L. i>000. Maandas 3L52 December. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Feuilleton. HUNNE ZORG, ■•->07 J'V CV.ro c.-p PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postH 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 1—6 rogols ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174.1' Grootore letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseeren buiten do stad wordt 0.10 berekend. K OLONIE TM. BATAVIA, 2 4 November. In Bondowosso zyn dezor dagen drie brand stichters (rietbranden) werkelijk veroordeeld. Een tot zeven, een tot vjjf en een tot drie jaren dwangarbeid. Daar schijnt nu dus toch een weinig ketran- gan to komen in dergelijke zaken, met andere woordenhet bestuur schijnt nu te beginnon te beseffen dat het moeite moet doen om ketrangan te vindon, zoodat de landraad kunne veroordoolen Dat is althans één stap vooruit. Vroeger besefte men noodzakelijkheid niet. iSoer. C.' Uit Madioen schrijft men dat de suiker fabrieken Poerwodadio en Redjosarie nu ook gedaan hebben met maleneven vóór den afloop van de campagne ontstond er brand in eone der ampasloodsen van laatstgenoemde onderneming. Door spoedig aangebrachte hulp had dat incident niet veel te beduiden. Met een certificaat wegens Malaria koortsen vertrok de heer Van Leeuwen, hoofdonderwijzer aan de 2do school teDjokja «enigen tijd geleden naar Malang, maar over leed to La wang den 26sten October aan eeno loverziekte. Den korten tijd, dien de overledene te Djokja heeft doorgebracht, heeft hy zich doen kennen als een flink onderwijzer, vol ijver en toewijding voor zjjne minvermogende leerlingen. Ook de cursus voor uitgebreid onderwijs heeft aan hem het aanzijn to danken Dit is in ongeveer tien jaren do vierde hoofdonderwijzer aan de 2de gouvemo- ments-chool te Djokja, die gestorven is. (Mat.) Bij den geweldigen slagregen, waarmede te Semarang de onweersbui van 1 November gepaard ging, zyn op Karangtoeri hagolsteenon gevallen, welke zoo groet waren als.een hagelsteen. (Bat. Abt.) Men deelt aan het „Soer. Hbl." ireda dat te Ampenen de koortsen in hevige mate heerschen. Verscheidene rjjke handelaren zyn uit die plaats gevlucht. Aan de verslagen in do „Jav. Crt." is hot volgende ontleend: Groot-Atjeh 30 Sept. 15 Oct. In don nacht van 2 op 3 dezer werd Nesoeh door eene bende beschotendoor een daartoo uitgerukt ■detachement in de flank genomen, werd zij na een paar salvo's verjaagd. Dezo bende was ongeveer 00 man sterk en werd aangevoerd door de Pediroozen T. dl Tjaleuh en T. Kli- boel, aanhangers van T. di Tirou, die zich al sedert langen tyd in Groot-Atjeh ophielden, de eerste vijandelijkheden plegende te Lam- pagger van uit de VI Moekims, do tweede in de VI Moekims Baid van uit Lamtenga. In den nacht van S op 9 dezer trachtte eeno kleine bende, niet ver van de verster king Blang, binnen do linie te dringen, doch stuitte op eeno hir.dorlaag on word terugge slagen, een doodo, een acbterlaadgeweer en oene donderbus achterlatende. Volgens be richten kreeg zy 3 gewonden. Verschillende posten werden nu eens meer dan eens min- dor hevig beschoten. Den lOden dezer word dientengevolge in do versterking TjotTri oen Europeesch luselier en den 5 t. v. oen dwangarbeider te Lam- baroe gewond. Onderhoorigheden. T. Moeda Koowala, hot in November a. p. door T. Oemar verdreven hoofd van Lambesoi, dat zich te Telok Kroet had gevestigd, begaf zich in September j!., op verzoek van Toeankoe Machmoed, jongeren broeder van Tooaukoo Haschim, naar Lam besoi. Aldaar aangekomen, word hy door T. Machmoed aangehondon met hot dool, zooals T. Moeda Koewala beweert, hem gevangen naar Komala op te zonden ton einde daar wegens zyn afval van de sultans-party te worden gestraft. Hy wist echter to ontkomen en naar Tolok Kroot terug te keeren. T. Yoosoef on Potjoet Hassan bevonden zich gedurende de eerste dagen van October te Tirbangan mot het dool om dat landschap op brandschatting to stellen. Op de Oostkust werd de rust niot verstoord. Segli word nog by afwisseling boschoton. Dg vyandolykheden tusschen Samalanga en Passangan werden niot voortgezeter werd gotracht tot eone vrodelievende oplossing te geraken. De woorsgosteldheid was afwisselend. Te Edi deden zich gevallen van pokkon voor. In de Moekim Longbata werden eveneens oenige Atjebers door do pokken aangetast; sommigen mot doodoiyken afloop. Berri-borri buiton beschouwing gelaten, was do gezondheidstoestand gunstig; do stand dezer ziekte bleef stationnair. Ook mot het ziektecyfer was dit hot goval, terwijl het sterftecijfer laag was. In verband mot de voorloopige ontrui ming van Tjilatjap door de militaire bezetting is machtiging verleend tot tijdeiyke indienst- stelling aldaar van een detachement pradjoerits, onder bevel van een adj.-onderofficier instruc teur, ter sterkte van 4 sergeanten, 7 korpo raals, 1 tamboer en 71 manschappen. (B. H.) Aan den commandant der schuttery te Saparoea (Amboina) J. Siegers is bywyze van proef opgedragen personen, behoorende tot en wonende in de afdeeling Saparoea, voor het logor aan te werven. Voor eiken aangeworven burger wordt hem oene premie toegekend van f 30. Den commandant van het leger is aange schreven om te zy'ner tyd rapport uit to bron gen omtrent do uitkomsten van bedoelde proefneming. (Bal. II.) Door het opperbestuur is machtiging verkregen om de algemeene secretarie geheel van Batavia naar Buitenzorg over te brongen. Die overbrenging zal plaats hebben zoodra het personeol van het hoofdbureel van den dienst der Staatsspoorwegen in het begin van hot volgond jaar van Buitenzorg naar het departement der B. O. Werken te Batavia zal zijn verplaatst. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indk- zijn do volgendo beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Tot ingenieur lste klasse bij den dienst van het mijnwezen, de ing. lido kb I. A. Schuurman. Tot secretaris en magistraat: in de res. Banks, tevens vendumeester te Muntok, ds secretaris der res. Lampongsclie districten G. C. Twijeel; der Lam- pongsche districten, tevens vendumeester aldaar, do secr. der ros. Benkoelen J. A. Aeckerlin. Tot secretaris der res. Benkoelen, tevens vendu meester aldaar, do contr. 2de kt. bij liet binnenl. bestuur op do boz. buiten Java en Madura A. V. Van Os. Tot opziener bjj bet boachwozon op Java en Madura 2de kï. J. C. Meijer, thans opziener der 3de kb, met bepaling dat hij geplaatst blyft in liet boscbdistrict Madioen; tot opz. 3do kl. L. J. N. Gentil, thans klerk op liet residentie-kantoor te Semarang, met bepaling dat bij wordt gesteld onder de bevelen van den houtvester, belast met het beheer over liet boscb district Poerabaia - BasoeroeanMadura. Verplaatst: Van dc ros. Itcmbang naar de res. Brobolinggo, de adsp.-contr. J. E. Bijlovan de res. Westeral'd. van Borneo naar de res. Menado, do adep.-contr. H. J. Heijting; van do ree. Tcrnate naar liet gouvernement Celebes en Ooderb. dc adsp.-contr. T. W. Meerburg. Bepaald, dat geplaatst blyft: Iu do res. Westerafdeeling vau Borneo, de adsp.-contr. A. A. Fokker. Opgedragen: De function van direotour der burgeravondschool to Soerabaia aan den kapitein der artillerie D. Twifs, onderdirecteur van den artillerie constructie-winkel aldaar. Tijdeljjk werkzaam gesteld: Als hulp- ondorwijzores, A- M. Zeeman, M. Cb. Vau Overvest, E. L. Court en M. Verschoor, tbans als zoodanig werkzaam, respectievelijk aan de oponb. lag. school te Sidhoardjo (Soerabaia), de openb. 2do lag. meisjes school te Batavia, do openb. lag. in elsje each ooi te Cheribon en de openb. 3de lag. school to Soerabaia. Gepl natst: Respectievelijk aan de op. lag. school to Sidhoardjo, dc op. 2de lag. school to Djokja en de op. lag. meisjésscholon te Bandjeimassin ent: Amboii a de tijdelijk werkzaam gestelde lnilponder- wijzercsacn A. M. Zcc-man, M. Cb. Van Oiervcst, E. L. Court, M. Verschoor. Overgeplaatst: Van de openbare lagere meis jesschool te Amboina naar de openbare lagere sebook aldaar, de hnlponderwijzeres J. A. G. Arndt. Ontslagon: Bij de Kamc-r van koophandel en Nijverheid te Batavia: Op verzoek, wegens vertrek, eervol als lid J. C. L. B. Falk. Erkend en toegelaten: De lieer F. Uirecl als vice-consul van bet Duitscbc rijk te Padang (Sumatra's Westkust). Departement van Oorlog. Verleend: Een2-jarig verlof n. Nedorland wegens ziekte, aan den kapt. der inf. E. G. Smits. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week zyn hi e-r ter stede geen gevallen van besmettelijke ziekten aangegeven. Eéne lyderes aan diph- theritis is overleden. Men schryft ons heden uit Kat wijk aan ZeeDo laatst afwezige bomschui ten zijn alhier aangekomen, nl. schipper Jb. Van Duin, reedor A. Van Duyn, mot 140 kantjes pekelharing; schipper P. Guyt, van denzelfden reader, met 120 kantjes, en schipper P. Van der Plas, reeder P. Haasnoot Nzn., met 195 kantjes en 20,000 stuks steurharing. De geheelo vloot van 61 schuiten met de bemanning, van welke oen door ziekte is over- loden, is nu behouden wedergekeerd. De besomming is zeer ongoiykdo hoogste is f 6600 en de laagsto f 2600. Eenige reeders leden belangryke schade aan verlies van visehnetten. Het aantal dor ten postkantore te Alfen behandelde pakketten van 2 tot en met 7 dezer bedroeg 1192. Daarvan werden op dat kantoor verzonden 457 en ontvangen 370 stuks en op de hulpkantoren, onder dat postkantoor bohoorende, rospectievelyk 158 en 207. Uit Nieuwo-Niedorp wordt aan do „N. R. C." van 8 December gemeld: Een viertal jongeliedon een knaap van zestien jaren en drie meisjes van iets jongeren leef tijd, keerden gisteravond tusschen 8 en 9 uren uit Barsingerhorn terug naar de Moorbeek,, een gehucht, behoorende tot de gemeente Nieuwo-Niedorp. Ten einde hunnen tocht t» bespoedigen, kozen zy een landpad, dat korter is dan de publieke weg. Dit was voor hen noodlottig, want, door duisternis misleid, viel de knaap in liet water, en de moisjos, die wegens de donkerte niets kondon zien, waren niot by machto hulp te vorleenen. Toon einde- ïyk, op haar luid en aanhoudend roepon, eenige mannen met lantarens toeschoten, was hot reeds to laat: men kon slechts het lijk van- den ongelukkige ophalen. 3) VAN Etui, i*i:«w nit vi Op deze wijze spaarde zy dubbel uit, wat liaar, nu het vleesch betrof, meor dan iets ter wereld verhougdo, daar zy, waarschynlyk om den hoogen prys, altyd iets tegen dat voe dingsmiddel had gehad. Daarentegen dweepte zy met aardappels en verheerlykto zo als „do grootste weldaad, die God aan den mensch had bewezen." Zy was zulk eeno moesteros in het toebereiden van aardappels en wist er eene zóó groote menigte smakelijke gerechten van te bereiden, dat haar man er zich in het minst niet over verbaasd zou hebben, als zy had voorgesteld om voortaan niets meer dan aard appels te eten. Van dit systeem waren zy thans immers ook al niet ver meer verwijderd. De heer en mevrouw Mettig werden by dezo leefwyzo wel van dag tot dag magerder, doch, daar hunne gezondheid er niet onder Jeed, sloegen zy hierop geen acht. Bene levens verzekering maatschappij deed echter eens klaps een wolkje aan hun huwelykshemel verrijzen. Do beide echtelieden hadden ook in dezo richting do noodige voorzorgsmaatregelen genomen. Stierf mynheer Mottig, dan ontving mevrouw f 0000; stierf mevrouw, dan ontving mynheer geiyko som. Verder hadden zy vóór twoe jaren hunne beide spruilon laten ver zekeren, zoodat dezen, na verloop van twintig jaar, te rekenen van den dag, waarop de vor- zekering gesloten was, ieder GOÖO guldon ontvingen. Het was daarom eigonl(jk maar heol goed, dat Klara en Herman zoo lang op zich lioten wachtenwant, hoe later zij het levenslicht aanschouwden, op des te jeugdigor leoftyd zou hun liet kapitaal uitbetaald worden. Tot zoover was alles dus uitstekend in orde. De heer Mettig was echter onvermoeid waar het de zorg voor de toekomst gold, en Zoo wilde hy op zekeren dag nóg eene verkoke ring sluiten, waarby hem na verloop van een zeker getal jaren 5000 gulden zou worden uitgekeerd. Mocht hy vóór dien tyd sterven, dan ontving zyne vrouw het geld, en zoo deze liem in do eeuwighoid reeds was voorgegaan, zou het aan zyne kinderen uitbetaald worden. En daar verklaarde nu de verzokeringmaat- schappy dat zy, naar het oordeel van haren arts, het contract niet mocht sluiten. De heer Mettig was niet weinig getroffen door deze mededeeling, die allerlei sombere gednehton bij hem opwekte. Wel troostte zyne vrouw hem met do opmerking, dat men zich in het minst niet bozorgd behoeft te maken om de praatjes van die menschen, die maar al te bang voor hun geld z(Jndoch gedurig kwamen de sombere gedachten by hem weder boven en kon hy de vrees niet van zich af zotten, dat hj) zou moeten sterven zonder de vruchten geplukt te hebben van zyno zorgzaamheid. De lovonsvorzekering maatschappy had het stille, huiselyk geluk van het echtpaar ver stoord. Do heer Mettig verloor- zijne opge ruimdheid en word melancholiek, en deze ver anderde gemoedsstemming gaf wellicht de eerste aanleiding tot het voelen van allerlei workeiyke en ingebeelde llchamelyke pynen. Ily klaagde over vermoeidheid en duizeligheid, had geen eetlust en kreeg ten laatste pyn in borst en rug. Thans verloor ook zyne vrouw haro opgewekte stemmingeen angstig gevoel greep haar aan. Zy las haar „boek voor ge zonden en zieken", van hot begin tot het einde door en raadde allerloi huismiddelen aan, welke haar voor haar lijdenden echtgenoot dien stig voorkwamen. Wel scheen zyn toestand nu en dan gunstiger, doch dit duurde ge woonlijk niet lang. Eindelyk stelde hy voor den dokter eens tc laten komen. De oogen van zyne vrouw vulden zich met tranenoen dokter te laten komon stond bij haar geiyk met het besteden van den doodgraver. De patiént schreof hare tranen aan eene andere oorzaak toe en zeido: „Het kost wel een paar gulden, doch ik hoop dat één bezoek vol doende zal zyn." Do doktor kwam on schudde het hoofd toen hy den patiént zag. Hy voelde hom den pols, liet hem de tong uitsteken, onderzocht zyne borst en schudde toen nogmaals met het hoofd. „Het is hoog tyd dat gy uwe loefwyze verandert," zeido hy met een be- denkeiyk gezicht. „Gy zyt slecht gevoed." Mevrouw Mettig kleurde hevig, richtte zich in hare volle lengte op en zeide eenigszins gekrenkt: „Maar dat Is niot mogelijk, dokter!" „Mogolyk of niet, het is zoo. En hier moet gehandeld worden. Gy moet n ontspannen en rust gunnon, voel vleesch en eieren ge bruiken en goeden bordeaux-wyn drinken. En natuurlyk moet gy ook do stad uitgy hebt berglucht noodig. Het beste voor u is naar Salzburg of Tyrol to gaan en daar don geheelen dag in de buitenlucht te verwylon. Dat wil zeggen, niet zitten, maar loopon, beweging nemen, opdat do spieren gesterkt en de eetlust opgewekt worden." De patiënt zette een lang gezicht en zeide na eenig bedenken„Dat zal niet gaan, dokter." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 5