N°. 8527. Maandag 5 I>eceint>er. A0. 1887. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van cE°n- en Feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Leiden, 3 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. PRIJS DER AD VERTENTIEN Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Men schrijft uit Aalsmeer: Gedurende het voor- en het najaar ligt hier steeds een groot deel van hot zoogenaamde teelland on gebruikt. Reeds meermalen i8 de aandacht der eigenaars en gebruikers er op gevestigd, dat zy veel meer van hun land zouden trek ken, als zy, behalve aardbeien, boonen en agurken, ook groenten verbouwden. Mocht een enkele daartoe overgegaan zyn, tot nu toe heeft het aan samenwerking ontbroken. In eene nu gehouden vergadering van de land- en tuinbouw-vereeniging was de groen- tenteelt aan de orde gesteld. De uitslag is geweest dat een aantal kweekers hebben be sloten in het volgende voorjaar met het telen van groenten een aanvang te maken. Am sterdam zal natuuriyk de groote afnemer moeten zyn. Het plan bestaat dageiyks met een zoogenaamd Rynschip de groenten te verzenden. Men verwacht dat de zaak, als men maar eens begonnen is, wel algemeen ingang zal vinden, want, naar het oordeel van deskundigen, zyn er onder de gewone groenten geene, welke hier niet welig groeien. Het bestuur der land- en tuinbouwvereeni- ging zal, om de dee'-.eming meer algemeen te maken, kosteloos eene handleiding voor het kweeken van groenten verspreiden. By beschikking van den minister van oorlog is een nieuw voorschrift vastgesteld voor *"de verstrekking en de verantwoording van munitiën tot draagbare vuurwapenen. Voortaan kunnen voor de dienstdoende schutteryen jaariyks voor ieder officier, onder officier en afgeëxerceerde minderen worden aangevraagd: 60 scherpe patronen en 10 losse patronen tot achterland-geweren, benevens 30 patronen tot kamersehietcylinders. Voor schut teryen, die geene schietbaan ter beschikking hebben, kunnen 90 patronen tot kamersehiet cylinders per man worden aangevraagd. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan den burgemeester van elke ge meente des ryks eene circulaire verzonden, waarby uitvoerig worden toegelicht de ver anderingen, welke thans in de regelen voor het opmaken der kiezersiysten zyn gebracht. Een nieuw model voor de kiezersiysten is daarby gevoegd. Daar het getal kiezers voor den gemeenteraad aanmerkeiyk grooter dan tot nog toe zal worden, wordt den bur gemeesters verzocht te overwegen in hoeverre het noodig zal zyn de gemeente, overeenkom stig art. 6 der gemeentewet, in afdeelingen te verdèelen, ter vergemakkelyking van de inlevering der stembriefjes. Vermits het schynt. dat de bepaling van art. 51 der kieswet be treffende de verzegelde stembussen niet overal behooriyk wordt nageleefd, verzoekt de mi nister ten slotte de stembureelen op dit voor schrift opmerkzaam te maken. By den uitgever W. C. Cremer te 's-Gravenhage is dezer dagen verschenen „Jonkheer Beemsen. Eene studie". De schryver draagt het pseudoniem „Nessuno". De heer Marcellus Emants heeft er een inleidend woord aan doen voorafgaaan, waarin hy het talent van den schryver pryst, hetgeen natuuriyk een gunstig vooroordeel omtrent het boekje doet opvatten. Hy doet uitkomen dat de schryver, gelyk de titel aanduidt, er veel meer op uit geweest is eene zielkundige studie dan een zoogenaamd boeiend verhaal te leveren. Naar zyn oordeel moet de novelle in minachting komen, als zy ontaardt tot een romannetje in handen, welke buiten staat zyn tot een romantisch werk van langeren adem. Vraagt men nu, of jonkheer Beemsen, wiens gemoeds leven hier wordt blootgelegd, eene beminne- lyke figuur is, dan zullen niet velen dat be weren. Maar vraagt men, na het boekje aandachtig gelezen te hebben, of zyn karakter en zyne persoonlykheid met veel begaafdheid zyn ontleed, of de schryver tot belangstelling dwingt en of deze type fijn geteekend is, dan zal het antwoord, meenen wy, niet ontken nend kunnen luiden. De korte jassen der infanterie-regimen- ten zullen voortaan alle vervaardigd worden naar een sierlyker model, dat reeds geruimen tyd voor de korte jassen van het reg. grena diers en jagers werd gevolgd. De onoogelyke wyde slippen komen daardoor te vervallen. Een ryksontvanger ten plattelande ver strekt de volgende mededeeling over de nieuwe kiesregeling: „Ik heb schryft hy mijne kiezers iysten gereed, en nu blykt dat de verandering ten plattelande grootendeels hierop neerkomt dat zy, die nu kiezer zyn voor den gemeente raad, nu ook kiezer worden voor Provinciale Staten en Tweede Kamer. Enkelen, byv. zy, die door hooge patontaanslagen kiezer waren, vallen er af, waartegen weder enkelen er bykomen. Die mutatie is echter gering en onze kiesvereenigingen en leiders kunnen zich gerust baseeren (ten plattelande althans) op de tegenwoordig nog bestaande lysten van de gemeenteraadskiezers, met uitzondering van hen, die door hooge patenten kiezer zyn. Zeker kunnen zy zyn, dan ongeveer 95 pet. der nieuwe kiezers te hebben." ArnhCrt.) Gemengd Nieuws. Volgens de „Avenir Mil." iseene te Jena genomen proef met een bestuurbaren luchtballon volkomen geslaagd. De ballon, die den vorm had van eene sigaar, draaide na op gelaten te zyn verscheidene malen boven de Elbe, en nam toen in rechte lyn zyne richting naar een ander gemarkeerd punt. Daar aan gekomen, keerde hy plotseling om en bewoog zich naar een ander aangewezen punt, insge- lyks in rechte lyn, en dit alles terwyi er een zeer sterke wind woei. De toeschouwers be groetten het slagen der proefneming met hand geklap en toejuichingen. Te Brussel verscheen voor den rechter een Italiaan, die door een oplichter was beetgenomen. De man sprak alleen Ita- liaansch en Engelsch en de rechter kende noch de eene, noch de andere taal 1 Met moeite werd eindelyk een politie-officier ge vonden, die het verder had gebracht. Te Vladivostock heeft eone vrouw, wier man was vermoord, 's nachts in de ge vangenis zes der beschuldigden met een sla gersmes gedood en twee anderen doodelyk gewond. Een inlander te Batavia werd door zyn heer met een brief naar het post kantoor gezonden om er een postzegel te koopen, dien op den brief te plakken en dezen vervolgens in de bus te doen. De slimme Tjiïn deed wat hem gezegd was, in zoover, dat hy werkeiyk een postzegel kocht, den brief in de bus wierp, maar den postzegel vervolgens op de bus plakte. By de kanalisatie van de Tjon- ger is in de bedding der rivier in Schoterland een geraamte gevonden van een hertekop met volledig gewei, naar men zegt van eene uit gestorven soort. Eene zeer treurige gebeurtenis bracht veel ontroering teweeg in het stadje Eisnebourg. Eene jonge en sckoone weduwe, wie het leven ondraaglyk werd gemaakt door hare schoonmoeder, heeft zich met hare vier kinderen op de spoorrails geworpen by de nadering van een trein. Toen die voorby was, vond men ugeheel onkenbare ïyken der vyf ongelukkigen. De kapitein van het Engelsche stoomschip „Prince Leopold" heeft op zyn weg van Newcastle naar Lissabon, op den 13den dezer, te 4.30 u. nm., op de hoogte van St.- Catharina's punt, een grooten luchtballon in het water zien vallen. Hy naderde den ballon tot op 20 yards afstand, toen hy de machine deed stoppen, doch zag geen spoor van leven. Een manshoed dreef op het water. De duis ternis begon te vallen, en het stoomschip vervolgde de reis. By de hevige boschbranden in het Mississippi-dal werd in Illinois, Arkansas en Tennessee zelfs het zonlicht door den rook verduisterd. Men heeft, behalve zeer belang- ryke schade aan eigendommen, tot hiertoe nog slechts van één menscheiyk offer ge hoord: by Carralton, Illinois, is een man verbrand. "Weg met de tournures! Hannah Jude, wonende te Londen, had zich gekleed om uit te gaanzy stond tusschen den haard en de tafel en droeg eene zeer groote tournure. Zy bukte zich om iets op te rapen en de tournure kwam in aanraking met de vlammen Hannah stond in een oogenblik in brandra deloos liep zy het huis uit en zy stierf aan de bekomen wonden in het hospitaal, waar heen zij was overgebracht. BUITENLAND. DnitMClilniKl. De Ryksdag heeft gisteren, na eene lang durige beraadslaging, het wetsontwerp be treffende het recht op granen naar eene commissie van 28 leden verzonden. In den loop van het debat bestreed de minister Lucius verschillende tegen het ontwerp ge maakte bedenkingen; vooral kwam hy op tegen de bewering als zou het voorstel slechts in het belang van de groote grondeigenaars zyn. Eene spoedige beslissing was wenscheiyk. De graaf van Parys heeft besloten te protesteeren tegen de beschuldigingen, welke, blykbaar door prins Von Bismarck, in de „Köl- nische Zeitung" tegen de Orleansen zyn in gebracht. Uit Parys wordt althans verzekerd dat de senator Bocher, als gemachtigde van den graaf van Parys, het hoofd van het Huis Orleans, eene verklaring heeft gezonden aan het Keulsche blad, waarin de beschuldiging betreffende het vervalschen van staatsstukken ten stelligste wordt tegengesproken. Namens „het Huis van Frankryk" legde de heer Bocher de plechtige verklaring af, dat geen der leden van dien tak der familie, die den graaf van Parys als hun hoofd erkennen, zich ooit met de Bulgaarsche aangelegenheden heeft in gelaten. De „Kölnische" geeft naar aanleiding van die verklaring vry duideiyk te kennen, dat het prinses Clémentine van Orleans geweest is, die aan de bedoelde vervalsching medeplichtig is geweest. Willen nu de prinsen van Orleans haar, de dochter van Louis Philippe, verloo chenen omdat zy met een hertog van Coburg is gehuwd geweest, dan is dat hunne zaak, maar het Keulsche blad doet opmerken dat vorst Ferdinand, de zoon van prinses Clémen tine, eene Fransche opvoeding heeft genoten en wanneer hy zich als een Duitschen prins beschouwd had, dan ook de goedkeuring had moeten vragen van het hoofd der familie Coburg voordat hy den Bulgaarschen troon besteeg. Groot-Brltmmië. De heer Sullivan, lord-mayor van Dublin en lid van het parlement, is gisteren tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens de onwettige openbaarmaking van het verslag der verboden vergaderingen van de natio nale liga. De heer Timothy Harrington, secretaris van genoemden bond, afgevaardigde voor Dublin en broeder van Edward Harrington, die den vorigen dag gearresteerd werd, werd gister middag aan het bureel van den bond in hech tenis genomen, wegens openbaarmaking van het verslag eener verboden vergadering. Te Manchester zal in de kathedraal een beschilderd venster aangebracht worden, als eene hulde aan de nagedachtenis van gene raal Gordon. De burgemeester van Dover heeft gis teren van de Nederlandsche regeering een brief ontvangen, in welken aan hem en aan de burgery van Dover dank wordt gebracht voor de welwillende hulp, aan de schepelingen der „W. A. Scholten" verleend. Ook in Wales is weer goud gevonden, dicht by de bekende watervallen Pistyll y Cain en Rhoiade Mawdach, dus in dezelfde streek, waar vroeger 60- a 70,000 pd. st. aan goud werd gewonnen. Woensdag 11. werd te Ballykerogue, in Ierland, eone pachterswoning, welke op de gebruikelyke manier door den wanbetalenden pachter met steenen, kokend water enz. ver dedigd werd, door „emergency"-mannen en politie op eigenaardige wyze bestormd. Zy hadden eene groote brandspuit medegebracht en tevens een soort van stormram. Dezen laatste richtten zy, zich met groote schilden beschermende, tegen de woning en toen zy daarmede eene bres in een der muren gemaakt hadden, bracht de brandspuit zulke geweldige waterstralen naar binnen, dat de verdedigers het moesten opgeven. België. De tentoonstelling te Brussel belooft schit terend te worden en de gebouwen leveren reeds een indrukmakenden aanblik op. Links en rechts van den hoofdingang ziet men twee uitspringende zyzalen met ondergevels van zwarten bazaltsteen en breede trappen, door eene half cirkelvormige zuilengang met het hoofdportaal verbonden en elk eene lengte hebbende van 85 en eene breedte van 52 meter. De zuilengang telt 76 pilaren ter hoogte van 8J meter. Deze rotonden zullen met bronzen beelden en ander beeldhouwwerk worden versierd. Hot terrein tusschen beide zal als een Romeinsch amphitheater worden ingericht en is bestemd voor feesten, con certen, wedrennen enz. Op de tribunes zal voor niet minder dan 90,000 menschen plaats zyn. Door den hoofdingang komt men in de koninklyke eerezaal, welke, behalve de zij zalen, 57 meter lang en 31 meter breed is. Het by de gebouwen behoorende park beslaat 168,000 vierkanten meter. Itusland. Volgens de „Standard" betroffen de ver- valschte documenten, door welke de czaar mis leid werd, hoofdzakeiyk papieren, rakende de candidatuur van prins Ferdinand voor den Bulgaarschen troon. Het werd daarin voor gesteld alsof Duitschland den prins heimelyken steun toezegde, mits deze in de Balkanstaten eene anti Russische politiek hielp bovorderen. Daar nu de Duitsche gezant te St.-Petersburg tegelykertyd verklaarde dat Duitschland Fer dinands aanvaarden van den Bulgaarschei troon afkeurde, zoo moest de czaar wel Von Bismarck van dubbelhartigheid verdenken. Naar de „Daily News" uit St.-Petersburg verneemt, heeft de politie aldaar in een paar stadswyken twee nihilisten-benden ontdekt, die in het bezit zyn van laboratoriums tot het aanmaken van ontplofbare stoffen. Bulgarije. De „Agence Havas" te Parys wordt in een bericht uit Sofia gemachtigd, ten stelligste de bowering van de „Köln. Zeitung" tegen te spreken betreffende vervalsching van stuk ken, welke aan den vorst van Bulgarye en aan prinses Clémentine toegeschreven wordt. O.-I. tllll.DIEVSTKV. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 9 en 23 Dec. laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 2, 16 en 30 Dec.; laatste lichting aan hot postk. 's nachts 12 u. Via Marseille (Ned. Mail) 6,13, 20 en 27 Dec. laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50. Via Marseille (Fransche Mail) 2,16 en 30 Dec. laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50. Via Brindisi (Engelsche Mail) 9 en 23 Dec. laatste lichting aan het postk. 's nam. 12.15.

Leidsch Dagblad | 1887 | | pagina 9