N°. 8556. Maandag; O Januari. A°. 1888. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. B n n LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 8 maandon1.10. Franco per poet1.40. Afzondorlijke Nommere0.05. PRUS DER ADVBRTENTIEN: Yan 16 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootore lettere naar plaatsruimte. Yoor het in- ca88eeren buiten de stad wordt 0.10 bèrekend. Gemengd Ntenws. Ofschoon dezer dagen de laatste van hen, die, ten gevolge van het springen van het kruitschip op den 12den Januari 1807, onder de puinhoopeh hebben gelegen, overleden is, zoo zijn er nog wel personen in leven, die, al waren ze toen kinderen, toch van de ramp getuigen waren en de daardoor aan gerichte verwoesting in hunne herinnering hebben behouden. Voor een hunner werkten de omstandigheden daartoe op geweldige wyze mede, nl. voor mej. Cornelia Johanna Bootman, eerst weduwe van Johannes Piet'erse (borstel maker) en thans wed. van Johannes Hendrik Maas (smid). Deze wed. Maas, die steeds zeer opgeruimd is, woont op den hoek van de Oranjegracht en den Zuidsingel bjj haren kleinzoon J. Van Keulen in en heeft den llden December 11. haren 86ston verjaardag gevierd. Naar men uit baren mond kan vernemen, ging zij in 1807 school op do Langebrug. Zy bevond zich, toen het verderfelijke schip sprong, juist op het Rapenburg, nabij de Nieuwsteegs- brug, en werd over het water geworpen, zoodat zj), echter zonder eenig letsel, op de overzijde, thans Park, terechtkwam. Minder goed dan zjj kwamen haar broertje en zusje, zeven en tien jaren oud, die ook onder het puin terecht kwamen, er af. De eerste toch werd daardoor in zijne verstandelijke vermogens gekrenkt, en brak arm en boen; het zusje verloor de vingers der linkerhand, doordien het onder een ijzeren hek kwam te liggen. Nu enkele jaren geleden is de broeder in het Roomsch Katholiek Wees- en Oudelieden- gesticht op de St-Jacobsgracht overleden. Duidelijk staat het der wed. Maas nog voor den geest hoe de slachtoffers der ramp, onder wie ook hare beide genoemde bloedverwanten, verpleegd werden in het tot hospitaal inge richte gebouw in de Kloksteeg, thans Indi sche school. i Een paartje uit Zoeterwoude kwam Woensdag-middag te halfdrie lustig de Does afrijden toen het zich nabij Hoog- ade op het midden waagde en door het aar zeer zwakke ijs zakte. Een onderwijzer aan de bijzondere school op don Singel onder Leiderdorp, die er achter reed, strekte de hand tot redding uit, doch het ijs brak af en ook hy geraakte te water. De landbouwer H. Van Leeuwen wierp terstond eene ladder, haken en touwen toe, waaraan de eerstge- noemden zich vastklemden en spoedig gered werden. De onderwijzer was echter reeds ge zonken en mot gevaar voor zyn eigen leven golukte het na ruim tien minuten en na onbeschijflijke krachtsinspanning den arbeider K. Nedersticht ook hem met een haak meer dood dan levend op te halen. Door genoemden H. Van Leeuwen, die ook verleden week iemand uit Leiderdorp, wien een dergelijk ongeluk was overkomen, redde, werden de drie dren kelingen met een schuitje naar diens woning gebracht, door hem en zijne huisvrouw op de liefderijkste wijze verpleegd en van droge kleederen voorzien, waarna zij per rijtuig naar hunne woningen werden gebracht. Te Hoogmade had de dochter van den landbouwer W. Van Leeuwen, die naar de kerk wilde gaan, Donderdag avond het on geluk door de gladheid van den weg te val len en een been te breken. De heer W. Koster heeft inde Rietlanden, onder Leimuiden, op één dag vier vischotters geschoten en twee levend met honden gevangen. De grootste was ruim 1 meter, de kleinste 9 decimeter lang. De heer K. is voornemens de beide laatsten aan „Artis" te Amsterdam aan te bieden. Maandag a. s. vertrekt de eerste Scheveningsche schuit reeds ter schrobnet- visscherij. Het is de bom B 180, reeder J. Vlak, schipper Gijsbert Vrolijk. Een magistraat te Liverpool stierf ten gevolge van koude, gevat by het staan met ontbloot hoofd op het kerkhof, bj) de begrafenis van een vriend. Naar aanleiding hiervan hoeft de „Church of England Burial Reform Association" de meening uitgesproken dat men, door in het barre weer de hoeden op te houden, zou handelen overeenkomstig den geest der reglementen op de begrafenissen, welke hygiënische bepalingen bevatten. Dezer dagen vielen vier gevan- genen te Villefranche hun bewaker aan, knevelden hem, ontnamen hem zijne sleutels en maakton zich uit de voeten. De andere bewakers vonden hun kameraad half gestikt in dekens gerold. Tot nu toe heeft men de vluchtelingen niet kunnen opsporen. KOLONIËN. BATAVIA, 30 Nov.2 December. (Vervolg.) Uit Bodjonegoro schryft men aan het „Soer. Hbl." Een paar dagen geleden geraakte ons plaatsje in rop en roer, doordat 35 gevangenen, waar onder 9 ter dood veroordeelden, de gevangenis ontvlucht zjjn en dat wel om 8 uren 's och tends. Dio gevangenen, of liever gezegd ver oordeelden, slechts de arresten van het Hof afwachtende, moeten, naar men zegt, door het bestuur aan het werk zjjn gesteld met het stampen van cement en het maken van krand- jangs en allerlei zaken en profiteerden van de gelegenheid, dat het personeel der gevangenis grootendeels afwezig was, om de wachtheb bende pradjoerits te overrompelen, wat hen, voorzien als zjj waren van knuppels, hamers en aloes, die voor het stampen van cement en bovengenoemde voorwerpen gebezigd waren, gelukte. Die- pradjoerits en de aanwezige 2 mandoers, met een oppasser van den assis tent-resident-, die toevallig aldaar was, te knevelen en verder onschadelijk te maken, was het werk van een oogenblik, waarop de troep door de straat rende naar het zuiden. Onderweg sloegen zjj nog eenige voorbijgan gers en wisten zich daardoor tevens van krissen en andere wapenen te voorzien. De cipier was op dat oogenblik niet aanwezig. Door het slaan op de tongtong gewaar schuwd, spoedde hjj zich oogenblikkelijk naar de gevangenis en vervolgde toen de vluchten den. De djaksa, adjunct en anderen met vol gelingen deden hetzelfde. Ondor degenen, die zich in deze zaak bepaald ferm heeft gehouden, moet de cipier niet ver geten worden, die gehoel alleen 6 van de vluchtenden gevangennam, waarbj) h(j eene leeljjke verwonding bekwam. Zeer vele verwondingen hebben plaatsgehad. Drie personen zjjn reeds aan de bekomen wonden overleden en andere liggen nog op sterven, o. a. de oppasser van den assistent resident, die door een aioeslag eene gevaarlijke wonde aan het hoofd bekwam en een bajonet steek dwars door de lendenen; een magang van den djaksa werd op een veld afgemaakt. In het arsenaal te Weltevreden heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De koelie Alie, belast met het reinigen van eenige granaten, had het ongeluk dat plotse ling een der projectielen sprong en 's mans onderkaak en een der schouders verbrijzelde. Hy werd naar het stadsverband vervoerd, en is, naar men ons bericht, reeds overleden. Soetowono, in de dessa Kragilan, onder- district Wonolopo, kreeg in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. bezoek van een dief, die, toen hy in het bezit van eenige gestolen goederen het huis verliet, door een buurman werd ontdekt. Na zich goed te hebben ge wapend zette deze, met behulp van anderen, den dief na, en werd de misdadiger, zonder vorm van proces, op de plaats gedood. (Afat.) Aan het officiéél verslag over de Wester- afdeeling van Borneo, loopende over het tyd- vak van en met den 16den October tot en met 15 Nov., is het volgende ontleend: Door het bostuur werd aan de onveiligheid in het Karangansche (Mandor) een einde gemaakt. In de Batang Loeparlanden bleef de geest der bevolking jegens ons bestuur gunstig; de gegeven bevelen werden steeds bereidwillig opgevolgd. Een Dajak in het Batang-Tarangsche (Tajan) maakte amokdrie vrouwen werden door hem gedood en zeven personen gewond. De amokmaker zelf viel door de hand van zyn broeder. Te Soengei-Brembang (Afdeeling Soengei- Kakap) brandden door onvoorzichtigheid twee door Chineezen bewoonde huizen af. De schade werd op f 900 begroot. Uit Kotta-Radja schryft men dd. 18 Nov. aan de „Loc." het volgende: Van de colonne te Poeloe-Bras kan nog niet veel byzonders bericht worden. De vyand heeft by zyne strooptochten aldaar ook op de benting geschoten; wy bekwamen daardoor één gewonde. Onze troepen zyn van Kemara noordwaarts getrokken naar Lampoejang, al waar de vyand zich op een heuvel versterkt heeft. Eene Atjehsche vlag wapperde uit zyne versterking. Gisteren zyn de troepen slaags geweest met den vyand en hebben zy 's vyands voorwerken genomen; wy kregen by die gelegenheid vyf gewonden, 2 zwaar en 3 licht, allen minderen. Onze hoofdvesting is sedert het vertrek van de westboot voor oen groot gedeelte van troo- pen ontbloot. In de kraton is slechts eene compagnie aanwezig, en Nesoeh is geheel zon der troepen. Berichten ingekomen zynde, dat gewonde Atjehers door de Glitarum-pas naar hun moe- kims gebracht zullen worden, zoo werd gis teravond by Pakan Badak door ons eene hinderlaag gelegd, om dat convooi gewonden op te lichten. De troep heeft niemand zien passeeren. Tot versterking van het garnizoen alhier zyn 130 manschappen onder den kapitein Van den Bussche en 2 luitenants van de posten gerequireerd en in de Soerabaia-wyk gelogeerd. Het gouvernementsstoomschip „Zeemeeuw" heeft een lilaschot in den boeg gekregen, ge lukkig boven de waterlyn. Volgens hedenavond ontvangen berichten, heeft de vyand zyne stellingen verlaten en zich begeven naar Paya, alwaar onze troepen zich thans ook begeven hebben om hem op te zoeken. Van Semarang schryft men aan het „Bat. Hbl.": Aan een hier geplaatst administratie-officier is een buitenkansje te beurt gevallen, dat slechts weinigen overkomt. Verscheidene jaren geleden moest dien officier, toenmaals nog luitenant, de vry belangryke korting van pl. m. f 3000 worden opgelegd wegens het man- keeren van eenige geldeiyke bewyzen by de overgave van zyne administratie. Hoewel onschuldig, ging hy zeer langen tyd onder die korting gebukt en ledigde hy den kelk tot den laatsten druppel. Nu, op het punt staande als kapitein met verlof te gaan, verneemt hy plotseling dat de verloren bewyzen zyn teruggevonden en de Regeering in verband daarmede de terug gave van de reeds betaalde f 3000 heeft bevolen. Welk eene vreugde in dat gezin, met welk een verruimd hart zal het nu de reis naar het moederland ondernemen Naar het schynt is het eind van het jaar de kwaadste tyd voor de berri-berri op Atjeh en steekt zy in Nov. en Dec. telken male het hoofd weer op. Met de laatste boot keerden, naar wy ver nemen, weer 180 aan die ziekte ïydende per sonen van Sumatra's Noordkust terug. Ondertusschon geeft, volgens een van Atjeh ontvangen schryven, de gouverneur den moed niet op en acht hy den door den heer Neder- burgh voorgestelden maatregel vooralsnog niet urgent. (Bat. Sbld.) Aan een particulier schryven uit Kota Radja ontleent de „Java-Bode" nog het volgende, aangaande ons laatste succes op Edi. Terwyl de kapitein Bartelds, commandant der benting, des morgens om 6 uren op zyn bureel de orders van den dag zat uit te geven aan den sergeant-majoor, kwam een man van de wacht berichten dat in de verte eene bende zwaar gewapende Atjehers kwam opdagen. Eerst stak een tweetal van hen den weg dwars overzy riepen den schildwacht toeDjangan pasang orang Atjeh maoe hendoerie (feest vieren) wat de manschappen dan ook voor een oogenblik geloofden. Eenige minuten later marcheerde echter de hoofdtroep recht op de versterking af, onder het geschreeuw van: Scharang orang blanda kloear benteng maoe di bakar 1 En werkelyk, de kerels waren voor zien van enterbyien, petroleum en stormlad ders. In een ommezien stond de bemanning op het banket en de commandant op zyn post; de vyand werd met een moorddadig vuur begroet, dat 51 van zyne manschappen, waaronder een aanvoerder, Toekoe Aboe, in het stof doed byten. Aan onze zyde werd by den aanval zelf geen mensch verwond. Na afloop echter, toen eene patrouille onder bevel van een officier uitrukte om de gewonden af j[te maken, werd een foerier, die zich bukte om een- gekwetsten Atjeher te onderzoeken, door een ander, die zich dood had gehouden, met een klewang gewond aan hand en voet. Na verbonden te zyn, werd deze onderofficier naar Kota Radja opgezonden. De lyken werden door het volk van den radja van Edi op karren geladen en aan het zeestrand begraven, be halve dat van Toekoe Aboe, dat in de naby- heid der benting eene rustplaats vond. Volgens spionnenberichten moet de bende geheel uit eengespat zyn, doch anderen beweren dat de bentmg nog steeds met brandstichting be dreigd wordt; ook zou eene premie van 2000 doll, gesteld zyn op het hoofd van iederen officier of ambtenaar. Oppassen bly ft dus meer dan ooit de boodschap. Naar wy vernemen, heeft de Raad van Justitie alhier de terechtstelling bevolen van den beklaagde G. Browne, gewezen wagen- meester by de Deli Spoorwegmaatschappij te Medan (Deli), die, zooals men nog weet, in don nacht van 31 December 1886, ton huize van den heer IJzelman te Medan, den heer J. Ch. Schroder twee degensteken in den buik door de lever heeft toegebracht, ten gevolge waar van genoemde heer binnen 24 uren aan de gevolgen der hem toegebrachte wonden is overleden. (Bat. N.) Aan de N.-I. Maatschappy van Nyver heid en Landbouw is toegestaan de openbaar making van dr. W. Burck's verhandeling over de koffiebladziekte. Met belangstelling zal door de talryke by de koffiecultuur betrokken personen op Java hiervan worden kennis genomen. (Bat. N.) LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 25 tot 31 Dec. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 25 December. 4.15 6.— 7 16.4 26 4.15 6.— 8 17.7 27 4.15 6.— 7 17.4 28 4.15 6.15 8 37.2 29 4.15 6.15 7 17.4 30 4.15 6.15 8 17.0 31 - 4.15 6.15 8 16.7 Dit beteekentWanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een licht wordt verkregen, dat in aterkte gelijk ataat met 16.4. 17.7 enz. Standaardkaaraen, waarvan olke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrr ndt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9