I jjgoraETPfcuaeaapgag enz., heeft dit jaar opnieuw zulk een feest aangelegd, dat, by gebreke aan ijs, in de sociëteit „Ons Genoegen" werd gevierd. Dank ztj de vele en ruime bijdragen van de ge goede ingezetenen, kon het op flinke schaal plaats hebben. Na in optocht, voorafgegaan door de muziek der dd. schutterij, door de stad te zijn getrokken, werden in genoemde sociëteit, daartoe feestelijk vorsierd, allerlei volksspelen gegoven. Behalve andere tractaties werd den kinderon een warme maaltijd aan- goboden. Ten slotte kregen zjj nog een en ander mede naar huis, terwijl eeno flinke buitengewone bedeeling aan de ouders eerst daags plaats heeft. Hot bestuur der tjsclub hoeft alle reden tot zelfvoldoening over het welgeslaagde winterfoest. (2V. R. C.) Uit de Haarlemmertrekvaart te Amsterdam is gisteren het in staat van ontbinding verkeerende ljjk van een jongen opgehaald, die waarschijnlijk bij het schaat senrijden was verdronken. Het ljjk had ten minste nog schaatsen aan de boeten. In oene tapperij op den Zeedijk te Amsterdam is gisteren verschil over be taling ontstaan tusschen drie schippersknechts en de tapster met hare dochter. Daarbij zijn de drie mannen door do twee vrouwen zóó danig aan het hoofd verwond, dat zij in het Binnen-Gasthuis verbonden moesten worden. Eenigen t ij d vóór denaanvang der voorstelling, terwijl nog slechts enkele personen op het toonoel aanwezig waren, ont stond gisteravond in den schouwburg „Fras- cati" van de heeren G. Prot Zoon te Am sterdam, in eene der dameskleedkamers, brand. De oorzaak was waarschijnlijk eeno te groote gasvlam, welke zich aan eene of andore brand bare stof mededeelde. Ten minste het vuur breidde zich vrij snel uit, maar gelukkig kon den toen eenige artisten en machinisten toe schieten, die de op het tooneel aanwezige brandkraan in werking brachten, terwijl door de daar geplaatste brandschel de brandweer gewekt werd. Het vuur was zeer spoedig be dwongen. De schade i3 niet groot. Alléén hooft de kleedkamer wat geleden en zyn enkele koffers met kostumes en toiletkistjes van de dames-artiston verbrand of zwaar beschadigd. Bezoekers waren nog niet in den schouw burg aanwozig, doch mon mag aannemen dat, indien de brand later ware ontstaan, het ongeval spoediger ontdekt zou zijn, en de toeschou wers waarschijnlijk er niets van zouden be speurd hebben. In olk goval was van rook ontwikkeling in de zaal geon sprake, en bij de ruimo uitgangen zou geen gevaar gedreigd hebbon. Inmiddels is door dit ongeval bewezen dat de brandbluschmiddolen in „Frascati" in zoor voldoenden toestand verkeoren. Do schouwburg was gisteravond gesloten, wat oene teleurstelling was voor de velen, die „Mamsol Nitouche" kwamen zien. Heden (Woensdag)-avond is er wederom voorstelling. In den loop van den avond werd de schouw burg bezocht door den burgemeester. (Hbl.) In de beide zakon, de vorige woek medegedeeld, deed de rechtbank te Rotterdam gisteren uitspraak, en veroordeelde don 18 jari gen bakkersknecht, aldaar wonendo, die gel den, aan zyn meester te Schiedam toebe* hoorende, voor dezen had ontvangen, doch niet afgodragen, tot eene maand gevange nisstraf. Do 18-jarigo bakkersleerling, wonendo te Waarder, die ten nadeele van zijn meester te Gouda een wagen met St.-Nicolaasgebak en chocolade verduisterde, werd veroordeeld tot 11 dagen gevangenisstraf. Gistermorgen had de wisse 1 wacli ter Smits aan het station te Utrecht, terwijl hjj bezig was mot rangeeren, het ongeluk tusschen do buffers van wagens te gerakon, waardoor hjj ernstig geknousd werd. Door onbekende oorzaak brak gisteren een felle brand uit in de stoomhout- zagery van G. Van der Erp te Hilversum. Door het snel en flink optreden der brandweer was men het vuur spoedig moester, doch er is vrij wat schade geleden. Ook is door eene onbekendo oorzaak de z. g. oranjerie, toebehoorende aan baron Van Wijn bergen te Loenen (Betuwe), geheel door brand vernield. Twee echtelieden, die beiden dronken waren, geraakten in hunne woning te Munsterscheveld aan het vechten, waardoor de lamp op den grond viel en hot voorgedeolte van de woning verbrandde. Er is van politie- wege proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Het gebrek aan geneeskundige hulp doet zich in Noord Holland nog steeds gevoelen. Te Anna-Paulowna heeft zich, niettegen staande f 1700 toelage wordt aangeboden, nog geen geneeskundige gevestigd. Ook andere, zelfs welvarende dorpen in Noord-Holland zoeken, niettegenstaande be hoorlijke toelagen, tevergeefs een genooslieer. De opbrengst der inschrijvingen en collecte te Devonter voor het verstrekken van warm voedsel aan kinderen van onver- mogenden bodraagt ruim f 1500. Gisteren is men begonnen met ruim 40 kinderen aan een disch in een gemeentegebouw. Door de voornaamste dames dor gemeente worden zy bediend. Door onbekende dieven is in de kerk te Hoythuizen ingebroken. Drie offer blokken werden bestolen. Een onderzoek is door de politie ingesteld. Men schrijft uit Almeloo, dd. 10 Jan., aan de „Zw. Crt.": Gisterochtend werd in de stoomkatoenweveryon der firma's Gebr. Scholton Co. en H. en B. Scholten de ar beiders eene vermindering van weefloon aan-, gezegd, hoedanigo vermindering reeds vóór eenigen tyd in andere fabrieken had plaats gevonden. Wel werd in beide genoemde fa brieken dos namiddags de arbeid hervat, maar tusschentyds afgebroken by H. en B. Scholten, toen aan het vorzoek om het vroegere loon weder te ontvangen niet word voldaan. Een defect aan do machine in de fabriek van gebr. Scholten Co., deed de werkzaam heden aldaar staken. Yan het volk van beide fabrieken vereenigden zich 's avonds zeer velen, die de stad voortdurond doortrokken, moest sociale liederen zingende. By enkele ingezete nen werdon ruiten ingeworpen, na welke bal dadigheden de burgemeester na eene vruchte- looze aanmaning aan do monigte om uiteen te gaan, eene charge door de politie en ryks- veldwacht mot sabel deed maken, welke een gewonscht gevolg had. De avond en nacht zyn verder vry rustig voorbygegaan. Enkele werklieden hebben in de fabriek van H. B. Schol ten don arbeid hedenmorgen horvat; velen loopen woder langs de straten. De rykspolitio wordt heden versterkt. De dienst op de lyn Zevenaar- Kloef-Keulen is gisteren hervat, vooralsnog echter alleen by dag. Uit Woonen verneemt men dat er in Montonegro tegenwoordig groot gebrek heorsclit, en ongeveer 30,000 menschen niet weten hoe zy aan den kost zullen komen. De Russische keizeriyke familie heeft 6r eene scheepslading graan heengezonden, doch Maan dag althans was deze bezending aldaar nog niet aangekomen. Hot barkschip „Straus s", u i t Christiansand, van Java naar Kopenhagen bestemd, is 3 dezer te Skjorvig binnengeloo- pen. De kapt. is by de Noorwoegsche kust overboord gesprongen en verdronken. In het laatst der vorige week is te St.-Petersburg, naar het „Berliner Tage- blatt" uit vertrouwbare bron beweort te ver nemen, een komplot tegen het loven van don czaar ontdekt geworden. De schuldigon, onder wie verscheidene officieren, werden reeds gevat. Soortgoiyke berichten deden (volgens particuliere telegrammen) gisteren ook te Wee nen de ronde. Officiéél is tot dusver niets van dien aard bekend geworden. Men meldt uit Queenstown, dd. 8 Jan.: Het barkschip „Allonby" arriveerde hier gisteren van San-Francisco met oene lading tarwe. Het schip had op de reis veel geloden. Do gezagvoerder rapporteert dat den 17don Oct. oen man overboord viel en in de golven verdwoon voordat men hem kon te hulp komen. Door zwaar stormweder werd alles van dek, ook do dokhut, overboord ge slagen en velo zeilen aan flarden gescheurd. By Kaap Hoorn viel oen stuurmansleerling uit den mast, aan de gevolgen waarvan by over- lood. Een matroos viel van den bezaansboom in zee en de kok 6prong overboord en verdronk. Het eerste nummer van den vyfden jaargang der „Leipziger Musik-und Kunstzeitung" bevat o. a. eene reeks van miniatuur-portretten, acht en dertig in getal, en ondanks hunne kleinheid aitmuntendo door duidelykheid, voorstellende de gozamoniyk# leeraren aan het Koninklyk Conservatorium to Leipzig. Het slot eener korte levensschets van elk dier leeraren vergozolt deze afbeel dingen. In hetzelfde nummer komt een portret en eene uitvoerige levensbeschryving voor van den bekenden, op het gebied der toonkunst zoo talentvollen Carl Gehrts. Uit Charleroi meldt men van gisteren dat Maandag-avond een vreeseiyk ongeluk is gebeurd in de mynen Belle-Vue van de steonkolenbedding van Amercoeur. Vier werklieden, die daar werkzaam waren, werden bedolven. Men haalde later twee lyken en twee zwaar gekwetsten voor den dag. Volgens de „Rocord" heeft men een jachthond in Kentucky, wiens gezicht zeer verzwakt was, met uitstekend gevolg een bril opgezet. Hot half versufte dier was als verjongd en jaagde weer lustig moe. Eens toon hjj in de struiken zyn bril was kwytge- raakt, kwam hy er in den bok mede aanloo- pen, en rustte niet vóór men hem dien weder stevig op den neus bevestigd had. Zoo zegt de „Record."' Een Engelsch astroloog heeft naar aanleiding van de ontmoeting van Mars en Uranus op heden, Woensdag, allerlei ram pen voorspold: mynontploffingen, moorden, vele plotselinge sterfgevallen onder den adel, opstand in de Britsche koloniën enz. Eeno Italiaansche zangeres, Maria Bastia, die byzonder uitmuntte in Verdi's „Aida", heeft hare dienstboden weg gezonden en zich in den kelder harer woning doodgehongerd. In een by haar gevonden brief verklaart zy tot dio daad te zyn overgegaan uit verdriet over hare toenemende gezetheid, welke het haar onmogeiyk maakte hare rollen verder te vervullen. Te V i 11enouve11e schoot een notaris, die zyne cliënten had opgelicht en door de politie werd achtervolgd, zich een kogel door don mond; als door een wonder echter bracht die hem geen letsel toe en mon denkt dat de kogel in zyne maag terechtge komen is. Mon meldt dat het aantal huwe- lijken in Europa in de laatste 20 jaren is verminderd van 17.5 per 1000 inwoners tot 14.1 en in Nederland van 16.2 tot 13.9. By eene botsing tusschen twee Engelsche schepen in het Kanaal zonk het ééne met 6 mando overigen werden door het tweede schip aan boord genomen. De cholora noemt te Valparaiso toe. Er zyn dagelyks 130 gevallen. Marseille en Parys zullem weldra telephonisch verbonden worden. Een jonggehuwd paar is op reis van San-Francisco naar Nieuw-York. Na ver loop van eenige uren krygt het blonde vrouwtje eene gril. Zy wil ys hebben om zich wat te vorfrisschen. Het is niet to bekomen en do echtgenoot is wanhopig. - „Vyftig dollars voor oen portie ys! Ik geef vyftig dollars 1" - „Vyf tig dollars?" vraagt oen medereiziger. „Ja". „Goed. Bij het volgend station zult gy een portie hebben." En indordaad, by het vol gend station brengt de reiziger een schaaltje met ys. Den volgonden dag hetzelfde tooneol. Nu moet do reiziger honderd dollars hebben. Aan het volgende station brengt hy een tweede schaaltje met ijs. Don daaropvolgenden dag vraagt de dame alweder om ys. De reiziger zwygt. Honderd vyftig dollars" roept de echtgenoot om hem te vermurwen. De reizi ger zwygt. „Mynhoor, ik smeek u er om!" „'t Is onmogelyk", is eindelyk het ant woord, „als ik nog moer ys uit de kist neem, biyft myn oom niet goed tot Nieuw-York." BUITENLAND. Fraokrjjk. De Senaat en do Kamer van Afgevaardig den zyn gisteren heropend. De laatste ging ovor tot de samenstelling harer afdeelingen. Do Kamer heeft tovens benoomdtot haron voorzitter den heer Floquet, met 256 togen 151 stemmen: tot onder-voorzitters de heeren Delaforge met 247, Lefóvre met 232, Casimir Périer met 184 en Doville mot 183 stemmen. Do „Agenco Havas" spreekt formeel hot bericht van de „Standard" tegen, datDeroulède door den koning en de koningin van Grieken land zou zyn ontvangen en dat deze vorste- ïyke personen den czaar de door Deroulède verschafte valsche documenten zouden hebben overhandigd. De koning en de koningin heb ben Deroulède noch te Kopenhagen, noch te Athene gezien. Volgens telogrammen uit Weenen heeft de Fransche gezant te Konstantinopel berich ten ontvangen omtrent ernstige onlusten onder do anti-christenen te Djeddah, waarby de Fransche consul zou gedood zyn. Dultiohland. De Koninklyke Academie van Wetenschap pen te Berlyn heeft haren grooten prys van 12,000 fr. toegekond aan den heer Pasteur. By gelogenheid van de onthulling van het godenkteeken voor Qabelsbarger, zal in 1889 te München het tweede internationale Stenografen-congres plaats hebben. In de rege- lingscomraissie heeft zitting voor Nederlant de heer- C. A. Steger, directeur van de sten grafische inrichting der Staten-Geueraal. Het „Posoner Tageblatt" vernoemt i alle Israëlieten, die in Russisch Polen i' kooplieden mot „een patent der lste klasss gevestigd zyn, ook dit jaar zulk een paterj weder verkrygen kunnen, al zyn zy ge$; Russische onderdanen. Voor het overige wo den nog altyd Duitschors uit Rusland vei" drovén; zoo b. v. dezer dagen een ondd wyzer, die daar 24 jaren werkzaam was g, weest en door zyne verdryving thans in bitte; armoede verkeert. In de opera te Berlyn zal men voortaai krachtons besluit van den intendant, Maa: dag-avond alleen in gala kunnen koffie:; De Beriyners mopperen over dit besluit. Italië. By de opening van de tentoonstelling in hr Vaticoan waren 1000 personen aanwezig, o 300 aartsbisschoppen en bisschoppen en lij corps diplomatique. Do Paus trad binnen mi; de kardinalen en werd ontvangen met iJ motet „Tu es Petrus." Kardinaal Schifflac] president van het organiseerend comité, his eene openingsrede, welke met „Leve Leo XII» besloot. Alle aanwezigen herhaalden dien kred De Italianen te Massowah hobben et aanvang gemaakt men hun veldtocht tegs- do Abtssiniisrs. De Italiaansche troepen zyn voortgeml tot Dogali, het dorpje waar in het voorjar hunnen 500 strijdmakkers door de Abessinifc... worden omgebracht. Generaal Svn-Marzaiv_ de opperbevelhebber, heeft nu ook zijn h»o! kwartier van Massowah naar Monkulla verlep. Men verwacht nn spoedig een boslisae: gevecht. Spanje. Naar men zegt, heeft de regeering van d> Spaanschen consul to San-Domingo ee: dspeche ontvangen, waarin wordt gemeld de zeeschuimers van Cuba een strooptoc! voorberoiden. Waarschynlyk zal de regeering, op verzot van den Spaanschen consul, twee schept naar San-Domingo zenden, ten einde haar diplomatiek optreden kracht by to zotte: Groot-Brltanntë. Weer is te Dublin een lid van hot Lage huis in hechtenis genomen wegens opruiic in hot openbaar. Het is de heer I.ano, m echter tegen borgtocht op vrye voeten m gesteld. Over acht dagen zal de' zaak bek deld worden. Den heer Wilfrid Blunt heeft zyn beic niet gebaat. Het vonnis, waarby de li« Blunt wegens verzet tegen de politie tot twi maanden gevangenisstraf werd veroordeel jj is nu in hooger beroep bevestigd. De ha Blnnt is terstond vervoerd naar Galws; f? waar hy zyne straf zal ondergaan. Het plan om van het jubile-geschei-lS der Engelsche vrouwen aan koningin Victojjtf j 10,000 pd. te besteden voor een ruiferstaifl beeld van prins Albert te Windsor on 70,oH pd. st. om aan do armen ziekenoppasseresil te verschaffen, zal nu worden verwezen!,; Edwin Arnold, een der redacteurs v» de „Daily Telograph" en tevens bekend did. ter en orientalist, is door koningin Victor benoemd tot commandeur van do Ster 1 Indië. Telegrammen. PARIJS, 10 Januari. De hoer Crispl1 den advocaat, die het Fransche consulaat» Florence binnendrong, alleen door berisp; straffen en verlangt dat zulks ook zalpla^ hebben met den kanselier van het Frans-. 1 consulaat. BERLIJN, 10 Januari ('s avonds). De verschenen bladen vermelden dat in 's keilt gezondheidstoestand geene vorandering li« plaats gegrepen. In eenige kringen bev men echter dat de ongesteldheid van Z, is verergerd. LONDEN, 10 Januari. De heer Pats Corcoran, uitgever van de „Cork Examirl is veroordeeld tot tweo maanden gevangsï straf wegens het opnemen in genoemd dag'! van verslagen aangaando verboden bj^Sl komsten. De heer Shoehy, afgevaardigde, vefU deeld tot drie maanden hechtenis we?' deelneming aan ongeoorloofde Imeetings,^ gisteren met den heer Lane, een ander oordeeld Iersch afgevaardigde, overgeWj" naar de gevangenis van Tullamore. De rechtbank van Tralee veroordeelde h<l den heer T. Harrington, afgevaardigd

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2