s^ssxussEsase eene vrouw, die, door wat dezo grond haar opbracht, geon onderstand ontving. Hot bezit van dien tuin was dus eeno soort bedoeling. Sinds die vrouw echter tot de doloerenden overging en zich du3 niet moor bekommerde om de kerk, die haar onderstand gaf, hebben de diakonen binnen den daarvoor gozetten tjjd by deurwaarders-exploit het huurcontract opgezegd en by openbare inschrijving-dien tuin verhuurd aan oon ander (een roomsch katholiek) die door omspitten enz., reeds feite- HJk bezit daarvan heeft genomen. Nu hebben echter do doleorenden de vrouw den tuin opnieuw verhuurd, daarmede dus ontkennende het recht dat do diaconie der Nod. Herv. kerk ■daar had. Dezer dagen liet de vrouw dan ook bagger op hot land brengen en nam hot foiteiyk in bezit. Hier komt by, dat, toen Maandag eon timmerman vanwego do Ned Herv. gemeente een afsluithekje daar kwam plaatsen, dit hom belet werd door eenige mannen en jongens. De hulp dor politie is daarop ingeroepen on onder die bescherming is de arbeid verricht en tegelijk de bagger en stokkon, door de vrouw op den tuin gebracht, daarvan afgeworpen. Het spreekt vanzelf dat deze quaestio weder velen verbittord en den nu schijnbaar rusten den strijd opnieuw deed ontbranden. De Eerste Kamor heeft heden aange nomen do provinciale belastingen. Woensdag a. s. komen de andere ontwerpen aan de orde, doch niet de Indische of do Staatsbe- grootingon. De Tweede Kamer hoeft heden aangenomen de Surinaamsche begrooting, hot hoofdstuk Koloniën en de Middelenwot. Eveneens is het ontwerp tot wijziging der Kieswet (stombureaux) 'aangenomen. Ook in gemeenten beneden 40,000 zielen zullen des- coodig op meer dan ééne plaats stombiljetten kunnen ingeleverd worden, terwijl vacatures in plaatsvervangende stomopnemors tusschen- tyds aangevuld kunnen worden. Ook is aangenomen hot ontwerp tot vry- stelling der grondbelasting van eigendom bohoorende aan instellingen en vereonigingon, welke rechtspersooniykhoid bezitten. Het voorstel dor Regeering om het vorbod tot visschen met den wonderkuil 2 jaar te verlengen, word verworpen met 40 tegen 20 stemmen. Het voorstel van den heer Reekers om dat vorbod definitief op te heffen, werd aangenomen met 42 tegen 20 stemmen. De Kamer is daarna tot nadere byeenroeping gescheiden. In de vacature ty de Hervormdo g;- meento te Paramaribo is beroepen do heer H. H. Zaalberg, predikant by de Evang.- Luthersche gomoonte te Zleriksee. De koninkiyke familie zal, naar het „Haagsche Dbl." verneomt, Donderdag 29 dezer, omstreeks halfvier dos middags per extra-trein van Hot Loo in de residentie aankomen. Het stoomschip „Prins Aloxandor", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 22 Dec. te Marseille. Z. M. heeft benoemd: by het wapen der inf., by den staf van het wapen, tot kapt., don lsten luit. O. A. Meindersma, van dien staf, werkzaam by hot departement, van oorlog; by hot 1ste reg., tot luit. kolonel, don majoor J. L. Mulder, on tot majoor don kapt. J. A. P. Theunissen, bolden van het 7de reg.; tot kapt., den lsten luit. C. Bakker, van het 4de reg. inf.; benoemd tot notaris binnen het arrondissement Heoronveon, tor standplaats Heerenveen, M. A. J. Vorkoutoren, candidaat- notaris te 's-IIage; by hot loger in Ned.-Indië benoemd tot offic. van gez. 2de kl., de voor dat legor opgeleide militaire student (arts) J. H. Lorey. Het Lcldsi'hc Tooneel. Toen wy aan het einde van ons vorig tooneel- vorslag schreven dat Kleine Jacques oen uitmuntend stuk voor onze spes patriae zou zyn, verkeerden wy in de veronderstelling dat dit de Hollandsche overzetting was van „Le pauvre Jacques", een stuk mettrommelgeroffol, veldslagen en al wat daar by behoort, waarin de held wordt voorgestold door oen jeug digen patriot, door een jongen, die alles, Zelfs zyn leven, veil heeft voor zyn vaderland, kortom oen ovonbeold van den onverschrokken Adolf in Andriossens„Beleg van Haarlem". Hoewel dit niet hot geval was, hoewel het door ons aangekondigde spektakelstuk plaats I moest maken voor een zoogenaamden draak, toch gelooven wy niet dat wy onze aanbevoling hebben te betreuren. Evenals „Klaveren Aas", „De twee Weezen", „De armen van Parys" en meer andere tooneel - I producten uit do oudere school, geeft ons ook dit drama, getrokken uit den roman van Jules Ciarotio, getiteld „Nuol Lambert", den oeuv.'igdurendeu stryd tusschen deu^d oi: on deugd, tusschen braafhuid en slechtheid, te aanschouwen, een Btryd, waaruit steeds het edele zegevierend te voorscbyu treedt, waarin hot rechtschapene steeds de overwinning be haalt. Hier is het een onschuldig van moord betichte vader, dio tor wille van ztjn kind be kent eeno afschuwelyke misdaad begaan te hobbon, waar zyne reine ziel zolfs nooit in staat toe geweest zou zyn, die op het punt staat zyn leven op to offeren, het schavot te betroden, om dan eindelyk zyne onschuld aan hot daglicht te zien gebracht wordeu, om terug gevoerd to worden in de armen van vrouw en kind, torwyl de werkolyko moordenaar aan het gerecht wordt overgeleverd. Op originaliteit, op nieuwheid van stof kan dit toonoolproduct derhalve niet bogen, wél daarentogen de inkleoding, do behandeling van dit treurig onderwerp. Hot was een drama, waarin het komische element sterk op den voorgrond trad; het was eeno verzameling van droeve, noodlottige gebeurtenissen, alle geschaard om oen vroo- iyken, oolyken dougniet, om oen specimen van een nar, die alle draden van dit gehoele schouwspol in haudon had. Dat dit type goed tot zijn recht kwam, hiervoor had de heer Mantua Van N'ieuwland do uiterste zorgen aangewend. Dezo speelde mot een losheid, geest on humor, welke velen het feit deden betreuren dat wy dezen verdienstolyken acteur niet méér in onze veste voor hot voetlicht zien treden, die velen den wensch deden koesteren hem by de Ver- eenigde Rotterdamsche Tooneelisten de plaats te zien innemen van enkoie andoren, wier heengaan ons niet droovig zou stemmen. Een woord van oprechte hulde z(j tevens gobracht aan den jongenheer F. De la Mar als „Kleine Jacques." Dit nog jeugdig kind dreunde niet een van buiten geleerd lesje op, liet speelde werkeiyk comedie, hot sprak on gedwongen, was vry in zyno bewogingen, het gaf de natuur en werkelykhoid uitstekend weer. In de droomscèno gaf hot zolfs oneindig veel meer dan wy ooit hadden durven ver wachten; wanneor de toekomst derhalve geeft wat het teffsnw'oordige belooft, dan kunnen wy in dit kind eenmaal oen man begroeten, die ons nationaal tooneel ten sieraad zal strekken. In den heer Chrispyn herkendon wy niot meer dien eleganten, beschaafden actour van voorheen ovonmin kon movrouw Korlaar Van Dam dien byval verwerven, welken wy haar vroegor zoo gaarno plachten te schenken. Het overige porsonoel behoorde tot de dii minoros, het kon gerust teruggebracht wor den tot de ry der middelmatighedenenkelen zelfs bleven daar verre beneden, zooals o. a. de liscr Ruygrok. Het blijft ons ten eenenmale onverklaarbaar hoe de godin Thalia iemand met zulk eleepeud, eentonig en vervelend spraakorgaan, onder hare priesters heeft willen opnemen. Behalve de loges was de schouwburg goed bezet. Mr. L. H. Gemengd Nleu w Als men don Morschwog langs gaat, kan men daar iets bijzonders zien. Door den hoer J. F. Raemakers, aldaar woon achtig (No. 195), is nameiyk een rytulg ver vaardigd van het jaar 1776, tydons de regee ring van I.odowyk XVI, van uitgezaagd hout. Daar het zaagwork enz. zeer netjes en zui ver is gezaagd, is hot voor liefhebbers van figuurzagen zeker niet onaardig dat werk eon3 in oogenschouw te gaan nemen. Geiyk roods mot eon onkel woord werd gomeld, had zich gisteren voor de Haag sche rechtbank een 24-jarig jonkman, gewezen 'assistent ten post- en telograafkantore te Katwyk aan Zee, op oene jaarwedde van ƒ600, te verantwoorden, ter zake dat hy, in voor melde betrekking lo. terwyi hem door den directeur van het post- en telegraafkantoor te Katwyk aan Zee uit 's Ryks kas frankeerzegels en briefkaarten ter waardo van 65 ten ver koop in een depót waren gegeven, en terwyl hy verplicht was in dat beheer steeds, ter verrokening aan den directeur, eene goldswaarde van f 65, hetzy In frankoerzegols en brief kaarten, hetzy in contanten onder zyne be rusting in kas to hebben, tusschen 10 October 1886 en 10 Mei 1887 opzettelyk van die gelden of het geldswaardig papier, welke hy op voorschreven wyze in zyne bediening onder zich had en welko hem niet toebehoorden, zich wederrechtelijk eene waarde van ongeveer 1 f 50 beeft toegeëigend door die ten eigen bate aan to wenden; 2o. in zyne batrekking belast zyude do aan het postkantoor te Katwyk aan Zee els inlagon in de Rijkspostspaarbank gestorte geldon iu ontvangst te nemen en verplicht zyndo die inlagon te boeken in de betrokken spaarbankboekjes en in een hem van Itegeeringswogo verstrekt register en do gestorte gelden ton behoeve van de Rijks postspaarbank te verantwoorden en uit te keoren op 6 Mei 1887 van P. S. te Katwyk aan Zee eeno som van f 22, als inlage in do Rykspostspaarbank ten postkantore in ont vangst heeft gonomen, doch die inlage niet geboekt heeft in 't daartoe bestemde register en zich opzettolyk dit bedrag wederrechtelyk heeft toogoöigend i:i plaats ze ton behoeve vau do Rykspostspaarbank te verantwoorden en uit te keeren. Beklaagde bekende volledig deze feiten. Dit het verhoor bleek dat de jonkman steeds op te grooten voet leofde en dat er meerdere onregelmatigheden waren opgemerkt, voor eene van welke hy bereids eene maand geschorst Is geweest. Al de tekorten had hy echter gedekt, doch nu bleek dat hy dit gedaan had door van eene goedhartige vrouw to Katwyk successievelyk byna 600 te leenen, tot de afgifte van welk geld hy de vrouw door allerlei leugens had bewogen. De goede vrouw hoeft geen rooden cent van hem terugontvangen. Subst.-off. van justitie, mr. De Vos Van Steen- wyk, vorderde 18 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De Haagsche rechtbank doed gisteren uitspraak in de zaken, verleden week Donderdag en jongstleden Maandag behan deld, en veroordeelde Den fabrieksarbeider uit Dolff, die naby de Jaffalaan den meesterknecht van de fabriek met een mes in de hand geld afperste, tot 3 maanden gevangenisstraf; de dienstbode, die ten nadeele harer mees teres oen bankbiljet van f 60 had ontvreemd, tot 3 maanden gevangenisstraf; den houthandelaar te 's-Hage, wegens overtreding der bouwverordening, met ver nietiging van het vrysprekend vonnis dos kantonrechters te 's-Ilago, tot f 10 boeto. Door de arrondissements-recht- bank te Haarlem werd gisteren eene zaak be handeld, welke een uitvloeisel was van de jongste kerkelijke onlusten. De Ned. Gereformeerden (doleerenden) te Oude Wetering, gemeente Alkemade, vergade ren nl. eiken Zondag in het gebouw der chris- teiyko school aldaar. Op den avond van Zondag 20 November 11. waren zy daar weer byeen en werden zy, zooals moor schynt te gebeuren, door de andorsdonkendon gehinderd, die met het herhaaldelyk afsteken van Bengaalsch vuur voor do ramen, de godsdienstoefening, wolke onder leiding van ds. Van Schelven plaats had, stoorden, en groote ontsteltenis veroor zaakten. Eén dergenen, die zich in het gebouw bevond, Jan Van dor Grift, een arbeider, ging naar buiten, on drie personen ziende, die hy voor de aanleggers hield, pakte hy één van hen, J. N. Los, beet en gaf hem oen paar klappen. Ter terechtzitting erkende de beklaagde de feiten, terwyl h.y er byvoogdo dat Los hem den eersten slag had toegebracht, wat deze ontkende en ook verdor niet bleok. Tevens beweerden de 3 getuigen a charge, wel het vuurwerk te hebben zien afsteken, doch zelf niet mede te hobbon gedaan. Een getuige ii décharge kwam ook voor, doch wist niet veel mede te deelen. De 6ubst.-off. van justitie, mr. E. M. Von Baumhauer, hoezeer ook de handeling der zoogen. synodale party lakende, vond dat de beklaagde daardoor tooh niet was gerechtigd zyn eigen rechter to z(jn en eischte voor zyn ondoordacht handelen 5 dagen gevangenisstraf. De verdediger, jhr. mr. Witslus H. De Savor- nln Lohman, advocaat te 's Gravenhage, wees op het feit dat de getuigen wel alles precies wisten wat ten nadeele van den beklaagde strekt, dat zy wondorlyk onwetend waren omtrent al hetgeen tot zijne verontschuldiging zou kunnen worden aangevoerd. Hy vond in de groote verbittering, tusschen de 2 partyen hoerschende, veel aanleiding tot excuseering van beklaagdes gedrag en vreeg, als de recht bank mocht veroordeelen, dat er dan geene gevangenisstraf, doch geldboete zou worden toegepast. Tevens kwam vrouw Albers ultBeverwyk op de plaats der beschuldigden. Zy had een deurwaarder der directe belastingen zwaar beleodigd. Deze, die, na haar reeds eenmaal te hebben aangemaand en toen ook een ge l deelte der belasting ontvangen te hebben, andermaal by haar kwam om beslap te leg gen voor hot restant on hot proces verbaal van beslaglegging wilde opmaken, had zy toegevoegd „Jy, leeiyke gemeen# kerel komt hier altyd als do baas niet thuis is, om de vrouwen nog meer te onderdrukken. Jelui zet maar op dio dingen„In naam des Kontngs", maar de Koning weet er ft'fets vaD, want dat bloed geld is voor jelui, dat pakken jelui allemaal maar in; je moet hier Zaterdag maar eens komen; or komt geen mensch in huis, on anders zullen we zien wat er gebeurt", waarop zy een krachtigen zeemansknoop deed volgen. Beklaagde verklaarde dat het wel mogelijk is dat zy deze woorden heeft gebezigd. Z(j had echter veel berouw en verklaarde al schreiende dat zy door drift modegosloept was en hot zich niet precies herinnerde. De deur waarder, de eenige getuige, refereerde zich aan zyn proces-verbaal. De subst.-officier van justitie achtte, nu de beklaagde niet ontkende, de feiten door het proces verbaal bewezen en vroeg eene geld boete van f 15. De uitspraak in deze beide zaken werd bepaald op 29 December a. s. Omtrent den d lara a n t e n - d I e f- stal te Amsterdam meldt de „Amst.": Van Dinsdag- op Woensdag-nacht Is in de dla- mantslypery op de Nieuwe Achtergracht, tusschen de Roeterstraat en de Muidergracht, een diefstal van diamanten gepleegd. Daar er gedurendo de drie-en voertig jaren, dat da sly'pery aldaar gevestigd is, nooit een dief stal is voorgekomen, scheen men het niet noodig te oordeelen het gebouw te bewaken. De siypere borgon hunne gereedschappen in laden, door de maatschappy in gebruik ge geven, welke met eene kram en een hang slot waren gesloten. De oogenschjjniyke vei ligheid, welke er heerschte, schynt het b(j hen tot eene gewoonte te hebben gemaakt om daarin ook do in bewerking zyndo dia manten te bergen. Woensdag ochtend omstreeks halfzeven word de diefstal ontdekt, en woldra bespeurde men dat in twee kamers 69 laden waron open gebroken en daaruit ontvreemd waren 950 diamanten, rozen en brillanten, alle ongeveer voor de helft afgewerkt, te zamen eene waarde vertegenwoordigende van drie- a vier duizend guldon. Deze dlamantea behoorden aan verschillende werklieden, die ze van kuDno patroons ter bewerking hadden ontvangen. De schade wordt dus door hen geleden. Een vader, wiens zoon ook onder de be stolenen bohoort, Is van den schrik plotseling" gestorven. Vermoedeiyk waren de dieven met de loka liteit zeer goed bekend. Buitenbraak ten minste is er niet geschiedde daders zullen zich hebben laten insluiten. De politie, dio onmid- deliyk ter plaatse werd geroepen, kon niets anders dan hot feit constateeren, maar nam tweo half verbrande kaarsen In beslag, welko door de dieven waren achtergelaten. Een kleine jongen beweert de daders 's morgens gezien te hebbenzy droegen doeken over het gelaat, waaruit is af te leidon dat de personen vreesden herkend te worden. Hot is niet in het voordeel der dieven, dat de diamanten half zyn afgewerkt; daaraan zyn ze herkenbaar; en de gewoonte bestaat een half afgewerkte diamant nooit te keopen, tenzy de herkomst nauwkeurig bekend is. Gelegenheid om ze geheel af te werken is moeiiyk te vinden. Op verzoek van den op zichter, den hoor D. Barendz, wordt van dezo byzonderheid melding gemaakt. Heeron hande laars in diamanten, ook in de provincie of elders, kunnen dus op hunné hoedo zyn, en by aan houding de politie kennis geven; trouwens, deze is reeds bezig het meost nauwkeurig onderzoek te doen. Er heerschte gisteren in Am sterdam een zeldzaam zware mist, welke aan den bekenden Londenschen deed denken, 's Morgens vroog was het natuurlyk het ergst en niet mogeiyk een pas voor zich uit te zien. Nog om twaalf uren moest men voetje voor rootje gaan om niet onder een wagen te geraken of met huizen en menschen in hotsing te komen, 't Viel hoogst moeiiyk een ingang ran eono straat te onderscheiden. Do mist was soms zóó dik, dat men zich ln den rook van een ln brand staand perceel waande. Op de bruggen was het bepaald gevaarlyk. Men zag niets dan een floers van mist, dat als een gordyn tusschen de voorwerpen hing. Links riep men: „rechts aanhouden!"; rechts weder: „links aanhouden I" elders klonk hot

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2