Door den waterschout teSchevo- ningon, den heer L. G. C. Veruóe, is reeds de bemanning voor 40 schuiten en van eenige elders in havens liggende loggers aangemon sterd. In de Yan-Beuningonstraat te Amsterdam is eene heistelling omgeslagen, met het gevolg dat één werkman werd ge dood en óón gekwetst. Uit Utrecht schrijft men aan hot „Hbl."Het is algemeen bekend dat het door den gomeonteraad alhier aangenomen voorstel, om het landgoed „het Hoogoland" aan te koopen voor een wandelpark, by velen zooveel tegenkanting ontmoet heeft, dat zelfs adressen aan Godep. Staten zjjn gezonden, met verzoek het besluit van den Raad niet goed te keuren. Naar de meening van enkelen schijnt dit niet voldoende, nog maar eene halfheid; daarom zjjn zy meer radicaal te werk gegaan en hebben den heer Van Eelde, die in den Raad de indiening van 't voorstel op zich genomen heeft, oen z.g. brandbrief geschreven, inhoudende bedreiging, dat des wege „de geladen geweren' voor hem gereed staan"! Bjj Amersfoort is ophetysge- vonden het lijk van een man uit Achterveld, met de schaatsen aan de voeten. Men zegt dat hij den vorigen avond te veel gedronken had en daardoor beneveld is geworden, zoodat hij waarschijnlijk onder 't rijden is gevallen en, met meer in staat zijn weg te vervolgen, door de kou bezweken is. Do heer J. Bult van Oldemarkt is op don publieken weg door eenige mannen ernstig mishandeld. Eén van hen bracht hem eene diepe snede in den rug toe. Door het springen van een pi s- tool word te Apeldoorn een jongeling aan de hand verminkt. In hot ziekenhuis werd dat lichaamsdeel gedeeltelijk afg®et. Twee broeders aldaar, die te voel 6terken drank hadden gebruikt, kregen twist, welke zóó hoog liep, dat de jongste don oudsten mot een mes een steek in het hoofd toe bracht en hem over do hand sneed. De 70-jarige moeder, eene weduwe, wierp zich tusschen de vechtenden, met het nood lottig. gevolg, dat haar het bovenste lid van den duim van de linkerhand word afgesneden ■en eene diepe wond in den rechterarm word toegebracht. De politio was spoedig tegen woordig en riep dadelijk geneeskundige hulp in. Do ongelukkige weduwe, die met wasschen den kost moet verdienen, zal nu geruimen tyd het gebruik der hand moeten missen. Uit Stadskanaal wordt van 3 Jan. gomeldGisteravond had een koopman in boter, enz., die mot eene hondenkar bij zijne klanten rondging, hot ongeluk van dat voertuig te vallen en onder do paardentram te geraken, ten gevolgo waarvan de borstkas verbrijzeld en een der beenen gebroken werd. Naar men zegt, is by hedenvoormiddag aan de bekomen wondon overleden. Naar uit Maastricht wordt go- meld is Dinsdag-avond een schot gelost op den heer Lommens, burgemeester van Beek. Do justitie is derwaarts vertrokken. Do dader, zekere Hellendach, is gevlucht. Deze had echter, naar aan do „N. R. C." nader wordt boricht .geono bedoeling om den burgemeester te treffen, maar onkel hot schot te lossen om eenige per sonen, die een opstootje hadden verwekt, bang te maken. De burgemeester, dio juist ter plaatso was om de zaak to onderzoeken, kreeg het schot in den buik. De internationale champions- hardryderijen op schaatsen, te Hoerenveen, zullen, zoo do gesteldheid van hot ys dit daar veroorlooft, don ndert en lOden Januari plaats vinden. 2 Noren, 5 Duitschors, 8 En- gelschon, 2 Amerikanen on velen onzer land- gonooten zullen daaraan deolnemen. Voor de rechtbank te 's-Bosch stond gisteren torecht J. II., uit Viymen, be schuldigd van brandstichting. De eisch van het O. M. was 9 jaren. De poging en om kinderon van onvorraogonden, die de lagero scholen te Do- venter bezoeken, eenige maion per week warm eten te geven, zyn voorlooplg goed gelukt, zoodat hiermede zal worden aangovangen. Het spoorwegongeluk by Rui- nerwold. Aan eeno besohryving van de „Prov. Overijs. en Zwolscho Crt." van 5 dezer is hot volgende ontleend: Sneltrein Nr. 50 was Maandagavond door het drukke personenvervoer na do feestdagen te Zwolle ongeveer een halfuur in vertraging. Do kruising met den personentrein uit Gronin gen moet volgens dienstregeling te Echten plaats hebbon ;dezo wordt echter bij vertraging j BiSttsai<irc^iapcffiat^^firatgat^qaBrea'.'CT<mgE I verlegd en daar de personentrein Nr. 279, dio met sneltrein Nr. 50 moest kruisen, goene vertraging had, werd do kruising van Echten naar het volgende station Koekange verlengd en, toen de vertraging van don sneltrein aan hield, van Koekange naar de daarop volgende halte Iiuinerwold. Het- afstandseignaal naar de zydo van Meppol moest dus op onveilig (rood) gezet worden. Do sneltrein had voor dat signaal moeten stoppeu en wachten totdat het door den chef op veilig was getrokken. Was er dan op het perron naar die zyde geen rood licht vertoond, dan had de sneltrein van het afstands signaal af door mogen ryden, het zou een be- wya geweest zyn dat de personentrein binnen was. "Was er wel een rood licht vertoond, dan was dat natuurlijk een bewys geweest dat de sneltrein van het afstandssignaal af slechts tot het station had mogen doorryden. De personentrein ware dan gepasseerd, de wissel van zy- op hoofdspoor gelogd en de sneltrein vervolgens vertrokken. De chef ver zekert het afstandssignaal van den sneltrein inderdaad op onveilig te hebben gesteld en, bemerkendo dat die trein toch doorreed, zelfs met het roode licht op het perron to hebben gezwaaid. Is dezo bewering juist, dan is noch het roode licht by het afstandssignaal, noch dat op het perron door den machinist van den sneltrein opgemerkt; want deze reed met volle snolheid het station voorby en kwam op 300 meter afstands van het station in botsing met den personentrein. Tot nadere verklaring dient, dat een sneltrein eene maxi mum-snelheid hoeft van 75 KM. en een per sonentrein oene van 00 KM. De treinen zou den dus, indien er niet geremd ware, met eeno snelheid vau pi. m. 180 KM. tegen elkaar zyn gekomen. De machinist van den perso nentrein verzekert den sneltrein te hebben gezien; hy verkeerde echter natuuriyk in do meening dat doze stilstond; doch, op het laatst bemerkende dat dit niet hot geval was, heelt hy nog geremd, hetgeen mot de mededeelin- gen der passagiers overeenkomt. In elk geval zyn de treinen met eene vreeselyke kracht op olkaar gostort: do verbrijzelde deolen leveren daarvoor de sprekendste bowyzen. De chef, die het tooneel machteloos moest gadeslaan, hoorde een gowoldigen slag, daarna was alles weder doodstil. Een kreet van ont steltenis van den chof deed zyne huisge- nooten en het personeel te zamen loopen, een vreeselyk tooneel vertoonde zich aan hunne oogen: de twee zwarte monsters waren in elkaar godrongen, donkere brokstukken lagen verspreid over hot lykkleod, waarmede de aarde als bedekt scheen, een afgrysoiyk ekerm on hulpgeschrei weerklonk door de stilte van den nacht. De chef verloor zyne tegenwoordigheid van goest echter niet. Onmiddellyk werd er naar alle zydon om hulp geseind. Een der reizigers, de heer Koch, uit Gro- ningon, was van de tweedeklasse-coupé, waarin hy plaats genomen had, in een hoekje van eeno eorste-kiasse-coupó gedrongen, tusschen twee wanden, welke aan de ééno zijde zoo danig tegen elkaar gedreven waren, dat zy een zeer scherpen hook vormden. Onbegry- pelyk is het hoe de heor K. daar nog tus- schon kon. Met zeer veel moeito verwijderde men achtereenvolgens de planken, welke hem bekneld hieldentelkens liep men govaar hem te bezeeren; de heer K. kon echter zelf nog wonken geven hoo men te werk moest gaan. Na vier uren beklemd te hebbon gezeten, werd hy door een dokter uit zyn toestand verlost. Zeer ernstig gewond word, zooals reeds is medegedeeld, de heer Mees; hy werd uit het raam geslingerd en kwam op hot ys van eene bermsloot terecht. Naar Meppel overgebracht, constateerde eon uit Groningen ontboden pro fessor inwendigo kneuzing, waardoor operatie noodzakelyk was. De patient werd te dien eindo in een met waterstoven verwarmdon bagagewagen (de eenige ziekenwagen, dio do maatschappij bezit, was helaas te Tilburg) op een brancard naar Groningen vervoerd. De andere jongeheer Moes werd uit zyn wagen boven op een anderen geworpen en kroeg toen een goederenwagen op dezenhy raakte met den eenen arm loeiyk tusschen ijzoron stangen beklemd. Het duurde eenigen tyd voordat hy kon worden bevrijd; toen een andere heer hem zag zitten en naar zyn toestand vroeg, gaf hij ton antwoord er nogal good afgekomen te zynhy' was alleen erg koud. Hy verzocht dien heor hem een gordijntje, dat naby hem in den wind wapperde, om den hals te doen, aan welk verzoek natuuriyk onmiddellyk vol daan werd. Licht gewond werd hij naar Meppel getransporteerd, en hy vond, te bod gebracht zyndo, hot gordyntje nog om zyn hals. De heer Mees stelde er prys op het als een souvenir aan do ramp te bewaronde maat- schappy zal er zeker wel niots tegen hebben. Wat den derden Meppeler scholier betroft, den heer De Block van Scheitmga, hy is er zoo goed als ongedeerd afgekomen. Hy werd zonder letsel uitgezaagd. Do heor Lohman, advocaat, die op eeno bank uitgestrekt lag te slapen, viel door den schok op den grond, waarna de bariken naar elkaar toeschoven en hy later als eene water stoof onder het houten geraamte weggehaald moest worden. Zooals reeds werd medegedeeld is de macbi nist van den sneltrein te Meppel in hot zie kenhuis gestorven. Daar het peilglas was stuk gesprongen en hy en de leerling-machinist Timmer vastgeklemd zaten, hadden beide vree selyke brandwonden bekomen. De mededeeling dat Timmer, die naar Gro ningen vervoerd werd, waar hy thuis hoort, Zou zyn overloden, biykt gelukkig niet juist te zyn. De machinist Do Groot, van den personen trein, heeft den linkerarm gebroken en is go- knousd aan 't rechterbeen. Hy heoft een vry goeden nacht doorgebracht. De leerling-machi nist Yoorthuizon hoeft eeno rib gebroken en bekwam oono nouswond. Hy gevoelt zich heden iets beter dan gisteren, doch klaagt nog een weinig over borst en rug. Hy is naar het stedelyk ziekenhuis te Zwolle overgebracht. In den laten bagagewagen vaD den personen trein vond men do lyken van don hoofdcon ducteur Barink en den conducteur lste klasse Rosenbergdo binnendringende tonder had hen verpletterd. Over 't algemeen zyn de passagiers lste en 2de kl. het ongelukkigst geweestde derde- klasse-wagens waren by beide treinen achter aan geplaatst en hebben zoodoende nagenoeg niet geleden. i De reizigers leden voel van de koude, daar men in de wachtkamer niet kon zijn, omdat de gewonden er verpleegd werden. Eerst om halfvier kon het uit Zwolle ontboden werk volk naar het materieel omzien; tot zoolang hadden zy de gewonden bygestaanhunne hulp word door de komst der doctoren toen over bodig. Van al de dames is er slechts één flauw gevallen; de anderen hielden zich goed. De machine van don personentrein is in den bagagewagen gedrongen en beide weder in den daarop volgenden porsonenwag- gon. Van den sneltrein stond de bagagewa gen als 't ware in een steigorenden stand. De locomotief van den sneltrein is nagenoeg vernield, de vooras werd in drie stukken ge slagen, het éóne wiel met een stuk van de as lag rechts en het andere links van do rails, liet middenstuk lag ODder den cilinder, welke tusschen de frames was uitgezakt. Van verscheidene coupés waren de wanden weggoslagen, zoodat ze geheel open lagen; hier en daar brandde te midden van de kleine ruines nog een somber lichtje. Vanwege de maatschappy is order gegeven om aan de verwonden en nagelaten betrek kingen der overledenen de meest mogelyke zorg te bestedon. Omtrent den toestand van den beer Mees wordt uit Groningen gemeld dat de operatie is medegovallen en dat de patiunt naar om standigheden redeiyk is. Do toestand van Timmer, stoker, en Spren- ger, conducteur, in het ziekenhuis aldaar, was gisternamiddag vier uren ernstig, die van de andero verpleegden, de conducteurs Stroobos en De Jong en don heer Koch, niet gevaariyk. Uit Zwolle wordt aan de „N. R. C." ge meld dat uit een ingesteld onderzoek zou ge bleken zyn dat het gebeurde alleen te wyten is aan de onoplettendheid van den overleden machinist Van der Linden. Zyn lyk zou heden worden tor aarde besteld. Volgens de „Prov. Drentsche en Asser Crt." is door de personen, die in den trein uit Holland zaten, opgemerkt dat ook- de machinist van dien trein even vóór de botsing nog met alle kracht heeft geremd. Niettegenstaande dus beide machinisten remden, is eone botsing niet kunnen worden voorkomende gevolgen evenwel, hoe treurig ook, zyn daardoor zeker niet zoo erg geworden als het geval zou ge weest zyn, wanneer de treinen in volle vaart op elkaar waren goloopen. Ten gevolge van den schok, Waardoor de machines als kaartenhuisjes in elkander zijn geschoven, is hot vuur in aanraking gekomen met brandbare stoffen. Er ontstond brand, i waardoor van de ééne locomotief alles, wat branden wilde, verbrandde, en het overigJ geheel door de vlammen is zwart geblakerd. Onder hen, dio ongedeerd tehuis zyn ge komen, behooren eenige personen uit Hoogo .1 veen, een tiental van Kerst-verlof naar ICam-i pen terugkeoronde militairen en, behalve de drie loerlingen, nog enkele andero Meppolscho passagiers ,die allen met den schrik vrijkwamen De weg was gisteron weder vry, zooda; de dienst opnieuw geregeld kon plaats vindon, Uit Assen wordt gemeld dat het bericht uit Zwolle als zou mr. E. Oosting, die by het spoorwegongeluk ernstig gowond werd, zou overleden zyn, onwaar is. Mr. E. Oosting 13 zelfs naar omstandigheden zeer wol. Vóór eenige dagen kroop hot zesjarig zoontje van eon voornaam koopman' te Pary3 in de openstaande brandkast van; zyn vader, die, wegens dringende zaken uit moetende gaan, de kast in der haast dicht- wierp. Eerst den volgenden dag, nadat men het kind rusteloos gezocht had, word de kast weder geopend. De arme kleine was gestikt. Te Parys is D i n s d a g a vo n d te acht uren brand ontstaan in de bekonde pianofabriek van Erard, in de Ruo de Flandre. Hevig woedden de vlammen. Reeds in weinige minuten stond het gebouw in iichterlaale. Te tien uren word men do vlammen meester, maar drie verdiepingen met den zich daarop bevindenden grooten voorraad van piano's, naar gomeld wordt vyftienhonderd, zyn door het vuur vernield. Luidens oen telegram uit San- Francisco is de bark „Johanna", koers zettende van Shields naar Iquique, op zoo vorbrand. Acht opvarenden zyn in de vlammen omge komen, even zooveel met do „Charleston'' t» San-Franeisco aangebracht. Do kroonprinses Stéphanio van l Oostenryk heeft zich Zondag-avond met eenl. gioeiond friseer-yzer aan het rechteroog licht K verwond. Binnen een acht dagen zal zy wellicht I. weder hersteld zyn. BUITENLAND. Frankrjjk. In de zaak-Ratazzi is in hooger beroep het volgende vonnis geveld: „De dertien maan den gevangenisstraf van Ratazzi worden op "j zes maanden teruggebracht, doch de uitspraken tegen Bayle en mad. Courteuil gehandhaafd De presidont dor rechtbank, de deelde mede dat hy den procureur van staat do nieuwe brieven had overhandigd, welke door de advocaten van Ratazzi by het gorecli- tolyk onderzoek overgelegd werden. Diilt«oHlnn<l. Van regeeringswege is te Beriyn het vol gende bekend gemaakt: De zoogenaamde promessenhandel en do verkoop van bewijzen van aandeel in promiën- loten, die, geiyk bekend is, in Duitschland, en 'j in het byzonder in Pruisen, verboden is en strafbaar gesteld, wordt in den laatsten tyd1' van Nederland uit, met name door eon aanlal firma's te Amsterdam, alsGrünhut Cie., J. Stern, Grün A Cie., Lotenbank Fortunag Griln Cie., Lotenbank Fortuna en andoren, 1 op groote schaal gedreven. Vele personen in Duitschland, en voornamelyk uit do geringere klassen, laten zich steeds weer door de ver leidelijke aanpryzingen dezer firma's of barer Ij agenten het geld uit den zak kloppen. Als dan de toezending van do beloofde papieren waarde niet volgt en de gehoopte winst achter wege blyft, wenden die lieden zich om hul; K tot de keizerlijke consulaten, die echter uii I den aard der zaak ten deze geen hulp knnnf n 1 verleenen, daar bovenbedoelde firma's, zooals I wel te denken is, niet vatbaar zyn voor rode- B lyke vermaningen, terwyl de Nedeilandsche I overheid eene strafrechteriyke vervolging tegen die vorkoopers van loten weigert en do kla-1 genden verwyst naar oen civiel proces, datl zoo kostbaar voor hen Is on meestal geen doel E zou treffen. Italië. De Paus ontving by zijn feest op 1 Jan. ook oen telegram van den keizer van Rusland. De czaar pryst daarin de vredelievende ge zindheid van den Paus en twyfelt er niet aan, of door de wyshoid des Pansen zal het hem mogoiyk zyn, by de zorg voor z(jne katholiek» j onderdanon, de belangen der Romeinsche kart I te verzoenen met de grondslagen, waarop he Russische ryk i3 opgetrokken. De vertegenwoordiger van den Koning der I Nederlanden, baron Van Brienen Van d» ?l Groote Lindt, ondervond te Eomo bijzonder» I blyken van ingenomenheid. De besturen der verschillende national» I

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2