(geze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van cZon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Januari. Feuilleton. De Dauknoot. N°. ~y^7~r' c» v-i - r ^i.ML"S,S.2dHcl tOiU'wi ^^aSgsr PRIJS DEZER COURANT: - Toor Lsiden per 3 maanden...1.10. franco per post1.40. ^.ftondarlgk© Nommaram 0.05. PRIJS DHR ADVHRTBNTTHK: Van 1—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17f. Qrootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caseeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. ORlcïioole Kcimistfeviutfen. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien bet adres van H. L. VAN NIFTERIK, alhier, houdende verzoek om vergunning tot het plaatsen van eene gaakrachtmachine in zijne boekdrukkerij lil liet perceel Kaiserstraat No. 9. Gelet op do artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1875 <St4at«blad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat ge noemd verzoek, met do bylagen, op de Secretarie dezer gemeente tor visie gelegd is alsmede dat op Donderdag den 19den Januari aanst., '8 voormiddags to elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te Itrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Beiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Jtn. 1868. E. KI8T, Secretaris. Ow.e stadgenoot prof. B. Fruin geeft in iet Jaouari-nummer van „De Gids" eene itudie, waarin hy de quaestie bohandolt of .9 Malnz dan wel to Haarlem do boekdruk- tunst kan zyn uitgevonden. De volgende regelen doen zien, op welke cvöze en met welken uitslag hy het vraagstuk «handelt. „Het betaamt mü te meer zegt lrjj iegens boide partyen )n liet geding <le bill ijk - beid te betrachten, dewijl ik m(j ln hotgeon k ga betoogen, byna uitsluitend deuk te be- lieoen van do bescheiden, welke door haar aan het licht zjjn gebracht. Myne eigen naspo- ringen, by de hare vergeleken, hebben weinig te beduiden. De eenige verdienste, waarop ik aanspraak mag maken, is gelogen in de cri- lische methode, welke ik mjj door langdurige lefening heb eigen gemaakt, en in mjjno mverschilligheid omtrent den uitslag, waartoe iet onderzoek ons leiden zal." Het slot luidt: „Mochten ooit wat niot volstrekt onrao- jelyk is nieuwe bescheiden uit archieven >f bibliotheken aan don dag komen, wier go- wicht de schaal naar onze zyde deed overslaan, dan zouden wfl het recht om van gevoelen te veranderen geenszins hebben verbeurd door ■-hans onbewimpeld te erkennen, (hit do kans vooralsnog veel gunstiger staat voor Mainz dan voor Haarlem." Door den cliof van het militair hospitaal ilhier is voor het front van het personeel de ironzen medaille uitgereikt voor 12-jarigen lienst aan den geëmploieerdo J. A. Langeveld. Er bestaat gelegenheid tot verzending der iorrespondentie naar Noord-Ainerika, door nlddel van het stoomschip „Edam", van Am sterdam vertrekkende. Ton postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlyk Vrijdag avond >m 10 uren bezorgd zyn. Naar wy vernemen, zyn voor liet in hot begin der volgondo maand door de Leidscbe Zangveroeniglng, onder directie van den hoer Vf. Van Iperen, uit te voeren oratorium „Mario Madeleine", van Massenet, als solisten geëngageerd: de hoer Lestellior, tenor, die do party van Jósus zal zingen; de heer Tricot, bariton, voor de party van Judas; me.j. Clary, sopraan, voor de titelparty, allo drie uitstekend bekenden van do Franscho opera, te 's Hage en onze stadgenooto mej. Anna Schmier, evenoons sopraan, die do party van Marthe zal zingen. De Ned. mail met berichten uit Indie tot 3 Dec. wordt G dazor alhier verwacht. In plaats van de heoren Ar. Bol, C. Ouwor- sloot en A. De Vries Pz., die als leden van den kerkeraad der Ned.-Horv. gemeente te Valkenburg hebben bedankt, zijn geko-zen de heeron A. Bol Az. Jr., als ouderling en H. Binnendyk Dz. en C. Bol Jz. als diakenen. Men schryft ons uit Rijp-Wetering: Ook Ryp-Wetorings Katholieken lieten het grooto jubelfeest van den Paus niet ongemerkt voor- bygaan. Door de leden van hot Zangkoor werd Dinsdagavond «ene «anguitvosring gegeven, waarvan de opbrengst voor een groot gedeelte aan de -armen zal worden uitgereikt. Do eerwaarde heor pastoor, die ook zjjn vyttigjarig priesterfeest gevierd heeft, bedankte do leden voor de schoone muziek, gelijk by die, zooals hy zeido, nog nooit gehoord had. Het hoofdbestuur der Hollandscho Maat schappij Tan Landbouw zal eene lieDgston- keuring houden met medowerking van het bestuur dor afdeeling Haarlem en Omstreken, op Woensdag den 14den Maart 1S88, te Haarlem. Door den minister van oorlog is toegostaan een prys van f 500. Aan den prys van 500 wordt door do afdeeling Haarlem on Omstreken taegovoegd de som van f 250. Hoe traag de bevordering bij het leger gaat, kan hieruit blyken, dat Maandag 9 Januari a. s. 14 eerste luitenants van de infanterie den dag herdenken, waarop zy vóór 20 jaren tot officier werden benoemd. Er zyn reeds 145 eerste luitenants met meer dan 15-jarigon dienst. (V. R. C.) De pogingen, te Dtreeht aangewend om eene studenten-kiesvereeniging op te richten, zyn opgegevon. To Amsterdam komt eeu oorspronkelyk volksstuk van Bigot in opvoering: „Botje de Naaister", in vier bedrijven. Betsy Perk heeft een drama geschreven, „Kapitein Flahol", dat te Antwerpen zal worden opgevoerd. Door de Eerste Nederiandsche Verzeke- ringmaatschappy op het leven tegen invali diteit en ongelukken te 's Gravenhago is eene prysvraag uitgeschreven voor eeno plaat, toe passelijk op levens- en ongelukkon-verzekering. De uitgeloofde prys bedraagt 200, de premie 50. Als leden der jury zullen optreden do heeren J. Bosboom, mr. J. G. Patyn en J. A. B. Stroebel. Botterdam heeft een zynor grootste wel doeners door den dood verloren. De heer J. F. Engel, de stichter van het Kinderhuis, is aldaar na eene kortstondige ziekte overleden. De inschryvingen voor do 3 pcts.-leening van 1 millioen, ten behoeve van een nieuw burgerziekenhuis te Amsterdam, bedragen thans ongeveer f 600,000. Volgens medodeeling uit Oost-Indië is de tamboer 3de klasse J. H. F. flausschen van het corps mariniers op den 20sten November 1887 gesneuveld by gelegenhoid dat Zr. Ms. stoomschip „Banda" de middenpassage tus- scfaon -Poeloe Bras en Poeloe Nassie passeerde. Een schot door 't hoofd had onmiddellyk den dood Jen gevolge. De tamboer Hausschen was 18 jaren oud on van zeer goed geding. (-Y. v. d. O.) Met 1 Jan. 1886 is het eorste nummer van het „Volksblad voor stad en dorp," tot welks uitgave de Nederiandsche Protestanten bond en de vereeniging tot verspreiding van stichtelyke blaadjes heeft besloten, versche nen. Hot draagt tot titel „Nieuw Leven" on zal dienstbaar worden aan de bespreking der algemeeno volksbelangen en tevens aan do verheffing van het zedolyk-godsdienstig volks leven. De vrijzinnige opvatting van den gods dienst zal hot bepleiten en aandringen. Het wil harten winnen voor waro en ongekun stelde vroomhoid, voor rein en diep plichtge voel, voor broederzin en burgerdeugd. Het wil door alles wat hot geeft het welzyn. van ons vaderland bevorderen. Het stoomschip „Zuid Holland" van Ba tavia naar Botterdam, is 4 Jan. te Marseille aangekomen; de „Prins Alexander", van Am sterdam naar Batavia, passeer Ie Aden 4 .Tan. Z. M. heeft dr. B. J. St(Wvw, hoogleeraar aan do gemeentelyke universiteit te Amster dam, benoemd tot ridder in do orde van den No- dorlandschen Leeuw; aan clou heor A. L. Van Hasselt, secretaris van den Baad van Noderlandsch-Indië, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder van de eerste klasse der orde van den Zahrmger Leeuw, hem door den Groothertog van Baden goschonkon. 10) Ofschoon dus dokter Negris den heer ffebray zoo heette deze slechts van tyd '.ot tyd zag en ontmoette, gelijk hy ook al -poedig aan Juliëtte verhaalde, was deze ichter iemand, wien hy eene hoogo achting toedroeg. Hy had destyds van zyn kunst broeder vernomen met hoe yvorige zorgvul- lighpid deze man zyne vrouw in hot oppassen •an hst zieke bind had ter zyde gestaan, toewei hy met haar eigenlijk niet gehuwd vas uit lirifde on alleen ten einde een woord 'an zyn v.vier gestand te doen. Na don ood zynor echtgenoote had hy zich geheel :ewyd aan het dochtertje, dat hy op het ■untf was geweeBt van te verliezen. Overigens (as j hij zeer ryk, zoodat het verlies der rieventasch hem van die zyde in het allerminst dot gehinderd had. Toen dokter Negris dit een en ander aan uliëtte had medegedeeld, voegde hy or by: letsel hooft de man <2>' dus in 't geheel niet an gehad; wat u betr.Mt is het verkeerde— 'O er iets verkeerds in is' geheel hersteld let Ons dus geen enkel woAfd meer spreken over een voorval, dat ik u boveel te ver geten; verstaat gy, myno lieve zieke?" Inderdaad de vergenoegdheid look weder op in hot gemoed van Juliötte. Do rozen vertoonden zich opnieuw op hare wangen; haar eetlust, haar slaap en de natuuriyke levendigheid van haron geest alles keerde terug. Zelfs begon de gehoelo Debray met zyne banknoten, en al het verdriet, dat zy haar veroorzaakt hadden, langzamerhand een weinig op den achtergrond liarer herinnering te geraken, toen er op zekeren avond gescheld werd. Juist was zij bezig met het afnemen der tafel na den maaltyd; zy deed open, zelfs zonder hot witte voorschoot af to doen, "dat zy voor had, daar zij dacht dat liet een groentenverkooper of iets dergelyks was. Maar het was de heer Debray, die zich ver toonde. Zy zag hem aan met verbazing en ongerustheid, doch zonder in het minst onthutst te zijn of verlegen wegens de bezig heid, waarin hy haar aantrof, zoodat zy ook volstrekt niet noodig vond zich op dit punt te verontschuldigen. Zij verzocht hem te gaan zitten en wachtte kennelijk dat hij haar het .doel van zyn bezoek zou mededeelen. Doch iaat oit3, terwijl hy Jaezig is mot dagrtoe aaustalte te maliën, een voertien dagen terugkeere» om te zien hoe hij er toe gebracht Is om dezon stap te doen. Wy zeiden het reedsde heer Debray had ondervinding van de wereld en bezat een welwillend hart. Onafhankeiyk door vermogen en maatschappelyken toestand, verdoeldo bij zijn t(jd tusschen zyne lieve Jeanne en onderzoekingen, zooals ze alleen waarde kunnen hebben voor een rijk ontwikkelden geost; onderzoekingen, die don mensch zeiven betreffen, niet om hem hoe langor lioo meer tot verachting van den mensch en hot mensche- lyke te brengen, maar om intogondeel men- schenliefde in hem te ontwikkelen, menschen- liefde, zich openbarende in goedwilligheid omtrent de gebreken van anderen on zucht om, zoo mogelyk, verbetering te brengen in de feilen en het ïyden zynor niedemenschen. By zoodanige denkwyze waren hem de meest dagelijksche voorvallen en meest alle- daagsche personon de voorwerpen eener ryke opmerking tot eigen oefening; en 't is uit dien hoofde niet te verwonderen dat een zoo zonderling voorval als 't wolk hom met een meisje als Juliëtte in aanraking gebracht bad, niet onopgemerkt voor hem verloren ging. Dit alleen reeds, dat er zes weken verloopen waren tusschen het verliezen der brieventaseh en (je oproeping in de dagbladen zou in het Gemengd Nieuw». Nogmaals namen hedennamid- dag, omstreeks twee uren, en wel in de i singel by hot Plantsoen, niet ver van den molen „De Oranjeboom", twee persoontjes oen bad. Aan den kant op het brooze yy staande, zakten broeder en zusje eensklaps naar beneden, en boden alzoo de gologenheid aan zich te laten redden, evenals reeds zooveel malen in deze week. Die redding volgde ook nu byna terstond na de Inzakking. Wederom zakten gisteren twee personen, die aan het schaatsenryden waren, te Hoogmade in een wak, gevolgd door een derde, die de behulpzame hand ter redding der eerste drenkelingen wilde bieden en hun een stok toereikte. Een boer, die zich met eer-o schuit naar de plaats begaf, mocht allen redden, hem, die er het laatst in gevalles was, even wel met veel moeite. Deze persoon was daa ook bewusteloos en word eerst vier uren na hot ongeval per rytuig naar zyne woning -te Loid9rdorp gebracht. De winkelier J. v. L., te~RgpvV-ö- tering, zou Dinsdag dl. per -slede over het Ijs eenige waren naar het Lageland vervoeren. Hoewel die tocht, wegens den ingevallen donl, niet van gevaar ontbloot was, waagde hij, door de noodzakelykbeid gedreven, dien echter. In de nabyheid van Zevenhuizen zakte hy met do slede door het ys. By de pogingen om uit bot wak te geraken, brokkelde de kant telkens af; doch oindelyk gelukte het hem zich zeiven te redden. Met de hulp van een ander werd vervolgens de slede uit het water gehaald. De inhoud was echter grootendeels bedorven, zoodat hy met een nat pak en onverrichter zake naar huis moest terugkeeren. Niettegenstaande don regen van Dinsdag word Woensdag middag onder muziek druk gebruik gemaakt van de ysbaan op de bui tenplaats van den hertog van Saksen-Weimar, aan de Laan van Meerdervoort te 's-IIage. De proef, welke veor eonigen tyd genomen werd met het plaatsen van een kacheltje tor verwarming in een der rijtuigen van de stoomtram Den Haag-Schovenmgc i H. IJ. S. M., heeft derwyze voldaan, dat alle rijtuigen dier tram er reeds van voorzien zijn, en ook heden met dusdanige verwarming der rytuigen van de tram Don Haag-Dollt H. IJ.S.-M. een Ttanvang gemaakt is. De bussen aan het tolhek aai den Scheveningschen weg, ten behoeve van do bemanning der „Argo", hebben op 1 der- r opgebracht f 10.28. oog van iodereeu toereikende zyn ge.voost om to doon vermoeden dat hier iots geheim zinnigs in het spel was Debray doorzag den samenhang ten volle. De verlegenheid van Juliette bij zyn eerste bezoek, hare bleek heid, hare verwarring, do zenuwachtige trilling, welko haar aangreep toen zij hem zag opdagen en .die eerst week toen de dokter kwary, de angst, waarmode zij zyne vragen schoon te voorzien en te verwachten, - dit alles hel hem den weg gewezen tot vermoedens aan gaande oen treurig geheim. Hy was In zijne oerste onderstelling bevestigd goworden door het voorkomen van den inboedel der kamer vvaar hy was ontvangen en welke konnelyk de bestemming in zich vereenigde van eetkamer, spreekvertrek en misschien tevens wel diende om er te lezen en te slapen. Alles vertoonde er armoede, maar eeno, die vry was van al wat naar slordigheid en luiheid zweemt. Mei vond er eene ronde tafel, waarop een kleed, dat er wel zeer net uitzag, maar toch uit. den smaak en byna versleten was, zes steels»! met matten zittingen, eene boekenkast van wit - werkershout, waarin boeken stonden, moeste: - deels niet ingebonden; terwijl het huisraad wei 1 voltooid door eeno canapé, overtogen met gryse stof en waarschijnlijk de slaapplaats van het jonge meisje. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1