Gelukkig is daarin sedert eenigon tydeone gunstige verandering gekomen. Nu rangschikt inon Joost Van den Vondel ondor de grootste mannen op hot gebied der letterkunde, hem, die, hoewel geen Nederlander van geboorte, toch het grootste en belangrijkste deel zijns levens in ons vaderland heeft doorgebracht. Nu wordt men meer en meer, ofschoon nog niet altijd, ja, slechts bü uitzondering, goed bekend met z(jne kunstgewrochten, nu zal misschien welhaast ook van de zijde der too- neelspelers do dwaze en belachelijke correctie zjjner schoone taal verdwijnen. Een standbeeld, opgericht voor oonige jaren in do Amstelatad.hot wezen vereeuwigende van den grooten, beroemden Amsterdamschen bur ger, is eene hulde, met recht toegekend aan Neerlands grooten dichter. De lezing van prof. Ten Brink, geenszins eene droge opsomming van feiten, maar telken male met humor gekruid en op welsprekende wijze voorgedragen, maakte dien indruk op de toehoorders, wolken alleen een met recht hoog gewaardeerde spreker kan maken. Een daverond applaus volgde dan ook op het „ik heb ge zegd" van den redenaar. Op eene vraag van hot gemeentebestuur te Alkmaar of zoogenaamde commensalen, die wèl eene vrjje kamer voor hun gebruik hebben, maar die overigens met hot gezin in huiseiyk vort:oer leven, mot dat gezin aan tafel eten, enz., ook als kiesgerechtigdon moeten worden aangemerkt, en of porsonon, die gofailloerd zijn, maar wier aangeboden accoord is gehomologeerd, en waardoor zij over eenkomstig art. 849 "Wetboek van Koophandel woer in het beheer van hunne goederen enz. zijn gosteld, op do lijsten der kiezers moeten worden gebracht, is door den minister van binnenlandsche zaken geantwoord dat de eerstbodoelden niet, de laatsten wel als stem gerechtigden moeten worden aangemerkt. Kort nadat was bericht dat mr. Du Tour Van Bellinchave voornemens was eerlang als minister van Justitie af te treden, werd in een ander blad dat gerucht stellig tegenge sproken, en do „Haarl. Crt." verneemt thans dat werkelijk voor het eerstvermelde bericht geen grond heeft bestaan. Door do heeren jhr. H. A. Clifford en A. F. Steers te 's-Gravenhage is concessie aangevraagd voor het maken van eene spoorlijn GoudaBaanhoek. Amsterdam, 17 December. Beursbericht: Oostenrjjksche waarden bleven ook heden aangeboden met voortdurende verkoopers voor buitenlandscho rekening; overige Europeesche waarden waren nagenoeg prijshoudend. Gemengd Nieuws. Gistermiddag ontstond in het perceel Czaar-Peterstraat 171, te Amsterdam, waarin een kruidenierswinkel wordt uitge oefend, een ernstige binnenbrand, welke dooi de brandweer echter in betrekkelijk korten tjjd werd bedwongen. Een persoon, Karei Glazer genaamd, die zich reods meermalen dene door haar genoemde kinderkoloniën en liefdadige instellingen verdeeld worden. Een tweede huwelijk zou mjj geene zicht bare voordeelen aanbrengen. Zie, Dora, dat hebt g(j aan haar te danken. Zjj hoeft niet gewild dat ook maar eene schaduw van die bittere gedachten, welke haar eigen leven verduisterden, op het geluk haror opvolgster vallen zou, op uw geluk, Dora. Z(j wist /wat het zeggen wilde, verkocht to worden. De man houdt weder op. „Karei," zeide de jonge vrouw na eene poos, terwijl zij zijne hand zacht streelde, „was het daarom, dat gij my vóór en ge durende onze verloving altyd gezegd hebt, dat gjj u beperken moest en niets anders bezat dan uw jaarlijksch inkomen?" Hij knikt. „Dat kondt gij my gemakkelijk doen ge- looven, zoo ver van hier verwijderd. Ik heb op reis gemeend dat g(j het slechts gedaan liadt om mij to verrassennu weet ik het eter. Ook gij wildot niet verkocht worden, liet waar, Karei?" Hij knikt weder en ziet haar in de oogen, die vol tranen staan. „üora-lief, nu zult gij nooit weer zeggen dat ik onbaatzuchtig ben en dat gij mij danken moet Zij echter si'.'cat hare armen om zyn hals. „Toch wel, KaPólHeb duizendmaal dank ▼oor al uwe liefde! *- en was bet dan ook niet een onbaatzuchtig «Ter, dat gij aan de nagedachtenis der arme ANatlia bracht, toen ;y mjj dat alles verteldet?" bjj redding verdienstelijk maakte, was nu ook dadelijk by do hand om eone vrouw on een knaapje aan do vlammen te ontrukken. De arrondissementsrechtbank te Amsterdam heeft bfj vonnis van 16 dezer Anna Burger, beklaagd van hot voroorzakeu van don dood van Wilhelmina Meier, door het wegschoppen eener brandende petroleum- machine, vrijgesproken van hot veroorzaken van den dood, zich vereenigonde met den verdediger, mr. B. E. Asschor, dat de dood evengoed door het hartsgebrek kan zijn ver oorzaakt. "Wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk lotsel werd zy evenwel veroor deeld, doch in plaats van 3 maanden, zooals goëischt was, werden haar 8 dagen hechtenis opgelegd. Mot hot S t.-Ni co 1 aas fee s t wor den van 2 tot 7 December van Amsterdam verzonden 16,605 postpakkotton en werden aldaar besteld 14,826 aangekomen pakketten. Voort worden er in dat tijdsverloop behandeld 3747 pakketten in doorgaand verkeer, zooge naamde glosse-pakketten, to zamen dus 38,778, en met de 21,000 pakketten, door andere diensten bohandeld, hot getal van 59,778, waaronder nog niet zyn begrepen de door andere diensten in de hoofdstad bestelde pakjes. Men mag dus veilig hot getal op een tachtig duizend rekenen. Een persoon, die gistermiddag in het droge dok bij 's rijks werf te Willems oord was gevallen, een modelmaker van de fabriek van stoom- eu andere werktuigen te Amsterdam, is des nachts in het Marine-hos pitaal aan de gevolgen overleden. Op do hoeve „Keverborg" onder Voerendaal is oen boerenknecht tusschen de dorschmachine geraakt. Een been werd den jongeling letterlijk verbrijzeld. Z(jn toestand is hopeloos. Gistornacht strandde, door den zwaren mist misleid, in do onmiddellijke nabij heid van Huisduinen de Nedorlandsche visch- sloep „Frederike Francine," thuisbehoorendo te Maassluis. Nadat door vlotterlioden een an ker was uitgebracht, vortrokken gistermorgen de sleepboot „Hercules" van Nieuwediep en do reddingvlet van Huisduinen, om, zoo noodig, hulp te vorleenen. Doze werd aanvankelijk door do opvarenden afgewezen, doch later, toen do sloep hooger op strand geraakte en gevaar liep verbrijzeld te worden, werd hot vaartuig vlotgosloopt. en bracht de sleepboot het lek on met meer andere schade to Nieuwo- diep binnen. Te Oost huizen heeft oorgister- namiddag by het stoomgemaal op de Beemster, hot volgond ongeluk plaats gehadEen paar werklioden waron op het machinegebouw werkzaam, toen een zwaar voorworp naar bonoden viel en terechtkwam op het hoofd van den machinist Van Nus. De ongelukkige had terstond het bewustzijn verloren on ever leed nog donzelfdon dag, 's avonds 9 uren. Hy laat eene weduwe met 6 kinderen achter. Te Budapest óvorleod deze week oen nog jeugdig, maar zeer gewaardeerd lid van het Hongaarsche Parlement, de advocaat Litorathy, aan de gevolgen eener kogelwonde, den lOden dezer in een duel ontvangen. Zyn togenstander was zyn zwagor Pasztelyi, even eens advocaat, die nu de vlucht genomen heeft en wiens verblijf onbekend is. Hun twist betrof familiezaken. Teruggekeerd van de begrafenis van haren echtgenoot, trachtte mevrouw Literathy zich met morphine to vergiftigen. Gelukkig werd zy in dit voornemen bijtijds verhinderd. Vijf jaren was zy mot den afgevaardigde gehuwd. Telegrammen. Zie de buUenlandsche berichten in het 2de blad.) ROME, 16 December. De Kamer van Afge vaardigden heeft het wetsontworp betreffende het handelsverdrag met Oostenrijk aange nomen. SOFIA, 16 Decembor. De geruchten, welke aangaande eene kabinetswijziging in omloop zijn, worden tegengesproken. In strijd met do kwaadwillige beweringen kan ook gemeld worden dat zoowel hier als in de provinciën volkomen rust hoerscht. Do buitenlandsche agenten, behalve de Duitsche consul, overhandigden gisteren ooiio gezamenlijke nota, waarin zij by de Bulgaar- sche regeering bezwaren inbrengen tegen de schending van briefgeheimen door de postery aldaar. De regeering houdt die bezwaren voor overdreven, daar voorloopig geene documenten, welko de beschuldiging rechtvaardigen, zyn overgelegd. Do minister van buitenlandsche J zaken, do heor Stransky, stolt zich voor morgen de nota te beantwoorden. BERLIJN, 16 December. (V. li. C.) Van goed ingelichte diplomatieke zjjde is my heden, naar aanleiding van de artikelen der Russische „Invalide" en van het ministeriöele „Journal de St.-Pétersbourg", en ook in verband met den opgewonden toon in de Oostenrijksch- Hongaarsche pers, het volgende gezogdDeze ontboezemingen behoefden voorloopig geene byzondero bezorgdheid te wekken, omdat eerst kon worden afgewacht of Rusland niet juist groote woorden gebruikt om eone foitelyke retraite te verbergen. Aan beide zyden kan de drukte in de persorganen zeer licht eene manoeuvre zyn om de aandacht van de hoofd vraag af te leiden, of na de laatste beraad slagingen der opperoffleieren te "Weenen, Rus land nog verder troepen naar de grenzen zendt, dan wel daarmede ophoudt. Tot dat oogenblik ontbreken hieromtrent alle authen tieke berichten, maar in diplomatieke kringen heeft men algemoon de overtuiging dat Rusland een zachtzinniger toon zou aanslaan, indien hot werkelijk in het geheim zijne krijgstoe rustingen zou willen voortzotten. MADRID, 17 December. In den Senaat zyn de besprekingen begonnen over het adros van antwoord op de troonrede. De conservatieve senator Fabri stelde een amendement voor betreffende de aangekon digde hervorming van het loger. Hy be schouwde deze hervormingen als nutteloos en vroeg of hot ministerie daarvan eene kabi- netsquaostie zou maken. De minister van oorlog antwoordde dat de tegonwoordigo inrichting van het Spaansche legjer onvoldoende is, omdat Spanje een leger van 300,000 man noodig heeft. SOFIA, 17 December. De Duitsche consul, die te Sofia was gebleven tot waarneming van het consulaat generaal, heeft last ontvangen Bulgarije te verlaten. PARIJS, 17 December. Het „Journal dos Débats" verneemt uit Rome dat do Italiaansche gezant te Parijs eerstdaags zal worden terug geroepen. Men verzekert dat de heer Nigra, tot vervanging van graaf Corti, tot gezant te Londen zal worden bonoemd. LONDEN, 17 December. Aan de „Times" wordt uit St.-Petersburg gemold dat het artikel, hetwelk dezer dagen in de „Invalide" is ver schonen, word geschreven door een generaal, die werkzaam is by den generalen staf. (Gene raal Kuropatkine). Bjj het feest, tor eere der St.-George-riddors gegeven, verklaarde de czaar, ontstemd door do ongerechtvaardigd vorontrustendo geruch ten, welke door de Oostenryksche pers werden verspreid, dat men met Oostonryk nu zooveel omslag niet behoefde te maken en dat eene verklaring moest worden uitgolokt. Ondor den indruk van deze mededeeling werd hot artikel in do „Invalide" geschreven. "Wat betreft den tegen woordigen toestand in Rusland, deze schynt, volgens de „Times", aan te duiden dat het Russische legerbestuur den stryd niet schroomt, omdat het meent gereed te zyn. De „Daily News" betoogt dat endanks de spanning geone mogendheid aan oorlog denkt. Allo mogendheden vreezen den oorlog evenzeer. Oversiroomlng In China. PARIJS, 17 Dec. [Part. Tel.) Na de groote over stroomingen in September, hooft de Hoangho of Gele Rivier plotseling haren loop veranderd. Daardoor zyn zevenduizend vierkante mylen grondgebied onder water gezet- Er zyn duizenden slachtoffers. Millioenon inwoners zyn zonder schuilplaats. De rouw in gansch China is groot. (De Hoangho heeft eene lengte van 3200 kilometer, en hare breedte variëert van 600 tot 1200 meterzy is zeer ondiep en heeft vele droogten. Ondanks de ontzagiyke dyken zyn overstroomingen er aan de orde van den dag.] Morlitberiohten. Leiden, 17 December. Heden aangeroerd: Tarwe 3 hectoliter. Wintertarwe ƒ7.50 a 8.50. Zomertarwe ƒ7.a ƒ8.Rogge 2 H. L. Winteirogge ƒ5.50 a ƒ6.Zomorrogge ƒ1.50 a ƒ5.—. Geret 5 H. L. Zomcrgerst ƒ4.50 a ƒ5.— Chevalier-gerst ƒ6. a ƒ6.50. Harer 8 H. L. Zwaro Harer ƒ8.25 a 3.75. Lichte Haver 2.75 a 3.25. Duiven- boonen hectob a Paardenboo- nen 'nectol. a Maïe 3 bectol. 5.25 a ƒ5.75. Boter: Aanvoer 5520 \g. late qnalit. per 1/* vat ƒ50.a ƒ60.2do quali*. per 1/4 vat. 40.a 48.late qualit. per kilogr. ƒ1.25 a ƒ1.50; 2do qualit. per kiiogr. 7 1-ƒ1.20 Lange Zwarte Turf 13000 dubb. liectol., 0 30 ƒ0.34. LoildCü, 1G December. Fiiesche Boter 108 a 112 -. Mijn huismiddel. Boslar, Kreis Jul j Zeer geeerde Heer! Mot genoegen deel ik hierby mede dat ik 2 doozen van Uwe ba roemde Zwitsersche Pillen van den apothe) ker R. Brandt met het beste gevolg toege past heb tegen hartklopping en hevig slym^ opgeven. Daar de in Uwe brochure als d& beste opgegeven tyd gekomen is om eeno radicale lichaamszuivering aan te vangen, wilde ik U tegelijkertijd verzoeken mij nog eene of twee doozen te zonden. Met do meeste hoogachting en dankbaarheid blyf ik Uw dienstwillige: v. d. Ful.r, Onderwijzer. Do Zwitsersche Pillen van R. Brandt zyn a 70 Cts. de doos by do apothekers verkrijgbaar; even wol lotte men vooral op het witto kruis op don rooden grond met de naamteokening van R. Brandt. Echt to verkrijgen bjj N. K. SWEMER, Drogist, alhier. ADVERTENTIES. 5 8? fjj Heden vieren onze geliefde Ouders 6 HENDRIK CASPER VAN LEEUWEN 3 ES I CATHARINA VAN WIJK 1 hunne Só-jarlge Echtvercenlging. Hunne dankbare Kinderen. Leiden. 18 December 1887. Heden overleed, zacht en kalm, tot diepe droefhoid van my, myne Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, myn geliefde Echtgenoot ABRAHAM DE ROOIJ, in den ouderdom van ruim 71 jaren. Leiden, 16 Dec. 1887. (Levendaal 91.) Uit aller naam S. M. HOEFSMIT, Wed. A. De Rooij. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, onverwacht, onze jongste hoveling ARIE, in den ouderdom van 21 maanden. L. DEN OUDEN. M. DEN OUDEN - Rootnat. Oegstgeest, 16 December 1887. Hedon overleed, na een langdurig en smar- telyk ïyden, tot diepo droefheid van my, myne Kinderen en verdere betrekkingen, onze geliefde Echtgenoot en Vader DAVID HENDRIK NICOLAAS CORNIELJE, in den cuderdom van 49 jaren. Leiden, Uit aller naam 17 Dec. 1887. Wed. D. H. N. CORNIELJE,- (Langebrug 52.) I. R. Teudu. Heden overloed, geheel onverwachts, na voorzien te zyn met de laatste H. Sacramen ten der stervenden, onze geliefde Echtgenoota en Moeder Mejuffrouw CATHARINA ELISA BETH ANNA VOGELVANGER, in den ouder dom van 48 jaren. Leiden, 17 Doe. 1887. Uit aller naam: (Steenschuur 5). G. A. C. WIJTENBURG. Algemeene kennisgeving. Verzoeke van rouwbeklag verschoond tc blijven. Voor de vele bewyzen van belangstelling, ondervonden by zyne benoeming tot Lid van den Gemeenteraad, betuigt de ondergetoekende zijn welgemeenden dank. P. ZILLESEN. Leiden, 17 December 1887. Voor de vele blyken van belangstelling en deelneming, gedurende de ziekte en by het overlyden van den Heer JAN WILLEM LA FLEUR ondervondeh, zeggen wy hartelijk dank. Wed. J. W. LA FLEUR-De Roode. M. VAN LEEUWEN-La Fleuk. J. F. VAN LEEUWEN. Leiden, 17 Dec. 1887. Voor de vele blyken van deelneming by het overlyden van onzen vader, zoowel van binnen ais bulten de stad, betuigen wy on zen welgomeenden dank. Leiden, Uit aller naam, 17 Dec. 1887. J. DE MOOIJ. Voor de menigvuldige bewyzen van deel neming, zoowel van binnen als buiten de stad ondervonden tydens de ziekte en b(j het overlyden van onzen geliefdon jongston Zoon en Broeder den Heer JACOBUS NICOLAAS THEODORUS, betuigen wy onzen hartelyken dank. Heerensinc.el, M. J. DIEBEN. Os- en Paardenlaan, C. C. DIEBEN Visser, bij Leiden, 17 December 1887. I 1

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2