Vervolg der Advcrteuticn. Specialiteit in eigen-gemaakte Ondergoederen Br eestraat 94, Leiden. BUITENLAND. Frankrijk. Br is sprake van liet plan om do b\J wo ning der beraadslagingen van den Paryschen gomoentoraad door don prefect der Seine voortaan vorpliehtond te stellen. Ook zal by de Kamer van Afgevaardigden een wetsont werp wordon ingediend, waarby het kiesstelsel voor den gemeenteraad wordt gowyzigd. Men zou op die wyzo tot ontbinding van den ge meenteraad geraken. Dinsdag avond werd te Parys het vol gende plakkaat op rood papier verspreid: „Hot centraal revolutionnair cornitó zegt don repubhkoinon van Parys dank, die op zyne roepstom door afdoende manifestatiën Ferry ter neder gevold en do Republiek bowaard hebbon voor oen coup d' Etai, moord en reactie. „Leve de sociale Republiek!" Hot stuk is onderteokend door hot Raadslid Yaillant en den „generaal" dor Commune Eudos. Sadi Carnot heeft zyn traktement voor December reeds ontvangen40,606 fr., want Grévy was de twee eorste dagen van Doe. in functie en kreeg dus daarvoor 3333 fr. Van de 600,000 fr. voor reiskosten enz, ont ving Grévy het laatste kwartaal in October; hy zal dus zyn opvolger het bedrag voor December moeten restitueeren. Duitschland. De commissie, belast met het onderzoek van het ontwerp betrelfendo do rechten op granen, hooft zich voreonigd mot het voorstel van den heer Windthorst, waarby wordt be paald dat de nieuwe rechton niet van toe passing zullen zijn op hetgeen tot 31 Maart 1888 wordt ingevoerd, indien bewezen kan wordon dat de koopcontracten vóór 26 Nov. 1887 gesloton zyn. Elk vertrouwbaar bewijs stuk zal aangenomen worden. Vooraf had do commissie zich mot 9 stemmen verklaard tegen hot voorstel van den heer Hamachor om do idontiteitsbowyzen af te schaffen. Het wetsontwerp tot wyziging van den militairen dienstplicht bepaalt in hoofdzaak dat do landwoor, alsmede de landstorm, voort aan uit eerste en tweede klassen bestaan. Voor do oorsto klasse dor landwoor is de dienstplicht evenals tot dusver op vyf jaren bepaald. De dionstplicht van do tweede klasse, waarby noch oefening noch inspectie plaats hebbon en ook do vrylioid om liet land to verlaten niet boperkt wordt, duurt tot einde Maart van don volbrachten 39 jarigen looftyd. De eerste klasse van don landstorm bestaat uit personen, tlio niet gediend hebben, tot aan don 39 jarigen ouderdomdo tweede, welke slechts werkond optreedt wanneer hot don stryd voor hot bestaan van het vadorland geldt, is samengostold uit alle voor den dienst geschikte mannen, die 39 tot 45 jaren oud zijn, en reeds in militairen dienst zyn geweest. De landstorm houdt goone oefeningen en wordt ook niet voor do inspectie ter controle opge- roopon. Ook de overige verplichtingen ter controleoring worden zoo gemakkelyk mogelijk .gestold, Yoor eerste samenstelling der lijsten liioeteh alle oud-godionden, die in 1850 of later geboren zyn, zich binnen zos weken na het in werking treden dor wet aanmoldsn. In don Bondsraad hooft eene commissie ad hoe oen gunstig luidend verslag uitge bracht over dezo voorgostolde wijzigingen in de regeling van den krygsdienst. Nagenoeg alle bladen te Borlyn zien eon geruststellend vorschynssl in het besluit, eer gisteren te Weonon in do goneraalsconferentie geuumon, om voorloopig aan de Gallicischo grenzen geene militaire voorzorgsmaatregelen to nemen, ten eindo Rusland een torugkeor op don ingeslagen weg gemakkelyk to maken. De „Post" echter blijft zeer sceptisch, en is van oordeel dat liet vóór Februari toch tot geen oorlog komt, zoodat hot genomon be sluit slechts een uitstel betoekent. Op raad der doctoren zal do koning van Portugal in Maart oeno Duitscho badplaats bezoeken. Koning Humbert heeft zyn bezoek aan den Duilschen kroonprins te San-Remo uit gesteld. lïola-ië. De Kamer van Vertegenwoordigers beeft gisteren de beraadslaging voortgezet over do interpellatie betreffende de levering van ge schut. Do minister president Boornaert gaf oone toelichting van de verklaringen, door den minister van oorlog afgelegd, on klaagde over do beoordoelingen, waaraan de regeering van de z;jdo der pers hooft blootgestaan. Ten slotte is met 65 tegen 35 stemmen do volgende motie aangenomen„Do Kamer, voldaan over de ophelderingen, door don minister van oorlog gegovon, en vertrou- wende op do zorg der rogoering tot bescher ming van allo volksbelangen, gaat- over tot do ordo van den dag." De „Chroniquo" zegt, dat de koning aan Vandersmissen geen gratie heeft verleend. G root-Britannlë. Lord Cadogan, een dor jongste loden van het Engelsche Kabinet, moot in eene rede te Bridgwater hebben vorklaard dat de regee ring van plan is nog krachtiger maatregelen te nomen tot handhaving van do ordo en de wet in Ierland. In den gemeenteraad to Dovor werd besloten der koningin te verzoeken, ten spoe digste maatregelen to nemen om de vuur schepen in bot Kanaal in electrischo verbinding mot den wal to brengon. De noodzakelijkheid daarvan word aangotoond naar aanleiding van het gebeurde met de „W. A. Scholton", binnon betrekkelijk korten afstand van het vuurschip van Goodwindsaud. Er zullen met Korstmis onder de kin deren van do hospitalen en armenhuizen van Londen 22,000 stuks Bpeelgoed worden vor- doold. Daarvan zyn 3800 poppen, die gratis door dames van kloeren zijn voorzien. Dinizulu is, volgens eon tologram uit Durban, naar de Nieuwe Republiek gegaan, om hare hulp in te roepen, teil einde Usibepti te verjagen, die van Ilavoluck vergunning had gekrogon, naar zijn vroeger district terug to koeren in Noord-Zululand. Gladstone zal weldra uitgeven oen werk over het loven in de toekomst; hij was daar- mode eenigo jaren bozig. Uit officiëelo cyfers is dozor dagen ge- blokon dat in do stad Liverpool, naar even redigheid van de uitgebroidheid van do stal, tweemaal meer men3chon wonen dan te Lon den. De Engoische bladen achten hot dan ook niof to verwonderon, dat in sommige gedeel ten der stad byna altyd typhus heerscht. Bnsland. Aan de „Standard" wordt gameid dat prins Von Bismarck uit St.-Potersburg hot dos sier heeft ontvangen van do vervalschto diplomatieke stukken, welko don czaar heb ben misleid. Het bestaat uit twee catego rieën vooreerst bescheiden, aan do Russi sche regooring toegekomon langs den gewo nen diploinatieken weg; ten tweodo vertrou welijke documenten, don Russischon keizer to Kopenhagen aangoboden door oen aanver wanten prins. Deze laatstbedoeldeboschoidon, uit welker karakter de aanvallon der officieuze Duitscho pers tegen de familie Orleans zich vorklaren Iaat, strekkon vooreerst om den czaar over to halon tot een beslister optroden tegen Duitscbland, en voorts om dos Russi- schón keizers goedertierenheid in te roepen ton bate van prins Ferdinand, door hot bewijs te lovoron, dat do vorst van Bulgarije bereid was den czaar te geboorzamon, niettegen staande de bewering van hot tegendeel door Duitschland. Amerika. Do anarchist Most is te-Niouw-York weer tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Nu trof hem dit vonnis, omdat hy wegens do terechtstelling dor anarchisten te Chicago in eeno openbare byoenkorast zyne toehoorders tot wraakneming tegen do rogeering en de politie aanzolto. Volgens een telegram uit Washington, zou de senator Farwell van Illinois eene wet indienen by den Senaat tot aanneming van een blijvend stolsel voor da nationale banken. De wet bepaalt dat in plaats van goregistreerdo gouvernementsbonds de minister van financiën ook staats- of gemoontelyko bonds of eerste hypotheek bonds van Amorikaanse'ne spoor wagon, als zekerheid voor de circulatie, zal mogen aannemen. President Sadi-Carnot. Toen de uitslag der stemming zoover bekend was, dat Sadi-Carnot do meerderheid zou be halen, trok hy zich in oeno aangronzonde zaal terug, daar hy overtuigd was dat oeno luid ruchtige ovatio hem ton dool zou vallon, wan neer hy in de vergaderzaal bleef. In dozo aangrenzende zaal had nog oen troffend tooneol plaats. Voor don haard, in eon grooten fauteuil zittende na te denken over don belangryken post, dien hij ging aanvaarden, zag liy zich eensklaps harteiyk omhelsd: het was zyn Sö-jarige vader, eveneens een vurig republi kein, die zich in zyne armen had goworpen. „Wat eeno vreugdo voor my, myn kind I" was de uitroep van den grijsaard. Beider oogon waren gevuld mot tranen, on toon li l wer kelijk tot presidont geproclameerd word, zeide do zoon„Gy zult by my in hot Eiyséo wonen; ik wil u by my hebben." Do vader, dio thans in eeno bescheiden woning op do vyfde ver dieping van een huis in du Rue de Bodtie zijn verbiyf heeft, moet daarin toegestemd hebben. Do oudo heer Carnot is onafzetbaar senator en hot oudste lid van den Senaat. Onmiddellyk na zjjno verkiezing reed de heer Sadi-Carnot Jr. in een rijtuig, vergezeld door generaal Brugère, don chof van het Militaire Huis van den president, en geëscorteerd door eeno afdeeling cavalerie, van Versailles naar Parys. Toen hy om negen uron het Elysöe binnenkwam, dat h(j thans met zjjno familie heeft betrokken, roerdon do tamboers do trom en brachten do kurassiere, dio voor het gebouw geschaard stonden, den nieuwen president een militair saluut. In hot Elysóe word do president ontvangen door de otficieren, maar zoodra dezo forinaiiteiton waren afgeloopon, reed hy weer naar zyne woning te Passy. Daar werd hem door een vjjflionderdtal personen oene ovatio gebracht. Do president hield oone toe spraak om te bedanken en noodigde de mani festanten uit oen goed voorbeeld te geven door kalm naar huis to gaan, waarna de troop onder oen „Leve Carnot! Leve do republiek!" aftrok. Onmiddellijk word de nieuwe president door een journalist geïnterviewd, wion hy verzocht mode to dooien, dat „liy hoopte tijdons zyno rogoering do besto verstandhou ding tussclien Frankiyk en do andere mogend heden te handhaven." Van allo kanten kwamen jgelukwenschen in zóó grooten getale, dat hy nog dienzelfdon avond ongeveer 2000 tele grammen ontving. In óón opzicht staat Sadi-Carnot gelyk met zijn voorganger hy heeft ook een schoonzoon. Do nieuwe presidont is vader van vier kinderen on onlangs trad zyne oudsto dochter in het huwelijk. De lieer Sadi Carnot is nu oven 50 jaren óud. Hö werd, evenals de hoer Do Froycinet, opgoleid voor ingenieur en bezocht daarvoor eerst do polytechnische school te Limog03. Spoodig reeds verkroeg hy eene betrekking als ingenieur te Annecy, maar do Fransch- Duitscho oorlog loiddo hom in gelieol andcro richting. Gambotta benoemde den jeugdigen ingenieur tot prefect der Benedon Soino en droeg hem in 1870 de organisatio dor Nationale Verde diging in Normandiö op. Sedert dien tijd bleef Sadi-Carnot zich meer op politiek gebied be wegen. In Febr. 1871 word hij in Cöte d'Or tot lid der Vertegenwoordiging verkozen, waar hy tor linkerzydo plaats nam en o. a. voor do Constitutie en tegen introkking dar verban- ningswotten stemde. l-Ijj behoorde tot de zoo genaamde opportunisten on bekleedde van den 23ston Sopt. 1880 tot hot optreden van Gambetta's ministerie (Li Nov. 1881) depor- tefouille van Oponbaro Vorken. In hot Kabinet van den heer Frisson (April 1885) en in dat van don heer Do Froycinet (Jan.-Dec. 18§G) was hij minister van Financiën. Men weet dat hij hot is geweest, die niet wildo treden in do finantiöele vrijstellingen, welko do heor Wilson voor bevriende belas tingschuldigen (van registratierechten) trachtto to vorkrygen. Hy is van een zeer oud geslacht uit do Cöto d'Or en de kleinzoon van den beroemden Carnot, den staatsman en generaal uit den revolutietyd, dio in 1823 to Maagdenburg overleed. In zyn naam Carnot vindt men het celtisch torug, want cam of karn boteekende heilige steon. Do familie Carnot had gedurende lange lyden het notariaat in handen te Nolay. Den bynaam van Sadi ontving de nieuwo prosident van een oom, die tydons de revolutie dozen dicli- terlyken bynaam ontving. Hy is gehuwd met eeno dochter van den staathuishoudkundige Dupont White, don vriend van Stuart Mill. Zyn sohoonzoon, Paul Cussinot, is een bekend rechtsgeleerde en advocaat-generaal by het hof te Dyon. Eenige persoonlyke biizondorhedon over den man, die nu tot de hoogsto waardigheid in Frankrijk is geroepen, deelt het „Berl. Tagsbl. mede „Sadi-Carnot is een man van middolbaro gestalte, met gitzwart haar, dat lui naar achteren gestreken draagt. Het langwerpige gezicht, waarin een paar donkere, fonkelende oogon de aandacht trekken, wordt door oon zwarten, aan do wangen kert afgeknipton, vollen baard ouï!,:-:. >adi-Carnot -. slank; zijn gelaatskleur zijn geh - 1 -lerlyk hebben iots zuidelijks. maar by heeft, niots van do beweeglijkheid on do spreek',v -de dor méridionaux. Hy is in zyne manieren ernstig, maar toch innemend. Wat den nieo '.ven prosi dent alle barton doet winnen, is zyno open hartigheid en zyne vrijmoedigheid. Hij geeft zich zooals hy is; er is niets gemaakts aan hem; daarby is lij) boseheiden en hoogst aangonaam in don omgang. In sommige oogpn- blikken is hy trotsch, maar de jjdolhoid van Gambetta is hein volkomen vreemd, r' is oen man met oen vasten wil. Heeft bij eens eet» voornomen opgevat, dan verandert bij daafin niet spoedig. Toch kan men hem niet styf- hoofdig noemen, on, al hooft hy een afkeer van leugen en bedrog, toch ontbreekt hem eene zekere buigzaamheid niet, w.dfca het verklaart dat Gambetta hom tot cbmuté liot benoemen, Do Froycinet hom onder taats- secretaris maakte en Ferry hem in zijn mims- terio opnam. In zjjno staatkundige overtuiging vertegen woordigt hy het rekenkunstig gemiddelde va» alle republikoinsc'ne meeningon." LICJITSTJSKKTK. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 27 Nov. tot 3 Doe Datum. Uur Aantal 8r*nilk. 27 November. 5.7.15 7 j 16.7 28 5.— 7.15 8 16.8 29 5.7.— 7 16.4 30 5.— 7.15 8 i6.4 1 December. 5.7.15 7 16.7 2 5.7.15 8 17.1 3 l 57.15 8 16.8 Dit betookent: Wnnnoer men 5 cnbi» =z 141.C liters per uur van zulk gas verbrandt in «.-en Sugg'» Londou-Argand-Stendard burnor No. 1, rnc-i j-1 gaatjes, een liclit wordt verkrogen, dat in flterl t gelijk staat, met 16-7, 16.8 enz. Standaardkaareen, waAi-van elke- kaars 20 grains 7.9 grammen Sperir.f1per uur verbrandt. Schiedam, December. Moutwijn p« i311zonder fast of bel. 9, Jenever id. 14.50, Amst. proef id. f 15.75. Spoeling bears per ketoi f 1.00, id. com missie ƒ1.80. (g-con Fnt>i-ieliS"vv< i-l* j. De ondorgeloekonde beveelt zich boli-ofdelyk aan tot hot leveren van eigen-gom,:.ikiHer ren-, Ihunes. en Klnslfr-ïliiii-fjin'- dcreu. Aanbevelend, Oude Singel No. 188. Jl"j. I5KÏ. Orthopaedisclio en Chirurgische In sr menton, Kunst-Ledematen, Breukbanden, Be- beugels, Buikbanden, ook naar het TEUFELS's model, Elastiekon Dy-, Kuit- en Enkelkou---n, Knie- kappen, enz. enz. ZIEGLER's llorlogoveer Korset f<-n (doel matige en fraaie vorm), uitsluitend by ons verkrijgbaar, tegen zoor billijke pry en. Korsetten op maat en rechthoudende Kor setten met balein, voor kinderen. Baleinen en verdoro Fournituren, ook afzon" lijk ver krijgbaar. Ook zijn voorhanden zeer fraaie fr ransche Korsetten. 2JSIP Daar alles aan do Fab -k zelve vervaardigd wordt, gesch: -dt de af- lovoring spoedig. Mon gelieve er vooral op te letton dat allo veoren gestempeld zijnD. R. P. v. 27. 9.. 81 Patent Uhrfedor. J. Ht)liI I T( HE A ZOOV, Instrumentmakers van het Ac i lemisclt Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 6