-I.-.. rfcxyzsmacsnvrz?- Vier sterke drinkers zatondezer dagen in een Berlijnsclion knijp en dronken als rechtgeaarde oud-Duitsche stamgasten, tot hunno hoofden, zwaar van bier, hun op de borst zonken en oen zoete slaap hen beving. Het uur van sluiten had geslagen en de oberkellner wendde pogingen aan om de vier laatste gasten te wekkon, maar zonder liot gewenschte gevolg. De ervaren opperschenker wist echter wat hem te doen stond. Hij liep de straat op, riep oen huurrijtuig aan en sleepte met behulp van den koetsier de vier bierlijken in de vigilante. „Waar moet ik met die vier heen?" vroeg de koetsier, waarop do oberkellner hem den volgenden vrachtbrief ter hand stelde: 1. Zit rechts voor: Lehman, af te leveren Friedrichsstrasse, No.2. Links voorSchultzestrNo.3. Rechts achterWemerstr.No.4. Links achter Neumannstr. No. De voerman gaf den kellner een knipoogje, streek hot geld op, dat deze hem voor den rit betaalde en reed met het zwijgende gezelschap den donkeren nacht in. "Weinige oogenbhkkon later waren do lichten in het bierhuis uitge doofd en hadden do waard en de oberkellner zich ter ruste begeven. Een halfuur verliep, toen plotseling hot huis door hevig schollen in rep en roer werd gebracht. De oberkellner kleedt zich haastig, snelt de trap af on ont sluit de straatdeur. Vóór hem staat weder de koetsier; hij gaat het portier openon en zegt: „Wees zoo goed en zet de luitjes weer eens op hun plaats. Zy zijn me onder het rijden door elkaar gevallen en nu weet ik niet waar elk van hen moet worden afgeleverd." BUITENLAND. FraukrjjU. Ook de Senaat heeft de voorloopige kredieten voor drie maanden op de Staatsbegrooting met algemeene stemmen toegestaan. De ver lenging van het handelsverdrag met Italië is mot 152 tegen 103 stemmen goedgokeurd. De Kamer van Afgevaardigden verleende een krediet van 4'/j millioen, als gevolg der opheffing van het beheer over den dienst der fourages. Heden zullen Senaat en Kamer weder zitting houden. Het parket van Parijs toont zich zeer getroffen over de openbaarmaking van Auber- tins testament. Dat belangrijke document van het toekomstige proces is inderdaad gezegeld, zoodat niemand er oen bük in heeft kunnon slaan. Een onderzoek is daarom ingesteld naar deze onverklaarbare onbescheidenheid. Misschien heeft Aubortin zelf oen afschrift van zijn testament aan iemand laten zien. Dat zal wel spoedig blijken. De „Patrio" zegt dat de heor Ferry, die wel wist hoe impopulair hy was, een maliën kolder droeg onder zijne kleeren on dat hij daaraan zijne redding te danken had. Do „Ró- publique francaise" noemt dat geheel onjuist. Na Aubertins aanslag werd do hoer Ferry dadelijk ontkleed in tegenwoordigheid van verschillende afgevaardigden en doctorener was geen maliënkolder te zien on zoowel het linnen als flanellen hemd waren door do kogels doorboord. Een adjudant, te Antibes in garnizoen, Lucien Chatolain genaamd, is in hechtenis genomen wegens pogingen om aan Duitsch- land en Italië het geheim van hot I.ebel go weer te vorraden. Do brieven, waarin h(j daartoe aanbiedingen deed, waren door zijn meisje onderschept, dat ze aan een verhuurder van kamers, bij wien zij inwoonde, had laten zien. Door dezen man en door Cbatelains eigen vader is do zaak aangegevon. Naar men vorzokert, zal Wilson, nu hij niet vervolgd wordt, ook niet zijn ontslag als afgevaardigde nemen. Do „Paris" verzekert dat mme. Limousin in appèl zal komen tegen de uitspraak, waarbij Wilson en Gragnon van vervolging worden vrijgesteld. Er is sprake van een standbeeld op te richten voor mme. Boucicaut op het plein tegenover de „Bon Marchó." Waarschijnlijk zal dan ook de square vóór de „Bon Marché" den naam van mme. Boucicaut krijgen. Men zegt dat de -directeuren van de „Lanterne" en de „Matin" zullen duelle9ren wegens een artikol in eerstgenoemd blad. De hoer Brosselard, kapitein by do marine infanterie, zal op het oindo dezer maand vertrekken naar de oostkust van Afrika om zich aldaar bezig te houden mot oene nieuwe afbakening der Fransche bezittingen. Over eeno uitgestrektheid van 50 M, moet de afba kening vernieuwd wordon, daar deze slechts in der haast plaats heeft gehad. Dezelfde hoer zal deolnomon aan do grensafschoidingen in don Congo. X>uit»clila.n<l. By de eerste lezing in den Rijksdag van hot ontwerp van wet tot wijziging van den dionstplicht, verdedigde de minister van oorlog het, door te wijzen op de dringende noodza kelijkheid van verlenging van den dienstplicht tot den ouderdom van 45 jaar, en van ver betering in do hoedanigheid van het leger door eene goede organisatie van landstorm en landweer. Er zal verschil gemaakt wordon tusschen ontwikkelde en onontwikkelde man schappen. Allo sprekers, met uitzondering van Bebel, verklaarden zich gunstig gestemd voor hot ontworp en voor hot commissoriaal maken er van. Tot dit laatsto is besloten. Als een bewijs van kleingeestigheid der overheid in den Elzas kan het volgende die nen. Vrijdag zijn politie-agenten te Straats burg vorscheiden winkels binnengegaan en heb ben den eigenaars verboden voortaan de prijzen der goederen, welke voor do winkelruiten uitgestald zijn, in franken of centimes aan te geven. Voor de verandering der -prijskaartjes werd twee dagon tijd gelaten. In Saksen begint zich eene anti Semiti sche beweging te openbaren. Uit Leipzig komen personen, die in de dorpen vlugschrif ten verspreiden, waarin de vrouwen worden aangespoord vooral toch niets te koopen in winkels, welke door Israëlieten worden go- houden. De boodschap van president Carnot maakt te Berlijn een bijzonder gunstigen in druk omdat daarin de vredelievende work- zaamheid van Frankrijk en het oeuwfoest der Republiok op den voorgrond worden ge steld. Daardoor vermeerdert het vertrouwen dat de vrede door Frankrijk zal worden ge handhaafd. Te Berlijn is overleden graaf Adolf Von Arnim-Boitzenburg, eerste vice-president van het Pruisische Heerenbuis en voorzitter dor Evangelische Algemeene Synode. In 1880 was hjj voorzitter van den Rijksdag en vóór dien tjjd gouverneur der provincie Sileziö. België. Do graaf van Vlaanderen heeft ten be hoeve van zjjn zoon, prins Boudewijn, den vermoedelijken troonopvolger, voor de som van 800,000 fr. in Henegouwen het kasteel van Soneffo mot de daarbij behoorende uitge strekte terreinen bouwland en bosch gekocht van don togenwoordigen eigenaar, graaf De Pélan, een Franschman uit Bretagno, die ten gevolge van finantiëele rampen zich van deze rijke bezitting moest ontdoen. De openbare verkoop van de wijnen in de kelders van het kasteel heeft alleen moer dan 100,000 fr. op gebracht. Het vortrek van den Franschen graaf, die naar Brotagne terugkeert, wordt in die streken zeer betreurd, daar hjj on zijne familiebetrekkingen steeds met de grootste mildhoid ongelukkigen en hulpbehoevenden steun verleenden. Do Belgische koning bracht dezer dagen een bezoek aan de werkplaatsen van den grooten internationalen wedstrijd, welke in 18S8 te Brussel zal gehouden worden. Hy volgde o. a. met lovendigo belangstelling het oprichten van een dakstuk der grooto „Eera-Halle", niet minder dan 3800 kilo wegende en opgehesclien tot. eene hoogte van 31- meter. De koning heoft by doze gelegenheid eonige ongerustheid te kennen gegeven omtrent do mogeiykheid eener vertraging der werken met betrekking tot den voor hunne voltooiing vastgestelden tijd. De heor Somzóe, president van het uitvoe rend comité, hoeft 7-. M. doen opmerken dat al hot grove werk geëindigd is wat betreft de constructies en het metselwerk. Het aanvulsel van de metalen bevindt zich reeds geheel gemonteord in de yzergieteryon, waar het slechts wacht op de montage. Alle maatre gelen zyn gonomen, opdat het werk dag en nacht met spoed kan worden voortgezet. Tot dit doel is een volledige dienst ingericht voor verlichting met- gas en electrlciteit. Het eonigo govaar van vertragingen, dat zou bestaan is het samenklinken ter plaatse ingeval van sneeuw of vorsl, is voorzien ge worden en voorkomen. Beweegbare beschut tingen zullen in geval van weersonstuimig- heid het klinkwerk der groote yzeren dak- stukkon volgen en den werklieden gelegenheid geven te werken als onder gewone omstan digheden. Bovendien heeft de gelukkige verdaeling van het werk, door do pogingen der onder - - r ssK- ^r.vug;^T.i3 -r.'tr- .rrr*yy -•uAJf.jjizy. et nomers als het waro op de proef te stellen, onder deze een ware wodyver doen ontstaan. B(j dezo gelegenheid zy vermeld dat 20,000 meters terrein bestemd zijn voorde Engelsche afdeeling en dat hot- ontzaglijko ovordokte terrein verdeeld over do hallos, d. i. 74,000 meter, roods bestomd en gohuurd is door de buitenlandsche en Belgische inzenders, zonder te rekenen 35,000 meter plaatsruimte in de tuinen. Do Brusselscho „Moniteur" bevat het koninkiyk besluit, waarbjj den veroordeelden wegens deelneming aan de ongeregeldheden gedurende de gröve in 1886 vermindering van straf wordt toegestaan. De straf van Schmidt en Faleur, tot 20 jaar voroordeold, is tot 7'/2 jaar verminderd. GS-r-oot-Britannië. Men moet yverig bezig zy'n aan do boringon van putten, een werk dat het aanleggen der tunnel onder het Kanaal voorafgaat. Die werk zaamheden worden met spoed voortgezet en moeten vele invloedryke leden van het Parle ment er toe geleid hebben hun steun aan dien arbeid te schenken door aan de wet, wanneer ze in dat regeeringslichaam wordt aangeboden en welke daarop betrekking heeft, hunne goedkeuring te hechten. Wordt die wet verworpen, dan zouden de bedoelde af gevaardigden door middel van meetings het publiek op de hoogte brengen van de by zonder heden van het plan. Koningin Victoria hoeft uit San Romo geruststellende berichten omtrent den toestand van don Duitschon kroonprins ontvangen. De daaromtrent in de pers verspreide ongunstige tydingen worden aan het Engelsche hof onjuist of overdreven geacht. Het bestuur der Hollandsche Club te Londen heeft besloten den lord-mayor hot eere-lidmaatschap aan te bieden. Het lyk van Linnel, den ongelukkigen klerk, die ton gevolge van do op 20 Nov. op Trafalgar-Square ontvangen wonden is over leden, kan nog geen rust vinden. Door onacht zaamheid der administratie van het hospitaal is Linnol's lyk verwisseld met dat van een anderen lyder, mr. Hann, door do bloedver- wanton van den laatste opgeöischt en afge haald. Daar de weduwe van Hann nog een maal de trekken van haren overleden man wilde zien vóór de teraardebestelling, werd de ver gissing nog tydig ontdekt en het vreemde lyk naar hot „Charing-Cross"-hospitaal terugge bracht. Do manifestatio blijft op morgen, Zondag, bo- paald. Hoewel van conservatievo zyde er op aangedrongen wordt do demonstratio to ver bieden, schynt de rogeering daartoe niet voor- nomons te zyn. De lorsche afgevaardigde Pyne, die zich onlangs in zyn kasteel opsloot en verschanste om zich uit do handen der politie te redden, heeft zyno schuilplaats weten te verlaten on zich door do vlucht gered. Do koningin heeft bepaald dat het jubi leumsgeschenk der vrouwen van Engeland, ten bodrage van 70,000 pd. st., na aftrek van do kosten voor het ruiterstandbeeld van prins Albert, do kern zal vormen van oen pensioen fonds voor ziekenoppasseresson in armen- hospitalen. Voortdurend is men er in Ierland op uit om verboden vergaderingon toch te houden. Te Kildessart, op de kust, gelukte dit Zondag 11. volkomen. De politie belette eene verga dering, welke aangekondigd was in do zaal van de Nationale Liga. Terstond echter togen een honderdtal der byeengekomenen in booton naar het Cannon-eiland en hielden daar de meeting. De politie, die geen booten had en ze ook niet krygen kon, was niet by machte hiertegen iets te doen. Generaal Digby Willougliby, indertyd op perbevelhebber van het leger der Koningin van Madagascar en gezant te Londen, die de onderhandelingen tusschen Madagascar en Frankrijk leidde, heeft verschillende monschen opgelicht tot een bedrag van 12,000 pd. st. en is thans in eeno gevangenis op Mada gascar. Oosteur.-Uoiig--lMoii nrchic. Aan de „Standard" wordt uit Weenen go- meld dat de Duitscho en Oostenryksche regoe- ringen langs diplomatieken weg onrustbarende inlichtingen ontvangen hebben nopens den binnenlandschen toestand in Rusland, welke als zóó hachelyk wordt voorgesteld, dat een buitenlandsche oorlog het eonige redmiddel zou zyn. Zelfs beweert men dat er eene mi- nisteriëelo crisis zou bestaan, dewyl deminis- ter van financiën geweigerd zou hebben de gelden te verstrekken, benoodigd tot uitvoe ring van zekere, door den czaar hor oorlogsmaatregelen. Uit Budapest wordt gemold dat de mi nister-president Tisza heden, Zaterdag, naar Weenen vertrekt, om Zondag een Kroon raad by to wonen, waarin zal werden boraadsluagd ovor de aanschaffing der middelen, voor even tueel noodig wordende militaire maatregelen. In verband hiermede wordt gesproken over oen voorschot aan do gemeenschappelijke regeering. Do oprichting van eon monument voor Heine te Dussoldorf is thans verzekord. Do benoodigde som van 80,000 mark is lyeen- gobracht, daar do keizerin van Oostenrj k aan het comité do nog ontbrekende 50,000 mark gezonden heoft. Portugal. Woensdag-ochtend i3 de kroonprinses van Portugal ontydig bevallen van oen dooden zoon. Haar toestand is zeer bevredigend. Het eerste gedeelte van den Delagoa- baai-spoorweg is Donderdag 11. door den Portu- geeschen gouverneur op feestelijke wyzo ge opend, waarby ook de Kaapkolonie, Natal en de Transvaal waren vertegenwoordigd. Do lijn is 54 myien lang en loopt van de baai tot Komati in de woestijn. Het tweede gedeelte loopt nog ovor een afstand van 65 mylen en moot doorgevoerd worden tot een punt, dat nog 200 rnjjlen van Pretoria is verwijderd. Met deze sectie zullen de moeiiykheden voor de ingenieurs beginnen. Spanje. Do Spaansche minister van koloniën Bala- guor deelde in de Cortes mede dat de orde op Ponape, een der Carolina-eilanden, waar onlangs do Spaansche bezetting werd vermoord, zonder bloedvergieten is hersteld. Do schul digen zijn door een oorlogsschip naar Manilla gebracht. Uit Spanje alleen krygt do Paus meer dan 6 millioen fr. aan geschenken by zijn jubilé. Rusland. Aan de Moskouer universiteit duren de ongeregeldheden voort. Byeenkomsten van studenton zyn verboden en de voorlezingen geschorst. In eene ontmoeting tusschen de studenten en do troepen werd een der eer sten gedood en verscheidene zyn gewond. Hondordon studenten werden gearresteerd» Patrouilles kozakken doorloopen de stad en bevinden zich voornamelyk in de onmiddeliyke omgeving der universiteit. Naar men verze kert, ontspruit de ontevredenheid dor studenten niet uit politieke meeningen, maar verzetten zy zich tegen de onlangs verscherpte regle menten dor universiteit. Men zegt dat een paar honderd studenton to Moskou zullon worden weggejaagd. Het „Journal de St.-Pétersbourg" betoogt, dat, indien het werkelyk het doel is van het vredesverbond door het maken van krygs- toerustingen den vrede te handhaven, Rus land zich daarby aansluit door do noodige maatregelen tot verdediging der grens te hemen. Het is alleen de vraag, of misbruik maken van de stelling: „wie don vrede wil ruste zich ton stryde", wel het beste middel is tot handhaving van don vrede, dien ieder schynt te wcnsclien en dien ook de Russischo regee ring, dank zy hare goede betrekkingen tot hare buren, nog voor langen tijd verzekerd acht. Dezer dagon wierp zich de prinses Chakowsky uit het portier van een waggon, toen do trein tusschen Maagdenburg en Hallo reed. Zy werd zwaar gewond op den weg gevonden. De moeder der prinses, de weduwe van Katkoff, werd uit Moskou per telegram ontboden en is thans by hare dochter. lichtsterkte;. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 4 tot 10 Dec. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 4 December. 4.45 6.15 7 17.5 5 4.45 6.30 8 17.4 6 4.45 6.30 7 16.5 7 4.45 6.15 8 IC. 7 9 4.45 6.30 7 17.4 9 4.45 6.80 8 17.0 10 4.45 6.80 8 17.0 CD Ditbeteekent: Wanneer men 5 cubic f.et-141.G liters per uur van zulk gas verbrandt in een Sugg's London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, een liclit wordt verkregen, dat in sterkte gelijkstaat met 17.5, 17.4 enz. Standaardkaaraon, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6