N°. 8530. öoiiclei'clais: December. A0. 1887. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 7 December. Feuilleton. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRUS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regele 1.06. Iedere regel moer 0.17$. Grootere letters naar plaaternimto. Yoor het in- caeeeeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Krachtens het besluit, regelende de heffing van schoolgeld voor de leerlingen van het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool voor 1 I jongens en voor meisjes is ook wanneer leer- lingen in den loop van den cursus tot de school worden toegelaton of de school ver laten, het schoolgeld over den geheelen cursus verschuldigd, tenzij de gemeenteraad in bijzon dere gevallen bepaalt dat het schoolgeld eerst zal ingaan met het kwartaal, waarin de toe lating, of slechts verschuldigd zal zyn tot het einde van het kwartaal, waarin het vertrek van den leerling plaats heeft. By toelating van een leerling tot de school of vertrek in den loop van don cursus zal derhalve in allen ge valle, op welk tijdstip dit ook plaats hebbe, minstens een vol kwartaal schoolgeld ver schuldigd zjjn, zoodat aan het verzoek van P. W. Van de Velde, door wien terugbetaling wordt verzocht van schoolgeld over eenige maanden van het eerste kwartaal van den loopenden cursus, niet zal kunnen worden voldaan. B. en Ws. geven den Raad mitsdien in overweging aan adressant te kennen te geven dat de gevraagde terugbetaling van school geld niet kan worden verleend. In overweging wordt gegeven aan mej. S. F. Spengler, op haar verzoek, eervol ontslag te verleenen als leerares in de Fransche taai en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool voor meisjes, met ingang van 1 Februari 1888. Door dr. H. B. Van Rhjjn te Katwijk, wordt ontheffing verzocht van de betaling van verschuldigd schoolgeld voor zjjn kleinzoon G. J. Pool, zoon van dr. J. A. Pool, predikant te Pekalonga op Java, wegens overplaatsing van het Gymnasium naar do Hoogere Burger school met 1 December. Het komt B. en Ws. voor dat er alleszins termen bestaan om de gevraagdo vrijstelling te verleenen, zoodat zij in overweging geven om daartoe te besluiten en wel wat het Gymnasium betreft voor de laatste drie kwartalen van den cursus 1887/88 en voor de Hoogere Burgerschool voor het eerste kwartaal van dien cursus. Aan den Raad wordt ook ovorgelegd het verzoek van Jhr. J. Rammelman Elsevier, om vrijstelling van de betaling van alsnog ver schuldigd schoolgeld voor zijne pupil A. H. He Bruyn Kops, leerlinge der Hoogere Bur gerschool voor meisjes, wegens vertrek uit de gemeente, alsmede een dergelijk verzoek van Dr. E. F. Van Dissel voor zijne dochter, die, blijkens overgelegde geneeskundige verklarjjig, de school om gezondheidsredenen heeft moeten verlaten. Er bestaan, naar het inzien van B. en Ws., in beide gevallen alleszins termen voor eene gunstige beslissing, zoodat zij in overweging geven aan adressanten vrijstelling te verleenen van de betaling van schoolgeld Hoogere Bur gerschool voor meisjes, over de laatste drie kwartalen van den cursus 1887/88. De Commissie van Financiën heeft geene bedenkingen tegen het door Burg. en Weth. gedaan voorstel tol het doen van af- en over schrijving op de begrooting, dienst 1S87, tot een bedrag van f 1259 ter voorziening in de kosten van een afscheidingsmuur van den gedempten grond der Kool- en Brandewijns grachten. Zij geeft daarom in overweging den overgelegden staat van af- en overschrijving tot genoemd bedrag goed te keuren. Door dr. A. W. Kroon Jr. is, naar aan leiding van het Raadsbesluit van 17 Nov. jl., een gewijzigd adres ingediend, welk adres thans mede ondertoekend is door de andere hoeren, die van het Gymnastieklokaal der Hoogere Burgerschool voor Meisjes wenschen gebruik te maken, nl. Hector Treub, M. C. F. J. Cosijn, Th. W. Van Lith De Jeude en C. P. Burger Jr. Uit dat verzoek blijkt tevens dat het ge bruik slechts verzocht wordt voor den tijd van zes maanden en niet voor een geheel jaar, zoodat B. en Ws. hun voorstel van 7 Nov. jl. in dier voege meenen te moeten wijzigen dat do aan de gemeente te betalen som van f 25 tot f 12.50 wordt verminderd. Zy geven alsnu in overweging aan adres santen de gevraagde vergunning om van het Gymnastieklokaal der Hoogere Burgerschool voor Meisjes van Novembor tot Mei te mogen gebruik maken tot woderopzeggens te ver leenen, onder bepaling dat voor het gebruik jaarlyks aan de gemeente worde betaald een bedrag van f 12.50, dat de kosten van vuur en licht en de eventueels schade, aan gebouw en meubilair toegebracht, door de gebruikers worden vergoed en verder onder de voor waarden, door het College van B. en Ws. vast te stellen. Door de liberale kiesvereeniging „Het Algemeen Belang" alhier is in haro gister avond gehouden vergadering voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, in plaats van wglen baron Van Wasseneer, candidaat gesteld mr. P. L. F. Blussé, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, onder voorwaarde dat deze de candidatuur zou aanvaarden. Tot candidaten voor den gemeenteraad zyn tegelykertyd gesteld: voor de vacature-Krantz de heer C. C. Tieleman en voor de vacature- Land de heer P. Zillesen. Naar men ons mededeelt, zal het feest, a. s. Maandag in de Stadszaal alhier tor oere van Z. H. Paus Leo XIII te geven en waarvan bereids door ons werd melding gemaakt, be sloten worden met iets, dat, zoo wy goed zqn ingelicht, eene verrassing zal zyn voor de vele bezoekers en dat daarom in de annonce niet is vermeld geworden. Henri Omont, een verdiensteiyk kenner van handschriften, heeft te Leipzig by Harra- sowitz in het licht gezonden een door hem met groote zorg bewerkten „Catalogue des ma- nuscrits grecs des Bibliothèques des Pays-Bas, avec quelques actes sur les mss. grecs de Leyde". Hy vermeldt het handschrift van Theognis, dat te Leeuwarden wordt aange troffen en door Michael Apostolios geschreven is. Ook spreekt hy van twee lexica, welke in de twaalfde eeuw zyn saamgosteld en door Alberti in de voorrede tot zyne uitgave van „Hesychius" als in zyn bezit worden genoemd. Het eene van die beide lexica, deelt Omont mede, is thans te Deventer, hot andero te Leeuwarden. Sluit men Leiden buiten, zegt hy verder, dan zyn er in de Hollandsche bibliotheken slechts 63 Grieksche handschrif ten, welke, met uitzondering van de hierboven genoemde en van eenige kerkelyke manus cripten, allo zeer laat, ten deele eerst in de 17de en de 18de oeuw zyn geschreven. Over de schryvers en de vroegere bezitters der Leidsche handschriften deelt de auteur velerlei mede. De Regeering heeft by do Tweede Kamer een nader voorstel ingediend tot wyziging der kieswet en wel ter zake van de stem- bureelen. Het aantal kiezers zal aanmorkeiyk grooter worden. Eene vermeerdering van het aantal gelegenheden om stembriefjes in te leveren in groote gemeenten zal dientengevolge niet uit kunnen blyven. Het aantal leden van den raad dier gemeenten is echter niet zoo groot dat men zeker kan zyn, dat alle stembureelen aldaar, welke noodig zullen biyken te zyn, ge- voegelyk uit leden van die raden kunnen worden samengesteld. Daarom wordt nu voorgesteld dat de leden der stembureelen in gemeenten van meer dan 40,000 zielen ook uit ingezetenen, niet-leden van den Raad, kunnen worden samengesteld. Volgens de voorgedragen wyziging van art. 43 dier wet, zal do raad van de genoemde gemeenten krachtens eene vast te stellen verordening jaarlyks de ingezetenen benoemen, die als lid in een stembureel zitting kunnen nemen, terwyl burgemeester en wethouders by elke voorkomende verkiezing naar gelang der omstandigheden uit de aldus benoemden leden van stembureelen zullen kunnen aan- wyzen. De voorzitters zullen, naar art. 42 der wet, steeds leden van den gemeenteraad moeten zyn. Ofschoon de wet het niet uitdrukkelyk zegt, is het toch zeker de bedoeling van art. 57, dat de onder-bureelen voor het openen der stembriefjes uit leden van den gemeenteraad worden samengesteld. Ook dit dient anders te worden, waar de bureelen van stemopne ming ten deele uit personen bestaan, die niet- ledon van den raad zyn. Daarom is voorge steld, in alinea 2 te bepalen, dat de loden dier onder-bureelen uit de leden der gewone stem bureelen zullen worden benoemd. Het vorderen eener koninklyke machtiging om dat te doen schynt overbodig. Het komt der Regeering wenschelyk voor, de aldus gewijzigde bepalingen toepasselyk te verklaren op alle gemeenten, waar de opening der stembriefjes niet in één dag schynt te kunnen afloopen. Buiten de gemeenten van meer dan 40,000 zielen zullen dan die onder- bureelen uit de leden van den raad worden samengesteld, die in de stembureelen hebben gezeten. De kerkeraad der Nederl.-Herv. ge meente te Scheveningen heeft voor de vaca- ture-ds. De Vijver het volgende zestal ge kozen Bartstra te Wassenaar, Lammerink te Woerden, Kalkman te Monster, Rooze te Woudsend, Van Popta te Papendreclit en Van der Lip te Leiden. Het Sint-Nicolaasfeest, de dag der sur prises, bracht deze ook aan de leden van den gemeenteraad, die gisteren vergaderde. Verrassing werd allereerst by vele raads leden opgemerkt toen de burgemeester een adres voorlas van den heer F. Domela Nieu- wenhuis, die in een vry uitvoerig adres ter kennis van den Raad meende te moeten brengen dat „de burger" F. Gediking, hoofd der burgerschool (1ste soort) aan de Schelp kade, het grootste gedeelte van het jaar afwezig is. Naar aanleiding van deze kennisgeving hadden B. en Ws. een rapport uitgelokt van de commissie van bystand in het beheer van het onderwys, die in dat rapport verklaarde dat de heer Gediking met volle toestemming by II. K. H. Prinses Wilhelmina als ouder wijzer fungeeron en zich tevens buiten de EENE ZATERDAGSCHE MARKT TE LEIDEN- Slot.) DOOR Mr. CLOVIS. „Of ik van haar hieuw! Ach, moheer, ik had alles, alles wille geve, as ik haar maar had kunne houwe, maar onze Lieve Heer heit et niet gewild; ze had de tering, meheer, onze Lieve Heer bespare je meheer, dat je het ooit in je fermilie krygt; ach, ach, ze hep toch zoo gelejo, meheer, en ik ook. Ja, as ze hoeste en kuchte, zóó" en de man trachtte de pynlyke droge kuch der teringiyders na te bootsen „dan was het of ze me daar met een mes stakken, ja me heer, dat doe pyn, verschrikkeiyk veel pyn, moheer. En as ik 's morges haar vroegnou Anna, hoe gaat het er nou mee, kind, dan zee zo altyd: o, vandaag voel ik me veel beter, vader; maar ik wist wel dat ze jokte, maar da* mog ik nie late merreke; ik lachte dan varf de pret, maar da binne daar huilde ik meheer. Het ging hoe langer hoe meer achter uit en de bosdokter zei dat ze versterrekende middelen, vlais en eiere mos hebbever sterrekende middelen, vlais en eiere, och God, meheer, waarvan kan een arme werrekman dat nou betale. Weet je wat ik toen gedaan hep, meheer, ik heb me zullvero horlozie na de lommert gebroch en daarvoor wat eiere en vlais gokoch, en toen heb ik haar verteld dat ik een goed karreweitje had gekrege en dat de baas me al wat geld vooruit had gogeveMaar toen ik me 's avens uitkleedde om na bed te gaan, vroeg ze me opeens: Vader, waar is je horlozie? Ik doch dat ik deur de grond zonk, nftheer m'n horlozie! m'n horlozie! laa's kaike, o da's waar, ik hep em bij de horloziemaker gebroch, hy wou in de laaste dage nie meer loope. En toen keek ze me an, meheer, met 'n paar ooge, die ik nooit zal vergote, in m'n heele leve niet, en toen barstte ze het uit van 't huile. Maar kind, waarom huil je dan toch zoo? 't Was gek van me dat to vrage, want ik had het ommers begrepe. Ze zee niks, meheer, ze pakte alleen m'n liande en ze kuste die en ze huilde maar altyd voort. Dien nach hebbe we allebei niks geslape. De vollegende morgen kwam de bosdokter weer es kijke en hy vond haar veu! slimmer. Je dochter mot na 't ziekehuis, zeg ie touge me, zoo leukies weg. Na et ziekehuis! 't Was of de hemel me op m'n hoof viel; m'n dochter van me weg. Ik ben toen achter op het plaasie gaan zitte om goed uit te huile, meheer, en daar na heb ik m'n rooie ooge afgewasse om het haar niet te late zien. Anna, heb ik toe gezeg, en ik deed myn best om te lache, maar het ging niet, och God, moheer, het ging niet de dokter zee straks touge me dat het goed voor je zou zijn om na het zieke huis te gaan, dan kryg je een perfester en goed, sterk ete, dat zal je weer opknappe, beste meid maar ze schudde met het hoofd nee vader, zei ze, ik ga niet na het zieke huis of ik een beetje vroeger of een beetje later doodga, dat is me om 't eve en dan wil ik liever hier, by jou, vadertje, sterreve. Je zei het onminseiyk van me vinde, meheer, ja, 't is slech van me, ik beken et, 't is slech van me, maar toch die woorde deeë me plezier och kom, malle meid, zee ik alweer, wat spreek je toch van doodgaan, daar is onimers geen kwetsie van, 'tis maar dat je krachtig ete mot hebbe en dat kan ik je niet geve, hoe graag dat ik dat ook doen zou, dat weet je wel, niewaar kind? Ja vader, dat weet ikik wait dat jo vail van me houwt en daarom wil ik by jouw ook sterreve; jy mot m'n oogen dich doen. En ze is ook bij me gestorreve, ik heb d'er oogen dich gedaan. Mooi meisie was het, nie waar meheer?" en de diepbedroefde man wees my wederom op het portret. „Ja zeker, maar nu moet je toch ook een mooi lystje voor haar hebbenkyk eens hier, hoe zou je dit groote met die vogeltjes er boven op bevallen?" „Allemaggies mooi, meheer, maar 't is zoo duurl Tien stuivers kos dat." „Komaan ouwe, neem dat nu maar gerust van my aandie tien stuivers zullen nry voor een enkelen keer niet arm maken." De oude schudde my de hand en door z'n tranen heen stotterde hy„ik zal onze lievo Heer voor u bidde en ik zei ook Anna in de Hemel - want ze is in de Hemel, daar ben ik zeker van vrage dat ze voor uwees een goed woordje doet." „Da's goed, vadertje, doe jy dat maar; houd je goed hoor." Ik was reeds eenige schreden verder, toen ik plotseling nog hot oudje achter me hoorde schreeuwen: „Meheer, meheer!" „Wat is er, vadertje?" „Ik heb het altyd gezyt, de stredenten,

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 1