H°. 8539. Maandag' HO December. - (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (2jon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. J uiEcicele Keunisgeviiijfen. Leiden, 17 December. LEIDSCH g8j DAGBLAD. PEUS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderljjko Nommera0.05. Burgemeester en Wethouders van Leiden I Gezien art. 8, lste alinea, der Wet van 2 Juni I 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toe- I üicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, I schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algenicene kennis dat door hen I vergunning ia verleend aan P. VAN DRIEL Bz. en f rechtverkrijgenden tot het plaatsen van eene gas- krach tmachine op een gedeelte van het terrein bestemd voor klopperijen van vloerkleeden op don Yest- ■wal nabij de Heercnbrug. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1» Dcc. 1887. E. KIST, Secretaris. Den heer Jan G. Striening alhier zjj van harte gelukgewenscht mot den uitslag zijner pogingen om, nu de Leidsche Trio vereeniging dezen winter niets van zich zou laten hooren, onze stadgenooten daarvoor schadeloos te stellen door het in het loven roepen van drie andere soirees voor kamer-muziek. Zijn plan is met een schitterondon uitslag bekroond geworden, want in het bovenlokaal der Stadszaal, enkele dagen geloden bjj de ■optreding van den voornamen pianist, den heor S. Van Groningen, nog zoo leeg, bleef gisteren bij de eerste soirée geene plaats onbezet. Dat was ook eene welverdiende hulde aan hen, die dezen avond medewerkten in hot ver tolken van het programma, dat, nevens eene uit de opkomst blikbaar gewenschte verschei denheid, ook veel schoons aanbood. -^-"VVas het aangenaam den heer C. II. Wirtz, den Haagschon pianist, die reeds zoovele zijner leerlingen van de Muziekschool aldaar, elders en ook hier ter stede met vrucht mag zien werkzaam zjjn, nu ook zelf eens te hooren, o. a. in de „Variationen" (op. 36) van Von Beethoven, waarin hjj zijne begaafdheden ook als musici aan den dag legde, niet minder aangenaam was het, hem tevens te zien, of liever te hooren samenwerken met den heer Striening, toen ze beiden in Grieg's „Sonate voor viool on piano" (F-dur), zulk een goed ensemble vormden. Immers, beider verdiensten spraken hier zeer duidelijk, èn wegens de prijzenswaardige voordracht èn wegens de zuiverheid van toon. Van den heer Wirtz werd dezen avond veel geöischt. In Brahms' „Sonate voor vio loncel en piano" (op. 99) was hjj het weer, die met den hoer Antoon Bouman, den solo violoncellist uit Utrecht, de aandacht van het auditorium afdwong. Overheerlijk was het spel van den heer Bouman, die met waardig heid den meester deed spreken, tal van moei lijkheden met het grootste gemak overwin- nendè en met den pianist in alles één zjjnde. De waardeering van het publiek bleef dan ook niet achterwege, evenmin als voor de voordrachten, welke de heer ConradBehrons, de gevierde baszanger van de Duitscbe opera te Rotterdam, in het overige gedeelte van het programma vervulde. Ilij zong op de hem eigene wjjze Schubert's „Kreuzzug", Lüwe's „Die Uhr", Abt's „Still is die Nacht" en hot Zweedsche volkslied „Pehr Svinaherde", in elk, zoo geheel onderscheidon genre, met zjjn prachtig stemgeluid schitterende en de hoor ders als medesleepende, die daarom niet na lieten naar meer te verlangen, aan welk ver langen de heer Behrens gaarne voldeed. Was het publiek met ons over het aange bodene alzoo zeer zeker dankbaar en voldaan, anders was de indruk op ons teweeggebracht met (1e uitvoering van Brahms' „Trio" (op. 101), voor piano, viool en violoncel. Het moge heel mooi geweest zjjn, heel begrjjpeljjk echter konden wjj dit werk niet vinden. Wjj hoorden het, maar doorgrondden het niet. Misschic-n dat het aan ons lagen in dat geval vragen wij nederig verschooning. Intusschen mag men niet anders dan erken telijk er voor zijn dat, door de plaatsing op het programma, men kennis met dit Trio hoeft kunnen maken. Op de in het Loge gebouw wederom ge houden gewone ledenvergadering van de af- deeling Leiden en omstreken der Nederland- scho Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde kwam, na behandeling van enkele zaken van moer huishoudeljjkon aard, aan de orde het opgeven van onderwerpen voor hot winter Congres. Daar geen der loden meer een onderwerp wist op te geven, stolde de hoer Boursse Wils het volgende onderwerp voor: Biedt de buitengewone vruchtbaarheid van den grond te San-Francisco in Californië geene gunstige gelegenheid aan voor jonge boomkweekers om zich daar te vestigen? Is de Maatschappij genegen dergelijke pogingen te steunen en te vergemakkelijken? In zijne inleiding wees de voorsteller op de reusachtige vruchtentuinen in on om San- Francisco en meende dat daar voor jonge boom kweekers misschien wol wat uit te richten zou zjjn. De heer Van Laron verwachtte van dergelijke pogingen weinig succes en meende dat daar reeds genoeg vruchtenkweekers ge vestigd zjjn. De heer E. Th. Witte was het wel met het voorstel, maar niet met de redactie er van eons, daar hij meende dat wel eene Algemeene Vergadoring, doch niet het Congres bevoegd was om uit te maken of do Maatschappij dergelijke pogingen zou steunen. De president meonde dat licht eene kleine wijziging in het voorstel te maken ware. Na nog eenige discussie werd het voorstel met bijna algemeene stemmon aangonomen. De heer Van Laren bracht nu de vraag ter sprake of het niet wenscheljjk was een fonds te stichten, ten einde jongelui te kunnen uitzenden om tropische planten te verzamelen en die hier te verkoopen. Na oene vrjj lange discussie nam de heer Van Laren op zich het voorstel te formuleeren, waarop met bijna algemeene stemmen werd goedgevonden ook dit voorstel tor behandoling op het Congres in te zenden. Gedurende de pauze werd een aantal' Primula's en Cyclamen's, gekozen uit de fraaie door den heer Kriest ingezonden collectie planten, onder de aanwezigo leden verloot, welke verloting veel stof tot hilari teit gaf. Nog was ter opluistering ingezon den een vijftal fraai bloeiende Orchideeën van den heer Van Laren. Na de pauze werd overgegaan tot de keuze van oen nieuw bestuurslid, ter vervanging van den heer A. C. Kriest, die moest aftre den. Het gevolg der stemming was dat de heer D. Mater de volstrekte meerderheid had en dus als zoodanig was verkozen. De voorzitter richtte nu een hartelijk woord van afscheid tot den heer Kriest en een niet minder harteljjken welkomstgroet tot den heer Mater, van wion hij hoopto dat hjj een even Ijverig bestuurslid zou mogen zjjn als zijn vader zoo lang gowoest was. De heer Van do Pavord Smits deelde nu het een en ander mede over huisvlijt. Dui delijk deed hjj het onderscheid tusschen huiswerk, huisarbeid en huisvlijt uitkomen. Zeer betreurde hij dat de huisvlijt hier te lande nog betrekkelijk zoo weinig werd be oefend en vroeg ten laatste of de loden der afdeeling die niet konden helpen bevorderen. Nadat hierover oene korte discussie was gevoerd, stelde de heer Weebers, die, omdat de voorzitter zich had moeten verwijderen, het presidium had overgenomen, voor, de behandeling van dit onderwerp in eene vol gende vergadering voort te zotten en dan te zien wat er aangaande dit voorstel zou te doen zijn. Zonder discussie werd dit voorstel aangenomen. In de afdeelingen der Tweede Kamer waren enkele leden van het onmisbare van het voorstel tot aanvulling der stembureelen voor de verkiezingen in gemeenten boven 40,000 zielen niet overtuigd en moenden zo dat men veilig eene proef had kunnen nemen met het bostaande aantal raadsleden in de acht gemeenten: Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht, Groningen, Haarlem, Arnhem en Leiden, uit wolk gotal, naar het oordeel van bedoelde leden, de stembureelen aldaar zonder bezwaar zouden kunnen worden samengesteld. Do meerderheid echter achtte met de Re geering eene regeling als wordt voorgesteld, mot het oog op de toeneming van kiezers, noodig. Sommigen waren zelfs van oordeel dat bijv. in gemeenten als Amsterdam met deze regeling niet zou kunnen worden vol staan, maar dat het aantal buitongewono leden uitgebreider moest zijn of onbepaald worden gelaten. Door onkelen werd hierbij in over weging gegeven ook do avonduren van 6 10 voor de stemming beschikbaar te stellen. Nog werd de meoning uitgesproken dat het platteland met zijne men woes op Fries land vaak zeer uitgebreide gemeenten, niet minder dan de groote steden bij eene uitbrei ding van het getal stembureelen zou gebaat zijn. Deze laatste werd echter van andere zijde onnoodig geacht. In eene afdeeling werd in overweging ge geven de keus van de buitengewone leden op te dragen aan gewone kiezers voor don ge meenteraad, of wel aan hot dageljjksch bestuur of door den commissaris des Konings. Door sommigen werd in overweging gege ven voor het bezorgen der stembiljetten in het vervolg ook van de tusschenkomst der postorij gebruik te maken. Sommigen wenschten de tijdsbepaling der benoeming van de hulpbureelen tolken jare voor 1 Maart geheel te doen vervallenande ren zouden het voldoende achten indien de vaststelling er van aan den Raad werd over gelaten. Alle quaestiën over geldigheid der stem biljetten enz. behoorden, meende men, door raadsleden te worden uitgemaakt. Heden verkregen te 's-Hagede akte wiskunde middelbaar onderwijs mejuffrouw C. J. Rijke; de akte mechanica de heer A. D. Van der Harstde akte natuurkunde dozelfde, allen te Leiden. Heden werd aan het ministerie van justitie aanbesteed het driejarig onderhoud, aanvangende 1 Januari 1888 en eindigende 31 December 1S90, van het kantongerechts gebouw te Leiden. Minste inschrijver was de beer P. L. Van Erkel alhier voor ƒ1689. In de vergadering van den Nederlandsclien Protestantenbond (afd. 's Gravenhage) en der vereeniging „Licht, Liefde, Loven" is als spreker opgetreden dr. H. Oort, hoogleeraar te Leiden. Professor Oort hield, volgens de Haagsche bladen, eene boeiende improvisatie, welke door het vrjj talrijke gehoor met belangstelling werd gevolgd. De „kork", in hare kracht en hare zwak heid; de kerk, als beginsel, de kerk, in de pittige, ouderwetsche beteekenis van hot woord; de kerk, als eene instelling, door God geschapen, dat was 't onderwerp waarover de spr. zjjne gedachten hot gaan en zijne mee ning verkondigde. De Provinciale Staten van Utrecht, bui tengewoon bijeengeroepen, hebben lieden ge kozen tot lid der Eerste Kamer den hoer R. Hel- vill Van Lijnden, met 24 van de 37 stemmen. Jhr. Van Tets, te Heemstede, lid der Prov. Staten, en oud-gedeputeerde van N.-Hol- land is weer ernstig ongesteld. Hedenvoormiddag vertrok van 's-Graven hage, zjjne geboorteplaats, naar Chir.a, de zeereerw. heer A. J. Leenen, R.-K. priester, die zich naar dat rijk begeeft om het R.-K. zendingswerk onder de Chineezente vervullen. Het Kon. Ned. Handels-museum te Amsterdam hooft woder een wedstrijd van Nederlaiulsciii meubelen uitgeschreven, roet PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Vm X—G regcla 1.05. Iodero regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- caaeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. oene kleine uitbreidingen wijziging der vroegere voorwaarden. Gemengd TV ionw<*- In do afgeloopen week zijn hier ter stede aangegeven twee gevallen van diph- theritis, waarvan één met doodeljjken afloop. Ten waarschuwend voorbeeld.— Een groot bewjjs, hoe onverantwoordelijk het is dat boeren fabrikanten do bazen of mees terknechts zoo willekeurig met do werklieden laten omspringen, zonder dat ze die lui na gaan, of zij wel eerlijk of naar behooren han delen jegens den werkman, geve het volgende. Hier te Leiden zou men fabrikanten kunnen aanwijzen, die, als de werklui op het kantoor over den baas of meesterknecht komen kla gen, maar zeggen: „Aan praatjes stoor ik mij niet. Ik vertrouw op mijn meesterknecht." Gelukkig dachten de hoeren Seret en Bar- neveld (voorheen Schretlen) er anders over, en joegen zij den baas dadelijk weg, en dwon gen ze hem den werklieden terug te geven, wat hjj hun in zes weken onthouden had ten eigen bate. Zegge 300 gld. in zes weken tijds. Die lage streek van den baas kwam uit, doordien een werkman iets brak. „Ik zal het maar van je weekgeld afhouden", zei de baas. De man ging echter naar het kantoor en vroeg, of h(j, van een loon van zeven gulden in de week, dat nog betalen moest. De heeren sloegen de boeken open, en ze von den dien man genoteerd voor een weekloon van 16 a 17 gulden. Nu kwam de schurkenstreek uit, dat de baas met do overige werklui oveneens gehan deld had. Mochten heeren fabrikanten, die te veel ver trouwen stellen in hen, dio den menschen hun loon uitbetalen, dit tot voorbeeld nemen. Het zou in hun eigen belang zijn. Want door zulke meesterknechts krijgen zij don naam van „uit zuigers." (Soc. Weekbl.) Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den Leidschen heer, wonende te St.-Maar- tensdjjk, door de rechtbank te Zieriksee ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf, ter zake van beleediging der politie en het toebrengen van slagen aan oenigo personen te Poortvliet. Het vonnis werd door het Hof bevestigd. Morgen, Zondag, zal eene Haag- sche dame, die onbekend wenscht te blijven, aan het tolhek aan den Scheveningschen weg bussen plaatsen ter inzameling van giften ten behoeve van de bemanning van de bomschuit de Scheveningsche „Argo," welke bij het jongste ongeval ter zee al haar goed heeft verloren. In het begin van Januari zal Joachim zich onder behandeling van dr, Mezger stellen, wegens stijfheid in den vierden vin ger der linkerhand. Gistermorgen is to Rotterdam naai' de cellulaire gevangenis overgebracht een voormalig agent van politie. Deze had een knecht, die voor zjjn baas, een veehandelaar, een rund op de markt moest verkoopen, be schonken weten te maken en oene quitantio doen teekenen van de koopsom voor het beest, welke de schuldige echter niet had voldaan. Deze begaf zich daarop naar don stalhouder, waar het beest was gestald, en verwijderde zich ormode. Onder Nieuwerkerk werd hij met het gestolene aangehouden. Te Luik is oen gewezon gendar me, pas een jaar getrouwd, met vierlingen gezegenddrie jongens en een meisje. Dit laatste is gestorven, maar de jongens zijn in. Wakenden welstand. Do luitonant-kolonel Ruffot te Rouaan is aan do wonden, welke hij zich had toegebracht, overleden. Volgons t^togram uit Hleurty Vork kan tusschen 18 en 20 December sAhrt" achtig weder verwacht worden op de "best en Noordelijke kusten van Engqlar'^

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5