1 Ondor de uanwozigeu bevonden zich vete militaire autoritoitou, w. o. do kolonel-com mandant W. H. D»rciao en de beschermheer dor voroeniging, kapitein A. J. Prins, die uit Delft, was overgekomen. Allen, maar deze beiden in hot bijzonder, werden door den preeident in diens openings rede iiarteiyk wolkom gehooten, evenals de hooiden der gymnastiok-inrichlingou. Het programma, afgewisseld door muzikale en komische voordrachten, liep flink van stapel. De werkzaamheden niet degen, sabel, geweer, brug, rekstok, ringen, zoomede de vrije-, schooi en keuroefoningen voldoden zeer goed; zo wekten meermalen aller bewondering op en deden dan de zaal in daverende toejuichingen losbarsten. Ook de atbletischo standen, waarmode het programma beslolon werd, trokken om hunne bijzondere moeilijkheid de aandacht. Het gezelschap mocht roeds by doze eerste uitvoering insgelijks van de zydo zyner zuster- vereenigingen bewijzen van belangstelling ondervinden. Na de pauzo toch werden er mot toepasselyke woordon kranson overhan digd namens „Sparta", „Herculos" en „Thor". Als bowys van wederkeengo vriendschap werd eerst door de uitvoerende vereemging en daarna door de aanwezige turners, waar onder ook die van „Indhra", de bondsklap geslagen. Zeker heeft deze avond don aanwezigen veel genoegen verschaft, te meer daar hy werd besloten met een bal, dat goed goani- meerd moet zyn goweest en tot in don morgen duurde. "Wegens het in den avond van Zaterdag 16 October jl. tegen de politie ge pleegd verzet zyn de personen A. S. tot 7 en 3 dagen, W. R. tot 2 en 7 dagen on K. H. P. B. tot 7 en 3 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Naar wij vernemen, zal het vrou wengesticht te Veenhuizen worden opgeheven en zullen de vrouwen binnenkort naar Loidon worden overgebracht, omdat de toovloed van verpleegdon tegenwoordig buitengewoon groot is en ook weldra te Hoorn geene plaats meer zal zyn. (II. D.) De Hooge Baad te 's-H age heeft lieden verworpen de cassatievoorziening van oen landbouwer te Alfon aan don Ryn, door hot gerechtshof te 's-Hago in hooger beroep veroordeeld tot f 130 boete ter zake van ver korting der verschuldigde personeele belasting van 1886/87 door niet-aangifte van een manno ïyken dienstbode, die bij hom koetsiers on stal- diensten verrichtte. De arrondissement s-rech thank te 's Hage veroordeelde heden lo. de naaister aldaar, die een stuk linnen, waarvan zy hemden moest makon, verduisterde, tot 3 maanden gevangenisstraf; 2o. den Scheveningschen winkelier, die oen deurwaarder beletto een exploit te doen, tot 4 dagon gevangenisstraf; 3o. don sjouwerman, die te Benthuizen een op oen bankbiljet geiykend waardeloos papier ter inwisseling had aangeboden, tot 2 maanden gevangenisstraf. De rechtbank sprak vry den hovenior uit Zoetermeer, die verleden week had terecht gestaan onder verdenking oen hem goleond "boekwerk te hebben verduisterd. Een man, die heden voor de rechtbank voor bedelarij terechtstond, en tegen wien het openb. min. 5 dagen hechtenis en 6 maandon opzen ding naar oone Ryksworkinrichting vorderde, deed den rechter hot onnatuuriyke vorzoek „om er assieblieft nog een jaartje bij te doen De rechtbank gaf echter geen gehoor aan dien wensch on veroordeelde den bekl. tot do gevorderde straf. De aannemer van hot kanaal Almeloo Noordhorn een werk, geraamd op f 000,000 wordt vermist. Een be wind voer de; is intusschen aangesteld. Door de onhandigheid van een ^St'Dant zyn in don schouwburg te Saint- •Tussien (FrankrUk) twee jonge actrices go- wond, van wie éóne zeer ernstig. Hy schoot by oen apotheose zjjn geweer to vroeg af on had daardoor hot ongeluk de beide meisjes te treffen. De hertog van Edinburg is met zyn zoon te San-Remo aangekomon. Doctor Mackenzie maakt een uitstapje naar Algiers en acht don toestand van den kroonprins niet verontrustend. Een treurig ongeluk heeft on langs te Dour plaats gehad. Een karreman, Gustavo Génard, liep naast zyn wagen toen hy eensklaps in volle vaart eon rytuig van de togenovorgestelde richting zag aankomen. N,<;i veel ruimte hebbende om uit te wyken, giisg hy mot zyno kar tegen oen muur staan. Do ruimte was echter nug to gering en de ongelukkige kwam zoodanig mot het rytuig in aanraking dat hy omgeworpen en zyn hoofd iettorlyk verraaien word. To Brussel is oene verduiste ring ontdekt van een bedrag van 200,000 franken aan conversie-bewyzon der leening van de stad Brussol. Do verduistoring is be dreven door oen ambtenaar der gemeente. Do schuldigo is in hechtenis genomen, en mot hom vyf andere personen, verdacht van medeplichtigheid, waaronder oene danseres van dou schouwburg aan hot Muntplein. De hoofdschuldige ia zekero Aldolpho Bau dot, een jonkman van 22 jaren, die by zyno moeder inwoonde. Die vrouw, door de pohtie ondervraagd, zeido haren zoon sedert eenige dagen niet gezien to hebben en ook niet to weten waar hy zich thans bevond. Daar het als mogelyk werd geacht dat Baudot België verlaten had, werd in alle richtingen gete- legrapheerd. Nadat de politie te weten gekomen was dat Baudot in betrekking stond met zokere Elisabeth Borremans, werd deze, evenals de danseres, in hochtonia genomen. Zy verklaarde geen Baudot te kennen, doch wel iemand, wiens voorkomen overeenkwam mot het signa lement van don schuldigo. Zy wist echter dat deze Rolland heette en prees dien per soon zeer. Hot onderzoek is, nu de schuldige aangehouden is, aangevangen. Uit Reichenbach wordt aan het „Borl. Tagebl." geschrevenTon gevolge van hot nuttigen van varkensvleesch, waarin tri chinen gevonden worden, zyn hier on in om liggende plaatsen twee en twintig personen gestorven, terwyl zeven en tachtig zwaar ziek zyu. De ziekte neemt een vreeseiyk vorloop. Met sterk gezwollen lichaam, loodblauw go- zicht en verlamd aan alle ledematen wachten de ongelukkigen de verlossing van hun iyden af, welko in de mooste govallen slechts de dood brengen kan. Van allo zyden komen giften in om den nood te lenigen, want ook in be hoeftige gezinnen maakt do ziekte slachtoffers. Het E n g e 1 s c h e stoomschip „T y n o Queen", gaande van Newcastle naar Kopen hagen, is vergaan. De kapitein Rawson en de gèheele bemanning op 1 na kwamen om. Hot skolot der bruid, betitelt oen der "Weener bladen de volgende geschiedenis. Een studont aan de universiteit te Veonen loofde, ondanks zyno ruime middelen, zeer terug getrokken en allo pogingen om hem wat op te wekken, leden schipbreuk. Op zyne kamer had hy oene glazen kast van zos voet hoog, welke altijd door een kleed voor het oog der bezoekers was verborgen, tot eenigen tyd geledon een vriend hem op een ongewoon uur een bezoek bracht. Michaelo witsch', zoo was zijn naam, stond voor de kaat, welko een skelet bevatte, met tranen in de oogen on in oen oogenblik van overspanning verhaalde hy dat dit het skelet was van een eens schoon en levenslustig jong meisje zyne bruid. Ds schoono vrouw, die hy harts- tochtolyk beminde, werd hom ontrouw en zonk al dieper en dieper, tot z|j in een oogenblik van melancholie .zich een kogel door hot hoofd jaagde. In de anatomie te Kiow rond Michaelo- witsch het lyk zyner bruid terug, hotwelk hy op zyn vorzoek in eigendom kreeg. Hy liet het skelet prepareeren en sinds dien tyd maakte hot voor hem zyn eenigen schat uit. De student, aan wien hy dat alles in ver trouwen mododeolde, vertelde alles in de studen tenclub en stelde voor het skelet stuk te slaan om daardoor het voorwerp van de treurigheid van Michaelowitsch weg to nomen. De rooke- loozo jonkman bracht zyn voornemen ten uit voer en op zekeren dag, dat Michaelowitsch was uitgegaan, bracht hij zyn plan ten uitvoer. Geen woord kwam er over do lippen van den ongelukkigen Michaelowitsch. Hy sloot zich 24 uren op, at noch dronk en deelde zyn vriondon daarna mode dat hy naar huis terug keerde. Dit was echter niet mogelyk. Donzelf- den nacht verviel hy in eene vrooselrjie krank zinnigheid en toon zyn gryzo vader aankwam, was hy reeds in het krankzinnigengesticht gebracht. Aangaando de overstrooming van de Hoangho of de Gele Rivier in China wordt nog gemeld dat reeds in den herfst van het vorige jaar bespeurd was dat ongelukken, door overstrooming veroorzaakt, op handen waren. Toen toch nam men roeds waar dat de rivier haren loop trachtte te veranderen. Men was echter helaas zorgeloos genoeg daar aan niets te doen. BUITENLAND. FrnukrjjU. De Kamerleden nit de koloniën wenschen herstel van oen onder-secretaris van staat voor de koloniën by het departement van marine. De minister van marine vorzekert dat hy zal aftroden als zulks gebourt. De onder secretaris blyft dus voorloopig afgeschaft. Er is verschil in dou ministerraad over da houding, door do regeoring aan te nemen tegenover don Paryschen gemeenteraad. Tirard en Fallièros zyn voorstandors van huisvostlng van den prefect dor Seine in hot stadhuis. De gemeenteraad is hiertegen, en de minister Sarrion wil hierover geen conflict mot den gemeenteraad maken. De beslissing is uit gesteld. De meeste parlementsleden houden zich reeds bezig met de voorbereiding dor senato rial verkiezingen. Presidont Carnot zal op Niouwjaarsdag amnestie vorleenen aan alle staatkundige veroordeelden van Docazeville on elders. De heer Farcy, Kamerlid voor het de- partoment der Soino, heeft voor de enquête commissie uiteengezet dat or slecht toeziqht is op de meubolon in de nationale paleizen. De heer Sansboeuf heeft ontslag geno men als president van de Ligue dos patriotes. Dult»chlHnd. Er is weer oen offlciöol bulletin medego- deeid betreffende den toestand van den kroon prins, gedagteekend San-Remo 17 December. In do linkerhelft van het strottenhoofd van den patiënt vertoont zich nu oen klein uitwas, dat iets hooger uitsteekt dan de opzwelling, welke zich in het einde van October vertoonde. Deze opzwelling is kleiner geworden en is grootendeels met litteekens bedekt. De algemeone toestand blyft zeer goed. De keizer ontving Zaterdag-middag prins Wilhelm, graaf Von Moltko, den generaal- kwartiermeester (onder-chef van den generalen staf) graaf "Waldorsee, generaal Albedyll on den minister van oorlog, om met hen den togenwoordigen Europoeschon toestand te be spreken. Evenals te Weonen in den Hofburg, is dus ook in het koizerlyk paleis te Beriyn een krijgsraad gehouden. De Ryksdag heeft, by de derde lezing van het wetsontwerp betreffende de graan rechten, het voorstel aangenomen om het recht op haver met 1 mark to verhoogen. Al do overige artikelen zyn goedgokeurd naar de besluiten, welko bij de tweede lezing ge nomen werden. Het „Sperrgesetz" is goed gekeurd, onder bepaling dat do aanspraken betreffende toepassing van de tegenwoordige rechten op invoeren, welke, krachtens vóór 26 November gesloten contracten, tot 16 Januari a. s. geschieden, binnen den tyd van vier weken moeten worden ingediend on dat, in geval eener verhooging, de daarby gesloten overeenkomsten schriftelijk; moeten aangebo den worden. Het wetsontwerp ia ten slotte in zyn geheel met 203 tegen 116 stemmen aange nomen. De Ryksdag ging daarop tot 17 Januari a. s. uiteen. Merkwaardig is by de tegenwoordige spanning de wyze, waarop de nieuwe' orga nisatie van de landweer in den Duitschen Rijksdag is aangonomon. Allo partijen, met uitzondering natuurlyk van de sociaal-demo craten, stemden toe, nadat de minister van oorlog, generaal Bronsart Yon Schellendorf, kort en bondig had betoogd dat hotDuitsche ryk nog een half millioen soldaten noodig had, die by het eerste gevaar gereed staan om eiken vyand, die Duitschland bedreigt, neer te slaan. Rusland en Oostenrijk. De mededeelingen van de Russische „Inva lide", welke later door het officieuze „Journal de St,-Pétersbourg" werden bevestigd, hebben zoowel te Beriyn als te Weenen een ongun- stigen indruk gemaakt. Do toon derDuitsche en Oostenryksche pers wordt steeds scherper tegen Rusland, en zelfs wordt te Weenen be weerd, dat, nu de Russische regoering by hare vyandige houding blyft volharden, het zenden van een ultimatum naar St.-Petersburg, en, by onvoldoend antwoord, een onmiddeliyk opruk ken der Duitsche en Oostenrijksche legers de aangewezen weg is. Toch gelooft men zelfs te Weenen niet dat hot zoo ver zal komen. In dit opzicht ver dient het do aandacht, hoe de „Neue Freie Presse" zich over den toestand uitlaat. Na de verschillende mededeelingen van graaf Kalnoky en de Russische regeering te bobben besproken, komt bet Weener blad tot do slotsom„dat het nog nooit zulk oen wonderiyken toestand heeft beleefd. Zondor dat er oen casus belli te be f speuren is, en terwyt van weerskanten wordt I verzekerd dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Rusland en Oostenryk zeer vriend- schappeiyk zyn, worden toch alle toebereid selen gemaakt, welke de voorboden van oen oorlog plegen to zyn. Noch Duitschland, noch Oostenryk stellon Rusland eenigon eisen, noch is een dergeiyke eisch van Ruslands zydebo- kend. Alios doet denken aan de bekende ver- gelyking van prins Yon Bismarck van de twee wandelaars, die elkaar in een donker bosch tegenkomen en uit wederkeerige vrees voor een aanval op elkaar losschieten. De gehoele zaak zegt hot blad ten slotte is zóó onzinnig en zóó dwaas, dat wy ondanks de vermetele taal van de Russische „Invalide'*, er niet toe kunnen komen aan een oorlog to geloovon. Een oorlog mot de werktuigen der nieuwe krijgskunst, een oorlog, waarin de legers niet meer honderdduizenden, maar millioenen tollen, is ook voor Rusland, hoe groot zyne macht ook mogo zyn, eene hoogst ernstige zaak. Dat men in Rusland niet bouwt op do ydele hoop dat het zal gelukken Oostenryk van zyne bondgenooten te scholden en de leden van het vredeverbond één voor één te verpletteren dit blykt voldoende uit de be schouwingen van de „Invalide", want bij zyne berekoningen en vergeiykingen sproekt het blad steeds van de gezameniyke Oostenryksche en Duitsche strydkrachten, alsof deze tot het zelfde leger behooren. In dit opzicht is dus geen twyfol mogelyk, maar do lichtvaardigheid, waarmede het blad zoo uit de hoogte spreekt over een oorlog togen de vereonigde strydkrachten, waarover Duilschland, Oostenryk en Italië beschikken, is werkeiyk zonder voorbeeld in do geschie denis. Men kan zich niet eens goed voorstellen, hoe de reusachtige logerscharen, welke by zulk oen oorlog in beweging zullen komen, moeten aangevoerd en verzorgd worden. Dat Rusland, zonder bondgenooten, met de wiooi- ïykhedon, waarmode het volgens eigen beken tenis by de mobilisoering hoeft te worstelen-, met ondermynde geldmiddelen en een on volkomen spoorwegnet, zich in zulk een oorlog- zou storten - dit Is niet te gelooven, ondanks het zelfvertrouwen, dat do Russische generaals toonen. Hot is te dwaas om aan zulk een oorlog te denken en alleen daarop steunt onze hoop dat de vrede zal bewaard biyven. Evenwel moeten wy toegeven dat, met het oog op de taal, welke Rusland voert, en de toerustingen, waarmede men zich daar bezig houdt, dit de eenige waarborg is voor het behoud van den vredo, waarop wy nog kunnen rekenen. De Oostenrijksche regoering blyft echter afwachten wat Rusland verder zal doen. Zaterdag werd, naar aanleiding van den toe stand, de eerste Kroonraad gehouden, die, behalve door keizer Frans Jozef en do Oos tenryksche ministère, ook door den Oostenrljk- schen minister-president Tisza en de opperste leiders van het Hongaarscho loger werd bij gewoond. (Zie de telegrammen]. Ook zal dezer dagen een groote maarschalkraad worde» gehouden, wien de militaire maatregelen, tot dusYor in de conferenties ten paloiz'o vastge steld, zullen worden medegedeeld. De „Nord" doelt een brief medo van „haar correspondent" uit St.-Petersburg, waarin wordt betoogd dat er op het oogenblik tusschen Rusland en Oostenryk slechts één punt van geschil bestaat en dit is de Bulgaarsche quaestie. Het zou te dwaas zyn dat twee groote mogendheden een oorlog beginnen ter wille van een zoo schralen bult en daarom twijfelt de correspondent er niet aan, of Oos tenrijk zal zyne staatkunde ten opzichte van Bulgarye matigen. Daarentegen doet de „Neue Freie Presse" uitkomen dat do Russische regoering nog nooit eenig voorstel betreffende de regeling dor Bulgaarsche quaestie hoeft gedaan. Het is in Ruslands hand aldus besluit do „Neue Freie Presse" haar betoog denvre- -j de te behouden of te vernietigen. De Russische regoering kan Oostenryk gemakkeiyk voor zich winnen, maar indien het deze verzoening versmaadt, dan zal het in Oostenryk oen te genstander vinden, die mot ernstigen moed en onbuigzame vastberadenheid in het stryd- perk zal treden. De „Standard" verneemt dat de regeering van Oostenryk een krachtig antwoord op het artikel der Russische „Invalide" gereedmaakt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2