■Wi'.u* itfrntmrmgsun van binnenlandscho zaken, is door B. en We. van 's-Hago benoemd jhr. mr. Roëll, adjunct- commies b(j voornoemd departement (afdooling onderwijs). Be minister van justitie heeft in een Regoeringsstuk aan de Eerste Kamer mede gedeeld dat hot gebouw op den Korten Vij verborg te 's-Hago, waarin do rechtbank is govestigd, ongeschikt is vooral voor het hou den der terechtzittingen en voor het parket, terwijl ook gebrek is aan lokalen. Daarin is niet te voorzien door vertimmoring en ver bouwing, zoodat zal moeten worden overge gaan tot stichting van een nieuw gebouw. Do minister van waterstaat, handel eD nijverheid heeft bepaald dathet goedkeurings- tnerk, gedurende hot jaar 1888 by den yk en herpk der maten eu gewichten to bozigen, zal eijn: de letter Y in den gewonen drukvorm, schuins gesteld; en by den yk van gasmeters de koninklijke kroon. Vrydag hebben 29 opzichters, die by den aanleg der staatsspoorwegen zy'n werkzaam geweest, aanschry'ving ontvangen dat zy met primo Januari a. s. definitief uit hunne be trekking zyn ontslagen. Het stoomschip „Prins Alexander," van Amstordam naar Batavia, passeerde Gibraltar 19 Dec; do „Schiedam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 19 Dec. Lizard; do „Voorwaarts," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Port-Said 19 December. Z. M. heeft mr. J. T. Buys, te Leiden, opnieuw voor den tyd van drie jaren benoemd tot secretaris van het college voor de zeevjs- scheryon; benoemd tot kantonrechter te Berlikum, mr. W. Kolft', thans griffier by het kantongerecht te Leeuwarden; J. Ph. Wes- selink benoemd tot burgemeester der gemeen te Maassluis, met golyktydige tookenning van eervol ontslag als burgemeester van de ge meente Brouwershaven; aan D. Ingerman, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de ryks hoogero burgerschool te Groningon; verleend de volgendo pensioe nen, als aan: J. A. Lapperre, conducteur dor brievenmalen 1 ste klasse, te Utrecht, 402; B. Ponse, postbode to Kats, 50; B. Kramer, zich schry vendo B. J. Kramer, brievengaarder te Zuidhorn, 334; D. Konink, briovengaar- te Varseveld, jf512; by het personeol van den geneeskundigen dionst der landmacht, benoemd tot reserve officier van gezondheid 2de kl., den burgergeneeskundigo P. H. H. Uillen, arts to Blerik. liet Licidscbe Toonecl. Enkele jaren goloden bestond er eene soort van auteurswaanzin, eene bopaaldo monomanie om de lotgevallen van alle mogelyke kleinig heden te boek te stellenzoo herinneren wy ons 0. a. de lotgevallen van een stuivertje, van een regendroppel, van een draad garen on van ettolyke dingon meer, De geschiedenis van een minnebriofje is ons door oen tooneelspel aanschouwelyk voor gesteld ön door Moser in zyno „Brioven van Alfred" bn door Victorion Sardou in diens „Les pattes de mouches." Aari dit laatste geestig product, door onzen dr. Jan Ten Brink in beter en ook in vloeien der Hollandsch overgezet dan door den heer Koobol by de vertaling van dit stuk geleverd werd, mochten wy gisteravond onze huldo betuigen. In korte woorden een tamolyk getrouw ver slag van den geheelen inhoud van dit bly- spel weer te geven, is ons ton eenonmale 011 moge! yk. Het zyn een aantal feiten on gebeurtenissen, welko zich alle bewogen om een voor jaron door een nog jeugdig meisje, op dit oogen- blik reeds gehuwde vrouw, aan haren toen- maligen aanbidder geschreven minnebriefje. Dezo eigent zich by zyn terugkeer dit kattobelletje toe, maar ziet zich dit wederom ontroofd door eene schoone vrouw, die op hare beurt het weder moet afstaan aan den echt- gonoot der vrouw, van wier hand het oen- maal herkomstig wasook deze verliest het, nadat hot reeds half vorbrand is; vervolgens moet het nog dienst doen als peperhuisje voor een kever, als minnebriefje voor een ander verliefd jongmensch, om eindeiyk, na doze lange reeks van lotgevallen, nog een tweetal huweiyken tot stand te brengen. Over het algemeen verdient het spel der verschillende acteurs on actricos onze warme waardeoring. Met ingenomenheid werd do terugkeer van don heer Jan C. De Vos, na eene afwezigheid van een tweetal jaren, door hot talryk opge komen publiek begroet. Reods by zyn optreden werd hom door luidruchtige byvalsbetuigjngen en door een siorlyken krans, hom door de burgor-schouwburgcommissie aangeboden, hot wolkom toegeroepen. Hy gaf ons de rol van Prosper Block uit muntend woorde kalme, bozadigde, eenigszins flegmatieke, beroisde man had in hem een by uitnemendheid goeden vertolker gevonden. Vooral in de laatste acte, in zyn dialoog met baron Von Hove, ontwikkelde hy oeno kolossale kracht. De heer Tartaud als Von Hove had aan zyne jaloezie iets minder uiting kunnen geven: dezo karaktertrek werd door het razen en tieren, door het verschrikkelyk met dooogen rollen wel oen weinig to stork gekleurd. De hoeren Henri De Yries als Busonnier en Poolman als Thirion leverden ons tweo recht vermakelyke typen vap goen buskruit uitge vonden hebbende landheeren. Mej. Mario Vink als Suzanna De Crussolles, speelde als immer met do haar zoo eigene vervo en tooneel-routino; het was in het byzonder iD het tweede bedrijf dat zy dit talent in al zyn kracht en omvang tentoon spreidde. Mej. Paulina Beorsmans gaf ons ook ditmaal niet hetgeen zy ons in „Voorname verveling" beloofdo; haar spel was ton ecnenmale ont bloot van olkon gloed, van eiken hartstocht: het was koud, kleurloos en mat. Hoezeer wy ook de vorderingen, door mevr. Coellng-Vordorman in do laatste tyden ge maakt, waardeerenhoezeer wy haar voort durend pogen, haar stroven om workolykiets goods te leveren, op prys stollen, toch kunnen wy niet nalaten ditmaal eeno minder gunstige oordoolvelling omtrent haar ter neer to scbry- von. Zy was niet hetgeen zy moest voorstel len hot affiche gaf haar den titel van barones in werkelykheid was zy eene vrouw uit de burgerklasse, in oone sieriyke japon gestoken. Wat den heeren Van Eysden als Paul be treft, dezen zouden wy den welgemeenden raad kunnen gevon 0111 aan don heerSchulzo van hot Amsterdamsch tooneel in dezo rol eenmaal zyno aandacht te schenken, en den heer Schulze om zyn collega Van Eysden by eene wedoropvoering van dit "stuk met een bezoek te vereeren. Do eerste zou dan kunnen ontwaren hoe hy dezo rol wel, de tweede hoe hy haar niet moet spelen. Eeue afschuwelyke plaatsvervangster voor movr. Poolman Huyzors als de kamenier Clau- dino was de ons nog onbekende jufferzy kende hare rol byna niet, en het weinige, dat zy uitte, werd half lachend en mot een ontzet tend geprononceerd Rottordamsch accent go- sproken. By het einde van dit stuk werd do heer De Vos ten tweeden male vereerd met een prachtigen krans, ditmaal hem door de stu denten-commissie geschonken. De mise on scène verdient een byzonder woord van lof; vooral in hot tweede bedryf was het decoratief zeer smaakvol gearrangeerd. Het nastukje „Mama's oogen" was een buitengewoon onbeduidend lever do rideau en word buitendien zeer slecht weergegeven. Wat den hoer Poolman aanleiding gaf om zulk een caricatuur van een professor to leveren, vorklaren wy eenvoudig niet te bogrypen; evenmin is het ons erg duidelyk waarom hy do e steeds als a uitsprak, waarom hy steeds van gewald, van „ik ban" en van de „manse" gewaagde. Mej. Beersmans was thans losser en ongedwongoner dan in het vorig biyspel; ook de hoer De Vries alszoe- officier speelde met entrainhy zorge er echter voor by het ontdoen van pet en sabel, deze in het vervolg niet op eene tafel te deponoeren en evonmin bywyze van groet zyne hand to brengen by het ontblootehoofd; dit moge hot saluut zyn van een matroos, nooit ofte nimmer echter dat van een officier. Donderdag a. s. zal „Kleine Jacques" hier ten tooneele worden gevoerd, een echt patriotisch stuk, uitstekend geschikt voor de leerlingen onzer Hoogore Burgerschool on het Gymna sium, voor de spes patriae. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. Morgen, 21 December, begint volgens don almanak do winter; dan staan we dus voor den langsten nacht en don kortston dag. Waarschyniyk hebben we dezen echter al reeds heden gehad, want het bleef vanmorgen verbazend lang duister, zóó zelf3 dat in vele kantoren, fabrieken en andero werkplaatsen het gas- of ander kunstlicht tot halfelf moest blyven branden, want het dag licht liet op zich wachten. Moet do voorspel ling van den kalender niettemin uitkomen, dan mogen de gasfabrieken voor morgen wel voor een goodon voorraad gas zorgon. Dan zal men elkaar misschien nog wel 's middags „goeden nacht" kunnen weuschen. Veertig jaar geleden was er te Leidon sprake van dat de ouders van «en studantenoppassor L. recht hadden op eene aanzienlyko erfenis van een buitenslands over leden bloedverwant. Dezer d3gen is bericht ontvangen dat workoiyk die erfenis bestaat on eerstdaags aan de rechthebbenden zal worden uitgokeerd. Dit zyn thans de nog in leven zynde oppasser en drie bejaarde zustors, waarvan een te Leiden en een te Haarlem in een hofje woont. Het bedrag van de erfenis wordt geschat op negen ton. (D. v. N.) Zondag-avond sprong aan den Z.-Buitensingol te 's Hage oon man in het wator. Niettegenstaande alle pogingen om hem te redden, verdronk hy. Door de politie werd hot iyk naar het gasthuis overgebracht. Eeno dienstbode, die tegen een loon van 105 'sjaars by eeno Haagsche familie in dienst was, had zich gisteren voor de rechtbank te vorantwoorden wegens diefstal van een bankbiljet van ƒ60, dat liaro mevrouw toebehoorde en 't welk deze laatste in oone portofeuille in de lado van een schryfburoel had geborgen. Op hot vermoeden van de bestolene, (die gisteren wegon3 ziekto niet als getuige kon verschynon) dat de dienstbode de dievegge was, stelde de politie een onderzoek in, doch vond het biljet niet. De dienstmeid had intusschen hoimeiyk haren dienst verlaten en kwam zich later, na oen reisje naar Amsterdam en Brussel, by de politie als do dievegge van hot bank biljet aangeven. Substituut officier van justitie, mr. Hulshoff, deed zyne vordering tot 4 maanden gevangenis straf voorafgaan door een juridisch betoog, dat dezo bekentenis van bekl. een volledig bewys van schuld oplevert, zoowel volgens art. 403 als volgons art. 167 Wetboek van Strafvordering. Voor het geval de rechtbank anders mocht oordeelen, verzocht ZEA. dat de rechtbank de uitspraak zou opschorten en een nieuw ondorzoek van dezo zaak zou gelasten wanneer de thans afwezige getuige hersteld zou zyn. Bekl.'s toegevoegde verdediger, mr. J. E. Boddaert, pleitte clementie. Uitspraak a. s. Donderdag. Naar men aan de „Delftsche Ct." mededeelt, heeft, hot volgende tooneel Vrydag- avond in do kazerne aan de Paardenmarkt te Delft plaats gehad. Een infanterist van de lsto compagnie, die in opgewonden stemming te huis kwam, werd door don sergeant er op gewezen, dat hij een kwartier over zyn tyd was. Hy werd hierover zóó woedend, dat hy den sergeant by de keel greep en, niet dan met groote moeite, van dezen werd afgetrok ken. Nadat hij op zyn bed was gelegd, meen de men dat hy wel spoedig tot bedaren zou komen en inslapen; maar in stede daar van ontwaakte zyne woede opnieuw. Hy nam een geweer en stak daarmede naar eon militair, die op zyn kribbe lag, gelukkig zon der hom te raken. Daarna nam hy achter eenvolgens een zestiental geweron van den wand, en sloeg da-armode links 011 rechts op de kribben en op den grond, zoodat er niet veel heels meer van overbleef. Eindeiyk had hy uitgewoed en legde by zich andermaal op zyne kribbe neder, van welk oogenblik men gebruikmaakte om hom te boeien en naar de provoost te brengen. Een 60-jarige metselaar te Haar lem is door het inslikken van een stukje vleasch gestikt. Een b 0 w 0 n e r d e r Paleisstraat, to Amsterdam, die ïydendo is aan ylondo koort sen, sprong gistermorgen twee hoog uit het venstor op straat. Hy bezeerde zich omstig en werd per vigilante naar het gasthuis ge bracht. In eeno woning in do Ridderstraat aldaar is een G-jarig kind 2 hoog van de trappen gevallen. Het werd naar het gasthuis gebracht, doch vóór hot daar aankwam was de kleine reeds aan de bekomen kwotsuren overleden. Twee loodgieters waren dezer dagen bezig een rookverdryver te plaatsen op het woonhuis, verbondon aan het stoomgo- maal te Oost-Beemster, in do onmiddellyke nabijheid der gomeente Oosthuizen gelegen. Do chef-machioist F. Van Nus, uit zyne woning komende om een en ander in oogen- schouw te nemen, werd door eene vallende yzoren dakgoot getroffen, met het ongelukkig gevolg dat de man eenigo uren daarna over leed. Hy laat eeno weduwe met vier kinde doren achter. De Groninger s t u d e n 10 n-y 8 club „Doe wol en zie niet om", onder het motto „Hardloopers binn' doodloopers", heeft bij sloten in dozon winter te Groningen een we/d- stryd op schaatsen te doen houden, tot deel neming waaraan de leden der studentencorp sen van Leiden, Utrecht, Amsterdam en Delft zyn uitgenoodigd. Tusschen Ronswoude en Scher- penzoel is gisteren hot lyk gevondon van C. O., landbouwersknecht. Zondag-avond was hy van Renswoude gegaan. Vermoedelyk onderweg gevallen, had hy geen macht om weder op te staan, en is hy door do koude omgekomen.. Uit Maastricht wordt aan d „N. R. C." gemeld: Do Maas is onrustbarend gewassen. Dé- stand is S.45. Men vreest voor overstrooming. Do buitengewone riviercorrespondentie met België is ingesteld. Terwijl de bewoners nog slle- pon, ontstond te Bommel door eene onbekende oorzaak brand in het huis, bewoond door den bakker L. T. Janssen. Met moeite ontkwamen de bewoners het gevaar. Het huis ging met nagenoog den geheelen inboedel verloren. Depoches uit Konstantinope1 melden eene belangrijke archêologischo ont dekking, nl. van twee oude kerkhoven in den omtrek van Sidon, vermoedelijk dagteekenen- de van het Plioenicische tydperk. De ontdekte sarcophagen, geplaatst in graven in de rot sen, mooten eeuwenlang onaangeroerd zijn gebleven, en zyn gehool gaaf. De „Daily News" meldt uit St.- Petersburg, dat officiëele tijdingen uit Syrife van bloedige botsingen gewagen tUBSchen Drusen en Bedouïnen, waarby de eersten 16l> doodon en 300 gewonden moeten gehad hebben. Te Berlyn heeft dezer dagen de- zeldzamo operatie dor bloedtranfusio plaats ge had. Twee meisjos, van 10 en 18 jaren, waren door kolendamp gestiktby eon barer vertoonden zich nog zeer zwakke levenstee kenen en in 't ziekenhuis te Monbit kwamen de artsen tot de conclusie dat alleen door in storting van bloed het meisje wellicht was te behouden. Een jong adsistent bood zyn. bloed aan en de operatie is in zoover ge lukt, dat 't meisje nog leeft, al was zy Za terdag nog niet tot bowustzyri gekomen. De jonge dokter is zeer wel. De reizigers, die zich Woens- dag-avond tegen tien uren op het perron van Courcelles bevonden, waren getuige van een droovigen zelfmoord. Op hot oogenblik dat de trein, welko naar Parys ging, het station binnonstoomde, wierp een timmermansknecht, zekero Moulard, zich op de rails. De trein kon niet tydig genoeg tot staan gebracht worden en do locomotief met de eerste wag gons gingen over hot lichaam van den onge lukkige heen, zoodat zyn hoofd vermorzeld werd en zyne beide beenen hem worden afgereden. Nauwolyks had men het lijk opge nomen of eene in spanning verkeerende vrouw kwam toeylen. Dat wa3 do vrouw van Mou lard, die, twintig jaren in dezelfde fabriek gewerkt hebbende, door haren patroou plot seling was ontslagen. Te Nizza bracht men Vrydag het lyk van de vrouw eens kleedor- roakers grafwaarts, toen, op de laatst» rustplaats gekomen, do bloedverwanton 011 vrienden eenig geruisch meenden te hooren, dat uit do doodkist kwam. Onmiddeliyk opendo men do kist en bemerkte men dat het lichaam van de dood gewaande nog warm was en toch niet van houding was veranderd. Eon geneosheer werd geroepen en dezo wendde pogingen aan om de byna doode vrouw van een zekeren dood te redden. Dit mocht echter niet meer baten, want de byna levend begravene blies nu den laateten adem uit. Eon begin van brand ontBtonil eergisteren te Ween en in den schouwburg van „An der Wien." Men speelde eene ope rette van Strauss, en kon het vuur gelukkig meester worden alvorens eene paniek ontstond. BUITENLAND. Frankrijk. Sommige Parysche dagbladen toonen ziek zeer ontevreden dewyi de Duitsche overheid den soldaat Kaufmann niet vervolgt wegens het gebeurde te Raon-sur-Plaine. (Hetdooden en verwonden van twee Fransche jagers op de grens). Do minister van oorlog heeft, in afwyking van zyne voorgangers, hst personeel van den generalen staf niet veranderd.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2