N°. 8533. Maaiidas: December. A0. 1887. <Deze (jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Leiden, 10 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17^. Grootere letters naar plaatamimte. Voor het in- casBeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd hot voorbereidend kerkelijk examen door den heer J. C. V. Meisehke; het doctoraal examen in de staatswetenschap door den heer C. Swaving en dat in de rechts wetenschap door den heer H. Van Loghem Do Josselin De Jong. Van bevoegde zjjde vernomen wy, dat de heer T. Los, timmerman en aannemer alhier, is benoemd tot directeur der naam- looze vennootschap „Steenfabriek De Mark- steen" te Oudenbosch. Hedenmiddag ontvingen we per Neder- landsche mail de Indische bladen van 2 tot en met 4 November. De alhier gevestigde Coöperatieve Win- kelvereeniging zal a. s. Maandagavond we derom eene ledenvergadering houden, en wel tot beoordeeling van het reglementtot be spreking van een winkelhuis 9n tot het kiezen van commissarissen van toezicht. Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand October jl., bedroeg hot aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Herlogenbosch 20.4; Arnhem 15; Dordrecht 18.2; 's-Graven- hage 20.9; Rotterdam 21.1; Amsterdam 21; Utrecht 18.3; Leeuwarden 18; Groningen 15.4; Maastricht 18.3; Haarlem 17.2; Leiden 20.6. Het kiescollege der Jled.-Herv. gemeente te Middelburg, geroepen tot het opmaken van twee viertallen voor de ontstane vacaturen, deed de volgende keuze: lo. Vacature-ds. Klaarhamer (overgegaan tot de doleerenden)dr. Klein, te Zwaluwe; Van Noort, teWerkendamOorthuis, te Katwijk, en Roscam Abbing, te Silvoorde. 2o. Vacature Herfkens (vertrokken naar Dordrecht)Van Arkel, te BloemendaalPaure, te Woudenberg; Heldring, te Zandvoort, en Lammerink, te Woerden. De heer J. v. d. Werwe, die jaren lang lid van den gemeenteraad te Gouda was, is in 68-jarigen ouderdom overleden. De minister van oorlog heeft, gelijk men weet, naar aanleiding van een vorzoek der Tweede Kamer over het pensionneeren van dr. K. W. Gratama, chef van het militair hospi taal te 's Gravenhage, medegedeeld dat de bedoelde dirigeerende officier van gezondheid niet schuldig was bevonden aan „onregelma tigheden" vóór of bij de teraardebestelling van het lijk van een officier van gezondheid, maar dat er feiten hadden plaats gehad, welke de overtuiging schonken, dat die hoofdofficier eigenschappen miste, onontbeerlijk voor hen, die men met vrucht werkzaam wil zien in hoogere betrekkingen by eenigen tak van 's Ryks dienst. Dr. Gratama heeft thans aan de Tweede Kamer een adres gericht, verzoekende met deze „feiten" in kennis te worden gesteld, ten einde zich te kunnen verantwoorden. Door de Regeering is alsnog eene ver hooging voorgesteld van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting met ƒ24,000 voor aankoop van eene veizameling belangryke Nedorland- sche handschriften en archiefstukken uit de nalatenschap van sir Thomas Phillips, welke tot dusver te Cheltenham werden bewaard en door deze by zyn leven in het begin dezer eeuw hier te lande op veilingen zy'n gekocht. Deze verzameling bestaat uit 161 nummers en 88 kisten met charters. De meeste zyn echte Nederlandsche archiefstukken, afkomstig uit de collectie-Musschenbroek. De aankoop van de erven is geschied onder voorwaarde van goedkeuring door de Wetg. Macht. Op het Hoofdstuk Marine is alsnog eene verhooging voorgesteld van 60,000 ten einde 4 in plaats vau 2 loodsschoeners in 1888 te doen aanbouwen, en wel met het oog op het verlies van den loodskotter Goeree No 3, op 26 Nov. jl. op den Banjaard gestrand, en van den Tosselschen loodskotter No. 5, op 4 Sept. in 't Engelsche Kanaal vergaan. Voorts zyn 6000 aangevraagd voor medailles en grati ficatiën aan mindere geëmployeerden, werk lieden, bedienden enz., daar de ondersteunings wet, onlangs aangenomen, geene definitieve regeling voor allen, maar slechts een tydelyke maatrogcl voor enkolon zal zy'n. De „Staatscourant" van heden bevat de reeds in ons vorig nommer medegedeelde benoemingen in de orde van den Ned. Leeuw. In het vervolg zullen de zolen en „achter lappen", noodig voor het herstellen van het schoeisel van onderofficieren en minderen, van rykswege geleverd worden. By het gemeentebestuur van Utrecht bestaat het voornemen om het „Sterrebosch", thans in gebruik als exercitie-terrein, met zand te doen ophoogen en het dan als bouw terrein in veiling te brengen. De uitslag van de thans afgeloopen, te Breda gehouden examens voor apothekers bedienden is als volgt: In het geheel geëxa mineerd 31 manneiyke en 20 vrouweiyke candidaten. Hiervan slaagden respectievelyk 15 en 12. Te Apeldoorn is het kinderziekenhuis „Mary", gesticht door mevr. de wed. Bulkley, geopend. In deze inrichting worden zieke en gebrekkige kinderen tusschen de 2 en 16 jaren opgenomen. Tot directrice is benoemd mej. M. F. M. Verheest. Te Leeuwarden is jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, voorzitter der Eerste Kamer, wegens zy'ne benoeming tot minister van staat, van gemeentewege eene serenade gebracht door het stedeiyk muziekcorps. De gemeenteraad complimenteerde den nieuwbenoemde. Z. M. heeft benoemd: tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accynzen te Wieringen, N. P. A. Koemans, thans com mies-verificateur der 1ste categorie by den actieven dienst dier middelen te Amsterdam; tot ontv. der dir. bel., invoerrechten te Ballum (eiland Ameland) residentie Hollum, F. C. H. Haeyon, thans commies-verificateur der lsto categorie op den actieven dienst dier middelen te Velden; tot ontv. der dir. bel. en accynzen te Elburg c. a. J. A. De Bruyn Tengbergen, thans ontv. derzelfde middelen te Duiven c. a. tot ontv. der directe bel. en acc. te Hattem c. a. J. J. Van Pienbroek, thans ontv. der dir. bel., invoerrechten en acc. te Makkum: tot ontv. der dir. bel. en acc. te Alkmaar (buiten gemeenten), K. W. Van Sandick, thans ontv. derz. midd. te Schagen c. a.tot ontv. der dir. bel. en acc. te St.-Oedenrodo c. a. J. Broek- hoff, thans ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Cuyk c. a.tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Tilburg c. a. P. C. Kooy, thans contr. derz. midd. te Tilburg; aan mr. F. H. J. baron De Bieberstein Rogalla Zawadsky, op zyn verzoek, met ingang van 1 Jan. 1888, eervol ontslag verleend als vice-president der arrondissementsrechtbank te Maastricht; benoemd tot ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. te Winschoten H. J. G. Nanninga, thans ontv. der directe bel. en acc. te Wolvega c. a. Gemengd Nienwa. Uit Katwyk aan Zee meldt men: Het is ongeloofiyk stil met den verkoop van haring. Sedert dagen werd hier niets omge zet; er worden dan ook pry zen geboden, tot welke niet kan verkocht worden. De oorzaak hiervan ligt in de drukking, die enkele groot handelaren, in overleg met die van andere plaatsen, op de markt uitoefenen; hun oog merk om de pryzen te doen dalen door on aanneembare prysaanbiedingen te doen, is maar al te goed gelukt. Sedert eenigen tyd zoo meldt het „Hbl." worden te Amsterdam geachte ingezetenen by herhaling lastig gevallen door personen, die recht meenen te hebben uitkee- ring te eischen van gelden, voortspruitende uit erfstellingen vóór een paar eeuwen ge daan en waarover die heeren het beheer voe ren of gevoerd hebben. De pogingen van deze vermeende belanghebbenden om de justitie in de zaak te mengen zjjn mislukt, omdat het parket niet den minsten grond aanwezig vond om op te treden. De minister van justitie, tot wien men zich hooft gewend, was van hetzelfde oordeel. Onder deze omstandigheden trachten 'enkelen onder de velen, die by deze zaak zich be trokken achten, door vreesaanjaging en open baar schandaal hun beweren recht te doen gelden. Gistermorgen moest een der vroegere bewindvoerders de wyk nemen in een politie- bureel, om zich aan de beleediging van eenige vrouwen te onttrekken. Er is reeds nu besloten dat te Deventer op den 9den Juni een groote inter nationale roeiwedstryd op den IJsel zal plaats hebben. De hoofdprys heeft eene waarde van ƒ1200. Het stationsgebouw te Zwaluwe heeft een vreemdsoortig, maar niet voordeelig bezoek gehad. Eene locomotief is over het perron heen in eene der wachtkamers geloopen, waardoor het gebouw zeer veel heeft geloden gelukkig hebben geene persoonlyke ongelukken plaats gehad. Te Exloermond (Gron.is een bootje met zes vrouwen en een man door een rukwind omgeslagen. Vyf vrouwen wer den gered, doch ééne dood opgehaald. De man overleed zes uren later nadat men hem had opgevischt. Te Waal wyk is de galanterie- j ikel van Jac. Van Heek door eene onbe- k^.ide oorzaak in brand geraakt en geheel' uitgebrand. Aan het huis is belangryke schade toegebracht; van de meubelen is weinig en van de galanterie goederen niets gered. De schade wordt begroot op ruim ƒ1600. Alles was verzekerd. De Duitse he kroonprins hoeft, onder dagteokening van 4 dezer, uit San Remo aan den vroegeren onderwyzer zyner kinderen te Beriyn een zeer opgewekten brief geschreven, waarin woordeiyk het volgende voorkomt „Ik kan met volle gerustheid modedoelen dat de door de geneesheeren genomen maat regelen het ontstoken deel geheel hebben weggenomen en dat de verontrustende ver- schynselen verminderden, terwyi ik daarby lichameiyk volkomen wel gebleven ben, nooit iets van myne krachten verloren heb en tot aller verbazing er gezond uitzie. Met opzet deel ik deze byzonderheden mede, omdat het my voorkomt dat hot op zich zelf voorzeker ernstige verschynse! eener nieuwe ontste king van ongunstigen aard met niet geringe overdryving is uitgebazuind, zoodat men in eene gunstige wending niet recht gelooven wil. De goede God zal bepalen welk verloop de ziekte verder hebben zal, waarvoor de verpleging, naast de kroonprinses, aan do beste deskundigen is toevertrouwd, die, ondanks alle bestcyding, waaraan zy blootstaan, myn volste vertrouwen genieton. Ik laat den moed niet zinken en hoop, al zy het ook na oen geruimen tyd van rust, eenmaal weder, geiyk vroeger, my aan het vaderland te kunnen wyden. „Diep getroffen door de ontelbare bewüzen van deelneming, welke my uit het geheele Duitsche Ryk en uit het buitenland geschon ken worden, ontwaar ik met oprechte dank baarheid, dat men my vertrouwen schenkt, en dat op myn karakter gebouwd wordt. Dergeiyke ervaringen, onder zulke omstandig heden, zyn voor my een kostbaren schat, dien ik gedurende den tyd myns levenB hoog waar- deeren zal." Deze brief van den kroonprins baart te Beriyn des te meer verbiydend opzien, nu er sedert eenigen tyd geenerlei officiéél bulletin meer verschenen is. Eene dame Benedicto, wier doch- ter een ongelukkig huweiyk had gesloten met den kunstschilder Favard, wreekte zich op den rechter, die in verschillende instantiën uitspraak had gedaan ten voordeele van den man, op minder kalme wyze. Zy bracht hem quasi een brief van hare dochter en richtte toen eene revolver op hem, waarmede zy hem licht verwondde; hy greep haar aan en sloot haar in de kamer op, waarna hy de politie waarschuwde, die de schoonmama in rekende. Mevrouw Boussicault, eigenares der magazynen van den „Bon Marché" te Parys, is Donderdag overleden in de villa, welke zy te Cannes bezat. De exploitatie van genoemde magazynen heeft zich zóó ont wikkeld, dat het reserve-kapitaal twintig millioen fr. bedraagt. De aandeelhouders kry- gen niet minder dan 16,000 fr. by een aan deel van 500 of 1000 fr. Na twintigjarigen diensttyd krygt ieder ge- emploieerde een pensioen van 1500 fr. De vrouweiyke bedienden erlangen die toelage na vyftienjarige dienstvervulling. Het pensioen fonds bedraagt zes millioon fr. Ook is aan deze onderneming nog verbonden eene voor- zieningskas en een ziel^nfonds, bedragende vier millioen fr. Eindeiyk hebben by don dood van mme. Boussicault drie honderd vyftig der voor naamste geëmploieerden gratis eigendoms- aandoelen gekregen in deze reusachtige en wonderbaariyke onderneming, welke sedert eenige gelukkige mededingsters heeft doen ontstaan. Te Sabinat, in den Mexicaan- schen staat Chihuahua, z.yn op één persoon duizend geweerschoten gelost, eer men zich van hom meester kon maken. Een mynwerker aldaar, John Lloyd genaamd, was door het overmatig gebruik van alcohol plotseling krank zinnig gewordon. Zich inbeeldende dat de Mexicanen hem wilden dooden, zeide hy tot een zyner kameraden, Weiner, dat hy zich zou wapenen en kocht daartoe een Winchester- geweer. Weiner waarschuwde den hoofdop zichter der myn, die trachtte Lloyd te kal- meeren, maar deze schoot den man dood. Weiner, die zich inmiddels óók gewapend had, onderging hetzelfde lot. Men waarschuwde nu de Mexicaansche troepen, die in de buurt ge- kampoord waren. Eene afdeeling rukte op naar de plaats, waar Lloyd zich inmiddels verschanst had in het kantoor van den opzich ter. Daar werden byna duizend schoten op hem gedaan. Eindelyk hield Lloyd op mot vuren en dacht men dat hy dood was, doch, het huis binnentredende, bemerkten de soldaten dat zulks niet zoo was, maar de man had moeten ophouden met schieten, omdat zyne ammunitie op was. Te Toulouse heeft men eene familie, bestaande uit een man van 35, eene vrouw van 27 en twee meisjes van 25 en 3 jaar, dood gevonden. Zy hadden zich door kolendamp laten stikken. Voor enkele dagen waren zy uit Algiers gekomen en niet in staat geweest hun huishuur te betalen. Armoede schynt dus de oorzaak dezer vreeselyke ge beurtenis. De schilder Madrazo, te Parys, Avenue Champs Elysóes, is bestolen gewordon in zyn atelier; hy zegt dat de waarde van hetgeen hem ontvreemd werd, meer dan 150,000 franken bedraagt. Dr. Otte, uit Noord-Amerika, die vroeger geruimen tyd op Neerbosch ver toefde, is thans met zyne ochtgenooto en ds. Fagg naar China vertrokken. Zy hebben op hunne reis door ons land byna 2200 ont vangen voor een te sticliton hospitaal te Amoy (China). Hot hospitaal zal den naam ontvan gen van Neerbosch-hospitaal.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 9