geze <jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van ijgon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 Januari. Feuilleton. De Banknoot» (tYovdt vei'cotyd U\ 8552. v O Glï.@<l£S,g: *-Ê= «Millcuai*!» Ao looo iuc'v». LEIBSCH DAGBLAD. PEUfl DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1-40. Afzonderlijke Nommtira0.06. PRUS DER ADVERTBNTOEN: Ten 10 rogele 1.05. Iedere regel meer/0.17J, Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in- ca8«eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ollicicole Kenni»a;oviuffen. Burgemeester on Wethouders van Leiden; Gezien bet adres van de Firma KOOLE, NICOLA «n Co., alhier, houdende verzoek om vergunning tot het plaateen van vier bakovens in hare broodfabriek „de VerOcnigiag", aan hot Lovendaal en de Goero- graclit. Gelet op do artt. 6 on 7 der Wot van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij deze konnis aan hot publiek dat ge- noomd verzo<#k, met de bijlagen, op de 8ecretarie dezer gemeente ter visio gelegd isalsmede dat op Dinsdag don 17den Januari aanst., 'fi voormiddags, te elf uren, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Jan. 1888. E. KIST, Secretiiri». Het bestuur der afdeeling Leiden van de vereeniging „Tesselschade" heeft zich uitge breid door de verkiezing van mevrouw F. R. Fockema Andre® geb. Luneingh Tonckons (Rapenburg 36), die de benoeming heeft aan genomen. Do voedingscommissie voor het garnizoen alhier, zal voortaan bestaan uit de hoeren: majoor Couvée, voorzitter2den '.uit. baron v. d. Capelle, officier van gezondheid 2de klasse Zeehuizen, paardenarts 2de klasse Muyzert, leden, en "den luit.-kwartiermoester Smits, secretaris. Ook mej. A. H. Smits te Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres aan eeno bijzon dere schooi voor meisjes te Leidon. Tot gemeente geneesheer van Beusichom is benoemd de hoer "Visser, arts te Leidon. De heer L. Buziau to 's-Hage is uitgenoo- digd om den 3den Februari eene piano-solo te spelen op het concert van het Leidscho Mannenkoor, onder directie van den heer B. H. Taylor. De jeugdige Prinses Wilhslmina hoeft met Nieuwjaar te 's-Hage haren eersten kerkgang gedaan. H. M. de Koningin had in de Kloosterkerk hare jeugdige dochter aan bare zijde. Op dit feit werd door den voor ganger, ds. Knottnerus, in zijne preek gewezen. Ds. C. B. Oorthuys, predikant te Katwijk aan Zee, heeft voor het beroep naar Middel burg bedankt. Te Wassenaar heeft zich slechts één „lodger" als adspiraut-kiezer aangemeld, i Vrjjdag 6 Januari a. s. zal het 25 jaren geleden zijn dat mej. Van Gent, te Wassenaar, do praktijk als verloskundige aanvaardde. Zoo wel te Reeuwijk als in hare tegenwoordige standplaats was mej. Van Gent algemeen ge acht. Om die reden zal de 6de Januari dan ook wel niet geheel onopgemerkt voorbijgaan. Beroepen is te Waverveen en te Noord- wijkerhout de heer C. J. Van Arkel, cand. te Utrecht; te Gouda ds. J. D. Van Arkel, predi kant te Bloemendaai. Door do Hollandsche Opera van den Parkschouwburg te Amsterdam is in studie genomen Weber's „Freischütz." Mr. J. N. Van Hall bad do welwillendheid, de vortaling van dan tokst op zich te nemen. De titel in het NcderlandBch luidt: „Het Proefschot". De minister van financien maakt bekend dat bet saldo van '3 Rijks schatkist op 31 Dec. bedroeg: bij de Nederlandscho Bank ƒ37,038,236.73 en bij de betaalmeesters 2,919,926.02^, te zamen 39,958,163.77J. Mej. A. C. Martens, to Mill, heeft aan de algemeeno armen aldaar, een huis met schuren, hooi en bouwland geschonken, tot eeno gezamonlijke waarde van ruim ƒ8000. Door den minister van oorlog is bepaald dat de milicien-verlofgangers der lichting van 1885, behoorendo tot de regimenten huzaren, het militie kader uitgezonderd, op 4 Januari a. s. by de trein-compagnieën van de regi menten der veld-artillorie zullen worden over geplaatst. Voor het front der troepen te Haarlem werd gisteren de zilveren medaille voor 24- jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den adju dant-onderofficier der infanterie A. Noord ijk. Namens hot ministorie van binnenland- sche zaken zfju de hoofden van fabrieken en industrlüele inrichtingen en andere bedrjjven te 's-Hago door het gemeentebestuur uitge- noodigd, verschillende opgaven te verstrekken betreffende den duur van don arbeid en den leeftijd der werklieden in hunne inrichtingen. Do heer Willem Van Zuylen is thans in zooverro herstold, dat hjj zich voorgenomen heeft, in de 2de helft van deze maand weder ten tooneele te verschijnen. Op 1 Januari 1888 waren by do Ned.- Herv. Kerk meer dan 350 plaatson vacant, voor welke vacaturen slechts 7 candidaten be roepbaar zijn. Het stoomschip „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, passeordo St. Vin cent 2 Jan.; do „Schiedam" is 2 Jan. van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen; de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeordo 2 Jan. Wight. Z. M. heeft, mot ingang van 7 Jan. a. 3., aan J. C. Plomp, op zjjn verzoek, eervol ont slag vorleend als burgemeester van Zuilen goedgekeurd dat de burgemeester van Havolte, C. Van der Wal, met ingang van 1 Jan. 1.1. is benoemd tot secretaris dier gemoente; don heer J. Cramer, art3, met ingang van 11 dezer, benoemd tot officier van gezondh. 2de kl. bij de zeemacht. Gemengd Nieuws. De eerste oefening op schaat sen door de manschappen van het 4do bat., 3de en 4de comp., onder commando van den lsten luitenant Boelaar, had gisteren alhier plaats. De militairen, voorzien van flinke schaatsen en oud-model geweren, reden langs den Haagwog naar de Vink en Maaldrift. Aan het telegraafkantoor alhier worden 56 nieuwjaarskaarten verkocht en 90 besteld. De postkar van Leiden op Am sterdam viel hedennacht, even voorbij den tweeden tol onder Oegstgeest, omver, doordien een der achterwielen van het voertuig brak, zoDder verdere ongelukken te veroorzaken. Met een wagen van den landbouwer C. K. heeft men de brieven en andere papleren verder vervoerd. Drie personen, die gisteren in het Kanaal by Oegstgeest door het ys zakten, werden spoedig uit hun benardon toestand gered. Naar het „Vad." vernoemt, heeft zich te 's-Hage eene commiseie gevormd om eene tweodo Coöperatieve Volksbroodbakkery tot stand te brongen. Er brak een brand uit in de loods van het krankzinnigengesticht Meerenberg, onder Bloemendaai, waarin beddegoed werd gedroogd. De brand is door de aan het ge sticht aanwezige brandspuit gebluscht, doch de loods en het daarin voorhandene zijn verbrand. De adv.-gen. by den Hoogen Raad, mr. Gregory, concludeerde in de gisteren ge houden zitting van dat college tot verwerping van het cassatieberoep eener dienstbode te Nijmegen, veroordeeld door het Hof te Arnhem tot 5 jaar gevangenis, wegens poging tot moord op eene logée haars meesters. Uitspraak 30 Januari. Behandeld word het beroep van den manu- facturier Q. te Goes, door de Middelburgsche rechtbank tot eene boete veroordeeld wegens het onbevoegd uitoefenon der geneeskunde. Jhr. mr. De Savornin Lobman pleitte vernie tiging van het vonnis, hoofdzakelijk omdat niet is nagegaan of de toegediendo middelen zyn geneesmiddelen, vallende onder het bereik der wet en omdat de getuigen niet allen zelf do feiten hebben gezien. Conclusie van den adv.-gen. op 16 Januari. In eene gelijksoortige zaak van zekore L. te Woerden, req. van een vonnis van do Utrechtscha rechtbank, werd niet gepleit en strekte de conclusie van den adv.-gen. tot verwerping. Uitspraak 9 dezer. Een kindje, dat bj) een binnen brand in do Krytstraat te Utrecht eenige brandwonden bekwam, is aan de gevolgen daarvan overleden. Te Ansen, gemeente Ruinen, is op de dienstmaagd van mej. de wed. P. Ten Brink geschoten, op hot oogenblik dat zij zich met haren vrjjer in de achterkamer be vond. Het meisje bleef ongedeerd, doch haai' minnaar is licht gewond. In de deur in hunne nabijheid zjjn niet mindor dan ongeveer tachtig hagelkorrels gedrongen. De dader werd waar- Bchyniyk door minnenijd gedreven. In eene onzer garnizoensplaatsen wandelde dezer dagen oen jeugdig korporaal met zijne tante. Op z(jne wandeling ontmoet te hy een officier, die h(j, zonder te groeten, passeerde. De officier onderhield hem over zyne nalatigheid, en door don korporaal werd tot verontschuldiging aangevoerd, dat hy meende wanneer hy met oene dame wandel de, de officier het eerst diende te groeten. Wfj gelooven niet dat de officier van zjjno veront schuldiging nota heeft gonomen. (Amh. C.) Na een smart el yk lydonie te Apeldoorn de rangeerder H., die voor eenige dagen met den arm tusschen de buffors van een trein kwam, bezweken. Zyn broeder J. H., die thans als rangeerder dienst deed, is nu met beide armon tusschen do buffers geraakt, waardoor ook op zyn levensbehoud niet moer te hopen valt. Te Apeldoorn kregen twoe broe ders, die te veel sterken drank hadden ge dronken, twist, welke zóó hoog liep, dat de jongste een mes greep en daarmede don oudste een steek in het hoofd en eene snode over de hand toebracht. Der 70 jarige moedor, dia tusschen beiden sprong, werd de duim gedeel telijk afgesneden en zy ontving eene zware verwonding over den rechterarm. Heolkundigo hulp werd dadeljjk ingeroepen. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. To Stratum, in de onmiddellyke nabyheid van Eindhoven, is door den heer J. F. Van Bronckhorst Leyds eene fabriek op gericht van snaren voor muziekinstrumenten viool, violoncel, controbas, harp, enz. Dit is de eerste inrichting van dien aard, welke in Nederland bestaat. Tot nu toe werden hier de snaren uitsluitend betrokken uit Italië en 8) 1 Zy ontving de quitantie in ruiling tegen eene banknoot en herhaalde by hot opklimmen der trappen haren dank aan de Voorzienigheid, die haar uit eene zoo onbeschryfelyke angst gerod had. Den volgenden dag keerde zich de ziekte van Juliette's moeder tot beterschap en deze bevestigde zich meer en meer. Het geld, dat Juliette voor hare verkochte kleinigheden gemaakt had, was toereikende om haar nog ^enigen tyd te doen wachten naar betaling va/i het haar nog verschuldigde. De weduwe Simt,'" herstelde vanlieverledfo zooveel, dat hare dichter het lesgeven kon hervatten. Maar 1,'auwelyks had Juliette kalmte ge kregen tot nadenkennauweiyks was hare Koortsachtig* spanning geweken, of er had eene geheeld omkeering plaats in hare zieL Hetgeen zy e.*r*t had aangemerkt als eene gave van God, verscheen haar nu in het licht eener omkoopt, afkomstig van don geest des kwaads, waardtDZij geen weerstand geboden had. Altijd had £jl dat noodlottige 'bankbriefje voor de oogen, Jat ?ij had uit gegeven en dat nu ieder oogenblik een verwyt voor haar was, en het andore, dat nog in haar bezit was, maakte haar de lucht onvor- drageiyk in het vertrek, waar het lag. Zy schrikte tegen het openen van haar schryf- lessenaartjezy had het verborgen in oene kast en als by toeval haar oog er op viel, was zy te moede alsof zij een vergiftig dior zag. Zy vermeed den tuin der Tuillerieën, en als zij voorby geldwisselaars ging, keerde zy haar hoofd om ten einde geeno banknoten te zien. Z(j at niet meer; zy' was altyd ver strooid en hare ganscho ziel had slechts plaats voor ééne gedachte, en die gedachte was oone kwelling, welke haar vermoordde. In weerwil van al hare pogingen om zich te verzetten tegen hare inwendige wroeging, bemerkten hare leerlingen, hoe kort ook les nemende, weldra don invoed, welken het ver borgen leed op haar uitoefende. Hare moeder was bedroefd over hare zonderlinge afge trokkenheid, maar merkte die aan als een gevolg van ongerustheid en afmatting door hare eigene ziekte en de onverpoosde zorgen van het meisje. De dokter, die hare moeder nog van tyd tot tijd bezocht, zag met het oog dor wetenschap en der deernis «Ion voort ging van eene zielsziekte, voor welke hy geeo.e waarschynlyke Iicinriieiyke oorzaak vinden kon. HIJ had te voel doorzicht en ondervinding om haar elders te zoeken dan in eene geheime zielekwelling, en hij stelde oon te levendig belang in het meisje om goeno pogingen aan te wenden ten eiDde er haar van te bevrydon. Maar daartoe moest hy weten wat haar eigeniyk deerde, en Juliette, die met algemeene en uitwykonde uitdruk kingen antwoordde op de bescheiden ingokleede, maar herhaalde vragen van den goeden doktor, onttrok zich zooveel mogoiyk aan zyne sprake- loozo navorschingon. Doch geiyk in den stryd tusschon hardnekkig lyden en edelmoedigen aandrang de overwinning altyd moet ver- bly ven aan het edelste beginsel, zoo was het ook hier; Juliëtto bleef niet bestand tegen den aandrang der liefde. Op zekeren dag vond de dokter do moedor slapende en de dóchter bleeker dan ooit. „Meisjelief,sprak liy tot haar, „als dat zoo voortgaat, zult gy weer ernstig ziek worden. Ik zie het duidelijk aankomen en zou misdadig handelen, indien ik niet trachtte iï in weerwil van u zelve te redden. U kwelt oen verdriet, dat u ondèimynt en waarvan gij het gebeele juk alleen dragen wilt, zeker uit bekommering wegens de zwakke gezond heid uwer moeder, waDt ik kan niet onder stellen, dat gfl eenige strafbare daad zoudt gepleegd hebben, welke gy voor haar zo ïdt willen vei bergen By deze woorden zag hy Juliette 6cherp aan en trachtte in hare oogen te lozen. Haar tref die blik, te gelyk gestreng en medelijdend, en zy gevoelde eene onwederstaanbare behoefte om etndeiyk dit geheim te laten ontglippen, dat haar het gemoed vorschourde. „Ja, mynheer," zeido zy weenende, „ihdien gy eens wist. „Biecht op, rnyn kind; wat scheelt ér aan Spreek. Welk geheim u ook op het hart brande, mij kunt gy alles zeggen. Bodenk dat ik een braaf man bon, dat ik veel belang in u stel en dat voor het overige rnyn beroep rny eene even onschendbare geheimhouding oplegt als uwen zielverzorger. Wy zijn zoo dikwijls in de gelegenheid om geheimen van onze patiënten te moeten bewaren." Toen deed hem Juliétto onder een vloe i van tranen en met afgobroken woorden meer begrypen wat er gebeurd was dan dat zy het roet ronde woorden verhaalde. De dokter liet haar uitspreken zonder or een woord tusschen te voegen, Eindeiyk zeide hy alleen dit: „"Welnu, kindlief, gjj moet dat bankbriefje teruggeven."

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1