PARIJS, 10 December, 4 uren. (Part. Tel.) Men heeft heden op Jules Ferry drie revolverschoten gelost. Hij is zwaar gekwetst. Rijkspostspaarbank. Hot is opmerkelyk hoe do Leidsclie muziekkenners ea -liefhebbors dit concert- seizoen worden onthaald op uitvoorende krach ten, dio in de kunstenaarswereld hoog staan aangeschreven, waarvan zelf3 do eono de andere overtreft. Do jongsto concerten zyn ■daar, om dit onwodersprekeiyk te getuigen. Door de zorgen van den heor Mann was het gisteravond wederom do heer Henri Tibbo, van Amsterdam, die andermaal toonde welk oen heeriyk instrument ook de piano is, als het niet alleen goed, maar uitstekend, zelfs meesterlijk bespeeld wordt. Mot welk oene groote belangstelling werd Saint-Saöns' Concert G moll (met orkest) aan gehoord en welke daverende toejuichingen vielen den vertolkor ten deel van de „Fantai- 1 sie over Hongaarsche Volksmelodieën" (medo met orkest) van Franz Liszt, waarin zijne J I buitengemeene kunstvaardigheid, gepaard met een vasten aanslag, in oen zeer heldor licht trad. Bjjzondor erkentelijk was het publiek toen hjj daarna op aanhoudend verlangen nog iets ten beste gaf, en wel oene compositie van hem zelvon, nl. do „Valse impromptu", ver- Ij schenen alhier bi) den heer Joh. J. Eggers. In het orkost, bestaande uit de loden van het strijkorkest van het vierde rog. inf. met blijkbaar niet te miskennen medewerking van eenige hoeren dilettanten, vond do heer Tibbo oene zeer verdienstelijko bogeleiding. Veel moeilijkheden, eigenaardig aan zulk eono taak verbonden, werden door het orkest zóódanig ovorwonnen, dat het een woord van lof niet I mag worden onthouden. I Ook in de afzonderlijke orkestwerken, als Mendelssohn's „Symphonic No. 4", Bendol's Marchenbild „Schneowittchen" en Von Weber's „Obéron"-ouverture, deed het zich gunstig kennen. Sedert hot vorig seizoen meenen we -opnieuw zoor veel vordering te hebben mogen J opmerken, dank zij de leiding van den hoer Mann, die daardoor waarborgt dat ook de volgende abonnements-concerten op ieders waardooring mogen aanspraak maken. Tot vroedvrouw der gemeente Bijnsburg is benoemd mej. M. E. Koppenol,van Delft, in do plaats van mej. H. P. M. Verhaar, die I wegens huwelijk do gemeente verlaten heoft. j De benoeming gaat in 15 Dec. a. s. B(j de Ned.-Herv. gemeente te Scheve- ningen is thans voor de tweede maal beros- Ipen ds. C. J. Lammerink, van Woerden. Het stoomschip „Prins Frederik" ver trok van Batavia naar Amsterdam 10 Dcc.; do „Prinses Marie", van Batavia naar Am sterdam, passeerde Dungoness 9 Dec.de „P. Caland", van Amsterdam, is 9 Dec. te Nieuw- York aangekomen. Gemengd Nieuw». In hot begin dezer week wer- don uit een in aanbouw zynd pand aan den Zoeterwoudschon Singel ontvreemd de navol gende metselaarsgereedschappen, alseen haktruffel, een pleistertruflel, een schiot- lood, con kaphamer, een vuist, een breek ijzer, drie sabels en een koperen waterpas in oen boukenhouton doosje. Des avonds reeds zyn dio gereedschappen te koop aangoboden door twee personen, waarvan er gisteren één is aangehouden, nl. zekere J. F., die echter weigerachtig is op te geven aan wien gemelde gereedschap- pen zyn verkocht. Naar aanleiding daarvan verzoekt de com missaris van politie alhier dat de kooporzyn naam, ter voorkoming van onaangenamo ge volgen voor zich zelveu, aan hot politieburool bekend make. Hoden werd bevestigd door het gerechtshof te 's-Hage het vonnis der recht bank aldaar, waarbij de directeur dor drnkkery „Excelsior" te 's-Hage, is vrygesproken van liet verstoren eener geoorloofde openbare godsdienstige byeenkomst der vereeniging „Bybol en Oranje", op 20 Juni jl. in de kapel I in de Malakkastraat gehouden ter herdenking 1 van don slag van Waterloo. Yorniotigd word het vonnis der Rotterdam- .scho rechtbank, waarby een gewezen onder- inspocteur van politie werd vrygesproken van do aanklacht zich aan woderrechteiyko vry- I lieidsberooving te hebben schuldig gemaakt. Het hof verklaarde den bekl. schuldig aan het it hem ton laste gelegde en veroordoelde hem iUot 14 dagen hechtenis. 1 IEvenoens werd vernietigd het vonnis der; 'zolfdo rechtbank, houdende veroordeeling van twee Rotterdamsclie kleermakers, ter zako van diefstal van peren uit den tuin van mevr. R. M aan den Westorsingel. Het hof achtte het in doze ten laste gelegde niet bewezon en heeft f 'den bekl. alsnog vrijgesproken. Hoi vonnis dor rechtbank te 's-IIage, waarby een liuimorman te dier stede, wegens verzet tegen do politie, veroordeeld is tot 3 maanden gevangenisstraf, werd bevestigd. De opgelegde straf werd met één maaud verminderd. Door het gerechtshof te 's-Hage werd heden behandeld de zaak van oen heer uit LeidOD, wonende te St.-Maartensdijk, ver oordeeld door de rechtbank te Zieriksee tot 1 maand gevangenisstraf, omdat hy op de laatstgehouden kermis te Poortvliet aan do politie aldaar beloedigendo woordon had toe gevoegd'en eenigo personen had geslagOD. Bekl. erkende het hem ten lasto gelegdo to hebben bedreven, maar meonde dat dit van weinig bwteokenis was by de zware mishan deling, welke hy had ondergaan. Hy verzocht om toepassing van verzachtende omstandig heden. Adv.-gen. mr. Telders vorderde de bovosti- ging van het vonnis. De uitspraak is bepaald op 17 Decembor. Hodonocht en d z ij n drie werk, liodon, die aan de overkapping van hot nlouwe station der Holl. Spoor weg-Maatschappij te 's Hage arbeidden, gevallen. Twoo hunner werden ernstig gekwetst door do politie naar het ziekenhuis ovorgebracht, de derde kon zich to voet derwaarts begeven. Een zinkwerker viel gistermid- dag van het dak van oen perceel op do Zout- koetsgracht te Amsterdam. Meer dood dan levend vervoerde men hom naar het gasthuis. Eene vrouw, die een vat kokend water had gehaald, viel van de trap haror woning op de Haarlemmerstraat by de Buiten-Oranje straat. Zy bokwam ernstige brandwonden aan beide beenen en werd mot behulp dor buren naar boven godragen. In de Leidsche straat werd oen kind door een rytuig aangereden. Het sloeg voorover en kreeg de beide wielen over de beentjes. Ter verbinding is het onmiddeliyk in het gasthuis opgenomen. Bij aankomst van het stoomschip „Burge meester Den Tex" werd een van de leden der bemanning, van wien gedurende de reis door de machine een been verbryzeld was, per raderbaar naar het gebouw der ziekenvorplo- ging vervoerd. Te Enschedee is gisterochtend de treinpootser Ludden onder den trein go- raakt en overreden. Zwaar verminktbeide boenen en een arm worden hem afgoredon, werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Het ongeluk is aan eigen onvoorzichtigheid te wyten. Naar men verneemt, bostaat er ook by oonigo Ingezetenon te Deventer plan om pogingen aan te wenden ten einde aan kindoren van onvermogenden gedurende de wintermaanden warm eten te verstrekken. De trein, welke om elf uren van Schagen naar Den Helder vertrekt, liep gis teravond door vorkeerden wissolstand tegen eenige ledige veewagens met zooveel kracht, dat vier waggons vorbryzeld zyn. De over weg is door do blokken en stukken geheel versperd. Veewaggons en locomotief hebben i veel schade geloden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch het duurde twee uren oer de reis kon voortgezet worden. Twee kinderen van den brug wachter by het Stobbegat te Heoronveen, onderscheideniyk tion en twaalf jaron oud, zyn gisteravond om tien uren, door do duis ternis misleid, in het water gevallon en ver dronken. De boor en knecht uit het dorpje Spyk, die hot ongeluk met de „IV. A. Schol ten" moe beleefde en door do bemanning van do „Ebro", na drie kwartier in zee te hebben rondgedreven, werd opgehaald, lieefc voor goed den lust verloren om na dit ongeval de reis naar Amerika te aanvaarden en bluft inwoner van Spijk. Telegrammen. (Zie de buittnlandsche berichten in het 2de blad.) PARIJS, 9 December. Ziehier de samen- j 7 I stelling van het ministorie-Fallióres, zooals het j morgen in het „Journal Officiel" zal worden bekend gemaakt: voorzittor van den minister- j raad en minister van binnenlandsche zaken Fallières; financiën: Rouvier; buitenlandsche zakenFlourens oorloggeneraal Forron zeewezen: Barbey; openbaar onderwysSpul- 1 lor; publieke werkenBaliautjustitieFaye; handelDautresme; landbouwDovelle; onder- secretaris voor de koloniënEtiemie. Dit kabinet zal by de radicalen misnoogen verwekken. Zy hebben reeds verklaard dat, indien Falliëros een ministerie met „zyne" mannen samenstelt, zy (do radicajen) de „douziómes provisions" voor het budget zullen weigeren goed te keuren. Men verzekert dat het vorslag der rech ters in zake Gragnon-Wilson tot niet-vervojging concludeert. Uitspraak Dinsdag; do Kamer van aanklacht nl. komt enkel wokelyks op dien dag byeen. BERLIJN, 9 Decombor. De officieuze bladen boweren dat mon te Parys gedurig Rusland aangehitst heoft en dat in de hoofdstad van Frankryk veol Russische intriges zyn ge smeed tegen den algemeenen vrede in Europa. St.-PETERSBURG, 9 Decembor. De gou verneur van Novgorod, de genoegzaam be kende goneraal Baranow, die in den afgoloopen zomer van zich deed spreken wegens zyne vurige vereering van don heer Déroulède, hooft van den czaar eene onaangenamo berisping ontvangen. Een groot portret van Dérouléde, dat in het Newskiprospoct was tentoongesteld, werd op bevol der politie weggonomon. De goruchten der Fransch-Russischo intriges be ginnen dus reeds niet zonder govoigen te blijven. WEENEN, 9 December. Do Russische mili taire attaché, de eersto luitenant Zulew, is naar St.-Petersburg vertrokkon, naar het in enkele bladen heet op bevel van den Czaar. NIEUW-YORK, 10 December. Het stoom schip „P. Caland", van Rotterdam, is te Nieuw- York aangekomen, aan boord hobbonde „dertig schipbreukelingen", waaronder drie 6crsto klasso passagiers van het verongelukte stoom schip „W. A. Scholten." [Hiermede worden zeker bedoeld de geredde schipbreukelingen die lator uit Rotterdam mot het stoomschip „P. Caland" zyn vertrokken.] ROME, 10 Decembor. Do Kamer heeft mot 179 tegen 55 etemmon het ontwerp dor re geering tot reorganisatio van het ministerie aangenomen. LONDEN, 10 December. De „Daily News" spreekt er van, dat Rusland in ondorhandeling is met Fransche bankiers over hot sluiLen eener aanzienlyke leening. NIEUW YORK, 10 Decembor. Uit Mexiko wordt gemold dat do Kamer van Afgevaar digden het ontwerp tot het sluiton eener lee ning van 10,500,000 pd. st. heeft goedgekeurd. BERLIJN, 10 Decomber. De commisne ter beoordoeling van het ontwerp tot verhoogiig der graanrechten, heeft ook by tweede lozing het eersto artikel van het regoeringsontwerp (waarby de invoerrechten worden verdubbeld) verworpen. PARIJS, 10 Decembor. (Part. Tel.) Er is weer een groot schandaal openbaar geworden aangaande het bestuur van hot Legioon van Eer. Hot betreft nu ongehoorde misbruiken, door Wilsons modeplicktigon aan don dag gebracht. Het cyfer der schaamteloos ver kochte eerokruisen is aanzienlyk. De reeds verkregen bewyzon zyn onbetwistbaar. Nieuwe aanhoudingen zyn zeker. LEIOEN, XO December. Weerbericht (medegedeeld doer hot Kon. Ned. Mot. Insütuut). Vorwachting: westelyke wind. Thormometor-standgisteravond om 8 uren 7° Celsius 44.6° Fahrenheit; hedenmor gen om S uren 4° C. 39.2° F.; 's midd. 12 uren 5° C. 41° F.'s namiddags 4 uren 2° C. 35.6° F. De Roomscli-Katholieke Kiesvereeniging alhier hooft besloten ditmaal voor den Loid- schon gemeenteraad geen candidaten te stellen. Tevens werd door do R.-K. Centrale Kies vereeniging „Recht voor Allen" besloten tot de oprichting van eene R.-K. Centrale Kiesver eeniging van het nieuwe district Katwijk. Een voorloopig bestuur zal zich belasten met het samenstellen van een concept-reglement. De leden van den H.iagsehen gemeente raad zullen Dinsdag 20 December a. s. den voorzitter hunner vergadering, don burge meester der residentie, mr. A. J. Roest, in hot „Hotel des Indes" een diner aanbieden. Men schryft ons uit 's-Gravenliage, dd. 10 December: Een kykje op hot terrein van het in aan- bouw zynd station van den Hollandschen i IJzeren Spoorweg hier ter stede, doet zien dat men met den meesten yver werkt om de zuidzyde van dit station vóór den aanstaanden zomerdienst te kunnen opleveren. Voor een gedeelte liggen daar bereids do sporen. Het geraamte van den op een stevig- muur rustenden kap is reo-ls over 3/4 gedeelte ge steld, terwyl men aan één deel er van bezig is mot de bedekking met gegalvaniseerd ijzeren platen. De bergplaats voor bestelgoederen is byna gehoel overdekt. De betimmerings- en bemetsolings werk zaamheden aan het stationsgebouw vorderen naar wensch. Do personen- en uitgangtunnols zijn ge- deoltelyk klaar, doch blyven in den tot zoover opgeleverden toestand rusten, totdat een aanvang wordt gemaakt met de werkzaam heden aan do noodzijdo van het station. Aan de groote tunnel aan don Ryswijkschen weg wordt met spoed gearbeid, om die tunnel met de gereodkommg van do zuidzyde van het station voor hol publiek te kunnen open stellen. Naar wy vernemen, heeft onze landge noot de kunstschilder David Bles te 's Hage, medo eone uitnoodiging ontvangen van het bestuur dor bekende „Galleria degli Uffizf" te Florence, om zyn portxet zolf toschildoren en in de galery te doen opnemen. Iu de Steil. Werklui-, jr.jjn opjenemen DATUIL DAGE X. VolTT. pers. Klndo- Tonaal. reu. 4 December. Zondag S8 6 44 5 Maandag. 76 16 92 G Dinsdag 71 11 j 8£ 7 Woensdag 79 1", 91 8 Donderdag 78 16 94 o Vrijdag 82 1G 1 98 10 Zaterdag. 72 13 j 85 Lelden, 10 December. Heden aangevoerd: Tarwo beetolitcr. Wintertarwe a Zomertsnre a fRogge 3 H. L. Wintel rogge ƒ5.50 a G.Zowerrogge 4 SO a 6.Qerm 5 H. I.. Zomergeret ƒ4.50 s ƒ5.— Chevalier-gelet ƒ6, a ƒ6.50. -Haver S H. L. Zware Haver ƒ3.25 a 3.75. Lichte Haver 2.75 a 8.25. Duiven, boonen bect-ot. a Paar-lenbon- nen .icctol. a Mui- 4 hectol. 5.25 a 5.75. Boter. Aanvoer 5190 eg. 1ste qnalit. per V, vat ƒ56.a ƒ64.2de quaü'. per Va ra- ƒ18.— a 54.1ste qnabt. no: kilo t. ƒ140 a ƒ1.60; 2de qualit. per kiiogr. *120 ƒ1.35 at Lange Zwarte Tuii 7000 dubb. heet oh, ƒ0 95 - ƒ0.31. Amsterdam, 10 December. Beursbericht De markt opende heden ongeveer op de pryzon van gisteren, doch spoedig daarop ont3tond neiging tot verkoopen, waardoor de meeste fondssoorten terugliepen, inzonderheid Oosten- ryksche papiorrente, met aanbod voor Woenen. Niettegenstaande betore koersen van Nièuw- York waren Amerik. gpoorwegwaarden min of meer iets lager. Missouri-waarden, vooral de 5 pet., steeds tot lagere koersen- aangeboden. By feestdagen, als de wederom opbandon zynde (Kerstmis en Niouwjaarsdag), worden golyk do ervaring leerde door schoolcom missies, industrioelen on anderen (colleges, dan wel particulieren), vaak geldelijke be looningen of cadoaux in den vorm van spaar bankboekjes uitgereikt. Het kan zjjn nut hebben, de aandacht dor personen of- licha men, die op dorgelyke wyze belooningen tvenschen too to kennen of geschenken wil len aanbieden, te vestigen op do be staande gelegenheid om, binnen zeker tydsverloop, de terugvordering van ingelegde sommen te be letten. Dit kan geschieden door in de zoo genaamde .Verklaring" (een gedrukt formu lier, hetwelk, bu de toetreding als inlegger, moet worden geteekend) een voorwaardelyk beding, ten aanzien der terugbetaling te doen opnemen. Zoo kan o. a. do terugbetaling aan do in leggers (dat zijn zij, te wier namen de boek jes luiden) afhankelyk worden gesteld van do toestemming van hen, die de boekjes heb ben genomen, of kan daarvoor oen of ander tydstip, eene of andere gelegenheid, als bijv. meerderjarigheid, huwelyk enz., worden aan genomen. Is bij den inleg ten behoeve en ten name van derden, geene dergelyke restrictie ge maakt, en verkrygt dus de hevoordceldo do dadelijke beschikking' over de ingelegde gel den, dan golyk reeds niet zelden bleek worden deze dikwyls :ecr spoedig, hotzy ge heel, hetzij grootendeels, teruggevorderd. Zy echter, die don hierbedoelden vorm otn belooningen toe te kennen, weldadigheid uit te oefenen of geschenken te geven, to baat nemen, doen dit klaarblykelyk mot het doel om b[i de belanghebbenden den lust tot spa ren op to wekken. Immers, ware dit niet

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 2