N°. 8549. Zaterdag 31 X>eceiiil>ei*. A0. 1C8/t {Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. D© Banknoot. LEIDSCH gift DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. familiën van de zaak niets wiston, zoodat de winkeliers de dupe waren van eon behendigen oplichter. Wederom is ingobrokon in eene diamantslijperij te Amsterdamthans in de Joden-Houttuinen. De daders vonden echter geene waarde, maar namen 60 pond zooge naamde „todden" mede. Tot de verzoekschriften, waar over in de laatste zitting der Tweede Kamer verslag is uitgebracht, behoort ook dat van den heer: „H. E. toe Laer, doctor in de rech ten en letteren te Haarlem, houdende beleefd, doch dringend verzoek de noodige stappen te doen om rustige burgers te beschermen togen vroolyke soldaten". Het adres is ter griffie nedergolegd ter in zage voor de leden. In de Singelgracht by de cellu- laire gevangenis te Amsterdam zyn gisteren elf personen door het ijs gezakt, maar allen werden gered. De telefonische geleiding naai de ijsbaan van de IJsclub te Kralingen kwam heden geroed. Gisteren werd een aanvang ge maakt met het in orde brengen van het terrein voor de ijsbaan te Oud-Delftshaven. Vermoe delijk wordt dat terrein morgen onder water gezet. Do ijsbaan zal dit jaar door een achttal heeren worden geëxploiteerd, terwijl het voor nemen bestaat het volgend jaar die exploitatie aan eene Maatschappij op te dragen. Gisteravond brak erbranduit in de schoollokalen der parochiale school aan den noorddam te Bovenkerk. De lokalen zijn uitgebrand tot aan de kapel. Hoe de brand is ontstaan is niet te gissen. Het aanrukken der brandspuiten liet veel te wenschen over. De 30 kinderen en 11 geestelijke zusters, die in het gesticht (het St. Aloysius gesticht) verbljjf hielden, zijn allen gered. De bewoners van Deutichom werden gisteravond opgeschrikt door een hevi- gen slag. Bij onderzoek bleek dat eene baldadige hand de boot van een visscher had doen springen door dynamiet. Een koopman uit Menaldum heeft zich aan den straatweg van Loeuwarden naar Stiens aan een hok opgehangen. Vermoedelijk ten gevolge der slechte gewoonte, waarmede onderscheidene spoorweg-machinisten behept zijn om, vertrou wende op de kracht van hot Westinghouse- remtoestel, met bijna volle vaart door te stoomen tot het punt van oponthoud, om dan plotseling den trein tot stilstand te brengen, had gisteravond om halfzes aan het station te Dordrecht een ongeval plaats, dat gelukkig geene ernstige gevolgen had. De locaal trein No. 252, van Gorkum komende, liep namelijk te ver door, ten gevolge waarvan de stoot balken werden omvergeworpen en de trein eerst tot stilstand kwam, toen de locomotief tegen den muur van het stationsgebouw bot ste. Door den schok werd de kolenwagen omgeworpen; de overige wagens bleven op de rails. Persoonlijke ongelukken hadden daarbjj niet plaats; alleen werden de passa giers vrij onzacht op het gebeurde opmerk zaam gemaakt. (D. Cf.) Als vanouds vermaakten zich in den avond van 28 Dec. op den bekenden Lindenberg te Nijmegen een aantal personen om met allerlei ijssleden in vliegende vaart over de ijsvlakte do zeer sterke helling af te glijden. Zekere N. V., oud 30 jaar, die in eene roei boot, welke ook al tot slede was ingericht, met andere personen was gezeten, had daarbij het ongeluk onder de vaart er uit te vallen, ten gevolge waarvan hy een eindweegs werd medegesleurd en vervolgens tegen een der huizen geslingerd, waardoor hy een zijner schouders brak en zoodanige belangrijke won den aan het hoofd bekwam, dat hy moest worden weggedragen. Hoewel onmiddellijk geneeskundige hulp ter plaatse aanwezig was, is zjjn toestand hopeloos te noemen. Op dezelfde plaats werd in oen vorigen winter ook een sleodjesrijder deerlijk verminkt. Woensdag is te Roermond aan- gehouden en overgebracht naar de gevangenis aldaar, in afwachting dat de uitlevering door Pruisen wordt aangevraagd, C. Arets, uit Tus- schenbrüek, beschuldigd van poging tot moord, op zijne vrouw gepleegd. Van het plan om het stations emplacement te Rozendaal electrisch te ver lichten is afgezien. Goederen, bestemd voor de sta- tions der Belgische staatsspoorwegen Namen en Statte (Meuso) worden tot nader order niet ten vervoer aangenomen, wegens overstroo ming van een traject. De politie te Aken waarschuwt tegen valsche Duitsche bankbiljetten van twin tig mark, dragende hot jaartal 1882 A. Van de verongelukte luchtrei zigers L'Hoste en Mangot vinde nog eene korte levensbeschrijving hare plaats. Francois L'Hoste bereikte don ouderdom van zeven en twintig jaar. Paryzenaar van geboorte, zoon van een groot industriëel, verliet hy op negen- Gemengd Nieuws. Er wordt aan h.erinnerd dat het werpen van voorbijgangers met sneeuwballen als straatschenderij strafbaar is gesteld in art. 424 van het nieuwe strafwetboek met eene boete van ten hoogste 15 gulden of ver vangende hechtenis van 3 dagen en, in geval van herhaling, met zwaarder straf. Onder de advèrtentiën in ons J kwam de vorige week ook het doods bericht voor van de weduwe H. Van der Mey, te Rynsburg, die aldaar overleed in don ouderdom van 91 jaren. Slechts weinigen lezers was het evenwel bekend dat bedoelde overledene zoo ruim in de.nakomelingen zat. Het getal harer thans nog levende kin deren, kleinkinderen en achter-kleinkinderen bedraagt niet minder dan honderd twee en negentig. Ongetwijfeld zou in een dergelijk geval alleen een vorstelijk vermogen toereikend zijn om, bjj gelijke verdeeling, ieder der erf genamen eene beduidende som na te laten. Te Sassenheim werd giste r- avond in het lokaal van den heer Beuk eene voorstelling gegeven door den prestidigitateur Chambly. H(j bleek volkomen voor zyne taak berekend te zijn, om nl. eene goed bezette zaal gedurende een avond uitnemend bezig i*. Wiedden. De aanwezigen hebben zich blijk baar goed geamuseerd, waartoe verscheidene nieuwe toeren het hunne bijdroegen. Onder de toeschouwers werden met genoegen de heer burgeiheester en zyne echtgenoote opgemerkt. Het tienjarig kind van W. Neder- veld te Abenes (gemeente Haarlemmermeer) dat zes weken geleden aan de kachel in de school ernstige brandwonden bekwam; is, na een smartelijk lyden, overleden. Op do beslissing van den ge meenteraad te 's-Hage van 27 dezer is de Nederlandsche Maatschappij voor Electriciteit en Metallurgie aldaar gisteren reeds aange vangen met het afbreken der percoelen, be stemd voor de oprichting van het centraio station aan den Hofsingel aldaar en wordt alles aangewend om nog in 't eerste halfjaar van 1888 een ruim deel der stad van electrisch licht te kunnen voorzien. Dezer dagen vervoegde zich itaan do huizen van winkeliers in manufacturen te Amsterdam een persoon, oud naar gissing 35 jaar, die goederen, als karpetten, zeildoek enz., voor dezen en genen op zicht vroeg. By onderzoek bleek dat de opgegeven persoon of 6) Het weinige, dat zij er voor ontvangen zou, kon nauwelijks voor eenigo weinige dagen strekkende betaaldag der huur naderde met rassche schreden, en zjj wist dat de huisheer 'een man was van onverbiddelijke stiptheid. Eene onvoorziene ramp of eene zware ziekte aren in zjjn oog geene geldige redenen om hem te bewegen tot een dag uitstel. Het geld moest er op den dag zjjn, al zou het hem op ene doodkist worden toegeteld. Jun.'te kon dus de minste hoop niet voeden d :i eemg uitstel van hem zou erlangen. Bo^Tf n zou het denkbeeld ook niet bjj haar zij, opgekomen om het te vragon, ge steld al da hij minder gestreng geweest ware. Zy dacht du3 alleen aan de middelen om zich zooveel geld te verschaffen als zy volstrekt oehoefde. Zy gaf de oppassing harer moeder over aan dezelfde vrouw, die in hare ziekte Uy haar geweest was, en ging- niet do deur uit dan na haar de nauwkeurigste aanbeve lingen te hebben gegeven ten aanzien der zorg, welke de toestand der zieke eischte. Ton einde geen tyd te verliezen door vruchte- looze pogingen, zag Juliette, na daarover een ganschen nacht te hebben liggen denken, van het voornemen af om andermaal te vragen om hetgeen zy nog te vorderen had. Liever wilde zy iets leenen van een harer nabe staanden, die haar menigmaal verzekerd had van hare warme genegenheid en volkomens dienstvaardigheid. Deze vrouw woonde in de straat St.-Denis. Meermalen hal zy Juliëtte en hare moeder, die in de straat Vaugirard woonden, uitgenoodigd om by haar to komen uitrusten en iets te gebruiken, wanneer deze zich by het gaan van de eene les naar de andore in dat gedeelte der stad bevond. Juliëtte had nog nooit gevolg aan die uit- noodiging gegeven, maar nu besloot zy er heen te gaan en gelegonheid to zoeken om haar het doel van haar bezoek mede to deelen. Het was ver uit de buurt, maar daaraan dacht het arme meisje niet oens, zóó vervuld was zy met het onderwerp, dat hare geheele ziel bezig hield. Zy vond hare nicht Durantel bezig met zich te kleeden. Het was eene vrouw van veertig jaren, die er zeer goed had uitgezien, en zy zou het nog, indien zy zich minder het voorkomen had willen geven van nog eene jeugdige schoonheid te zyn iets, dat haar in het oog van velen nog veel minder schoon maakte dan zy inderdaad was. Zoodra de weduwe Durantel Juliëtte zag inkomen, kon zy een kleinen trek van misnoegen niet terughouden, welken de spiegel klaarbiyke- lijk genoeg aan het meisje overbracht om haar berouw te doen gevoelen over hare komst. Maar hare nicht liet voor een oogenblik het opmaken harer krullen varen en trad naar het vuur en begon te praten met die go- dwongen beminnelykheid, welke klaarblykelyk moet dienen om te verbergen, dat men hoe eer hoe liever wenscht ontslagen te zyn van een lastigen bezoeker, zonde) dezen te doen gevoelen dat hy te veel is. Toen de nicht haar gevraagd had hoe hare moeder voer, antwoordde Juliette dat deze thans zeer ziek was ten gevolge van overmatige inspanning en afmatting. „Ja, het is zoo, meidlief," was het antwoord „men komt altyd tyd te kort. De dagen vliegen dan ook letterlyk om. Ik moet te elf uren by de markgravin De Minier zyn, die myn oordeel wil inwinnen over eene kostbare kant, en ik vrees waarlyk dat ik te laat zal komen. Vergeef dus, myne lieve, dat ik u ditmaal niet kan uitnoodigen om langer te blyven. Maar kom den eersten dag den besten by my koffiedrinken." Dat koffiedrinken nu gebeurde by mevrouw PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.06. Iedere regel meerƒ0.171. Grootere lettere near plaatsruimte. Yoor het in- caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. tienjarigon leeftyd de werkplaats zyns vaders om aan zyne avontuurlyke neigingen en zyn hartstocht voor de luchtvaart te voldoen. Hy nam dienst by het Zouavenregiment in Afrika. Bogaafd met eene groote geestkracht volbracht hy meer dan driehonderd opstygingen. Velo van deze waren buitengewoon gevaarlyko. a. stak hy drie malen het Kanaal over, eene luchtreis, die zoovele anderen vruchteloos be proefd hebben. 'Wat zyn lotgenoot Joseph Man got betreft, deze had, ondanks zyn negentien jarigen leeftijd, reeds vele opstygingen mee gemaakt, eens b. v. met zyn vriend L'Hoste van Cherbourg naar Londen. Hy was geboren te Montidier in het departement Sorame en hy zou twee dagen na de noodlottige reis van den dertienden November als volontair in dienst getreden zyn. Niettegenstaande de dood der koene aëro nauten officiéél is vastgesteld, heeft toch de moeder van Mangot nog niet alle hoop op den terugkeer van haar kind verloren. Zy is van Parys naar Montidior teruggekeerd en daar wacht de arme vrouw, evenals eertyds Franklins weduwe op de terugkomst van haren verloren echtvriend. De brug te Auvers (Néry-sur-Oise) is in den nacht van 27 dezer ingestort, zoo dat de scheepvaart gestremd is. Te Burnley, in Engeland, zyn Dinsdag twee gehuwde mannen en drie kna pen verdronken by eene poging om een knaap, die zich onvoorzichtig op het ys gewaagd had, te redden. Te Glossop waagden een paar jongens van 10 a 11 jaar hun leven om een kameraad, die door hot ys gezakt was, te redden. De ééne sprong moedig in het gat, waarin de andere verdwenen was, en de derde trok zyn buis uit, reikte hem een punt daarvan toe en poogde hen aan wal te trekken. Maar het buis ontglipte hemeerst later, toen hem van den wal een lange stok was toegeworpen, kon hy den redder redden; de eerste was on der het ys geraakt en verdronken. In do laatste zes jaren hadden in Hongarye 175 duels plaats. Eene rooverbende van 7 0 man viel dezer dagen de gevangenis te Caltanisetta aan, waar de hoofdman was opgesloten. De cipier en de bewakers werden gedood of ge kneveld, de cellen geopend en de gevangenen bevryd en gewapend. Er kwam wel spoedig militaire hulp opdagen, doch te laat; er ont stond een verwoed gevecht, waarby velen van de roovers werden gedood, maar de meesten ook. de hoofdman ontsnapten. Durantel te tien uren en nu was het pas halftien. Eene gast als Juliëtte kon gemakkelyk een kop koffie met een broodje mede hebben genuttigd, zonder dat hare nicht er den minsten omslag voor behoefde te maken. Zy had dus eenvoudig kunnen zeggen: zit mede aan. Maar Juliëtte viel haar aanstonds in dat zy zou trachten dat eens te doen, en met stond zy op en maakte zich gereed om te vertrekken. Doch toen zy de kruk van de deur in hare hand had, kwam de gedachte aan hare moeder mot kracht in haar op. Zy dacht by zich zelve dat zy zich zoo spoedig niet uit het veld moest laten slaan. „Ik kwam ik wilde zoo gaarneik had u iets te vragen," stamelde zy. „Gy weet dat ik geheel en al tot uw dienst ben," was het antwoord. „Maar van daag kan ik onmogelyk; later zal ik u hoe eer hoe liever wachten." „Het is goed, maar wanneer dan?" sprak Juliëtte. „Morgen byvoorbeeld." „Morgen ben ik bezet, want ik heb beloofd met myne vriendin De Lieville naar buiten te gaan. Overmorgen ga ik naar Meudon Donderdag Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5