg- een medicus, eens een kijkje te gaan nemen in zoo'n achterbuurt. Volgt my dan naar óéne van die vele smalle, muffe en ongezonde stegen, zooals Leiden ze helaas nog te veel bezit. Zyt ge daar en hebt ge halt gehouden voor eene poort, welke ook nog talryke menschen her bergt, staat dan even stil en laat ik u in deze onbekende oordon voorgaan. Loopt, asjoblieft, vlak achter mij, want ééne schrede van den rechten weg af zou u kunnen doen terechtkomen in de morsige kolk, midden in hot gangpad, welke, behalve om het vuil op to nemen, dat de bewoners daar believen neer te gooien, ook den kindereu van dienst is, om er hunne houtspaanders en papiertjes, alias „scheipies" in te doen varen, waarby niet zelden van do vingertjes gebruik wordt gemaakt om den modderboel in oene golvende beweging te brengen, waarin dan, precies als in do zee, „gollevies" ontstaan. „Kok mènes eens hobbele!" Ziezoo! de kolk is gelukkig gepasseerd; loopt nu een beetje aan den rechterkant, anders loopt ge tegen de ton, bestemd om het regenwater op te vangen, dat der geheele poort tot drinkwater dient. Eindelyk zijn we dan aangekomen voorde deur van eene schamele woning, achter welker venster (het oenige, dat zy bezit) een tlauw schynsel vAn eene vetkaars of olielamp is waar te nemon. Door een tik op de deur geven we het verlangen te kennen, binnen gelaten te willen worden, waaraan door een klein meisje van omstreeks acht jaren wordt voldaan. We hooron iets achter de deur wegschuiven, waarop deze opengaat. „Dag meheir!zegt de kleine, terwyl zy voor my de deur, voor zoover het nauwe portaaltje dit toelaat, wyder tracht te openen. „O, moheir! pas op do stain", zegt zy, terwyl ik binnen wilde gaan. „Op den steon, op welken „Dèrzoo moheir; daar leit ie, daar doene me 's aves de deur mee dicht, anders kiert ie zoo en leit moeder op do toch!" Dat was het nachtslot voor die menschen! Een steen Ach, zy hebben geen ander slot noodig; niemand zal by ben iets van zyne gading vinden. Ze zyn zelfs te arm voor de dieven Nu, don steon ontliep ik, en, zoo ergens, dan kan men hier „met de deur in het huis vallen." Ik was dus in het woonvertrek, dat tevens tot slaapplaats en keuken diende. Zou het woord „keuken" hier ook geene bittere ironie wezen; hier, waar het menu van niets anders gewaagt dan van gekookte aardappelschillen en soms van „gemoeste" afval van rapen, knollen en kool? Laat de fijnste Fransche kok aan deze spyzen eens een smakolyken naam gevci als hy kan By het schynsel van oene olielamp is het u mogelyk de in de kamer aanwozige voor werpen te onderscheiden, echter nadat eerst uwe aandacht er nog bepaaldelyk op gevestigd is geworden. Eene kleine, vierkante tafel, waaraan even veel poot en als hoeken behoorden te zijn, betreurt het gemis van één harer vier onder danen en torst, daarin te gemoet. gekomen door een half daaronder geschoven kist, hot olielampje benevens het onvermijdelyke koffio- keteltje en twee „kommetjes." Een stoel en de andere vrye helft van le kist scliynen tot zitplaatsen te dienon, terw jl eene gedoofde, havelooze kachel zich staat te verwonderen waarom zy hier staat als zij toch niet gestookt wordt. En daarginds merken we eene slaapplaats op, waarop de patiënte is uitgestrekt, of bete waarop de patiënte ligt gekromd, de kniel i byna tot do kin opgetrokken. Wordt vrvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1