oen# locomotief verbrijzeld. Wuu-cliyuiyk is eigen onvoorzichtigheid schuld. Do boerderij van li. Da n gereis te Hoofddorp is afgebrand, vermoedelijk door het omvallen eenor lamp. De inboedol was voor 1200 verzekerd. Zaterdagochtend word doorden trein uit Nijmegen, welke om 9.13 te Arnhom aankomt, tusschen de brug over don straat weg naar Oosterbook en Heienoord oon weg- wjwkor van don Staatsspoorweg overreden. De ongelukkige moet torstond een iyk zijn geweest. (Arnh. Cl.) Do „Held. on Nd. Crt." deelt hot volgende mede omtrent de schipbreuk van het Duitsche barkschip „Renown": Donderdag nacht, omstreeks 4 uren, strandde op de Pannekoek, in de Zuidergrondon, het Duitsche barkschip „Renown," kapitein liose- nao, komende mot een lading rijst van Baugkok en bestemd naar Bremen. Eenigszins lok ge worden zijnde, was het schip to Portsmouth binnongeloopen, liad aldaar een loods bh zes pompers aan boord gekrogon en was op sleeptouw genomen door do Duitsche sleep boot „Assuradeur", om naar de destinatioplaats te worden gesleept. Tijdens do stranding was de sleopboot dan ook voorgespannendeze bevindt zich nog altijd in de nabijheid van de strandingsplaats. Door het stormachtige weer bevreesd dat de équipage van het schip in nood inoost verkoeron, vertrok do sleepboot „Horcules", met de bemande reddingboot op sleeptouw, tegon het aanbreken van dan dag naar het gestrande schip om, zoo mogelijk, assistentie te verleenen. Daar aangekomen, bleek do toestand echter nog ernstiger te zijn dan men zich dien had voorgesteld. Zwaro stortzeeön sloegen onophoudelijk over het scbip heen, en de kokende branding scheen het den redders totaal onmogelijk te zullen maken het schip te boreiken. Tweemaal werd de reddingboot teruggeslagen, als men reeds meende het doel te hebben bereikt. Nogmaals werden nu door do roeiers alle krachten ingespannen, en nu mochten zij er eindelijk in slagen in de nabijheid van het schip te komon. Do equipage bestond, met inbegrip van loods en pompers, uit 25 koppen, zoodat liet onmogelijk was al deze menschen gelijktijdig te redden. Elf hunner, onder dezen do kapitein en do loods, werden met veel moeite in de boot gebracht en later aan de „Hercules" overgegeven. Veertien menschenlovens moesten nu nog worden gered, maar de krachten der redders waren uitgeput en dezen waren niot in staat don gevaarvollen tocht reeds dadelijk opnieuw te ondernemen. Daarom worden de elf ge redden hier eerst door de „Herculos" aango- braclit. Toen gingen sloepboot en reddingboot er opnieuw op uit, tot redding der ongelukkige schopelingen, die, daar het schip roods bijna geliool onder water zat, in hot want hunne toeviucht hadden genomen. Deze tocht was helaas tevorgeofs; het schip was met geeno mogelijkheid te bereiken en, hoe ongaarne ook, was men verplicht onvorrlchter zake naar hier terug te koeren en de schipbreukelingen aan hun lot over te laten. Zaterdag-morgen vertrok men ten derden male van Nieuwediep om nogmaals de redding te beproeven. Het weder was echter niet gunstiger dan don vorigen dag. Door de zwaro buien, die gedurende den afgeloopon nacht woedden, do „Renown" veel geledendo groote en fokkemast zijn overboord geraakt, doch gelukkig hoeft do bozaansmast, waarin de schepelingen zich, aan grooto ellende ten prooi, ophielden, zich staando gehouden. Volgens later ontvangon berichten werden Vrijdag en Zaterdag nog twaalf schipbreuke lingen aangebracht, van wie 3 in liet hospi taal moosten worden opgenomen tor verpleging. Twee der opvarenden vonden hun graf in de golven. Vjjf zijn nog aan boord achtergebleven, die men nog zal trachten te redden. Geveilde perccclen. 'Qehoüdon verkooping aan den Burg alhior Zaterdag 10 Decembor, ten overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coobergh: Hot liuis on erf mot afzonderlijke bovenwoning, aan da zuidzijde van den Ouden. Ryn, Nos. 61-eu 61a, kooper J. Bink, voor ƒ3350; het huis en erf nan de oostzijde van de Sliksteeg No. 12, kooper G Braak qq. voor ƒ490; hot huis on mf aan do noordzijde van de Ceciliastraat (Vrouwen kamp) hoek Hazewindsteeg No. 10, kooper J I Planjer voor ƒ715; tweo huizen en erven in de Vinkepoort aan de westzijde van de Uiterstegracht Nos. 7 en 8, kooper H. Van Borselen qq. voor 1240; het huis cn erf r^rar.tre>- .ts-vxattiUT rr?ii lAV.gJSPT doaruov- 9, koepor L. P. Van der Zon voer ƒ730; tweo huizen in do Bregtenpooit aan liet Lc, endaal Nos. 3 en 6, gecombineerd kooper A. v. 't Riet qq. voor 507het huis en erf iu do Willem Frodorikspoort No. 5, kooper A. Van der Poel qq. voor 360; let huis met tuingrond in de Haverzaklaan No. 2, kooper P. J. Christiaanse voor ƒ2200. INGEZONDEN. ityii de stembiljetten wel fn orde? Deze vraag, Mynheer do Rodactour, kwam b(| mij op toen ik tot de ontdekking kwam dat er voor de biljetten der morgen plaats hebbende verkiezing twoe soorten stempels zijn gebruikt, het óóne mot liet omschrift: „Zegel der gomeento Leiden" en het andere mot het omschrift: „Zogol dor stad Loyden." Nu bepaalt 'd'e Kieswet dat do biljetten moeton voorzien zyn alléón met het stempel der gemeente, zoodat do vraag rijst of de biljetten, welko het stads-zogel dragen, wel geldig zijn, want volgens de Grondwet bestaan er sedert lang geene steden moer. Mochten niettemin ai'e biljetten geldig zijn, dan blijft hot nog oene onuitgemaakte zaak of hot- wel gowenscht is dat er twee ver schillende stempels gebruikt worden, want daardoor zou mon, als men wilde, kunnen nagaan hoe een zeker bepaald go- deelto der kiozers gestemd heeft, terwijl do stommingen ten oenonuialo geheim mooten zijn. Dat geheim laat m. i. nu wel wat te wenschen over. Het zy verre van mij, te donken dat mon op hot Raadhuis enkele kiezers er heeft willen laton inloopen, maar ook nu en dan ontvangon ongestempelde biljetten dankt men aan vergissingen, welke het biljet ongeldig maken. B. BUITENLAND. Frnnkrljlr. Men is op hot spoor gekomon van een aantal nieuwe schandalen ten laste van Wilson. Dat doze handel gedreven heeft in de riddor- ordo van hot Legioon van Eer, wist men, maar zoover men tot nu toe heeft kunnen nagaan, bepaaldo zich dat tot eenige bijzon dere gevallen. Doch te oordeelen naar hetgeen thans gemeld wordt, heeft hy dien handel op reusachtige schaal gedreven. Toen do oorste onthullingen van zijne praktijken gedaan wer den, hoeft hy zich gehaast de vole brieven, ii> hem te dien aanzien compromitteerden, door kracht van geld of door andere middelen moester te worden. Dit moet hom voor oon goed deol gelukt zyn, maar niet met allo brievende overgeblevene nu zjjn hot, die men ontdekt heeft en die reeds in handen van het gerecht zjjn. Do handel was van dien aard, dat het ridderlint niet by kleine stukjes, maar als hot ware by de el verkocht is. Als zekor werd gemeld dat de raadkamer morgen, Dinsdag, eene beslissing in de zaak van Wilson zou nomen. Door de nieuwe ont dekking zal die beslissing nu nog wol wat op zich laten wachten, daar oen nieuw onder zoek noodig zal zqn. Dit alles wordt medegedeeld door het „Petit Journal". Do Kamer hield Zaterdag middag slechts eene korto zitting. Nadat do hoer Bawdry d'Asson schorsing had gevraagd tot vyf uren, hetgeon tot uitroepen op sommige banken aanleiding gaf, besloot do Kamer hare zitting tot hoden, Maandag, to vordagon. Gelijk men denken kan, was door den moordaanslag op den hoor Ferry eene ont- zettonde verwarring in het paleis Bourbon ontstaan. Een groot aantal afgevaardigden van allorlei richting kwamen by Jules Ferry om hem hunne deelneming to betuigen. Duitachland. To Dussoldorf heeft de overheid byzondero maatregelen genomen om de verspreiding van bosmettelyko ziekten te voorkomen. Men wil nameiyk trachten zooveel mogeiyk do be smetting, reeds vóór er zekerheid bestaat van gevaar, af te wenden, omdat, zooals bokend is, verschillende ziekten een tydperk hebben van ontwikkeling, waarin de overbrenging ook kan plaats hebben. Daarom is aan hoofden van scholen on gestichten last gegeven, de kinderen, by wie zekere kenteekenen van op komende ongesteldheid zich beginnen to vertoo- nen, van de scholen enz. to weren, tot uit oene geneeskundige verklaring is gebleken dat er gem gevaar voor anderen aanwezig is. Tevens is aan do politie opgedragen streng te waken tegon het bezoeken van huizen, waar pereo- non aan oene bosmettelyko ziekte zijn over leden, door andoren dan do bloodvorwanten. Iletzeifdo geldt voor begrafenissen van zulke overledenen. By do toelichting van het wetsontwerp tot wyziging van den dienstplicht, stelt de rogeoring op den voorgrond, dat Duitschland door zyne ligging is blootgesteld aan een go- lyktydigen aanval van tweo sterke legers aan tweo zydon. By zulk oene bedreiging ontbreekt de vaste grondslag voor het bestaan on do vordero ontwikkeling van Duitschland, welks veiliglioid uitsluitend afhankolyk is van zyne kracht. Hiervoor moet de Duitsche legermacht ster ker zyn dan nu het geval is. De rogoering wil daarom zos lichtingen, die tot dusver by den landstorm hoorden, gereedmaken, opdat zo in tyden van groot gevaar onmlddoliyk be schikbaar zyn. De loepende uitgaveD, door uitbreiding van het toezicht en do administratie, zullen waar- schynly'k niet meer bedragen dan 150,000 mark, terwyi de uitgaven in eens ongovoer 250,000 mark boloopen wegens de kleeding en do uitrusting. O ver de bewapening zal later beschikt worden. De commissie voor de graanrechten heeft zich voreer.igd met artikol 2 van bet ontweip (Spergesetz), benovens met het amendement, dat do hoer Windhorst Yiydag indiende tot wyziging van hot voorstel-Geibel. Het doel daarvan is by het artikel eene derde alinea te voegen. Zy, die voor de toepassing dezer be paling in aanmerking willen komen, moeten z:cii binnen vier woken na de afkondiging der wet aanmelden. Het Zaterdag te Berlijn uit St.-Peters- burg ontvangen bericht over de verplaatsing oener divisie cavalerie van het district Mos kou naar dat van Warschau, heeft er do ge moederen gerustgesteld ten opzichte van de jongste geruchten over defsamentrekking van Russische troepen, daar het nu biykt dat mon alleen met eene garnizoensverwis- soling te doen heeft. Niettemin verwacht mon te Berlijn dat Rusland langs diplomatiekon weg nadero verklaringen zal geven. Rusland. De Russische bladen laten zich zeer kalm uit over de verontrustende geruchten, welke in de laatste dagen over de verhouding tus schen Rusland en Oostenryk zyn vorapreid. De „Novoje Vremja" betuigt hare grooto ingenomenheid met het besluit van den krijgs raad to Weenen, om voorloopig do troepen in Galilcië nog niot te versterken. Het blad prijst vooral aartshertog Albrocht, don opper bevelhebber van het Oostonrykscbe leger, aan wiens bezadigdheid dit besluit hoofdzakelyk wordt toegeschrevon. „Wy hopen," zegt het St.-Potersburgscho blad, „dat er nu oindeiyk eens een eind zal komen aan de kinderach tige praatjes, welko over oen ophanden zynden stryd tusschen Rusland en Oostenryk in do wereld worden gezonden." De „Nord", hot officieuze blad van den heor Von Giers, dat te Brussel verschijnt, ziet evenmin eenige reden tot ongerustheid. De troepenbewegingen bestaan uitsluitend in garnizoonsvoranderingen. „Hoe is het moge- iyk," vraagt het blad, „dat men er aan kan denken, dat Rusland tegon den winter met de 120,000 man, die, naar men beweert, nu in do buurt van Warschau staan, Oostenryk zal gaan aanvallen? De Oostenrykscho en Duitsche bladen kunnon niemand wijsmaken dat Rusland iets anders dan behoud van den vrede booogt." moordaanslag op den lieer Jules Ferry. De moordaanslag op Jules Ferry is Zaterdag middag gebeurd in het Palais de la Nation, toon de zitting der Kamer op het punt stond to eindigen. Een man, goed gekleed, van vyftigjarigen loeftyd, was in de spreekkamer gekomen, naar Jules Ferry vragende. Hy heeft eene visite kaart aangeboden, aldus luidende „A. Aubertin, Directeur de la fabrication et associé de la compagnie Sointraz (vitraux brëvetés sans garantie du Gouvernement) 31, Rue Richelieu, Paris." Daaronder stond „de la part de M. Hervó, Directeur du „Soleil." Je suis Lorrain et j'ai besoin de vous parlor." Men heeft hot mogeiyke gedaan om den man te verwyderon, maar hy bleef aan dringen, tevens naar den heer Goblet vragende. Naar het schynt, heeft Tony Revillon den heer Jules Ferry verwittigd dat men naar hem vroeg. Ofschoon men den hoer Ferry heeft gewaarschuwd voor do zonderlinge manieren van den man, die naar hem vroeg, kwam de heer Ferry toch. Toen de man zich in tegen woordigheid- bovoTid van don gewezen voort zitter van den ministerraad, haalde hy uit zyuo taseh oeno brochure, welke hy Ferry overhandigde, mot verzoek er kennis van to nemen. Furry nam hot boekje aan en ging een weinig op zyde, ton einde by het licht van een der gaspitten te zien wat het was. Onmiddellyk loste de man toen drio schoten uit eone rovolvor. Een portier vatte den moordenaar en ont wapende hem onmiddellyk mot behulp van een afgevaardigde. Hy verzotte zich niet en riep uit„Ik heb ruyn plicht gedaanLeve do Elzasl Leve Rusland!" - Ware Jules Ferry niet een weinig op zij gegaan om inzage te nemen van het geschrift, dan zou hij, naar gemeld wordt, schier on- twyfolbaar in het hart getroffen zyn, want da schoten zyn d bout portant gelost. Ferdinand Duval, oud-prefect der Seme, dia zich toevallig in de Salie de la Rotonde be vond, nam Jules Ferry, die weinig bewogen, maar veeleer verbaasd scheen over dezen onverhoed8chon aanslag, in den arm, en bracht hem, aldus ondersteund, naar de infirmerie der Karner of oen der andere vertrekken. Forry bleef vry goed ter been. Ferry werd eerst getroffen aan de borst; daarna tweemaal aan hals en schoudor. De geneeshoer der Kamer, de hoer Trólot, heeft den gokwetste het eerst behandeld, na dat mon hem gebracht had naar de ziekenzaal in het „Falais Bourbon", waar ook do afge vaardigde De Mahy, die geneesheer is, hom on derzocht. Ook doctor Clémenceau, Ferry's poli tieke tegenstander, was daarby behulpzaam en spoedig bleek het dat de kogols onbe duidende huidwondon hadden veroorzaakt. Mevrouw Ferry, onmiddellyk verwittigd, is haren echtgenoot komen afhalen, nadat hy ten tweeden male de zorgen had vorkre gen van dr. Trólot. Ferry word in een rytuig naar zyne woning vervoord, nadat hy het aanbod had geweigerd van don heor Floquet, voorzitter der Kamer, om in de apartemeuten van hot paleis verzorgd te worden. Het schynt dat de ware naam van den moordenaar Berkheil is. Hy zou aangewozen zyn door het lot, in eene vereeniging van twintig, belast om het land van den „Tonkl- neesch" te bevrijdon. Zoo luidt zyne verklaring, 't Is waarlyk een wonder dat de heer Ferry niet dood op de plaats is gebleven. De aanslag geschiedde eenige minuten na drie uren. Om zes uren 's avonds was de moordenaar nog in het kabinet van den heer De Mahy, questor der Kamer, waar hy werd onderhoord. Berkheil is geboren te Rombach, departe ment de la Moselle, den 2Gsten Juli 1835. Dr. Trólot heeft verklaard zich nog niet te kunnen uiten over den waren aard der won den van den hoer Ferry. Mon heeft den heer Rochefort in de Couloirs gezien, weinige oogenblikken vóór den moord aanslag. De heer Tony Revillon heeft zyne veront schuldiging godaan, den hoer Ferrj verwit tigd te hebben dat iemand naar hem vroeg. Toen Ferry geroepen werd, sprak hij met een medelid, dat hem de nieuwe lyst van den ministerraad toonde. Hij kwam tot den onbekende, zeggende: „Waar is do persoon, dio my vraagt to spreken?" De aanslag heeft zoowel onder de afgevaar digden als by het volk groote verontwaardi ging teweeggebracht. Algemeen beschouwt men het misdadig plan als een gevolg van de hoftigo aanvallen, welke de radicale dag bladen en do heor Dóroulède in den laatster» tyd tegen den heer Ferry hebben gericht. Toen de dader door do militaire wacht in het „Palais Bourbon" word gevat en weggebracht, kon hy slechts mot groote inspanning be schermd worden tegen de menigte, die in do vestibule drong en hem te lijf wilde. Van all& kanton regende het scheldwoorden on zelfs kon zijn geleide hem niet tegen vuistslagen beschermen. Aubertin moet gezegd liebbon dat hy reeds den Sden dezer naar het Congres te Versailles was gegaan om Ferry, den bondgenoot van Bismarck, te dooden, zoo hy tot President gekozen ware geworden. Dat Aubertin tot oen komplot anarchisten behoorde, dat hy met een twintigtal oodge- nooten geloot had wie hunner Ferry zou doo den, en dat h^ lot hem had aangewezen, schynt onwaar te zyn. By liet verhoor droeg liy roem op zyne misdaad. „Ik heb Ferry gedood," sprak hy (hy dacht r.amelyk dat

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2