BWC&?igia8t3KPMKSm«XP.-JX.jIóia&KE^j.C^./air.rO'lL^-.rra.-r.-'-.r-l-.nr-.. ifl»g-^y.-^.af.^c<.-'gf-»ra»,.'.vrK^.---r|,..--i-^----<T-ivv. -~-v~?r■L«mrgr-riiy-rorirrrgTTgar.'tJ, igiyrrwwe Duitschland. De qualitoit, 2egt de „Meier. Clrt.", wordt nu reeds eenparig door kenners uri ar- tiston als uitstekend geprezen. Hoe weinig vertrouwbaar het \Js op sommige plaatsen was, bleek dezer dagen te Rjjpwetering. Op Donderdag, Vrijdag on Zaterdag 11. is daar een persoon door het jjs gezakthet waren twee mannen en eone jonge dochter, die gelukkig door het toesteken van een haak of plank gered zyn. De eersten liepen on do laatste reed op het ijs. Dat deze, die tot aan de kin in hot water had gelegen, niet voor een klein gorueht vervaard was, kon men spoedig opmerken, daar zij, na te huis gebracht te zijn en droge kleoderen aange trokken te hebben, onmiddellijk weer de schaat sen aanbond en aan het ijsvermaak deolnam. Uit Huisen wordt aan de „N. R. C." gemold: Hedennacht te halfóén ontstond er door onbekende oorzaak brand 'in de hof stede van A. Jansen, in do Bloemstraat. Het liuis met den geheelen inboedel benevens zos varkens, drie geiten en 69 kippen zyn verbrand. Alios was tegen brandschade ver zekerd. B(j Ruinerwold (prov. Drente) heeft gisteravond om halftion eeno botsing plaats gehad tusschen den trein, welke om 8 u. 15 min. van Zwolle naar Groningen ver trekt, en don iaatsten trein van Groningen naar Zwolle. Twee conducteurs, Baring en Roosonberg gelieeten, verloren bp do ramp het loven. Van de passagiers zijn er tién ge dood, vjjf zwaar en zeven licht gewond. Ook de materiöelo schade is groot. Uit Meppel seint mon aan het „Hbl." de volgende nadere bijzonderheden: De troin die van Groningen afkwam, trachtte nog testop pen en kreeg daardoor den vollen stoot en do meeste schade. De beide conducteurs waren onmiddellijk dood. Een machinist, Van der Linden genaamd, is in hot ziekenhuis te Meppol aan brand wonden bozwekon. Do jongonhoor Dorhout Mees uit Groningen, leerling der H. B. S. te Meppel, heeft een zijnor beenen op twee plaatson gebrokon; z(jn kameraad, die naast hem zat, bleef ongedeerd. Een ander reiziger is uit zijn waggon be vrijd na een arbeid van vier uren. Hij bleek zjjn voet gebroken te. hebben. Uit Zwolle vertrok gisteravond onmiddellijk, na hot vernemen van de ramp, oen troin mot materiüel en werklieden om de noodige hulp te vorleenen en de passagiers hun reis te doen vervolgen. Reeds is men bozig mot het loggen van een hulplijn en de opruiming van het ver brijzeld materiëel. Volgens oen ander bericht zjjo de machi nist, hoofdconductour en rangeerder gedood en telde men twintig gekwetsten. Zondag-morgen braken de stren gen van een wagon, onder hot oprijden der Pelzerbrug nabij Broek in Waterland. I-Iet paard liep voort, maar de wagen kwam in de vaart terecht, met het ongelukkig gevolg dat do vier personen, dio er in zaten, verdronken. Te Holterbrook (Eibergon) schoot op oudejaarsavond een strooper by ongeluk zjjn kameraad dood, waardoor hy zoodanig ontstelde, dat hy krankzinnig werd. Beide personon waren zeer bevriend met elkander. Het stoffel ij k overschot «van den hoer mr. A. Th. Heyiigere, oud-referen daris by het departement van koloniën, word Woensdagavond van Zutfen naar Arnhem overgebracht en uit laatstgemolde plaats naar Gotba vervoerd, alwaar het lyk Yrydag-och- tend is aangekomen, ten einde te worden vorbrand. Des namiddags te 2 uren van denzelfden dag is do overledene naar de ïykonkamer ge bracht en te 3'/» uren is do verbranding begonnen, welko in een uur was afgeloopen. De asch is in oen© bus vergaard, welke her metisch gesloten en naar de gebruiken van liet land verzegeld is, waarna dit overbiyfsel aan do familie is overhandigd. Inoene woning in eone achtor- buurt te Dordroclit heeft eon begin van brand plaats gehad, welke, ofschoon spoedig ge- bluscht, een droevig gevolg had. Terwyl de bewoners "s nachts by een familielid oud en nieuw vierden, haddon zy hunne twee kind©- I ren, 3 en ij jaar oud, alleen achtergelaten en het jong6to kind in een kinderwagen, ge plaatst bij de brandende kachel, to slapen ge legd. Door eeno onbekende oorzaak hooft het beddogoed vuur gevat, ten govolge waarvan liet kind vreeseiyke brandwonden heeft be komen. Het oudste kind, lioewol bedwelmd uit do woning gehaald, bekwam goen loisel. T y d n g o n uit China molden dat to Amoy den 21sten November een kruitmolon, I welke 40,0ü0 kilo kruit bevatte, m do lucht is gesprongen. De 50 soldaten van do wachtpost zyn allen omgekouion; voorts zyn omstreeks honderd personen gedood. Op de ontploffing is oen brand gevolgd, welke eene geheele wyk in de asch hoeft gelegd. De schok was zóó hevig, dat verscheidene huizen aan do ovorzyde der rivier ingestort zyn. Het stoomschip „Lord Gough", waarover meu zeer ongerust begou te worden, is Zaterdag 31 Dec., des ochtends ta zes uren, behouden in Queenstown aangekomen ten niet Liverpool) na eene reis van ludagon van Philadelphia. Het had zware slagzijde over bakboord, al de steenkolen uit de stuurboord bunkers waren verbruikt. Vier dagen vóór Kerstmis had het schip orkaanachtig#stormen doorstaan en maakte hot weinig voortgang. Eene geheele wook lang waren de passagiers benoden opgesloten geweest, wegens de zware stortzeei-n, welke aanhoudend over het schip heenbrakeu, dat op eone vreeseiyke wyze slingerde. Repasseerden Vrydag bedaarde het weder en kon men weer botoren voortgang maken. BUITENLAND. Dultachland. Volgens do „Nat. Zeitung" heeft de keizer op Nieuwjaarsdag by de ontvangst der gone- raals o. a. het volgende gezegd „Ik wensch u, myno heeren, do opmerking te maken, dat uwe aandacht dit jaar voorna- moiyk zal moeten gevestigd zyn op de keizer- manoeuvres, welke door de garde en het derde logorcorps zullen gehouden worden". [ZieTel.] Do „Nordd. Allg. Zeitung" zegt in zyn overzicht, dat door de openbaarmaking der bekende vorvalschte stukken bovenal de bo- langryksto gebeurtenis van den tegonwoord. gen tyd op den voorgrond treedt. Daardoor wordt het bewys geleverd van de oprechte bedoelingen van den czaar, en de weg gebaand tot eone meer vertrouwen wekkende opvatting van den algemeonon toestand. Hetzelfde blad zegt: In goed onderrichte kringon is roods het bericht van vorschillende bladen tegengesproken, dat do gcfeant Schwei- nitz don czaar een eigenhandig schrijven van keizer Wilhelm heeft ovorgobracht. Eigenhan dige brioven van souvorein tot souverein, vooral wanneer zy in familiebetrekking staan, zyn iets zeer gewoons. In hot geval, dat hior bedoeld wordt, is echter toevallig zulk eene briefwisseling niet gevoerd. Er bestond der halve geen reden voor eene spoodige reis van den gezant naar den czaar te Gatschina. Alle daaruitgetrokken, zorgwekkende 'be schouwingen waren dus ongegrond. Do Ber- lynselie bladen lelden uit de dagteokeningen der valsc-be stukken af, dat deze den czaar slechts aan het Hof te Kopenhagen kunnen zj|n in handen gespeeld. Voorts wordt er op gewezen hoe de czaar aan zyne eindeiyk go- geven toestemming tot do openbaarmaking dezer stukken de voorwaarde verbonden heeft die hooge personen to sparen, die by het komplot betrokken zyn, doch thans reeds door den angst voor openlyke schande ge noeg gestraft zjjn geworden. De „Reichsanzoiger" zegt dat do „Alma- nach de Gotha" ton onrechte prins Ferdinand van Coburg vorst van Bulgaryo noemt, mot den titel Koninkiyke Hoogheid. Volgens de bepalingen van het Berlynscho verdrag kan hy niet als vorst van Bulgarjje worden be schouwd, omdat zyne verkiezing noch door do Porto, noch door de mogondheden erkeDd is. De titel van Koninkiyke Hoogheid komt hom niet toe als prins van Coburg, en even min zou hy daarop aanspraak hebben, wan- noor hy workeiyk vorst van Bulgaryo ware. De Bulgaarsche grondwet kent hem slechts den titel van „Doorluchtigheid" toe. Italië. Een particulier tolegram, door „De Tyd" uit Rome ontvangen, moldt omtrent de plech tigheden van Zondag het volgende: Te halfnegen verliet do H. Vader zyne ver trokken en begaf hy zich naar de St.-Pieter, langs de trap, welke tot de kapel van het H. Sacrament toog,"ing geeft. Daar was het gausche Kapitto! van Sint-Pietor In plechtge waad aanwezig. De H. Vader verrichtte er de adoratio en do voorbereiding tot de H. Offerande. Middeiorwyl begaven zich de kardinalen naar de kapel der Pidd. De H. Vader bekteeddo zich daar met het misgewaad en nam plaats op de Sectie Gestatoria. Voorop traden do prelaten der anticamera van Z. H., daarop volgden de kanunniken in roket en met her- i meiya gevoerd muzetia, de kruisdragers msgr. Falaoui, msgr. Lenii, patriarch van Konstan- tinopel, en Sammimatelli, auditeur van de Apostolische Camera, die Z. H. aan het altaar assisteerden; eindeiyk Hunne Eminenties do loden van het H. College van Kardinalen. De Sedia was omgeven door de officieren der edelwacht, die der Zwitsers en der palatynsche wacht in groot tenue, en word gevolgd door den majordomus en den Maestro di Camera van Z. M., den prins-assistent by den pause- lyken Troon en alle verdere dignitarissen van de pauseiyke hofhouding. De hoogwaardige patriarchen, aartsbisschoppen en bisschoppen wachtten de aankomst van den stoet af in het Presbyterium. Ondanks de roenigto, die de Vaticaansche Basiliek vulde en op 60,000 personon wordt begroot, heerschte de gansche heiligo plech tigheid door, de meest volstrekte orde. Het front der Sint-Pieterskerk was door een cor don troepen afgozetbinnen de kerk omringde de paueeiyke lijfwacht in groot tonue het Altaar dor Confessie, dat prykte met het kruis, uit Oostenryk den H. Vader ten ge schenke gezonden. De tiaar, welke door de geloovigen van Parye don jubilaris werd gezonden, was in gebruik genomen, alsmede het kasuifel, dat de aristocratie van Rome den Paus ter go- logenheid van zyn jubilé vereerd had. De heer Margry genoot do hooge onderscheiding, dat ook zyn missaallezenaar aan het pauselijk altaar dienst deed, terwyi de myter, welke Z. H. tooide, een jubilé geschenk was van Z. M. den Duitschen keizer. By hot binnentreden van den tempel werd Z. H. mot geestdrifvollo toejuichingen be groet; het „Leve do Pauskoning 1" daverde in alle talen schier der wereld langs de reus achtige gewelven. Toon de H. Vader by het Altaar der Con fessie was aangekomen," "verliet hy de Sedia Gestaf&rio, en beklom hy het altaar om de H. Mis te lezen, met liet aangezicht naar hot volk gökeeTd, dat uit het schip en het transept der Basiliek allo byzonderhodon der heilige handoling kon volgen. Middelerwijl voerde do Sixtynsche kapel onderschoidone composition uit in Palostrynschen styl. Op hot oogenblik dor elevatie woerklonken zil veren bazuinen, wolke oen heerlyk effect teweegbrachten. De Sixtynscho kapel deed zich op bewon derenswaardige wyze hooren, vooral in het engelenkoor, dat in den koepel word gezon gen. Alleraangrijpendst was hot Te-Deitm, dat, door den H. Vader aangeheven, door al do duizenden aanwezigen in koor werd voort gezet. Na het Te Drum werd den H. Vader do grooto pontificale kap omgehangondo myter werd voor do tiaar verwisseld en de Paus bestoog wederom de Sedia, wolke voor de balustrade der Confossio word gedragen, waar Z. H. don zegen gaf vrbi et orbi. Na alloop keerde do H. Vader met hot go- volg, dat hwn by zyne Intrede vergezeld had, naar de kapel der Piëta terug. Zoo mogelyk was do geestdrift dor dichto menigte nog treffender dan zj) zich betoond had vóór de H. Offerande. Onbeschryfiyk was het tooneel, dat do Sint-Pieter aanbood. De hooge jubilaris was zichtbaar aangedaan. Hot Sint-Pietersplein was zwart van volk. Dos avonds waren de gansche voorgevel van St.- Pieter, de kolonnade om hot plein en boven dien tal van andere korken geïllumineerd. Ook vele particuliere woningen. De vertegenwoordiger van Z. M. den Koning der Nederlanden, baron Van Brienen, word met byzondore blyken van ingenomenheid ontvangen. Verder wordt nog aan do „Köln. Ztg." gomeld dat het dien dag koud, doch schoon weder was en dat do toegangen tot bet St.-Pieters-plein reeds vroeg in don ochtend door eene talryke volksmenigte als afgeslo ten waren. Eene afdeeling militairen belette hun, die niet van eeno kaart voorzien waren, den toegang tot dat plein. Ook buiten de Basiliek heerschte volmaakte orde en terwyi de feestmis plaats had, luidden te Rome de klokken van alle kerkon. BIJ den terugkeer van den Paus in het Vaticaan hieven de daar aanwezigen nogmaals luide uitroepon i aan om Z. H. hulde te brengen. Te Rome werden 30,000 vervalschte toe- 1 gaagskaarten voor de Nieuwjaarsplechtighoid j ontdekt. Dit had ten govolgo dar al do echte kaarten moesten worden herdrukt. Telegraminon. BERLIJN, 2 Januari. (N. li. C.) Zoowel in diplomatieke als in finanti ëele kringeu lam men zich boden hoopvoller over het bowaani blijven van den vrede uit. Het is bekend dat er in do jongsto weken geene verdere troa panbewegingen op groote schaal hebben plaats gehad; en vordor is het authentiek, dat de Russische gezant Lobanoff te We en en op den Sylvosterdag in het departement van buiten landsche zaken, wol is waar slechts in nle officiöele gesprekken, maar toch zeer beslist, nieuwe verzekeringen omtrent de vredelievende bedoelingen van Rusland gogeven heeft. Bui tendien was do Beurs heden zeer opgewekt gestemd op grond van het voorgevallene bij de nieuwjaars-rocoptie der generaliteit by keizer "Wilhelm. Toen namelyk Mollko aan de spits dor generaals den keizer zyn heil- wensch kwam toebrengen, vroeg de keizer: „Wol, besto Moltko hoe zyt gy liet niouwe jaar ingegaan? Slapende of wakendo?" Moltko antwoordde: „Ik heb vast geslapen, Sirel" Waarop de keizer antwoordde: „Ik hoop dat gy tevroden zult zyn over hetgeen hot nieuwe jaar ons in den dienst brengen zal. Myno heeren" zeide daarop do keizer, zich tet de generaals wendendo „uwe aan dacht zal in dit jaar hoofdzakelyk verlangd worden voor de keizer-manoeuvres van hot derdo (Brandenburger) legercorps en hot garde corps." Do keizer herhaalde met opzet meer malen, dat daarin de militaire hoofdzaak zou gelegen zyn, en te meer worden hieruit voor den vrede gunstige gevolgtrekkingen gemaakt, omdat de genoemde beide corpsen niet in grensdistricten in garnizoen liggen. MUNCHEN, 2 Januari. De redacteur Mor genstern (sociaal democraat) is door de politie verbannen op bevel van den minister van binnonlandsche zaken. ST.-PETERSBURG, 3 Januari. Het „Jour nal do St.-Pétersbourg" betuigt zyne groote ingenomenheid met de openbaarmaking door prins Von Bismarck van de valsche Staatsstuk ken, waardoor het wantrouwen tusschen beide ryken wordt weggenomen. Tevens erkont het officieuze blad do oprechtheid en do eerlykhoid, waarmede deze opheldering is geschied. SOFIA, 3 Januari. Prins Ferdinand brengt in een schryven aan den president van den ministerraad hulde aan de Sobranje wegens hare houding jogons de regeoring, en swaekt de hoop uit dat de genomen maatregelen vol doende zullen zyn hom don stryd te doen volhouden tegen do moeilijkheden, welke Bul- garye omgeven. BELGRADO, 3 Januari. Do president van den ministerraad heoft heden in de Schupt- schina hot programma van het nieuwe Kabinet, voorgelezen. Dit programma behelstHervor ming der gemeentebesturen, verzachting der. persconsuur, reorganisatie van het leger on handhaving der goedo botrokkingen met do mogendheden. LONDEN, 3 Januari. [Hbl.) Hot rapport der Paeific-spoorwogmaatschappiJ is door do com missie druk besproken. President Stanford zoido dat de maatschap- pyen do overeenkomst met het gouvernement zyu nagekomen. Hy beschouwde de poging em het charter te annuloeren als belachelijk. De advocaten Van Sage on Gould steken den draak met do bewering, dat laatstge noemde vervolgd zou kunnen worden wegens de Kansas-Paclfic-quaostie. De begrooting van Rusland voor 1888 sluit, vcJjens de,„Times", niet alleen zonder,, deficit, ma3r zelfs met een surplus. DUBLIN, 3 Januari. Naar men zegt, heeft de rogeoring besloten de Nationale Liga te verbieden in de graafschappen Dublin eu Moath, alsmede het uitvoerend centrale be stuur, dat te Dublin is gevestigd. MADRID, 3 Januari. De ministerraad heeft het ontwerp goedgekeurd, dat dbor den minis ter vaii financiën werd ingediend betreffende do vermindering der grondbelasting «n do her vorming der alcoholbolasting en der in- en uitgaande rechten. LISSABON, 3 Januari. De Cortes zyn ge opend met eene troonrede, waarin wordt ge wezen op de goede betrekkingon tusschen Portugal on de andere Staten en wetsont werpen worden aangekondigd betroffendo de verkiezingen, hot onderwijs en de verhouding tusschen kapitaal en arbeid. De toestand dor geldmiddelen is voldoende, zoodat geon beroep op do geldmarkt noodig is MALAGA, 3 Januari. (Part. Tel.) Ten ge volge van de hevige vorst is de oogst van den suikeraanplant volkomen vernield.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2