In het jongste Dommer van het „Winschoter Nieuws- en Advertentieblad" komt 't volgende eigenaardige ingezonden stukje voor Meneer Oetgever V3n de lutje krante in Winschoten. „Ik leuf dat 'k in joen krante lezen heb, dat we mit 'n week of wat neie luu kaizen mouten veur do twaide kaomer. Hier blo ons in 't loug hebben ze der niks over praot, en bie Jan 8chraob in 't scheerhoee wissen ze der ook niks van, maor onze Geert zegt, dat 't waor is en dat 't komt omdat er 'n neie grondwet komen is, en hy zee, dat ze in Win schoot al aon de gang binnen om 'n geschikte kerel veur ons te zuiken en dat is goud, want wie domme boeren waiten doar nait zoo- veul van. Onze Geert, dei eerst meester wor den zol', maor nou veur kommies studairt, zegt, dat ze aine mouten kaizen, dei veur 'n productieve inkomstenbelasting is, en tegen dei belasting op zaipe en zolt, en jenever en suker, en dei bezunigen wil op leger en vloot, dei toch niks ootvegten kennen. Joa de jonge et er nog veul meer van zegt, 'k leuf dat e 't hade over buroogratie. Wat dat is wait ik nait, maor dat zeilen ze bie joe wel waiten en ik schrief joe dit omdat wie groag aine hebben willen, dei wat doun wil veur ons lut je boeren, en mien naober Kasper denkt er net zoo over, dei zegt ook, dat we veul te veul betaolen mouten en dat wordt beter deur zoo'n productieve inkomstenbelasting. As de meneeren bie joe nou maor 'n fïksche ke rel recommandairen, dei nait bange is veur de groote luu in den Haog, den stemmen ik en Kasper der ook op, en anders blief we in hoes. „De groutnis van Jantje en de kinder, en wie bin gelukkig allemoal gezond, en de twei zwienen ook, dei 'k van 't veurjoar bie joe koft heb. De dikste willen wo groag verkou- pen." Het stuk 13 onderteekend„Joen vrund Al- bert Jaobs." To Liverpool was by het onthul len van oen standbeeld Vrijdag II. een pro fessor onder de menigte, dio eeno rodovooring in den zak had, welke hy op oene pry3uit- deeling ging uitspreken. Zij werd hem echter door oen zakkenroller ontfutseld. Men begrijpt zich 's mans verlegenheid. Door iemand, die dezer dagen te Bath, in Engeland, overleden is, werd aan de klokkenluiders der abdy aldaar eene jaar- lijksche gift van 10 pd. st. vormaakt, mits zü ieder jaar op den dag van zijn huweiyk oanige uren de doodsklok zullen luiden en op zyn sterfdag het carillon vroolyk zullen laten spelen. BUITENLAND. Frankrjjk. Het hoogverraad van den luitenant Chatolain doot nog steeds van zich spreken. Eene naar het schy'nt officieuze mededeeling dienaan gaande luidt als volgt: „Het geval van Chatelain krygt grooter Leteekenis dan men aanvankeiyk meende. Den minister van oorlog zyn bescheiden toegezon den, waaruit blykt dat het hem gelukt is Wangunst maakte zich van zyne kloine ziel meester en, in drift ontstoken, vliegt hp tegen het venster aan, alsof hp met zyne zwakke krachten de ruit, welke hem van het begoerde gescheiden houdt, zou kunnen verbroken. De knaap wendt verbaasd het hoofdje om en kykt naar buiten. Eon engelenkopjedenkt Musch, en zyn toorn is bedaard. Maar een zacht geritsel doet hem verschrikt wegvliegen. Het raam wordt byna onhoorbaar oen eindweegs geopend, juist ver genoeg om oene kleine hand door te laten, welke oen ver kruimeld stukje kerstkrans op de vensterbank strooit. Flap!met een ruk was het raam weer dicht. Juist nadert de schoone dame, die hot heerlijke gebak heeft uitgedeeld. „Foei, kind! Wat doet gy daar?" Een donkere blos verspreidt zich over de wangen van hot knaapje. „Niets ma!" zegt hy snel. Vlug keert hy tot zyne kaïnoraadjos terug en blydschap straalt uit zyne heldere kykers. Daarbuiten in het licht van den kerstboom trippelt een klein vogeltje heen en weder en pikt met vroolyk getjilp de kruimels op, wolko afsteken tegen de hard bevrozen sneeuw. En liefelijk ruischt het uit den mond der engelen„Eere zy God in den hoogsten Hemel, vrede op aarde, in menschen een welbehagen. M. door tusschenkomst van Duitsche officieren, die zich te Trana ophielden en met wie hy voortdurend in betrekking stond, patronen van het Lebel geweer naar Duitschland te zenden. Do gevangene wordt afzonderlijk gehouden en aanhoudend bewaakt. Men vreest dat het hom gelukt is een model van het geweer zelf te leveren." Eene nieuwe rechtorlyke instructie 'is geopend tegen Wilson over den verkeop van ridderorden. De hertog van Orleans, zoon van den graaf van Parys, neemt een jaar dionst in Britsch-Indië. De toestand van Louise Michel moet vry zorgelyk zyn. Een kleinzoon van den dichter der „Marseillaise", Rouget de l'Isle, is te Saint- Mandé, waar hy sedert vele jaren burgemeester was, overleden. Aubertin, de dader van den moordaan slag op den heer Ferry, wiens einde men elk oogenblik te gemoet zag, is veel beter. Hy is weer by zyne zinnen en herinnert zich alles, alleen niet do roden, waarom hy Ferry wilde vermoorden. Daar hy een dronkaard is, denkt men dat hy de daad beging in een aanval van delirium. Hy schryft thans verzen in de gevangenis. Volgens een later bericht is hy naar de ge vangenis van Mazas ovorgebracht, hoewel het is gebleken dat hy nog nltyd half gok is. De „Rappel" komt op tegen de amnestie, welke van den president der Republiek ver langd wordt door do weerspannige en wanorde teweegbrengende Franschen, die zich in grooten getale in Belgiö ophouden. Dultachland. Naar aanleiding van het adres van deel neming, door den Badenschen Landdag den Duitschen kroonprins gezonden, heeft deze aan den groothertog een schryven gericht, waarin hy verklaart dat dit bewps van belang stelling hem diep geroerd heeft. „By de thans ingetreden beterschap," zegt hy verder, „Jioop ik met Gods hulp te mogen verwachten, een maal. nog de krachten tot vervulling van myn plicht jegens het vaderland te zullen terug- krygen. Ik vertrouw op God, die zich zoo vaak goedertieren betoonde. Indien iets op dit ondermaansche my kan oprichten, indien iets myn hart weldadig kan aandoen, dan is het de algemeene belangstelling, welke het vader land my betoont en die ik nimmer zal ver geten. Het is my alsof een band te moer tus- schen myne landgenooten en my is ontstaan, en ik zie daarin het bewys dat grooter ver trouwen dan ik mogeiyk achtte in my gesteld wordt. God schenke my de gelegenheid, my dit vertrouwen waardig te toonen." De met Von Bismarck zeer bevriende Boriynscho „Po3t" bevat een opzienbarend artikel, in hetwelk aan prins Wilhelm de raad wordt gegeven, zich niet aan te sluiten by do ultra conservatieve en orthodox-kerkoiyke party. De wyzo, zegt het blad, waarop StOcker en zyne aanhangers zich in de vriendschap van prins Wilhelm trachten in te dringen, kan voor dezen zeiven op den duur slechts schadelyke gevolgen hebben. Reeds is or in broede kringen der bevolking, welke van harte nationaal en monarchaal gezind zyn, te dezen aanzien bezorgdheid en wantrouwen ontstaan. Italië. De Italiaanscho Kamer heeft machtiging verleend tot het vervolgen van een liarer leden, die geld had geslagen uit de kaart, welke hem als afgevaardigde recht geeft, vry te reizen op allo spoorwogen in Italië. De Senaat hoeft het handelstractaat met Oostenrijk-Hongarye met 68 stemmen tegen 7 goedgekeurd. De Paus heeft aan kardinaal Parocchi, vicaris-generaal voor het diocees Rome, een brief geschreven, waarin hy zegt dat hij, ge woon jaarlyks tor gelogenheid van Kerstmis eene gift af te zonderen voor de armen te Rome, dit jaar, nu Kerstmis samenvalt met zyn jubileum, de gift wil verhoogen en thans 1-10,000 lire voor de armen bestomd. De Paus heeft reeds 60,000,000 franken aan geschenkon ontvangen. Hy is voornemens 12,000,000 fr. daarvan aan verschillende lief dadige instellingen te schenken. Do Paus zal 50,000 toogangkaarten geven voor de Jubilé mis in de Pieterskerk. Te Rome worden na Kerstmis 200 vreemde bisschoppen verwacht. Do koning van Portugal zond den Paus een gouden kelk voor zyn jubilé. De kroonprins van Duitschland had voor het Kerstfeest twee reusachtige denneboomen uit z{jn vaderland ontboden. Do onvermurw bare Italiaansche douane heeft ze echter op grond der bepalingen tegen don invoer van planten, aangehouden. Groet-BrltannlS. Gelgk men weet, deelde de „Tlmea" mede dat de Engelsche regeering zich nu ook by het verbond tusschen Duitschland, Oostenryk en Italië heeft aangesloten en „in zekere ge vallen" hare vloot ter beschikking dier mogend heden heeft gesteld. Hiermede doelt het blad op een mogeiyken aanval op de Italiaansche kusten. De tyden zegt de „Times" zyn voorby dat Engeland zich nog met militaire operaties op het vasteland kan inlaten. Dit eindigde, zoodra de groote legers in de mode kwamen en Engeland met zyn beperkt en uitsluitend uit vry willigors bestaand landleger byna hot eenige ryk werd, waar de alge meene dienstplicht ontbrak. Daarentegen heeft Engeland nog de machtigste vloot. Engeland is daarom niet alleen verplicht dit overwicht tor zee te behouden door zyne vloot meer en meer te ontwikkelen, maar tevens de eenige zeemogendheid, In staat Italië te onder steunen. En daarom heeft Engeland, zonder eenige- geschreven overeenkomst, de hulp zynér vloot toegezegd zoodra eene of andere mogendheid de Italiaansche kust aanvalt en don tegenwoordigen toestand in de Middol- landeche Zee tracht te wyzigen. Koningin Victoria heeft aan de school voor ziekenoppasseressen in de hospitalen te Londen de 70,000 pond sterling f 840,000) ten geschenke gegeven, welke som door de Engelsche vrouwen ter gelegenheid van het regeeringsjubileum der koningin was byeen- gebracht. De „Times" maakt mot veel ingenomen heid melding van een plan van den lord-mayor van Londen tot werkverschaffing aan werk- loozen. Er zullen op verschillende plaatsen van Londen parken wordon aangelegd. Niemand zal tot het werk worden toegelaten, tenzy hy zes maanden te Londen gewoond heeft en teuzy hij goede getuigschriften vertoonen kan. Woer is een der Iersche parlementsleden veroordeeld. De afgevaardigde Sheeky maakte zich, evenals O'Brien, te Clonmel schuldig aan aansporing tot verzet tegen de regeering en werd tot 1 maand gevangenisstraf veroordeeld. Bevelschriften tot inhechtenisneming zyn uitgevaardigd tegen Melville en generaal Millen, onder beschuldiging van medeplichtigheid ter zake van den dynamiet aanslag, waarvoor Gallan en Harkins oenigen tyd geleden werden aangehouden. Tusschen Portugat en Engeland wordt 1 Jan. een postpakketdienst ter zee geopend. Oostonr.-Hong.-Mouarchie. De „Times" verneemt uit Bucharest dat de noordelyke grens van Rumenié versterkt wordt en dat de Donau-stoomvaartmaatschappy be sloten heoft hare schepen te doen overwinteren in de Oostenryksche wateren, hetgeen sedert 1877, naar men verzekort, niet geschied is. Door de Oostenryksche regeering wordt een aartshertog als buitengewoon commissaris naar St.-Petersburg gezonden. Uit Weenen wordt aan de „National Zei- tung" gemeld dat, ondanks alle officieuze tegen spraak uit Kopenhagen, het zich bevestigt dat do gemalin van prins WalJomar, de dochter van den hertog van Chartres, op het slot Fredensborg de bekende vervalschte staats stukken aan den czaar ter hand heeft gesteld. Do zich te Weenen bevindende ledon der Deen- sche koninklyko familie hebben daarover krach tig hun leedwezen betuigd. Uit Weenen verneemt men dat dehout- pryzen zeer sterk gerezen zyn, omdat alle voorraden worden opgekocht voor rekening der Regeeringen van Duitschland en Oostenryk. De stad Budapest werd Maandag togen middernacht door een verschrikkelyken sneeuwstorm bezocht, die tot Dinsdag-middag aanhield. De sneeuw ligt overal eenige voeten hoog op de straat en de gemeenschap tus schen de wyken der stad is afgebroken. Ook in Noord- en Zuid Honearye hebben sneeuw stormen gewoed, ten gevolge waarvan de spoortreinen veel later aankwamen. Buvland. Men verwacht dat de Russische minister van onderwys Delyanoff zal aftreden, wegens de ongeregeldheden aan verscheidene Russische universiteiten en dat de czaar de nieuwe uni versiteitsreglementen wyzigen zal. Te Dorpat is eene jonge vrouw gearresteerd, die proclamaties meebracht voor do studenten aldaar. De raddraaiers van do standjes te Odessa waren Caucasiërs. Op bevel van den czaar zal voorloopt,, I de universiteit te St.-Potersburg uog niet fl sloten worden. Alle andere wel. IWkifo. f Alvorens tot het Fraosch Engd-sch var- drag aangaande het Suez-kanaal toe te treden, maakte de Porte bezwaar tegen bet punt dat wyst op het voorzitterschap in do internatio nale commissie van toezicht en bepaalt dat dit bekleed zal worden door het oudste lid van het consulaire corps. De Porto wenechta dat ambt opgedragen te zien aan een Turksch vertegenwoordiger. Geantwoord werd dat de Porte geen consul generaal te Kalro heeft. Waarschynlyk zal de Porte ten gevolge hier van een gevolmachtigde naar Kalro zenden in de hoedanigheid van consul-generaal en die alsdan als zoodanig het voorzitterschap zou kunnen bekleeden. Dit zou dan in een protocol worden opgenomen en als aanhangsel by het verdrag gevoegd worden. Amerika. Uit Nleuw-York wordt gemeld dat de mi nister van financiën Falrchild, in verband met het bericht dat aandeelhouders van de Lehlgh Valley twee duizend mynwerkers uit België lieten overkomen om de werkstakers te ver vangen, don ontvanger dor inkomende rechten te Nieuw York heeft aangeschreven, dat hij in deze daad eene overtreding ziet van de vreemdelingenwet. Volgens eene mededeeling uit Nieuw-York is te Rochester een ernstig ongeluk gebeurd. Door een lek in de geleidingen, waardoor petroleum naar eene gasfabriek werd gevoerd, vloeide deze in de riolen der stad. Dit had op verschillende plaatsen ontploffingen ten gevolge en een zóó hevigen brand, dat daar door drie meelfabrieken werden vernield en eenige personen het leven verloren. De schade bedraagt meer dan 10,000 pd. st. Cliina. De vreeselyke verwoestingen, door de Hoang- Ho of Gele Rivier in China, waren het gevolg van het doorbreken van een dyk, welke over eeno lengte van zes kilometers weggeslagen werd. Ontelbaar is het aantal menschen, dat in de drie overstroomde provinciën om het leven is gekomen en do zandmassa's, door het water medegevoerd, hebben uitgestrekte streken van het vruchtbaarste land in eohe woestyn herschapen. De gouverneur van Honan heeft in het rapport over het gebeurde zich zelf van plichtverzuim aangeklaagd, doch werd door den keizer begenadigd.' Ook de op zichters der dyken beschuldigen zichzelf van nalatigheid en erkennen dat zy en hunne ondergeschikten strafbaar zyn. INGEZONDEX. Ons dageiyksch breed. By het lager onderwys placht de schóol- meester (misschien doen de hoeren ondorwy- zers van den tegenwoordigen tyd het ook) aan de kinderen, die door hun antwoord op eonige vraag eeno soort thesi3 stelden, te zeggen„Helder dit door een voorbeeld op." Die methode is niet kwaad; het antwoord kan immers van buiten gele'ord zyn, maar het aan te voeren voorbeeld zal toonen of de leerling de zaak begrypt-, en daar komt hot toch op aan. Ook na de schooljaren, als de menschen in do maatschappy aan 't werk zyn, kunnen voorbeelden dikwyls veel meer dienst doen dan lange betoogen en redeneeringen. Deze gedachte en hare sequeelen viel my in toen ik heden in de couranten een bericht las uit Bazel dat op handelsgebied, bescherming en vryheid in evidentie stelt. Nog steeds zyn er menschen, wien het niet uit 't hoofd te praten is, dat beschermende toltarieven voorspoed brengen aan de bevol king van een land, dat invoer uit vreemde landen weert of belet. Wanneer mon voorgoed met die theorie gebroken heeft, durft men nauweiyks nog met bewyzen voor de juistheid zyner inzichten aankomen. Gesteld de schoolmeester vroeg my of Prui sen gebaat wordt door de beschermende rech ten by in- en uitvoer van graan, meel en brood, dan zou ik zeker antwoordenNeen, meester, en tot opheldering geven het vol- i gendo voorbeeld De bakkers in de grensplaat sen van het Groothertogdom Baden, aan de Zwitsersche grenzen, klagen dat zy geen d'a- gelyksch brood kunnen verdieneD. Die grens bewoners gaan even naar Zwitserland. Twee kilo brood kunnen vry van rechten in Baden worden ingevoerd. Op een brood van 2 kilo besparen zij tien pfennig (6 centen) en de bakkers van het Groothortogdom hebben dus niets te bakken. D. H.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6