<§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 28 December. De Banknoot. N\ 8547. S>on<leia<lao- SO December. f1887. DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poat1.40. Afzondc-Flijke Nommers10.05. Officioele Kennisjfevingeu. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, dor Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe zicht hij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, -schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen by dez-o ter algemeene kennis dat door hen vergunning ia verleend aan P. M. VAN LIESHOUT en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene slach terij en rookeqj in het perceel Korte Spilateeg No. 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgomeester. 22 Dec. 1887. KI8T, Secrotaxie. DRA1VKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis dat door CATIIARINA COR NELIA WE89ELS, huisvrouw van B. A. Van Dyk, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den verkoop von sterken drank in het klein in het perceel Haarlemmerstraat No. 79. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Dec. 1887. E. KI8T, Secretaris. Ter rorkiazing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkioadistrict Leiden, tor yervanging van wijlen O. baron Van Wasse- naer Van Catwyck, zjjn by de gebonden her stemming uitgebracht 2076 stommen, waarvan er door het stombureel 23 van onwaarde wer den verklaard. Hot aantal geldige stommen bedroeg dus 2053. Hiervan waren uitgebracht op de heoren Mr. P. L. F. Blussó (Liberaal).1113 stemmen Mr. J. P. Smeole (Roomsch-Kath.) 938 Zoodat eerstgenoemde gekozen is. Op mr. Th. Heemskerk (A.-R.) waren nog U stommen uitgebracht. By de vorige, eerste stemming, verkregen mr. Smeele 817, mr. Blussé 095, mr. Heonas- kerk 668 en mr. O. J. E. baron Van Wasso- naer (antirev.) 29 stemmen. Aan do universiteit alhier is do heer B. Van Elk, van Zutfen, geslaagd by zyn examen als doctorandus in de medicynen. Aan bet dopartement van marine word heden aanbesteed de levering van 60,000 KG. vritto zeep. Minste inschryfster was de firma Sanders Sc Co., te Leiden, voor f 26.80 por 100 kilogram. De 1ste luitenant C. Bakker van bet 6de bataljon 4de reg. inf., in garnizoen to •Gouda, by Kon. besl. van den 21sten dezer benoemd tot kapitein, is in verband daarmede ingedeeld by het 5de bataljon van het 1ste regiment van dat wapen, in garnizoen te Den Helder. Door de plaatselyke schoolcommissiën van Leiden, 's Gravonhage, Rotterdam; Schiedam, Dordrecht en eenige andore voorname gemeen ten is eene adresbeweging op het getouw ge zet om aan de Regeering te verzoeken, dat zy zal overgaan tot eene wetteiyke regeling van het bowaarschoolondorwys. De Nederlandsche mail, met berichten uit Batavia tot 25 Novomber, wordt heden avond alhier verwacht. Te Aarlandorveen zyn by de synodale afdeoling, in 't bezit gesteld van de rente van het aanzieniyk kapitaal op het grootboek, slechts twee armlastigs gezinnen. De overige worden door de doleeronde afdeeling onder houden. Het kenmerkende van don toestand der Protestantsche gemeente aldaar is, dat twee oude geslachten aan het hoofd staan van elke der afdeelingen, waarin de gemeente ten ge volge van het doleeren gesplitst is. Hadden beide goslachten, hotzjj voor of tegon het doleeren party gekozen, zoo zou het óf byna algemeen öf goheel onderdrukt zyn. Gemeon- schappelijke belangen hebben zy ook, geiyk den 2don Kerstdag bleek, toen des avonds de vroogore christ. onderwyzer, de heer Van dor Valk Van Raamsdonkaer, een woord moest 8prebon by don Kerstboom in liet gebouw dor synodale afdeoling, dat echter, volgens den spreker zeiven, wel niet geheel zou begrepen worden door de kinderen, voor wien het feestje bereid was. Onder dozen waren er ook van die synodalen, die hun kinderen nog altyd zenden naar de bijzondere school, waarvan de hoofd- onderwyzer, de heer Houtman, homogeen met ds. Osinga, dien avond, zonder Kerstboom, eenige vertellingen hield, afgewisseld door traktatie. Er gaat in de gemeenten Sassenheim, Lisse, Hillegom en Bennebroek een adres rond aan den minister van waterstaat enz., ter verkryging van een drukker postverkeer. Het adres wyst or o. a. op dat in de richtingen Haarlem on Leiden slechts 3 verzendingen daags geschieden; alleen voor do Duitsche correspondentie is er met do stoomtram nog eenmaal gelegenheid om brieven enz. to ver zenden. In aanmerking nemende dat Hillegom bet middelpunt vormt van een uitgobreiden bloemen- en graanhandel, ineenen adressanten dat eene uitbreiding van den postdienst alles zins billyk zou zyn. In do vorige week trad in eene druk be zochte vergadering van 't Nut te Sassenheim do heer J. W. Schut uit Amsterdam als spreker op. Als goed vertolker der novollon van Justus Van Maurik Jr. bekend, droeg de beer Schut ook nu „Dirk de Snorder", „De Massage-kuur" en „David de Loteryman" met talent voor. Het herhaald en lovendig applaus toonde aan, hoezoer de keuze der stukjes en de voordracht in don smaak der vergadering vielen. Volgons de op te maken kiezerslysten, zal hot aantal kiezers van leden voor den gemeenteraad te Woubrugge bedragon 184 en voor de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en der Provinciale Staten 186. Volgens de den 14den Maart 1887 geslotene kiezers lysten, waren aldaar voor den gemeenteraad 152 en voor de Tweede Kamer en Provinciale Staten 98 kiezers. Met ingang van 1 Januari a. s. is be noemd tot brievengaarder te Zoetermeer A. Helmstryd, geagreèord klerk te Boskoop, in plaats van den ontslagen brievengaarder aldaar A. Muilwyk. Do heer A. A. H. Sweys, te Amsterdam overleden, heeft golegatoerd aan het oud-man nen on vrouwenhui? to Barneveld f 5000, om van de rente op bepaalde tyden uitdeelingen te doen, alsmede een buis naby het dorp, be last met vruchtgebruik. Blykens by hot departement van marine ontvangon telegrammen, zyn Zr. Ms. schroef- stoomschepen „Zilveren Kruis" en „Sommels- dyk," onderscheidonlyk onder bevel van den kapitein ter zee J. C. Jookes en den kapitein- luitenaDt ter zeo J. F. M. Lange, beido tot voortzetting dor reis, in den namiddag van 24 dezer van Montevideo en St.-Thomas ver trokken. Aan boord dier bodems was alles wel. By de Koninklijke Militaire Academie to Breda kan tegen 1 Maart 1888 worden ge plaatst eon leeraar in de natuurkunde. Het aanvankolyk traktement is f 2200 'sjaars, dat om do 4 jaren met f200 wordt verhoogd, totdat het maximum van f 2800 is bereikt. Brieven franco, vóór 15 Januari 1888, aan den gouverneur der Koninklyke Militaire Aca demie. Do majoor G. H. Niermans, van het 5de bataljon 6de regiment infanterie te Geertrui- denberg, is overleden. De overledeno bereikte don ouderdom van 50 jaren, en was in het leger zeer bekend door zyn „Militair Zakboekje ten dienste van officieren" dat hy als kapi tein ln 1872 bewerkte, en door zyne „Voor beelden met verklaring van de exercitie- reglementen," welke hy als luitenant deed verschynen. De lste luitenant Deegenaar van hot 2do regiment infanterie hoeft wegens ziekte verzocht op non-acliviteit gesteld te worden. PRIJS DER ADVEBTENTTEN: r Von 16 regols ƒ.1.05. Iedere regel meer f 0.17$,; Grootrre lettere near plaataruimte. Voor het in-' caeeceren buiten de etad wordt f 0.10 berekend. Te rekenen van 1 Januari 1888 zal er gelegepheid bestaan tot verzending van gel den per postwissel naar de kantoren Parama- ribo in Suriname en Willomstad op hot t ilar.-d Curasao, tegen vooruitbetaling van een recht van 20 cents voor elke f 10 of gedoelimi van f 10. De postwissels rhogon een bedra van f 150 niet te boven gaan. Ook mag dezelfde afzender aan denzelfdon geadresseerde h nnen 8 dagen geen hooger bedrag dan f 150 door een of meer postwissels overmaken. Tegeii vooruitbetaling van oen bedrag van 10 cents kan een bericht van betaling verkregen wor den. Do postwissels z'jn gedurende zes maan den geldig. St.Cit De minister van binnenlandsche zaken heeft op eene tot hom gerichto vraag -eant- woord, dat zyns inziens eon kapolaan, die by een pastoor kost en inwoning geniet, niet is te beschouwon als alleenwonend persoon, die een afgezonderd gedeelte van een woonhuis in huur heeft, en dus niet uit dien hoofde op de kiezerslysten kan geplaatst worden. Uit Nederland schryft men aan het „Bat. Nbl." dat do baden in Duitschlard den minister van koloniën oven weinig bait heb ben goschonken als het indienen der Indische begrooting by do Tweedo Kamer. Na het een zoowel als na het andero neemt Z. K. nog steeds in porsoonlQken omvang toel Er loopen opnieuw geruchten dat de Ned. Afrika reiziger Schuver nog in leven zou zyn. De noodigo stappen worden gedaan om daaromtrent zekerheid te vorkrygen. De hulp van onzen minister van buitenlandscho zaken en die van do Engelscho regeoring is daartoe ingeroepen. De gewone audiëntie van den minister van w., b. en n. op 29 en die van'den minify ter van koloniën op 30 dezer zullen niet plaats hebben. Het stoomschip „Voorwaarts", van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 27 Dec. te Marseillo; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok van South ampton 27 Dec. Z. M. heoft, met ingang van 1 Januari 1888, benoemd tot president der arrondisse mentsrechtbank te Leeuwarden mr. B. W. N. Servatius, thans advocaat-generaal by het gerechtshof aldaar; tot vice-president der arrondissements rechtbank te Maastricht jhr. mr. G. L. M. H. Ruys Van Boerenbroek, thans rechter in gomeld college; tot kantonrechter to Delft mr. C. Stemberg, thans kantonrechter to Brielle; aan mr. E. J. C. ridder De- Stuers, op zijn verzoek, oorvol ontslag ver- Feuilieton. 2) Met dankbaarheid aan do Voorzienigheid erkenden zy het bezit van datgene, hetwelk zy hadden kunnen ontberen toen hot hun ■werd onthouden, maar oefenden nu ook naar hun vermogen weldadigheid uit in hunnen kring. Wellicht echter loefden zy in dozen voorspood te veel bij don dag van heden, zonder denken aati of letten op onvoorziene omstandigheden en tegenspoedon, zoodat zy verzuimden zich te wapenen togen den dag des kwaads. Ten laatste bleek hot noodlottige van dit vorzuim. Op zekeren tyd bezweek Simon aan esno hersenontstekingzyno vrouw was nu niet alleen ten prooi aan de doode. ïykste ongerustheid, maar ook woldra aan do nijpendste zorg. Ofschoon zy in die dagen wel vertroost werd door sommigo dier biyken van belangstelling en dier proeven van ge negenheid, welko zoo krachtig werken op een nedorgeslagen gemoed, zy zag zich niettemin gekweld door een nog veel grooter getal wonden, welke aan haar veibryzeld hart wer den geslagon. Diegenen, die genoodzaakt waren geweest c» eea geluk te eerbiedigon, dat do echtgenooten alleon aan zich zelv'en elkande geenszins aan iemand anders, verschuldigd waren, namen nu wraak over hun vroegere afgunst. Diegenen, die vroeger een ver- oordeelond vonnis hadden uitgesproken over het huwelyk van twee jongelieden zonder goldelyk vermogen, en die later hadden moeten bekennen dat hun kwade voorspellingen door de uitkomst waren gelogenstraft, gaven nu hoog op van hun doorzicht, daar Immers hun ongunstige blik in de toekomst gerechtvaardigd was door omstandigheden, welke God alleen had kunnen voorzion. Noch Simon noch zyne vrouw luidden aan verwanten te Mardoville. Wel stonden zij in algemeene achting wegens braafheid en recht schapenheid, maar, daar zy beidon alleen voor elkander en voor hun kind leefden, hadden zy nooit eene vriendschapsbetrekking aange knoopt, welke, als zy innig en vertrouwelyk is, het somwyien ver wint van de banden der bloedverwantschap. Niets drong dus de weduwe om met hare dochter te blijven wonen in eene stad, waar alles haar het geleden verlies en de vernietiging van haar geluk herinnerde, zonder haar de gelegenheid aan te bieden tot verbetoring van haar bestaan. Daarentegen had zy eenige bloedverwanten en eenige invloedrijke bekenden te Parijs, zoodat zy zich naar die stad begaven, do wykpla^s van allen, die fortuin zoeken of verloren hebben. Eene kleine som gereed geld, die Simon tydons zijn dood in huis had, benevens de verkoop van eenige roerende goederen, waarvan zy alleen het noodzakoiykste behield, waren toereikende voor do eerste onkosten barer vestiging. Bovendien bezat Henriëtte nog eenige kostbaarhedon, welke de overledene aan vrouw en kind by gelegenheid van verjaar dagen en dorgeiyke geschonken haddit was eene waarde, bostemd om to geide gemaakt te worden in afwachting van do lessen, die moeder en dochter met yver hoopten op te sporen. Ton einde nog beter te slagen besloot de moeder om zich aan te bieden tot hot geven van onderwys in hot Engelsch en hot Italiaansch, welke boido talen zij in den grond verstond, terwyi hare dochter, die zeer ervaren was in do muziek, de Fransche taal en het pianospel onderwyzon zou. Het geluk, dat don ongelukkigen niet altyd zoo ongunstig is als dezen doorgaans beweren, wilde dat moedor en dochter het eerst worden aanbevolen aan personen, die niet alloen be- loofdon voor haro belangen te zullen zorgen, maar die beloften ook werkelyk hielden. Deze mensclien lieten zich harer mot belangloozen yver gelogen liggen en bezorgden haar niet alloen hulp en voorspraak, maar bevorderden ook liaro belangen met eene welwillendheid alsof zy oudo vriondinnen gold. Ook Juliëtto verwonderde er zich grootelyks over als zy dikwyls hoorde uitvaren tegen do ongevoelig heid en zelfzucht oener maatschappy, in welke nochtans naar het haar toescheen de voorschriften van christoiyko zedekunde met do grootst mogelijke getrou'.vhoid werden in acht genomen. De weduwe, min eenvoudig en meer onder vinding hebbende dan hare dochter, vertrouwde minder op de voortrefTelykheid der monschon, maar zy dankte God uit don grond van baar hart, dat hare Juliette bewaard was gebleven tegen do smartelyko ervaring, voor welke zy te liaren opzichte zoozeer had govreesd en dat het meisje zooveel edele gevoelens had ont moet te midden eonor bedorven wereld. Hare moeder kreeg al spoedig eonigo kwee- kolingen, welker getal van lievorledo toenam. Juliëtto had ook hare bezigheden, on, als hot avond was, konden beiden, schoon dikwyls zeer vermoeid, met zelfvoldoening terugzien op een wel doorgebrachten dag. Zy kortten zich dan den tyd mot aangename en nuttige gesprekken en hadden aldus eeno opwekkende uitspanning van haro bezigheden. (Wordt Dcrvolgd.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1