N°. 6543. Leiden, 22 December. (Deze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. r* "9 j ii LEIDSCH DAGBLAD. PBIJB DBZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per poet.........1.40. Afzonderlijke Nommera6.05. Zij, die zich nu abonneeren op het Leidsch Dagblad, ontvangen de tot 1 Jan. verschijnende nummers gratis. Van het kwartaal Dec., Jan. en Febr. worden dan alleen de beide laatste maanden (ad 74 Cts. voor Abonné's binnen de stad en ad 94 Cents voor die buiten de stad woon achtig) in rekening gebracht. Heden zijn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap d? heer A. .T. Heshuizen, geb. te Haarlem, met acadomisch proefschrift, get.: „Werksta king van gemeenteraden", en do heer E. J. C. Greven, geb. te Zwolle, met academisch proef schrift, get.: „Artt. 1746, 1747 en 1748." Heden werd ten Raadhuize alhier publiek aanbesteed de levering van het drukwerk ten behoevo dezer gemeente. Voor 30 pet. beneden het tarief is de levering aangenomen door de heeren A. A. P. en H. T. B. Muré, handelende onder de firma gebroeders Muré. Door 'het hoofdbestuur van „Vooruit", vereeniging van handels- en kantoorbedienden, te Amsterdam, zal in den loop der volgende maand eenadres gericht worden tot do Tweede Kamor der Staten-Generaal, ter verkrijging van vrijstelling van patentbelasting voor den kantoorbediende. In dat adres wordt de meoning kenbaar gemaakt dat de wet op het recht van patent met betrekking tot eone reoks van personen, in het bijzonder tot de boekhouders en andere .kantoorbedienden, te drukkend is en tevens te willekeurig in hare vrijstellingen, dat daar door ontegenzeglijk ongelijke toestanden in het maatschappelijk leven moeten ontstaan en dat het hoofdbestuur daarop en op nog eenige zaken, daarmede in nauw verband staande, de aandacht der Eegeering wil vestigen. Hier ter stede ligt het adres tor teekening bij den heer Joh. J. Eggers, firma Schreuder Van Baak. Bjj het 4de regiment infanterie wordt do 1ste luitenant-adjudant P. W. Weber, die met ingang van 2 Januari a. s. tijdelijk ge detacheerd wordt bij de militaire verkenningen, .op gemelden datum eervol ontheven uit do betrekking van adjudant, terwijl in zijne plaats tot adjudant b(j het corps benoemd is de 1ste luitenant F. H. Gerritsen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Leerdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantoro al hier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag avond om 10.15 bezorgd zijn. In de plaats van wijlen den heer C. C. Stegerhoek, is door den minister van binnen- landsche zaken do lieer D. Jurriaanse te Breda benoemd tot directeur van de academische manége alhier. Te Hoogmade zyn, zoowel voor don korkeraad als voor het kerkbestuur, ai de af tredende leden herkozen, zijnde de heeren H. Van Soest als ouderling, D. Van Rjjn als diaken, J. Hoogeveen als kerkvoogd, L. Leeu wenhoek en D. Oling als notabelen. Beroepen is by de Ned.-Herv. gemeente te Oudemirdum, ds. J. Bolkestein te Ter-Aar. Tot lid van den gemeenteraad te Gouda is gekozen de heer A. Van Veen, met 292 van de 404 geldige stemmen. De Raad der gemeente Leimuiden heeft besloten, het personeel der openbare school met eene onderwijzeres te vermeerderen. De jaarwedde is bepaald op f 400. Tot directrice van het diaconessenhuis te 's-Grarenhage is benoemd mejonkvrouwe Elout Van Soeterwoude, die deze betrekking voorloopig voor een halfjaar moet aangenomen hebben. De beer Saint-René De Taillandier, waar PRIJS DER AD VERTEN TIEN 1—6 regel» ƒ1.05. Iedere regel meer 0.171/ Grootere lettere neer plerteruimte. Voor het in- caaeeeren buiten de eted wordt 0.10 berekend. I nemend eerste secretaris by het Fransche gezantschap in Den Haag, is overgeplaatst naar Munchen, en de heer De la Motte, eerste secretaris te Munchen, naar Den Haag. De lieer Destournelle, eerste secretaris in Den Haag, is overgeplaatst naar het ministerie te Parijs. Omtrent de by oe Eerste Kamer aan hangige ontwerpen is in de afdeelingen o. a. het volgende verhandeld: Aangedrongen werd op rentegevende beleg ging der geconsigneerde gelden. Eene herziening der bepalingen betreffende de pensioenen werd als spoedeischend gevraagd. Eenige leden verklaarden de voorstellen dor Regoering omtrent eene betere regeling der heffing van invoerrechten naar de waarde, met belangstelling te gemoet te zien, te moer daar de instelling der commissie, met een onder zoek daarnaar belast, reeds van 1885 dagteekent. Aansluiting van het militair- aan het mid delbaar onderwijs zou, merkteu sommige leden op, niet zonder bezwaren zijn, waar vry algemeen ook vanwege de regeering wordt erkend dat wijziging der regeling van het mid- -delbaar onderwijs noodzakelijk is. Verschillende leden meenden bij vernieu wing den wensch te moeten uiten dat met den verkoop der domeinen niet dan met do grootste omzichtigheid zou worden voortgegaan. Verkoop van dominialo bosschen achtten sommige leden bedenkelijk. In eene afdeeling werd beweerd dat mede ten gevolge van ontijdigen verkoop van do vestinggronden te Koevorden eene goede ver binding der kanalen van Overysel en Drente met dat van Koevorden, Alte Piccardië, was belemmerd. Keizerin Eugénie is gisteren te 4 u. 5 m. van het Centraalstation te Amsterdam naar Brussel vertrokken. De kerstvacantie van de cadetten aan de Kon. Mil. Academie zal van 23 dezer tot 2 Januari duren. De Raad van Stad-Deutichem heeft be noemd tot tijdelijk leeraar aan het stedelyk gymnasium aldaar, den heer E. B. Koster, doctorandus te Noord wyk. Het gezamenlijk aantal kiezers onder het nieuwe voorioopige kiosreglemont, zal te 's-Gravenhage vermoedelijk bedragen 9000, terwijl or tot nog toe 2800 kiozers voor de Tweede Kamer en 4500 voor don gemeonte- raad waren. Het aantal personen, dat zich ten Stadhuize te Amsterdam heeft aangemeld om schat ting zpner kamers te vragen, ten einde het kiesrecht te erlangen, is geklommen tot 389. Meer dan honderd aanvragers kwamen in de laatste uren voor de inlevering bestemd. Voor de nieuwe kiezerslijsten te Rotterdam komen, volgens opgavo van de rijksontvangers, in aanmerking 9410 personen. Als kamerbe woners hebben zich aangemeld 96 personen, als mede-eigenaren van onroerend goed 10; te zamen 9516. Het aantal kiezers voor den gemeenteraad bedraagt aldaar thans 4857. Louis Bouwmeester, onze eerste tragé diën, viert heden, 22 December, zyn 25-jarig jubilé als tooneelspeler, en zal vanavond te Amsterdam optreden in Lodewyk XI. De „Amst. Crt." gaf eene korte beschry- ving van Bouwmeester's loopbaan met een portret, naar eene photographie van L. v. d. Heyden. Gaarne stemmen wy in met de hartelyke woorden van waardeoring, welke in het bij schrift worden uitgesproken. Wie Louis Bouwmeester in eene zyner voor naamste rollen ziet optreden, die mag zeggen een kunstgenot van zeer hooge waarde te hebben gesmaakt. Wie Bouwmeester voor tien-, twaalf jaren zag optreden, en daarmede zijn spel van thans vergelijkt, die staat verbaasd over het vele, dat in dit spel verbeterd en verfijnd is. Naar het „Haagsche Dagbi." -verneemt, zal de commissie voor de landbouw-enquêto den 9den of den 16den Januari a. s. hare vergaderingen weder beginnen. Blykens de laatst ontvangen nommers dor Somarangscbe „Locomotief" is het verzoek van dat blad, aan eenige belangstellenden in Nederland gedaan om oprichting van een Indisch comité, ook gericht tot de heeren Keuchenius, Van Gennep en Kordyk, leden dor Tweede Kamer, mr. R. Macalester Loup, hoofdredacteur van het „Vaderland" en mr. G. Van Hamel, hoogleeraar te Amsterdam. De heer W. Van Zuylen is thans weder geheel hersteld. Hy is voornemens half Januari opnieuw op te treden in „De Eman cipatie der Vrouw (Die Wespe)". De zoon van dezen verdiensteiyken acteur is in den Kleinen Schouwburg te Rotterdam, onder directie van den heer Faassen, met succes opgetreden. Het stoomschip „Drente" arriveerde 20 Dec. van Rotterdam te Bataviade „Noord- Brabant," van Rotterdam naar Java, is 21 Dec. te Port-Said aangekomende „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, pas seerde Perim 20 Dec.; de „NoordHolland," van Rotterdam naar Java, vertrok 20 Dec. van Southampton; de „Zaandam" arriveerde 21 Dec. van Amsterdam te Nieuw-York. De Burgerzangschool der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gaf gisteravond in do Stadszaal hare 27ste open bare les, als gewoonlyk bygewoond door ouders en verdere betrekkingen van de leerlingen, die foostelyk waren uitgedost. Do zaal was zoowol bovon als benedon stampvol en dreundo meermalen van de toejuichingen, welke den jeugdigen zangers en zangeressen ten deel vielen. Het was dan ook werkelyk aardig hen te hooren zingen, hetzij nog in de oefeningen in solfèges, hetzy in de twee- of driestemmige lioderen, met de echt kinderiyke stemmen, welke hen nog kenmerken, maar ook om den eenvoud, welke ln do liederen zeiven lag op gesloten. De hoogere klasse zong een drietal Duitscbe liederen van W. Bargiel en C. Hering, maai de overige klassen droegen lieve stukjes voor van C. B. Dnyster Jr., B. H. Taylor, J. Worp, R. Hol en S. De Lango Sr. De leerlingen toonden wat zy zongen to he- grypen, niet het minst de woorden van den heer P. J. Bom, wiens volgend versje door den heer Taylor als bourtzang was op muziek gebracht en tot titel voerde: „Voor het standbeeld van Van der Werff." Bon jongen. Gist'ren, toen 'k wat lui'ren ging, Overkwam me een zeldzaam ding; 't Is zoo'n drommels gek geval, Dat ik 't eens vertellen zal. Koor. Vertel ons eens dat gok geval. Een jongen. 'k Liep dan zoo ons park wat rond, Tot 'k op eens voor 't standbeeld stond: Bei myn handen in den zak, Stond 'k daar heel op myn gemak. Koor. Ei, oil stondt gy op uw gemak? Een jongen. 'k Dacht: „wat is dat beeld toch schoon, 't Maakt toch maar een mooi vertoon Toen 'k zóó'n poosje had gestaan, Heusch, toen sprak my 't standbeeld aan. Koor. Loop heen! sprak toen het beeld u aan? Een jongen. „Knaapje," zei 't, „ik sta hier niet, Geloof my vrij, voor myn verdriet; Gaapt my ied're luiaard aan, 'k Ga dan liever hier vandaan!" Koor. O, foei! als luiaard daar te staan! Een jongen. 'k Weet nu, wat dat beeld beduidt; 'k Trek or deze leering uit: Viyt, volharding, trouw en moed Zyn den man steeds 't hoogste goed. Koor (Jongens). Viyt, volharding, trouw en moed Zyn den man steeds 't hoogste goed. (Meisjes). Vlyt, volharding, moed en trouw Zyn ook 't sieraad van de vrouw. Algemeen koor. Zien w(, 't schoone beeld daar staan, Vrienden, 't spreekt ons allen aan, 't Zegt ons steeds hoe trouw en moed, Reine deugd, oud Hollands blood, Ons verheft, ons maakt geacht, Zelfs by 't verste nageslacht. Van der Werff, u klinkt ons lied, 't Dankbaar volk vergeet u nietl Vonden de leerlingen met dit nommer aigemeenon by ral, niet minder het knaapje, dat op zoo kloeke wyze de partij van den „Jongen" voordroeg. Voordat het laatste nommer van het pro gramma zou worden gezongen, had nog iets eigenaardigs plaats. Toon alle leerlingen zich op het orkest bevonden, nam de heer W. P. Wolters het woord om er op te wyzen dat het steeds de gewoonte was dat de voor zitter der Commissie eene toospraak hield tot inleiding eener plechtigheid, welke echter hedenavond niet zou plaats hebben. Daarom mocht hy evenwel niet nalaten dank te brengen aan het gemeentebestuur, dat nog deze week zooveel bolangstelling heeft ge geven in hot doel dat de Commissie zich met de school voorstelt. Met genoegen zag spr. dan ook dat van dit gemeentebestuur niet één lid, maar zelfs meerdere er van tegen woordig waren, nl. de heoren H. J. Bool en W. L. J. Van Buttingha Wichers, wethouders, benevens de heer E. Kist, gemeente secretaris. Spr. stelde ook op prys de belangstellng van het bestuur van het „Nut", welks steun wel niet meer genoten werd, daarentegen we) die dor burgerij zelve; maar toch was de school door het „Nut" opgericht. Mot genoegen kon spr. verder constateeren dat de school wel oud goworden was, maar, gelijk men zelf weer heeft kunnen ondervinden, niet vèiou- derd, zooals enkelen wilden beweren. In den loop van het jaar kwam er een» vacature in het bestuur, welke werd aango- vuld door de benoeming van den heer G. Japikse, oen man, die immer zyn schoolgebouw, met toestemming van het gemeentebestuur,, beschikbaar stelde niet alleen, maar by het gebruik ook steeds zeer veel welwillendheid aan den dag logde. [Applaus]. Wat ook eene voorname zaak mag genoemd worden, Is, dat het aantal leerlingen niot alleen niet achteruitgegaan, maar nog immer klimmende is. Moge dat zoo bly ven voortgaan 1 Want dat is niet enkel een biyk van belang stelling der burgery, maar ook een bewys van haren kunstzin. Gebruikeiyk was het dat er elk jaar pryzen werden uitgedeeld. Die plechtigheid blyft thans achterwege om voorname redenen. Ten eerste om finantiëele bezwaren, want de commissie is de oudhollandsche gewoonte toegedaan om niet meer uit te geven dan men kan. Het onderwys moet h. i. het allereerst op den voorgrond gesteld worden. Bovendien beeft men hedenavond uit het zingen kunnen bo merken dat men ook in dit opzicht niet achter uitgegaan is en dan zou het onbillijk geweest zyn enkele leerlingen over te slaan. De ouders zullen het ook hierom dus niet kwalyk nemen als ditmaal de prysuitdeeling achterwege bleef.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1