De bevolkii er gomoonto Bodograve bestoud op 31 mbor 1886 uit 1701 m. en 1852 vr., te uen 3553 personen. In 1887 werden al< geboren 134 kinderen, als: 71 jongens en 3 meisjes. Er vestigden zich in die gem ente 135 mannen en 145 vrou-. en, totaal 'ersonon. Overleden zyn 41 p-rsonen van in-l mannelijk en 36 pers. van het vrouwelijk geslacht, totaal 77. Naar elders vertrokku. ,'9 mannen en 160 vr., totaal 279 personen. De bevolking dier ge meerde bedroeg dn p 31 December 18871747 mam.en en 1864 v rouwen, te zamen 3611 zielen. Er werden 36 huwelijken gesloten. Leve' loos werden mngogevon 12 kinderen, als: 7 van het n lijk en 5 van het vrou welijk geslacht. Men schrijft. uit Rynsaterwoude: De bevolking ezo gemeente ts in 1887 vermeerderd door ""toorte met 22, door ves tiging met 57 verminderd door sterfte met 14 en vertrek 62, en bestond op 31 De cember 1887 uit 4 mannen en 317 vrou wen. Totaal 601 Kr werden 3 huwelijken voltr"kken. De begrooting -emeente is goedgekeurd met eene ontvan "t van 4196.64 en een gelijk bedrag aan 1 raven. De uitgaven voor onderwijs zijn geraamd op ƒ1665, waarby gerekend is op -telling van eene onder wijzeres. De hoofdelijke omslag behoefde niet verhoogd to wordt - en bljjft alzoo op 400. Eenige jaren got-dun was deze ƒ1400. Ook is besloten met it tang van 1 Mei 1888, de gomeente opcenten op de hoofdsom der per- soneele belasting af te schaffen. Op 1 Januari had bier weder de gebruikelijke Nieuwjaarsuitdeeling plaats. Een twaalftal per sonen "hébbon voor hunne gift bedankt om dat de uitdeeling op 1 Januari en voor dit jaar op Zondag, plaats had. In 1887 bezochten gemiddeld 45 kinderon de openbare school. Het getal schooltyden Is geweest 445. Er zyn verzuimd door ziekte 761, weer of weg 16, veldarbeid 2, arbeid 1, gods dienstplichten 8, overige redenen 45. Door 14 leerlingen is goen enkele schooltijd ver zuimd en 25 leerlingen hebben alleen verzuim wegens ziekte of weer of weg. Het getrouw schoolbezoek is hier steeds gunstig. Heden ontvingen wy het verslag van het bestuur van het Dopartoment Leiden der Maatschappy „Tot Nut van 't Algemeen" over het vorig maatschappeiyk jaar. Daaraan ontloenon we o. a. bet volgende: Het ledental bedraagt thans 316, behalve drie honoraire leden. Gedurende het genoemd maatschappeiyk jaar was dr. P. Van Geer voorzitter en dr. C. J. Van Ketwich tweede voorzitter van het De- partoment. Hot gebouw blijft in goeden staat verkee- rende onderhoudskosten zullen in het volgend jaar een hoog cyfer bedragen, door noodzake- lyko en belangrijke herstelling aan de vlooren in de voorzaal on in de bewaarschool, alsmede aan het dak. Het gozameniyk bedrag der inlagen aan de Spaarbank i3 geweest 598,086.83dat der terugbetalingen ƒ411,387.31. Het kapitaal, aan de inleggers verschuldigd aan het einde van het boekjaar, bedroeg 1,570,730 50. Het gemiddeld kapitaal, aan eiken inlegger ver schuldigd, bedroeg ƒ194.98. Alhoewel de commissarissen van de Lees bibliotheek minder gunstige gegevens aanbie den omtrent haren aanhoudenden bloei dan in de verslagen dor laatste jaren, is het noodig te constateoron, dat gedurende dit jaar circa 5400 boekwerken aan 248 lezers zyn uitge reikt. De vermindering dezer cyfers, by vergely- king met vroegere jaren, meenen commissa rissen te mogen toesehryven aan de ongun stige finantiüole omstandigheden, waarin de Leesbibliotheek sedert de twee laatste jaren verkeert, welke hen belet hebben om aan de gewone jaariyksche uitbreiding het gewenscht gevolg te geven. Het grootste deel der lezers bestaat uit personen, die sedert vele jaren van deze hoog gewaardeerd wordende inrichting gebruik maakten en gorogold lectuur ontvingen en terugbezorgden. Enkelen hunner blyven thans weg, waar schijnlijk omdat aan liunne wenschen niet kan voldaan worden, daar ook de laatste der in don catalogus opgenomen boekon reeds door hen zyn gelezen. Onder deze omstandigheden is het ochtor aangenaam te kunnen mededeelen dat een vijl tal boekwerken van het bestuur der Maat schappij werd ontvangen on govoolen commis sarissen zich dankbaar gestemd voor de toe zending van boekwerken door drie loden van dit Departement, waardoor enkele ontbrekende nummers werden aangevuld en andoro be staande thans in dubbelvoud aanwezig zyn. Do rekening en verantwoording van don penningmeester over dit jaar, nagezien en accoord bevonden door oeno daartoe benoemde commissie, sluit met een nadeelig saldo van ƒ117.04. De Burgerzangschool verkeert by voortdu ring In gunstigon toestand. Hot aantal leer lingen bedraagt ruim 270. Het aantal leerlingen van de hoogere of vierde zangklasso is eenigszlns, toegenomen, hoezeer hot cyfer nog niet aan do verwachting beantwoordt. Toch schynt eene voortzetting der proefneming, zy het dan ook met eenige finar.tiéeto opoffering, voor het oogonblik vol komen gewettigd en ln hot belang der in stelling. Dozo lossen worden éénmaal 's weeks door den heer Wetrens gegeven. Met genoegen kunnen commissarissen ver klaren dat alle lossen gorogeld gegeven en over het algomoen getrouw bijgewoond wor den. Van den yvor en de toewyding derhee ren onderwyzera Wetrens, Taylor en Duyster kunnen zy ook ditmaal niot dan mot lof ge wagen. De rekening dor school over het afgeloopon maatschappeiyk jaar bedraagt in ontvangst ƒ1429.801/,, in uitgaaf ƒ1491.80 en sluit derhalve met een nadeelig saldo van 61.991/,. Door de opheffing van de laagste klasse dor Yolkszangschooly was het getal leerlingen daarvan minder groot dan vroegere jaron. Hot bodraagt thans 187. Ten govolge daarvan gelukte hot. commis sarissen maatregelen te nomon, waardoor het hun mogeiyk was de uitgaven door de ont vangsten, bestaande deels uit steeds minder wordende vrijwillige bydragen, deels uit sub sidie uit do gemeentekas, te dekken. De Volkszangschool is in de tegenwoordige voor haar bestemde en welwillend toegestane inrichting, do gemeenteschool by de Pieters- korlc, good gehuisvest. Do commissie voor do Bewaarschool deelt mede dat over het algemeen ;de toestand gun stig mag worden genoemd, ofschoon de inkom sten nogal wat te wenschen ovorlaten. Niettegenstaande toch do hoofdonderwijze res-directrice, mejuffrouw Coster, met hare hulponderwyzorossen zich in allen dooie bo- yvoren om het onderwys nuttig, aangenaam en uitlokkend te maken en zich daarvoor zelfs opofferingen getroost, die men oldors vruch teloos zoeken zal, is hot aantal schoolgaande kinderen weder merkbaar achteruitgegaan. Het aantal van 80 a 90 is verminderd tot 60 a 70, zoodat er vry wat inspanning wordt vereischt om de kosten van het onderwijs te dekken. De rekening moest gesloten worden met een tekort van ƒ147.13, dat commissarissen door spaarzaamheid en overleg binnen enkele jaron hopen te zullen verminderen. Zulks zal zich vooral moeten bepalen tot de uitgaven, die voor de aanschaffing en het onderhoud van leermiddelen voor het grondig en uitgebreid onderwys aanzieniyk, maar toch niot onnoodig zyn. Ook zal de som van 150, dio jaarlijks voor brandstoffen betaald wordt, vermindering moeten ondergaan, daar deze veel te hoog is berekend. Commissarissen bevelen hunne school aan de leden aan en dringen beleefdelyk aan op het aanwenden van pogingen om den tegen stand, die zich op verschillende wyzen open baart, te bestrydon en alzoo met hen mede te werken aan den bloei der school. Aan de Spaarkas bedroeg het aantal inbren gers 110; zy brachten te zamen eene som van ƒ1625.85 in. Aan premiën werd uitbe taald eene som van ƒ75.11. De Volksbijeenkomsten werden door een talryk on belangstellend publiek bezocht, het geen vooral zyn oorzaak vindt in de wijze, waarop de commissie deze byeenkomsten regelt, waar het aangename met het nuttige en leerzame wordt vereenlgd en steeds, zoo- voel doenlyk, voor afwisseling wordt gezorgd. Aan de Schoolspaarbank werd in dit jaar gemiddeld door 65 kinderen der Openbare School 4de klasse No. 1, hoofdonderwijzer do hoer IJ. C. Van der Heide, gespaard een be drag van 168.79 en is terugbetaald 105.4-1, terwyl op de Spaarbank een batig saldo bleef van ƒ185.431/,. Er is dus eene vermeerdering van 15 spa rende kinderen, met een verhoogd bedrag van ingelegde golden ad 48 en van de uitbetaal- do gelden ad ƒ7. Dank zy de volhardende zorg van genoemden hoofdondenvyzor en den heer P. Van der Velden Erdbrink, worden de kinderen op die school gaandeweg meer ingenomen met het besparen der snoepcenton, om ze later op andere wyze nuttiger te besteden. IiUITENLAND. Franln-jjlt. Te Parys is gisteren aangevangen de be handeling van het proces tegen Ribaudeau en zy»e medebeschuldigden,Vervolgd wegens handel in decoraties. Toen begonnen zou wor den met do ondorvraging der beschuldigden, heeft het Openbaar Ministerie schorsing der zaak verzocht, wyl, ten gevolge van nieuwe bewysstukken, in dit proces, een gerechteiyk onderzoek is ingesteld omtrent do handelingen van den heer Wilson, die eveneens in deze zaak betrokken is. Do rechtbank heeft do ver langde schorsing toegestaan, alsmede Ribau deau, Herbert en Dubrouil voorloopig in vryheid gestold. In het paleis van justitie wordt thans de arrestatie van Wilson verwacht. Aubertin, die een aanslag op het leven van Jules Ferry pleegde, heeft „zyn verstand torugbekomen." Hij gaat nu weer voort met het maken van vorzen in de gevangenis. Doch mot dit al vindt hy zyn verbiyf in Mazas vervelend. HIJ heeft aan den rechter van instructie een brief geschreven, waarin hy ook aan dezen bericht dat hy volstrekt niet gek is, en hy verzoekt hom voortgang te maken mot de instructie, opdat zyne zaak spoedig in openbare behandeling voor het gerecht kan komen. De ingenieur Vieille heeft voor het geweer Lebel een nieuw-kruit uitgovonden, dat met zoor dauwen knal en zondor damp losbrandt. De nieuwe minister van marine Julius Franz Emil Krantz, geboren te Arches, in het departement dor Vogeozen, op 29 Deeember 1821, trad in 1837 op de vloot in dienst, werd in 1848 luitenant ter zee, in 1867 kapitein by do marine, tydens de belegering varr Parys commandant van het fort Ivry, don 19don Februari 1871 kabinets chef van den minister van marine Pothiau, den 4den Juni 1871 schout-by-nacht, den 20sten October 1873 be- velhobber van liet smaldeel in de Chinoesehe en JapansGhe zeeën en na zyn terugkeer in Frankryk, in 1877, werd hy vice-admiraal en trad wederom op als kabinets chef en chef van den staf der vloot in het ministerie van marine, onder Pothiau. Onder zyne vakgeschriften zyn zoer gunstig bekend: „Elóments de la théorie du navire" (1852) en „Considórations sur les roulis des batiments" (1867). Dili tselilniid. Do keizer was door de vorechynsolen eener lichte verkoudheid gedurende do laatste dagen verhinderd een rijtoer te maken. In zyn schriftelyk antwoord op de ge- lukwenschen der magistratuur by gelegenheid van het nieuwjaar, dankt de keizer voor de hernieuwde betuiging van trouw en aanhan kelijkheid. Do keizer hoopt dat onder de be scherming van een duurzamon vrede, welken God moge blyven schenken, ten gevolge van do op economisch gebied genomen wetteiyke maatregelen, de welvaart der natie verder krachtig tot ontwikkeling zal komen en door rechtvaardig en betamelyk ingrypen in de niaatschappeiyke standen de thans bestaande verschillen zullen verminderen. De keizer herinnert ook nog aan de droeve krankheid van den kroonprins en de algemeene deel neming daarin, welke den keizer en der kei zerin tot troost strekken. Te Metz is een 14-jarig meisje wegens beleediging van den Duitschen keizer tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Groot-Brltannlë. Naar thans uit Londen wordt gemeld, be staat er geen grond hoegenaamd voor het beticht van sommige Engelsche bladen dat de reis van don hertog van Norfolk naar Rome ten doel heeft, het overbrengen eener nieuwe mededoeling der koningin. Hy is alleen belast met het overhandigon van een adres van gelukwensching der R.-K. Unie. Het geschil tusschen Engeland en Vene zuela over de Inbeelag genomen Britsche schepen „Henriotto" en „Josephine" is bij gelegd. Venezuela botaalt 96,000 schade vergoeding. Te Sooakim blijven de Engelsyhen voor spoedig. Tot dusver zyn alle aanvallen, door Osman Digna's Arabieren tegen de buiten posten ondernomen, met goed gevolg afge slagen. De ex-koizerin Eugénie zal noch to Chis- lehurst, noch te Farnborough tegenwoordig iw I i iuümjU'-, w hi r. r-.-.-j zyn by het plechtig overbrengen van hot stof- felyk overschot van haren man en haren zoon, a. s. Maandag, Napoleons sterfdag. Italië. Aan de „Morning Post" wordt gemeld d^t de Abossini8che aanvoerder Ras-a-loela den Itallaanschon opperbevelhebber heeft voorge steld dat hy met 40,000 man naar de Italianen zou overloopen, tegen eene belooning van 20,000 ponden sterling en tegen belofte dat hy don troön van Abossinic beatygen zou zoodra de Negus verslagen zou wezén. Ras-a- loela zóu zich bereid verklaard hebben vyf gyzelaars te stellen en eenige gewichtige stel lingen aan de Italianen over te leveren, als waarborg voor het nakomen zyner beloften. Spanje. Blykens berichten uit Madrid zal hot voor genomen vierde eeuwfeest dor ontdekking van Amerika van Indrukwekkonden aard worden. De Spaansche regeering zal tot 1892 ieder jaar 20,000 pd. st. afzonderen tot be strijding dor kosten. Daarby komen de open bare inschryvingen. Canovas, Castelar en Moret staan aan hot hoofd van de voorbe reiding tot het feest. In oeno dor smerigste straten van Madrid woont oeno vrouw van 109 jaren, vroeger waschvrouw van boroepzy heeft eene klein dochter van zestig jaren. Nog geen twee jaron geledon ging zy zelf in do rivier haar linnengoed wasschen. Rusland. Uit "Weonen seint de correspondent van de „Standard" het volgende De keizer van Rusland heoft do bekende valsche diplomatieke stukken omstreeks half September jl. ontvangen van den koning of do koningin van Griekenland, op het slot Fre- densborg. De koning en koningin hadden dio stukken ontvangen van Paal Deroulède, by gelegenheid eener audiëntie, welke hem ver leend werd. Deroulède moet de bescheiden óf zelf vervalscht, óf zo gebezigd hebben met de wetenschap dat zo door anderen vervalscht waren. In elk geval bedoelde de Fransche „Ligue des Patriotes" door dit middel een oorlog tusschen Rusland en Duitschland te doen ontbranden, gedurende welken de Fran- schen beproeven zouden Elzas-Lotharingen to heroveren. De correspondent gelooft dat Deroulède's ontslag als voorzitter van de „Ligue des Patriotes" het gevolg is geweest van het voorgevalleno. Zeker is het dat nog niet i3 opgehelderd wat Deroulödu iiooft alt- gevoerd tusschen den 23sten Augustus, toen hy St. Petersburg verliet, tot aan hot einde dier maand, toen hij plotseling te Bucharest voor den dag kwam. Vormoedeiyk is hy toen te Parys en te Brussel geweest, alvorens zich naar Kopenhagen te bogeven. Vóór Deroulède's vertrek uit St. Petersburg hebben do pansla-, visten hem het bekende afscheidsmaal aange boden. Men vermoedt dat op dat feestmaalj de aanzittenden heimelyk besloten hebben! eene ontmoeting tusschen den Duitschen m i den Russischen keizer tot elkon prijs te hinderen. Vci-ocnigdo Staten. De vermindering in de openbare schuld dei Vereenigde Staton heeft, in do maand Decern ber 14,584,650 doll, bedragen; het saldo deil schatkist beloopt nu 527,626,557 d. De inkomd sten in hot half jaar eindigende 31 Deceroborj beliepen 195,000,000 dol!., zijnde 28,000,000dl meer dan in hetzelfde tydvak van 1886. Dm uitgaven voor het half jaar wyzen eene vermis 5 dering va» 8,000,000 d. aan, zoodat het surplw.j 36,000,000 doll, is toegenomen. Te Carondelet by St.-Louis hebben teal gevolge van de Nieuwjaars-feesteiykhede:®; onlusten plaats gehad tusschen blanke soldi ten en negertroepen. Omtrent tweehondeal man gingen elkander met knuppels, steew: enz. te ïyf, totdat vier compagnieën ruitery os 1 einde aan den oploop maakten. InhetgehM waren honderd man gekwetst en daarond/IJ drie doodeiyk. De heer Adams hoeft in de Kamer vt™ Washington z(jn vroeger aangekondigd vod stel tot wering van gevaarlijke vreemdeling! ingediend. In de Med. Werklnr. zijn opgenotnf DATUM. DAGEN. Volw. pers. Klnde re«. 1 Januari. Zondag 40 14 2 54 7 3 Dinsdag 59 10 4 Woensdag 67 10 5 DondQrdag 73 15 6 Vrijdag 71 10 7 Zaterdag. 67 12

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6